Digitální fotoaparát
Digitální fotografie je dnes asi nejlepší pomůcka k tomu, aby si člověk jako náhradu za chybějící maso mohl uchovat trvalejší vzpomínku na zážitky spojené s ulovením pěkné ryby. Nebojte se fotoaparát pořídit a nosit ho k vodě, je to blbuvzdorné zařízení. Pořizovací cena začíná někde u 2000 Kč a samozřejmě stoupá výše tak, jak s jídlem roste chuť. Hlavní výhoda digitálu je, že uděláte klidně 10 fotek jedné ryby a vyberete si tu nejlepší, kterou si pak uložíte do počítače, případně později necháte vytisknout. Navíc nebude platit vyvolávání filmu a práci i s nepovedenými fotografiemi, protože to co vyfotíte, hned v digitálu vidíte. To je asi ta hlavní výhoda.
Clony, zoomy, objektivy, stativy, makra a pixely přenechte odborníkům. Technika má sloužit vám, ne vy jí. Taky se přece doma díváte na stále lepší a složitější televizory a jediné co umíte, je mačkat knoflík. S digitálem je to podobné. Rozhodně nezapomeňte, že foťák by měl mít svoje pouzdro a v něm v zásobě nějaké ty baterky. Nejlepší jsou nabíjecí, ale pozor – existuje u nich samovybíjecí efekt, tj. vybijí se i při pouhém skladování. Není pak nic smutnějšího, než když vás o snímky připraví vybitá baterie. Dá se tomu do jisté míry předejít koupí baterek novější generace, které zmíněným neduhem tolik netrpí.
V poslední době se objevily fotoaparáty, které jsou vodotěsné a schopné fotit i v hloubce několik metrů pod vodní hladinou. Přitom jsou nejsou o mnoho dražší než jejich méně vodotěsní kolegové. Pro rybáře je to celkem zajímavá záležitost – nemusí se bát pocákaného objektivu nebo situace, kdy mu foťák navzdory vší opatrnosti spadne do vody.
Určitý problém s focením mají rybáři chodící k vodě sami. Mohou si sice snadno vyfotit svůj úlovek, ale snímek typu „já s rybou“ už se jim pořizuje hůř, protože vyžaduje použití samospoušti a ne vždy je po ruce něco, na co se dá foťák postavit. Kdo po svém snímku s úlovkem v ruce opravdu mocně touží, může k vodě nosit stativ. Jeden známý ale danou situaci vyřešil daleko jednodušším způsobem. Spojil dva šrouby, z nichž jeden má stativový závit a druhý se nechá zašroubovat do feederové vidličky nebo stojánku. Jediné, co dotyčný nosí k vodě navíc, je tento malý improvizovaný adaptér.
Redukce mezi stativovým závitem a závitem feederových vidliček vyrobená velmi amatérsky pouze pro tento článek
Elegantnější řešení než amatérské spojování šroubů je nechat si vyrobit patřičnou redukci z kusu mosazné kulatiny někým, kdo slušně zvládá práci se soustruhem. Jediná potíž je totální nekompatiblita obou závitů s běžnými metrickými závity. Stativový závit je obvykle Whithworth 1/4“ nebo jinak značeno UNC 1/4“. Dost unikátní věc. Závit v nejběžnějších typech vidliček je podobná specialita, protože výrobci zjevně netouží po tom, aby si do jejich závitů šrouboval každý, co ho napadne. Pokud nemáte možnost si takovouto redukci vyrobit nebo nevíte o nikom, kdo by ji pro vás udělal, nezoufejte. Nedávno jsem tenhle chytrý kousek kovu viděl nabízet v jednom e-shopu. Strávíte sice možná pár příjemných chvilek s vyhledávačem, ale jak známo, kdo hledá, ten najde a kdo najde – ten má.
Feederová trojnožka v roli stativu
Brýle s polarizačním filtrem
Dlouho jsem váhal, zda si je pořídit. Zase jsem si prostě hrál na drsňáka s logikou, že když vidím, tak prostě vidím. Tedy i pod lesknoucí se hladinu. Dnes už polarizační brýle mám, a samozřejmě vám radím: Kupte si je, stojí to za to. Uvidíte, že uvidíte. A platí to nejen pro vláčkaře a muškaře, ale i pro ostatní...
Polarizační brýle vám umožní vidět více. Např. rybu stojící u hladiny bez brýlí zaregistrujete do 5 metrů, a to ještě jen někdy. Když je úhel pohledu menší a hladina se leskne, neuvidíte pouhýma očima už nic, ale s brýlemi uvidíte rybu ještě v delší vzdálenosti. Takže, bobkaři, zvažte, zda vám stojí za to vědět, že 20 metrů od vás projíždí pod hladinou metrový amur. Pocit, že vidíte dobře a že ryby ve vašem okolí nejsou, může pohled přes polarizační filtr mnohokrát změnit. No a úplně na závěr to nejdůležitější - šetříte si vlastní oč a někdy dokonce i kapsu, protože vidíte vázky pod hladinou.
Pořizovací cena polarizaček je někde od 200Kč výše. Vede se spousta polemik, které polarizační brýle jsou lepší. Já se domnívám, že optická funkce je jen jedna, takže bohatě stačí levnější výrobek. Pro ty, kdo mají dioptrie, je nejlevnější způsob koupit jen tzv. klip, který dáte na svoje dioptrické brýle a máte vystaráno. Polarizační filtr si můžete nechat udělat i při výrobě svých nových brýlí, ale cena bude někde jinde. Na fotografii přikládám nový typ klipu, který je už i velmi elegantní. Pořizoval jsem ho zároveň s novými brýlemi a cena byla 100Kč.
Moje dva klipy - ten spodní je mnohem elegantnější, člověk v něm nevypadá jak brouk Pytlík
Pokud si nejste jistí, zda jsou některé brýle polarizační, můžete zkusit jednoduchý test. Stačí dát dvoje brýle proti sobě a pootočit jedny o 90°. Když pak jedněmi nevidíte skrz druhé, tak jsou oboje polarizační.
Test polarizačních schopností brýlí – dva kolmo postavené polarizační filtry by měly být neprůhledné
Fajnšmekři mívají brýlí více, protože zabarvení skel (nemá už vliv na polarizaci) přizpůsobují světelným podmínkám v daném okamžiku. Pokud bych mluvil za sebe, tak preferuji spíše světleší odstín skel, něco mezi nažloutlou až hnědou. Důvod je ten, že u příliš tmavých brýlí mám pocit, že hůř vidím, kdežto světlá barva skel rozjasňuje. Takže platí pravidlo, čím jasnější den, tím tmavší brýle a naopak. Možná ještě jednu poznámku - ke koupi bych preferoval spíš kamenný obchod než internet, protože u brýlí je důležité, aby seděly na obličeji, takže je třeba si je vyzkoušet.
Klip nasazený na dioptrických brýlích
Pípák, příposlech
A máme tu další techniku – zajímalo by mě procentuelní vyjádření toho, kolik rybářů už to má ve svém arzenálu. Každopádně pípák se rozšíří hlavně v souvislosti s kaprařinou. Ač nekaprař, šel jsem do této novinky nakonec také, protože mně dovoluje lépe sledovat feeder a přitom mít ponětí o tom, co se děje na druhém prutu nastraženém na dravce či větší rybu. Super vlastností pípáku je i to, že v noci můžem sedět potmě a záběr na sebe upozorní drobným osvitem čihátek, protože pípák se při pohybu čihátka sám rozsvítí. Pokud se pro něj rozhodnete, tak prioritou při výběru není počet melodií a množství barevných žárovek nebo diod, ale odolnost proti vodě.
Negativa vidím v tom, že pro spoustu rybářů je pípák věcí, která jim dovoluje věnovat se úplně jiným činnostem než je rybařina. Jeden z běžných nešvarů je, že někdo má pípák puštěný na plné pecky a navíc s ním každou chvíli manipuluje, případně slouží k tomu, aby rybáři mohli popíjet a vesele se bavit a ryba je pak zaseknuta jen tak mezi řečí. Zneužíván je i zahrádkáři, kteří si před chatičkou nahodí a až hlasitý řev pípáku je přivolá ze vzdálenosti X metrů, kde mezitím plejou záhonky. Příposlech je pak věc, kterou jsem nepochopil vůbec. Sice se mně jeden známý pokoušel vysvětlit, jak je bezva, že když si jde pro pivo, tak ho mikrovysílačka upozorní na záběr. Co to však má společného s rybařinou, nechápu. Buď jsem u prutů a chytám nebo dělám něco jiného a nechytám. Proto pípáku říkám ANO, příposlechu NE. Přirovnal bych ho možná k antiradaru.
Zajímavé a trošku nestandardní využití pípáku je, že ho lze použít jako jednoduchý alarm při stanování u vody. Pomůže nám ochránit pruty opřené v noci vedle stanu před různými nenechavci a podobně.
Pípákový alarm v činnosti
Nejjednoduší instalaci tohoto alarmu uděláme tak, že přehradíme přístupovou cestu k tábořišti vlascem. Jeden jeho konec někde připevníme a na druhý uvážeme olovo. Konec zatížený olovem umístíme do pípáku, jehož hlasitost nastavíme do hodnot blízkých maximu. No a pak už nezbývá než čekat na pořádnou jízdu…
Text: Robert Válek - Robur
Foto: autor, Osprey, Libor
kerob> a Fkra znáš, ten za půl roku zničil dvoje brýle a ani jedny nebyl jeho:-D
K UV filtru asi toto, synovi byli 4 roky, chtěl slunenčí brýle, prostě tahla v obchoďáku za ruku, tak je dostal, byl to výprodej za 20Kč. Šel jsem kolem optika a nechal si ten filtr změřit a bylo to OK je to už 7 let. Ale mluvím o UV filtru. Jinak já ničím brýle pravidelně, ale je to možná dané tím, že mám cca 1 dioptii, takže vidím ralativně bez problému,takže okuláre pořád někde zapomínám, protože se mohu pohybovat i bez nich.
sus1> Shimano jako takove ma vice divizi, hlavne cyklistiku a rybareni, ale i treba veslovani… a kazda divize pusobi jako samostatna firma, sice pod stejnou hlavickou, ale distribucni kanaly a obchodni zastoupeni maji kazda divize svoje. To znamena, ze v cyklopotrebach tezko koupis rybarsky brejle Shimano a stejne tak si v rybarskejch potrebach nekoupis retez na kolo. A tohle je myslim ten duvod proc ti tu nekdo psal, at se zamyslis driv, nez vypustis nejakou ptakovinu, protoze tohle je naprosto jasnej fakt, kterej dojde kazdymu, kdo nekdy byl v obchode s rybarinou nebo v cykloprodejne.
Robur> koukni se na ty bryle z druhe strany…oci mas jen jedny a ja osobne je nehodlam zbytecne namahat koukanim pres neco, co proste nema dobre opticke vlastnosti a kde nemam zaruku, ze UV filtr dela to co ma, protoze tim, ze jsou bryle tmave, tak oko propusti vice svetla a tudiz je vice ohrozeno UV zarenim. Levne bryle (at uz polarizacni, ci jen slunecni) velice casto deformuji obraz, vetsinou lehce zvetsuji a mechanicka odolnost skel stoji za prd. A v neposledni rade je u polarizacek dulezita kvalita filtru a vzhledem k tomu, ze tusim jak je slozita vyroba „vrstvy kladne polarizovanych krystalu herapatitu“, tak neverim, ze levny polarizacky, delaj to same, co kvalitni, rekneme znackove, kde sice za vysi cenu, ale dostavam jakousi zaruku parametru. Ja mam Polaroidy uz asi 10 let, moc je nepouzivam a i pres to, ze vlacim a muskarim, necitim se byt jakkoliv ochuzen. Jista anomalie odlesku s polarizackama mi nedela dobre – boli me z toho hlava, ale to je muj problem.
A jelikoz nosim i dioptricke bryle (casto kontaktni cocky), tak se musim ohradit i na ty ztraty – nikdy jsem bryle – zadne neztratil – bryle nejsou (zadne) spotrebni zalezitost a pokud ma clovek strach ze ztraty, da se za par korun koupit snurka na krk. Dioptricke bryle mam tak na 2 roky temer kazdodenniho noseni a pak porizuji nove kvuli obnoseni (nikoliv zniceni ci ztrate), slunecni bryle (Oakley) mam 12 let a jsou stale v poradku…
Kdyby byla podobna debata na tema drahy/levni vetrak, nebudu tvuj pohled na vec rozporovat, ale tady muze jit o zdravi a to je treba si uvedomit.
A v neposledni rade – bryle za 1000 kc, jsou porad docela levne bryle. Ja za ty Polaroidy dal tehdy 1900 a za ty Oakleye skoro 6000 a NIKDY jsem toho nelitoval. Dioptricky bryle platim zcela bezne kolem 7000 (je fakt ze cylindricka skla stojej o neco vic), proti tomu je litr za slusny polarizacky naprosto smesny vydaj.
kerob> jj, dík, tak je to jak si myslím, hodnotí i čtenáři, pro které článek prioritně není určený a samozřejmě chápu, že se mnou každý nemusí souhlasit. Jaké máš argumenty pro drahé polarizačky. Zrovna u takové spotřební, potopitelné a lehce potratitelné věci? Dle mého je to stejné, jako bych tvrdil že vítr z dražšího větráku je lepší než z levného…
Robur> mozna ti odpovim proc je hodnoceni takovy, jaky je… je to jako bys psal, ze voda je mokra a ze v ni zijou ryby a ze na nebi litaj ptaci… proste naprosto notoricky zname veci o kterych uz tisickrat psalo tisic autoru, navic imho s leccims nelze souhlasit (levne polarizacky staci…).
Zadar, Had – díkec, spíš se zamýšlím nad tím, proč má článek hodnocení dobrý. Za 1. bych tam rád viděl to nejlepší, ale to je asi dáno ctižádostí každého autora ale spíš se zamýšlím nad tím, zda je tam něco špatně či zda je to úplná stupidita. Sám chápu a vím, že spoustou věcí určených pro začátečníky /spíše v jiných vychytávkách/ neoslovím ostřílené mazáky, ale pak většinou články jakoby neurčené pro mne nehodnotím. No je to takové mé zamyšlení. A těžko se o tom píše, abych nevypadal jak pitomec…
Libore, neměly by ty brýle spíš filtrovat než polarizovat? Taková lingvistická otázka.:-)
zadar> to bychom s ním nevydrželi ;-)
Robur> v prodejně v Praze, stály 350Kč a polarizují dobře, nedávno jsem je rozdrtil kufrem od auta. Pes brečel, ale už jsem koupil nové, tak je vše OK :-). Značka Eye Level.
Robur> Měl bys ten svůj seriál vydat časem jako knížku, krásně to nahradí 1000+1 rada pro rybáře.
Jak.novi> Prdíme na to,dál už jen ke článku.:-)
sus1> Ale já také často tvé příspěvky nechápu. Už je neřeším. Ale zde jsi byl napaden opravdu nevině.
Jak.novi> No jo, no, co naděláš?!:-)
Já už jsem si zvykl na podobné odpovědi,neni to porvé.Jen se tomu pousmívám,nic jiného dělat ani nejde.:-)
tomashr> Dle mého sus nenapsal vůbec nic špatného. Jen poradil, kde se ty brýle dají sehnat.
mohl by to rozhodnout Libor. Libore, kde koupila ohařina ty brjýle?
tomashr> Co tě na něm nepasuje?
sus1> Hele nechtěl by ses občas zamyslet nad smysluplností svých příspěvků?
tomashr> sHIMANO – Nepoužívaj je cyklisti ? Pozeptat se v těchto obchodech.
LuboO> Fakt na 100% ne, ale pokud to bylo na For Fishing, tak bych ze seznamu vystavovatelů tipoval tohle: http://www.for-fishing.cz/…cz/firma.asp?…
tomashr> a nepamatas si meno toho dodavatela? Resp. firmu?
LuboO> Dobrá otázka :-) Tuším že na ForFishing, ale na 100% si nepamatuju. Každopádně tam měli jak spoustu Polaroid za (bohužel běžnou) cenu něco přes 1000, kromě toho ale asi dva stojany s „loňskými modely“ kolem 500 a v tom levnějším jsem si v pohodě vybral.
tomashr> na akej vystave si ich kupil?
Ciffik> nemáš zač, z mé hlavy to není, ono porodit v závěru seriálu tematicky související myšlenky bylo stále těžší a těžší. Vždycky čekám, zda se v diskusi článek posune někam dál
sus1> Tohle byl opravdu přímo zástupce Polaroidu a brýle pod jejich značkou, žádná třetí (či desátá) strana, která „něco“ tvrdí. Jinak přirozeně Polaroid dodává fólie i řadě jiných výrobců, které se pak v základu nijak neliší, ale tam už to tak snadno nezjistíš. Podle mě je používá třeba Shimano, mimochodem polarizačky od Shimana jsem měl jako vůbec první. Cena byla asi 800, ale jsou naprosto super i provedením a velmi mi sedly, bohužel jsou ale opravdu intenzivním užívaním už dost odřené a nějak nemohu stejný druh už sehnat. Kdybych je ale potkal, tak asi neváhám a beru je :-)
sus1> neber mu iluze :)
jinak já před pár dny zakoupil solano za cca 500,– a jsem maximálně spokojen…
Robur: díky za tip s tím stojanem.....to by mě asi netrklo
tomashr> Dle čeho si poznal,že jde o originál ? .:-)
S polarizačkami se v ceně bohužel trochu mýlíš- kvalita se mezi levnými a drahými typy může lišit dost dramaticky. Ona ta polarizační fólie (obvykle je to fakt ve formě fólie) není úplně triviální výrobek, ne že by to bylo nějak super drahé, ale určitě už je to něco, co se dá ošidit… Rozdíl je jednak v účinnosti polarizace, dražší typy navíc často přidávají i klasickou antireflexní vrstvu, což dost prospěje.
Na druhé straně ale není třeba jít ani do opačného extrému typu „jen to nejdražší je OK“, slušné brýle jsou spolehlivě pod 1000, já třeba sehnal originál Polaroid na výstavě ve slevě za 500.