Chytej.cz

Tipy do kuchyně?

  1. Rybu před kuchyňskou úpravou zbavíme šupin, vykucháme ji a odstraníme hlavu i ploutve. U některých rybích druhů (úhoř, štika, lín) musíme napřed kůži zbavit slizu – to provedeme buď nožem nebo solí. Tělo pak naporcujeme na vhodné porce (filety, podkůvky, apod.). Jednotlivé porce důkladně umyjeme ve studené vodě. Pokud připravujeme ryby, které mají výrazný pach rybiny, nebo které jsou cítit „bahnem“ (amur, kapr, úhoř, lín), umyté porce lehce posolíme, zakápneme citrónovou šťávou a necháme v chladu několik hodin odležet. Poté je znovu umyjeme, necháme okapat a osušíme je čistou utěrkou nebo papírovými ubrousky. Tím máme rybu nachystanou k další úpravě. Pamatujte: čerstvá, dobře očištěná a umytá ryba je půlka úspěchu!
  2. Dalším krokem přípravy je nastrouhání čerstvého zázvorového kořene na jemném struhadle. Pokud nemáme čerstvý zázvor, nahradíme jej sušeným mletým zázvorem, který rozmícháme ve vodě. Vzniklou hmotu vezmeme do hrsti a vymačkáme z ní šťávu na rybí porce uložené v pekáčku. Dále nastrouháme najemno limetkovou kůru do připravené misky, k ní přidáme trošku citrónové šťávy, drcený barevný pepř, sladkou čili omáčku, špetku soli a cukru. Vše zamícháme a vmasírujeme do rybích porcí zakapaných zázvorem. Opět necháme několik hodin v chladnu uležet.
  3. Ryby, které se upravují v celku (pstruh, siven, okoun, lín) je dobré před grilováním vytřít břišní dutinu aromatickými bylinkami, tak se nám pokrm krásně „vnitřně dochutí“. Zde je několik bylinkových variant:
    • Utřený česnek smícháme s trochou soli, najemno nastrouhanou mrkvičkou, nadrobno nasekanou petrželovou natí. Vzniklou směsí vetřeme do břišní dutiny nebo ji můžeme i celou vyplnit.
    • Utřený česnek se solí smícháme se sladkou paprikou a směsí vytřeme vnitřek ryby.
    • Na plátky nakrájené kyselé žampióny s kolečky červené cibule lehce osolíme a opepříme. Přidáme snítky čerstvého kopru a vzniklou hmotou vyplníme rybu.
    • Plátky šunky a cibuli nahrubo pokrájíme, osolíme, opepříme a přidáme celý nakládaný chřest. Směsí vyplníme rybě břicho.
    • Nakrájíme na hrubší proužky fíky. To samé uděláme s parmskou šunkou a vyplníme jimi rybu.
    • Ryby můžeme naplnit i čerstvými bylinkami ze zahrádky. Lososovitým rybám doporučuji vyplnit břicho čerstvou mátu ve vinném octu s troškou cukru a hotové ugrilované ryby přelít smetanovo-citrónovou omáčkou. Sami budete překvapeni svěží chutí pokrmu. Pro zvýraznění chuti je vhodné před plněním břišní dutiny, vytřít ji směsí utřeného česneku s kořením.
  4. Pokud ryby grilujeme na otevřeném ohništi a nepoužíváme lávový kámen, nesmíme použít oleje – ryby by se mohly připalovat. Pokud máme na ohništi rošt s lávovým kamenem, pak ryby můžeme bez obav potírat směsí oleje s kořením dle vlastní chuti. K potírání místo peroutky používáme svazek bylinek, například tymiánu nebo rozmarýnu. Ryba se tím na povrchu krásně navoní.
  5. Jak poznáme, že je ryba hotová? Jemným vpichem do okolí páteře. Pokud jde maso od páteře lehce, můžeme rybu konzumovat.
  6. Dravé ryby (štika, candát, sumec) se grilují rychleji než ostatní druhy. Tučné mořské ryby (tuňák, losos) negrilujeme úplně, jejich vnitřek musí být polosyrový.
  7. Nyní několik tipů pro pečení na pánvi. Umyté a důkladně osušené rybí porce nakořeníme a obalíme v hladké mouce. Na pánvi rozehřejeme máslo s trochou olivového oleje. Na másle nešetřete, ryba by v něm měla být napůl ponořena. Porce ze všech stran opečeme na středním ohni. Když máme rybu hotovou, tak ji ještě na pánvi zasypeme jemně nasekanou petrželovou natí a lehce zakápneme citrónovou šťávou (dejte pozor na prskající máslo). Poté pánev odstavíme z ohně a necháme cca minutu „odpočinout“. Rybu podáváme s předem vybranou a připravenou omáčkou (viz. recepty). Pokud dodržíme popsaný postup, pak ryba nebude vysušená, ale naopak krásně šťavnatá. Zkuste takto připravit třeba sušší štičí maso, budete výsledkem mile překvapeni.
  8. K pečeným i grilovaným rybám doporučuji lehké přílohy, jako jsou saláty nebo tousty. Porce se pak nepřejíte a vychutnáte si doslova každé sousto. A ještě něco ke každé rybě patří citrón – zvýrazní chuť i vůni.

Dobrou chuť Vám přeje Zdeněk Samec