JSME MISTŘI EXTRALIGY 2012!




Jaké tedy mohou být motivy k závodní přívlači?
Pokusím se vypsat všechny možné. Je samozřejmé, že u každého závodníka to může být kombinace několika z nich a jiná. Na některé jsem si možná nevzpomněl.
- přirozená soutěživost
- radost ze společného rybolovu
- možnost setkání se zajímavými lidmi
- adrenalin z lovu, taktizování
- příležitost naučit se něco nového
- reprezentování nějaké značky a osobní profit nejčastěji v materiální formě


Podstata závodní přívlače
Je v podstatě velmi jednoduchá. Závodníkovi je losem určeno na daný časový úsek místo, kde bude lovit. Zde musí odhadnout, jaké dravce v sektoru může mít a zvolit optimální strategii, jak ulovit co nejvíce bodovaných ryb, respektive jak získat co nejvíce bodů. Bodované ryby mohou mít organizátorem nastavenou nejmenší míru. Úlovky jsou rozhodčími na základě daných pravidel bodovány (většinou mm = bod, někde ryba = bod, jindy cm = bod). Podle typu soutěže může mít každý závodník vlastního rozhodčího (např. ligové soutěže ČRS), nebo má jeden rozhodčí na starosti více závodníků (pohárové závody na soukromých revírech). Po skončení závodu jsou tyto body provnány a závodník s nejvyšším bodovým hodnocením vítězí. Ligové závody bývají převážně vícekolové, kdy se sčítají umístění v jednotlivých kolech a vítězem se stává závodník či družstvo s nejnižším součtem umístnění. Krátkodobou variantou je sčítání dosažených bodů a vítězí účastník s nejvyšším počtem bodů.
Na většině pohárových i ligových závodech dochází po určitém časovém úseku k rotaci závodního pole. Na pohárových závodech to bývá většinou po hodině čtyřikrát - tedy o čtvrtinu. V praxi to znamená, že pokud by bylo 100 startovních míst, bude závodník s losem 1 lovit na sektorech 1, 26, 51 a 76. Sektory bývají na pohárových závodech 10-15 metrů široké.
Na ligových soutěžích probíhá rotace jen jednou (po 90-120 minutách - určí pořadatel) a je o polovinu závodního pole. Sektory bývají dlouhé 50-100 metrů, v ojedinělých případech až 200 m. Na těchto soutěžích, kde soupeří týmy, vždy jeden z týmu chytá a druhý dělá měřiče jinému závodníkovi. Jedno ligové kolo se skládá ze dvou dnů (čtyři závodů, vždy jeden ranní a jeden odpolední).
Rozdíl oproti běžné přívlači: závodník si nemůže vybrat ani čas ani místo, kde bude lovit. Běžně se ani nemůže zaměřit na lov velkých ryb. Musí se naopak pokusit ulovit co nejvíce ryb v místě a čase, které mu bylo určeno.
Příprava závodníků
Je velmi rozdílná. Znám celou řadu závodníků, jejichž celá příprava spočívá v tom, že naháží věci do auta a na závod přijedou až po tréninku, nastoupí do závodu, nachytají ryby a udělají výsledek. Samozřejmě jsou to již zkušení matadoři, rybáři, kteří prostě mají jakýsi šestý smysl. Umí vycítit, co je v dané situaci vhodné, umí přečíst vodu, umí s nadsázkou myslet jako ryba. Je v tom i určitá dávka kreativity a možná i absence strachu vybočit z řady a zkusit něco, co by "jen" nadrilované závodníky nenapadlo. Jako příklad bych mohl vzpomenout na Michala Tichého, kterému zabrala při závodě na rotačku velká štika, ale spadla. Většina závodníků by chytala dál a snažila se o jinou rybu. On však bleskově popadl druhý prut s velkým twisterem a na první hod ji vytáhl. Dokázal změnit nástrahu, dokázal odhadnout směr, kam se po nezdařeném útoku štika vydala, dokázal jí nástrahu předložit tak, jak bylo potřeba a vyndal jí. Měla tuším 74 cm.
Druhým extrémem je skupina závodníků, kteří chodí k vodě velmi často, trénují nahazování, zdolávání, podebírání, připravují tisíce nástrah. A pořád dokola. Jaksi strojově. A i na opravdu malých rybách. A stejně strojově pak chytají o závodech. Abych se přiznal, i když se i tímto způsobem dá dosáhnout výsledku, mě to moc sympatické není.
Jak se říkává: "zlatý střed". To znamená, že kdo chce být úspěšný, měl by alespoň částečně pochopit, jak ryby ve vodě fungují a na závody se materiálně i fyzicky nějak připravovat. Fyzicky mám na mysli umět přesně nahazovat (nejen na volném prostranství, ale i pod větvemi, za větru apod.), bezpečně ryby zdolávat, umět podebírat. A to vše by závodník měl umět dělat rychle. Jak se říkává - dokud je nástraha ve vodě, má rybář šanci. A zde například rozhoduje, jak rychle umí závodník nahazovat - pokud si před nahozením deset vteřin uklidňuje nástrahu a pak rozvážně nahodí, ztratí za celý závod mnoho minut, kdy mohla být nástraha ve vodě a mohl ulovit i několik ryb. A ti skutečně dobří, kteří se umísťují pravidelně vysoko, to umí vesměs pekelně dobře. Je běžné, že špičkový závodník dokáže nahodit během dvou tří vteřin od vytažení nástrahy z vody.
Na některých závodech je klíčová i strategie lovu - nějčastěji závodník přemýšlí, zda na řece postupovat proti proudu či po proudu, zda lovit u dna či u hladiny, ve březích či na volné vodě. Klíčové bývá, jak rychle přijde na to, kde je to nejlepší a zda se dokáže na tato hot místa včas vracet. Já jsem si například kdysi ta nejlepší místa nechával na konec. Dnes se obvykle vrhnu na to nejslibnější a pokud funguje, pak se na něj i několikrát vracím. V tomto směru je potřeba, aby měl závodník letité rybářské zkušenosti. Dobře nahazovat se může každý naučit s trochou dobré vůle během sezóny, dobře pochopit ryby ani za celý život.
Z krátkodobého hlediska celá příprava nemusí mít zásadní význam a i v nejvyšší soutěži se mohou objevit závodníci, kteří díky dobrému losu, štěstí apod. jeden závod sice vyhrají, ale tu stejnou nebo další sezónu se ještě potýkají se sestupem, či rovnou sestoupí. Z toho důvodu osobně mnohem více uznávám výsledky dlouhodobých vícekolových stoutěží (jak týmové, tak jednotlivce), které mají mnohem vyšší vypovídající hodnotu.
A pokud by vás zajímalo, jak se na závody připravuji já, tak odpovím, že volím zlatý střed. Vyrobím si a přípravím předpokládané nástrahy, zajedu si na závodní lokalitu většinou jednou zachytat a mezi tím chodím normálně na ryby. Rychlost a přesnost házení jsem si za ty roky tak nějak osvojil, byť není na nejvyšší úrovni a u vody se pak snažím přemýšlet tak trochu po vzoru těch osvícených a občas experimentuji. Strojově a tabulkově chytat neumím a ani mě to nebaví. Někdy to neklapne a někdy mi můj přístup dokonce přináší ovoce :-)
Rozdíl oproti běžné přívlači: část činností, které musí závodník zvládat, si může normální rybář odpustit. I když, pokud chce být úspěšný, nahazovat by umět měl. Když např. berou okouni ráno jen pár desítek minut, měl by to umět i rychle. Nebo když jde na ryby s kolegou, který je pořád o krok napřed :-) A co se materiálního vybavení týká (nástrahy), i zde se na ryby úspěšní rybáři připravují a nad vším alespoň trochu přemýšlí. Pokud tedy nemají totálně shůry dáno a nejde jim to tak nějak samo...

Velikost lovených ryb
Většinou, zjednodušeně řečeno, se loví ryby všechny, včetně těch malých. Je samozřejmě otázkou strategie, jak centimetry či milimetry „nahonit“. Je logické, že má - li závodník v úseku např. okouní hrad, kde je schopen vytáhnout deset okounů okolo 20 cm a získat tak 2000 cipsbodů (1mm = 1 tzv. CIPS bod), nebude se snažit o úlovek třičtvrtěmetrové štiky. Jsou ale tací závodníci, kteří takových okounů vydolují osm a pak velkou zubatou či sumce s obřím woblerem cíleně zkusí, uloví a zvítězí. Mezi ně patří např. vynikající rybáři bratři Michal a Tomáš Tichý. Osobně si těchto závodníků, kteří jsou především vynikající rybáři, velmi vážím a skláním se před jejich jakýmsi šestým smyslem, který je odlišuje od závodníka, který chytá jen strojově s nadrilovanou rychlostí a přesností.

Jsou samozřejmě i opačné extrémy, kdy se někteří uchylují k marmyškám, mikro jigům a jejich počínání připomíná spíše muškaření či plavanou, než přívlač. Občasný lov pidirybek je ale bohužel součást závodní přívlače a kdo chce být úspěšný, musí být univerzální a musí se dokázat přizpůsobit a prostě lovit to, co ve vodě je. Věřím, že by většina ráda poměřovala své umění přelstít dravce umělotinami na okounech 40+, velkých štikách, candátech apod. Ale ruku na srdce – kolik je revírů, kde by se takto dalo zápolit. Neznám ani jeden.

Přesto se při ligových závodech pravidelně chytají pěkné ryby; ať již náhodně či cíleně – okouni okolo 40 cm, štiky přes 70cm, boleni, půlmetroví tloušti, občas se zapřáhne sumec či candát. Hlavní rybou však zůstávají tloušti, okouni, pstruzi a štiky.
Jinou kapitolou jsou závody konané na duhákodromech. Tam se paradoxně většinou loví ryby větší a více. Ovšem umění jde částečně stranou. Technika a přesnost hodu, strategie prolovení, odhad stanoviště, opatrný přístup k vodě apod. zde nemá velký význam a jde hlavně o rychlost a správně zvolenou nástrahu. Samozřejmě i o odhad, zda budou ryby ve sloupci, u dna či u hladiny, ale rozhodně ne tolik, jako na přírodní řece.
Rozdíl oproti běžné přívlači: jelikož existuje více skupin rybářů, tak od vyznavačů lehké a ultralehké přívlače se nikterak neliší, naproti tomu existuje zásadní rozdíl mezi závodníky a lovci velkých a trofejních ryb, kteří se lovu malých ryb zcela vyhýbají.
Vybavení závodníka
Obecně se dá říci, že k závodu potřebuje závodník prut s navijákem a kvalitním vlascem, podběrák raketový a plavačkový (se šetrnou síťovinou bez uzlů), odpovídající nástrahy, peán a polarizační brýle. Samozřejmě odpovídající oblečení: rybářská vesta či můj oblíbený baťůžek, kšiltovka apod. V případě, že se brodí, tak broďáky, případně vezírek. Praktické je na ligových závodech mít ve vybavení i rybářskou židličku pro chvíle, kdy nechytající závodník zastává funkci rozhodčího.



Pruty, navijáky a vlasce
Nemusí být o mnoho jiné, než u běžného vláčkaře lovícího lehkou a ultralehkou přívlačí. Rozdílné je spíše množství a někdy i kvalita některých částí sestavy. Někteří závodníci používají špičkové pruty osazené těmi nejlepšími navijáky a to v hojném počtu. Je zcela běžné, že závodník má v sektoru připraveno 3-5 prutů. Strategie bývají různé. Existují závodníci, kteří mají všechny či téměř všechny pruty stejné, se stejnými navijáky a liší se jen síla vlasce a připravené nástrahy. Vtip spočívá v tom, že v případě změny prutu si závodník nemusí v několika hodech zvykat na nový cajk a háže tedy rychleji, s nástrahou pracuje kvalitněji a ryby zdolává bezpečněji. Mě např. ale vyhovuje spíše několik rozdílných prutů s tím, že mám zvolen jeden hlavní a ostatní jsou spíše záložní a připraveny na případnou změnu strategie. Jako příklad mohu uvést závod na Labi v Poděbradech, kde jsem měl připraven prut 1,8 m 1-3 g s vlascem 0,12 mm pro lov lov okounů při zabrození na rotačky, cyankály a smáčky. Jako druhý prut jsem měl model 2,7 m s gramáží 5-10 g a vlascem 0,12 mm pro lov před zabrozením okolo příbřežních stulíků a třetí prut byl 2,10 m 2-7 g se stejným vlascem pro lov s woblírkem. Záložním prutem pro krajní nouzi byl ultrajemný model 2,4 m s vlascem 0,08 mm pro případný lov marmyškou mezi stulíky.
Ačkoliv s oblibou tvrdím, že pravidleně se dá dosahovat velmi dobrých výsledků s jedním prutem, tak zrovna v tomto závodě, kde jsem většinu ryb nachytal prvně zmíněným prutem, jsem využil všechny čtyři pruty a pouze změna na woblírkový proutek se nevyplatila. Delší prut mi přinesl několik ryb z okolí stulíků, kde bych s krátkým prutem bez rizika rozplašení lovit nemohl a ultrajemný prut jsem využil k lovu s malým kopýtkem v konci závodu, kdy již ryby nebraly a jen díky slabému vlasci jsem dokázal lovit i v proudné části úseku v třímetrové hloubce a výsledek se dostavil.

Nástrahy
Pojednání o závodních nástrahách a nástrahách na dravce obecně by mohlo být skutečně velmi rozsáhlé. Existuje totiž nepřeberné množství nejrůznějších dravčích šidítek ať již typově či barevně a závodníci jsou navíc typičtí tím, že si celou řadu nástrah vyrábí sami a ty tovární nejrůznějšími způsoby upravují, modifikují, vylepšují či kompletně přestavují. Asi nejfrekventovanější nástrahou jsou rotační třpytky. Dnes již snad všichni závodníci u továrně vyráběných rotaček minimálně vymění trojháček. Ať tak, že původní kleštěmi odstřihnou a přes mikrokroužek upevní nový (nejčastěji zn. Owner), nebo rotačku částečně rozeberou a znovu s novým háčkem složí. Ti velmi zodpovědní dnes už nepoužívají ani špičkové háčky Owner, které samy o sobě přinesou podstatně více zužitkovaných záběrů, ale háčky si sami vyrábí či takto "handmejd" háčky nakupují. Nejčastěji se jedná o trojháčky vyrobené letováním muškařských háčků, které jsou ještě ostřejší, pevnější a mohou mít i výhodnější tvar. Ryby se na takto upravené nástrahy doslova přilepí samy a mnohem méně padají. Samozřejmostí je, že jsou všechny tyto háčky bez protihrotů a pokud je původně měly, tak se zamačkávají, či zabrušují modelářskými bruskami.



Vyšší level je kompletní "novostavba" rotaček. Je již zcela běžné, že tovární rotačku u závodníka z vyšší soutěže nenajdete. Dlouhé zimní večery a i večery před závody se tráví stavbou nových rotaček s nejrůznějšími vlastnostmi - ultralehké do mělkých vod, ultratěžké s wolframem do hloubek, nejrůznější skladba korálků, upravená křidélka, tenčí drátky apod. Já se poslední dva roky dost věnuji výrobě různých rotaček typu cyankála a slavím s nimi slušné úspěchy. K vidění jsou mnohdy i různé hybridy, mikrorotačky atd.



Malá rotačka a cyankála z mé dílny
Co se woblírků týče, zde se většinou jen mění trojháčky a ladí chod, je jen velmi málo závodníků, kteří by si woblery sami vyráběli. Mimořádně velká pozornost je však u některých závodníků věnována jigovým hlavičkám pro lov s gumičkami jako jsou twistříky, kopýtka, smáčci či různé nymfy. Mimo laborování s olověnými jigy (nejrůznější váhy, tvary, délky a typy háčků) se mnoho závodníků věnuje stavbě jigových hlaviček s wolframovou zátěží. Jigovky se staví většinou na strímrových háčcích a s nejrůznějším záměrem - pro nejrůznější hloubky, proudy a různé nástrahy. Je to docela věda, ale přináší to výsledky - nástrahy pracují většinou lépe, ryby na vhodně vybraných háčcích lépe drží, lépe se zasekávají - zkrátka úlovků je při správném použití více a o to jde.
Rozdíl oproti běžné přívlači: velká většina rybářů o nástrahách na přívlač příliš nepřemýšlí a důvěřuje výrobcům. Závodník je nucen používat co nejlépe fungující nástrahy a proto je někdy upravuje či si je sám vyrábí.
Měření ryb
Probíhá, pokud nejsou umožněny pořadatelem vezírky, okamžitě v měřícím korýtku. Ta jsou vesměs vyrobena z podélně rozříznuté novodurové trubky v délce 50 nebo 100 cm o průměru odhadem 15 cm, která je opatřena "čelem". Na dně korýtka je vlepen metr s milimetrovou stupnicí. Pokud jsou korýtka jen půlmetrová, je dalších 50 cm metru zahnuto na spodní stranu, kde je obvykle přichycen suchým zipem. Měřená ryba se po vložení do korýtka "opře" hlavou o čelo korýtka a bez problému se s milimetrovou přesností odečte přesná délka. Na většině závodů je povinnost korýtko před měřením namočit, aby nedocházelo k poškození ryby. V případě, že je namočení komplikované, může pořadatel uložit měřičovi povinnost mít k dospozici např. pet lahev s vodou a korýtko před měřením namočit. Já se při měření většinou snažím měřit rybu nad mokrým podběrákem, aby se v případě, že z korýtka vyskočí, nepoškodila.



Ačkoliv si nemyslím, že by ryby rychlé změření nějak zvlášť poškodilo, domnívám se, že bychom si v tomto směru mohli vzít příklad u slovenských kolegů, kde ryby losovité nejsou měřeny vůbec a počítá se každá ulovená ryba za jeden bod a ryby nelososovité se hodnotí do 15 cm = 1 bod, do 20 cm = 1,5 bodu atd. Domnívám se, že dochází k menšímu množství sporných situací, rychlejšímu změření, což je šetrnější vůči rybám a myslím i spravedlivější - ono ovlivnit zda např. chytám okouny o průměrné velikosti 155 mm nebo 158 mm dost dobře nejde.
Rozdíl oproti běžné přívlači: ačkoliv znám mezi rybáři mnoho "měřičů", tak běžný rybář většinou úlovek, který hodlá pustit, neměří. Závodní měří bodované ryby všechny.
Protihroty
S oblibou tvrdím, že závodní přívlač vnáší do světa přívlače i některá pozitiva. Jedním z nich je několik let i částečná propagace používání nástrah s háčky bez protihrotů, které se již stalo závodním standardem. Pravdou je, že když jsem před lety BL (barbless = bez protihrotu) prosazoval, setkal jsem se s poměrně velkým odporem, nicméně dnes s tím již podle mého názoru nikdo nemá problém. Existují i závody na pstruhových vodách, kde je zakázáno používat trojháčky a povolený je pouze jednoháček bez protihrotu.
Rozdíl oproti běžné přívlači: rybářů, kteří používají BL háčky je každým rokem více a více, nicméně jich je stále zlomek. Závodníci je používají povině při závodech i tréninku a většinou i při běžném rybolovu vyjma lovu velkých ryb.
Vezírky
Jak jsem již uvedl, existují závody, kdy pořadatel může při závodě, kde se brodí, povolit přenosné vezírky pro dočasné uchování neušlechtilých ryb. Jejich počet je obvykle pět kusů. To znamená, že při ulovení páté ryby musí závodník vybrodit, ryby změřit a pak znovu může lovit. Osobně tuto možnost považuji až na totální výjimky za nesmyslnou a několik let proszuji její zrušení. Zejména na proudných vodách jsou totiž ryby zcela nesmyslně a zbytečně poškozovány. Bohužel je ale část závodníků proti a boj za šetrnější zachování s rybou a zrušení vezírků se mi zatím nedaří.

Rozdíl oproti běžné přívlači: běžní rybáři vezírky při přívlači nepoužívají.
Nyní již znáte motivy mé i ostatních stát se závodníkem v přívlači a jak to na závodech chodí a probíhá. Příště se v poslední části podíváme na pozitiva a negativa závodní přívlače.
Text a foto: David Havlíček, Miroslav Horáček
První část naleznete zde: http://www.chytej.cz/clanky/1226/zavodni-privlac-ano-ci-ne-i
Třetí část: http://www.chytej.cz/clanky/1255/zavodni-privlac-ano-ci-ne-iii/
Balkansky_Kral> Ano, jsem ale tichej blázen…) blatník. Tak to o nás alespoň říkají a budou říkat, pokud si to renomé nezačneme kazit.
Mrknato> Ty opravdu nejsi fanatik, Ty jsi blázen…
Barr> když už tedy „musíš“, stojíš doufám na břehu a nehamtáš po dně plném živočichů a na konci šňůry zajisté nemáš žádnou nástrahu. Ještě bych doporučil třikrát otčenáš a možná i nasadit cilici.
MP-E65mm> Nic ve zlém, ale kolik jsi odchytal závodů, že dokážeš srovnávat?
Mrknato> Tím nekonečným nekonečnem pro mě bohužel fanatik jsi. BTW: můžeš mi jako totálnímu hlupákovi (tedy velmi jednoduše) vysvětlit, proč by měli vláčkaři začít používat vezírky? Beru zpět. Vím že nemohl. Tak se o to prosím ani nepokoušej.
Jdu spustit poslední díl. Dejte mi 10 minut.
Martin Chmelík> Když člověk neche pochopit jaký je rozdíl mezi závodním rybolovem a normálním rybolovem ( čekám, že se mě zase někdo zeptá co je normální rybolov) přitom to tu bylo minimálně dvakrát věcně zmíněno, tak se opravdu nikam nedostanem. Možná tak ke zbytečným řečem o zelených, Greenpeace a zahazování prutů. Myslím, že je to naprosto zbytečný.
Plot> Neřeš to, dej si radši panáka, to tě srovná.
Martin Chmelík> Ještě jeden komentář, ve kterém s vámi souhlasím. Ano, potěší mě, když přijdu k vodě a zachytám si. Většinou odchytám, mám své limity a řády, no a jdu domů. Ale co si budeme nalhávat, horší se to… Proto souhlasím s opatřeními, které hlavně u původních druhů činí uživatel, pokud není současně nucen k jiným „zvěrstvům“. Kormorán, volavky, vydry, kapř krmený mými financemi, K70, soukromé revíry MO ČRS, bianko šek Radě na jejich zarybnění, vč. profiRS, pytláci a závodníci mi to komplikují. Nejsem fanatik, ale když je o tom řeč, tak svůj názor vyslovím. Oproti vám Vás nenutím demonstrativně vystoupit ze svazu, dát se k „zeleným, žlutým“, nebo hloubat nad bolestmi kořisti…
Martin Chmelík> Děkuji za návod, co a jak mám dělat, je to milé a vážím si toho. Jistě že provozuji lov a působím tím kořisti jisté trauna, ale tak to funguje odjakživa. To asi nikdo nekritizuje, ale součástí dnešního lovu je i být v relativně zachovalé přírodě, vědět, že se tam budu moci zase vrátit a když ne ekosystém, tak uživatel za peníze rybářů obsádku obnoví a nedopustí její znehodnocování.
Možná nevíte, že určité druhy lovu jsou zakázány. Je to kupříkladu lov šípy, pod ledem, na víc než dvě udice, do vrší, v době všeobecnoého hájení, tu přívlačí, tu samosekem, tu více než tři dny v týdnu, ulovit a ponechat si více, než stanovený počet ryb, lovit nemohou pytláci, ti kterým byla povolenka zadržena, protože lovili v rozporu se zákonem. Tento výčet zákazů chápu tak, že je snaha podpořit původní populace, obsádku a ne ji systematicky likvidovat a furt přepočítávat. No a bohužel závodníci loví (pokud to budeme považovat za lov) tak, že by jim osobou úřední, která má na VRP dohlížet, měla být povolenka zadržena a pověřenou obcí vysloven zákaz této činnosti. Jistě se najde někdo, kdo by se zeptal, proč by závodníkům měla být zadržena povolenka. No a ten, který se tak zeptá by měl jít na přezkoušení základních znalostí zákona a předpisů, pro vydání prvního RL, protože asi chyběl, když se to probíralo. (Závodníci si vyhrazují místa k lovu, přivlastňují si ryby, aniž by je zapsali, pokud je umístí do vezírku, loví a do vezírku umísťují ryby hájené, nedosahující lovných měr, překračují povolený kusový a váhový limit. Dále porušují zákonné BP svým zacházením a uchováváním ryb.) To, že se to nestane a povolenka jim i po takovém závodě zůstane, byť RS tomu mnohde přihlíží víme oba, stejně tak nikdo nezatkne a nezavře tuneláře, zloděje, nad kterými kdosi drží ruku, stejně jako nad závodníky.
Žádný lovec neloví ze zábavy, pro body ať už lev, vlk, žralok, ani statkář při smyslech neznehodnotí svůj chov, tím, že s ním bude pořádat koridu, jízdu na býcích, lovit je do zblbnutí lázem, pořádat kohoutí zápasy, či dostihy chovných kusů. Ani zemědělec nebude na svém poli pořádat plochou dráhu, nebo závody teréních motorek.
A když to sečtu a podtrhnu, tak výsledek z tohoto prosazování cíle svazu vede k tomu, že se rybáři-závodníci chovají všude jako na „závodních tratích“, dávají mládeži špatný příklad tím, že mohou ulovit cokoliv a jakkoliv, byť to není v souladu s legislativou. Pak se nabízí otázka, proč svaz honí pytláky a rybáře, co si na ně hrají a CIPSy si nosí domů, místo medajlí a pohárů?
Máte štěstí, že ten gruppenchlast nebyl později a na Moravě. To by tady bylo pusto. Většina pacientů by měla nárok na bílou hůl.
Mrknato> Pane kolego, kritizujete neco, co sam provozujete. Tedy ryboLOV. Vsimte si toho LOV. I vy zpusobujete rybam trauma! Nebo mi chcete namluvit, ze jste jiny rybar nez ten zavodni? To asi ne, protoze i vasim cilem je ulovit rybu. A ne jednu. Uplne stejne jak u toho zavodniho rybare. Jen s tim rozdilem, ze vam se vysledky nepocitaji do vysledkove listiny. I kdyz take, do sumare vaseho ulovkoveho listu. Pokud mate s ryboLOVem problem, zahodte pruty, dejte se ke Greenpeace a mate klid. A proc chcete ve vodach vice ryb? Odpovim si za vas. Abyste jich mohl vice chytat. LOVU ZDAR!
Mrknato> Nech už těch blábolu…
David Havlíček> Ještě detail. Píšeš, že běžní rybáři vezírky u přívlače nepoužívají. Možná po přečtení tohoto článku je začnou používat. Stejně tak po pár článcích o bolelís, ho začali používat i ti, co kapra v životě nepotkali a neznali.
Barr> No jo, ale nebudeš lovit, nebudeš mít peníze pro fabriky na ryby..... Nejsem blázen, ale potočáků, lipanů, parem, okounů, podouství, plotic, línů, ostroretek a už i tloušťů ubývá horempádem, jak je chceš jinak chránit? Když se ryby přirozeně nerozmnožují, tak potom jen a jen akvakulturou..... a pak je nelovit je takovým, jak píše David, přivazováním se ke stromům na Šumavě, nebo skandováním hesel u Temelína. No a to závodění je pak otázkou peněz, a ne cílů svazu..... tam by na závodění už svazopeníze a podpora být neměla.
Mrknato> tak jo,ale je-li některých živočišných druhů – ryb málo,chráním je ,nelovím.Ani bez protihrotů.Odpustím si to neodolatelné vzrušení.
Barr> Správně, snížím spotřebu. Ale já bych snížil spotřebu zrekvírováním rozpočtů MO, vč. brigád, Rady, přehodnocením cílů svazu, ne omezením rybolovu.
Dojde uhlí, vymyslíme jiný zdroj, také správě. V rybařině ty zdroje jsou. Duháci, siveni, u kaprů se tomu nebráníme a i další ryby, které lze intenzivně odchovat. Zcela jistě bych neodchovával svazofenoména…)
Mrknato> dochází uhlí,budeme omezovat svícení…vymyslíme jiný zdroj. U ryb to nejde,musíme si vystačit s tím,co příroda vyvinula. Když máš něčeho málo,nesnižuješ spotřebu nebo jedeš beze změn nadoraz ?
David Havlíček> Ano, to logické není, ale já u Temelína neprotestuju, ani netupím na Šumavě dřevorubcům pily tím, že jim nastavím své údy…
Barr> Já ti nevím… Dochází uhlí, tak budeme omezovat svícení a topení? Dochází ropa, tak omezíme dopravu? Ryby se nerozmnožují, začneme závodit a nebo omezíme rybolov?
Na konkurenčním webu si jeden pseudopravičák, dříve lampasák posteskl, že je tragédií, že všichni mohou volit a psát na web......
S těmi lipany je to výborný příklad.Já to mám vyřešeno možná lehce,nechytám nebo když už musím a chci jít(řidič,doprovod,nosič,radil,historik,vypravěč dob minulých a vazač)držím se šimkovského,že i házení uspokojuje.Zachytal jsem si je předtím,před – a tady si dosaďte to co vidíte na našich vodách – a nebo si ušetřím a jedu tam kde jsou,takže ne ČR,s tím,že jsem tam mnohem víc omezen v lovu než u nás – protihroty,počet+cena povolenek,množství rybářů na určitý úsek,počet mušek,druh atd. A to je na vodách mnohem větších než naše řeky,ve státech kde je mnohem víc řek,jezer.Chytnu si pár ryb a pak si spíš šimkovsky házím,protože ani sám se sebou už tak 30let nezávodím. Nevidím u nás jinou cestu než omezování lovu.Přesně to již před lety popsal pan Kudlák.Doby kdy jsme mohli všichni všechno,jsou pryč.Spousta věcí u českého rybolovu se musí změnit. Musím se vrátit k myslivcům,ne k těm střílecím a ojedinělým orgiím jednou za rok na špatně létající bažanty ,ale k běžným členům…kolikrát si za rok zaloví,jak dlouho na to čekají,že nemohou cokoliv a kolik práce za celý rok musí odvést. My chceme pořád a cokoliv a ještě si na tom zazávodíme..
Mrknato> Me zase přivazování se ke stromu v lese, který se kácí. Nebo demonstrace před Temelinem. Par fanatickych extrémistů… Dva? Tři? Odpovídající bežné společnosti…
pepa-č> Mně tahle diskuse trohu připomíná diskuse z před několika let s prosazovači K70. Mohlo se argumetovat do alejuja, všechno přebil chtíč a vymyté mozky. Je zajímavé, že ti co K70 začali prosazovat, se dnes drží za hlavu a znova by do toho určitě nešli.
osprey> To co popisuješ není jeden konflikt závodníků a nezávodníků. On to ani není konflikt, ale nesoulad jak zájmů rybářů, tak i přírody s lidmi, i financí.
To samé je mezi kapraři a ostatními, mezi muškaři a ostatními, mezi soukromými revíry MO a revíry ÚS. Mezi územními revíry a revíry Rady, které fungují z podstaty. Další střet je mezi BP, které BP nejsou a vlivem rybářských orgánů vč. MZe. Konflikt může být i o příjem z brigád a o nalhávání si pohádky o levné svazorybě a dobrácích, co ji chovají zadarmo.
Další konflikt může začít při výběrových řízeních a já si myslím, že je potřeba nechtít vše co má někdo okolo. Soukromé revíry v Rakousku a Anglii, Lov 24 na Slovensku, samovýtěr lososa ve Švédsku, zákaz pouštění jednou ulovené ryby ve Švýcarsku, oblibu rybářských závodů v Holandsku, lov za pár šupů jako v USA, bivakování jako na soukromácích. No a další střet nás čeká v roce 2014, kdy se budou měnit stanovy z důvodu platnosti nového OZ a vzniknou spolky. Budou spolky hlavní a pobočné a sázejte se, kdo bude ten hlavní…
Já bych si nejdřív položil otázku, jestli je možný rybolov, jako byl v roce cca 1990. Pokud ano, tak za jakých podmínek. Ty podmínky budou určitě jiné, než byly v roce 1990 a nebude stačit ryby hájit, a nechat je přirozeně rozmnožovat. To je podle mě další konflikt.
Záležitosti, které tu rybářské veřejnosti podskrkuje David je akorát šťourání do vosího hnízda a nalhávání si, že něčemu pomůže, stejně jako si nalhávali ti, co prosazovali K70.....
osprey> Nevím, i když se tu diskuze trochu vyostřila, pořád věřím na slušnost ,,chytejáků,, a to, že nikdo nemá za potřebí zášť vůči druhému. Ono by to vlastně nakonec ani nikam nevedlo, skončily by tu dvě rozhádané skupiny a nic by se stejně nevyřešilo. Myslím že to do budoucna vygraduje v nějaký kompromis, závody se sice nezruší jak by si někteří přáli ale snad dojde k úpravě pravidel pro lepší šetrnější zacházení, možná i to slovenské bodování, způsob závodění co zmínil jiris je asi v současné době utopie, i když mě se to poměrně zamlouvalo.
Možná článek, nebo spíš tato diskuze pod mín bude mít vliv i na spousty rybářů a přehodnotí lov Ulkem a pidinástrahami. Nemyslím ho zavrhnout ale omezit a lovit s ním ve vhodnou chvíli a ne stáda pidirybek.
Pokud by se i toto podařilo, byl by to velký krok dopředu.
pepa-č> Tvá otázka na Davida mě vyprovokovala k reakci. Co čekáš za odpověď?
Vyslovené usilování o podměrečnou rybu tam není – loví se, co je. Vyhýbat se ulovení ryby je na závodech nesmysl a měření není v tomto případě zbytečná manipulace.
To už bychom to pitvali. Ať už ti David odpoví cokoli, nic to neřeší.
Prostě na závodech je třeba chytat co se dá a pokud možno co nejvíc. My tak nechytáme a tento přístup nepovažujeme za správný. O tom je celý tento konflikt. Bohužel je součástí daleko většího balíku problémů a my ho tu nevyřešíme. Pouze se nám daří vytvářet atmosféru plnou osobní zášti – i když se nad to snažím povznést ze všech sil.
A ještě jedna věc. Šel jsem na lipany. Lipan tady má míru 40 cm. Prakticky žádný jí nedosahuje. Lovil jsem tedy cíleně podměrečné ryby. Cíleně jsem si hodil i po několika 20+, což jsou malé ryby i v rámci zdejší populace. A několik jsem jich vyfotil, což je zbytečná manipulace. Porušil jsem tedy všechno, co uvádíš ve svém příspěvku. Jediný rozdíl je, že jsem se jich nesnažil ulovit co nejvíc. A co teď se mnou?
Mám z toho všeho dost často takovej kyselej pocit. Ono se to rybaření ani nějak extra dobře dělat nedá. Měli bychom spíš hledat cíl a cestu, jak se k němu dostat. Tohle je o ničem.
David Havlíček> O chycení velké ryby se můžeme pokoušet všelijak,ale mně osobně je jedno jestli malá či velká,zkrátka závody v lovu ryb,ne. Různé nuance v pravidlech,velikosti nástrah atd.,jsou pak pro mě bezvýznamné.
David Havlíček> lovíte cíleně (tj usilujete o jejich ulovení) při závodech podměrečné ryby? (ano/ne)
snažíte se při závodech vyhýbat se lovu malých a podměrečných ryb? (ano/ne)
domníváš se, že závodním přeměřováním apod porušuteje nařízení RŘ "Rybu, která se vrací zpět do vody, je potřeba uvolnit z háčku bez zbytečné manipulace, pokud možno ve vodě. " ? (ano/ne)
Prosím, aby tvoje odpověď měla 3 slova a to kombinaci slov ano a ne. díky
David Havlíček> to ty jsi kapitán a majitel tohoto plavidla, se vším, co k tomu patří.
Takže tě neobviňuji, protože důkazy už nejspíš neexistují a logicky po tobě nechci tvou zpověď. Mě stačí, že oba víme kde je pravda a že víš, že vím.
Své jsem napsal, k tématu se vyjádřil a na závěr děkuji za prostor.
David Havlíček> Proč bych se prosím tě vykrucoval ze svých názorů? Má to logiku?
Barr> Byl jsi s námi někdy na závodech, abys mohl prokázat, že se nikdo nepokusí o velkou rybu? Příklad jednoznačně do očí bijící lži s velkým L. Tečka.
David Havlíček> jistě,ty tady určuješ co je správné…? Podle mě je to přesné a pravdivé a tvé argumenty pokulhávají.A obhajuješ pro mě neobhajitelné,rybářské závody. Sťastnou cestu a zazávoď si na houbách.Bude to adrealin.
Přátelé, omlouvám se, že v diskuzi nebudu pokračovat. Jedu na houby a pak na Táborské slavnosti, kde si střihnu pár koncertů, klobásku a nějaký ten omamný mok. Krásný víkend!
Barr> kdyby byl popsaný přesně, nechal bych ho v článku. Bohužel obsahuje řadu omylů.
Mrknato> Vykrucuješ se a uhýbáš :-) Za tím si stojím.
add. CIPS – už existuje řada návrhů, realizovatelných, jak to řešit. Např. pořadatel na základě znalosti revíru stanoví, že průměrná délka okouna je 200mm a každý ulovený okoun bude bodován 200 body s tím, že ryba o délce evidentně nad hranici 300mm bude měřena. Možností je celá řada. Cesta, pokud bude ochota a vůle, nalézt lze. Přitom se můžeme dostat do slepé uličky a budeme se muset kus vrátit. I to hledání řešení může obsahovat. Ale pořád je lepší vlézt do slepé uličky, než zůstat sedět na zadku a na cestu se nevydat.
Děkuji pepovi-č za příspěvek z 7,25h. Přesně popsaný stav.Jsem rád,že je nás víc.
Piscicapus> Nic jsem nikomu neupravil. Jen jsem to neumístil do těla mého článku, což je mé dílo a svobodná vůle. Pepovi se za to omlouvám, ale rozhodl jsem se tak z více důvodů. Rozhodně ne ale z důvodu, že bych jej chtěl ponížit apod. V diskuzi onen text bez jakékoliv editace je a nemám nejmenší důvod do něj zasahovat ani jsem nezasahoval a ani nebud. Myslím, že to může Pepa 100% potvrdit. Tak mne laskavě neobviňuj z něčeho, co jednak nemůžeš dokázat a co jednoznačně není pravda. Děkuji.
David Havlíček> Tebe jsem se ptal na to, když prosadíš jiné bodování na závodech, což jsi zde zmínil, aby jsi mohl lépe ochraňovat dokola lovené ryby, zda neuvrhneš závodnický svaz do mezinárodní izolace ve FIPSu s CIPSy?
sus1> Můžeš mi do osobky napsat, o co šlo? Mě ta minulost začíná splývat.
David Havlíček> Já se nevykrucuju, pouze ty překrucuješ, co říkám já. „Stíhat“ lidi za pouštění ryb jsi vymyslel ty, já ne. Já řekl, že pustit rybu malou, hájenou, nebo nejedlou nedělá jenom CaR, ale skoro všichni. Pro každého je nejedlá ryba jiná. Pro někoho kapr, pro jiného štika, nebo hrouzek. Na důvody pouštění ryb, pokud jsou spontání, nejsou instituovány se tě nemá právo RS vyptávat a zpovídat tě.
Pokud jde o revíry CaR pak závisí, zda o tom rozhodl RO, nebo jen svaz a jeho pomatení členi, stejně jako rozhodli o zvýšených lovných mírách, o K70, o závodění, sakování, tedy o věcech, které mění podmínky VRP.
Je to srozumitelné?
osprey> ne, není nesmyslný. Z mého pohledu smysl má, jinak bych nenapsal to, co jsem napsal. A věř, že si za svým názorem pevně stojím.
To, že z tvého pohledu nic nepřináší je jiná věc – ono by to vyžadovalo pohled z jiného úhlu.
Mimochodem, Pepa napsal svůj názor, názor shodný s mým…
A právě proto, že se Davidovi nelíbil, mohl David třeba text upravit. Tak jak již učinil. Podle mého prostého názoru bylo onehdy jediným důvodem zpochybnit a ponížit nejspíš už asi bývalého člena této komunity.
osprey> :-)) Nepřicházim, já jsem si to poctivě přečet.
Ale jinak Tě musim veřejně poděkovat(ač to sem nepatří,omlouvám se )ale od letošního února jsem začal provozovat jednu myšlenku o které jsme měli spolu malou debatu na prvním feedr srazu( jestli si ještě pamatuješ ) a může tě říct,že je to PARÁDA. Tet se sobě divim ,že jsem to nazačal dělat dřív.Ještě jednou dííky. : )
Přeju hodně zdaru v další práci.!
OBr> To je další stupeň. V hospodě tě slyší pár lidí u stolu, tady je ten dopad větší.
Vem si, že v rybařině proběhlo za posledních 10 let dost změn a postupně přijdou další. Je jasné, že pomalu nastává doba, kdy by se lidi, co se dali na síti dohromady, měli začít spojovat a realizovat konkrétní cíle.
sus1> Já myslím, že prach se vystřílel už teď, ale hlavní slovo do pranice mělo padnout ve třetím dílu.
Vidíš, o co přicházíš:-))
osprey> udržitelný rozvoj, cíl je jasný, horší je to s tou domluvou. Lidi se sice učí diskutovat, vstali od stolů v hospodě, ale zasedli do anonymního prostředí internetu, kde se dá diskutovat do aleluja, honit si trika.. Ale málokdo z tý svý nory vyleze a s rizikem si nabít kokos, to jde zkusit… Pak to zůstane na těch, kteří to mají jaksi povinné a ve snaze se zalíbit většině a držet moderní trendy vznikne kočkopes… EDIT: Jo a přiznávám se, jenom kecám a zatím jsem pro zlepšení nic neudělal, jen čumím, poslouchám a koukám, kdo si za mě pude nabít hubu. Ale cestu jak se zapojit stále hledám.
Piscicapus> Já vím, že to netvrdíš. Ale zdůraznil jsem to, abys věděl, že odpovídám ze svého přesvědčení – a já mám velmi svobodomyslné přesvědčení.
Příspěvky se mazaly – smazal jsem nedávno chosemu120 řadu nechutných příspěvků, jimiž častoval Ostravské jádro (a byl jsem v této záležitosti i tak obviněn z liknavého přístupu, měl jsem prý mazat víc).
Upravil jsem příspěvky obsahující reklamu – a to zejména lidem, které tu člověk jinak nevidí a najednou sem na x míst nacpou reklamu na svoje stránky.
Nesouhlasím ale s tím, že by se tu mazaly slušnou formou prezentované názory, které se někomu z redakčního týmu nelíbí.
Můj přístup k mazání je asi tento: Když tady o mě napíšeš, že jsem vůl, budu to chtít vysvětlit. Když to nevysvětlíš, byla to bezdůvodná nadávka a pak začnu uvažovat v závislosti na kontextu věci, zda to smažu. Pokud to napíšeš vysloveně ty, budu spíš přemýšlet, jakou jsem ti k tomu dal příčinu, než abych se hned sápal po Deletu. Příspěvek v duchu, že měl Pepa kliku, je nesmyslný. Pepa prezentoval názor, Davidovi jistě nepříjemný. Ale ničím se neprovinil, proč by mu to měl někdo mazat? Pepa je registrovaný návštěvník s jasnou identitou, vyjadřuje se jako kultivovaný člověk a na své názory má právo, i kdyby se nám jakkoli nelíbily. Takže tu jeho názory budou a já bych byl rozhodně proti, kdyby měly být odstraněny z důvodu nějaké nepohodlnosti.
Co víc než tato diskuze je důkazem, že tady se rozhodně názory oponentů nemažou?
osprey> Ty jo, už jsem tady dlouho nebyl,ale … Trojka se očekává ještě vydatnější ?? :-)
OBr> Výsledek akvakultury je množství vyprodukovaných a sežraných ryb. Pokud na nich závodíš, dokud jsou malé, zvyšuješ mortalitu a snižuješ přírůstky.
To je druhý extrém – vidět ta kila, produkci, výtěžnost.
Já bych rád viděl přístup směřující k tomu, že budeme mít vody, kde žije adekvátní počet ryb, z nichž valná část se přirozeně rozmnožuje. Proto jsem proti závodění, které člověka nutí chytat tak, aby chytil co nejvíc a stejně tak mi vadí nahánění produkce revírů tím, že se tam něco nasype a za 14 dní se to zase vymlátí.
A chyť a pusť? Jasně, že je dobré co nejvíc ryb vrátit vodě. Ale tvrzení, že rybám neubližuju, ryba je kámoš a podobně, jsou alibistická a scestná. Rybám ubližuju a otázka je jak moc a proč.
A to je taky důvod, proč se angažuju v tomto sporu. Prostě mi vadí snaha chytit co nejvíc ryb jen proto, abych se poměřil s někým druhým. Navíc mi ani tak nevadí, že to dělá pár lidí, ale děsím se toho, že by se z toho stala norma. Už jsem slyšel o takových přátelských závodech na úseku, kde zimují ryby. Na jednu stranu je to fajn – kámoši se sejdou, vyhecují, zachytají. Na druhou stranu – co z toho plyne pro ty ryby?
Problém je, že my se tu hádáme a pak přiletí kormoráni nebo to Povodí zreguluje a jsme v pytli všichni.
Takže navzdory všem těmto debatám bychom se měli spíš spojovat a prosadit ty základní existenční požadavky. Jestli bude mít David na závodech vezírek, to už je prkotina.
Mrknato> :-) To mě pobavilo, jak se „politicky“ ze všeho, na co neumíš nebo nechceš odpovědět, vykroutíš. Dotaz zněl jasně: nemělo by se CaR pomocí RS stíhat, když je v rozporu s VRP a zákonem? Podměrečná a hájená ryba je jasná, ale pojem nejedlá ryba tuším žádný zákon nezná! Takže když ulovím šedesátku jedlou štiku nebo tříkilového kapra, či nejedlého tlouště 45 cm a pustím je, porušuji zákon?! Vtipné :-)
OBr> CaR nebývá ortodoxní z 99,9%. Každý pustí rybu malou, hájenou, nejedlou… No a kdo revír vyhlásí za čistě CaR, nese si možné následky. Stát by měl konat. Třeba jedenou začne…) Nicméně CaR bývají vyhlašovány jen úseky revírů, stejně tak se vyhlašují hájené úseky a k tomu to je nutná vyjímka RO. Tyto ale bývají bohužel asi ze vzpupnosti nahrazovány BP (bližšími podmínkami).
osprey> tvrdím snad o tobě, že jsi Davidův kaďákolez? Jak jsi na to přišel?
Tady se nejen mazaly příspěvky, ale i upravoval u některých jejich obsah.
Aby nedošlo k mýlce, o tobě to není.
Dodatečný dodatek: text se neupravoval v této diskuzi.
David Havlíček> co myslíš, měl bych se stydět?
Velmi malá je ale kapacita tvé paměti. Vlastně kecám, on je v tom záměr.
Mrknato> díky za odpověď. Mám takovou úvahu, nechci být hnidopich, ale čistě teoreticky tedy CaR není lovem, protože si rybu nepřisvojuji.. tuším, že na některých revírech je CaR zaveden.
OBr> Na CaR neexistují žádné regule, je to věc svobodného rozhodnutí každého jednotlivce, neexistují žádné závodní CaR řády podepsané svazem, který v souvislosti se závoděním podepsal. Podepsal také něco úplně jiného, co je s těmito závodními řády v rozporu a to dodržovat podmínky VRP za kterých mu byl státem přenechán.
Akvakultura na revírech je to, co se nelíbí Osprejovi a akvakultura je i to, co se odehrává na chovných rybnících a tam se také nezávodí, aby nebyl ohrožen chov a lov. Já se s akvakulturou smířil, protože bez ní už není VRP možný. Bez závodění je VRP možný je a i výsledky VRP budou lepší.
Edit : co je to lov? : zákon o rybářství říká v §2 pís.j) lovem činnost směřující k ulovení ryby nebo vodního organizmu v rybníkářství anebo ulovení a přisvojení si ryby nebo vodního organizmu při výkonu rybářského práva za podmínek stanovených tímto zákonem,
Mrknato> cituji: „Závodění totiž postrádá atribut, který by ho opravňoval se nazývat lovem. Závodění, stejně jako pytlačení ohrožuje výsledky akvakultury…“ a ptám se čím jsou uvedené argumenty podložené? Stejně bychom se mohli dívat na tolik oblíbený styl „Chyť a pusť“. Jenom se snažím pochopit zúčastněné a jejich námitky.
David Havlíček> Pokud budou mít závody své určené místo/místa, které nebude revírem, stejně jako revírem nejsou některé soukromáky, pak závodění nebude mít cokoliv společného s VRP a jeho prostředky. Pak už jen záleží na chuti a žaludku závodníků a majitelů nerevíru.
Edit: a co na ty tvé změny řeknou CIPSy a mezinárodní závodnická federace?
osprey> Já pevně doufám, že se něco změní. Že se třeba dají do pohybu změny ve smyslu: zruší se vezírky, ryba se přestane měřit a bude za bod a další kroky, které pomohou rybám. O nic jiného mi vlastně ani nejde. Nejlepší by je samozřejmě bylo nechytat vůbec – ani ty mikro ryby, ani průměrné ryby a ani ty velké generační. A to ani v závodech ani mimo ně. To se ale nestane, tak bych byl rád, kdybychom všichni dokázali dělat vše proto, aby byly dopady jakéhokoliv rybolovu co nejmenší a měli jsme vody plné pěkných ryb. To je myslím cíl nás všech.
Kazan> Ještě k tomu, co jsem napsal 13. září 20:55. V závěru svého příspěvku jsem napsal svůj názor z pohledu člena ČRS, ze kterého mě žádají o demonstrativní odchod, nebo názory a podněty člena Radní označuje za výplod choré mysli.
Ví někdo kolik máme cílů svazu? Cílů máme devět. No a ví někdo, kdy se ty cíle nějak měnily a kdo je měnil? Pokud cíle svazu říkají, že druhým cílem svazu je akvakultura, chov ryb, jejich ochrana a lov, pak s tím dosti těžko může korespondovat bezuzdné závodění, které není lovem. Co je lov lze dohledat v rybářském zákoně 99/2004. Závodění totiž postrádá atribut, který by ho opravňoval se nazývat lovem. Závodění, stejně jako pytlačení ohrožuje výsledky akvakultury a tak proti sobě nejde jen zákon a stanovy, ale stanovy svazu, cíle, proti sobě.
Tedy když podporuji akvakulturu, (cíl svazu) nemohu tedy podporovat závodění (dle stanov rybářský sport, též cíl svazu). To jsou protiklady. No a jen chorý člověk by při jiném plánovitém odchovu živočichů ( ve vepříně, kravíně, drůbežárně) na nich, nebo s nimi závodil.......
Piscicapus> Na základě mých okolních příspěvků nelze tvrdit, že bych byl Davidův vlezdořitník.
O čem to tady proboha píšeš? Tady se lidem mazaly jejich názory? Já tady mažu osobní vulgární výpady a to zejména vůči běžným návštěvníkům. Sám si to zpravidla ustojím.
A David toho maže ještě míň.
Asi bys měl být konkrétní.
David Havlíček> Ale s diskuzí se dalo počítat. A já to jako diskuzi beru. Myslíš, že až přijedu do Tábora, tak ti ani nepodám ruku? :-))
Známe se roky. Tys nevěděl, že jak se tohle téma otevře, tak se tady takhle rozjedem? Co myslíš, že se stane dál? Nic se nezmění. Ty budeš závodit a já nebudu. Oba si své postoje i nadále zdůvodníme. Ale každý si z té diskuze něco odnesem.
Nevidím důvod, proč po téhle debatě mít někoho méně rád, cítit se někým poškozen apod. To je to, co se v téhle zemi nenosilo – názory se otevřeně ventilovaly po hospodách, teď se lidi už nějakou dobu učí diskutovat veřejně. Stejně tak platí to, že můj oponent nemusí být můj nepřítel. Často je to i naopak.
osprey> Informace o štikách není záměrná manipulace. Prostě jsem měl za to, že jsi o takovém čísle před lety hovořil. Spletl jsem se, Tys to opravil. OK. Kdybych chtěl záměrně manipulovat, nenapsal bych 200, ale 500 a nenechal Tě to opravit.
Bojovat jsem nechtěl, chtěl jsem jen informovat a vyvolat diskuzi, která třeba některé věci posune k lepšímu, když si ji odpovědní přečtou. Protože co si budeme nalhávat – závodění má tradici na celém světě a i u nás a ať je to sebezbožnějším přáním kohokoliv, jen tak se ho nezbavíme. Proto bych chtěl, aby se všechny řešitelné nešvary řešily a vyřešili. Že se z toho stane boj jsem asi až moc idealisticky nepředpokládal. Chyba. Stalo se a já se do boje nechal zatáhnout. Mohl jsem si komenty jen číst. To je pravda. Možná jsem to tak měl udělat. Teď už jsou tu emoce a věcnost jde pomalu stranou. Asi bych to tedy navrhoval ukončit. Nesmiřitelní se stejně nesmíří a ostatní již měli možnost přečíst si dostatek argumentů obou stran a nic nového se již zřejmě dozvědět nemohou.
Piscicapus> Poněkud trapné, to co jsi napsal. Žádná vyšší moc zde totiž nefunguje a tvrdit něco jiného je opravdu velmi malé.
David Havlíček> Možná to není optimálně zvolené slovo. Mám začít zkoumat tvůj projev? Co ten počet mých štik? Záměrná manipulace s fakty z tvé strany?
Předpokládám, že tak do hloubky žádný z nás nejde. Dobrá nahraďme slovo bojuju slovem vystupuju.
S čím opravdu bojuju, je to, že se z ryby stává položka. Vychytáme, nasadíme, zaplatíme… A co to tam vlastně sypeme, kde se to bere, jaký to má původ, genetickou kvalitu, je to zdravé?
Jestliže se ve filmu mihne osoba nebo ve článku názor a má to v celku nějaký význam, lze hovořit o roli. Článek samozřejmě není boj o to, kdo vyhraje – i když sis neodpustil můj názor okamžitě okomentovat (ale proč ne, když je to tvůj článek). Ostatně ty sám teď bojueš jako lev:-))
pepa-č> víš o tom, že jsi měl z rekta kliku, když vyšší moc, ve tvém případě, zasáhla tak, jak zasáhla. Mohla zasáhnou i jinak, což by zde nebylo nic nového.
A jinak ano – shoda.
osprey> Dříve jsi míval k závodění výhrady a tvrdil, že to není nic pro Tebe. Teď se nazýváš bojovníkem proti závodní přívlači. Cituji: „Já bojuju proti závodění hlavně proto, že se z toho stává norma, příklad pro mládež a s rostoucí úrovní se to stále vzdaluje přírodě a zodpovědnému vztahu člověka k přírodním hodnotám.“
Takže je to další stupeň. Už jsi to nazval bojem proti. To není jen jiný názor a odlišné pojetí rybolovu.
V článku nemáš žádnou roli. Vyslovuješ svůj názor. Pokud jsi to pochopil, že každý máme svou roli, pochopil jsi špatně. Ten článek totiž není souboj ani závod kdo vyhraje. Nicméně soutěživost máme v krvi každý…
BTW: těch pár dětí, které začnou závodit a žít tím, místo toho aby dřepěli u PC nebo fetovaly, nám vodu nezničí.
David Havlíček> Nic nestupňuju. Pro tebe je stupňování, když po několika měsících přestanu držet hubu a napíšu, co si myslím, v okamžiku, kdy se téma oficiálně diskutuje? Za týden bude tohle téma pasé a já přirozeně budu mlčet, páč příležitost vyjevit se jsem využil teď. Pak bys to zas mohl vnímat jako že jsem se „umoudřil“, což by ale byl stejný nesmysl.
V článku vystupuji v roli odpůrce závodění a ve stejné roli měl vystoupit Pepa. Což udělal. On přece byl požádán, aby se vyjádřil jako odpůrce závodů, což beze zbytku učinil. Očekával jsem, že tam jeho názor ponecháš, vyjádříš se k němu, upozorníš na jeho případnou zaujatost a neobjektivitu.
Máš právo si samozřejmě pasáže do článku vybrat, máš právo na svůj názor, máš právo závodit. Dokonce máš i právo vyslovit názor, že já něco stupňuju.
Já mám zase právo napsat, že to tak není. V diskuzích tu mám poměrně omezený počet příspěvků, nepřizvukuju za každou cenu tvým největším oponentům a můj příspěvek ve třetím dílu pouze vyjadřuje mé letité přesvědčení, s nímž jsem se nikdy netajil.
pepa-č> Já taky letím – na výlov Jordánu. Neboj, nesmažu.
pepa-č> Samozřejmě, že pravda zůstane pravdou a já ji neurčuji.
Kdybych nechtěl být objektivní a vybíral, mohu tady smazat co chci. Nemažu. Do článku, který mne stál odhadem 50 hodin práce si ale text vyberu. To doufám mohu.
1: NE 2: ANO 3: ANO
nic, své jsem řekl. za tím si stojím.
to je celé.
děkuji Mpéčkovi a Mrknatovi za podpoření.
mizím. přesvědčovat někoho nechci a nemá to smysl. mě taky nikdo nepřesvědčí.
potravu ostatním k přemýšlení (i na druhou stranu), mají dole.
David: děkuji (upřímně), že jsi to nesmazal (a snad nesmažeš)
David Havlíček>
Několika centimetrové nástrahy, gramáže v řádu jednotek gramů, desítky, dvanáctky vlasce i méně to potvrzují. (je toto pravda? ano/ne?)
Malých ryb je v sumě nejvíc, nejrychleji jdou nachytat, bodů se na nich udělá víc a jistěji než se snažit fláknout jednu 3kilovou rybu (je toto pravda? ano/ne?)
I tu 3kilovou, čtyři 25cm štičky v závodě porazí.(je toto pravda? ano/ne?)
David Havlíček> jinak tvoje snaha o „objektivní“ je úžasná.
ano dáš možnost zaznění i opačných názorů, ale jen takových které schválíš a označíš, jako „přijatelné“.
to je objektivita par excellence. sovětský svaz hadr.
David Havlíček> to co je nebo není pravda naštěstí ty nikdy nebudeš určovat. (ani nikdo jiný)
David Havlíček> nejde jen o velikost ryb. jde o lov za každou cenu, o lov na množství, matlání rybiček, zbytečnou manipulaci atd. podle mě, zcela zbytečně plundrujete nejzranitelnější generace ryb v revírech ochytáváním miniryb, porušováním řádu, cíleným lovem podměrečných a malých ryb.
pepa-č> příteli, napsal jsi JE TO TAK a použil jsi slovo jednoznačně. To není, že jsi napsal svůj názor. Ty jsi přinesl nepravdivá TVRZENÍ a to je demagogie. Sory, ale je to tak.
Odpověď na otázku jsi přinesl. Takže soutěžení Ti nevadí. Jde jen o velikost ryb. OK. Beru a respektuju.
David Havlíček> hrdino
David Havlíček> ale dyť je to pravda.
závodní přívlač je primárně o lovu podměrečných rybek a pidirybek. že se občas chytí i velká, nehraje roli. cíleně jdete po malých rybách. tečka.
to je prostě pravda. můžeš si namlouvat tisíckrát, že to tak není, ale je to tak.
pepa-č> zbytek jsem si přečetl ráno tady.
David Havlíček> ano. kdyby soutěž byla kdo první chytí rybu přes např 4kila vyhrál, tak bych to považoval za směšné (tu potřebu soutěžit), ale za naprosto neškodné.
(opět jako lži označuješ moje názory – to nejde. lží je třeba prohlášení: David Havlíček je 6m vysoký. lží nejde označit prohlášení: nemyslím, si že by byl tak velký.
bez ohledu, zda jsi nebo nejsi 6m vysoký)
pepa-č> stačí jen toto:
Závodní přívlač je jednoznačně (LEŽ)o cíleném lovu malých a podměrečných ryb. Miniokounků (LEŽ), jednoletých štiček(LEŽ), malých candátků. Několika centimetrové nástrahy, gramáže v řádu jednotek gramů, desítky, dvanáctky vlasce i méně to potvrzují. Potvrzují to i moje vlastní zkušenosti, závody jsem nejednou viděl, vím o čem mluvím. Malých ryb je v sumě nejvíc, nejrychleji jdou nachytat, bodů se na nich udělá víc a jistěji než se snažit fláknout jednu 3kilovou rybu (nikdo se o to v závodě nepokouší – LEŽ) I tu 3kilovou, čtyři 25cm štičky v závodě porazí.
pepa-č> Zeptám se jen na jednu věc a odpověz naprosto upřímně: kdyby soutěže byly zaměřeny jen na větší a velké trofejní (generační) ryby a vynechala se UL, změnil bys názor?
David Havlíček> text není nenávistný. co považuješ za lež, by mě fakt zajímalo.
odstavec první: tam žádná lež není.
odstavec druhý: tam je můj názor, názor nemůže být lží. názor je vyjádřením přesvědčení, v tomto případě jen konstatováním mých soukromých pocitů. nikde tam není hlásíní nějaké pravdy, čili ani lži. říkám, jak věc vnímám a co si o ní myslím, to nemůže být lež.
dál jsi to nečetl. myslel jsem že aspoň přečíst si opačný názor, budeš mít odvahu. nemáš. nutit tě nelze.
hodnotit něco, co jsi nečetl může leda hlupák. za to jsem tě nepovažoval.
PepaČ: Moje snaha byla přinést co nejvíce objektivní „dílo“ i s názory ostatních. Jestliže si ale v prvních dvou odstavcích přečtu několik lží, nemám důvod číst dále a rozhodně takto nenávistný text nehodlám umístit do svého článku.
Osprey: jsem docela šokován, jak si na své image „antizávodníka“ zakládáš a stupňuješ ji. Nerozumím tomu.
David Havlíček> takže jistě znáš i nařízení toto:
VII. Zacházení s ulovenými rybami
Při vylovování ryby je osoba provádějící lov povinna zacházet s ní šetrně. Rybu, která se vrací zpět do vody, je potřeba uvolnit z háčku bez zbytečné manipulace, pokud možno ve vodě.
což při závodech trvale porušuješ. zbytečně manipuluješ a o „pokud možno“ ve vodě se ani nepokoušíš, protože korýtkuješ.
Mrknato> Bližší podmínky znám. Neměj obavu.
pepa-č> Jakoby jsi mně mluvil z duše, ale někdo holt musí ty cíle svazu plnit, stejně jako svazopracovat… Měli bychom být těm závodníkům vděční, že tyto cíle plní za nás a ne jim házet vezírky pod nohy.
pepa-č> Každý soudný člověk Ti musí dát za pravdu !!!!
David Havlíček> Smutné je, že zkratku, BP by jsi jako rybář měl znát a dodržovat jejich obsah. Ty se ji otevřeně vysmíváš...... Taky argument, podle mě IV. cennové skupiny.
tento text jsem napsal, původně do dalšího článku, aby zazněl i opačný názor.
David Havlíček byl natolik málo chlap, že to prý smazal aniž by to četl.
nicméně sem to dám:
doufám, že má David Havlíček v sobě toliko páteře, aby to nesmazal a nechal zaznít i to, co se mu třeba nelíbí a nezachová se jako srab, aby to smazal: _________
Kamarád Míra Horáček mě oslovil, abych sepsal své názory na závodění v lovu ryb. Zde kontrétně v lovu přívlačí.
Předem říkám, že k této činnosti mám odpor, žádné pochopení a považuji jí za zavrženíhodnou. Soupeření lidí mezi sebou v lovu živého tvora mi přijde zvrhlé.
Závodní přívlač je jednoznačně o cíleném lovu malých a podměrečných ryb. Miniokounků, jednoletých štiček, malých candátků. Několika centimetrové nástrahy, gramáže v řádu jednotek gramů, desítky, dvanáctky vlasce i méně to potvrzují. Potvrzují to i moje vlastní zkušenosti, závody jsem nejednou viděl, vím o čem mluvím.
Malých ryb je v sumě nejvíc, nejrychleji jdou nachytat, bodů se na nich udělá víc a jistěji než se snažit fláknout jednu 3kilovou rybu (nikdo se o to v závodě nepokouší) I tu 3kilovou, čtyři 25cm štičky v závodě porazí.
Existence minimální bodované míry nic neřeší. I zdánlivě nebodovaná na se „musí“ přeměřit , vzít do ruky, počkat na rozhodčího, vyválet v korýtku, „co kdyby měla a přišel bych o body“.
Jaký je rozdíl mezi lovem závodníka a nezávodíka? Domnívám se, že dramatický. Angličané tomu říkají mindset, česky by se lépe řeklo rozpoložení mysli, přístup. Cíle rybáře nezávodníka a závodníka jsou jiné. Jiné jsou i metody k dosažení.
Přijdu-li k úplavu já, nebo normální nezávodící rybář, který ctí loveckou etiku (alespoň to co si pod tím představuji já) a chytím tam štičku, co loni v předjaří měla ještě pod bříškem váček, jdu pryč, nebo měním způsob lovu. Ne tak závodník, ten dochytává úplav dál. Do poslední rybičky, vše se počítá. „Ještě, ještě, třeba tam bude ještě jedna.“
Cílová ryba závodníka, jehož cílem je pochytat jich co nejvíce, je budoucností populace v revíru, rovněž je nejkřehčí a nezranitelnější složkou věkové pyramidy. Základním morálním imperativem každého slušného lovce by mělo být, těmto rybám se vyhnout a nechat je být a nechat je růst. Dát jim čas. Nic víc nepotřebují.
Ze stejných důvodů mám spoustu výhrad k tolik modnímu UL. Kdy nízkou četnost setkání s velkými nebo většími dravci si Ulkáři kompenzují tím, že jdou po menších rybách. Ono je to snazší a kvalita nahrazovaná kvantitou je leitmotivem současnosti zdaleka nejen v rybařině. Bohužel.
Projde-li úsekem pomalu rojnicovým způsobem „okresní přebor“, kdy kobercově každý dostane úsek, s maximálním úsilím pochytají, co nejvíce dokáží, je to do obsádky rybích juniorů nějaký zásah. Některé ryby přečkají bez újmy, některé pojdou (ano, nelžeme si), některé budou zraněné, nebudou čas žrát, sníží se jim vyhlídky na zimování atd.
Nechci, aby to zde někdo chápal, že brojím proti pouštění. Vůbec ne. Pouštím hodně, pouštím rád. Všechno toto se bude dít i u nezávodního lovu. Ale ne primárně a cíleně(!) na podměrečných a prťavých rybách. Ne za každou cenu. Ne v maximálním možném dosažitelném množství. A to se přesně děje při závodech.
A proč? Pro nic. Pro malicherné a směšné porovnávání se lidí mezi sebou. Rybář je lovec, ryba je kořist. Je to tak, vždy bylo a vždy bude. Cokoli jiného je jen lhaní si sám sobě. Ale zde se ryba se tak dostává na roveň míče nebo kuželky – sportovní pomůcky. A to je nepřirozené a odporné.
Znám argumenty závodníku a do posledního je považuji za chabé výmluvy a lhaní si do kapsy. Bezprotihroty, děláme to opatrně, jinde se dějí horší věci. No a?
Na „mých“ revírech se pravidelně konají krajské závody v přívlači. Přijede cirkus, vyžene od vody ostatní rybáře, a odjede. Zbudou po nich zcela zbytečně mrtvé štičky v trsech trávy pod břehem a vždy, s železnou pravidelností, vždy na stromech a keřích pověšené igelitové značky vymezující jednotlivé úseky. I tato drobnost v mých očích dokresluje, že nad tím, co se děje po předání pohárů, diplomů a plácání se po zádech, se moc nikdo nepozastavuje.
Závodníci umějí chytat, jsou to zkušení, zruční a ryb a vody znalí. O tom netřeba pochybovat. A právě proto mě jejich systematické a cílené přehlížení všeho o čem jsem výše hovořil zaráží. Jediné vysvětlení, které mám, je, že jim body, naleštěné poháry a naleštěné ego a to „potvrzení“ že „umím chytat líp jak Fanda“ za to stojí. Čekal bych, že lidé, kteří mají hodně odchytáno a nachytáno nebudou mít žalostnou potřebu si něco dokazovat, že „razítko“ v podobě diplomu nebudou potřebovat. Ale asi potřebují a vše co jsem výše popsal nevidí. Nebo ještě hůř, vidí a je jim to jedno.
Mrknato> už toho laskavě nech. Je to už jen TB plné TN a nějak Ti v PP chyběly TTZ.
David Havlíček> Mnozí rybáři, i establišment jsou vysazení na pytláky. Proč asi? Já bych si tipnul, že jim vadí, že hodují ze společného a přiměřeně se na tom nepodílí spolu s tím, že si také moc nedělají hlavu z předpisů a BP......
Ani zde o nějaké vezírky nejde… spíš jen podobnost.
David Havlíček> :-)
Martin Chmelík> ze mě se poslední dobou po pravdě stal téměř abstinent.
David Havlíček> Tak v této době raději to pivo. Na kořalku nějak nemám chuť. :-)
David Havlíček> co se rybařiny týká to určitě ano :-)
Mrknato> :-) Na ligové soutěže z ČRS, pokud vím, peníze nejdou. Platíme za tým 1800,– Kč ročně startovné a tyhle peníze jdou na organizaci, poháry apod. Pak jde zřejmě nějakých pár desítek tisíc (zlomky promile celého rozpočtu) na Mistrovství republiky z Územních svazů. Vyšší sumy jdou na reprezentační výjezdy, které ale zase nesouvisí s nějakými vezírky, či hájením revíru. To jen pro pořádek.
MP-E65mm> Myslím, že je mnoho mnohem ožehavějších problémů, než závody :-)
Mrknato> tak vidíš, posledním odstavcem jsi si odpověděl sám, vlastně tě žere úplně něco jiného než je tématem těchto článků, závodit či nezávodit a vztah a chování k rybě.
Kazan> Souhlasím, že zákon neřeší vše, pak by ale svaz, DK a RS, na kterou má svaz 100% vliv měli posuzovat porušení zákona stejně u závodníka, jako u moderního, wostrého kapraře a třeba i experimentálního plavačkáře, nebo dědy kolínkáře.
Já jsem se potkal se závodníky na revíru ve VČ 2× a ani jednou o tom územní hospodář a ani výbor neměl tušení. Pod cedulkou ZÁKAZ RYBOLOVU byla podepsána MO. BP říkají něco úplně jiného, ale hlavně jsem měl zkažené dva dny.
Tohle všecho tady píšu proto, že z cca 500 milionů od normálních tuctových rybářů jde do jejich územních revírů jen nějakých 140 milionů. Prosazováním závodění, lovu velkých kaprů, nezastupitelnosti MO při rybolovu, profi RS, CS rybolovem přicházíme o peníze na ryby, jenž se valí jinam. Stejně jinam se povalí i peníze které zaplatíme narovnaným církvím…
Kazan> za vším hledej prachy a slávu. Nemyslím si s dnešním přístupem svazočinovníků, že by se chystal nějaký bům ve změnách na závodní rybolov.
Ale rozesmál si mě , to se musí nechat :-)
MP-E65mm> Co víš co bude ;-) třeba za pár let to závodníci sami rozputí a budou mydlit na pcéčku tu rapala hru nebo jak se to jmenuje :-D
Kazan> Jsou i horší věci, které se pachají na lidech a druzí z toho mají požitek. To ale není předmětem debaty. Je mi jasné že jakokoliv změna k lepšímu přinese své ovoce, ale nikdy ten systém nebudu 100% s ohledem na „nemršení“ ryb. Jo, jedna možnost tu je, ale ani se ji neodvážím napsat. :-)
Mrknato> musím uznat že máš z části pravdu, ale v zemi kde je všechno v řiti, nejsou dodržovány daleko důležitější zákony a grázl má větší zastání než slušný člověk, mě vůbec nebolí to jestli závodníkovi někdo dovolil chytat 24hod. nebo ne. Čímž samozřejmě neříkám že je to v pořádku. Poměrně by mě zajímalo, kdyby jsi se na louce setkal s castingovým družstvem na tréniku a ty jsi si chtěl zrovna poušet třeba letadelko zrovna v prostoru kde oni nahazují. Patrně by jste se jako slušní lidé dohodli i když máte odlišnou zábavu. Chci tím naznačit, že mi vůbec nevadí když přijdu na revír a ten je zabrán pro lovící závodníky, prostě to ten den vydržím a pojedu jinam. Nakonec ty sám, by jsi mi mohl říci, že před započetím lovu jsem povinem si zjistit stav na revíru a koneckonců pořadatelé závody zavčasu ohlašují.
Velice by mě zajímalo jak ty by jsi se konkrétně postavil k tomu, kdy by vše bylo v zákoně BP atd. legislativně ošetřeno a závodníci mohli s odpuštěním kurvit ryby tak jako teď. Připadne mi, že je pro tebe vše strašně jednoduché, zákon to nedovoluje, a tak je to špatně. Samozřejmě že by se zákony měly dodržovat ale na druhou stranu oba víme, že zákon není všelék na všechno a nikdy zcela neobsáhne to lidské žití.
MP-E65mm> nešlo o přirovnání či příklad, jen o to čím jsou lidi schopni se taky bavit. Ty kohoutí zápasy Indie, Asie. Jak je to dnes s koridou nevím, měli to zakázat, nakonec se bojovalo o to že zůstane v omezené míře povolena coby kulturní dědictví. Psí zapasy legálně nevím, přesto je na ně lidi chodí.
Ač se závody tak jak jsou provozovány v nynější podobě nesouhlasím, myslím si, že se tu v mnoha případech kolem závodů moc hysterčí.
Už vůbec nechápu snahu některých vytěsnit závodníky na soukromáky. Mají tam snad ryby odolnější, s pechovými hubami? Nebo jim tam nejdou poškodit ploute vezírkem a setřít sliz? Netrpí stresem z lovu?
Každý jsme nečím ovlivněni a snažíme se vysvětlit, možná prosadit svůj názor a moc se nám nechce naslouchat důvodům druhého. Já osobně považuji to, že se David pustil do nějakých změn osobně jako kladnou věc. Lepší něco nežli nic. Je mi jasné že musel počítat s tím že mu tu spousta lidí ,,vypere žrádlo,, a přesto do toho šel, možná i s tím že zde najde podporu a snahu u lidí alespoň něco změnit. A jak říká klasik: Velké věci se rodí pomalu a bolestivě :-)
Kazan> Hele já nevím, ale nemá ta korida pevně stanovená pravidla? Nebo má člen koridárního Katalánského svazu 3 mečíky, člen Andalusského dva mečíky a Kastilci jen jeden? Proč tady člen jednoho a toho samého svazu může sakovat, a vyhrazovat si místo k lovu a jiný člen ne? To je podle mně to zásadní. Proč tedy závodníci místo kosmetických úprav závodění neprosazují, aby sakovat mohl každý, každý lovit 24 hod a třeba i pod ledem..... a konání uživatelem povolených závodů bylo uvedeno v povolence, s tím, že bez startovního čísla nesmí v tu dobu rybář lovit.
Jednoduché, čestné a přehledné.....
David Havlíček> Davide, v kontextu s tím co vidím a můžu ti říct, že radši se na ty obležené loužičky kde jsou lidi takřka na sobě natřískaní radši ani nekoukám, je to co píšeš jehla v kupce sena. Ano, tomu o čem píšeš se ubránit nelze, to co je oficiálně podporované od ČRS přes MO lze.
Asi bych v tom nehledal mouchy a věřím, že víš oč mi jde. :-)
MP-E65mm> Ano, v tom je rozdíl. I když taky ne vždy. Spousta „nezávodníků“ často soutěží. Namátkou – s kamarády nezávodníky – ani já tenkrát nezávodil, jsme jezdili na „závod“ s názvem „Noční odlov úhořů“. Pak se jezdit přestalo a kluci si ho pro sebe dělali u nás na Lužnici. 15–20 kamarádů se sešlo a chytali, přitom pekli buřty a kdy chytil nejvíce úhořů, vyhrál. Byla to sranda. Nikdo z nich nikdy jinak nezávodil ani nezávodí. Takových příkladů by bylo. Třeba na prvním srazu si všichni počítali ulovené duháky a siveny a večer u pivka se štengrovali, kdo jich měl 30, kdo 35, a toulovec jich tehdy měl tuším okolo padesáti a byl pomyslný vítěz. Přitom to žádný závod nebyl…
Kazan> trochu neštastné přirovnání, nemyslíš? Kde jsou zlegalizované kohoutí nebo psí zápasy? A španělské korida? nekončí to pokaždé smrtí zvířete?
MP-E65mm> soutěživost, co španělská korida, kohoutí zápasy, nebo psí… apod. nemá to být příklad k tomu že jsou ještě horší tzv. sporty k obhájení rybářských závodů. Je to jen příklad tzv. taky lidské zábavy, sportu, soutěživosti.....
David Havlíček> Já si myslím, že ne tak docela. Když závodím musím odvézt maximální výkon.....soutěžím o to kdo je nejlepší.Před chvíli jsme se na tom shodli. Když jdu na ryby s kolegou, sám, je mi jedno jestli chytnu jednu, dvě , tři, deset ryb. Nesoutěžím, nemám potřebu .
EDIT,: je jasné, že v tom prvním případě mi jde o počet chycených ryb.
MP-E65mm> I obyčejný rybolov, kdy každou rybu, co ulovíme, nezabijeme, je zábava a koníček na úkor živého tvora. Já v tom opravdu nevidím významný rozdíl. Bylo by pokrytecké lovit stylem Chyť a pusť (i jen částečným) a tvrdit, že je to v pořádku a o závodění říkat, že je to zvrhlé, na úkor živého tvora atd. Zvrhlí jsme vlastně totiž všichni vyjma ortodoxních masařů.
David Havlíček> ted je otázkou do jaké míry ta soutěživost převládá. Kam až člověk dokáže zajít. Víš, píšu to proto, že u fotbalu, atletice, hokeji a spousty dalších sportů ( tam opravdu jde o fyzický výkon) člověk nesoutěží na úkor živého tvora a to je celé jádro problému (v mých očích)
Luban> :-D
David Havlíček:Takisto s tým nemám najmenší problém,dokonca ani s tou kořalkou,teda pokiaľ to nebude tuzemák z Těšína:)
MP-E65mm> soutěživost je přirozená lidská vlastnost a ta tam samozřejmě je. Jinak by to nebyl závod :-)
David Havlíček> nebude to to soutěžení, ten pocit, že budu lepší než ostatní. Ono by to totiž bylo proti logice kdyby to tak nebylo.
MP-E65mm> Co člověka baví na blondýnách? Co mu chutná na smažáku? Co se mu líbí na obraze, na ranní mlze nad vodou? Co na fotografii? A proč jinému více chutná krupičná kaše, líbí se mu zrzka apod.? Proč jednoho baví fotbal, jiného šachy?
Vlastně neumím odpovědět. Prostě baví. Někdy mě baví i ty vysazenky. Někdy mě ani nebaví na ryby jít. Proč? Je to o pocitech…
David Havlíček> Já si totiž neustále kladu otázku co Tě na těch závodech jako takových baví. Proč chytat a závodit. Proč prostě jenom nechytat s bandou kamarádů. Chodit chytat ryby na závody a tvářit se že nezávodím resp. se tak chovat je asi blbost, furt tam musí být ten pocit soutěžení. Pilot F1 taky nesedne do stroje při velké ceně s tím, že se pouze projede.
Víš, ona ta čtyřicítka asi nebude tak častý ulovek. Nebo zavodit na čerstvě vysazený rybách.......... nevěřím, že by Tě to bavilo :-)
Luban> Pokud to nejde do extrému, nijak extra mi nevadí ani ty pstruhovky. Resp. mi nevadí systémem ryba=bod. Pak je to totiž standardní rybačka stylem chyť a pusť, která se běžně praktikuje i u nezávodníků. U nás se bohužel ryby měří, což považuji podobně jako vezírky za špatné a to jedno z témat, kterému bych se chtěl do budoucna věnovat. Kdybych Tě považoval za fanatika, taky bych s Tebou nešel na pivo a víš dobře, že s Tebou bych si ho dal s chutí rád kdykoliv. Byť raději piji kořalku :-D
David Havlíček:Davide,nepochopil si,alebo nechceš pochopiť kde mierim,mne sa nepáči to,že sa preteká aj na pstruhovkách,kde ako argument je použité,že na MS sa stejne chytajú dosypané pstruhy,tak sa to musí naostro skúšať pri lige na pstruhových revíroch…Fanatický odporca nie som,to by som z chalanmi závodníkmi nemohol ísť ani na ryby,ani sadnúť si na pivko.Takisto nemám nič ani proti tebe skôr naopak,to že mám iný pohľad na niektoré veci ako ty,ešte neznamená,že tvoj názor nerešpektujem.
David Havlíček> No, do vezírku se ukládá ryba rybářem přisvojená, tedy i zapsaná do úlovkového listu. Stejný rozpor se zákonem je v tom, že pokud rybu závodně ulovíš, budeš jí vláčet desítky metrů na břeh, na břehu mačkat a korýtkovat, porušuješ zákon-BP také, navíc si „závodní tratí“ vyhrazuješ lovné místo, kdybych tam místo tebe chtěl zabrodit např. já......
Vyčlenění vezírků ze závodní přívlače bych s nadsázkou přirovnal k dohodě loobistů, že nebudou loobovat a uplácet v neděli mezi 12:00 do 15:00. Asi podstatná věc......
Mrknato: stále mluvíš o rozporu se zákony a předpisy, příp. stanovami dobrovolného spolku, jehož jsou závodníci stejně jako Ty členem. V čem jsou mimo ony vezírky v rozporu? Loví ryby povoleným způsobem mimo dobu hájení s platnou povolenkou (stejně jako jiní rybáři). Prosím přímou stručnou odpověď.
hraji> co se vezírků týká, prosazuji to u přívlače, kde mám dostatek zkušeností a znalostí k tomu, abych mohl tvrdit, že je to zcela reálné. Do feederu a plavané se nepouštím – chybí mi ony zkušenosti a neznám přesně možnosti. Myslím si, že by to ale určitě nějak při troše dobré vůle vymyslet šlo. Alespoň částečně, když ne zcela. To ale nechám na plavačkářích a feederařích.
MP-E65mm> Můj cíl je taky si zachytat. A to taky dělám. A k tomu tři-čtyři víkendy své úlovky eviduji. Baví mne to a užívám si to. Pokud by to Tebe nebavilo, je to naprosto v pořádku. Stejně jako já proti masám neprožívám fotbal či formuli 1. Nikomu to ale nevyčítám ani nezesměšňuji. A k tomu co jsem udělal pro ryby – věř, že toho zase tolik nebylo a rozhodně je to jen zlomek, co bych udělat mohl. Přesto si Tvé úcty vážím. Děkuji. PS: proč zase s pidipotočákem? Proč by to nemohlo být se čtyřicítkou?
Luban: závody, kde se sype před závody ryba, jsem zaži asi tři. Takže naprostý zlomek. A to že se duháci popíchali a místňáci je kvůli tomu z vody vyrubali o pár dní později, mě vážně netrápí. Brojleři byli sežrání o něco později. No a?
osprey: někdo vidí ryby jako cipsy, někdo jako maso, někdo jako věc, někdo se jí dokonce štítí a někdo jako rybu vnímá jako rybu. To je o charakteru a o tom, jak to kdo má v hlavě nastavené. Ne o členství v nějakém spolku. Btw: často mluvíš o radosti a volnosti a kráse. Když jsi chytal na lodi štiky s prutosem, vycítil jsem, že se jednalo o brutální souboj, kdo dřív a dál nahodí, ten chytí. To podobné při lovech tloušťů se Sanderem. Také nepsaný závod. Byla to ještě ta radost, volnost a krása? Věřím, že i přes to závodění byla. Co by ne. Je to jen o tom, jak to člověk cítí a cítit chce… dam> Děkuji za slova podpory. Jen bych Tě opravil v jedné věci – článek je určen všem. Jak závodníkům, aby se třeba v něčem chytli za nos, tak rybářům, aby se třeba dozvěděli jak to chodí. Od, mnohdy, fanatických odpůrců, změnu v přístupu nečekám. Fanatismus se totiž vyznačuje: (zde nechám hovořit wikipedii) „slepá vášnivá zaujatost, nekompromisní a krajně jednostranný postoj nebo jednání člověka, který nějaké téma, myšlenku nebo věc pokládá za tak cennou – případně tak ohroženou – že námitky či odpor proti ní vyvolávají jeho zuřivost. Fanatik se vyznačuje neschopností kritického odstupu, intolerancí, nepoučitelností a jistou omezeností. “
Balkansky_Kral> Mně choré přijde oslavovat vysazování původních druhů jako nezpochybnitelný přínos závodění a je jedno zda před a nebo po. Vysazovat druhy které ubývají je standardní a spojovat to s dobrodiním závodění je nahlavu. Pokud vysadíš 5 tun ryb za své, pak je to něco jiného. Co má co dělat dohoda okolních MO, když hospodaří ÚS! Je to stejná svazopitomost, jako kdyby jiný uváděl, že se tak dohodl s Radou ČRS.
To, že si rybáři odnáší úlovek je asi vpořádku a proč to zase spojovat se závoděním? Kaprařské teamy také závodí… loví jinak než stanovují BP a když je lapne RS, tak se těžko vymluví na to, že dva mazlíci v saku by šli po vyfocení za rozbřesku zase zpět do vody.
Mrknato> Nepamatuji se, že bych Vám nabídl tykání, ale budiž, takto to možná bude snazší. Tvé příspěvky jsou zcela mimo mísu a představují výplod totálně choré mysli. Já napíši, že ryby vysazujeme po závodech a Ty opáčíš, že důvodem vysazování jsou asi právě závody. Píšeš něco o tom, kdo ty ryby platí a vůbec nevíš, jak to v reálu probíhá… Stejně jako to píše Dam, jde o dohodu s okolními MO, které slovují tlouště na pstruhových revírech a my ho vysadíme do revíru mimopstruhového. Děje se to v rámci kraje a nic to nestojí, jen práci lidí, kteří nepíší nesmysly, ale opravdu něco pro ryby, řeku a rybáře dělají. A kromě toho existují i takoví závodníci, kteří sponzorují závody tak, že nakoupí ryby, které se vysadí do revíru, závodníci si v závodě zachytají a ve finále je (myslím ryby) posléze loví a případně si i odnesou běžní rybáři. Což však Tobě opravdu nedochází…
dam> Jelikož nezávodím a v článku jsem si přečetl info od závodníka v přívlači, že někde se „neušlechtilé“ ulovené ryby ukládají do vezírku do počtu 5 kusů, tak mě to vedlo k tomu, co jsem napsal. Termín ušlechtilá ryba už neexistuje, ale vím, že to byl kapr, sumec, štika a candát. Někde a někdy i amur a bolen. Lososovité autor neuváděl.
To k těm 5 duhákům.
Jistě znáte i BP, které platí na všech revírech ČRS a tak Vám asi nemusím citovat bod. VII. a VIII. z RŘ, nad kterými se vůbec nepozastavujete. To jen k té znalosti předpisů, které na sebe navazují, jak jste argumentoval.
Možná nevím, že BP pro závodníky neplatí..... a je to jen moje chyba.
Edit : Ano, asi tento článek byl určen jen závodníkům a já si ho přečetl nedopatřením. Stejně jako „pytlácký řád“ náleží jen pytlákům a zde se stanovují nové, moderní evropské zásady pytláctví, aby na nás nekoukali ostatní rybáři přes prsty. Spousta pytláků je také CaR. Jen loví na 3 udice 24 hod a v době hájení…
Je zajímavé si přečíst tolik názorů. Je fakt, že si myslím, že článek David směřoval hlavně k závodníkům, aby se zamysleli nad tím, zda je to nyní vše v pořádku a nebo je nutná změna. Osobně si myslím, že je nutná změna. Je zbytečné se hádat o tom, zda je rybě ve vezírku dobře nebo ne, protože to je snad jasné. Ale tady je nutné zmínit, že vše se postupem časem mění a i názory člověka. To co kdysi považoval za věc bezproblémovou, tak za rok může získat názor úpně jiný. Hlavní je, jestli se snaží dobrou věc někde prosadit a nebo alespoň prezentovat. Před pár lety se spousta věcí zdála neskutečně pevnými a najednou je vše jinak. To platí ale úplně ve všech oblastech našeho života. Držet se však těchto zažitých věcí je chyba. Je mi jasné, že v plavané to je asi těžko řešitelné, ale tento článek řeší přívlač, a tak se budu držet radši vláčky. Osobně jsem měl letos možnost účastnit závodů na Slovensku a myslím si, že tam je to podstatně lépe zmáknuté. Na pstruhových vodách je každá ryba za bod, nikde se s ní nebrodí a netlačí se v korýtkách. Určitě dojde menší újmy. Na mimopstruhových vodách rybu měří, ale mají bodování po 5cm a nikdo tedy neměří přesné mm a je vše rychle vyřízené. Vezírky jsou zakázané a dokonce rozhodčí může chodit vodou se závodníkem. Samotnému se mi nelíbí, že se chytají malé ryby, jen nevím, jak to eliminovat, protože já je tam chytám, i když to není při závodě a upozorňuji, že nechytám na ty nejmenší pidinástrahy.Během sezóny se zvedá velikost potravy, tak i já zvedám velikost nástrahy. Trochu jsem tady nepochopil to s těmi 5-ti duháky ve vezírku, protože to žádné řády neumožňují a nikde jsem se s tím nesetkal. Ale ono to chce také nejen znát zákony, ale také jednotlivé řády, protože na sebe navazují. Nakonec se pak dostaneme k tomu, že si zákon každý vykládá jinak. Takže závěrem, David se jako jeden z mála snaží hledat cestu k lepšímu zacházení s rybami při závodech, sám si sype popel na hlavu za lov malých ryb a i z toho hledá cestu a svým článkem tady oslovuje ostatní a čeká i nějaké nápady a ne jenom napadání. Měli jsme a stále máme spolu dost debat, kdy se neshodneme. Ovšem najít nějaké opravdové řešení je možné vždy a pokud je fakt dobré, tak se za něj můžeme být i jinde a hlavně společně. Osobně s blízkými přáteli nasazujeme ročně cca 300tisíc plůdku PO přímo do toku a zkoušíme, zda je to lepší varianta než odchov v potocích, slovení a vysazení ryb do cizího prostředí, kde si místo hledá dlouho a těžce a většinou ho sežerou predátoři, dřív než se ho dotkne rybářova nástraha. Zatím se to zdá být dobré a určitě v tom budeme pokračovat. Sháníme z výlovů okouny, candáty a štičky. V poměrně velkém množství se nám to daří a vysazujeme je do řek. Slovujeme na pstruhovkách tlouště a vysazujeme je do MP. Docela se nám daří shánět i jesena, ostroretku a parmu…možná je to druhá tvář závodníka, kterou se však nikde neprezentuji, protože i já mám radost z toho, že jsou rybáři kolem nás spokojení. Také jsem rád, že už to pochopila i část hospodářů v našem povodí a do řeky necpou kapra, ale vracejí se k původním druhům a řeka začíná být opět živá…
Balkansky_Kral> To jsi mě potěšil, ale asi jsou tímto důvodem vysazování původních druhů právě závody. Neměla by to být samozřejmost a naopak tyto ryby ušetřit zbytečné manipulace, když je platí rybáři co nezávodí? Ve stejné logice by se pak mělo více vysazovat tam, kde se chytí nejvíc pytláků, aby se doplnily stavy ryb a pytláci se nerozšřovali i na jiné revíry......Pytlák by pak byl vítán…))) Podobně argumentoval jeden ochránce kormorána, aby je na revírech neplašili, protože žrádlo vyvrhnou, aby mohli odletět a nažerou se jinde.......
Balkansky_Kral> To ano… Chápu, že nás, co by chtěli, aby se vysazovaly takovéto ryby je menšina, ale snad alespoň nějaké množství by se jich vysadit mohlo. Alespoň 10% procent (třeba pro začátek) by na tyto ryby jít mohlo. Ale ono nic…
ssg.Jimmy Wild> Máš pravdu, je to na prášky, když zjistíš, že ve finančním objemu jde do násady kapra 85% (možná i více), tak je to na pováženou…
Balkansky_Kral> To je perfektní přístup. Kéž by někoho u nás na svazu napadlo také vysadit takovéto rybí druhy. U nás se nedavno také vysazovalo a prý, jako obvykle, kapr a štika. :-(
Luban> Předpokládal jsem, že nejen Ty, ale i ostatní pisatelé považují vysazování (a zejména původních druhů ryb) za naprostou samozřejmost pro to, aby nejen závodníci, ale hlavně obyčejní rybáři měli co chytat, ale hlavně abychom neměli mrtvé řeky… Jak píše Mrknato jsem závodník i činovník v jedné osobě. Spolu se svými kolegy z výboru MO pořádáme 11 let po sobě přívlačový pohárový závod a vždy do řeky vysazujeme 3, 5, 2, 4, 7q ryb (podle toho, kolik se nám jich podaří sehnat) a nejde o duháky, ale tlouště, okouny, sem tam ostroretka a parma – tedy všechno původní druh. V letošním ročníku závodníci ulovili neskutečné množství ryb, ale nejen vysazených, i těch, které v řece vyrostly. A ryby dáváme do řeky nejen před závody. V pondělí (tedy 10 dnů po pohárovém závodě) jsme dovezli 1q tloušťů a do konce září počítám s tím, že dáme ještě další 2q. O vodu a ryby v ní je potřeba se starat a taková řeka, jako je Bečva si to zaslouží dvojnásobně…
osprey> s tou reprezentací jsem tě chtěl povzbudit(myslel jsem třeba nějaké ospreyovské povídky),není vše tak černé,iluze jsou někdy nutné a hledání je motivující. Že to někdy nevyjde,známe z rybařiny.Musí se zkoušet i kdyby to nevyšlo vůbec.
Luban> Tak tu pomoc využij. Jinak to ode mě bylo jen pár slov – takže laciné gesto, které jsem si snadno mohl dovolit. Zatím jsem ti v ničem nepomohl.
Lidem je třeba ukazovat, že jsou i jiné ryby než dvacetikiloví kapři a dodnes žijí samy s podporou pár nadšenců jako jsi ty nebo hering, zatímco valná část společnosti na ně dlabe nebo jim dokonce hází klacky pod ploutve.
Martin Chmelík:Ale to je jasné,že sa nájdu a je ich dosť,ja ani nepociťujem potrebu sa tým chváliť,proste to len vyplynulo z debaty,ako reakcia na tých plácačov:)
Luban> Chvílihodné co děláš, ale mám pocit že i u nás se najdou lidé, kteří dělají podobné věci.
Martin Chmelík:Ako kritik a plácač do klávesnice neurobím pre reprezentáciu ČR nič.Pre ligové prívlačové závody na Slovensku robím to,že na rieke kde sa konajú závody chodím rybu vysadzovať,pomáham zlovovať generačný materiál,naháňam pytliakov,a naposledy som sa(samozrejme nielen ja) pustil do boja s gigantom s názvom „Povodie Váhu“. osprey:Dnes o 9:00 mal redakčný tým televízie Markíza zdokumentovať zregulovaný tok a zlikvidované neresisko podustvy.Bohužiaľ stávka učiteľov dostala prednosť,takže sa to odložilo na neskôr.Mimochodom som ti zabudol poďakovať,za ponúknutie pomoci.Vyplýva to z toho,že u teba ma to neprekvapilo a prišlo mi to ako samozrejmosť,takže trochu oneskorene ti ďakujem a vážim si tvojej podpory.
osprey> Ano, ano. Chyba není zjevně jen v systémech, ale v lidstvu samotném, které si říká HOMO SAPIENS. Skoro bych to SAPIENS vypustil, protože mám pocit že všichni jsou jenom HOMO. Moudří rozhodně nejsme. Takže jen HOMO nebo u mnoha jedinců dokonce HOMO DEBILS.
Luban> Já vím. Ono je to těžké.
Navíc spousta závodníků jsou skvělí chlapi, kterých si vážím.
Já bojuju proti závodění hlavně proto, že se z toho stává norma, příklad pro mládež a s rostoucí úrovní se to stále vzdaluje přírodě a zodpovědnému vztahu člověka k přírodním hodnotám.
A to přívlač je ještě zlatá.
Martin Chmelík> Zákony lidské společnosti jsou v rozporu s přírodními. A ten rozpor se stále víc prohlubuje.
Pokud jde o kapitalismus jako zřízení – poskytuje největší míru svobody největšímu procentu jednotlivců. Ale je těžké stanovit hranice té svobody. Lidé v tomto ohledu dávno ztratili soudnost.
Barr> Nemám v čem reprezentovat. Dokonce i mé názory, které jsi pochválil, sdílí jen omezený počet jedinců. My se nebudem snažit s přírodou nějak vyžít – chceme svůj svět plný nereálných iluzí. Závodit v lovu ryb je jedna z nich.
Rybařina je, když se ti za mlhavého rána potopí splávek nahozený mezi stulíky, když ti lipan za zlatavého říjnového podvečera sebere z hladiny suchou jepičku, když ti štika dobere nástrahu pod nohama a ohodí ti je sprškou vody.
Pěchovat sak rybami, aby byl nejtěžší ze všech a pak je prostě vysypat zpátky odřené a pomačkané, v tom smysl rybařiny nevidím.
Martin Chmelík> Spojuješ dvě věci. Svaz s jeho stanovami z dob NF, závody, frončaftem a pak samotný VRP, který musí svaz dodržovat a měnit by ho neměl. Já si ve vší úctě myslím, že přednost má zákon před stanovami a CIPSy. Ono by se mohlo stát, že lpěním na CIPSech a stanovách, které jsou v rozporu se zákony přijde svaz a sním i ÚS s rybáři o dekrety. Z něčí strany je to možná i záměr, ale to už je spekulace.
osprey:Pred závodami,hlavne prívlačovými sa do revíru musí dosypať ryba.Áno musí,aby bolo čo chytať,pardón bodovať.Aká ryba? Jalec?Boleň? Nie dosype sa pstruh,je jedno či dúhák,alebo PP.Takže,aby sme my pretekári držali krok so svetovou špičkou,tak hurá urobíme ligu na pstruhovke.
osprey> Víš co je Míro hrozné zjištění? Že on je tak nějak „dokurven“ celý svět. :-) A byť jsem pravicového smýšlení, tak mám pocit že kapitalismu totálně dochází dech a že ten systém je také paskvil.
osprey> k tomu poslednímu odstavci bych s tvým svolením jen doplnil : fyzickým výkonem v tom pravém slova smyslu, ne že přebrodím svižnějším tempem s pidipotočákem v podběráku ke kolegovy, který mi to změří.Popřípadě ručně míchaním desetikilového balení krmiva. Což v obou připadech plno lidí považuje za výkon hodný slova zavodní/sportovní
osprey> Správně,správně,správně. Velice dobře.
A pokud se týče té reprezentace,kdo ví? Máš ještě toho dost před sebou. Také jsou země,kde závody nejsou.Rybáři si tam hledají jiná vzrušeni a zvládají to!
Ouklejobijec> Tohle je akademická debata, my si tu po krku nejdem:-)) Tyhle diskuze jsou důležité proto, že člověk se seznámí se spoustou jiných pohledů na věc a také prezentuje ten svůj.
Pokud jde o možnost, že by se ten, kdo nechce ryby zbytečně trápit, přestal chytat, tak je tu jiná alternativa – nechytat toho tolik. Prostě si těch ryb chytíš pár, pokud možno spíš větších. Pro mě je směrodatná rybařina jako činnost – jsem venku, snažím se něco ulovit, přemýšlím jak na to, pohybuju se, kochám se vším pěkným, na co narazím a s hrdostí nakonec chytím nějakou pěknou rybku. Všimni si, že v rubrice Z lovu se nikdy nechlubím počtem chycených ryb – ať už byl jakýkoli. A přispívám tam pouze z titulu své redaktorské funkce.
Martin Chmelík> Věřím, že v Evropě je závodění populární. Je to byznys. Na ryby se přitom ale zas tak moc nekouká. Taky má Evropa spoustu vod dojebaných s tragickými zbytky původních populací (ne, že my bychom neměli). A před spoustou závodů (hlavně vláčkařských )se musí do revírů dosypávat ryba, aby se dalo regulérně závodit.
Ale rybářský sport a rybolov obecně zase brání tomu, aby se ty vody dokurvily ještě víc. I v Africe se zjistilo, že revír dobře spravovaný loveckou cestovní kanceláří může být lépe zazvěřen než leckterá rezervace. Fungování společnosti je v reálu hromada spojených nádob.
No a pokud bych měl reprezentovat svou zem, rád bych tak učinil nějakým pozoruhodným výtvorem svých rukou nebo ducha. Bohužel jsem zjistil, že na to nemám:-))
Mrknato> Jak už zde bylo napsáno, ČRS je členem mezinárodní organizace sportovního rybolovu CIPS a jejich sportovních fererací FIPS. A zde jsou platná nějaká pravidla, které bys rád předělával? Jsme v EU a považuji za samozřejmé, že se těm pravidlům podřídíme a ty pravidla jsou nadřazena RŘ atd. Jinak podotýkám, že příznivcem EU nejsem. Už jsem to tu psal, jdi si stěžovat i na to, že když se jede třeba rallye Barum Zlín, tak závodníci nedodržují pravidla silničního provozu a poškozují pozemní komunikace. Je to stejné jako ten závodní rybolov. Člověk by měl být ohleduplný a mít pochopení i pro to, co mu nejde pod nos. Ale bohužel to náš národ neumí. Proto jsme tam, kde jsme. :-(
Poslání svazu, jedno z témat: Sportovní (závodní) lov ryb
Je nedílnou součástí činnosti ČRS. Pořádání závodů má dlouholetou tradici. ČRS v průběhu roku pořádá řadu domácích a mezinárodních soutěží (od místních závodů až po mistrovství republiky a mistrovství světa) a připravuje a vysílá reprezentaci ČR na mezinárodní závody a šampionáty. Na těchto silně obsazených mezinárodních šampionátech naši reprezentanti pravidelně získávají ta nejvyšší ocenění a úspěšně tak reprezentují ČRS a Českou republiku. Závodnímu lovu ryb udicí na plavanou se věnuje i řada hendikepovaných rybářů. Nejrozšířenější disciplíny sportovního lovu ryb udicí jsou: rybolovná technika – házení mušky nebo zátěže prutem na cíl nebo do dálky (v roce 2005 oslavil tento sport 70. výročí od svého založení), plavaná, muška, přívlač, feeder.
Pokud se nestotožňuješ s posláním svazu, pak je nejlepší z něj vystoupit.
Martin Chmelík> Proč? Sám svaz se zaštiťuje zákonem a vyhláškou, jenže realita je trochu jiná. No a já bych si přál, aby organizace, která něco říká, to také dělala. Ne aby si vymýšlela stanovy, statuty, řády, metodika, jak to obejít. No a toto mohu ovlivnit jen jako člen. Když jako nečlen zaplatím to samé jako člen pro lov ryb, jiné činosti a radovánky těm lačným přenechám. Tedy hodnotu povolenky (povolenek), brigádu a stát bude jinak dohlížet na VRP, pak bych zvažoval to, co mi „nabízíš“.
Edit : možná jste si nevšiml, že nekritizuji všechno, ale znova to vysvětlovat je zbytečné. Např. na nerevírech by bylo závodění i provozování jiných druhů lovů přijatelné. Jen by si to zájemci museli platit separé…
hraji> Souhlasím s vaším vyjádřením. Bohužel v ČR se vždy najdou tak „chytří“ lidé, kteří už jen z principu kritizují vše a sami nic nedokáží. V celé Evropě je sportovní rybolov velmi populární, nevím proč by v ČR tomu mělo být naopak. Čeští sportovní rybáři vozí dlouhodobě medaile ze světových šampionátů a v podstatě reprezentují ČR velmi dobře. Co pro reprezentaci ČR například udělají kritici a „plácači“ do klávesnice? Zhola nic.
Mrknato> Doporučuji vystoupit demonstrativně z ČRS, založit vlastní svaz, sehnat si revíry a aplikovat na nich vaše názory. Očekávám, že členskou základnu budete mít obrovskou. :-)
Udo> Cituji Tě: Zveřejňování fotografií – nejsem si jistý, zda-li můžeš zveřejňovat každého koho si bez jeho vědomí a svolení vyfotíš.
A pak že na závodech vládne přátelská atmosféra. Když vidím, že se tu pak „hadrkujete“ ohledně fotek ze závodů. To zas bude v álejích nablito. :-(
Mrknato> No právě proto, že jsem se snažil to dobře popsat a pojmenovat nevím proč tyto diskuze :))). Každý kdo je v úvozovkách nalevo by se mělch chytit za nos. Ten kdo je v úvozovkách naprovo také a měli bysme se všichni setkat někde uprostřed :). Taky se mi dere na mysl víc a víc, že jsou v tédo diskuzi obsaženy nějaké osobní antipatie, kterým nerozumím … bohudík! :)))
Ouklejobijec> Ty diskuse se vedou právě kvůli tomu, co jsi celkem dost dobře popsal.....
hraji> Ještě se tě zeptám, zda-li bych u tebe, jako RS uspěl, kdybych si s kamarády pořídil za dvě kilča permici závodníka a ty nás chytil u Vás na „závodní trati“, kdy každý z nás by měl ve vezírku 5 duháků, těsně před změřením.....
Kupříkladu já, jako obyčejný rybář, bez závodnické permice jsem byl vykázán z územního revíru při VRP na Doubravě, kde si MO pořádala závody. Územní svaz, ani jeho hospodář o ničem nevěděli. Jestli závodníci měli vezírky, nebo podběráky pro mě nebylo podstatné.
Tedy já tady těm diskuzím nějak nerozumím. Připadá mi to jak diskuze řezníků a vegetariánů, ale přitom si myslím (a doufám), že každý z těch co tu jsou jsou rybáři tedy jedna jasně diferencovaná skupina zájmů. A to zájmů loveckých. Ten komu se příčí jakoli ublížiti rybě by měl přesedlat na jiné stránky neboť i píchnutí háčkem bez protihrotu potažmo pětiminutový souboj je pro rybu traumatizující. S tím se ale jaksi při lovu počítá. Jinak by to lov být ani nemohl. Na druhou stranu ten kdo jezdí pro maso, a to maso vníma jako mrtvé maso rovnou, tak by se také měl zamyslet nad jiným koníčkem. K zacházení s rybou by se mělo asi přistupovat tak aby tam ta ryba byla i napříště (v ideálním případě rozmnožená). Řekl bych, jak je uvedeno v článku nahoře, zlatá střední cesta. Aby se tady ale rybáři naváželi do rybářů, kteří chytají na milimetry a ti zase do těch co si chodí k vodě zachytat mi připadne opravdu postavené na hlavu. Daleko víc mě u vody děsí morálka (všech co se kolem pohybují) a to, že začínám mít silnější a silnější pocit, že si někdo všimnul (možná těch zájmových skupin je víc) že jedna z mála věcí, které se v tomto státě ještě dá zprivatizovat (v mé mysli rozkrást) je svaz potažmo revíry o které se stará. Ono je to znát už na tom jak si každá krajská část určuje vlastní naprosto odlišné podmínky k rybolovu … o Jižní Moravě nemluvě.
hraji> Na závodech (kromě takových těch místních 1×) jsem nikdy nebyl, ale pamatuji si, že když mi bylo asi 12 let, tak se u nás ve Vodňanech konali jakési závody snad něco celorepublikového (tenkrát mě to nezajímalo, takže přesně nedokáži specifikovat). Nebyly vyloženě plavačkové, i když plavačkářů tam bylo prý nejvíce. Ale co je podstatné je to, že se ryby prý dávaly také do vezírků. Já znám až ten důsledek. Kdybys viděl ty ryby co se tam pak následující měsíce chytali… Bylo to přinejmenším smutné. Velikostně krásní cejni (a samozřejmě i jiné rybí druhy) s naprosto rozedranými ploutvemi. Mnoho z nich evidentně ve špatné kondici.
Závody v rybaření mi vůbec nevadí. Ať lidé klidně závodí, ale měli by se při tom závodění snažit co nejvíce snížit dopady této činnosti na ryby (samozřejmě i na přírodu celkově, ale teď je řeč o rybách). A myslím, že přestat používat vezírky je jedna z nejjednodušších a přitom nejvíce přinášejících věcí, co by mohli udělat.
hraji> Já ne, to máš pravdu. Ale taková RS a RO určitě ano..... a k tomu nejsou třeba petice, diskuse, dobročinná konta, převratné nápady v „ochraně“ ryb pomocí BP.
Už proto potřebujeme nové stanovy, i vy kteří je máte „moderní“, nejen z důvodu přijetí nového OZ… a budou.....
Mrknato> pokud je Česká republika členem FIPS-ed, musí respektovat pravidla schválená ve FIPS-ed. S tím nic nenaděláš ani ty. I kdybys tu psal celý týden.
hraji> Nemohu slušnými slovy napsat, co si myslím o přechovávání takových 20 kg bílé ryby ve vezírku. Viděl jsem to v květnu, z toho vezírku po zvednutí doslova crčelo mlíčí.
Co tomu říká ouklej, pokud leží tam úplně dole? Bohužel, po celém světě jsou jedinci, kteří mají radši svoje medaile a poháry než ryby, s nimiž s naprostou samozřejmostí zaházejí jakoby to byly věci. Podívej se, jak vypadá cejn, když ho dáváš do vezírku a když ho pak pouštíš ven. A to jsem na plavačkovém MiČR na Nových Mlýnech viděl borce, co ty chudáky vysypou do vody, někdy i mezi kameny a ani se za nimi neohlédnou. Málokde jsem viděl tolik neúcty k rybě jako na závodech. Já vím, nejsou to zvířata, jsou to CIPSy. A taky jsem se dozvěděl, že necítí bolest.
Jinak David chce zrušit vezírky v závodní přívlači.
hraji> Zákony Holadska bych nechal Holanďanům. Každý stát má jiné, jinou tradici lovu, vlastnických práv k nemovitostem – revírům. Mohl bych oponovat jinými zeměmi, ale já hovořím o rybařině tady u nás a to za nás Holanďané, ani EU nevyřeší.
Jen tak naokraj. V TV na kanále FaH jsem viděl emerické profizávody v lovu okounka pstruhového, vč. vyhlašování výsledků v hale podobné Kárnegíhol, a troufám si říci, že zájem byl větší než v tom Holandsku. To nám tady taky chybí.....
David Havlíček> vím kam míříš. Jenže já jdu k vodě za jiným cílem, můj cíl není nachytat mraky ryb, muj cíl je si zachytat. Nesoutěžím, nepředháním se v tom kdo je lepší. Kde bych viděl prostor pro nějaký argument je, že se sejdeš s kamarády. Vznikne zajímavá atmosféra člověk pokecá, zasměje se. Ty ryby se smát nebudou tomu věř. Nechci vás házet do jednoho pytle, ta vláčka a muška je přeci jenom trošku víc odlišna od plavané, ale furt je tam jasný cíl.
Víš, loni jsem dal mladého na kroužek, hned první den co jsem ho tam odvedl vylezlo z úst „učitele“ cituji " ježiš, vás tady ale je, to jsme nečekali, to bude závodníků" můžu ti říct, kdyby o to tolik nestál hned se seberu a normálně odejdu. Ty děti z toho nemaj rozum, většina rodičů taky ne. Máme své ovečky tak z nich uděláme to co potřebujem. Rodiče jsou spokojený, protože nevidí do pozadí. A samotné dítě? no samozřejmě nebudem si nalhávat, jak dlouho bude trvat přesvědčit desetileté dítě. Místo toho aby jim od mala vtloukali do hlav, jak je potřeba rybu „chránit“. Schválně jsem to dal do uvozovek(ber to v obecný rovině, nechce se mi rozepisovat kterou a jak) tak jim přiživují ten pocit soutěživosti. Podstatný je ale říct na úkor čeho. Důležitý je že to má atribut sportovního (závodního)rybolovu.
Neber to ve zlém, vážím si Tě. Udělal si na ochranu ryb víc než kdokoliv jiný.
Udo> Na veřejně pořádaných akcích lze pořizovat snímky pro zpravodajské účely.
Takže když budu fotit demonstraci, sportovní zápas, veřejnou slavnost, tak se není třeba ptát každého, kdo mi vleze do záběru, jestli souhlasí. Samozřejmě snímky by měly mít zpravodajský charakter – např. závodník by měl závodit nebo provozovat činnost s tím přímo spojenou (připravovat náčiní, přebírat cenu). Pokud ho vyfotím při převlékání s holým zadkem, má samozřejmě právo se zveřejnění snímku bránit.
David Havlíček> tebe se zeptám, proč chceš být papežštější než sám papež a chceš rušit vezírky napříč všemi disciplínami? Já si umím představit, že při některých soutěžích se ryby nebudou dávat do vezírku, ale jsou soutěže, kde to je v podstatě nutné. Proč nemůžeme respektovat celosvětově platná pravidla a musíme vymýšlet extrabuřty? Copak ti ostatní rybáři v celé aEvropě či světě jsou bezcitní darebáci kteří se vyžívají v trápení ryb ve vezírcích? A nebo jen na základě dlouholetých zkušeností a tisíců odchytaných závodů došli k závěru, že to s tím poškozováním nebude tak strašné?
Mrknato> jako v mnoha případech, kdy vidíš jen tu svoji „pravdu“ a nic jiného, se i v tomto případě mýlíš. Čerstvá zkušenost z Holandska. I zde mají svůj zákon o rybářství a jeho ustanovení nejsou zcela v souladu s mezinárodním závodním řádem. Přesto se v Holandsku konalo mistrovství světa podle mezinárodně platného řádu. Prostě i v tak pořádku milovné zemi pochopili, že pokud platí nějaká pravidla, je vhodnější jim ustoupit a pořádat MS, než žvanit na internetu o všem a o ničem a nechat MS jiným. V Holandsku je závodní plavaná velmi oblíbeným sportem a takový zájem o dění na trati, jaký jsem, například ze strany lidí v důchodovém a pokročilém důchodovém věku, zažil tam, jen tak nezažiju. A nikomu z nich nevadilo, že ty cizí ženské chytají jejich ryby podle mezinárodních pravidel. Je zajímavé, že celý svět se těmi pravidly řídí a považuje to za normální.
Balkansky_Kral> Ano, pokud jde o závodění a i jiné vyvádění peněz z rybařiny, pak máte pravdu. Jestli se bude závodníkovi bimbat u pasu vezírek, či nikoliv, podběrák o průměru 25cm nebo 150cm, věc neřeší.
Věc, která by měla být na pořadu rybařiny, je opětné dorovnání stavu původních druhů ryb do normálu a to závodníci, čečetky, dobročinovníci, čilimníci z MO a Rady, prodejci tackles a bolelís nevyřeší......
Též přeji krásné a nerušené závodění na vyjímku svazu.....
David Havlíček> 99,9% pytláků nesouhlasí, aby na našich revírech pytlačily party hnědočechů a UKáček… Pak se nediv, že třeba 99% rybářů s licencí nesouhlasí, aby na revírech, kde jsou dramaticky decimovány původní druhy ryb všemi možnými aspekty, k tomu přispívali i „závodníci“, byť dobří, rychlejší než stín.....
Každý vrcholový závodník mimo rybařinu si hledá sponzory, dává peníze ze svého, jen v té rybařině si závodník koupí licenci za 200,–Kč a štědrý svaz ho vybaví, cáluje a vozí po světě, platí i jiné lehkoživky na managerských a trenérských postech.
Mně se to nelíbí a to pomíjím, že závodění, byť je to v programu svazu, není legislativně možné na revírech. Nelíbí se mně, že lovíte pro body, medajle a ne jen pro potěchu, tak jako všichni ostatní a třeba i pro zážitek na pánvičce. I při pseudolovu CaR existuje mortalita u vysportovaných, trénovaných ryb. Je tím větší, čím úspěšnější je závodník, tím větší, kolikrát trénuje, kolik nových závodníků do svazu přivede. Oproti např. onanii, je možné škodlivost závodění prokázat, spočítat.
Já platím svazu a budu platit klidně i víc, pokud peníze půjdou do ryb a přispějí k zastavení úbytku původních druhů ryb. No a budu podporovat a prosazovat takové složky svazu, organizace, které závodění na revírech zakáží. Pokud mě s tím pomůžeš, k tomu ti podávám ruku, tak budu jenom rád. Vidíš, že i pozitiva jsem schopen, ne jen „napadání“.......
Mrknato> Pane kolego, z Vašich příspěvků a komentářů jsem vycítíl, že jste proti všemu a proti všem. V takovém případě je jakákoliv diskuze marná. Přeji Vám hodně krásných chvil u vody.
HaD – Dovolil bych si věcně pokračovat. Nejprve vezírky – někde je velmi obtížné se pro závodníka dostat na kýžené místo a trvá to déle i těm pohyblivějším a lepším. Někde je třeba jen jeden slez k vodě a pak si to závodník „rozšlape“. Hlavní argument je, že na většinou je na MP vodách bahnito písčité dno a častým vybrozováním to závodníkům pod sebou zakalíš. Každý máme argumenty a pokud to prodiskutuješ se svým krajským zástupcem, tak může dát podmět pro změnu soutěžního a závodního řádu. Pak stačí, aby to odbor schválil a pro závodníky se to stane závazné. Zveřejňování fotografií – nejsem si jistý, zda-li můžeš zveřejňovat každého koho si bez jeho vědomí a svolení vyfotíš.
Na argument o závisti se těžko odpovídá.Jak to dokázat,že závodníkům jejich um přeju a respektuju ho?Snad jen tím,že i mezi nezávodícími rybáři jsou tací,kteří to umí,nemusí svůj um převádět na body,nemusí chytit za každou cenu a cokoliv,nemusí si dokazovat, že jsou v tom lepší než ostatní. Chyť a pusť bez jakéhokoliv omezení je slepou uličkou.Jak dlouho a v jakém stavu s ním naše revíry vydrží?
MP-E65mm> chytal jsi někdy ryby stylem Chyť a pusť?
jepice> co Tě překvapilo?
mrknato> když pomineme vezírky, s kterými nesouhlasím, co Ti na tom našem rybolovu vadí? Že lovíme jako další desetitisíce rybářů stylem Chyť a pusť? Že to děláme dobře a rychle? Že se o tom vedou záznamy? Nějak mi to hlava prostě nebere.
Udo: Víš, jsou věci, které se obtížně dají, pokud vůbec, nahradit. Např. onen lov sumců. Mmimochodem metody, které popisuji v DVD i knize jsou principielně tradiční způsoby, které v různých variantách popsali po celém světě stovky, či tisíce jiných autorů. A používájí je možná miliony rybářů, takže dávat něco za vinu mě, kdo to sepsal do knihy, je úsměvné. A pak jsou věci, které jinak dělat jdou. Třeba ony vezírky vypustit zcela není problém. Chápu, že pro starší a méně pohyblivé závodníky, možná i lenivé (možná je to Tvůj případ) je to nepřekonatelný problém – tedy představa, že by museli s každou rybou vybrodit. Nicméně to lze. Stejně jako byl pro řadu závodníků před lety problém s BL háčky, tak dnes to problém není. Nelíbila se Ti v článku jedna fotka. Speciálně pro Tebe najdu ještě jednu. Bude v rámci objektivity v třetím díle a líbit se Ti nebude. Jen ukáže, že vše je o lidech, nikoli skupině či organizaci, ve které jsou sdruženi.
Pěkný článek, něco překvapilo i mě, byť většinu věcí znám. Přechovávání ve vezírku uvázaného u pasu a točícím se v prudkém proudu je docela masakr. Pokud jsou krátkodobě neušlechtilé ryby ve velkém kýbli, je to lepší varianta – to se děje někdy na různých krajských divizích a podobně, kde si závodníci měří ryby vzájemě, ale všichni chytají a nemají nalosovaná místa – pohybují se ve vymezených společných sektorech. Pak jsem ještě zažil variantu „rybu měří soused – ihned“, což na oněch muškařských závodech pro některé znamenalo, že ještě ani nevytáhli šňůru a už museli všeho nechat a měřit. Jak říkám – ligy jsou v tomhle vymakané – závodník má půl dne leháro a jenom druhému měří a vezírky jsou tak trochu zbytečné, navíc já jako nezkušený závodník mám příležitost v roli měřiče koukat těm zkušenějším trošku do kuchyně. Nejlepší mi připadne ten slovenský systém. Já měl osobně takový nápad, že by lososovitá ryba měla automaticky třeba 250 mm a neměřila by se, slovenský model jsem neznal.
Luban> Máš pravdu, ale když jsi u těch začátků lidstva. Tak v té době byl LOV výhradně za účelem obživy. Tenkrát žádné metody CH&P a podobné nesmysly nebyly. Prostě lov je lov, ryboLOV nevyjímaje. Teď to přeženu, ale lidstvo se vlastně posunulo správným směrem v rybolovu. Tenkrát by bylo nemyslitelné rybu pustit. Ale to jsme už jinde. Měj se fajn.
Martin Chmelík:Vojny sú zvrátené,o tom niet pochýb,ničmenej vojny sú späté s ľudstvom od samých začiatkov.Všetky tie rybárske seriálové závody,strieľanie bažantov a vysokej zveri v maličkých oborách,šľachtické hony na lišku,to nie je zvrátená kratochvíľa?
Martin Chmelík> Zvrácenost je každé nedodržování a vědomé porušování zákona pro něčí užitek. Vše má jistě své úrovně a meze.
Kolega rybář, Balkánský král zde suše zmínil závodní řád, někdo zmíní rybářský řád, ale to jsou všechno věci mimo rozsah dnešní rybařiny. Stejně tak BP (bližší podmínky). Ještě v roce 2006 dnešní předseda ČRS JUDr. Šíma školil RS a mezi jiným prohlásil, že BP nesní zasahovat do kompetence státu, tedy podmínek, za kterých byl uřivateli povolen VRP. Dnes už i BP toto prolomily a ani on dnes nemá páky udržet VRP v mezích zákona. Dále radí, aby vyjímky, které udělí MZe, rybáři nekomentovali, nelámali si s tím hlavu (volně parafrázovano z odpovědi na RYBSVAZ.cz), protože za to nenesou odpovědnost.
Proto mi přijde dost legrační, když se o to pokouší „závodníci“…
Včera jsem byl na nákupu v místní sámošce, celou cestu jsem běžel, skákal přes lavičky (v ruce balík vody). Byl jasně daný cíl,nakoupit a být rychlejší než soused, který jel na kole. Můžu se považovat za sportovně závodního nakupujícího?
Luban> Nesouhlasím s tím, že závodní (sportovní) rybolov je zvrácenou kratochvílí. Pro mne jsou zvrácenou kratochvílí všechny války, vedené kýmkoliv a proti komukoliv.
Balkansky_Kral> „Závodní řád“ nemůže kolidovat se zákonem, protože zákon závody, sportovní rybolov, nezná. Vyjímky, které může RO udělit zákon vyjmenovává a pověřuje prováděcí předpis je rozpracovat.
Je příznačné, že zde stavíte jakési „žádosti LRU“ nad zákon a nad uživatele, který jediný může o vyjímku požádat. Pokud by to uživatel skutečně udělal a požádal o „Vaši“ vyjímku, byl by za „velmi nechytrého“, kterému VRP nepatří do kompetence.
Martin Chmelík:Je to prasárna,či už na to výnimka je,alebo nie je.Povedzme si to na rovinu, všetky tieto obmedzenia a pravidlá smerujúce údajne k šetrnejšiemu zachádzaniu s rybou,sú len alibistickým obhajovaním tejto pomýlenej,lepšie povedané zvrátenej kratochvíle.
Mrknato> … a já se dodnes považuji za normálního rybáře, který jeden den vláčí, druhý den si sedne na zadek a pruty foukne na stojan a třetí den vezmu prut se splávečkem. A rozhodně nejsem jediný, ne každý žene rybolov do extrému. Ale abych to uzavřel za sebe. Pro závodní rybolov pochopení mám, byť já sám mám rybolov v oblasti relaxu, klidu a pobytu v přírodě. Někdo závodí, proč ne. Mám ten nadhled a sportovní (závodní) rybář není pro vodní toky takovou hrozbou, jako pytláci, masaři a bezohlední rybáři. A na závěr dodám. Jak znám Davida, velmi intenzivně o rybolovu přemýšlí a určitě jsou jeho myšlenkové pochody ku prospěchu rybolovu (i závodního) a i samotných ryb a vod. Hezký večer přeji.
Vážení, sleduji Vaši diskusi a nevycházím z údivu. Ač někdy s Davidovými názory nesouhlasím, tentokráte mu nemohu upřít jeho snahu o prosazování co nejhumánnějších způsobů závodní přívlače. Protihroty, vezírky a korýtka nejsou rozhodně dobré pro ryby. Ale nelze vše řešit najednou. David má pravdu i v tom, že pokud závodní řády kolidují se zákonem je nutné žádat příslušný krajský úřad o výjimku. Text takové žádosti, který již v minulých letech připravil SO LRU mám k dispozici a mohu ho komukoliv poskytnout. Nicméně bych byl rád, kdyby se vezírky i měření ryb v závodní přívlači zcela odbouralo a pokud bude David chtít, rád mu v prosazování této myšlenky pomůžu.
osprey> Jasně. A možná ten človíček v zápalu soutěžení i opomenul, že vůbec nějaký vezírek u pasu má. A ruku na srdce. Kdo z nás nějaký ten přestupek vůči zacházení s rybou neudělal, že? Navíc už minule jsem psal, rybář je LOVec a při lovu se i s tou smrtí počítat musí. Rybolov není balet. :-)
Martin Chmelík> Každý máme nějaký názor a vidíme věci různě. Měli bychom se ale pohybovat v mantinelech daných zákonem, snad i tradicí, abychom hovořili o tom stejném, o rybařině. Já například, pokud to mám říci kulantně, tak za kontroverzní považuji všechny závodníky, kteří ke „sportování“ používají ryby v revírech.
VRP (výkon rybářského práva) není sport, ale lov. Ryba není disk, oštěp, žíněnka, kolo, kde si dokazujeme, jak jsme dobří. Když si někdo postaví místo tělocvičny, autodromu, rybodrom, pak se jedná o sportoviště, jelikož zde není vyhlášen revír a neplatí zde zákon 99/2004.
Když zmiňujete nadhled, pak je nadhled to jediné, co legalizuje závodění na revírech a takový nadhled se mi nelíbí..... Co takhle chytat ryby do rukou? V americe to je odvětví sportovního lovu sumců, stejně jako lov okounků pstruhových, sice na udici, se kterými pak ale závodníci zvláštním úchopem zuřivě mávají do nekonečna nad hlavou a nosí si je i na stupně vítězů. Mnozí naši kolegové onen úchop předvádí i na našich říčních okounech a berou ho za svůj. Co sportovní lov pstruhů na žížaly jako v Itálii a ve Francii? Takhle u nás loví pytláci, tak z nich uděláme závodníky, aby tam uspěli a povolíme jim to? Co lov ryb lukem? Navrhne zde někdo místo hrotu šípu gumovou přísavku? Kdo ano, bude za dobráka a ochránce. Zásahy do ryb se budou hodnotit jen podle intenzity mlasknutí přísavky, tedy bez manipulace s rybou rukama..... Už tu máme K70, lov pod ledem, lov na tři pruty, zkoušela se tady minimální míra nástražní ryby, háčky bez špiček, dobrá je i pomoc bližním za pomocí vyhrazování míst k lovu a teď vezírky… Jestli je něco kontroverzní, pak podle mě toto......
Základ je, že ryb ubývá a uživatelé jsou nuceni mrzutým rybářům nabídnout jiné povyražení. No a moje úvaha může pokračovat že by nebylo špatné být prostředníkem mezi uživatelem a rybáři… Televize je, server taky… Jen to povyražení zajistit a omluvit vtažením mas. Normální rybařina už netáhne, snad jen pár důchodců se tím baví.......
Luban> Myslel jsem to tak, kdyby byl vezírek použit správným způsobem, ne „vláčen“ po šutrech. Ale možná když vláčet, tak vláčet vše. :-)
Martin Chmelík> Proto tam ta fotka je.
Udo> Myslím, že není důvod, aby tvůj příspěvek mizel. Kritický a navíc i vcelku oprávněný názor není důvodem k mazání a forma jeho prezentace také není taková, aby se muselo mazat.
Martin Chmelík:S tým EKO vezírkom je to v príklade stejné,ako keby niekto z CIA chcel zlepšiť podmienky métódy „waterboarding“,s tým,že by sa musela používať zásadne kojenecká voda.
Jinak foto 27 (poslední) bych z článku vymazal, to foto je… Nooo, kdyby tam byla hloubka alespoň 0,5 m, ale odhaduji, že tam není ani 10 cm a pokud je v ton vezírku ryba, pak má slušnou centryfugu. A jsem toho názoru, že pokud jsou daná pravidla, vložil bych do nich, že vezírek musí být EKO.
Máme tu druhý díl a v jeho konci boj statečného a spravedlivého ochránce za lepší zacházení s rybou, která ve vezírku trpí. (Na fotce je věc, která se často na závodech nestává. Nicméně letos se stala i mě.) Nevím co se stalo, zda-li Tě Davide osvítil Duch svatý. Ale pokud si vzpomínám, tak jsi autorem knihy o lovu sumců – http://www.rybarskefilmy.cz/…id-havlicek/ Tam se ryby prošívají lanky, háky … Nějak mi to k sobě prostě nejde, že jim háky nevadí a vezírky ano. Někde tloušti úplně zmizeli, sumcaři je odnesli, pověsili na háky hýja hýja hou … Mýtus ochránce a bojovníka za lepši zítřek ryb končí hýja hýja hou … Myslím si, že i tento přispěvek zmizí hýja hýja hou … Prostě dneska některé věci mizí. Teším se na třetí díl. :-)
Mrknato> Dobrý den. Vaše kontroverznost je známa. Mohu položit dotaz? Padá tu od Vás, že podmínky pro všechny stejné. Ano, ale v běžném životě, tedy ne v tom sportovním. A já ligu přívlače řadím mezi ty sportovní aktivity. Vaše názory jsou takové, že pokud by se měly uplatňovat všude, pak by např. motoristické rally museli dodržovat pravidla silničního provozu, páč se též jezdí na pozemních komunikacích. Třeba na rally Barum Zlín by byla zajímavá taková „erzeta“, kdy by všichni jeli „padesátkou“. Asi by to bylo i divácky atraktivní a dramatické. Myslím, že trocha nadhledu a pochopení pro jiné aktivity, než klasický rybolov by nebylo na škodu. To je můj pohled, ten váš Vám neberu, máte na něj právo.
Mrknato> Dobrý den.
David Havlíček> Jaké napadání. Ty napadáš závodníky, co závodí „na vyjímku“ a sám závodíš na jinou? Jaké chceš dělat opatření? To je zase legranda. V tom já pomáhat nebudu, ale je to zábavné. Křiknout chyťte zloděje, rozběhnout se a počítat kolik „uvědomělých“ se dá do běhu… Znám lepší, je to hra na tátu hub.
Kazan> Já jsem připraven přispět a přispívám ke skutečným změnám, které vedou jasně a přímočaře k tomu, jak rybařinu vnímám po etické stránce a za dodržení platné legislativy.
Nechci se Davida Havlíčka nijak dotknout, ale to, co a jak jsi napsal ty, mně nabízeli i bolševici… Nebudeš mně věřit, ale já to také odmítl. To víš, klávesový specialista…
Mrknato> Jaké kroky konkrétně jsi učinil (mimo napadání na netu), aby se např. vezírky napříč všemi závody úplně zrušily?
Mrknato> á koukám že jsi si to stihl zase okecat po svém :-(
Mrknato> tak chlape, teď jsem na tebe zvědav, dost často zde kritizuješ různé nešvary okolo rybařiny, teď ti DH nabízí možnost pokusit se něco změnit. Docela jsem zvědav jak se k tomu postavíš, nebo jestli budeš jen klavesnicový hrdina.
David Havlíček> Ale i já jsem napsal ÚDAJNĚ…, což cujo „prokoukl“ a já musel s pravdou ven.
Nemusím pomáhat, stačí, aby RS dělala to, co má a závodníkům posbírala papíry, byť jde o „mistry světa, Tychlery a Rozsypaly“. Buď platí zákon a vládne tady právo, nebo tu vládnou závodníci a svaz, no a problém se bagatelizuje na to, zda mají závodníci za zadkem tahat vezírek, či ho mít na břehu, nebo „jen“ korýtkovat. Je to asi jako diskutovat, zda povolit drobné krádeže, podvody a stíhat, trestat jen ty velké, které se nedopatřením provalí.
ORIMP> Díky Miro!
Mrknato> já jsem napsal, že ÚDAJNĚ a nikdy jsem nenapsal, že se to týká hájených ryb či nad povolený limit. De facto se nejedná ani o ryby ponechané, byť tak na ně lze de jure pohlížet.
Bez ohledu na to, zda ona výjimka skutečně existuje či to není pravda, proti tomu bojuji – máme tedy zcela stejný názor a pokud mi v tomto směru pomůžeš, budu jen rád.
David Havlíček> Prohlásil jsi, že ponechávat si ulovené ryby, hájené, podměrečné, nad povolený limit a nezapisovat řeší údajně nějaká vyjímka. To si legrandu můžeš dělat jen ty? Jestli jsi to myslel vážně, tak mně řekni č.j. té vyjímky a RO, který ji povolil.
Mrknato> Co konkrétně je MOJE PTÁKOVINA?
cujo> možná to ptákovina je, ale stejná jako ta Havlíčkova.....
Mrknato> Jo? A kdes to četl? Docela ptákovina…
David Havlíček> údajně je už povolené v ČRS lovit na tři pruty a bivakovat..... Taky s tím „nesouhlasím“, ale než to zruší, tak si alespoň trochu užiju „moderní a wostré“ rybařiny.
Luban> Hele nějakej zákon může být „nám závodníkům“ víš kde? Já už taky „závodím“ a beru pidipotočáky, ale ne do vezírku, to je zakázané, ale do holínky, nebo pod klobouk… Změnil jsem názor a stal jsem se příznivcem závodění. Čím víc a důkladněji se bude závodit, trénovat, tak tím dřív už bude klid.....
Když máš ve sklenici poslední hlt píva, tak si ho taky nešetříš až na zítra.....)
David Havlíček> gratulujéém,a nezaspite s damom na vavrínoch! :-))
Luban> Údajně je na to výjimka. Přesto s tím striktně nesouhlasím a opakovaně navrhuji zrušení. Zatím neúspěšně.
David Havlíček:Ryba vo vezírku sa považuje za ponechanú.Keď tam máš 12cm jalca,tým porušuješ zákon. Alebo máte ako závodníci nejakú výnimku? Pýtam sa preto,že na slovensku je pri LRU- prívlač, vezírek zakázaný.
David Havlíček> Také bych řekl… Já sám k tomu nic moc co říci nemám (vláčím jen doplňkově a o závodění nic moc nevím – nebo spíše nemám osobní zkušenosti), ale určitě si především hezky počtu :-D
ssg.Jimmy Wild> nejzajímavější bude asi ta diskuze :-)
Opět zajímavé a pěkně popsané i pro nezávodníka. Ale určitě nejzajímavější díl s následnou nejzajímavější diskuzí nás ještě čeká :-)
Jinak velká gratulace „našemu“ týmu k vítězství v extralize!