Chytej.cz

vůle osy navijáku necteno

31.5.2016 | gige | 3.431 zobrazení | 9 odpovědí | upravit

Zdravím. Předem se moc omlouvám za blbou otázku. Nikde na netu jsem nezjistil pořádné info tak se zkusím zeptat zde. Pro uklidnění se chci zeptat jestli je vůle v ose cívky , tím myslím že jde trošku povytáhnout , normální. Mám dva navijáky jeden levnější ( daiwa laguna a jeden pro mě dražší shimano stradic gtm rc oba tu vůli mají od novoty stejnou tak soudím že to tak má být ale jistý si tím nejsem proto se radši ptám jestli jsem nenarazil na špatné kusy. Předem děkuji a nekamenujte mě za blbou otázku

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 6. června 2016 v 16:57 ® jepice-zruseno reakce na …

gige> Ono to tak možná být nemá, ale souhlasím, že to má každý naviják :-D

reagovat
Pondělí 6. června 2016 ve 12:59 @ gige

Děkuji za názory…pro klid duše jsem navštívil i rybářské potřeby a osahal si několik drahých navijáků a teď už vím že to tak být má když to ma každý navi

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 9:00 @ huhucoctail reakce na …

kerob> prdlajs, řeč je o axiální vůli.
Jenže řada uživatelů řeší takovéto prkotiny a na to podstatné nemyslí.

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 6:07 ® Fanda 81
Fanda 81

Ahoj,také jsem řešil problém s vůlí osy navijáku.Dost jsem to prožíval,protože nákup byl dost drahý. 1.Daiwa Certate 3000 vůle na ose do strany velká,ale bez vlivu na chod a ukládání.Tahal 4 roky sumce a pak jsem ho prodal,bohužel servis Daiwa v ČR na 5 a skončilo to na obyčejném ložisku v rolničce. 2.Shimano Stella 4000 vůle na ose,rotoru,kličce téměř zemědělská,navi za 15000 kč ,ale chod sametový,ukládání ukázkové a po 5 letech sumcovláčky ,bez problémů. 3.Naviják Spro red arc 2000 nákup 2007 na pstruhovláčku,ne­ustálé točení s rotačkama, maká již 9 let,daleko levnější navi,než ty nahoře,a světe div se po 9 letech osa bez vůle. Tak asi bych tu vůli neřešil. Jinak mám ještě Shimano CI4 a vůle jsou tam stejné a taky ostatní parametry bez chyb.Jen to chce občas máznout. Fanda81

reagovat
Středa 1. června 2016 ve 22:44 ® jepice-zruseno reakce na …

kerob>

Vladis> Podle mě autor řeší to, že se cívka dá povytáhnout, ne že lítá v uložení. Ostatně ani uložení moc nelítá, protože osa cívky prochází osou rotoru a ta bývá relativně dlouhá, navíc v těle bývá další místo pro uložení osy cívky za ozubeným kolem rotoru.

To povytažení zcela logicky mohou umožnit asi jen dvě věci:

  1. mechanizmus zacvaknutí cívky k hlavní ose (u navijáků se zadní brzdou vždy, u moderních navijáků s přední brzdou v dnešní době snad jenom na DAM Quick).
  2. mechanismus zdvihu cívky – v dnešní době se používají dva typy – pomocné ozubené kolo s vačkou a červ s čímsi, co po něm jezdí.

gige> Jestli je u obou navijáků vůle v posunu cívky podobná (řádově kolem 1 mm) tak je to asi v pořádku.

reagovat
Středa 1. června 2016 ve 12:47 ® Vladis reakce na …
Vladis

kerob> ale prd by se zadřelo…http://ww­w.mitcalc.com/doc/to­lerances/help/cz/to­lerances.htm

reagovat
Středa 1. června 2016 ve 12:09 ® kerob reakce na …
kerob

Vladis> ale prd. Drobná provozní vůle tam prostě být musí, jinak by se to zadřelo. Další věc je, že kdyby tam ta vůle nebyla, tak při zatižení (například při zdolávání ryby přes brzdu), kdy na osu působí radiální síla, by se osa v přliš „malé“ díře kousla. Jediný technický řešení, kdy tam je vůle zcela nepatrná nebo žádná je něco, čemu se říká „floating shaft“, kdy je díra v pastorku vyvložkována na jedné nebo na obou stranách obvykle teflonovou vložkou ve který se pohybuje hřídel. Tohle řešení je obvykle pouze v navijácích nejvyšších tříd.

reagovat
Středa 1. června 2016 v 10:00 ® Vladis
Vladis

V pořádku to není, je to konstrukční či výrobní vada. U navijáku vyrobeného ze strojně a hlavně přesně obrobených součástek by se to nemohlo přihodit. U navijáků sestavených z laciných, plastových, zinkových apod. výlisků, je tato zemědělská vůle natolik běžná, že už ji málokdo řeší. Je to daň za honbu výrobce za ziskem. Co možná nejlevněji vyrobit, co možná nejdráže prodat.. Alespoň názorně vidíš, že ani věhlasnou značkou zaštítěné Shimano, (alespoň v této cenové relaci) nijak kvalitou a užitnou hodnotou nepřesahuje navijáky jiných značek, které jsou o polovinu ceny levnější…

reagovat
Úterý 31. května 2016 v 19:15 ® hraji
hraji

Je to zcela v pořádku, drobná vůle tam je i u drahých navijáků.

reagovat