Chytej.cz

Daiwa Infinity-Q Jigger 270 cm / 8-35 g vs. Daiwa R‘ Nessa Jigger 270 cm / 8-35 g

19.6.2012 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 15.249×

Výběr vláčecího prutu je často řešená otázka. Tu a tam bývám dotazován, jaký prut je nejlepší na to či ono, co bych doporučil a podobně. Neodpovídám na takovéhle otázky příliš rád. Důvod je ten, že chytat se dá s naprostou většinou prutů a daleko víc než nějaká striktní objektivní kritéria nakonec hraje roli subjektivní pocit majitele.

Přesto se můžou pruty svými vlastnostmi hodně lišit a pokusím se to ukázat na dvou „papírově“ velmi podobných „vláčácích“. Oba patří do takové té „lepší střední třídy“ z letošního katalogu Daiwy. Pokud by někoho trápilo, proč Daiwa proti Daiwě a proč je tu Daiwa obecně tak často, tak prostě proto, že zastoupení této firmy je ochotné mi každoročně zapůjčit k osahání (testování bych tomu neříkal) pár kusů novinek. A Duely zatím stále vycházely a vycházejí z reálných zkušeností a snaží se přitom být aktuální. Snažil jsem se přesvědčit další rybáře, aby se podělili o zkušenosti se svým novým nádobíčkem, ale stává se to jen velmi zřídka.

Dnes se nám tu utkají dva pruty určené pro střední přívlač. Rád bych na nich ukázal několik věcí – jednak to, že dražší prut nutně nemusí být pro každého ten pravý, dále to, že kvalitnější materiál dovoluje jiná konstrukční řešení a konečně i to, že dva pruty, které lze v základu popsat stejnými čísly, vůbec nemusí být stejné.

Daiwa Infinity-Q Jigger 270 cm / 8-35 g

Daiwa Infinity-Q Jigger 270 cm / 8-35 g

 

Začneme prutem Daiwa Infinity-Q Jigger 270 cm / 8-35 g. Takový solidní prut na běžnou střední přívlač, použitelný na štiky, candáty, boleny.


Celkově se jedná zřejmě už o třetí generací prutů série Infinity-Q. Na výstavě jsem tak trochu získal dojem, zda to Daiwa s tím vylepšováním nepřehnala. Přišlo mi, že prut proti svým předchůdcům získal mírně na váze a osazení nakloněnými očky typu Fuji-K se mi jevilo spíš jako krok na poli designu než faktické vylepšení. Ale jedno bylo cítit. V tom prutu je ukryta překvapivá síla.


Pokud jde o design, série Infinity-Q si vždycky potrpěla na fialové doplňky a zde se v tomto směru přitvrdilo. Přesto se výrobce udržel v ještě střízlivých mezích a prut sice má osobitý image, ale není příliš „uřvaný“, blýskavý nebo lacině podbízivý.

Po osazení navijákem a vyzkoušení u vody se ukázalo, že si není na co stěžovat. Proutek je pocitově příjemný, skvěle se s ním zachází a navzdory tomu, že je označen jako „Jigger“, tedy prut pro měkké nástrahy, ve skutečnosti je to velký univerzál, který se popasuje se spoustou nástrah a situací. Akce prutu je spíš „béčková“, tedy žádný X-fast, ale prut je dostatečně rychlý, takže do ohybu se blank dostává až při vyšší zátěži a pak je to pěkná plynulá delší křivka. Je pravda, že se s ním o něco hůře ovládají některé nástrahy potřebující agresivnější vedení a také zásek je o poznání slabší, ale zase je to prut, který celkem dobře spolupracuje s pletenkou a příjemně se s ním zdolávají ryby. Pokud by někdo chtěl povedený univerzální prut se širokým záběrem, je tohle horký kandidát. V porovnání s některými protivníky z nabídky konkurence bude o něco těžší (prohraje jak se Speedmasterem, tak s tenkostěnnými Dragony), ale ty gramy navíc tam jsou v podobě kvalitního uhlíkového materiálu a silnější stěna blanku dává prutu solidní výdrž a výkon.


Spojka blanku je trnová. Trn je dimenzován tak, aby i v místě spoje zůstala zachována plynulá akce prutu (Daiwa této technologii říká V-Joint).
Katalog uvádí hmotnost prutu 180 g, digitální váha ukázala 186 g. Prut má krátkou rukojeť – jen 45 cm, což je v této délkové kategorii poměrně málo. Zčásti to jde ale na vrub toho, že úsek rukojeti nad sedlem navijáku je velmi krátký. Prut je díky kratší rukojeti mírně nevyvážen a lehce padá na předek. Je proto dobré osadit ho větším a těžším navijákem (3000 od Daiwy nebo 4000 od Shimana).

Rukojeť je pokryta korkem standardní kvality. Aby lépe vyvážila prut, má větší průměr jak korkové části, tak i sedla navijáku (21 mm x 20 mm) oproti soupeři.

Gramáž sedí celkem přesně. Nástrahy kladoucí větší odpor dávají prutu dík jeho delší akci zejména v proudu trochu zabrat, ale třeba plandavku 30 – 35 g obslouží skvěle. Odhozové schopnosti jsou slušné, ale že by jim nějak znatelně napomáhal inovativní typ oček, to se mi nezdálo.

Když už jsme u oček – všechna jsou jednopatková, typově se jedná o nakloněná očka Fuji-K. Materiál výplní je kvalitní keramika, zřejmě na bázi oxidu hliníku (Hardloy, Alconite), ale nikde není uvedeno nic bližšího. Oček je 9 a všechna jsou posunuta poněkud výše než u soupeře. Zdá se, že je tu kladen důraz na dokonalé pokrytí vyšší oblasti blanku, která více pracuje. S ohledem na akci obou prutů bych čekal opak, ale vývojoví inženýři jistě vědí, co dělají.
Rámy oček jsou lesklé, což může lidem, zvyklým plížit se kolem vody nikým neviděni, mírně vadit.

Praktické zkušenosti jsou zatím veskrze pozitivní. Prut si zdolal několik dravců do 65 cm, což mu nedělalo sebemenší potíže. Na Alandech se při lovu štik potvrdilo, že má slabší zásek (vyřešila by to pletenka, ale já ji na štiky používám poměrně nerad) a celkově zde byl „převálcován“ svým dnešním soupeřem. Na našich revírech má nad ním naopak mírně navrch, díky své obrovské univerzálnosti.
Doporučil bych ho ke koupi právě někomu, kdo potřebuje spolehlivý prut do rozmanitých podmínek pro nejrůznější typy nástrah a vhodný pro vlasec i šňůru. Vlasec bych volil v rozmezí 0,20 – 0,28 mm, pletenku na 6 – 12 kg.

 

Daiwa R‘ Nessa Jigger 270 cm / 8-35 g

Daiwa R‘ Nessa Jigger 270 cm / 8-35 g


Pozor, přichází soupeř. A není to žádné ořezávátko.  Je to prut z lepšího materiálu (uhlík SVF stojí na žebříčku materiálů používaných Daiwou velmi vysoko) a za vyšší cenu. Jako takový by měl protivníka roznést v zubech. Anebo ne?
Odpověď je – jak kdy. Tento prut totiž není zdaleka tak univerzální a tak v řadě situací nebude jeho nasazení představovat nějakou zvláštní výhodu. Někdy ale ano – a občas i zatraceně velkou.

Délka i gramáž jsou stejné – 270 cm a 8 – 35 g. Stejný je i počet oček (taktéž jednopatkových), která jsou zde jednoznačně specifikována jako Fuji Alconite. Mají klasické rámy s černou povrchovou úpravou.
Očka jsou rozmístěna dál od sebe než u soupeře a roztažena jsou tím pádem na delším úseku blanku. Toto rozmístění může být plně využito až při značném zatížení – a zdá se, že se s tím počítá. Do prutu se lze opravdu zatraceně hodně opřít.

Vzhledově je R' Nessa velmi jednoduchá, až strohá, ale elegantní – černošedý blank s černým vyvázáním doplněným decentními stříbrnými a hnědými proužky, to vše je doplněno klasickou korkovou rukojetí.


Ještě pár shodných rysů: tloušťka blanku nad rukojetí je u obou duelantů téměř stejná – cca 12 mm. Velmi podobné je i šroubovací sedlo navijáku (v obou případech Fuji), relativně krátká rukojeť a ještě kratší její přední část.

Hlavní rozdíly oproti soupeři jsou zde dva – již zmíněný lepší materiál a potom akce.
Začneme materiálem. Díky němu je prut lehčí. V katalogu se píše, že by měl mít 170 g, váha mi ale opakovaně ukazovala jen 159 g. Značný váhový rozdíl mezi oběma pruty není dán jen prostou váhou blanku. Lehčí blank není nutné tolik vyvažovat a tak rukojeť, která je prakticky stejně dlouhá (45 cm) může být tenčí, mít lehčí koncovku a pro lepší optický dojem i sedlo navijáku s menším průměrem (20 mm). Milimetr k milimetru, gram ke gramu a máte pocitově úplně jiný prut. Když ho ovšem vezmete jen tak samotný do ruky, s hrůzou zjistíte, že je ještě hůř vyvážený než soupeř. Stojíte ve výstavní hale, třepete, houpete a klacek „padá na hubu“ jako divý. Ale všechno je jinak.


Abych byl konkrétní: samotná neosazená R‘ Nessa má těžiště 25 cm před rukojetí, zatímco Infinity-Q jen 21 cm (připomínám, že rukojeti jsou téměř stejně dlouhé, rozdíl je v řádu milimetrů).
Jenže vy nebudete chytat s neosazeným prutem. Dáte si na něj naviják a těžiště se posune dozadu. A teď vstoupí do hry ten lehčí materiál blanku. Sledujte, co se bude dít. Stále udávám vzdálenost těžiště sestavy od horního konce rukojeti. Navijáky byly s plně navinutou cívkou, velikost odpovídá číslování Daiwy.

Naviják vel. 2000:   R‘ Nessa   5,5 cm    Infinity-Q  5,5 cm
Naviják vel. 3000:   R‘ Nessa   3,3 cm    Infinity-Q  4 cm
Naviják vel. 4000:   R‘ Nessa   1,3 cm    Infinity-Q  2,5 cm

Vidíte to? Fór je v tom, že účinek hmotnosti navijáku na vyvážení prutu je u lehčího blanku větší. Naprázdno zdánlivě nevyvážená R‘ Nessa se po osazení navijákem výrazně „srovná“ a čím těžší kolovrátek použijete, tím víc se vám těžiště sestavy posouvá k ruce. Mě tento prut perfektně seděl i s navijákem velikosti 4000, což je u Daiwy už solidní kolovrat. Proč jsem si takovou věc našrouboval na prut do 35 g, to vysvětlím později.

Druhým rozdílem mezi oběma pruty je akce. R‘ Nessa je ryze jigový prut. Má skutečně špičkovou akci s tvrdým spodkem i středem blanku a citlivější špicí. I na ujímání blanku je to jasně vidět.

Prut díky tomu perfektně a přesně hází, citlivě a když je třeba i dosti razantně ovládá nástrahu a disponuje enormním potenciálem pro tvrdý zásek. Zdolávat s ní musíte trochu s citem, protože ohnout se sice dá a nakonec i do celkem hezké křivky, ale vyžaduje to notnou spoluúčast zdolávané ryby.
Na výstavách jsem měl z prutu velmi rozpačitý dojem. Zdál se mi zbytečně tvrdý a nevyvážený.
Na Alandech jsem ho ale osadil navijákem velikosti 4000 s extrémně rychlým převodem, vyvážení se „zázračně“ upravilo a vzniklé kombo se projevilo jako skutečná zbraň. Prut díky své tuhosti házel přesně a daleko i v silném větru, dokázal rozpohybovat naprostou většinu nástrah v rámci deklarované gramáže (včetně nástrah vyžadujících agresivní vedení jako jsou menší jerky nebo 12 cm X-Rap) a fantasticky s ním seděly záseky. Nespadla mi z něj za celou dobu ryba, které bych nějak litoval a to se mi moc často nestává. Pokud jde o sílu prutu – musím říct, že s ohledem na gramáž je mimořádná. Zdolal jsem na něj štiky 105 a 108 cm a prut jsem nezatížil ani zdaleka tolik, jak by se dalo.
Velký rychlý naviják se postaral o zbytek – daleko házel, rychle smotával, pomohl udržet kontakt s nástrahou při driftu po větru a dovolil bleskově reagovat i na jakýkoli výpad ryby směrem k lodi.
Vzniklá sestava se ukázala být návykovou a nepostradatelnou. S jiným cajkem se mi chytat ani nechtělo a nevěřil jsem si tolik.

(Musím upozornit, že nižší gramáže prutů R' Nessa se chovají jinak a jejich akce zdaleka není tolik špičková jako zde popisuji).

Po návratu domů se věci zase „srovnaly“. Moc nám tu kolem jihočeských řek nefouká, není třeba házet až tak daleko, ryby jsou tu menší, ale zato v širším druhovém spektru. Univerzálnost Infinity-Q tady prudce nabírá na hodnotě, výhody R‘ Nessy leckdy přestávají být výhodami.

Abych využil možnosti, které mi R‘ Nessa nabízí, musel bych zajet na vody, kde bude třeba házet a lovit dál. Svou fialovou sokyni „pobije“, kdykoli dojde na lov s těžšími jigovými hlavami, v proudu, větru a podobně. Uměl bych si tenhle prut představit třeba v podjezí na větší řece, kde je cílem velký candát a musí se počítat se záběrem štiky nebo sumíka. Nebo při lovu štik na větším stojáku.


Přemýšlel jsem, zda tento prut osazovat spíš vlascem nebo pletenkou, ale těžko říct. Na Alandech jsem použil vlasec s reálným průměrem 0,26 mm a velmi malou průtažností. Pletenku bych použil spíš při těžším jigování na candáty a lovu na hranici odhozových možností. Vlasec bych volil v rozmezí 0,22 – 0,28 mm, pletenku 8 – 12 kg (skoro totéž jako u soupeře, jen bych dík akci prutu „přitvrdil“ na dolní hranici).

Je mi jedno, kterému prutu dáte svůj hlas a proč. Pro jednou hlasujte, jak vám velí srdce či rozum. Ale vždycky jsem se snažil v Duelech ukázat srovnání něčeho zajímavého, na jehož základě lze pochopit i nějaká obecně platná pravidla a tahle dvojice prutů se k tomu přímo vybízela.


Klady

- značná univerzálnost

- příjemný a poměrně odolný prut

Klady

- lehký výkonný blank

- špičková akce umožňující perfektní ovládání nástrah

Zápory

- mírně vyšší hmotnost (přinejmenším ve srovnání se soupeřem)

Zápory

- kromě ceny asi nic zásadního

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 19. srpna 2012 ve 13:44® Simon

to Osprey: Doporučil bys Nessu v týhle gramáži do Norska na loď na Polaky? Používám jen rippery a twistery s hlavama 25–35 g což už možná bude na horní hranici… Naviják, kterej jsi používal ve Švédsku moc nepopisuješ ale hádám že to byl Ballistic SH (hodně rychlý převod). Díky za odpověď. S.

Pondělí 9. července 2012 v 11:45® osprey
osprey

MATE BOBAN> Je mi líto, nebyly na výstavách ani jinde.

Nevím ale, jestli je to ideální hlavatkový prut. Asi bych dal přednost nějakému bytelnějšímu silnostěnnému kousku. Nebo třeba nějaké moderní odolné kompozici jako je Sportex Carat Z (uhlík + Zylon). Ale je třeba to brát tak, že vím o hlavatkách prd, i když každoročně jim na Otavě jednu až dvě vycházky dám a dokonce jsem si na to i pořídil prut (multíkový).

Sobota 30. června 2012 v 19:25® MATE BOBAN

osprey – nedržal si nahodou aj ťažšie kalibre ? potreboval by som info o rnesse 2,7m 40–90g chcem to na hlavatku

Neděle 24. června 2012 v 8:27® Fanda 81
Fanda 81

osprey> Moc děkuji za odpověď.

Sobota 23. června 2012 ve 22:37® osprey
osprey

Fanda 81> Těch 45 cm je kompletní rukojeť – to, co je nad šroubením, šroubení i to, co je pod ním, všechno dohromady.

Pokud budeš brát jinou délku a gramáž, ber ty údaje o akci s rezervou. Stejný je materiál, očka a ta rukojeť rozhodně nebude delší než u téhle.

Sobota 23. června 2012 ve 13:31® Fanda 81
Fanda 81

Pro Ospray-prosím můžu se Tě zeptat.Délka rukojeti 45 cm-jak je to myšleno. 1.je to délka předního korku,šroubení a zadního korku 2.nebo jen délka od dříku navijáku na konec rukojeti. U Dragonu např.uvádějí jen délku koncovky. A Dragon Destinka ji má dlouhou,musel jsem ji uříznout. Tu Daiwu R nessa Jigger 240cm 7–25 g chci na belyboat na candátky, a tak mám strach, aby nebyla spodní ruk.dlouhá,zavazí mi na Boutu,ten mám teprve 14 dní a tak se stále učím. Jinak používám na boatu od Daiwy prut Morethan Branzino Vading Custom 95 ML 280 5–28 cm./Skutečná délka je ale 293 cm./Skvělý-skvostný ,pěkně se na něj chytá a je lehoučký,krátká rukojeť mi vyhovuje,ale blenk je dost dlouhý a bojím se ,aby mi nějaká větší ryba v závěrečné fázi vylovení neulomila špičku.U nás je špatné ,že si ten prut nemohu někde ošahat. Děkuji za názor.

Čtvrtek 21. června 2012 v 7:37® troutkiller

R Nessu sem jen držel v ruce na předváděčce a líbí se mi moc,jen by mohla mít delší rukojet.Infinity mám 3 ale ten 3 roky starej model kterj byl rychlejší než ty nové.Hlasoval sem pro R Nessu jen kuly vzhledu:-)