Chytej.cz

Jak lovit s mokrou mouchou a streamerem? necteno

8.7.2011 | MB | 15.977 zobrazení | 13 odpovědí

Po několika letech rybaření jsem se dostal i k lovu na umělou mouchu. Po instruktáži od známého a několika místních dobrodinců, jsem se naučil jakž takž lovit na sucho a na krátkou nymfu. Poslední dobou se ovšem zvedla voda a všiml jsem si, že nejvíce záběrů je na streamery a mokré mušky, prostě na všechno, co je lehce pod hladinou. A tady nastává kámen úrazu – pokud pod hladinu vidím, není to takový problém, jakmile rybu uvidím zaútočit, přisekávám (i když většinou neúspěšně – jak by měl vypadat správný zásek?), ale pokud mušku nevidím, nejsem schopen poznat, kdy ryba bere. Mohli byste mi, prosím, vysvětlit, jak bych měl správně lovit s mokrými muškami a streamery?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Neděle 14. října 2018 v 9:52 @  trabsporti

Zdravim Vas, chcem Vas poziadat o radu, ako so streamerom na pstruhy na stojatej vode s plavajucou snurou? Aky dlhy nadvazec pouzit? Zuzujuci nadvazec zlozeny z viacerych jemnosti vlascov? Vdaka.

reagovat
Pondělí 21. listopadu 2011 v 16:48 ® osprey reakce na …
osprey

RH> Záslužná činnost.

reagovat
Pondělí 21. listopadu 2011 ve 2:07 ® RH reakce na …
RH

petrikveprik : nic ve zlém,ale dle RŘ nesmíš vrátit dravce zpět do pstruhového revíru. Pravda měl jsem to napsat – samozřejmě všechny tyto kudličky byly převezeny do MP. Mimo jiné včera jsem jich takto převezl 6.

reagovat
Čtvrtek 10. listopadu 2011 v 18:06 ® nnnap reakce na …
nnnap

petrikveprik> tos netrefil.

reagovat
Čtvrtek 10. listopadu 2011 v 17:07 ®  reakce na …

RH> ty voe.. a já se mohu divit, že štik je čím dál tím méně, když se berou po třech. Teď nic proti, ale fakt jsem rád, žes těch dalších 5 záběrů netrefil.

reagovat
Čtvrtek 10. listopadu 2011 ve 14:05 @ eres

taky znám jen horní toky.(jeseník a okolí). mušky nevážu.kupuji je u známého v jesu je to levnější než si je vázat.u nás to bere i na kus molitanu. malé mušky sem vyměnil za streamry a je to poznat. místo 15–25 tak mám úlovky od 30–40. moje zkušenost je mít narovnanou šňůru. ryba se z 80% zasekne sama.jinak stačí jen zatáhnout za šnůru nebo zvednout prut. račí potok u javorníka loňské úlovky-potok široký 1,8 hloubka tak do 20 cm-12 pstruhů o celkové váze 6,5 kg-všichni pstruhaři co tu jsme(udaje z vyročky). na celím jesenicku je nás pstruhařů kolem 30 , takže paráda. akorát po těch povodních je to pořád chodička po potoku(7–10km v nohách). jinak máme mezi sebou domluvu že míru máme 30 i když v řádu je 25 a lipana mame na 35 v řádu je 30. zatim zdarec

reagovat
Úterý 8. listopadu 2011 v 1:02 ® RH
RH

Ahoj,já na šňůru vůbec nekoukám. Pokusím se zahodit stýmra do zamyšleného místa,nechám propadnou co nejvíce ke dnu a pak rychlými a krátkými škubanci stahuji. Prokládám pauzou ( to aby strýmr zase propadl ke dnu ). Snažím se být neustále v kontaktu se šňůrou a na sebemenší škubanec ve šňůře přisekávám. Toto je výsledek : a to jsem jich cca 5 netrefil :-) K mému údivu mi vzal potočák (40cm) strýmra 12 cm. Strýmra jsem se učil vodit v mělké vodě tak abych jej viděl jak se chová. A hlavní rada : neboj se toho – zkoušej a pozoruj:-1 Mnoho zdaru

reagovat
foto/forum/2011/th-img18797.jpgfoto/forum/2011/th-img18798.jpg
Pondělí 15. srpna 2011 v 19:43 @ ricardo

Ahoj jak tak vidím tak ti nikdo neporadil jak poznat že ti ryba zabrala. Takže základem je mít plovoucí šnuru s tím mám dobré zkušenosti pak umět šnuru vodit aby se zbytečně nedělaly oka která přispívají k prodlevě záběru. Musíš umět nahodit mušku tak, aby mávazec se na hladině vody co možná nejvíce narovnal když se ti to nepovede nemusíš zoufat a trochu popotáhnout za šnuru tím se ti všechny oka srovnají. trik je v tom je musíš sledovat konec šnury respektivě tak kde začíná návazec kyž ti ryba zabere konec šnury se rychle potopí nebo sebou škubne a pak už musíš jen zdvyhnout prut. Některí muškaři si obarvují konec šnury barvou nebo fixem aby ho lépe viděli na delší vzdálenost. Přeji hodně zdaru amálo uthaných mušek

reagovat
Pondělí 18. července 2011 v 11:50 ® petr34 reakce na …

MB> zkusils tuto knížku/DVD? http://www.czechnymph.com/…ani-musek-ii Odkaz uvádím z toho důvodu, že na sránkách vydavatele této knížky není momentálně česká verze knihy skladem. Koupil sem si ji na doporučení jednoho známého (trenér dorostenců v jednom muškařském klubu) a myslím si, že na českém trhu lepší nenajdeš. Na pár stránkách popisuje výstižně principy různých technik lovu na umělou mouchu. Mj. taky lov na strýmry a mokré mouchy. Když už by sis nic ze psaného slova neodnesl (o čemž pochybuju :-)) , tak tam najdeš taky spoustu vyzorů much, které opravdu fungují. Sám na něktré nedám dopustit. good luck ;-)

reagovat
Čtvrtek 14. července 2011 ve 14:56 ® Kvaiker reakce na …

All Armor> tvoje doporučení bych přirovnal k člověku který rozezná hovno od hovínka a přitom si myslí že ostatní to neumí. Držím Ti palce ať Ti to vydrží.

reagovat
Neděle 10. července 2011 v 19:26 ® bubu reakce na …
bubu

MB> při lovu na strýmra se snaž držet prut v přímce s lajnou. Záběr ucítíš (škubnutí ve šnůře) Ryba se vesměs zasekne sama,můžeš přiseknout potažením za lajnu.

reagovat
Sobota 9. července 2011 ve 22:52 ® MB reakce na …

Nečekám, že ze mě bude po přečtení rady ve fóru mistr světa, ale doufal jsem, že mi někdo poradí alespoň zhruba jak bych měl mušku vést, případně sestavit návazec. Literaturou se řídit moc nedá, údaje se v jednotlivých knížkách diametrálně liší, navíc autoři obvykle chytají na velkých vodách, přičemž já bydlím u horní části toku… :-D

reagovat
Sobota 9. července 2011 v 19:27 @ All Armor

No pokaváď se zajímáš vo mouchy, tak nélepši to bude na hnoju. Pokaváď se chceš naučit chytat s umělou muškou tímto pokecem, tak se na to rovnou vy…er nešťastniku. V Norimberku měli taky kdysi snahu nalít někomu do kotrby fšecko naráz. Norimberskej trychtýř se temu řiká. Sežeň si to…

reagovat