Chytej.cz

Běžný háček s rovným hrotem vs. Háček s hrotem tvaru "orlí dráp"

9.7.2014 vložil HaD | Háčky | zobrazeno: 12.812×

V dnešním duelu se v krátkosti podíváme na rozdíly mezi háčky s obyčejným, rovným hrotem a háčky s hrotem ve tvaru orlího drápu s ohledem na jejich ranivost, chytlavost, pronikání tkání a držení ryby.

Běžný háček s rovným hrotem

Běžný háček s rovným hrotem Běžný háček s rovným hrotem

 

Popisovat vznik háčku a jeho historii, či materiály, ze kterých jsou vyráběny, je jako popisovat dospělé ženě princip podprsenky :-)

Všichni háčky dobře známe. Jsou různých tvarů, mají různě dlouhá raménka, různě široké obloučky, různě dlouhé hroty a protihroty. 

Pravidla, která zde popíši, budou platit nejen pro jednoháčky, ale i pro dvoj a trojháčky.

Obecně bych řekl, že obyčejný háček má oproti svému soupeři jednu relativně významnou přednost. Tou je skutečnost, že se díky jeho "otevření" lépe ryba zachytí. Tím však z mého pohledu výhody končí. K hlubokému zapíchnutí, které je zapotřebí k tomu, abychom rybu bezpečně zdolali, dochází hůře z prostého důvodu, který ještě šířeji objasním u háčků tvaru orlího drápu - tah a směr zapichování jednoduše nejsou v jedné ose a k zapichování dochází pod určitým úhlem. U měkké tkáně to nemusí nikterak vadit, ovšem u tvrdších částí zmůže začít k jakémusi "škrabání" a trhání tkání. To může vést jednak k většímu poškození rybí tlamky a současně vzniká větší otvor, díky kterému může háček snáze při zdolávání vypadnout. Úhel mezi osou tahu a směrem zapichování se může ještě v kombinaci tvrdší tkáně a měkkého háčku (díky jeho vyhnutí) ještě zvětšit a to může být občas důvodem většího padání ryb. V extrémním případě může dojít při kontaktu hrotu s kostí k nezapíchnutí, ještě většímu vyhnutí a deformaci háčku, někdy dokonce k jeho ulomení.

U tvrdších a pevných háčků s menším obloučkem takový problém vznikat nutně nemusí. Zejména pak u některých typů jigových hlaviček, kde souhra osy zapichování a osy tahu vzniká díky očku v rovině hrotu háčku. Podobně se úhel "vylepšuje" u háčků s delším raménkem.

Obyčejné háčky jsou občas, pro mě celkem nepochopitelně, vyráběné s hrotem který je naopak mírně vyhnutý směrem ven a takovým se snažím vyhýbat. Sice "škrtnou" téměř každou rybí tlamu, ale riziko nezapíchnutí zde enormě roste.

Naopak je potřeba doplnit, že existují háčky (zejména kaprařské), které sice nedisponují hrotem ve tvaru orlího drápu, ale jejich raménko je obloukovitého tvaru a díky tomu hrot směřuje k očku - ted je v ose tahu. To znamená, že takový háček je z mého pohledu vyhovující.

 

Háček s hrotem tvaru "orlí dráp"

Háček s hrotem tvaru "orlí dráp" Háček s hrotem tvaru "orlí dráp"

 

Háčků s "orlím drápem" v současné době dle mého názoru přibývá. Myslím si, že si rybáři i výrobci uvědomují, že i přes o něco menší chytlavost, je množství úlovků dovedených až k rybáři větší. Ono nakonec i příroda dobře ví, proč orla vybavila zahnutými drápy a nikoliv rovnými. Prostě a jednoduče by mu mnohem více kořisti pláchlo. Takto je sevření orlích drápů takřka 100% jistota.

Fyzika je v tomto směru neúprosná a neošiditelná. Díky hrotu, který směřuje směrem k očku háčku (a je zhola jedno, zda se jedná o jednoháček či dvoj- trojháček), dochází mnohem snáze k zapíchnutí hrotu do tkáně a následnému držení v obloučku. Není k tomu potřeba ani tolik síly, což znamená, že je háček při záseku a následném zdolávání mnohem méně namáhán a stačí tedy obvykle i slbší drát. A to zase podporuje menší ranivost a lepší zásekovost a držení.

Na fotografiích by mělo být patrné, jak je to s těmi úhly.

Přiznám se, že jsem delší dobu nevěnoval těmto rozdílům větší pozornost, ale jednou mě o této skutečnosti informoval můj velký učitel ToRo a po několika zkouškách a testech mám zcela jasno. Dokonce se přiznám, že někdy u háčků s rovným hrotem, u kterých to jde (nejsou překalené, hroty do tvaru orlího drátu kulatými kleštěmi sám přihýbám...

 

Klady

+ mimořádně široký výběr
+ relativně nižší cena
+ častější lehké zachycení v tlamě

Klady

+ lepší zásekovost
+ menší riziko narovnání či ulomení hrotu
+ menší ranivost ryb

Zápory

- horší zapichovatelnost do tkáně
- větší riziko ztráty ryby
- obvykle větší ranivost

Zápory

- menší výběr
- relativně vyšší cena
- o něco menší chytlavost

Závěrečné zhodnocení

Jak jsem již v duelu uvedl, snažím se většinou sahat po háčcích s hrotem ve tvaru orlího drápu. Když už hodlám rybařit s háčky, které tento tvar nemají, dbám alespoň na to, aby byly háčky velmi ostré a zejména pevné, aby, když už nevnikají do tkáně tak snadno, alespoň nedocházelo k jejich poškození či dalšímu vyhnutí. A co Vy? Přemýšleli jste nad touto zdánlivě nepodstatnou „drobností“, která je dle mého názoru velmi důležitá?

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 10. srpna 2014 ve 13:56® zolik

já mám radši orlí dráp

Čtvrtek 7. srpna 2014 ve 14:06® rákosník
rákosník

Já mám radši háčky s orlím drápkem,jak na nástrahu na háček tak pod.Má totiž jednu výhodu a to že jse na kameňitém dně méňe tupí.

Pátek 18. července 2014 ve 20:12® superweb
superweb

Pri chytani s nastrahou na hacku preferuji vetsinou „drap“. Pri lovu a nastrahou na vlasu mam oblibenych par konkretnich typu, vsechny s rovnym hrotem. Jestli si dobre vzpominam, tak myslenku „hrot vyhnuty ven ⇒ vice uspesnych zaseku, hrot zahnuty dovnitr ⇒ vetsi % zdolanych ryb z uspesnych zaseku“ popisoval uz Andy Little v jeho Chytani velkych kapru, coz vyslo nekdy v 80.letech

Tento příspěvek byl editován Pátek 18. července 2014 ve 20:14 uživatelem superweb.
Čtvrtek 17. července 2014 v 8:03® Robur
Robur

mně je to buřt, chytám na to, co je po ruce. Spíš mám někdy pocit, že některá nástrahal líp vypadá na klasice a jiná na orlím drápu. Takže se někdy rozhoduji podle tipu nástrahy.

Pátek 11. července 2014 ve 14:58® HaD
HaD

Palivec> Mno, nemyslím si že bych si protiřečil. Žádný orel nemá drápy rovné, proto to za orlí dráp nepovažuji, byť jsou osy v rovině. Doslova jsem to tam napsal.

Z dřívější zkušenosti bych řekl, že je chytlavost u těchto háčků suverénně nejmenší. Tedy pokud nejsou používány při lovu s vlasovým přívěsem (např. boilies) – tam to funguje trošku jinak.

Tento příspěvek byl editován Pátek 11. července 2014 v 15:01 uživatelem HaD.
Pátek 11. července 2014 ve 14:55® HaD
HaD

Palivec> Díky za názor. To s tou geometrií a větším namáháním jsem asi nevysvětlil dostatečně – jedná se především o situace, kdy hrot narazí na tvrdou tkáň či kost a nezapíchne se. Pokud projede až do obloučku, je to již, jak píšeš, stejné. S tím souvisí i to padání – ten orlí dráp má prostě větší tendenci se dále hlouběji zapíchnout. Drží – li ryba v obloučku, už je to s padáním stejné.

O tom, že se vyrábí obojí, netřeba diskutovat. Důvody ale mohou být různé. Mnoho rybářů volí konzervativní přístup a klasický tvar. I to může být jeden z důvodů. Pravidlo poptávky/nabídky. A někde je motiv i ta větší chytlavost. A u některých ryb s měkkou hubou geometrie vůbec nemusí být důležitá. Současně může být také důvodem většího množství háčků s rovným hrotem jednoduše neznalost…

Pátek 11. července 2014 ve 14:04@ Palivec

jepice> Já ten háček na obrázku v části o háčcích s rovným hrotem také považuji za orlí dráp. Ne hrotem, ale celým tvarem. On si autor Havlíček v podstatě protiřečí. Demonstruje na obrázcích na začátku, kde vysvětluje, co je orlí dráp,úhel a potom při příkladech těch háčku tu geometrii nerespektuje. On i hrot toho háčku vlevo míří krásně k očku. I podle literárních zdrojů, je rozhodující směr hrotu… A ten háček vlevo je podle všech definic orlím drápem. Jde o ten škodlivý úhel „alfa“, jak o tom píše Maťák na MRKu. http://www.mrk.cz/clanek.php3?…

Tento příspěvek byl editován Pátek 11. července 2014 ve 14:14 uživatelem .
Pátek 11. července 2014 v 9:19@ Palivec

A toto je zase jiné kafe. Či spíš jiné téma?

Pátek 11. července 2014 v 8:51@ Palivec

Ještě jeden obrázek (systém jej nechtě vzít pro překročení max. objemu). Nejsem propagátorem háčků Mustad, i když jsem s nimi kdysi začínal. Mojí značkou je Tiemco. Na muškařské háčky Tiemco vyšších čísel chytám i kapry. A občas i chytím. Ale mají všechno možné…

Když se podíváte na sortiment Tiemco, je jasné, že i oni vyrábí háčky, které mají hrot v ose vlasce, ale i otevřené a některé hodně. Vědí, proč to vyrábí a úspěšně prodávají… http://www.bishfish.co.nz/…ze-chart.pdf

Tento příspěvek byl editován Pátek 11. července 2014 v 8:59 uživatelem .
Pátek 11. července 2014 v 8:49@ Palivec

Háčky s „orlím drápkem“ užívám od začátku, co se objevily na nám dostupném trhu. Ta geometrie je jasná. To o tom namáhání háčku moc neberu. Pokud se háček zapíchne pořádně (má na to vliv více faktorů)tak mezi namáháním háčku té, či oné geometrie, není zásadní rozdíl.

Orlí dráp má i velkou nevýhodu a tou je nižší chytavost. Testoval jsem to dlouho při muškaření. Právě háček vyhnutý proti „rovnému“ obráceně, tedy více otevřený, je co se týče chytavosti, nejlepší. Takové háčky vyrábí například Mustad. A to, že by mi z nich víc padaly ryby, jsem nezaregistroval. Ale už je asi nedělá, nenašel jsem už u Mustadů ten pozlacený háček v sortimentě. Jen jeden typ mírně podobný.

Hrot ve směru tahu vlasce mají i háčky za „orlí dráp“ neoznačované. Třeba kapřáky…

Pro mne je dost nepochopitelné, že ryba (tuňák) se chytí na extrémně uzavřené „kruhové“ háčky.

Kdyby to bylo mezi háčkem rovným, či zahnutým dovnitř či ven, takové jednoznačné, asi by se vyráběly jen ty nej…

Tento příspěvek byl editován Pátek 11. července 2014 v 8:50 uživatelem .
Čtvrtek 10. července 2014 v 18:18® kapras

mam rád orlí dráp mám více ryb .

Čtvrtek 10. července 2014 v 11:26® jepice-zruseno

Poslední obrázek na straně háčku s rovným hrotem jasně dokazuje fakt, že hrot může směřovat k očku háčku i u tohoto typu. Osobně používám oba druhy háčků, jen jde o to na co. U háčku s hodně dlouhým raménkem a malinkým obloučkem (např delší mokré mušky) v rovném hrotu vidím spíše výhodu, zvláště když se jedná např o háčky s prodlouženým hrotem. Podobně třeba u plavačky vidím značnou výhodu v tom, že klasický háček snáze a rychleji vyndám z rybí tlamky. Při lovu na kulové plovátko na pečivo mám oblíbený jeden typ háčku, který má také rovný hrot, který je ale celý přikloněn mírně směrem k raménku (lopatce) háčku. Pro mě je duel nerozhodně, používám obojí.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 10. července 2014 v 11:27 uživatelem jepice-zruseno.