Chytej.cz

Sumci a soukromý revír necteno

10.10.2011 | Honza1.2.3 | 28.124 zobrazení | 41 odpovědí | upravit

Ahoj,napadlo mě že bych zkusil udělat soukromý sumcový revír.A zajímá mě váš názor, ať je jakýkoliv.Má někdo s něčim takovým zkušenosti???Nez­náte někoho kdo se o něco podobného pokoušel a nebo provozuje??Jdem mi o to jestli je to vůbec reálné.A také sem slyšel že sumec je učenlivá ryby a jde o to když se jednou chytí jestli bude brát ještě dál. Aby to pak nevypadalo tak že budou jen plané záběry atd.Budu rád za každý názor díky.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   2 1  
Sobota 4. července 2015 ve 4:42 ® 022monika reakce na …

Pokud se jedná stále o aktuální záležitost,ozvěte se. Monika 022

reagovat
Úterý 18. října 2011 ve 21:13 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

osprey> Na tomhle asi něco bude.Teď ještě mít dostatek bílé ryby a taky si myslim, že by to mělo být v pohodě.To se všechno uvidí až časem.Třeba nakonec od Sumců uteču a udělám klasicky jen keprovej, ale uvidíme:)

reagovat
Pondělí 17. října 2011 ve 21:25 ® osprey reakce na …
osprey

Honza1.2.3@seznam.cz> Pro tebe by byla daleko jednodušší metoda živých štítů. Vydra nepůjde po sumárovi, když tam bude mít normální ryby od 20 do 50 cm.

Ona když bude mít volit z možnosti chcípnout hlady a překonat nějaký smrad, tak se dlouho rozmýšlet nebude.

reagovat
Pondělí 17. října 2011 v 18:54 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

osprey> zalesak05> Dlouho jsem se sem nedostal a teď docela koukám jak se to tady rozjelo. S těma ukryty mě to příjde docela mimo. Neumim si představit dělat ukryty pro sumce a kor v rybníku kde je sportovní rybolov.Vydře sem také nikdy neublížil, i když jsem měl sto chutí. Slyšel jsem třeba něco o nejakých sprejích, které vytvaří pachovou stopu která vydru odradí.Jen nevim jak je to účiné. Nebo pokud by existovalo něco jiného jsem pro.

reagovat
Pátek 14. října 2011 v 15:26 ® osprey reakce na …
osprey

zalesak05> Vem si, že máš rybník. V půlce zimy se objeví vydra a začne ti decimovat obsádku. První, co musíš udělat, jestli chceš nějaké odškodnění, tak uprostřed zimy ten rybník oplotit. Neprodyšně oplotit včetně vtoku a výtoku, protože ona si tu díru najde. Desítky kůlů do zmrzlé země, stovky metrů pletiva a jeho spodek zahrabat.

A to je jen první krok, aby se s tebou o těch škodách někdo bavil.

Nemám zájem na likvidaci vyder. Ale budu upozorňovat na situace, kdy je predátor, ať už je to kormorán, vydra, volavka nebo cokoli jiného vnímán na úplně jiné úrovni než ryby. A ono to tak je. Vydra je krásné roztomilé zvířátko, které všichni milují a ryby jsou jen žrádlo, které jí nikdo nesmí upírat. Všiml sis někdy nějakého ochranářského programu na podporu ryb? Pár přechodů (jenže on je to mimo jiné i dobrý byznys) a sem tam nějaká chráněná rybí oblast.

reagovat
Pátek 14. října 2011 v 15:10 ® zalesak05
zalesak05

asi máte pravdu :-((

reagovat
Pátek 14. října 2011 v 15:05 ® osprey reakce na …
osprey

zalesak05> Znám předpisy kolem vydry mnohem líp než ty. Viděl jsem ji mockrát, její stopy mnohosetkrát – v podstatě sdílíme společný prostor. Nikdy jsem jí neublížil.

Pokud jde o náhradu škody, je to fraška. Četl jsi ten zákon? Přesně? Víš jaké podmínky musíš splnit, abys měl na to odškodnění nárok? A na tekoucí vodě pak nemáš absolutní šanci něco dostat.

A k těm úkrytům – když náhodou pánové z Povodí objevili dva takové naivky jako jsi ty, kteří kdesi budovali z kamenů „úkryty pro ryby“, následoval řev jak kráva a vyhrožování padesátitisícovou pokutou za ničení břehového obložení. Zasahovat do vodního toku jen tak, na to nemá nikdo „od ryb“ právo.

Současný stav je patová situace, kdy se doopravdy neřeší nic.

reagovat
Pátek 14. října 2011 ve 14:46 ® zalesak05
zalesak05

To že jsem v tomhle směru naivní mi říká více lidí ( i doma ), já mám však i přesto názor že by se ohrožené druhy měly chránit ( Není to žádný extrém jako třeba za každou cenu chránit šelmy ,až nebudou v lesích srnci a pak teprve začít chránit zas za každou cenu ty srnce a tak by se to střídalo, to ne ) podle mě by se mělo chránit všechno , vím že vydra žere ryby ,ale něčím se přece živit musí ne? Třeba by šlo udělat víc úkrytů pro ryby ,to by jich pak tolik ta vydra nevychytala ,kdyby se měly kam schovat (třeba pod kameny).

reagovat
Pátek 14. října 2011 ve 14:00 ® zalesak05 reakce na …
zalesak05

http://iszp.kr-moravskoslezsky.cz/…ou_ricni.doc

reagovat
Pátek 14. října 2011 ve 13:56 ® zalesak05 reakce na …
zalesak05

osprey> Nechci být otravný ale naivní jsem ,to máte pravdu ale i přesto je vydra zákonem chráněna. Sice nevím jak se jí zbavit lépe ale jde i informovat úřady a požádat o náhradu škody.

reagovat
Pátek 14. října 2011 ve 13:32 ® osprey reakce na …
osprey

zalesak05> Jsi naivní, velmi naivní…

Jde o to, jak se zachází s čísly. Malý příklad. Vydra sežere 10 plotic o váze 250 g a kapra 2.5 kg. Biolog a vydrofil na základě toho napíše, že 91% potravy vydry tvoří bílá ryba. Pro majitele rybníka je to tak, že 50 % váhy úlovku tvoří tržní kapr, na němž je on závislý. Pravdu mají obě strany, ale hádej která čísla najdeš v každé knížce?

Další věc je, kde se sbírá materiál pro studie. Většinou to dělají vědátoři na malých tocích (líp se tam všchno sleduje a taky sbírají vzorky). Tam se ale velká ryba vyskytuje okrajově.

reagovat
Pátek 14. října 2011 ve 12:48 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

zalesak05> S vydrou mám už zkušenosti z předchozího rybníku.A žádnej plevel nelovila.Deně zlikvidovala tak 2 kapry a klidně i 70cm.A to tak že si 5× kousla a zbytek nechala ležet na břehu.Nevim na to zvíře mám svůj názor.Od tý doby co je u nás usilovně vysazujou neni v potoce ani rybička.

reagovat
Pátek 14. října 2011 v 9:42 ® zalesak05
zalesak05

Honza1.2.3@seznam.cz> Já jakožto budoucí myslivec tu napíšu něco z myslivecké encyklopedie nechci být otravný ale:(Od roku 2002 patří vydra říční mezi zvěř, již nelze podle mysliveckého zákona lovit. Legislativa ochrany přírody a krajiny ji zařazuje mezi zvláště chráněné, silně ohrožené druhy.) Kromě toho podle mě to ,že loví pro zábavu a podobně jsou jenom pověry. Ještě něco: (Potrava: Hlavní potravou vydry jsou sice menší plevelné ryby, ale zvíře je schopno zdolat i velké pstruhy či kapry. Loví také drobné savce a ptáky žijící v okolí vod, obojživelníky, raky, plže a hmyz. Denní spotřeba potravy činí 0.5–0.7 kg.) Fakt nechci být otravný ale bylo by mi jí líto.

reagovat
Pátek 14. října 2011 v 9:37 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

Tak nějak to taky vidim jen doufám,že se tam neobjeví a nebude muset z těch schodů nikam padat:)

reagovat
Čtvrtek 13. října 2011 v 19:11 ® osprey reakce na …
osprey

Honza1.2.3@seznam.cz> Tohle nikde nepiš, nikomu nic neříkej, ať už uděláš cokoli. Na vydru jsou všichni strašně hajsaví a pokuta je za ni jak kráva.

Nemohla by třeba upadnout na schodech? :-))

reagovat
Čtvrtek 13. října 2011 v 7:46 ® Honza1.2.3@seznam.cz

osprey> Taky si myslim.Divil sem se tomu, ale bylo mi řečeno, že je schopná dát i sumce přez 2 metry.Kor v zimě pod ledem, když nejsou aktivní.Ale taky si řikám,že když budou mít dost potravy z cejnů atd, tak se snad do sumců pouštět nebudou.Každopádně je to pěkná pakáž a jestli se tam objeví, tak to budu řešit brokama.

reagovat
Středa 12. října 2011 ve 20:50 ® osprey reakce na …
osprey

Honza1.2.3@seznam.cz> Vydra dá podle mě sumce tak do metru (devadesátku vytaženou na břeh vydrou mám nafocenou). Ty bys tam asi chtěl mít větší kousky. A protože tam budou mít potravní ryby, půjde vydra po nich.

reagovat
Středa 12. října 2011 v 16:37 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

FInnnp> Dobře a každopádně díky za info:)

reagovat
Středa 12. října 2011 v 16:14 ® FInnnp

5 ha.A ten druhý revír nezamrzá.

reagovat
Středa 12. října 2011 v 7:29 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

FInnnp> Pro ty ryby to musí být stres jako blázen:( Jak je velký ten revír???Každopádně je to fakt velká škoda.A na tom druhém revíru je to bez uhynu??

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 22:28 ® FInnnp reakce na …

Honza1.2.3@seznam.cz> Tak to nikdo neví.Je tam uhyn každý rok.Vždy po rozmrazu.Já jsi myslím,že za to můžou bruslaři.Bruslaři jsou větší peklo než nesekat díry.Kort na mělkých revírech.

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 21:54 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

FInnnp> Ryby bych měl v plánu už koupit větší.Myslim si že v našich podmínkách za 10 let 90cm je docela dobrý výsledek.Kdyby se mi tak dařilo byl bych maximálně zpokojen.Z jakého důvodo tam došlo k uhynu??Z tohodle mám asi největší strach…:(

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 21:46 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

osprey> Tohle je další věc.Vono je dost nebezpečný i to,že pokud ho někdo chytne a hodinu se s nim bude fotit,tak to taky nemusí přežit a zimy se vůbec nedožije :-(( A další věc sou vydry a nebo nejaká chemikálie.Může se stát cokoli.Neni to jen tak se rozhodnou,ale jak začnu budu to muset dotáhnout do konce.

reagovat
Úterý 11. října 2011 v 17:02 ® FInnnp reakce na …

Honza1.2.3@seznam.cz> Ani nevím jak by jsi chtěl sehnat tolik sumců,aby to byl atraktivní revír.Když koupíš malý sumíše tak se nedožiješ toho až z nich budou pořádný dacani.A na metrovky nikdo chodit nebude.Můžu ti dát jeden příklad.Na mnou sledovaném svazovém revíru rostli asi takto.Na jednom se dala násada v roce 2001 60 cm a letos v zimě po ůhynu měli tak kolem 150 cm.http://www­.crs-most3.cz/album/ce­pirohy-zimni-uhyn-21–2–2011/#a21022011119-jpg .A na druhém revíru to bylo ještě mizernější tam za deset let udělali Z 50 cm tak na 110 až 120.Je to hlavně tím,že první rybník je mělký a tím pádem i mnohem teplejší.V obou rybníkách je potravy přehršle......Jinak o potravu bych se moc nestaral.Rybník sumce uživí sám i když jich tam bude nadpočet…Nasad Karasa stříbrného a Perlína.

reagovat
Úterý 11. října 2011 v 16:20 ® osprey reakce na …
osprey

Honza1.2.3@seznam.cz> To můžeš regulovat množstvím krmení (ryb). Hladový sumec nemá na výběr. Ale setkávám se s tím, že na silně chytaných úsecích je těžší přimět ryby k záběru.

Já vláčím a tam je to ještě těžší.

On je to trochu problém. Kolikrát za rok je vůbec z etických i ryze pragmatických (aby to přežil) důvodů možné toho sumce chytit? Ona taková desetkrát chycená a vyválená ryba nakonec může být před zimou v tak mizerné kondici, že tam někde pod ledem natáhne kožu.

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 14:59 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

osprey> Tohodle se právě bojím, že se sumec 1–2 chytne a pak si bude dávat bacha a nebo budou brát tak opatrně že se bude sekat do prázdna.

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 14:58 ® Honza1.2.3@seznam.cz reakce na …

Jarda Š.> Mám ještě ještě jeden menší rybníček a ten mám v plánu použít právě na chov krmení,ale každopádně mám strach jestli to bude stačit:)

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 14:57 ® Honza1.2.3@seznam.cz

Alivio> To co píšeš je můj záložní plán:)

reagovat
Úterý 11. října 2011 ve 13:25 ® osprey
osprey

Honza1.2.3@seznam.cz> S dravcema ji vždycky potíž. Potřebujou potravní základnu, jsou náladoví, když nechcou, tak týden nežerou a myslím, že ti sumci nejsou až tak blbí. Hodně z nich se naučí dávat si pozor.

V tomhle ohledu to máš jako u lidí – v populaci jsou jedinci od dementů až po geniální zločince nebo univerzitní profesory.

reagovat
Úterý 11. října 2011 v 11:24 ® Jarda Š.

Zkusit by se to dalo, kdybys kromě rybníku měl i nějaké profesionální rybářství, které ti bude dávat za odvoz nebo hodně levně prodávat „plevelné“ ryby z výlovů.

reagovat
novější starší
Stránky:   2 1