Původně jsem zamýšlel naťukat prostřednictvím mé, popelem zasypané, klávesnice duel. Nejsem si ale jist, že by mělo smysl na jedné straně popisovat závodní přívlač a na druhé pak tu běžnou, která je notoricky známá. Spíše bych se rád zaměřil na rozdíly, pozitiva a snaha bude neopomenout ani negativa a mé určité vize a cíle pro budoucnost. Pokud snad na něco zapomenu, prostor pod článkem je v komentářích dostatečný, abychom se dobrali komplexního konce. Ačkoliv se u tohoto věčně kontroverzního tématu asi nelze vyhnout střetům, byl bych rád, kdybychom si zachovali určitou diskusní a zejména věcnou úroveň.
Proč vlastně závodím?
Ještě než se dostanu k technickým detailům, pozitivům a nešvarům závodní přívlače, trocha filosofie, vzpomínek a zamyšlení. Závodní přívlači se věnuji již téměř deset let a ligovým soutěžím pod hlavičkou ČRS od roku 2005 a byl jsem i členem reprezentačního týmu. Myslím si, že jsem již tedy nasbíral dostatek zkušeností k tomu, abych se mohl nad závodní přívlačí hlouběji zamyslet.
Za ta léta, která se přívlači, kdy se úlovky se soupeři poměřují, věnuji, jsem prošel několika fázemi. Ta počáteční by se dala nazvat "nadšení a obdiv". Možnost setkat se a dokonce poměřit síly s vynikajícími rybáři, které jsem znal jen z časopisů, mě uchvátila. Kdo by si taky nechtěl zachytat s rybáři se zvučnými jmény jako třeba s bratry Rozsypaly, Aldou Zábojníkem, Radimem Křepelkou či bratry Ticháčky? Já jsem navíc měl pár let před tím možnost stát se členem tzv. Bratrstva Křetínských ježatců, kde se jednou ročně velká vláčkařská "rodina", složená z těchto ikon, scházela. Celý víkend jsme lovili okouny a společně se bavili a předávali si zkušenosti.




V rybářském umění mne to neuvěřitelně posunulo a bylo to neskutečně zábavné. Ale jen jednou ročně. I proto jsem úžasnou nabídku mého kamaráda a rybářského učitele Tomáše Rozsypala na účast v závodním týmu přijal s nadšením. Představa, že s ním a dalšími budu u vody další tři víkendy v roce plné legrace, historek a rybolovu, mne nadchla. Těšil jsem se na každý závod jako malý kluk. Ukojil jsem přirozenou soutěživost a naučil spoustu nových věcí. Ale především se sešel s príma partou rybářů a společně si s nimi užíval rybolovu a zábavy.


Co čert nechtěl, sezóna nám vyšla a postoupili jsme do první ligy. A já se těšil znovu. Na večírky, na společné tréninky, závody. Na kamarády, kteří mi klidně v průběhu závodu dají nástrahu, poradí a naučí. Pár kluků z druhé ligy mě ale varovalo, že v nejvyšší soutěži už to není takové. Že už se nástrahy tají, společné večírky se konají jen omezeně, zkrátka že už je to víc o závodění a méně o partě. Nevěřil jsem. A nebo možná i věřil, ale říkal jsem si "jaké si to uděláš, takové to máš" a s touto filozofií jsem do vyšší soutěže nastoupil. Mezi elitu. A udělali jsme si to zábavné. Možná až moc. Žádné extra přípravy, v podstatě žádné trénování.
Až na to, že jsme se v 1. lize málem neudrželi, jsme si to užili.

Další fází mého závodnického vývoje byly následující roky. Dala by se nazvat „více zodpovědnosti“. S postupujícím časem a větší praxí se začaly dostavovat lepší výsledky. Čím dál více jsem si dokázal o chytání ryb popovídat s těmi nejlepšími, vznikala nová přátelství, užil jsem si spoustu legrace. Dokonce jsem začal i mimo závody chodit k vodě a trénovat lov ryb.
Musím ale říci, že slovo "trénink" nemám v této souvislosti moc rád. Za trénink bych spíše považoval, kdybych se učil nahazovat přesně na cíl (což jsem vlastně na suchu několikrát dělal), běhal kolem vody apod. Já jsem prostě vždy vyrazil na ryby a snažil se objevovat nová rybí stanoviště, ukecat přesným hodem k záběru opatrné tlouště, zjistit jakou barvu nástrahy mi pstruh sebere nejochotněji.

A výsledky se opět lepšily a náš tým CHYTEJ.cz se postupem let propracovával k vyšším příčkám a dokonce jsme i příležitostně obsadili stupně vítězů.



Na pomyslném vrcholu našeho původního týmu (já a Tomáš Rozsypal) jsem dostal závodnickou ránu. Tomáš se totiž po mnoha a mnoha letech závodění rozhodl, že se závoděním, i přesto, že jsme vybojovali postup do nejvyšší soutěže Extraliga, skončí. Čím dál více se totiž projevoval závodní duch všech zúčastněných a čím dál více se ze závodů vytrácela ta původní pohoda a legrace. A co si budeme povídat, přibývalo závodů, kde dominoval lov tloušťů (a to i v menších velikostech). A o Tomášovi je známo, že tlouště ho prostě chytat nebaví :-)

Při hledání náhrady se mi podařilo najít parťáka a závodníka s velkým "Z" - Tomáše Krejču, který dosahoval vynikajících výsledků a byl členem reprezentace na několika Mistrovstvích světa. Tím jsem se posunul do další závodnické fáze "směrem k vrcholu". Na závody jsme se začali s Tomášem K. zodpovědně připravovat, dlouhé hodiny jsme připravovali a diskutovali nástrahy, zkoušeli je u vody. A s velmi dobrým výsledkem! Hned první sezónu jsme stanuli na celkových stupních vítězů.



A onu i další sezónu i následující jsme si užili. Sice jinak, než když jsem začínal, protože z původní party se stalo několik menších skupinek, mnohdy i znepřátelených, ale soutěživý duch v nás zůstal a v průběhu závodů jsme se věnovali jen těm pozitivním věcem a dokázali se, i když jen skupinově, bavit.
V mezidobí jsem ale celou řadu věcí kritizoval a udělal pár chyb, nadělal si spoustu nepřátel. Do závodní přívlače totiž v posledních letech přišly ve větší míře přehnané ambice některých jednotlivců, hnidopišství a mnohdy mi přijde, že se vytrácí zdravý selský rozum a ta původní radost z rybolovu. A také z kamarádského poměřování ve sportu, kde jak s oblibou říkám: "jde o hovno". Omlouvám se za ten výraz, ale občas mám teď z dění kolem závodů prostě pocit, že jde o miliony dolarů. Dokonce jsem již kvůli tomu před letošní sezónou vážně uvažoval, že se závoděním skončím. Stejně jako řada skvělých rybářů přede mnou. Namátkou Tomáš Rozsypal, Radim Křepelka, Milan Rozsypal a další.

Nakonec jsem se ale prozatím rozhodl pokračovat. Svůj nesouhlas s některými věcmi vyjadřuji ale nadále a to i novým názvem týmu CHYTEJ.cz - REBELS 2012 v novém složení. Mým novým stájovým kolegou je David Maixner, bývalý letitý trenér české reprezentace a docela nám to jde. Podařilo se nám nakonec v extraligovém klání zvítězit.

jepice> Dávám ti za pravdu že se moc o žákovské lize nepíše můj syn Roman je v žákovské lize a i v Awa-shima cup 2012.Na Pražské třpytce jsme byli na Kyjským rybníku bylo fajn chytání Romča tam dostal 4 okouny a skončil tam na 5.místu v Pražské třpytce a Awa-shima cup na 4. místě Jediný kdo se zajímá o dětské závody je Vydra.cz(točí to jen jednou kamerou) což je dost škoda že se o to chytej.cz nezajímá.Davide koukej s tím něco udělat a v roce 2013 se těšíme že v tom překonáš Vydru.cz
Ahojky přívlač bere celou nasí rodinu,muj syn Roman je členem žákovské ligy v přívlači.Jsem ráda že jsem se mohla s Davidem setkat na rybářských závodech v Kloužovicích na Valchaři a pozorovat jeho techniku byl odemne jen kousek mezi nami byl jen můj starší syn Pavel a naproti nám můj syn Roman ačkoliv jsme tam jako David nezabodovali tak mi to nevadilo mimochodem nebyli jsme v tom sami.Chci jen říct že nám bylo ctí s Davidem Havlíčkem závodit
David Havlíček> Trefné přirovnání s tím feederem. Já se se zaměřuji na větší ryby (ale radost mi udělá každá chycená) a dlouho mi feeder nic neříkal. Až jsem ho jednou zkusil. Hned se povedl kapr 86 cm a bylo to nádherné zdolávání. Tedy nejdříve ten kapr zdolával mne, až po půl hodině jsem začal mít s tím návazcem 0,12 navrch. Pak jsem zase feeder odložil, mám pocit, že jsem dosáhl maxima a chybí motiv. Jediný kaz zážitku, ten kapr byl ze soukromáku. A na nich mi chycené ryby až takovou radost nedělají. Proto se poslední dobou na soukromáky vydávám čím dál méně, či spíše ze zoufalosti. Tedy v době, kdy dlouho nic nechytnu a chci poznat pocit ze zdolávání. Sportovní terminologií si to vykládám tak, že jedu-li na soukromák, je to vlastně koupený zápas. :-)
Segoves> Upřímně: jak kdy. Pokud je závod o tom, že musím chytat i maličké tlouštíky, nebo okouny pod 15 cm, je tam více radosti z výsledku a méně z rybolovu, byť je to mnohem náročnější. Je potřeba mnohem preciznější práce s nástrahou, mnohem kvalitnější nástraha apod.. Takže jistý druh rybářského uspokojení je tam také, protože jsem tyhle ryby nachytat dokázal. V mnohých to možná vyvolá pousmání, ale lehké to opravdu není… Přesto mě to štve a byl bych pro zvýšení všech měr.
Pokud je to závod, kde si prostě zachytám – tzn. jsou tam hezké ryby, pak mám ze závodu příjemné pocity i z rybářského hlediska. Letos jsem si z osmi závodů opravdu pěkně zachytal celkem 6×. Je jasné, že někoho by tloušti 25–35 cm (s šancí na rybu 40–45cm+) a třeba okouni 22–30 cm nebavili, ale mě to s jemným cajkem baví. Podobnost nalézám ve feederu – je to vlastně příjemná a účinná jemná až ultra jemná položená (slaboučký návazec, maličký háček, malá nástraha), kdy se chytá spoustu malých ryb a když je v revíru velká, tak je šance ji takto také ulovit a zdolat.
David Havlíček> Davide mě by zajímalo jak prožíváš nějaký dobrý umístění při závodech? Jestli je tam furt radost z těch ryb co se ti podařilo nachytat nebo je to už víc o tom že si byl lepší než ostatní a ty ryby sou k tomu nástroj…ptám se proto že mě tohle od závodění odrazuje to že už by mi nedělaly radost samotný ryby
Jen se ptám, aby mi nic neuniklo …
Udo> v tomto díle mnoho ne, ale např. že se loví jen „pidiryby“. U někoho může být mýtem, že důvodem pro vstup do závodní přívlače je jen egohoničství. Každý je na tom s mýty rozdílně.
Sleduješ svými dotazy něco konkrétního, nebo mne jen budeš chytat za slovo?
Jaký mýtus jsi vyvrátil v této části ? :-)
Hammer> Zpočátku jsem Tě měl celkem rád a uznával, pak jsi mě začal vytáčet a v současné době jsi mi tak volný, jako sexuální život nějaké krysy v Ústí nad Labem v kanále. Nesnaž se už tedy, stejně Tě budeme jen mazat. Nikoho už ani nerozesměješ.
Udo> smyslem článku je seznámit rybářskou veřejnost se závodní přívlačí a vyvrátit některé mýty.
Nějak nerozumím tomu co tento článek má vlastně „udělat“. Přesvědčovat někoho, komu závodní přívlač nesedí a nebo je dokonce proti, to mi připadá absurdní. Vždy bude mít někdo jiný názor a nebo bude kategoricky nesouhlasit. To je statistika … Je to vlastně dobře, protože rybařina je rozmanitá a každý z nás si tam najde svoji část, svůj šálek kávy a ten si užívá. Proto kdo závodí ať závodí, kdo nezávodí ať si chytá v klidu a pohodě. :-)
David Havlíček:No,prekvapilo ma skôr to,že si si dal starosť takýto článok napísať.Vždy si tu dával referát z MS,tento rok z Polska tu článok od teba nebol(neviem,oprav ma,ak sa mýlim).Tak som myslel,že si na závodenie a následnú propagáciu trochu zanevrel.
Mno … hezký článek. Závodění je fajn, ale co když mě někdo ráno nepozdraví neboť jsem den předem nachytal o dva bandity víc? … :) pár feederzávodů už jsem zažil, ale … ale přívlač je přívlač, takže to po loňském nezdaru (začátečnickém) zkusím teď na podzim znovu a uvidím jestli bude mít smysl se s tím vážněji zabývat i příští rok z jara :) … vlastně celé léto jen vláčím s nemalými úspěchy … ale když se člověk má poměřovat, tak to fishky poznají a zařídí se podle toho :)))
Nevím z jakých? Prostě reportáž, i když divná, jiná není, nebo snad jo?
jepice> z jistých důvodů jsem odkaz smazal. Vysvětlení příp. osobně.
Pro děti je mistrovství ČR, kam se musí děti nominovat v krajském závodě a pak je Awashima cup, což je série závodů v různých krajích.
Pro děti je tu v přívlači např. awašima cup (se závody v různých místech)nebo letní přívlačový tábor. Dále zmíněné mistroství ČR. To, že se o tom nedozvíme zde je možná trochu chyba, na druhou stranu o jiných závodech se zde také nedozvíme. Zde je reportáž z Pražské třpytky. Ta se měla původně konat na Vltavě, ale kalná voda nakonec vedla k přeložení na Kyjský rybník, kde se možná i vinou velkého vedra nechtělo okounům zabírat.
David Havlíček> Motýly jsem krátce sbíral. Vhodný objekt pro lov se síťkou je sameček martináčka bukového. Létá nízko, klikatě a dost rychle. Pokud chceš, sdělím ti podrobnosti a vysvětlím co a jak. Běhat už budeš sám. :-))
Know how bych měl, ale ne a ne se donutit. A funguje to. Jen 4 roky nezřizenyho žraní ten výsledek celkem zmaří :-D
David Havlíček> Musíme se sejít, posedíme u vody a dáme hlavy dohromady. Plány jsou, je potřeba natočit motor aby se vše rozjelo tím správným směrem. Je potřeba kout železo dokud je žhavé. :-)
Kazan> Supééér, koukám že nápad se zamlouvá. Takže Davide, mám název: CHYTEJ SVÉHO MOTÝLA aneb zhubni s CHYTEJ.cz. :-) Jdu pilovat know-how.
Martin Chmelík> do motýlů půjdu taky! 15 kilo dolů by bodlo! :-D
Martin Chmelík> až budeš dávat ty motýly tak dej vědět, taky potřebuju něco sundat dolů :-D
Martin Chmelík> já už taky nad nějakou akcí pro děti uvažoval…
David Havlíček> Takže s tím něco uděláme, ne? V listopadu se na MR pokusím práci s mládeží někam nasměrovat. To si asi zase nabiju tlamu. :-)
Jinak ať se závodí třeba i v lovu motýlů. Když budou lidé běhat se síťkama po lukách a hájích, ubude obézních lidí (tedy i já bych mohl závodit) a především obézních dětí. To je velmi závažný problém. Možná by MZ ČR a VZP mohlo přihodit nějakou sponzorskou korunu, bo prevence je vždy ekonomičtější než řešení následných komplikací. To jen na odlehčení stavu věci.
Martin Chmelík> no bohužel to tak je :-(
David Havlíček> jjj, kdyby ta „gulášovka“ neměla příznivce, nebyl by potenciální závodník ochoten platit desítky tisíc vložného. Pokud se akce zúčastňují firmy, chápu to. Je to skvělá marketingová příležitost, pokud se hlásí jedinci, nechápu to. Ale je to můj problém. Co se té mládeže týče, pokud existuje co píšeš, je smutné, že o tom pravidelně neinformují rybářská média, kterých máme v ČR hafo. Zrovna tak ale i rybářské servery. Pak se divíme, že děti znají jenom toho pohádkáře blonďáka. A proč ho znají? Protože má dobře propacované know-how vč. PR a celého marketingu. A děti neřeší, zda je či není, to či ono pravda.
Martin Chmelík> I ta gulášovka o sto táců má své příznivce :-)
Žákovská liga, juniorské závody a mistrovství se pořádají. Jen o tom není moc slyšet. Nebo spíš vůbec. Ono nás, kdo mají chuť občas něco na toto téma napsat totiž moc není…
Kazan> možná… Ono je těch možná celkově dost… Rozhodně by to nebylo nic snadného především z hlediska objektivity. Těch velkých ryb totiž rozhodně není na každých 50–70 metrech ani přibližně stejně. Mimochodem-na velkých řekách se chytá taky a např. na Labi se zdolávalo několik sumců od metru do metru a půl. Jenže chytáme s BL háčky a většinou prostě spadnou. Ale taky ne vždy. O závodech už se opravdu chytlo dost a dost pěkných ryb…
Luban> Překvapil pozitivně či negativně? Moje postoje jsou v určitých kruzích známy. Ať jsou vnímány jakkoliv, ať je forma šťastná či nešťastná, mají za úkol směřovat věci vpřed.
PS: gratulace si moc vážím, mám z výsledku obrovskou radost!
David Havlíček> Jak jsem uváděl. Já osobně závodní rybolov nevyhledávám, ale nic proti němu také nemám. Do pozadí nevidím, proto nebudu vynášet mylné závěry. Můžu max. být kreativní a hodit do placu nějaký nápad či návrh, jak to či ono zlepšit. Jinak je to jako s TV. Když nějaký program nemusím, vypnu nebo TV přepnu. Ale nepíši do televize, že tohle se mi nelíbí a ať to nevysílají. Jsou jiní lidé, kterým se to totiž líbí. Jediné co mi je proti srsti, takové ty rádoby „mega závody“ o stovky tisíc. Tam nejde o ten rybolov a pohodu, tam jde o byznys. A co by se mi líbilo, kdyby někdo měl čas, chuť a i sponzorské peníze a věnoval se dětem. Taková okresní liga v rybolovu dětí by byla úžasným projektem, děti rádi soutěží a jsem si jist, že by to přitáhlo nové adepty Petrova cechu. Dost bylo vzoru mistra JV. Mělo by to být „pívo“ ČRS a MRS, ale to bych asi chtěl moc. :-(
David Havlíček> možná by se revírů na závody našlo až až. Krom zmíněných přehrad a případné zpestření lovem z lodí, jsou tu větší řeky, Labe, Vltava, kde jsou ty fišky taky o jiných rozměrech.
David Havlíček:Hoci som v poslednej dobe dosť rozladený a podráždene reagujem na kamarátov a manželku,tu som si nikdy moje nálady neventiloval.O prívlačovej lige,slovenskej či českej extralige, mám dosť informácií,viem o problémoch u vás a o tvojom postoji,preto ma celkom prekvapil tento článok.A trochu oneskorene gratulujem k celkovému prvenstvu.
Martin Chmelík, Luban> já budu chlapi rád, když se díky mému psaní dozvíte něco, co jste nevěděli. Nejhorší je totiž, když si někdo na něco utváří názor a chybí mu informace. A ještě horší je, když je negativně naladěn a vyhledává jen negativa, která v horším případě ještě zveličuje. Tím ale nechci říci, že je to váš případ! Ale jsou tací…
David Havlíček:Preto kritizujem ligové závody iba všeobecne.Ako som písal,mám dosť kamarátov a známych,ktorí chytajú závodne občas si sadneme a hlavne debaty u piva mi trochu poopravili môj čiernobiely názor.Stále však vo mne prevládá názor,že ísť na ryby s tým,že ich budem len chytať a púšťať,alebo merať centimetre,mi príde ako veľká úchylka.Ja mám v tomto jasno,čo vezmem z vody,to tam musím nejakým spôsobom vrátiť.Jedine tak si to dokážem sám pred sebou obhájiť.
David Havlíček> Jestli antizávodníky přesvědčíš, to netuším. Nicméně je dobře, že se o problematice hovoří. Výsledkem by mělo být, že se obě strany, tedy závodníci i antizávodníci budou respektovat a hlavně tolerovat. Co jsou nějaké problémy v rybolovu, oproti problémovému vývoji světa. Stačí se podívat na naší vládu a musím konstatovat: To zas bude v álejích nablito. A nejhorší, je že se už ani z toho chlastu neblije, rovnou se umírá, páč lidi šetří kde se dá. Stačí se podívat na současnou kauzu. :-(
David Havlíček> To máš samozřejmě pravdu. Většinou ten, kdo chce změny je pak trnem v oku rádoby kritikům. Nicméně to mistrovství v přívlači na vybraných přehradách si asi dovedu představit. Teď jsem nad tím přemýšlel, byl by tam daleko větší prostor nejen pro samotný rybolov, ale následné akce s tím spojené. Dokonce si dovedu představit, že by takové mistrovství v přívlači pak mohlo mít i třeba dvě kategorie. :-)
Martin Chmelík> já bych lov na přehradách, klidně z lodí, uvítal. Ono celkově těch změn, které by to celé posunuly k lepším a „rybářštějšímu“ by mohla být celá řada. Jen je potřeba vůle a široká podpora. A to není v žádné společnosti snadné…
Luban> Možná máš pravdu. Možná se snažím obhajovat. Já se snažím ale především vysvětlovat a popisovat realitu. Je mi ale jasné, že antizávodníky nikdy nepřesvědčím, i když jsem přesvědčen, že by se v některých ohledech měli nechat přesvědčit. Jenže to asi z principu nejde.
Chápu, že ne každý má v sobě soutěživost (někdo ji podle mne jen potlačuje či zamlčuje). Ne každý je ochoten lovit v čase a místě, které mu připadlo losem. Ne každý je ochoten lovit to, co je v takovém místě ulovitelné. To jsou věci, které dokáži pochopit a respektovat. Možná i další, nicméně bychom to mohli/měli diskutovat někdy koncem tohoto týdne, kdy vyjde druhý a třetí díl této „ságy“ a mé srdíčko bude zcela vylito :-)
David Havlíček:Davide problém je v tom,že už pár rokov sa snažíš presvedčiť nás,antizávodníkov o tom,že závodná prívlač nie je taká zlá,ako to vidíme my.A podľa mňa tam je chyba.Proste teba tá závodná prívlač baví,žiješ tým,tak si chytaj,užívaj si to,ale skús to verejne neobhajovať.Mne sa v tomto páči Hraji,ktorý je síce závodník,ale nikdy nikoho nepredsvečoval,že on ryby netrápí,že v jeho ekosieťke sa majú ryby ako v bavlnke a podobne.Proste ho to baví,chytá,maximálne tu hodí článok,ktorý je k veci a pomôže mnohým mladým(a aj nám starším)rybárom.Ale nikdy tu neobhajoval,že závody a všetko s tým spojené,je kóšér a v poriadku.Ono u neho to vyplývá aj trochu z toho(schizofrenického) dôvodu,že ako člen RS a závodník.Ale ja si ho, pre tento jeho postoj,vážím.Mimochodom,ja sa tiež nechám strhnúť k súťaživosti,keď sa stretneme na našej obľúbenej vode s Maťom Forbákom a niektorými ostatnými,ale ako som písal predtým,nepotrebujem si to nijako obhajovať,proste som na love a chytám ryby.
David Havlíček> Máš pravdu, revíry, kde je dostatek „odrostlejších“ dravců ubývá, či možná už vymřeli. Nicméně si myslím, že většina přehrad ukrývá velká „dravčí“ překvapení. Jenže samozřejmě, to nejsou vhodné revíry pro závodní přívlač. I když…, byla by to zajímavá výzva.
Luban> Souhlasím. Jinak co mne tak trochu překvapuje, tak je výraz „trénink“. V rybolovu mi to připadá až komické. Ale spíše je to o správném názvosloví, neńazýval bych to tréninkem, ale poznáváním soutěžního prostoru.
kubas> Co se týče délky nástrah, pak máš recht. Pokud živá rybka nejméně 5 cm, mělo by to být automaticky i u nástrah umělých. Jenže, co na to výrobci? Musí se přizpůsobit legislativě, to je jasné.
Martin Chmelík> částečně souhlasím, částečně ale nikoliv. Možná je to u menších ryb snadné, či snadnější. Přesto je to ale poměřitelné a relativně objektivní. Alespoň co se dlouhodobých soutěží týká. Stačí se podívat na výsledky 10 let zpět a to, že jsou na špici většinou stále ti stejní není náhoda, což znamená, že chytají lépe. A o to jde. Mimochodem k těm pidirybkám – náš průměr byl za tuto sezónu zhruba 18,5 cm na rybu. Na jednom závodě se bohužel chytalo dost okounů okolo 13cm, což průměr dost snížilo. Chytali jsme ale hodně okounů okolo 25–30cm, štiky, tlouště… Myslím, že to zas tak pidi není ;-) Mě by se to líbilo, kdyby byla spodní míra vyšší o XYcm, ale jak jsem psal: kde je to reálné pak objektivně chytat? Tedy mimo duhákodromy…
Kazan+kubas> mě by se to líbilo, ale ruku na srdce – kde by se daly takové závody dlouhodobě pořádat. Takové ryby by totiž museli ve vodách v dostatečném počtu být. Pořád se bavíme o dravcích a těch zase tolik není.
Luban> Já Ti rozumím. To co popisuješ je právě to, co mi vadí. Někteří to bohužel hrotí „za každou cenu“ a to není dobře… A k tomu tréninku – já nosím v hlavě slova mého kamaráda – kdysi mi řekl: „nezávoď, prostě si zachytej a užij si to“. Když jdu „trénovat“ či závodit, často si to připomenu a pak prostě netrénuji, ale zachytám si. A v závodě to samé, jen přidám rychlost. A to, že se snažím vše dělat co nejlépe, to je sice závodění, ale když jdu třeba na sumce, tak to taky neodfláknu. Udělám taky vše co nejlépe, abych prostě chytil.
Martin Chmelík:Mal som na mysli individuálne športové disciplíny a primárne som myslel doping,aj keď zrovna to sa nedá porovnávať s moderným UL prívlačovým vybavením,ktoré je samozrejme legálne.Skôr sa jedná o vplyv prostredia,kde už rybár neni rybár,ale ligista a nechodí vo voľnom čase loviť ryby,ale trénovať.Pidirybu chytí často aj drevák ako ja,takisto chytám UL technikou,chytám tak rád,baví ma to,ale nepotrebujem sa obhajovať tým,že chytám bez protihrotov,že s rybami zachádzam šetrnejšie ako tí ostatní.Proste som na love,chcem uloviť rybu ktorá mi stojí za tú námahu ju spracovať…
Martin Chmelík> Pěkný příspěvek, docela se s ním ztotožňuji. Jinak neměla by se v tom případě teda stanovit nejmenší délka vláčecích nástrah? Rybka, která má 5cm ne a smáček, který má 4cm ano? Proč jedno ano a druhé ne, když může být výsledek úhynu menších ryb stejný :-)?
Kazan> Souhlas. Většina závodů je na celkovou délku. Když to jsou pak závody bez rozdílu techniky, jestli je to feeder, plavaná, kaprařina, vždy je to na tu celkovou délku. A samozřejmě všude vítězí plavačkáři nebo feedraři. Když to bude na váhu, i ten bobkař (kaprař) může vyhrát závod rybou, kterou chytne vteřinu před koncem závodu. Pak by každý závod byl dramatický do konce.
Luban> Jenže v těch sportovních disciplínách je to trochu jinak. Soupeř má stejnou šanci jako já. Ta ryba, už jen díky modernímu vybavení rybáře, zdaleka ne. Ano, ještě je možné použít ve sportu doping, ale to je záležitost spíše individuálních sportů, kde dnes prakticky „zobou“ všichni. Prostě když bude tým dřeváků, gól nevstřelí kdyby se po… :-) Kdežto tu pidi rybu chytne často i ten dřevák.
Martin Chmelík> jj, asi tak, poměrně se mi líbí systém co naznačil jiris, byl by tam daleko větší prostor pro taktiku a setsakra si rozmyslet co budu chytat abych v těch třech rybách udělal co největší váhu.
Martin Chmelík> Ano, přesně takto to cítím. Děkuju za dlouhý a velmi výstižný příspěvek.
David Havlíček:Davide máš pravdu,záleží na morálke,ale myslím si,že tu ,nad morálkou, prevládá potreba chytiť rybu za každú cenu.Je to ako v normálnych športových disciplínach,každý chce vyhrať,účel svätí prostriedky.Dívam sa na to všeobecne,určite to neber tak,že sa chcem navážať do teba.
Hezký článek a pokusím se trochu reagovat, či spíše vyjádřit svůj názor. Podstatnou část mého života mne živil sport, tak to zkusím sportovní terminologií. Pokud tým čekal zápas, vždy jsem věděl, jaký je náš soupeř, jakou má formu, jaké má hráče a podle toho se volila taktika na daný zápas. Podmínky byly vždy pro oba stejné. Stejný led, stejná velikost branky, rozhodčí (pokud nebyli zaplaceni). Snad jen domácí tým měl výhodu domácího prostředí. Závodní přívlač má mnoho rozdílů. Svého soupeře neznám, taktiku mohu přizpůsobit dané vodě a cílené rybě. Pokud jsou bodované i „pidi“ ryby, nevím, jestli je to dobře. Je to jako kdyby „A“ mančaft nastoupil proti žákovskému družstvu. Jak by to dopadlo je asi jasné. A ještě by těm žákům šlo o zdraví. Zrovna tak jde o zdraví těm „pidi“ rybám. UL přívlač učarovala i mě, ale uchýlím se k ní tak 2–3× do roka. Zrovna tento víkend jsem tak učinil a za svítání vzal na Orlíku loď a vydal se se smáčkama a „nulkama“ třpytkama na okounky. Nachytal jsem jich 20 během hoďky a už mne to ani nebavilo, páč největší okounek měl max 20 cm. Většina byla do 15 cm. Co však bylo horší, že na smáčky okoun nereagoval a tak jsem zkusil „nulku“ třpytku od Vibraxu. Pak to šlo skoro na hod. Jenže jsem měl pocit, že ti okounci trpí a že jim ty tlamky pěkně trhám. A to prosím u těch malých rotaček mám háčky bez protihrotů. Horší bylo, že se mi podařilo lapnout i 5 malých candátků do 25 cm. Jelikož jsem na onom místě byl další dvě hodinky, stalo se to, z čeho jsem byl hodně smutný. 2 candátky jsem viděl plavat břichem „hore“. Tedy boj se mnou a mou nástrahou nástrahou „nerozchodili“. A to si myslím, že jsem hodně ohleduplný, všechny ryby jsem zdolával velmi ohleduplně, vyháčkoval je ve vodě. Co tím chci říci? Že by to mělo být jako v tom sportu. Tedy že by ryba měla mít vždy stejné šance jako rybář. Jak to myslím, že je to blbost? Jestli by nestálo za to, aby se při závodech nestala bodovanou rybou třeba až ta od 40 cm. Tím by samozřejmě asi kouzlo závodů bylo fuč, protože by třeba také extraligové kolo mohlo skončit shodným skóre pro všechny – 0. Nicméně by se chytalo ne větší nástrahy a výrazně by se omezil lov těch bodovaných „pidi“ ryb. Fakt nevím, ale když se podívám na sebe, jak jsem zmařil život dvou céček, pak je možná má lovecká touha špatná. Neměl bych mít za cíl lov velkých predátorů s tím, že občas i nějakého sežeru? Je to LOV, proč ne. A se smrtí se u lovu počítat musí. Takto jsem se jen UL vláčkou bavil a přesto to skončilo smrtí. Ovšem dvou nedospělých jedinců. Pro mne je to tak, že opět vytáhnu pruty s větší gramáží a woblery s velikostí od 8 cm výše. Ale jakým směrem by se měla ubýrat závodní přívlač (potažmo všechny závody v lovu ryb), to si netroufnu komentovat. Já osobně jakékoliv závody v rybolovu nemusím a nezúčastňuji se jich. Ale také proti nim vůbec nic nemám. Jak že to je? Někdo rád holky, někdo vdolky? Prostě chápu, že kromě toho soupeření jde i o setkání s protivníky, kamarády a dovedu si představit skvělou atmosféru třeba při posezení u piva. Ale to by přeci šlo i bez těch závodů. Opravdu nevím. Nebylo by třeba účelnější uspořádat otevřené mistrovství v lovu kormorána? :-) Apropo, osobně bych omezil či dokonce zakázal lov na živou či mrtvou rybku. Teď asi dostanu virtuálně „pár facek“, přesto bych toto podpořil. Když vidím, jak se z vody tahají céčka okolo 30 cm na nástažní rybky ve velikosti 3–5 cm, je mi ouvej. Když ne zakázat, tak alespoň zvýšit velikost násražní rybky na 12 cm. Na Lipně je 20 cm.
PS: vyjet na led proti dorosteneckému týmu či proti amatérům by mne nebavilo, člověk by si v takovém zápase jen léčil komplex. A tak to vidím s těma „pidi“ rybama. Jsou mladé, nezkušené a v podstatě se ochotně vrhají po kdejaké návnadě.
PS II: bohužel z mnoha závodů se stal byznys a organizátoři závody realizují s vidinou tučného zisku. Když vidím, že třeba hlavní cenou je auto, „sto litrů“ atd. Tady už váhám a osobně to nepodporuji. Vždyť se pak i ti „rádoby závodníci“ mezi s sebou často poperou.
David Havlíček> čus Dejve, i já jsem ovlivněný, a to několikrát do roka . Vždy mě něco nadchne a ovlivní. Nemusí to být vždy jen nějaká novinka… Trochu mi vadí, že se tady pořád škatulkuje. Přestože jsem závodník, tak jsem i docela obyčejný rybář a rád si užívám i rybačku, která se rybačkou moc ani nazvat nedá. Moje skóre je nelichotivé, oproti sedícím rybářům v mé blízkosti. Určitě z toho nemám mindrák, že nenesu domů dva kapry a dost pochybuju, že ty sedíci rybáře nějak zvedá ze židle, když ulovím vedle nich pár okounů nebo tloušťů…ta ryba je stejně nějak moc nezajímá… Nicméně je svobodným rozhodnutím každého občana, jestli vstoupí do svazu a je jeho svobodným rozhodnutím, jak a jaké ryby bude chytat… Osobně si nemyslím, že těch vláčkařů je nějak mnoho, jen si každý občas hodí. Ovšem kaprolovců je určitě mnohem víc a nějak nevidím, že by jim to někdo vyčítal…ani já nikomu nic nevyčítám… S myslivostí bych to také nerovnal, protože jakmile cvakne spoušť, tak úmysl je snad jasný…
David Havlíček> Všichni jsou ovlivněni. Jde o to, čím.
jiris> Jestli o tom psával Křivanec, tak to asi bylo na duhácích – nepůvodní vysazená ryba, s tím bych neměl problém.
Ale ona je rybařina pestrá. Já na různých setkáních vláčkařů vždycky jen nechtěl být za lamu a taky mě zajímalo, jak chytají ti druzí.
Dvakrát jsem se nechal vyhecovat k tomu, že jsem fakt chytal na počet a na milimetry a ještě dneska se stydím.
Jepice> Dokud ta plodnice nedoroste, tak je jedno, jestli tu houbu urveš malou nebo velkou. U ryb by to bylo podobné s těmi druhy, co se třou jednou za život – úhoř, tichomořští lososi apod. Ale houba jako organismus je to podhoubí v zemi.
A kupodivu, já ten přístup z ryb aplikuju i na houby. Beru jich tolik, kolik hodlám sníst. A dost jich nechávám. Ale to jsme už odbočili dost mimo.
jiris> ono se překopávat dá a i já bych pravidla překopával. Musí ale odpovídat realitě.
Luban> to, že někdo hledá, jak něco ochcat či vyrubat a sežrat ryby souvisí především s jeho morálkou a ne bumáškou závodníka.
osprey> vzor? Pro pár procent rybářů možná, pro masu nikoliv. Máš pocit, že když se projedeš na Orlíku a potkáš 100 rybářů, že by jich bylo více než pár procent nějak ovlivněno?
Barr> srovnání s myslivci prosím ne. Byl jsem kdysi na honu na bažantech. Jako divák. Hloupí bažanti se vypustili z klecí, nechali rozběhat, pak vyplašili a postříleli. Bylo jak ve válce. A byl král honu… Já na posledním závodu v klidu a za ticha chytil 20 okounů a všichni strávili tak 15–20 vteřin na souši a zase plavou…
Kazan> to bylo jen orientační. Bylo to tak v lodních závodech, limit třeba 3 nebo 5 ryb (to nehraje roli). Lodě vyjely na hladinu a za 2 hodiny se vrátily. Vrátit se mohli i dřív. Bylo jen na nich jakou rybu chytí a zabijí. Psával o tom Křivanec.
Medzi prívlačovými závodníkmi,mám niekoľko dobrých kamarátov,z ktorými občas zájdem na ryby aj na pivo.Sú to fajn chalani,dobrí rybári a majú všeobecný prehľad,dobre sa s nimi dá pobaviť…Ale ja,ako zarytý odporca kratochvíle nazvanej liga LRU,v debate s nimi,túto tému neotváram.Prečo? Pretože by som sa nevyhol slovám ako podvod,pokrytectvo,exhibicionizmus,alibizmus,ohováranie… Napíšem nejaký príklad:Od 1.februára do 15.júna je všeobecný zákaz prívlače na mimompstruhových vodách.Niektorím závodníkom sa to nepáčilo,tak sa rozhodli zákon prechcať.Využili toho,že lov s pomocou sbirolina sa považuje za prívlač,len na pstruhovej vode.Tak si to vyriešili jednoducho,na vlasec natiahli najmenší gumový stopér a už mali sbirolino.Keby si to nechali pre seba,to ešte pochopím,ale oni to vešali na každý rybársky vweb.Samozrejme sa toho chytila aj nepretekárska prívlačová verejnosť a veselo si prívlačovala na riekach s výskytom PP.Samozrejme že to nebolo len prekonávanie zimného absťáku a pár rýb určite doplávalo,dívám sa na to ako realista. Obchádzanie zákona,PODVOD. Uvediem ešte jeden príklad:Pár „ligistov“si vyrazí „potrénovať“ na vodu,kde sa budú konať ligové závody.Aké prekvapenie,na malé nástrahy začnú skákať ostrieže 30+,tak prečo ich nebrať,keď za sezónu popúšťame stovky rýb.Že malých?To nikoho nezaujíma-POKRYTECTVO.Ďalšie príklady už fakt nemám chuť písať…
jiris> poměrně zajímavé, o tom jsem neslyšel jak je to s těmi 3 fiškami, nebo hoď nějaký link na pravidla. Jinak taky závody tímto stylem moc nemusím, ale obávám se že střílíme prachem před třetím závěrečným článkem ;-)
Závodní přívlač, ano. Ale totálně překopat pravidla. Nelíbí se mi chytání mikrorybek. Zajímavé by bylo chytání ve stylu anglie. Ulovením 3 největších ryb lov končí.
Dívám se na to podobně jak osprey, pod jeho příspěvky bych se podepsal.
Článek se mi dobře četl.Docela mě do té závodní atmosféry zatáhl.Tak jako reportáže p.Křivance z mistrovských závodů.Ale to byl jen první dojem.Závodit na tom torzu vod sužovaném lidskou činností,predátory,závodit v lovu jiných živočišných druhů,je podle mě zvrácenost.Co z toho?Kdybyste ty ryby třeba snědli,má to smysl.Vzrušení,poměřování mezi sebou? Najděte si jiné nebo si sežeňte vlastní revíry,a tam si to provozujte.Tato izolace by vás ale možná dostala za čas do situace provozovatelů psích zápasů.A kde by zůstala propagace a výroba rybářského náčiní,nové trendy,publicistika. Omlouvám se,ale závodění v lovu ryb,nechápu.Chápu poměřování úspěšnosti s druhými rybáři,to je přirozené v každé lidské činnosti.Ale cíleně,mít ligu a nižší soutěže,poháry a mistrovství,kdo vypráská víc ouklejí za hodinu,vytáhne víc plotic,okounů,zasekne víc lipanů,to nechápu.Co je to za romantiku,dobrodružství ? Vzrušení mohou být různá,ale ne za každou cenu. Mají něco podobného třeba myslivci?
Zdravím,u nás na Labi v okolí Přelouče se několikrát závody konaly (nevím jaká liga), navíc tu i jeden tým trénuje, a je fakt že tamní ryby viděly už asi všechno :-) Vláčet tam nechodím ale slyšel jsem dost.
Fryw> To video je skvělý :-)
Kamarádi závodí v UL. Zatáhli mi do toho. Teda zatim jen chytání… Baví mi to moc! Učim se s jemnejma cajkama. Jo občas se popíchá dost ryb (já to beru jako školení pro ně, bacha na gumy a jiný nástrahy třeba se jim díky tomu podaří přežít dýl) jo i nějaká se „zmrší“. Vadí mi to a snažim se učit a učit, aby se mi to nestávalo! K rybám celkově se snažim přistupovat k jako k rovnocennýmu soupeři!! Ať je to sumec 150 nebo okoun 10. Baví mi chytat a rozumim Davidovo „závodění“. Jo taky pozoruju, že přívlač prožívá zbytečně velkej bum. Dost často potkávam týpky ve značkovejch hadrech, se špičkovym náčiním a plnou bednou nástrah co vylezli z kanclu. Dou si ukojit cosi, aby se mohli čímsi chlubit. A úcta a respekt nikde. To mi vážně sere. Věčinou si vystačim se zelenym drakem. Rotačky používam minimálně páč maj trojhák co sem tam domrší pidi rybku. Fix zasejc sem se nechal unést.. asi napíšu čtvrtý pokračování. Hhhh Dík za článek, těšim se na další a na další diskuzi. :o)))
osprey> Nemáš pravdu s těma houbama. Když sežereš mladou plodnici, tak ta houba nesplodí potomka.
Dřív jsme od vody nosili pytel cenů a plotic, dělali jsme z nich zavináče, nebo jsme pobrali každej 10 oukounů a šli jsme domů. Dnes na mě někteří koukají divně, když pro 4 lidi beru k večeři 4 oukouny. Když mám v papírech potočáka, má na mě porybnej kecy. Když ryby chytím a pustím, tak je to vlastně taky špatně, protože jim ubližuju zbytečně. Je to zvláštní doba. Přitom těch ryb mi připadne bejt pořád tak nějak stejně, možná že přibývá duháků a kaprů.
Fryw> já zas na tu poslední část a tu diskuzi pak pod ní
Pěkný článek. Podle toho co nastínil Osprey se těším nejvíc na tu druhou část. O závodění nic moc nevím, o tom v přívlači tuplem ne, takže mi udělal (a udělá) článek radost…
tady něco k závodění > https://www.youtube.com/watch?…
David Havlíček> Hřib je plodnice, houba je pod zemí. Jako jablko a jabloň. Je jedno, jestli ho sežereš malého nebo velkého.
Malou rybu bys neměl lovit už proto, že pokud ji dokurvíš, nesmíš si ji ani nechat.
Je jasné, že závodník není masový spotřebitel. Ale je to ten vzor, co ukazuje cestu.
Počkej na třetí díl, tam bude bitva:-))
osprey> no ona to není ani inspirace závodníky. Je to prostě způsob rybolovu. Ono ty jemné pruty, lehké kvalitní pruty, slabé vlasce, malé nástrahy na celém světě výrobci nevyrábí původně pro závodníky. To by rychle zkrachovali. To je jako na houbách – někdo hledá velké staré hřiby, někdo sbírá lišky a maličké hříbečky. Co je víc? Ani jedno…
cujo> Já těm lidem říkám rychlokvašky. Vystudovali přes zimu na Internetu, přesedlali z kapra na dravce a chování i zacházení s rybou jim zůstalo.
Ona ta vláčka zas tak těžká není. Horší je, že když nejsou ryby, tak se inspirujeme závodníky, nasadíme mikromrdky a taháme doslova odrostlý potěr. Pak se někdo chlubí, jak si zachytal candátky 30 cm, štičky kolem čtyřicítky nebo desítky okounků a tlouštíků. Samozřejmě, že se mezi to vmísí i slušná ryba. Ale co chtít v zemi, kde se ročně vykáže třetina štiky na jednoho rybáře.
Závodníci aspoň používají BL háčky a na závodech ryby nesakují jako plavačkáři.
se závodní přívlačí mám zkušenosti jenom teoretické, to co jsem kde přečetl, takže o popíchání malých ryb a sešívání štik mám z téhle disciplíny jen mlhavou představu. Nicméně, když se podívám kolem břehů našich řek, alespoň těch jihomoravských, tak tam čím dál tím častěji vidím až odporné chování rybářů vláčkařů. Ano, vláčka je čím dál tím polulárnější a rybářů chytajících touto metodou je kvantum. Bohužel jak už to u moderních věcí bývá, což si myslím, že vláčka dneska je, spousta rybářů vláčí jen kvůli tomu aby mohla říkat, že vláčí. Nás čistokrevných až fanatických vláčakřů je myslím, že pomálu. Díky tomu spousta rybářů nedodržuje ani základní pravidla a k rybám, řece, přírodě, ale i k ostatním rybářům se chovají jak hov… Snad je tomu u sportovní přívlače jiné.
David Havlíček> No sešívání štik a popichování malých ryb je většinou první reakce všech, kteří brojí proti závodění. Mě to vždy připadá trošku vtipné s ohledem na to, kolik ryb já při závodech popíchám. Jednou na Labi v Děčíně proběhlo dopolední kolo, kdy nikdo nechytl nic. Nejdřív jsem si myslel, že jsem v pátek večer moc pil, ale pak jsem zjistil, že nemá nikdo nic. Někdy se mi zase stane, že ryby jdou, ale mě pořád padaj (i dvě třetiny), a to i když vyměním trojháčky na rotačkách za (strašně drahý) ownery. Už se mi jednou i někdo tlemil. Ať toho tlouště či oukounka vyndávám rychle nebo pomalu, s prutem nahoru nebo u vody, ještě jsem nezjistil, jak to udělat, aby ty malý rybky nepadaly. Prostě teoreticky si dycky myslím, že to mám zmáklý, ale ty pazoury ne a ne to dělat správně. S tou výměnou nástrah je to taky složité – jednou jsem dostal minismáčka berkley. Než jsem s ním začal chytat, tak mi uplně ztvrdnul, neb nebyl v té lahvičce plné ftalátů. Tak se někdy stává, že nejlepším zážitkem je sobotní oběd č.2 – Vepřový řízek, opečený brambor. Tím větší vítěz, čím více poražených – obvykle jsem jeden z nich. Ale budu to pořád zkoušet.
jepice> lehce si protiřečíš :-) Napřed popisuješ, že se popíchá hafo ryb a sešijou štiky (nevím tedy, jak to tou malou rotačkou jde) a pak jako vzorec závodu popisuješ utrpení, které jsi někde zažil.
jepice> Ahojky. Musím pár věcí uvést na pravou míru.
David původně napsal jeden článek. To já jsem ho donutil roztrhat ho na tři díly, které vyjdou v řadě za sebou kvůli udržení kontinuity. Vyšlo to tak, že první díl je o Davidově závodění – prostě takový jeho závodnický životopis a důvod proč to dělá, druhý je popis závodní přívlače a srovnání s tou běžnou a třetí je takový ostrý střet názorů více jedinců, který bude obsahovat i pasáže velmi podobné tvému příspěvku. A protože nejsem zas tak velký patolízal, tak tam své city k závodní přívlači vyleju i já osobně.
Načasování k nějakému konkrétnímu momentu je iluze – mělo to vyjít někdy v létě a tím rozebíráním na části se zveřejnění oddálilo. Způsobil jsem to spíš já než David a já ani nevím, že nějaké Mistrovství ČR v přívlači bude. Předpokládám, že někdy se konat musí, ale kdy a kde, to vážně nesleduju.
A ty nevýhody, které se tu probírají nejčastěji? Že se popíchá hafl ryb, sešijou štiky dvounulama rotačkama a podobně? :-D Jak vidím přívlačový závod já: Ráno nalosuju místo, Je to místo, které bych normálně obešel dlouhým obloukem. Vylosované místo je obvykle uplně blbý. Někdy je závod natolik spravedlivý, že stejně blbá místa mají všichni závodníci. Pak prochytám rotajdou trávu kolem břehu, miniaturní tloušť do toho drbne a to je vše. Vyměním prut za ten s měkkou špičkou a dám tam něco hrozně malýho a pocukávám to znovu kolem břehu. Někdy se chytne rybička, třeba ježdík nabo hrouzek, v lepším případě okoun. Pokud je řeka broditelná, vypravím se s rotajdou Hammer 000 s nejdražším trojháčkem na trhu ve velikosti 18 k druhém břehu. Než k němu dojdu, chytím tři oukleje (ty se nepočítaj). U druhého břehu, mám-li štěstí, chytím dvě tlouští miminka. Nemám-li štěstí, jsem jediný z celého úseku řeky, kdo tam má hloubku a nepřebrodí (tenkrát jsem se pak dozvěděl, že závodník chytjící v úseku po mě, se slékl do trenek a přebrodil říjnovou berounku jako ostatní a chytil dva tlouště – děkuji pěkně, zápal plic sem už měl). Největší zábavou pro všchny okolo je okamžik, kdy mě při brodění ujedou hnáty a veme mě voda, nebo vylejvání mých věčně děravých broďáků. Po výměně místa je voda už tak prochytaná, že hodinou přemlouvám okounka u břehu, aby sežral marmišku. Se třema prutama a pytlem vytuněných nástrah, který má již hodnotu snad 10 000 Kč si u toho připadam jako debil. Když to dobře dopadne, nebudu poslední… Takto to vidím já z opačného konce ligových soutěží (divize a pod.).
Článek je celkem vhodně načasován, týden před mistrovstvím ČR.