Chytej.cz

Bude získání rybářského lístku snazší?

Úterý 28. května 2013 ve 13:03 | vložil(a) HaD | zdroj: www.rybsvaz.cz/… | 2.945× zobrazeno | 6 komentářů

V poslední době byla na některých internetových serverech a v diskusích zmiňována Ministerstvem zemědělství navržená změna vyhlášky č. 197/2004 Sb. k provedení zákona o rybářství, která se týká výrazného zjednodušení podmínek pro výdej rybářského lístku. Ne všechny informace byly přesné a mnozí novináři, diskutující i funkcionáři místních organizací vycházeli z neúplných informací či nepochopení podstaty změny.

Předně je třeba říci, že iniciátorem změny uvedené vyhlášky, konkrétně jejího § 10, který stanoví podmínky pro vydání prvního rybářského lístku, byl Český rybářský svaz. Ten pro to našel plné pochopení u vedoucích představitelů Ministerstva zemědělství, kteří shledali podnět ČRS jako opodstatněný a v krátké době se zasadili o přípravu konkrétního návrhu na příslušnou legislativní změnu (momentálně prochází schvalovacím procesem).

Za vysvětlení stojí samotný důvod úpravy – pomineme-li fakt, že v mnoha zemích představuje rybářský lístek poplatek, který si zaplatí kdokoliv (a téměř kdekoliv) a někde vůbec tento doklad neexistuje, byla hlavním důvodem změny snaha o odstranění neúměrné byrokracie spojené s prokazováním odborné kvalifikace zájemců o první rybářský lístek. Například jen nahlásit 10 dnů předem termín zkoušek duplicitně na krajský úřad a Ministerstvo zemědělství prakticky znamenalo, že než se přezkoušení mohlo uskutečnit, měl zahraniční rybář po dovolené a byl zpátky ve své vlasti. Samozřejmě aniž si u nás mohl zachytat ryby. Nejde jen o „ušlý zisk“ za rybářský lístek a povolenku, ale i o zbytečně zkažené renomé a ztrátu turistické atraktivity naší republiky. Těžko lze očekávat, že se k nám vypraví i v příštím roce na dovolenou turista – rybář, který neměl šanci si v reálném čase pořídit rybářský lístek a z toho důvodu následně ani povolenku k rybolovu. Bylo by ale velmi zjednodušující zúžit problém pouze na cizince – stejně tak se jedná o zpřístupnění rybářského lístku a zkrácení procesu jeho získání i pro tuzemské zájemce o rybolov.

Český rybářský svaz rozhodně nesledoval podnětem na změnu vyhlášky docílení situace, kdy budou ryby lovit nepoučení lidé, kteří (podle některých názorů) vody vydrancují. Smyslem změny je pouze přenést posouzení, zda má rybář dostatečné znalosti základních pravidel rybolovu ze zájemců o první rybářský lístek na zájemce o povolenku. Budoucí rybář si tak bez problémů a rychle pořídí za příslušný poplatek na úřadu rybářský lístek a potom se může rozhodnout, zda a kde si koupí povolenku k rybolovu. A protože na povolenku není právní nárok, je její prodej pouze na rozhodnutí uživatele revíru. Ten má právo posoudit a ověřit, zda má zájemce o povolenku znalosti potřebné k lovu ryb, případně zda neměl v minulosti problémy s dodržováním rybářského řádu. Poté se rozhodne, jestli povolenku vydá či vydání odmítne. Zákon o rybářství činí odpovědným za řádné hospodaření na revíru jeho uživatele a součástí takového hospodaření je samozřejmě i řádný výkon rybářského práva. Z toho pramení přímo povinnost uživatele revíru se postarat o to, aby na revíru vykonávali toto právo jen rybáři znalí a poučení.

A pokud by přece jen někdo pochyboval, zda je tento postup životaschopný a nepřinese devastaci rybářských revírů, stačí pohled do minulosti. Do roku 2004, tedy do nabytí účinnosti stávajícího zákona o rybářství, stačilo přijít na kterýkoliv obecní či městský úřad, vyplnit jednoduchou žádost a během chvilky odejít s rybářským lístek. Tato několik desítek let dlouhá zkušenost je snad nejlepším důkazem, že navrhované změna vyhlášky nebude mít negativní dopad na odborné znalosti rybářů, ale přinese výrazné zjednodušení administrativy spojené se získáním rybářského lístku. Praxe si nevyžadovala stanovení omezujících podmínek pro výdej RL, a co víc, praxe po zavedení těchto podmínek od roku 2004 rovněž nezaznamenala nějaký pozitivní přínos ve smyslu zlepšení úrovně znalostí a dovedností rybářů. Je také potřeba vnímat, že vlastnictví samotného rybářského lístku není oprávnění k lovu ryb – jde jen o jakousi podmínku pro zakoupení povolenky.

Rybář dnes prochází trojí kontrolou – poprvé žádá-li o první rybářský lístek, podruhé při vstupním školení v místní organizaci a potřetí je kontrolován rybářskou stráží při samotném rybolovu. Bude-li první kontrola chybět, ryby ani rybářské revíry újmu rozhodně nepocítí. A ti, kteří se rozhodli lovit ryby, budou mít k získání rybářského lístku snazší cestu.
Jan Štípek, jednatel ČRS

všechny krátké zprávy - přidat zprávu

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze ke zprávě

Středa 29. května 2013 v 10:08® jepice-zruseno

Jak už jsem někam psal – na to aby se dělaly zkoušky a školení alespoň na takové úrovni, jako dnes, jako by to mělo být, je potřeba, aby to dělala kompetentní placená osoba. Sice takovou osobu má každý MO, možná že něco i za tuto práci dostává, ale není v podstatě kompetentní dělat věci správně (nemá žádné zvláštní školení ani nic podobného), nelze tedy po této osobě chtít nějakou zvláštní odpovědnost. Navíc podle zákonů je povinen mít rybářský lístek i jakýkoliv sváteční lovec na soukromáku, což pro něj vlastně dnes znamená přihlásit se do MO, toto školení absolvovat a jít na úřad. (že se to nedodržuje je věc jiná). Podle mě by nebyl problém, aby byly sestaveny otázky, jejihž náhodný výběr by žadatel dostal v testu, který by vyplnil na místním úřadě a na základě výsledků by mu ta pani prostě buď dala, nebo nedala lístek. Školení na MO by tak nebylo nutné absolvovat, pokud by byl člověk samouk. Předpokládám, že většina MO by v rámci dětských kroužků dál školilo alespoň děti tak, aby měli šanci test napsat. Abych to shrnul: před pár lety kontrolovalo m. zemědělství činost organizací a stěžovali si na některé špatnosti ohldně vydávání potvrzení na r. lístek. Dotyční jim řekli: tak si to dělejte sami. Do toho se ale nikomu nechce, tak se to asi zruší a vznikne „další nic“.

Středa 29. května 2013 v 7:40® Dany73

regulus> někdy až moc špekuluješ. Souhlasím v tomto s Davidem na plné čáře, zbytek už jsem napsal ve fóru. Mám na chalupě kámoše, co vyváznul už asi před dvěma roky bez zkoušek, a pak se mě ptal u vody na věci, že bys ho poslal rovnou domů. Z jeho 4 vycházet zbylo pár zubožených ryb (nevěděl jakých) a pár vlasců dodnes visících z vrby. Od té doby ho nikdo na rybách neviděl. Sám přiznal, že si dělal papíry hlavně proto, že to bylo bez zkoušek!!! Takže to mi stačilo. How!

Tento příspěvek byl editován Středa 29. května 2013 v 7:47 uživatelem Dany73.
Úterý 28. května 2013 ve 22:40® regulus
regulus

David H.> ideální stav není nic, je jenom rozumnej kompromis a je otázka, co je vlastně ten rozumnej kompromis, současnej stav asi ne.

Úterý 28. května 2013 v 18:16® HaD
HaD

regulus> no je to tak jak píšu – nevím zcela jasně, co je ideální stav.

Úterý 28. května 2013 v 16:44® regulus
regulus

David H.> vem si hypotetickej případ, že jedinec, který kdysi chytal ryby, třeba jen krátce jako dítě např. před 20-ti lety. Pamatuje si prd, ryby nepoznal už tehdy a nepozná je ani teď. Vyhrabe starej RL, zajde na úřad pro novej, v MO si zaplatí zápisné a má papíry. Současná legislativa ničemu nezabránila a ta nová tomu nezabrání taky a je otázka, jestli je potřeba tomu bránit. Ten člověk ještě nic špatnýho neprovedl a nemusí ani nutně provést. Naprostá většina lidí, když začne s jakýmkoliv koníčkem, tak si začne zjišťovat informace, knížky, internet, kamarádi. Ne že bych si dělal iluze, ale nevěřím tomu, že by k vodě chodil takovej trotl, kterej by nebyl zvědavej co to vlastně chytil a když už neví tak se to někde pokusí zjistit a příště to už vědět bude. Vše ostatní podstatný má v BP a dá se to tam najít, není třeba si to pamatoval, ale dodržovat to.
Co se týče cizinců, tak jak jsem psal už ve fóru, překlad BP do angličtiny, případně němčiny by problém být neměl, nebo to může být příručka pro rybařící cizince se všemi podstatnými informacemi, je fuk jak se to bude jmenovat. Nemám tušení kolik cizinců si u nás koupí povolenku na dovolenou, ale pokud se svazy domnívají, že je to takové množství, že se tím má cenu zabývat, tak ať se tím zabývají. Týdenní povolenka je v MRS cca 40€ respektive 60€, pro cizince pakatel, pro svaz slušnej peníz.

Úterý 28. května 2013 ve 14:36® HaD
HaD

Osobně bych byl asi pro, kdyby bylo nějaké školení povinné. Alespoň pro našince, který u vody bude trávit více času. Vzhledem k tomu, že jsou kontroly u vody sporadické, měla by být jakási jistota, že rybář rozezná kapra od cejna, bude vědět co je dravec a co třeba přívlač a jak by se s rybou mělo zacházet. Je sice povinností každého to znát, nicméně se může lehce stát, že někdo bude poměrně dlouhou dobu dělat něco, co není úplně v pořádku a to i přes to, že to bude poctivec. Jen to ale na základě textů v řádech nepochopí. A to není dobře. Ale nevím, jak z toho ven. Např. povinností první rok chodit s někým kdo má povolenku alespoň 5 let? Asi hloupost… Fakt nevím. Dá se na to koukat z více úhlů pohledu, nicméně z pohledu ryb to dobré není.