Chytej.cz
Jigy Teflon RUGBY LURE HOLDER

Jaký zvolit prut na přívlač, tzv. vláčák? necteno

30.3.2002 | Přívlač | 45.647 čtenářů | hodnocení: velmi dobrý | komentáře: 2

Jaký zvolit prut na přívlač, tzv. vláčák?U vody se stále ještě setkávám s tím, že začínající nebo tzv. „rekreační” rybáři vláčí například pětigramový wobler na štikovém prutu o gramáži 30–60, nebo malý twister s třígramovou hlavičkou na tomtéž vláčáku. U malých kluků, kteří jsou finančně závislí na peněženkách svých rodičů a kteří si teprve osahávají jednotlivé rybářské techniky, tomu rozumím. Mám pro ně pochopení. Sám jsem totiž kdysi začínal stejně – jeden prut na všechno. A to bylo špatně. Dávno už vím, že nejen každá technika, ale dokonce třeba i nejrůznější umělé vláčecí nástrahy potřebují trochu něco jiného…

Univerzální prut na přívlač prostě neexistuje. Neexistuje vláčák, se kterým by bylo možné vodit stejně kvalitně jak pěticentimetrový plovoucí wobler, tak třeba patnácticentimetrový potápivý wobler. Každý z nich, aby vlastnosti dané konstrukcí byly optimálně využité, potřebuje něco jiného.

Vhodný prut proto vybíráme podle těchto základních kritérií:

  1. musíme si zodpovědět otázku, jakou rybu (ryby) s ním hodláme lovit především
  2. musíme si zodpovědět otázku, které nástrahy přitom hodláme používat nejčastěji
  3. musíme si zodpovědět otázku, kde s ním budeme vláčet nejvíce (ze břehu velké přehrady, z loďky nebo na malém pstruhovém potoce?)
  4. prut musí mít nízkou hmotnost kvůli očekávanému namáhání ruky
  5. nikdy nevybíráme prut pouze podle gramáže uvedené výrobcem – vždy si ho osahajme, musí nám sedět v ruce, musíme se s ním dobře cítit!

img10 Tak například potápivé woblery Countdown (5 a 7 cm), plovoucí Original (7 až 9 cm) od Rapaly, či plovoucí modely Invincible (8 cm) a Haka od Nils Masteru se solidně vodí na prutech s parabolickou akcí (délky 210–300 cm /podle podmínek/ s maximální gramáží do 20 gr. /u prutů 2,1–2,4 m/ a do 30 gr. /u prutů 2,7–3,0 m/),a to při použití monofilního vlasce o průměru 0,15 až 0,20 mm, či pletené šňůry 0,10–0,12. Stejné parametry prutu nám však poslouží i v případě modelu Perch (8 cm) od polské firmy Salmo, Dragon River (10,5 cm) či Killeru (9 cm) od brněnské firmy WFS a dalších.

Pro lehké plovoucí woblery do 7 cm (finské Tarmo, Rapala Original /5 cm/ apod.) však použijeme jemnější pruty s gramáží do 15 gr. a délkou 240 až 270 cm. A naopak. Větší a těžší woblery, na které již útočí velcí dravci, upínáme na tvrdší pruty. Podle výše zmíněných kritérií volíme vláčáky o gramáži 30–60, 40–80 nebo 50–100. Plovoucí štikový wobbler Perch (12 cm) od Salma či Risto Rap (9 cm) od Rapaly už ale potřebují silnější pruty, protože kladou větší odpor a útočí na ně větší ryby. Oběma modelům sluší kevlarový Sportex (240 cm) do 30 gr., a to především na tekoucích vodách, kde se proud do lopatek (nořítek) wobblerů pořádně opírá. Zmíněný prut je vhodný i pro další větší a těžší modely wobblerů.

Na vyzkoušených stojatých vodách nebo mělkých vodách s velmi mírným proudem a měkkým dnem je ale lepší zvolit pro uvedené typy již zmíněný Crypton (240 cm) od Zebca s integrovaným držákem navijáku. Cryptony v délkách 240 a 270 cm se hodí i pro Risto Rap (7 cm) nebo pro plovoucí Jointed (13 cm) od Rapaly. V případě modelu Jointed hovořím hlavně o řekách.

Od čeho se při lovu wobblerem odrazit?

Nemělo by asi smysl rozvádět dál, na který wobbler jaký prut. Wobblerů jsou stovky a prutů jakbysmet, takže bych mohl (a byl schopen) psát a psát a psát... Je zkrátka důležité sladit hmotnost a možnosti vláčecí nástrahy na té či oné vodě s prutem. Při vláčení je nutné permanentně cítit wobblera v ruce, protože jedině tak můžete s umělou nástrahou ve vodě správně zacházet. S trochou praxe se pak dostaví výsledky v podobě někdy i zajímavých úlovků. Sám jsem na wobblery dostal pár krásných dravců, přičemž jsem s nimi prožil ty vůbec nejkrásnější rybářské momenty.

Osvědčené značky vláčecích prutů z uplynulých let:

Byron, Abu Garcia, Shimano, Sportex, Zebco, Jaxon, D.A.M., Penn, Berkley, Ron Thompson (Pozn. autora: Všechny tyto značky se nezávisle na sobě těší buď kladným kritikám ze strany závodníků v LRU–přívlač, nebo příznivým recenzím a zkušenostem osobním či ze strany mých vláčecích přátel). Tím samozřejmě není řečeno, že jiní výrobci nejsou schopni předložit zákazníkovi kvalitní vláčecí prut. Pouze se dosud tyto značky u nás neprosadily, což může mít různé důvody. Například se může jednat o nové výrobky.

Á propos – pokud svou nástrahu v prutu necítíte, zvolili jste pro ni příliš silný a tvrdý prut.

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

5 hodnocení, v průměru 4.2 hvězdičky

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Úterý 21. ledna v 8:19@ Michal007

Článek se mi líbil. Sám jsem vystřídal několik prutů než jsem objevil ten správný. Ono nestačí ho vzít do ruky a říct: Ten je správný. Vše ukáže až praxe. Nakonec jsem skončil u dvou prutů, které střídám, jeden měkčí a druhý když jdu cíleně na štiku. Ale na měkčí je více záběrů.

Pondělí 1. září 2014 v 10:12® piv