Chytej.cz

Klasická jigová hlavička vs. Kloubová jigová hlavička - Čeburaška"

7.12.2015 vložil HaD | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 21.193×

Souboj, který jsem pro Vás dnes přichystal, pro mnohé opět bude důvodem vyvolání pocitu, že se vlastně ani o souboj nejedná a měl to být spíše článek. Částečně předem souhlasím, nicméně si myslím, že určitý střet možný je a tak pojďme „do války“. Porovnávat dnes budu klasickou jigovou hlavičku versus hlavičku kloubovou, tzv. „čeburašku“. Ačkoli možná nebude vítězů ani poražených, řada z vás snad poukázání na rozdíly ocení.

Klasická jigová hlavička

Klasická jigová hlavička

 

Jigová hlavička je háček s očkem, na kterém je právě u očka napevno umístěna zátěž, nejčastěji nalitím olova či umístěním wolframové kuličky určená pro lov s měkkými nástrahami jako jsou twistery, nymfy, smáčci, kopyta apod. A také pro vázání nejrůznějších zatížených strýmrů apod. Rozesmál jsem Vás popisem pomůcky, kterou všichni jistě velmi dobře znáte? Pokud ano, jsem rád, smích totiž prodlužuje život! :-)

A teď vážně :-) Detailně popisovat jigovou hlavičku nebudu. Zmíním snad jen fakt, že se vyrábějí v nejrůznějších tvarech. Nejčastěji bývají kulaté, ale i šišaté, ve tvaru rybí hlavy, excentrické - tzv. standup - po dopadu na dno drží háček směrem vzhůru atp. Některé tvary mohou být dokonce vnímány jako dodatečný optický prvek - hlavička ve tvaru rybky s nalepenýma 3D očima může někdy dravce dodatečně dráždit k útoku. I když, dnes, kdy se u velké části vyrábějí měkké nástrahy s nalepenými "kukadly", mohl by mít dravec také pocit, že vidí dvojmo :-) Záměrně neříkám gumové nástrahy, protože materiálů k výrobě se používá mnoho druhů, proto tedy "měkké". Však i v zahraničí se používá často označení "Softbaits" či "Softlures" - tedy měkké nástrahy.

Použití jigové hlavičky je z pohledu praxe oproti tzv. Čeburašce především mnohem praktičtější. Především je zde přeci jen větší jistota solidní pevnosti - odpadá jeden spoj a není nutná karabinka. Současně je větší jistota, že háček bude směřovat směrem vzhůru a tudíž se hrot méně často zachytí o překážky či nečistoty na dně. Zároveňněkteré gumy nefungují správně - začnou různě rotovat, pokud není nástraha vyvážena uchycením pod úhlem 60-90°, což je pro jigové hlavičky typické - očko mají nejčastěji pod pravým úhlem směrem nahoru, kdežto u čeburašek je to v většinou v rovině a i když mají některé očko excentrické a otvor také není přímo v ose, může se velká nástraha s agresivním chodem přetáčet. Takový jev jsem pozoroval na moři např. u velkých ripperů REDBASS SWIMMER na 50g čeburašce - rotovaly, přičemž i na na 5g jigovce fungují naprosto perfektně. Tlumení chodu nástrahy vahou hlavičky však může být někdy naopak nevýhodou - zejména při použití vyšší gramáže u menších nástrah - tam se naopak nástraha nemusí správně pohybovat. Další předností klasické jigovky oproti kloubovým hlavičkám typu Čeburaška je dostupnost - čeburašky se vyrábějí v mnoha různých gamážích, ale dostupnost požadovaných strýmrových háčků je poněkud nižší - málokdo se na tento sortiment více specializuje. U jigových hlaviček je naopak k dispozici ohromné množství tvarů, gramáží a velikostí háčků. Ovšem nezřídka se nám stane, že bychom u 20 jigu potřebovali úplně jiný háček (délku, tvar apod.) a i přes ohromnou nabídku jej prostě neseženeme. A nebo seženeme, ovšem naše krabičky by musely vážit kila :-) Abychom dokázali s jedinou nástrahou lovit v různých proudech a hloubkách, potřebujeme v dané velikosti několik různých gramáží, což u čeburašek odpadá.

Domnívám se, že jigová hlavička je pro určitý typ nástrah excelentní volbou, na druhou stranu není vždy možné docílit takového pohybu či kombinace, jakou bychom si přáli. 

Kloubová jigová hlavička - Čeburaška"

Kloubová jigová hlavička - Čeburaška"

 

Kloubová zátěž "čeburaška", jejíž název pochází z Ruska, je mimořádně používanou alternativou k jigovým hlavičkám právě v Rusku. Alespoň takový mám díky mnoha Ruským přátelům a jejich úlovků pocit.

Princip je poměrně velmi jednoduchý - zátěž a háček jsou spojeny pomocí jednoduchého důvtipného mechanismu - jakési karabinky, která lze vytáhnout pouze jedním směrem. Spoj není pevný, ale kloubový, tudíž je možné docílit jiných, mnohdy svůdnějších pohybů měkké nástrahy a to zejména u nástrah typu smáček, nymfa apod. Kombinaci si umím představit i s různými strýmry apod.

Kombinace čeburašky a měkkých nástrah se mi zdá někdy viditelně účinnější, než u jigové hlavičky a to zejména u hodně malých nástrah, nebo při použití větší zátěže. Nástraha jakoby více za zátěží vlaje.

Díky kloubovému uchycení je podle mých zkušeností i menší ztrátovost ryb spadnutím - jelikož není váha zátěže pevně spojena s háčkem, má ryba podobně jako např. u dropshotu, podstatně menší šanci háček o váhu zátěže vytřást či vypáčit. Stejně tak mám dojem, že dravec nástrahu na čeburašce o něco lépe nasaje a háček více "lepí".

Jako velkou přednost kloubových hlaviček vidím možnost mimořádně velkou možnost sestavit si čeburašku přesně podle svých představ. Stačí mít v krabičce po několika kouscích čeburašek různých vah a rozličné strýmrové háčky a v závislosti na momentální potřebě si nakombinujeme takovou sestavu, která je optimální. A zjistíme li, že jsme se o pár gramů spletli, necháme nástrahu na háčku a jen vyměníme hlavičku. Ve finále pak můžeme mít 1g zátěž s 60 mm dlouhým háčkem a velkým smáčkem nebo naopak 20g čeburašku s maličkým BL háčkem a nymfou. Jsou to samozřejmě extrémy na kterých však chci demonstrovat skutečnost, že můžeme mít přesně to, co nám v danou chvíli vyhovuje. A to, aniž bychom měli v batohu těžkou krabici s desítkami různých jigovek a nástrahy na nich ničili přepichováním. A nikde není navíc psáno, že je bezpodmínečně nutné používat pouze strýmrové háčky - na čeburašku lze dát jakýkoliv háček s očkem - tudíž můžete úspěšně nasadit třeba kaprový háček, dropshotový, nebo třeba úhoří s protihroty na raménku, ze kterého nebudou tak snadno gumičky sjíždět. A vyloučit samozřejmě nelze ani dvoj či trojháčky s navázaným peřím. Nápadům se oproti hotové jigovce, kde nemáte možnost cokoliv změnit, meze nekladou. Pozor ale na jednu věc - např. některé jinak špičkové háčky (mluvím na základě vlastní zkušenosti) nejdou s čeburaškou kombinovat, jelikž mají příliš malé očko a drátek spojky, který mívá průměr 0,5-0,6mm, nejde očkem provléci.

Nevýhodu čeburašky spatřuji v několika aspektech. Ačkoliv jsem několik čeburašek zkoušel natáhnout pomocí silné šňůry, a to se mi nepovedlo, stále mám nepříjemný pocit, že by mohla v případě souboje s opravdu velkou rybou snáze povolit. Pocit je možná mylný, nicméně lovit ryby s pocitem, že vše není úplně 100%, neumím.

Další nevýhodu spatřuji v nemožnosti použití s některými typy nástrah - zejména s ripery či twistery. I při použití poměrně těžkých čeburašek dochází často k rotování a tudíž ne úplně optimálnímu chodu, který dravce moc nebaví. A navíc významně roste riziko uváznutí na dně. Je otázkou, zda se jedná o nevýhodu či jen vlastnost. Asi je to spíš vlastnost a je potřeba si uvědomit, že na vše prostě kloubová zátěž použít nejde. Ono to vlastně ale vždy ani nemá smysl.

Další vlastností/nevýhodou je fakt, že vždy musíme použít karabinku, neboť by z čeburašky mohla vyjet spojka a vznikla by defacto otevřená karabinka, což by způsobilo ztrátu většiny ulovených ryb. Pokud jste však zodpovědní a lovíte s lankem, neměl by vás tento problém nikdy trápit. Ale pokud jdete třeba na pstruhy, kde se se štikou nepotkáte, nezapomeňte si s sebou vzít i karabinky. Stačí i samostatně bez obratlíku.

Poslední negativní vlastností, o které u čeburašek vím, je poněkud obtížnější výměna zejména u osob s nešikovnými prsty či horším viděním. Já se sice poažuji za velmi šikovného :-), ale oči se mi pomalu horší a občas, zejména u menších čeburašek začínám mít trošku problém se háčkem do spojky trefit :-)))

Klady

+ nesrovnatelně větší výběr
+ snazší manipulace
+ vyšší pevnost

Klady

+ možnost kombinovat danou zátěž s nejrůznějšími háčky
+ svůdnější a lákavější pohyb u nástrah typu smáček, nymfa apod.
+ díky možnosti kombinovat méně krabiček a tudíž menší investice
+ ohromná variabilita a možnost vytvoření zcela unikátní kombinace háčku a hlavičky

Zápory

- nemožnost operativně kombinovat
- horší pohyb některých nástrah

Zápory

- hůře k sehnání
- o něco nižší pevnost
- malý výběr zejména větších strýmrových háčků

Závěrečné zhodnocení

Jak vyplývá z textu, ani jeden produkt není úplně univerzální a jednoznačně lepší. Pokud budu mluvit za sebe, asi budu k vodě tahat ještě těžší krabici, abych si mohl vybrat, s čím budu vláčet. A to, že to bude někdy účinnější a někdy prostě jen zábavnější je pravda. To je ale u přívlače přesně to, co na ní miluji – variabilita, hravost, zkrátka zábava. Někdy budu „tupě“ s chutí tahat wobler a zdolávat rybu za rybou a někdy si naopak hrát s nymfičkou a čeburaškou a pozorovat bez úlovku šílející okouny. A často to bude úplně naopak. Budu si užívat a k tomu tahat ryby, protože konvečních vláčkařů s „tupým“ tažením nástrahy, která pracuje za ně, je až až a ryby mou snahu ocení ;-) A co vy?

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 28. března 2019 ve 20:22® Bořík

Karabinku netřeba přidat k čeburašce, lepší vázat rovnou, očko se nevyvlíkne.Vyz­koušeno.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 28. března 2019 v 19:23 uživatelem Bořík.
Pátek 29. srpna 2014 v 17:19@ fotrodvody

Kde seženu strýmrové háčky ve velikostech běžně používaných na okouny a candoše? Ve většině obchodů mají s rovným očkem jen velké háky…

Pátek 22. srpna 2014 ve 14:11® Robur
Robur

právě jsem se zamyslel nad tím, čemu se mám smát, tedy popisu jigové hlavičky. Proč je to vlastně hlavička? Když hlavičku vlastně tvoří jen ta kulička, případně jiný tvar. To jsem se zase rozkecal.-). Hodnotit duela nebudu, bo jsem s tím nechytal.

Středa 13. srpna 2014 ve 12:14® Siven Polní

Čeburaška – tahle klasická (s očky v jedné rovině) – mne neuchvátila (mám, ale už je nepoužiji). Ovšem volná (samostatná – kloubová) jigová hlava s ramenem v 90° úhlu je jiná káva – zamezuje totiž protáčení nástrahy a prověšení háčku hrotem dolů. Ty „pravoúhlé“ jsem zakoupil v nejmenovaném obchodě od jednoho zdejšího nejmenovaného redaktora a jsou super.

Tento příspěvek byl editován Středa 13. srpna 2014 ve 12:15 uživatelem Siven Polní.
Úterý 12. srpna 2014 v 15:15® HaD
HaD

skwor> to je právě naopak, protože nemá pořádně o co – ta zátěž plandá. To je podobné jako u DROPSHOTU – taky to ryba vyklepává hůře.

Úterý 12. srpna 2014 v 11:30® mirmen

„čeburašky“ používám už víc jak 7 let a nedám na ně dopustit. Mám hlavičky 5, 10,15,20,25,30,40 a 50 gr. a osazuju je háčky dle velikosti nástrahy ( převážně twistery, kopýtka ). Dráždivější vedení nástrahy, vyšší úspěšnost záseku oproti klasickým jigovým hlavičkám. Na kvalitní, ostré, chytlavé háčky jsem měl zdroj, takže zásoby na 5–10 let vč. velkých streamerových.

Úterý 12. srpna 2014 v 11:23® skwor
skwor

U čeburašky bych se asi trochu bál, že jak je tam ten háček na volno, může se z toho ryba vymlátit a spadnout… Ale určitě do budoucna vyzkouším.

Pondělí 11. srpna 2014 v 17:34® Draky
Draky

Také to mám tak, tedy podle situace a typu nástrahy, ale každopádně čeburaška mě baví víc. :-)

Pondělí 11. srpna 2014 v 17:23® vasko85

Oboje má něco do sebe,někdy to chce klasiku a zjednodušit pohyb.Jindy zase kloub dělá divy,nemám vyhraněného favouše…

Pondělí 11. srpna 2014 v 16:25® jepice-zruseno

David H.> To je jenom taková buranská metoda, kterou používám, když dojdou hlavičky a nebo na smáčky v zimě, když už na rotačku nic nebere a je to potřeba jenom válet po dně. Na ty vyměňovací zátěže jsem ještě nikdy nechytal, ale dřív jsem měl pár kloubovejch hlaviček, který se ale nedaly čenžovat.

Tento příspěvek byl editován Pondělí 11. srpna 2014 v 16:27 uživatelem jepice-zruseno.
Pondělí 11. srpna 2014 v 16:07® HaD
HaD

jepice> Broky co znám, jsou max 2,2g a nevím proč, ale nechodí to tak pěkně. Ale samozřejmě taky možnost…

Pondělí 11. srpna 2014 v 16:03® jepice-zruseno

Háček na plavačku a před to broka dle libosti

  • + výhodná cena
  • – nehodí se to na twistry (točí se to pak celé)
Tento příspěvek byl editován Pondělí 11. srpna 2014 v 16:04 uživatelem jepice-zruseno.