Feeder bez feederového prutu
Spousta lidí by si lov s feederovým prutem ráda vyzkoušela, ale bojí se, že pokud je tato technika neosloví, zůstane jim doma zbytečný kus cajku, kterého se budou těžko zbavovat. Pokud si nemůžete feederový prut půjčit, abyste si základy této techniky osahali, zbývá vám ještě jedna možnost. Feederovat s nějakým nefeederovým prutem. Nebojte se, jde to. Už naši dědové lovili za vyššího stavu vody parmy a jiné ryby „na špičku“. Zabírající ryby bez problémů rumplovaly i špičkou poctivého bambusáku a nebyl problém je nachytat. Dnes se najde řada jemných prutů, s nimiž si snadno vyzkoušíte pocit z feederového chytání a za jistých podmínek feeder uspokojivě nahradí. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je odhazování těžkých krmítek. Feederové pruty jsou na vysoké zatížení stavěné, ale prut určený pro jinou techniku byste mohli snadno přetížit.
A jaké pruty jsou jako náhražka feederu vhodné? Naprosto vynikající je čtyř až pětimetrová boloňka, která dík své délce udrží velký kus vlasce mimo vodu a dá se s ní chytat i v poměrně tažné vodě s lehkými zátěžemi. Použít se dá i matchový prut nebo lehký delší teleskop a skvělou práci odvedou i některé vláčecí speciály s chvějivou špičkou.

Špičky různých prutů použitelných jako improvizovaná náhražka feederu – A je originální feederová dvouuncová od Shimana, B matchový prut, C vláčecí prut s chvějivou špicí, D boloňka 5 m
Důležité je navázat jemnou koncovou sestavu, která vám dovolí úspěšně proměňovat záběry. Lovné místo zakrmíte rukou nebo použijete opravdu malé krmítko, abyste nepřetěžovali prut a místo si vyberete někde v mírnějším proudu, kde je dostatek bílé ryby. Určitě se nebudete nudit a navíc si při takovém pokusu ujasníte spoustu věcí ohledně toho, jak feeder vlastně funguje nebo jak by měl váš první opravdový feederový prut vypadat.
Noční feeder
Dívat se na tenkou pocukávající se špičku nemusí být hlavně pro staršího člověka žádná legrace – a co teprve za šera nebo v noci! Za šera se situace obvykle řeší vztyčením špičky proti obloze a za úplné tmy je potřeba vytvořit si za špičkou nasvícené pozadí. Dá se to udělat mnoha způsoby, ale jeden z nejjednodušších je sklonit prut špičkou k zemi a za něj umístit kýbl s rozsvícenou svítilnou. Můžete do něj vložit například čelovku vypodloženou kusem hadru a máte po starostech. Detailisté si na kyblík namalují svislé pruhy nebo je vytvoří z proužků lepicí pásky a neuteče jim ani sebemenší potah.

Noční nasvícení špičky prutu čelovkou umístěnou v kyblíku
Existuje ale řada dalších způsobů, jak si v noci osvítit špičku prutu. Jeden z nich ukazuje následující obrázek . Bílá plachetka se navleče na dvojici vidliček nebo v nouzi i proutků a zezadu se opět nasvítí čelovkou nebo jinou svítilnou. Vznikne tak poměrně velká plocha, která příjemným tlumeným světlem osvětlí nejen špičku prutu, ale i rybářovo stanoviště. Na plátýnku je dobré udělat několik svislých čar, abychom měli něco, proti čemu se nám bude dobře pozorovat špička. Fantazii se meze nekladou – jak je ostatně vidět i na tomto příkladu.

Plachetka poskytuje lepší a rozptýlenější světlo než kyblík; ilustrační snímek byl pořízen během práce na článku za dlouhých zimních večerů
Vidličky
Pro feeder se používá několik druhů speciálních vidliček. Lov s nimi je sice podstatně příjemnější, ale použít se dají i vidličky klasické, pokud si ohlídáte úhel záseku a podobné detaily. V poslední době se mezi feedraři šíří obliba drátěné vidličky zvané podle jejího výrobce fenclovka.
Podobné konstrukce ze silnějšího drátu si ale naši rybáři vyrábějí svépomocí už dávno a ta na obrázku pamatuje časy, kdy se ještě u nás ani nevědělo, cože to ten feeder je. Na kratší pruty je vyobrazený typ výborný, u dlouhých modelů z kategorie heavy je dobré si trochu pohrát s proporcemi vidličky. Pokud nechcete mít na rukojeti prutu vymačkaná místa, existuje možnost drát v daném místě omotat nějakým měkčím materiálem.

Podomácku vyrobená vidlička použitelná pro lehčí feederové sestavy
Krmítka
Na feeder se dá použít většina běžně dostupných krmítek, ale základním a nejčastěji používaným typem jsou drátěné košíky se zátěží na spodní straně. Protože patří spíše ke dražším typům krmítek, hodně rybářů si je vyrábí svépomocí. Šikovní jedinci se mohou kvalitou své práce blížit i tovární produkci. My se tu podíváme na výrobu feederového krmítka tou nejjednodušší cestou bez lití olova a dalších náročnějších výrobních postupů. Výsledný produkt sice nepůsobí profesionálním dojmem, ale je plně funkční a relativně levný. Na doprovodných obrázcích byly použity pro větší kontrast a názornost různobarevné dráty.
Základem krmítka je drátěná síťovina s šestimilimetrovými oky. Z ní nastřiháme obdélníky potřebné velikosti a ve svěráku jim ohneme kraje, aby z nich netrčely ostré dráty. Krmítko se tím i zpevní. Vzniklý plášť krmítka obtočíme kolem tyče s odpovídajícím průměrem. Aby se drátěný válec nerozvíral, svážeme ho na dvou místech vázacím drátem.
Ze silnějšího drátu vytvarujeme závěs s očkem - to vytvoříme obtočením drátu kolem hřebíku. Dno krmítka, plnící zároveň funkci zátěže, vytvarujeme z kusu plechu (do lehčích krmítek) nebo olověné pásoviny. Při přehýbání pásoviny do ní zároveň uchytíme vyrobený závěs.




Postup je vhodný pro výrobu lehce zatížených krmítek určených k lovu na kratší vzdálenosti v místech, kde se hodně trhá.
Transportní tubus „all in one“
Jeden známý si svou feederovou výbavu obohatil o úžasný transportvní tubus, v němž má prakticky všechny feedrařské doplňky. Základem je plastová roura se zátkami obalená instalatérskou izolační pěnou. Uvnitř roury je přepážka dělící vnitřní prostor na dvě samostatné části. Ty se dají využít k uskladnění krmítek, případně jiných zátěží, splávků a podobně. Pěnový obal roury pak slouží jako zásobník na návazce – v kamarádově případě od lanek na štiky až po jemné feederové forpasy.


Celkově vzato, tahle vychytávka není ryze feedrařská, využít ji může prakticky každý rybář lovící na plavanou nebo položenou. Ono je ale nakonec jedno, jakou technikou kdo chytá, důležitá je pohoda při lovu a k té by měly všechny rybářské vychytávky svým malým dílem přispět.
Text: Robert Válek a Osprey
Foto: Osprey
Korzas> Tak to je větší problém, s kámošem jsme se snažili dostat nádherné tlouště 50+ najeté až skoro u břehu řeky, kde bylo mělčina asi 8m od břehu. Napřed jsme zkoušeli mušku popř koníka mezi dvěma pruty na každém břehu, ale to rychle prohlédli, nehledě na to, že jsme zjistili, že ti největší odplouvali už když někdo procházel cca 25m po cestě. Nakonec jsme uvázali napíchnutého koníka na betonový mostek, přeplavali na druhou stranu, a čekali až delší dobu nikdo nepůjde, bude foukat vhodný vítr…a koníka strhli do vody. Ty záběry a co se dělo po záseku za to stálo:-)
nemyslim řeky Jezero kde krmeni zustava na mistě:) ja se k vode pližim někdy i jako indian xD abych je nevyplašil :O stači udělat vjetši hluk nebo nopatrně položit bagl a už vidim flek cca 5×5 m stoupajicich bublinek : to tam pak už nechytnu nic.
Korzas> Co se množství krmení si s tebou dovolím nesouhlasit. U nás máme takovou říčku, kde je občas i čistá voda, takže reakce ryb lze pozorovat i vizuelně, ale jinak i podle četnosti záběrů a složení chytaných ryb. Vzhledem k průměrné hloubce 1m jsem si také myslel, že bouchání 40g krmítka o hladinu bude ryby rušit, ale přesto, že tam moc lidí nechytá, tomu tak není, ani větším to nevadilo. Ale…Když jsem tam naházel pár koulí na začátku, tak najely malé rybky a větší po najetí do krmné stopy zůstaly asi 3m od koulí, vyzobaly okraj krmení a asi po 15min odjely. Po opětovném dokrmení koulemi sice zase nějaké najely, ale v menším množství. Situace se opakovala i při chytání krmítkem, ale tentokrát větší ryby po najetí vytlačily droboť a zůstaly u zdroje a ani často dopadající krmítko jim nevadilo. Takže kdybych tam chtěl ty větší ryby udržet koulema , tak bych krmení spotřeboval podstatně víc než u krmítka.
Robur> Jasně, na srazu v půl jedné ráno bude ta správná doba:-))
osprey> narvhuji smír a na dálku si můžeme zanotovat song Běžím s hovnem proti plátnu, do plátna to hovno zatnu!
PrSk> Já mluvil o skutečném umění, ne nějakou hnědou čáru na zeď. To je pod moji úroveň:-)
Robur> Jestli se nezdržíš těch komentářů, zjistím si kde bydlíš a v nestřeženém okamžiku ti spáchám na zeď obýváku Slovanskou epopej:-))
Robur: nejdřív vybílili, pak vyhnědili. Nevim, co bylo horší… A, že to byl Osprey, tak to bych teda od něj nečekal :-)
PrSk> tak to byl Osprey, páč ty 1. pokusy jsou mnohem staršího data. Aly používáš divnou teminologii, ten byt spíš vyhnědili:-D.
Osprey: Já vim, byli u nás doma a před tím, než vyvedli svoje dílo na zeď, tak nám vybílili celej byt :-(
HaD> pokud ryby berou tak nemusim prat do vody kvanta krmiva (upozornuji na malych vodach ) jezero 2h kde je prumner Šířky jezera cca 5 m) max 1 kouli na udrzeni pokud ne tak tam prdnu 2 – 3 koule navic a čekam na výsledek pokud ani to nepomuže je chyba v montaži nebo nastraze takže ji zas překopu . ale každy nahoz tam hazet cca 50 g žradla fakt nemusim xDD staci mi 10 g na kmenu. toto už bylo mnohokrat popsano v jiných člancích takže je zbyetčne rozebirat a takovy ty kecy po kazdy rybje 1 kouli se mi moc nelibi :)
Piranha> Tak to se nedočkáš,čoveče,to ne.:-))
Tak se bude jmenovat dalsi Roburuv clanek ,,susovi vychytavky, aneb Klatovske povidky,, :-)) :-P
rgb23> Ale kdepak,já zas tak nasr.nejsem ,ač se to možná zdá.V prvním přízpěvku píši,že sem se zasmál,takže to beru s humorem,fakt.:-)
sus1> zbytečně to hrotíš… ono se toho o rybaření určitě ví mnohem víc než tady všichni dohromady tušíme, přesto kdyby se o tom nepsalo, nevíme skoro nic krom našich empirických drobků:-)Každý má Svoje vychytávky, na které už ale přišel i někdo dřív:-)Škoda, kdybych se nerozepsal tady, asi bych se věnoval fóru „Jakou návnadu teď na kapra?“ Ačkoliv bych vlasně nemohl prezentovat žádnou vlastní vychytávku…:-)
sus1> Zase?
osprey> Ach jo.:-)
Milí kolegové, vaše diskuzní špičkování je někdy i zábavné. Feeder je pro mne skvělá technika rybolovu a s chutí o ní čtu vše dostupné. Čtu tedy, s chutí i Roburovi vychytávky a vůbec mi nevadí, jestli už je náhodou nevychytal někdo jiný.
sus1> Vymyslel jsem spoustu věcí, co už byly vymyšlené a jsem na to hrdý. Třeba to Robur vidí podobně.:-))
Dokonce jsem si jednou myslel, že bych byl originální, kdybych namaloval obraz hovnem. Člověče, i v tom mě předběhli. Fakt.
Robur> No nezlob se na mě ,ale psát o něčem,o čem se dávno už ví(a vymyslel dávno někdo jinej) a napsat veřejně,že je to ,, moje " vychytávka??!!To chce opravdu hroší kůži.
máš pravdu, největší není. S přehledem to trumfne rada: „Neodpovídat Susovi na nic.“ čímž to neprozřetelně poruším. Nebo jinak, berme to jako vychytávku pro ostatní, ne jako odpověď:-D.
Robur> ,, v současné době považuji za svoji největší „vychytávku“ chytat bez krmítka."
Tak tady jsem teda zasmál – SVOJI…
jejda, to jsme nepsali, že se krmení tvaruje do kostek a musíš se trefit rohem na hladinu, takže se krychlík nehlučně ponoří?:-D
Korzas: myslíš, že krmení koulemi neruší?
Korzas> Máš a nemáš pravdu. Někdy je skutečnost, že nástraha leží vedle krmítka zcela zásadní. Taky přesnost krmení krmítkem může být výrazně vyšší.
A to píšu jako člověk, který bez krmítka chytá poměrně často.
po pravde nikdy nechytam s krmitkem zda se mi zbytečne a moc rušive na menšich vodach .. popřipadě dokrmim na tech max 15 m koulemi..
po pravde nikdy nechytam s krmitkem zda se mi zbytečne a moc rušive na menšich vodach .. popřipadě dokrmim na tech max 15 m koulemi..
v současné době považuji za svoji největší „vychytávku“ chytat bez krmítka. Když vím, že jdu na flek, kde ryby berou, tak si akorát užívám trošku větší klid a čistší ruce, a to jestli zabere ryba do minuty nebo 5ti není rozhodující. Raději si vyberu chvilku nerušeného sezení. Ale je to o přístupu, co kdo od rybaření očekává.
Hami> Princip je jednoduchý. Pokud nechceš přechytat Frantu, Lojzu, Pepu a Karla na mistrovství republiky, pak stačí překvapivě málo.
Dokonce ani bílí červi nejsou nutní.
Existuje závodnický přístup k feederu a pak ty ostatní. Ty mi přijdou zajímavější.
Robur> :-D. To zní prima :-D. Díky
Hami> vše klem je balast, stačí f. prut, naviják, vlasec, olůvko, háček a něoc na něj. ze tří rybářů pak doporučují hodit to do vody, kde jsou ryby. Balast pak doladíš pokud budeš potřebovat.
Robur> Mno to by šlo…Ale ještě bude muset být spooousty dílů o feederu :-). Čtu hodně článků o této technice, ale občas mi jde z těch pojmů hlava kolem :-). Tedy při louskání závodních článků:-).
Me osobne se typ vidlicky „fenclovka“ vylozene neosvedcil, lepsi je imho normalni feederova operka. A ten tubus je fakt ulet a nevim, jestli neni lepsi ten zbytek roury proste vyhodit, nez se ho snazit za kazdou cenu takto vyuzit… treba ty navazce bych si po takovym skladovani asi nelajsnul vubec pouzit, zvlast ty jemnejsi.
Hami> tak tam dej žížalu
Sááákra, já ten feeder snad taky zkusím :-). I když…mám majinko fóbii z červů… :-)
Na noční lov si nemůžu vynachválit chemické světlo nacvaknuté speciálním klipem na feederovou špičku,systém se jmenuje „clip on“.V noci, když se světýlko ohne k vodě, jsou to ty nejlepší chvíle při lovu feedrem!Vřele doporučuju.
OK, len jedna malá pripomienka – aj svetlo v kýbliku môže byť rozptýlené, ak sa čelovka nenasmeruje priamo proti prútu, ale bude svietiť smerom hore, či sa použije iný – menej „koncentrovaný“ zdroj svetla (petrolejka, sviečka . . .)