Chytej.cz

SPRO Inspiration Feeder vs. Team Daiwa Heavy Feeder

15.2.2012 vložil osprey | Pruty | zobrazeno: 19.774×

Srovnání dvou nesrovnatelných feederových prutů

SPRO Inspiration Feeder

SPRO Inspiration Feeder


Hodně feedrařů dnes zaměřuje svou pozornost na větší vody a větší exempláře ryb. Tím pádem se v centru jejich pozornosti ocitají výkonnější pruty třídy heavy nebo extra heavy, s nimiž lze nahazovat do velkých vzdáleností, dopravovat na místo lovu těžká krmítka, lovit v hluboké tažné vodě a zdolávat velké silné ryby.
Mě se letos poštěstilo zachytat si několikrát se dvěma pruty patřícími mezi ty výkonnější a z hlediska srovnání to byla neskutečně nesourodá dvojice. Každý byl naprosto jiný a pokud by si je někdo vybíral na základě katalogových údajů a pak se mu sešly někde u vody, možná by se i divil.

Začneme prutem papírově slabším a to v podstatě ve všech ohledech – je kratší, s nižší deklarovanou gramáží, levnější a od méně prestižní značky. Na blanku má napsáno SPRO Inspiration Feeder MH 90GR.
SPRO se prezentuje spíše jako výrobce dodávající na náš trh výrobky nižší a střední třídy za poměrně výhodné ceny. V tomto duchu je postavena i série prutů Inspiration, do níž patří právě popisovaný feederový prut. V dané kategorii a za požadovanou cenu nelze očekávat špičkový produkt s dech beroucími vlastnostmi, ale spíše doufat, že narazíte na slušně odvedený kus práce v podobě výrobku s dobrými užitnými vlastnostmi a za rozumný peníz. Podle mého názoru se to firmě SPRO podařilo, i když dotyčný prut má poměrně specifické vlastnosti, které byste u něj na základě přečtení základních informací v katalogu asi nehledali.

Inspiration Feeder MH je klasický trojdílný feederový prut s udávanou celkovou délkou 360 cm (reálně jsem naměřil 362 cm, ale díly se časem sesedají) a odhozovou hmotností 90 g. Výrobce ho klasifikuje jako „medium heavy“ a je faktem, že tuhost a výkon prutu jsou nad hranicí toho, jak si většina firem představuje prut kategorie „medium“. Některé firmy by ho mohly s velkou rezervou zařadit i mezi své heavy pruty. Udávaných 90 g prut zvládá s naprostým přehledem a pokud si dáte při náhozu pozor, můžete mu nějaké ty gramy i přidat. Nějakých 110 až 120 g není s trochou citu nic nemožného.

Základem každého prutu je blank a ten se v tomto případě docela povedl. Je relativně tenkostěnný, chvílemi jsem přemýšlel, jestli to nebylo až moc velké šetření materiálem, ale i když jsem se s prutem zrovna nemazlil, nikdy se mi nezdálo, že by byl křehký nebo zranitelný. Při nahazování těžkých krmítek i zdolávání velkých ryb jsem měl pořád pocit, že vše bez problémů zvládá. Zaujalo mě, že výrobce opatřil prostřední a horní díl protirozštěpovými kovovými kroužky – tady je otázka z jakého důvodu. V dnešní době se naprostá většina i silně zatěžovaných prutů bez tohoto prvku obejde, takže buď je to jakési gesto mající opticky navýšit dojem solidnosti a pečlivého zpracování anebo to blank skutečně potřebuje, což  by byla ta smutnější varianta.
Jednotlivé díly blanku na sebe navazují převlečnými spojkami, tj. spodní díl se zasouvá do horního.
Všechna očka jsou dvoupatková a ačkoli se nejedná o značkové produkty Fuji, působí velmi solidním dojmem. Na blanku je jich 6 a celkem optimálně pokrývají jeho ohybovou křivku. Konec krátkého horního dílu, kde je vsazena špice, je osazen posledním očkem a jeho vyvázání tak zpevňuje tuto kritickou oblast.

Prut má špičkovou akci a je poměrně tuhý. To mu dovoluje velice snadno a přesně odhazovat široké rozpětí zátěží. Také se s ním velice snadno zasekává – i ve chvílích, kdy je třeba pohnout těžkým krmítkem. Při lovu v silných proudech je velice stabilní a ustojí i situace, kde se některé papírově výkonnější pruty  s pozvolnější akcí (včetně aktuálního soupeře) začínají ohýbat.
Během zdolávání už to samozřejmě taková výhoda není. Pokud máte jako návazec „desítku“ vlasec, nemáte moc šancí dostat prut do ohybu, s rybou se „pere“ spíš jen špička. Nějaká slušnější práce je vidět až od návazců s průměrem 0,12 nebo ještě lépe 0,14 mm. Zato ani silně zatížená „dvaadvacítka“ ho stále ještě nedostává do úzkých, takže s ním můžete vyvíjet velmi důrazný tlak na libovolného soupeře.
Tyto vlastnosti předurčují Inspiration Feeder spíše k lovu větších ryb a použití na řekách nebo pro lov ve větších vzdálenostech – řekněme 40 až 60 m. Hází velice dobře, ale na nějaké extrémní hody bych si přeci jen pořídil něco jiného.
Popsaným způsobům využití odpovídá i výběr špiček. Abych řekl pravdu, ty jediné mě na prutu zklamaly. Nejde ani tak o jejich kvalitu, ta je vynikající a dokonce mě mile překvapila. Jenže trojici špiček bych popsal slovy „tuhá, tužší a nejtužší“. Odhadl bych to na velmi poctivých 3, 4 a 5 oz. Protože postrádají jakékoli označení, porovnával jsem je s označenými špičkami jednoho z předních výrobců a rozhodně nepřeháním. Každá špice je značená jinou barvou, nejměkčí je žlutá, následuje zelená a červená.
Jinak se jedná o špičky přímo ukázkové. Jsou vyrobeny z kvalitního uhlíku, mají špičkovou akci stejně jako prut, takže s ním nádherně harmonují a přechod z blanku do špice je naprosto plynulý. V porovnání se špičkami jiných výrobců se jeví poměrně dlouhé – měří 66 cm. U báze mají průměr 3,3 mm.
Jsou osazeny sedmi velkými očky, což je skvělé pro dlouhé hody nebo např. pro používání pletené šňůry zakončené několika metry vlasce, kdy velkými očky snadněji prochází uzlík. Vzhledem k jeho špičkové akci a celkové tuhosti bych ale tento prut pro lov s pletenkou moc nedoporučoval.

Praktické zkušenosti by byly výborné, pouze jsem opakovaně narážel na absenci jemnější špice. Skoro vše jsem odchytal s tou nejjemnější a nakonec se to nějak dalo. Jen jednou jsem při lovu v silném proudu u výtoku z elektrárny použil tu nejsilnější. Pokud bych ale měl tento prut trvale používat v širší škále podmínek, rozhodně bych mu v první řadě dokoupil jednu nebo dvě špičky v rozmezí cca 1 – 2 oz a to i v případě, že bych s ním na nějaký jemný lov vůbec nepočítal. On sice člověku dává celou dobu najevo, že pro nějaké jemnůstky ani nebyl stvořen, ale velké ryby umí zabrat i docela opatrně a snažit se takový záběr vypozorovat v drobných ohybech tuhé špice není žádný med.

Od jara, kdy mi byl prut zapůjčen, jsem si s ním vyzkoušel lov cejnů na Orlíku, chytání kaprů kolem 50 cm na řece, pokus o parmu v silném proudu u již zmíněného výtoku z elektrárny, jesetery na soukromém revíru a nakonec i chytání kaprů na boilies na dalším soukromém revíru. Poslední zdolanou rybou byl na soukromák až překvapivě bojovný kapr 83 cm. Ani on nedokázal ohnout prut víc než zhruba do půlky. Dál už jsem se bál, že se kapr při prudkých výpadech vyřízne a radši jsem ho vodil o pár minut déle. Přemýšlel jsem i o lovu dravců na mrtvou rybku, protože prut se mi jeví k tomuto účelu téměř ideální, ale už na to nezbyl čas.

Musím říct, že testovaný prut mě rozhodně nezklamal. Jenom se ukázalo, že se nejedná o žádný univerzál. Prutu spíš svědčí v jistém smyslu extrémní podmínky – těžší krmítka, větší vzdálenosti, proud a velké ryby – nejlépe tak od kila nahoru. V mnoha jiných případech budete zažívat pocit určité předimenzovanosti. Četl jsem i nějaké recenze na webu, kde se psalo, že prut si docela dobře vedl na italském Pádu a dokázal zdolat bez problémů i sumce kolem 15 – 20 kg.


Vzhledem k popsaným vlastnostem si myslím, že se nejedná o prut, který by se dal doporučit jako první feeder pro úplného začátečníka. Pokud ho ale použijete adekvátně k podmínkám a využijete jeho přednosti, budete zřejmě víc než spokojeni. Prut je to poměrně rychlý, přesný i stabilní a zdolá i hodně velké ryby. Zároveň není těžký a připadá mi i slušně vyvážený, takže se s ním loví velmi příjemně a snese srovnání i s některými dražšími pruty. Pro někoho, kdo hledá tuhý výkonnější prut za slušnou cenu by to mohla být dobrá volba.

 

Team Daiwa Heavy Feeder

Team Daiwa Heavy Feeder


Na feederové scéně je poměrně velké množství výkonných prutů s odhozovou hmotností do 150 g nebo i vyšší. Daiwa k nim přispěla mimo jiné i tímto zajímavým kouskem, který je líbivý a osobitý, ale na druhou stranu právě proto, že je osobitý, nemusí svými vlastnostmi vyhovovat úplně každému. Ve srovnání se svým dnešním soupeřem představoval dokonalý protipól.

Pojďme si ho představit. Team Daiwa Heavy Feeder je silný a bytelný prut vyráběný v délkách 3,9 a 4,2 m a jednotné gramáži do 150 g. Víc variant v nabídce není. Na několik měsíců jsem měl k dispozici delší z obou variant a vyzkoušel jsem ji na několika různých typech vod, dvakrát bok po boku s dnešním protivníkem.

Konstrukčně se jedná o klasický trojdíl, kde třetí díl je zkrácený, takže lze prut transportovat s nasazenou špičkou. Mírnou vadou na kráse je, že koncový díl je po nasazení špičky nejdelší ze všech, takže je při transportu zranitelnější (obvykle je nejdelším dílem ten spodní a svou masivností chrání špičku v případě, že s prutem v pouzdře do něčeho narazíte).

Blank prutu je silný a robustní, ale překvapivě ohebný. Prut má díky tomu krásnou zdolávací akci a zvládne široké rozpětí síly použitých návazců (řekl bych, že od dvanáctky až do feedrařského nekonečna). Stejně je to i s velikostí zdolávaných ryb. Blank je schopen ustát i prudké výpady zdolávaných šupinatců, vytlumí a odpruží prakticky cokoli a ryby z něj téměř nepadají. Daní za to je ovšem skutečnost, že hody s plně naloženými krmítky musejí být prováděny tahem a pracuje při nich velký kus prutu. To má negativní dopad na délku hodů i jejich přesnost. Speciálně hody s těžkými krmítky na kratší vzdálenost působí divně – prut je v kompresi a má snahu nástrahu odhodit dál. Extrémně dlouhým hodům ovšem akce prutu rovněž neprospívá. Házelo se mi s ním dobře asi do 60 m, dál už to nebyla žádná sláva.

Dlouhá zdolávací akce je nevýhodou i na velkých tažných řekách, pro které se prut zdá být papírově ideální. Bohužel, mimořádně dlouhé špice, kterými prut disponuje, na takových lokalitách ohýbají i samotný blank. Právě v takovéto situaci se mi stalo, že o 60 cm kratší prut s podstatně nižší udávanou garamáží, který je soupeřem v dnešním Duelu, zvládal díky své tuhosti a špičkové akci nápor proudu s daleko větším přehledem než testovaná Daiwa a chytalo se mi s ním snáze.

Akce prutu je ovšem vlastnost a nikoli vada. Zdolávací výkon, který je excelentní, předurčuje spolu s již zmíněnou akcí tento prut pro lov velkých ryb na kratší a střední vzdálenost na stojatých a mírně tekoucích vodách. Vyzkoušel jsem si s ním lovit kapry a jesetery na komerčním revíru a prut se v této roli velmi osvědčil. Desetikilová ryba z takovéto vody pro něj není soupeř, ale spíš oběť. Dlouhý ohebný blank ji následuje při každém pohybu, přemění jakýkoli prudký výpad na pouhé houpnutí prutu a pokud jde o zatížení, pak ještě použití vlasce o průměru 0,30 mm je tu smysluplné. Při odhazování zátěží si prut nechá naložit opravdu hodně a deklarovaných 150 g není problém. Během odhozu se ale blank dost ohýbá a i když není sebemenší důvod se o něj obávat, na závody v hodu do dálky ani na cíl bych si ho nevybral, protože tam vynikají spíš tužší pruty.

Mám pocit, že i sami technici Daiwy dospěli k podobným poznatkům a usoudili, že prutu by prospělo mírné vyztužení. Aktuální model určený pro sezónu 2012 má totiž zřejmě akci o poznání špičkovější – alespoň se mi tak v obou případech, kdy jsem si ho osahával, jevil. Hodnotím to velmi kladně, protože jsem přesvědčen, že zdolávací schopnosti tímto zásahem utrpěly jen minimálně, ale zlepšily se běžné provozní vlastnosti jako je délka a přesnost hodů nebo stabilita v proudu. Škoda jen, že nebyla možnost přímého srovnání staršího modelu s následníkem. Pak by se tento bod mé recenze neopíral jen o pocity, ale vycházel by z reálně pozorovaného rozdílu.

Zpátky k prutu. Všechna očka jsou dvoupatková, silná a poměrně velká, takže snesou značné zatížení a rozhodně nejsou překážkou při dlouhých hodech. Měla by být typu SiC, ovšem logo firmy Fuji nenesou. Zato sedlo navijáku by od této prestižní firmy být mělo. Je masivní, pevné a upnete v něm i velké kaprařské navijáky. Zajímavé je i tím, že šroubení je poněkud atypicky nad navijákem.
Rukojeť je plastová (EVA) a zdrsněná křížovým opletem. Jednak to dobře vypadá, ale hlavně to zlepšuje stabilitu úchopu např. za deště. Délka rukojeti je opravdu značná (kolem 75 cm) a dovoluje 420 cm dlouhé „bidlo“ s jistotou ovládat i při náhozech s nejtěžšími krmítky a pořádně se do něj opřít. Také při zdolávání ryb má dlouhá rukojeť své půvaby. Oceníte přitom i její ergonomickou úpravu spočívající v zeštíhlení té části, kde se obvykle opírá předloktí.

Samostatnou kapitolou jsou špičky. Podle katalogu jsou dodávány čtyři – tři uhlíkové (2, 3,5 a 4 oz) a jedna z uhlíkového kompozitu (1,5 oz). Já měl k dispozici pouze ty uhlíkové a je pravda, že ta čtvrtá jemnější by se mi občas hodila. Jedná se o snad nejdelší špičky, které se u nás na feederových prutech vyskytují. Měří 67,5 cm, mají sedm kvalitních oček o velkém průměru a navzdory své délce jsou velmi tenké – průměr je jen 2,8 mm. To nabízí jen malý prostor pro jejich postupné ztenčování. Jsou také poměrně tvrdé, takže ohyb u nich není dán ani tak jemností a malým průměrem v koncové oblasti, jako spíš tím, že se špice dík své velké délce ohýbají tak nějak průběžně.  Přišlo mi to trochu nezvyklé, ale i na tuhých špičkách 3,5 a 4 oz jsou záběry dobře vidět a kmity špiček při záběrech mají výraznou amplitudu, takže i když je prut velmi dlouhý a na špičku se díváte z větší dálky, záběry nepřehlédnete.
Konce špiček jsou zvýrazněny barevným pruhováním. Při lovu se na ně ale často díváte z takové vzdálenosti, že už vám jednotlivé pruhy začínají splývat. Viditelnost záběrů je přesto velice dobrá – možná tomu napomáhá střídání barev, z nichž každá je ideálně vidět za jiných světelných podmínek.

S prutem jsem lovil menší i větší ryby na řekách i stojatých revírech a jednoznačně bych ho doporučil tam, kde je třeba házet těžká krmítka na kratší vzdálenost nebo zdolávat velké a bojovné ryby – zejména na místech, kde jim nemůžete dát moc prostoru a musíte se spoléhat na výkon prutu. Výhodou je, že na něm budete „cítit“ i menší exempláře, ale pro lov bílé ryby bych si ho cíleně nekupoval. Pro chytání parem na široké silně proudící řece nebo podobné aktivity bych si pak vybral tužší prut, který se nebude tolik poddávat proudu. Možná by stačila verze z aktuálního katalogu.
Team Daiwa Heavy Feeder je prut pro ty, kdo vědí, proč si ho kupují. Není to univerzál, naopak je jasně vyprofilovaný a nabízí špičkové parametry do některých konkrétních situací. Například na mnoha komerčních revírech s velkými rybami, zejména není-li třeba házet daleko, je podle mě schopen odvést lepší práci než většina (zejména levnějších) kaprových prutů.

Klady

- tuhý výkonný prut dobře odhazující zátěže a velmi stabilní v proudu

- pěkně zpracované špičky

- dobrý poměr cena – výkon

Klady

- enormní zdolávací výkon

- bytelná konstrukce

- kvalitní špičky s velkými očky

Zápory

- chybí jemnější špička

- prut se nehodí pro jemnější zdolávání

Zápory

- prut (verze 2011) je až přiliš ohebný pro lov v proudu

- vzhledem k akci to není model pro extrémně dlouhé hody

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Čtvrtek 1. března 2012 v 17:56® trool

Mam SPRO dva roky, kvalitní feeder na řeku i stojak.

Pátek 17. února 2012 v 19:32® SAMI

osprey> no, ta smršťovací hadička působí na dotek asi jako kdyby to bylo pogumované, ale není to měkké při zmáčknutí (možná jenom trochu, ale né jak třeba EVA)…

Pátek 17. února 2012 v 15:06® Míra Z.
Míra Z.

Pro mě zajímavé srovnání, protože zmiňovaný prut SPRO vlastním, a loni jsem s ním odchytal sezonu. Pořizoval jsem si ho na řeku, a tam kus práce odvede i v dosti proudné vodě. Zejména při lovu bojovných říčních kaprů jsem ho ocenil. Jinak jsem s ním zdolal vcelku pestrou paletu druhů, hrouzkem a ouklejí počínaje :-)

Čtvrtek 16. února 2012 ve 23:28® osprey
osprey

SAMI> Nevylučuju. Soustavně se snažím doplňovat si mezery ve vzdělání, ale dnes ti nedokážu odpovědět. Je to jako páska vlisovaná do té rukojeti.

Čtvrtek 16. února 2012 v 16:45® SAMI

není ta rukojeť spíš ze smršťovací hadičky(shring tube)? Na kaprových prutech je tento typ označován takhle. Jenom se ptám a má jenom takový pocit z přiložené fotky. Osobně jsem tento prut nedržel…