Na začátku se musíte rozhodnout o tvaru a velikosti podběráku. Rozlišujeme podběráky s krátkou a dlouhou rukojetí. Krátká rukojeť měří obvykle do 25 cm, dlouhá pak až 60 cm. Fantazii se však meze nekladou a záleží především na Vás. Obvod zvoleného tvaru je nutno přizpůsobit komerčně vyráběné síťovině, která je pro malé podběráky standardně dodávána v obvodových délkách 96 a 150 cm. Já nejraději používám síťovinu 37 cm hlubokou a 96 cm v obvodu s velikostí ok 13 x 13 mm.
V následujícím textu popíšu výrobu klasického podběráku. Jinou záležitostí je výroba Tenkara podběráků, které se vyrábějí z jednoho kusu dřeva a platí, že co kus, to unikát, zohledňující design matky přírody.

Výběr dřeva
Pro výrobu rámu samotného podběráku můžeme použít lišty o tloušťce cca 5 – 7 mm z libovolného dřeva. Já však nejraději dělám rám z bambusu a proto i v dalším textu se budu věnovat popisu výroby podběráku z této suroviny.

Pro výběr vnitřní části rukojeti je rovněž možno použít jakékoli dřevo včetně nádherných exotických jako jsou eben, bruyere, oliva, palisandr, grenadil, pink ivory, aljašský cedr, cocobolo, hadí dřevo nebo nádherné australské dřeviny jako např. Sheoak, Figured Jarrah (blahovičník), Lace Sheoak, Goldfield, Red Mallee (červený blahovičník).
Je však třeba počítat s tím, že za takovéto přířezy si něco málo připlatíme. Já preferuji naše české dřevo, neboť třešeň, višeň, hruška či ořech jsou přenádherné.

Zleva: višeň, třešeň, jabloň, líska, šeřík, lípa a bruyere přířezy.
Nečastěji však k bambusovému rámu dělám kontrastní (tmavou) bambusovou rukojeť z bambusových desek.
Výroba lišty z bambusu
Bambus o průměru cca 40 – 60 mm, který může klidně pocházet z kutilských řetězců, nejprve tepelně a vzhledově upravím plynovou pistolí. Velmi hezký je design typu „lemur“ - podle proužkovaného ocasu opičáka.

Po tepelné úpravě bambus rozdělím ostrým nožem na 18 – 20 mm proužky. Rozštěpuji bambus pohybem nože doleva a doprava tak, aby došlo k rozdělení podél vláken. Poté rašplí odstraním vnitřní i vnější částí kolínek.


Ohobluji boční strany lišt a následně brousím smirkovým papírem a ocelovou vatou 000. Výsledná lišta má nádherný lesklý povrch.


Výroba rámu
Nejprve je nutné vyrobit si dřevěnou šablonu 1:1. Důležité je zachovat obvod pro síťovinu s tím, že obvod podběráku bude o něco větší než obvod šablony. Pro typ 96 cm používám obvod šablony 85 cm.
Pro ohyb lišty existuje jistě řada technologií, nejvíce se mi však osvědčila tato: lištu nechám jeden den namočenou ve vodě. Následně k ní špagátem velmi pevně přivážu hliníkový pásek o rozměru 1000 x 15 x 2 mm.

Poté upnu šablonu do svěráku a lehce obepnu šablonu lištou. Pomáhám si truhlářskými svorkami nebo šrouby zavrtanými do ponku (viz obrázek). Horkovzdušnou pistolí nahřívám hliníkový pásek a utahuji svorky.

Když je šablona zcela obepnuta, nechám dřevo dalších 24 hodin plně doschnout.
Vlepení rukojeti
Ze zvoleného dřeva si vyříznu rukojeť, kterou vlepuji bílým voděodolným lepidlem. A opět při lepení si pomáhám truhlářskými svorkami.


Finální úpravy
Odříznu přebytečné konce a tmelem zatmelím nerovnosti okolo lišty. Skelným papírem a následně ocelovou vatou 000 budoucí rám do hladka vyleštím.
Po obvodu vyvrtám 41 děr o průměru 2 mm ve vzdálenosti 20 mm. Tři dírky navrtám do rukojeti s tím, že ta prostřední má průměr 4 mm, neboť do ní přijde ukotvit hranový spoj síťky. Po celém obvodu oválné části trojúhelníkovým pilníkem vypiluji drážku na nit, kterou bude upevněna síťka.
Následně do rukojeti, zejména u dlouhých podběráků, vyvrtávám sérii otvorů pro odlehčení. Kromě jiného dodají výrobku i osobitý design. Následuje lakování lodním lakem.

Po důkladném zaschnutí je možno přistoupit k upevnění síťky. Jako niť používám velmi pevnou nit na rifle. Každý zakončovací spoj síťky protáhnu přes dírku a z vnější strany prošiju nití. Nakonec všechny uzlíky zakápnu vteřinovým lepidlem, případně rám ještě jednou přelakuji.

A na závěr ukázka několika hotových výrobků.


Text i foto: Jiří Chuchro - Chorchus
jepice> ďakujem :)
sakalll3> http://www.dobes-site.cz/cs
Kde sa dá prosím vás kúpiť sieťovina na podberák???
Parádní práce!!! Zajímalo by mě, jestli ta úprava plynovou pistolí má nějaký vliv na práci s bambusem (ohýbání) nebo je to jen o vzhledu. Díkes!!!
Supr! Další možnost, o které jsem nevěděl, jak ho udělat.
To máte tolik času to vymislet a vyrobit.
Jak sem psal, taky pařím nad hrncem. Může se stát, že něco praskne. Lajsničky se dají sehnat v obi v různých délkách. U normálního dřeva je potřeba se v těch lajsničkách nějakou dobu přehrabovat, než se najdou vhodné, přičemž méně praskat budou ty, které mají létokruhy rovnoběžné s plochou. Lajsna nesmí být řízlá šikmo přez letokruhy, pak to řachne hnedka. Taka je špatenka pokud se někde letokruhy klikatí, ohne se to třeba míň, než na jiným místě tý lajsny. Já jak sem psal ten podběrák pro jistotu dělám dvouvrstvej. Když to ohýbám kolem kýble, tak nedocílím nikdy uplně přesnýho tvaru, ale mě to zase tak nevadí. Nejsem takovej pečlivka, nemám rád přesně vypilovaný a vyměřený věci, funkční to je a je hned jasný, že sem to nekoupil :-D Zatím jsem ale udělal jenom jeden dřevěnej podběrák a mám tu jeden hotovej nevypletenej rám. Já sem to narozdíl asi od vás děla proto, že sem chtěl ušetřit a nechtěl sem koupit hliníkovej a větší dřevěný podběráky jsou dost drahý. Každopádně když něco prdne, tak to zkoušejte znova, to se asi může stát každýmu. Fotky si teda taky dovolím dát na houm made. Edit: Ještě se hodí sem napsat, že čím větší je rám podběráku, tím menší je potřeba ohybat to dříví, byť zase na delším úseku, takže větší podběrák mi šel líp.
Parádní článek a ještě lepší práce! Upřímně se musím přiznat, že po přečtení jsem hned vyrazil do baumaxu pro bambus a jako správný „číňan“ už pracuju na kopii :-)) Díky moc za zveřenění know-how výroby nádherného podběráku a pokusím se něco podobného zrobit doma na koleně a pak hodit foto.
Chorchus> super , díky… já myslím že u mého prvního pokusu byl problém v tom, že jsem to málo napařil a i ten rádius sem volil dost odvážnej… dnes budu ohýbat ten bambus tak uvidím… za foto předem díky
pan_Karel> musí to jít i z jasanu, záleží na tom, jakou jsi měl udělanou lištu. Nicméně, jak jsem již psal, ten pásek působí jako žehlička, tzn. neprve zahřívám pásek a pak z obou boků i dřevo, tím že je nasákle vodou pouští páru, stává se ohebným. V místě rukojeti vyvrtám cca 4mm dírku, kde nacpu konec švu síťky a zakápnu vteřiňákem. Foto ti pošlu zítra na HOME MADE.
Chorchus> Nádherná práce ..rozhod sem se taky jeden takovej udělat podle tvýho návodu..zkoušel sem nedávno z jasanovýho dřeva a napařovat ale to nedopadlo dobře tak snad bambus bude to pravé… jen se chci zeptat na to ohýbání s tím páskem… jak moc se to musí nahřívat. A pak bych se chtěl zeptat jestli nemáš fotku toho ukotvení síťky v místě rukojeti… díky Karel
Pěkný Juro,moc pěkný.
Dnes mi došel nový kousek od Jirky. Multíkový vláčak 2m :-) Už aby bylo 16.6.
Nádhera!
Bahňák> Není, ale má vlastně dva efekty – 1) působí jako žehlička, když na to foukáš horkovzduškou; 2) zabranuje popraskání vláken v těch namáhaných úhlech ohybu.
Krásná práce, jen bych se zeptal, je nutnej ten hliníkovej pásek pro udržení tvaru při ohýbání?
Moc hezký! Možná se příští zimu do toho pustím?! :-)
moc pěkné, mám pocit že zůstanu jen u výroby krabiček :-)
jepice> jasně, tím, že chceš udělat několik tenkých vrstev, vytváříš vlastně překližku (i když u ní záleží při skládání na poloze let), tak nevím, jestli by nebylo ekonomičtější koupit např. trojvrstvou překlížku, která je velmi tvárná a zároveň pevná.
ssg.Jimmy Wild> kdybys ho držel v ruce, tak na kupované ihned zapomeneš
Pěkná práce. Já si dělal podběrák z obyčejných dřevěných lajsniček, který se válely doma. Kvůli pevnosti jsem oblouk udělal jako sendvič – rám je tedy ze dvou dřevěných tenkých lajsniček slepených k sobě. Ohýbal jsem je nad hrncem s vařící vodou a jako šablonu ohybu jsem použil oválný primalexák. Primalexák jsem obtočil napařenýma lajsničkama a konce „do ruky“ svázal na jedné straně kýble. Použití primalexáku neni sice tak hi tech, ale ušetřil jsem si jak koukám dost práce – vůbec nevím, jak dlouho bych šablonu dělal pomocí domácí výbavy. Když to celé oschlo a vychladlo, tak jsem ty lajsničky slepil k sobě a omotal podobně jako je to na obrázku s tím plechem. Od vytvrdnutí lepidla je tvar rámu stálý. Mým plánem je příští takový podběrák udělat pečlivěji z co nejtenčích lajsniček a kromě epoxidového lepidla dát mezi lišty skelnou tkaninu a tím dosáhnout tenčí a lehčí, ale pevné konstrukce. Až ho budu dělat, pokusím se postup nafotit. Tady dvě nepříliš povedené fotky podběráku, který slouží již několik let http://ulozto.cz/…podberak-zip
Jiřik,že tys byl v minulem životě indian vyrábějící pálky na lacros :-)))))) Hezká práce!
Já jsem moc rád, že tady takovéhle články můžeme prezentovat a dokázat, že šikovné české ruce ještě pořád existují.
Chorchus> Hezké podběráky. S něčím takovým jsem jednou hrál squash :-) Ale jsou to krásné výrobky. Jseš frajer.
paolomaldini> Jdi do toho, v nejhorším případě je to topná surovina.
Chorchus> Ale opakuju, ze od vcerejska co jsem tento clanek poctive nastudoval , tak o tom premejslim. Fakt se mi to strasne zamlouva.
Chorchus> no coz o to me se na tomto krasnem podberaku take zamlouvaji co do vzhledu oka techto velikosti. Myslel jsem to spis tak ze u mencich ocek je menci sance na zraneni ryby. Faktem je ze mala oka by vypadala velmi zvlaste. Ale to uz bych nebyl ja kdybych si neco na cemkoliv nenasel ;-). Kazdopadne deda ma slusne vybavenou dilnu a tak se o neco taky pokusim, iluze o ze bych se priblizil tvemu sperku si nedelam. Nic mene clovek ma urcite lepsi pocity s timto nacinim u vody kdyz si ho sam vyrobil, viz. doma delane rotacky a podobne. Hezkej konicek jen co je pravda.
jiris> Takže představ si normální prut na multík – máš? No a udělej ho z bambusu :-D
paolomaldini> Děkuji a velikost nahoru nebo dolu? Ve velikosti oček jsi limitován výrobcem buď 6×6 nebo 13×13 a ty 13×13 se mi zdají takové více hand made. No a pak už jsou tolální pošuci, kteří i síťky ručně pletou – tak daleko nejsem.
Opravdu nadhera, zavidim tve sikovne ruce. Pro mne jsou tyto schopnosti jakozto pro ajtaka tak nejak zapovezeny. Krasna prace.
ps: snad jen velikost ocek v sitce bych mirne upravil ;-)
sethy> nemusel, stačí to popsat ne?
Jen stručně: super, klaním se. Kde objednat?
jiris> Musel bys vidět :-)
sethy> vláčák na multík z bambusu?
Tak Ti dik. Zase mam co robit. Jinak moc hezkyyy.
pěkná, čista práce a především designová lahůdka. Nemám slov!!!!
Tak tohle je jak říká Ruda z Ostravy V HDčku!!!Velká paráda!Pokud by si měl nějakej pstruhovej kousek na víc tak bych měl zájem:-)))
Luxusní
parádní kus práce! smekám pomyslný klobouk
Mám od Jirky podběrák a jeden vláčák na multík. Dnes mi psal že mi poslal další proutek na multík. Přál bych to vidět všem na vlastní oči – krása. Možná bych to všechno mohl vzít do Brna na sraz :)
Klobouk dolů, pěkná práce.
Zajímavý článek a krásné podběráky, ale zůstanu radši u kupovaných. :-)
Nádhera! Klobouk dolů. Kilb.