Chytej.cz
Chytej.cz Atlas ryb
Atlas ryb
Atlas ryb: Ryby podle abecedy Ryby podle čeledí Ryby podle řádů

Atlas ryb

Atlas sladkovodních ryb, který právě prohlížíte je svým rozsahem zřejmě nejobsáhlejším a nejkomplexnějším dílem na československém internetu a dalece přesahuje rámec běžně prodávaných knih a je se kvalitním a spolehlivým zdrojem informací. Jeho unikátnost co se rozsahu a zpracování týče ocenila v roce 2015 i porota JTP a udělila našemu atlasu "Cenu poroty za elektronický slovník"!

Hlavní zdroje, z nichž bylo v atlasu čerpáno – byly to knihy:

  • Vlastimil Baruš, Ota Oliva a kolektiv  - Mihulovci a ryby I. a II. díl, vydala Academia 1995
  • Lubomír Hanel a Stanislav Lusk – Ryby a mihule České republiky – rozšíření a ochrana, vydal Český svaz ochránců přírody Vlašim

První z obou knih je nejlepším a nejucelenějším dílem, které kdy bylo o rybách v českém jazyce napsáno. Druhá kniha na něj navazuje, upravuje aktuální změny názvosloví a celé systematiky (rozpad rodů, nové čeledi) a je zejména v tomto ohledu rovněž nesmírně kvalitní publikací.

Zbytek informací pochází z nejrůznějších zdrojů – od knih, které už dávno nemám, přes různé práce a články až po  Internet. V mnoha případech jsem vycházel i z vlastních zkušeností nebo zpráv od přátel a rybářů obecně.

Zvláštní zmínku zaslouží fotografická stránka atlasu, na kterou jsme kladli velký důraz a hodláme na ní ještě hodně pracovat. V době prvního zpřístupnění veřejnosti obsahoval atlas přes 700 snímků, z nichž asi 500 dokázal poskytnout soukromý archiv autora a několik desítek dodal HaD a další rybáři.

Proto na tomto místě opravdu upřímně děkujeme všem, kteří nám svými fotografiemi pomohli vyplnit atlas do současné podoby. Lidé na prvních místech seznamu jich dodali každý kolem 20 kusů. Ale vděčni jsme byli i za každý jednotlivý snímek, jenž vyplnil mezeru v pestré mozaice 69 druhů, které jsme do atlasu zařadili.

Jmenovitě si poděkování za poskytnuté snímky v atlasu ryb zaslouží:

Petr Křížek - Sander, Tomáš Urbánek - Prutos, Lukáš Vetešník, František Machan - hering, Milan Rozsypal – milhaus, Bohumil Graman – Bobo, Iveta Frančíková – IV.TO.ŠIRDA, Libor Jabůrek – Libor, Tomáš Marek, Hugo Fisher, Adam Molinek – adam, Radek Filip – Raf, Petr Rulf – cormoran, Petr Rusiňák – Knedlik, lajči, Kosmik, Martin Petr – spike, Jaromír Málek - Buko, Radek Zemánek, David Hrstka – hrstic, Milan Ryba, Ing. Dubský.

Protože náš atlas je živý a bude se dále rozrůstat a vyvíjet, můžete v něm svými obrázky vyplnit prázdná místa a zařadit se do výše uvedeného seznamu.

Přejme Vám, aby se Vám atlas líbil a byl pro Vás vždy spolehlivým zdrojem informací o našich rybách.

tým CHYTEJ.cz

Atlas ryb podle abecedy