Chytej.cz
Čeburaška STANDUP

Rybí přechody! necteno

11.5.2006 | BigMike | 5.775 zobrazení | 9 odpovědí

Bomba! U nás se bude předělávat koryto potoka, nový jez a dali tam i rybí přechod, proti kterému jsme se ohradili, že je zbytečný, pod novým jezem je asi 300m druhý jez a nad ním asi 500 další, bez přechodů! Chtělijsme jen přepad! Jenže!!! Prý do 10 let bude každý jez mít svůj přechod!!!!! To je novinka!!! Kdepak, není nad dobrou investici, když je všude peněz nazbyt, hlavně na povodí Vltavy:-)Už vidím, jak Černovickým potokem táhnou lososi, vydří doupě hned vedle přechodu a myslím, že na zimu udělat nějaká bidýlka pro kormorány by nebylo také od věci!!! To jen tak naokraj, že jsme to tuhle probírali na výborovce:-))) Jak u vás? Už se také chystají přechody?:-)) Možná tak pro chodce,že?

Nastrahy.cz - Daiwa akce

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Reakce na téma
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Vaše reakce

Pro psaní smajlíků použijte zkratky a ikony. Nepoužívejte prosím HTML značky. Odkazy, odstavce a seznamy se vytvářejí automaticky podle syntaxe Texy.


Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat
Čtvrtek 1. března v 11:36 ® krl reakce na …
krl

Tento konkrétní rybí přechod je tvořen bajpasem vedoucím mimo vlastní řeku.Dle odstevce k/ je zákaz lovu V RYBÍM PŘECHODU a 50 m nad a pod ním.Ptám se proto,že jsem v tomto úseku pod jezem viděl lovit rybáře,který tímto argumentem vysvětloval,proč může lovit v řece pod jezem.

reagovat
Čtvrtek 22. února v 9:50 ® RuSaKsRo

Je dobře že se staví rybí přechody, avšak většina přechodů je postavena tak, že je ryba není schopná najít. Zamyslete se nad tím, ryba táhne proti nejsilnějšímu proudu a pokud se přechod nachází 300 metrů pod jezem není schopná ho najít… Bohužel to tak vypadá často… Další věc je aby byl postaven správně pro dané druhy, které mají v řece migrovat. Občas by to chtělo je i projít s agregátem, protože se často stává že v klidové zóně přechodu je zacouvaná metrová štika, která vše co se přechodem snaží proplout sežere a další problém jsou již níže zmiňované vydry a mohl bych pokračovat. Závěrem,rybí přechody jsou dobrým krokem dopředu, ale musí se u toho přemýšlet a projektovat je opravdový odborník a ne projektant, který s tím nemá zkušenosti a hlavně se o ně starat a pozorovat zda jimi ryba opravdu migruje a jakým způsobem to zvládá. Dobrým příkladem toho co jsem psal je rybí přechod v Ústí n. Labem u zdymadel. Byl postaven kvůli lososům, avšak vstup do něj byl/je mimo hlavní proud a losos ho nenajde. Teď by se měl snad přestavovat, ale je to obrovská investice navíc, které by se dalo předejít, kdyby se u jeho projektování uvažovalo správně.

reagovat
Pátek 16. února ve 12:02 ® Švejk reakce na …
Švejk

Dle mého názoru nelze, přechod je brán jako stavba na určitém úseku řeky, která má začátek a konec. Tedy myšleno 50m od začátku přechodu a 50m od konce přechodu po celé délce i šířce toku. Není rozhodující z které strany chytáš, zákaz je platný po obou stranách toku i když přechod je pouze na jedné straně. Myslím, že už se to zde řešilo v souvislosti s přestavbou jezu na Dyji v Bulharech…

reagovat
Čtvrtek 15. února ve 13:04 ® krl
krl

(3) V rybářských revírech se zakazuje lov

 1. vybraných druhů ryb po dobu jejich hájení z důvodu ochrany jejich rozmnožování,
 2. vybraných druhů ryb, které nedosáhly nejmenší lovné míry, z důvodu ochrany těchto druhů ryb,
 3. mimo denní doby lovu ryb v kalendářním roce z důvodu ochrany rybí obsádky,
 4. za použití jakýchkoliv stálých zařízení k lovu ryb nebo sítí, které nejsou od sebe vzdáleny alespoň 50 m, nebo zabraňovat tahu ryb po i proti vodě,
 5. z lodí obytných, z plavidel veřejné dopravy a ze zvláštních plovoucích zařízení využívaných k přepravě materiálu,
 6. v plavebních komorách,
 7. v blízkosti přehradních hrází nejméně 100 metrů od hrázového tělesa,
 8. ze silničních a železničních mostů,
 9. v místech, kde se nahromadily ryby za mimořádně nízkého stavu vody nebo při škodlivém znečištění vody a též ryby shromážděné k přezimování a rozmnožování, lovit rybí plůdky, pokud tato opatření nečiní uživatel rybářského revíru k záchraně ryb nebo k jejich přenesení do jiných vod,
 10. ryb do slupů, vrší,
 11. v rybím přechodu nebo do vzdálenosti 50 m nad ním a pod ním.

  Lze lovit v úseku dle nákresu? viz. odstavec k/

reagovat
foto/forum/2018/th-img128298.jpg
Pondělí 15. května 2006 v 19:20 ® Axamith
Axamith

Docela by mě potěšilo, kdyby rybí přechody na jezech být museli. Ma Moravě 23 (pstruhová) v Rudě n/Mor. je jez, asi 2 m vysoký a při stavbě MVE tam udělali zvýšení asi o další metr. A navíc takovým způsobem, že to ryba nemá šanci překonat. A tak se vesele decimuje ryba pod jezem … Nechápu, jak něco takového mohlo projít stavebním povolením. Takových míst je u nás určitě nepočítaně.

reagovat
Neděle 14. května 2006 ve 23:32 ® Padis
Padis

u nás teď dělaj propojení řeky a dělali tam rybý přechod.Když už ho skoro měli hotovej přijela tym nějaká delegace nebo co a ten přechod se jim nelíbil.Tak ho teď předelávaj.Vypadá velmi dobře pro migrující ryby až pojedu kolem dodám foto.

reagovat
Neděle 14. května 2006 v 16:09 ® BoBo-Falknow
BoBo-Falknow

BigMike: Ja myslím, že je dobře, že se dělají rybí přechody. Už vidím, jak by se v budoucnu vyřešil problém kormoránů a pro změnu by se řvalo – K čemu, když se ryby stejně nevytřou?! Nějak se prostě začít musí. Navíc mám dojem, že podle platné legislativy už není možno stavět jez bez rybího přechodu.

reagovat
Pátek 12. května 2006 ve 22:57 ® rarach reakce na …

Někde u nás jsou někde ne, netáhne ovšem pouze losos.

reagovat
Pátek 12. května 2006 v 9:32 ® HaD
HaD

Kdo o tom rozhoduje? Povodí?

reagovat