Chytej.cz

Woblery „Hrkači“ vs. Woblery „Hluchoněmci“

7.7.2013 vložil toro | Nástrahy | zobrazeno: 12.083×

Jsem si vědom, že souboj, který vám naservíruji, skončí pravděpodobně remízou. Připomíná totiž porovnávání neporovnatelného. Je to, jako bych hodnotil slivovici s meruňkovicí – i v jejich případě platí, že kvalita výrobku jde ruku v ruce s použitým materiálem, pak se zpracováním a následně i s konečným zacházením. O zástupcích dnešního duelu se nedá jednoznačně říci, že by měli výrazně moc kladů či záporů. Navíc v obou táborech je bezpočet druhů a modelů, kteří se navzájem hodně liší. Řeč bude všeobecně o akustických wobblerech a jejich „tichých soupeřích“.

Woblery „Hrkači“

Plastový Bomber Frenzy se vyznačuje  agresivním bubnováním. Chřestící dvoudílný Bomber - mast na sumce v přikalené vodě a v noci Jde to i na levný a bezejmenný hrkač made in China.

 

Do této kategorie patří téměř všechny wobblery vyráběné z plastu, které v sobě mají dutinu s vyvažovací kovovou kuličkou (nebo i několika kuličkami). Mohou sem spadat i některé druhy ze dřeva (balzy), do kterých je „hrkací bubínek“ umístěn úmyslně výrobcem. 

Ozvučené wobblery z plastu mají hned několik předností (nebo to tak alespoň prezentují jejich „stvořitelé“). Předně: chřestící nástrahy mají upoutat dravce na větší vzdálenost, lépe fungují ve špatných světelných podmínkách (přívlač pod hvězdami, v zákalku, v hloubce). Vesměs se s nimi také dobře nahazuje - díky pohyblivým kuličkám se při náhozu mění těžiště a tudíž nerotují ve vzduchu a mají delší dolet. Jejich povrch je méně náchylný na zranění od dravčích tesáků a kartáčů. Zkrátka mají všechny předpoklady být top nástrahami. Není ovšem všechno zlato, co se třpytí... 

Ozvučené plasťáky používám často a rád ze začátku vláčecí sezóny. Spoléhám na to, že dravci po dobu hájení pozapomněli na jejich agresivní rachtání. Tahle taktika mi vesměs vychází. Dalším důvodem jejich nasazení hned po zahájené je skutečnost, že hlasité plastové nástrahy jsou o několik desetikorun levnější než tiché balzové modýlky, a tak mi „hrkači“ fungují jako předskokani a „ohmatávači dna“. Díky nim zjistím, jak se lokalita během předchozího půlroku změnila a "levněji" objevím, kde jsou nové překážky a vázky.

S postupem sezóny účinnost zvukových nástrah zvolna ustupuje. Jeden příklad za ostatní. Vzpomínám si, jak jsme jednou v babím létě s kamarádem naháněli v dálce lovící boleny. Petr měl navázaný dvoudílný plastový „hrkač“ zn. Bomber. Já balzovou rapalku Jointed. Tvarově i barevně byly obě nástrahy srovnatelné. Kamarád těžší nástrahu dostával přímo do válečné vřavy. Veškeré výhody byly zdánlivě na jeho straně. Záběr přesto nedostal! Mně sice chybělo pár metrů do epicentra dění, ale přesto jsem schytal pár ran od bolenů, kteří se buď potulovali okolo, nebo ze zvědavosti pronásledovali kamarádova „rachtáka“ a dostali se do mé náhozové zóny. Pamatuji se, že jsem tehdy kromě bolenů píchl i metrového sumce. To byla pro Petra poslední kapka. Neváhal a ještě před soumrakem odjel na chatu pro „správné“ nástrahy. Když se vrátil a navázal „němé dřevo“, bolenů (i sumce) se dočkal i on. 

Některé modely „hrkačů“ si však mohou účinnost prodloužit na delší dobu. Fungují dobře na málo prochytávaných vodách a také na panenské dravce. Na ozvučené popy jsme několikrát skvěle zaperlili na slepých ramenech Moravy, kde se místní okouni a štiky mohli strhat, aby hlučnou kořist sprovodili ze světa. V tomto případě zase zaúřadovala místní specifika revíru. V létě byla na hladině tlustá vrstva okřehku a navíc se kvůli komáří kalamitě k vodě moc rybářů nehrnulo. Po prvních mrazech okřehek začal mizet a ve volných okách se dalo lovit. Chrastící nástrahy měly oproti němým hodně navrch – dravce k sobě spolehlivě navedly i z větší dálky. Ale už za měsíc jejich účinnost dočista zvadla a vystřídaly je naprosto tiché gumy...

Výroba plastových ozvučených wobblerů je rychlá a levná – trup v podstatě tvoří jen dvě půlky umělohmotných skeletů s vyvažovacími kuličkami a kovovými závěsy (které slouží k uchycení trojháčků a navazování vlasce). Pak už zbývá jen slza barvy a laku a nástraha může jít na trh.

Woblery „Hluchoněmci“

Tichý Salmo Minnow z pěnové hmoty. Balzový Alex Tango - na nástraze jsou patrné díry po dravčích tesácích. Salmo Thrill - němý a úspěšný. Rapala Jounted - balzová klasika na většinu dravců.

 

Předně musím upozornit, že absolutně tichý wobbler neexistuje! U dvoudílných či vícedílných modelů o sebe ťukají jednotlivé části nástrahy. Hlubokopotápivé typy zase přerývají dno, přičemž klepou lopatkou do kamenů, skřípají v písku a bubnují do dřev. I na relativně němých jednodílných wobblerech tažených sloupcem šustí trojháčky v kroužcích. Dravci však takovou „decentní hudbu“ slyší rádi! A to i na hodně frekventovaných revírech, kde by je „kulometná palba“ akusťáků zahnala na úprk. 

Výhodou „neslyšných“ wobblerů je fakt, že jejich účinnost výrazně neklesá ani na sklonku roku. Chytají stejně dobře hned po zahájené i na vrcholu sezóny, v čisté i kalné vodě, ve dne i v noci, v hloubce i pod hladinou. Záleží jen na navázání správného modelu a jeho následné prezentaci ve vodě. Samozřejmě se vybrané nástraze musí při lovu bezmezně věřit!

„Tiché“ wobblery jsou převážně vyráběné z měkkého dřeva či balzy (Rapala, Nils Master, Ugly duckling, Alex), anebo z pěnové hmoty (Salmo, Kenart). 

Kosmetickou vadou na kráse balzových woblerů je skutečnost, že výrobní materiál (balza) je poměrně drahý, vyžaduje celou řadu postupných procesů a finální povrchovou úpravu tvořící několik vrstev barev a laků. Tím se samozřejmě navýší konečná cena. 

Zpracování wobblerů z „pěnovky“ se zdá být jednodušší. Tekutá hmota se pod tlakem vstříkne do formy a po zavadnutí se vytáhne. Potom se umístí do sušárny kvůli dokonalému vytvrdnutí (což bývá i několik měsíců!). Nastává fáze nástřiku barvy a laků. 

I přes zlepšující se povrchovou pevnost, jsou tyto wobblery (ať balzové nebo pěnové) poměrně zranitelné – prokousnou je štičí i candátí tesáky a podrtí je sumčí „kartáčový svěrák“. 

Kvůli složitějším a dlouhodobým postupům při výrobním procesu jsou „němé“ wobblery zákonitě dražší, než rychle vyrobené a tudíž levnější „hrkající plasťáky“.

Klady

+ Levná a rychlá výroba – nižší cena!
+ Vzhledem k příznivé ceně se hodí k testování neznámých revírů.
+ Výborná účinnost zkraje sezóny a ve špatných světelných podmínkách (tma, hloubka, zákal).
+ Slušná odolnost proti mechanickému poškození.

Klady

+ "Ticháčci" fungují po celou sezónu v rozličných podmínkách (podle typu nástrahy)
+ Z důvodu vyšší ceny nejsou tak používané, a proto nejsou dravci tak okoukané.

Zápory

- V průběhu sezóny ztrácí účinnost.
- Na frekventovaných revírech přílišné hrkání nástrahy ryby plaší.

Zápory

- Vyšší cena z důvodu většího počtu operací při výrobě.
- Vyšší zranitelnost.

Závěrečné zhodnocení

Z mého pohledu je úplně jedno, jestli při lovu použijete „hrkače“ nebo „hluchoněmce“. Když jakýkoli model nasadíte do akce, pořád existuje šance na záběr. Nejhorší možnou variantou je, když budete wobbler „sušit“ do lepších podmínek. Taková nástraha rybu určitě nechytí a jen zbytečně zvyšuje hmotnost vašeho zavazadla a zabírá místo.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 17. března 2014 v 19:00® Václav Říha

Woblery jsou účiné ale jejich ceny jsou hrozný. SMÁČCI JSOU NEJ

Čtvrtek 1. srpna 2013 v 8:54@ Palivec

kerob> Nesmysl. Náklady na výrobu či z balsy, či z plastu jsou ve prospěch dřeva. Balsa je levnější jako plasty. Na výrobu voblerů zcela jistě. V Číně zcela jistě. Jsi popletený pochybným míněním a možná poměry či bludy a cenami na domácím, či evropském trhu. Ceny voblerů říkají víc o jménu výrobce a místě produkce, než o nákladech. Asi si myslíš, že každý výrobce se sere s balsou jako domácí amatér, co se s tím bavinká. Za pár desítek sekund jsem viděl vyrobit kompletně pažbu na kalacha a to je velký flák tvrdého dřeva, neporovnatelně tvarově kompplikovanější…

Středa 31. července 2013 ve 23:03® kerob
kerob

mascha> u jakykoliv ZNACKY je ta cena urcena jinak – bez ohledu na material, plastovej noname z Ciny se da koupit i pod 1 USD, protoze vyroba z plastu je oproti obrabeni dreva rychla a levna.

Středa 31. července 2013 v 16:35® mascha
mascha

Nesouhlasím s obsahem duelu, který srovnává jejich technologii výroby s vlivem na cenu. Stačí se podívat na libovolný eshop a srovnat cenu pěňáků od Salma, balzáků OF, shadrap apod a plastových X-rapů, o Illexech nemluvě. Dřevěnky jsou většinou levnější než plasťáky (když nebereme v úvahu párpětkové čajny).

Sobota 20. července 2013 v 15:12@ Palivec

jepice> Al vyrábějí a je jich jako máku. I od těch renomovaných.

Sobota 20. července 2013 v 15:11@ Palivec

jepice> Vrákem dia 1 mm (nebo spíš tenším) a injekční stříkačkou (samozřejmě s jehlou). Se sekundáčem v jehle musíš rychle. Sekundáč nasát do stříkačky bez jehly a potom rychle jehlu vstřik do tělíčka.Při blbé organizaci práce máš akorát zalepenou stříkačku…Jed­norázovky s gumovým pístem se nehodí. Je to samozřejmě i o použitém sekundáči, radší řidší materiál. Jak známo, sekundáče, tedy odborněji anaerobní lepidla – kyanoakryláty, polymerují bez přístupu vzduchu…

Tento příspěvek byl editován Sobota 20. července 2013 v 15:19 uživatelem .
Sobota 20. července 2013 v 9:25® jepice-zruseno

David H.> Zamejšlel se už někdo nad tím, proč výrobci nedělaj nehrkače z plastu (levně)? Třeba jsou světově vzato hrkači opravdu úspěšní.

Sobota 20. července 2013 v 9:22® jepice-zruseno

Palivec> Dobrej nápad – jak si tu injekci do toho plastu verval? udělal jsi dírku teplou jehlou, nebo jinak?

Pátek 19. července 2013 v 7:15@ Palivec

David H.>Měl jsem taky takové nepřiměřeně hlučné, ale uklidnil jsem je injekcí sekundáče. Teď drží hubu a krok.

Neděle 14. července 2013 ve 20:30® HaD
HaD

Palivec> Mě osobně taky „hrkači“ už lezou na nervy. Někteří jsou tak hluční, že se jich musí ryby bát na mnoho metrů. Gumy jsou mimořádně účinné a jsou naprosto tiché. Tak proč působit pod vodou dojmem, že se tam kope metro?

Neděle 14. července 2013 v 16:08® HaD
HaD

kerob> zajímavé. Byl vypnutý. Jen netuším proč. Snad toho není vícero :(((

Neděle 14. července 2013 v 6:28@ Palivec

Zajímavé, teď je „váha“ 19:81 ve prospěch tichých voblerů. Čím tento výrazný rozdíl, tady ne obvyklý, může být? Já osobně bych to (nesprávně) odhadl na 50:50. Hmm, myslím, že v praxi je to jiné… On ani sortiment lidí, co tady hlasují, není asi průměr, co chodí k vodě.

Sobota 13. července 2013 ve 14:41® skwor
skwor

kerob> Pamatuju. Ale v archivu duelů ho nemůžu najít.

Pátek 12. července 2013 ve 12:23® kerob
kerob

Tenhle duel tu uz byl… sam jsem ho psal a Osprey ho sem pak vlozil.

Čtvrtek 11. července 2013 ve 22:28@ Pedro09

ještě existuje kombinace,…zkuste to.Chce to identické woblery a vědět místo pravděbodobného výskytu ryb.Projedete místo hrkačem…ryby neutečou jen se vzruší a potom použijete ticháčka.Vzpomínám před 30lety si jak kamarád chytl na frekventovaném revíru 5kg štiku vláčel jsem rotačkou na tutovém místě bez úspechu kamarád přišel a se svolením nahodil rybičku pod mé nohy ,…do 5min byla tam

Středa 10. července 2013 v 16:09@ Palivec

Nils Master> Asi jsi ještě neslyšel, že je někdo hluchoněmý. Na ty voblery mi to taky nesedí. Ale problém v tom nehledám. Hmm, Tomáš se asi ještě nesetkal s novým vzorem voblerů Rapala BX, které jsou z balsy potáhnuté plastem (akrylový polymer), takže technologie jejich výroby je jiná, jako popisuje u těch „hluchoněmců“.

http://www.velka-ryba.cz/…r-12-ft.html

Tento příspěvek byl editován Středa 10. července 2013 v 16:11 uživatelem .
Úterý 9. července 2013 v 8:00® Nils Master
Nils Master

kdo vymyslel slovu Hluchoněmci? to bych si spíš představil hluchý němce, než woblery bez zvuku :D