Chytej.cz

PROHLÁŠENÍ K PETICI O OCHRANĚ CANDÁTA NA LIPNĚ necteno

24.11.2016 | HaD | 7.403 zobrazení | 110 odpovědí

PROHLÁŠENÍ K PETICI O OCHRANĚ CANDÁTA NA LIPNĚJakožto zveřejněný signatář výše zmíněné petice, která napříč rybářskou veřejností jitří vášně, cítím povinnost se k současnému stavu vyjádřit.

Se záměrem petice, dospět k určitým změnám v lovu dravých ryb, jednoznačně souhlasím a proto jsem ji podepsal. Rybáři v dnešní moderní době disponují takřka dokonalými nástrahami, informacemi a pomůckami k lovu a tlak na obsádku našich vod je stále větší a větší. Příklad Lipna dle mého názoru dokázal, že jsme schopni, v petici navrhovanými opatřeními, zachovat možnost lovu dravých ryb a přitom napomoci k progresu, co se množství a velikosti těchto ryb týče. Jednoznačně souhlasím, že lov na malé rybky vede zejména u candáta nejen ke zvýšenému množství ponechaných ryb – už jen z podstaty rybolovné techniky, kdy úlovky nejsou „pustitelné“ (candát je na spolknutý háček velmi háklivý). To bych snad byl ještě ochoten do určité míry tolerovat, co však již nedokáži, je tolerance k devastaci malých candátů, kteří nemají míru, ale přesto je pro ně kontakt s rybářem velmi často fatální a umírají. Potud bez výhrady souhlasím.

S čím ovšem nesouhlasím je následný postup, který autor petice zvolil. Domnívám se, že autor nezná Stanovy a Jednací řád Českého rybářského svazu, které dávají jasné postupy a možnosti požadovaných změn. A dle mého názoru došlo, z mého pohledu, k nešťastnému postupu, který může být silně kontraproduktivní. O všech těchto změnách/opatřeních totiž rozhodují instituce jako jsou Místní organizace, Územní svazy, Republikové sněmy či Rada ČRS. Rozhodně ne však Ministerstvo zemědělství, ministr zemědělství či Úřad vlády. Ti o takových věcech nerozhodují a z mého pohledu tento neuvážený krok může ČRS poškodit. Např. při žádostech o různé výjimky, povolení může být ochota a vstřícnost ministerských úředníků výrazně nižší, protože „ti rybáři neumí fungovat ani uvnitř svazu, hádají se…“ apod. Nemyslím si, že by to byl ze strany autora záměr, jde spíše o zmiňovanou neznalost, kterou ale bohužel považuji za chybu – autor takové petice (Radek Filip), navíc šéfredaktor časopisu, by tyto znalosti mít měl. Domnívám se tedy, že to byla nechtěná chyba, jejíž následky ale lze jen domýšlet. Chceme-li v našich řádech cokoli měnit, musíme chodit na členské schůze našich MO, vysílat s požadavky delegáty na územní konference atd. Nikoli organizovat petice a s nimi oslovovat subjekty mimo svaz. Takové řešení bych schválil, kdyby byly všechny interní prostředky beznadějně vyčerpány. To však není tento případ. Přes to vše samozřejmě myšlenky na jakékoli opatření směřující k ochraně ryb, jejichž důsledky budou lépe zarybněné vody, podporuji.

David Havlíček, signatář petice

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Úterý 29. listopadu 2016 v 8:49 ® HaD reakce na …
HaD

malamut> Chováš se podobně. Urážíš mne, urážíš ostatní. A mě opět i v posledním příspěvku. Pro Tebe platí to samé pro Mrknato. Věcnou a slušnou diskuzi si představuji jinak.

Malá douška na závěr posledního příspěvku adresovaného Tobě: omezení lovců chyť a pusť na jeden úlovek a dost by bylo velmi tvrdé, nevymahatelné a celosvětově nejspíše ojedinělé. Na Lipně zmiňované věci dělají zejména pytláci, tzn. lidé, co nerespektují žádná omezení a s nimi tato opatření nesouvisí a ani nemohou. Tam pomůže jen profesionální důsledná a aktivní rybářská stráž. Tvé poslední dvě věty jsou trapné a nepravdivé a vůbec je nehodlám komentovat.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 6:52 ® malamut reakce na …
malamut

HaD> když jeden kus dravce denně, tak ale i chycený a puštěný, ovšem tam by byla dost těžká kontrola, takže nereálný. Navíc, dnes v případě candáta můžeš dva, a lovci stačí zásobovat všechny putyky kolem Lipna, takže si s povolením jednoho asi lámat palici taky nebudou. A s tou osobní nenávistí jsi maličko ulít, nejspíš ti došly argumenty a tak tě napadlo tohle, mě jsi celkem lhostejný, pokud nevymýšlíš píčoviny, které mají diskriminovat širokou skupinu řekněme tradičních rybářů, kteří loví jiným způsobem než ty. Ale třeba budeš za čas podepisovat petice, které budou požadovat zákaz lovu ze břehu a povinnost používat nafukovací kajak. Mě připadá, že spíš ty nemáš rád některé skupiny rybářů, dle hesla „kdo nechytá se mnou, chytá proti mě“.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:37 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> třeba se dočkáme. Každý máme určitou šanci toho docílit. My jsme si v MO Tábor už odhlasovali před dvěma lety na jednom revíru úplný zákaz lovu na rybku a zvýšené míry dravců. Na další schůzi chceme navrhnout další opatření. Každý to může v rámci své MO zkusit. Svaz je náš, my jsme Svaz. Jen nečekat, že to udělá někdo za nás.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:35 ®  reakce na …

HaD> tak v tomto se naprosto shodneme. Za mě by to klidně mohlo zajít ještě i mnohem dál např (kroužek – dravci vs podtrhnout na nedravé bez možnosti kombinace lovu), pouze 1prut na dravce, hájená pásma…apod.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:27 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> i já! V první řadě omezit úlovky. 1 ks dravce na den, max 3 x týdně. Jako na pstruhovce.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:26 ®  reakce na …

HaD> chtěl jsem tím jen naznačit že podlě mě 20cm vůbec neřeší podstatu problému.. Byl bych pro razantnější omezení/ochranu candáta a platné úplně pro všechny.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:23 ®  reakce na …

Draky> a proč nejít do většího plošného zákazu či omezení který postihne třeba i všechny rybáře tudíž bude účinnější a v konečném důsledku lepší pro candáta.. to bych vůbec neváhal s připojením se.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:20 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> Potom by bylo fajn tu rybku na pstruhy povolit, aby jich bylo zase dost :-)

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:18 ®  reakce na …

Draky> k té rybce na P vodě… Je zakázána nicméně pstruhů je méně než když byla rybka povolena a to je prostě fakt. Nebo máš pocit že to nějak řeší problém se pstruhem?

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:16 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> to ale nepatřilo Tobě.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 1:13 ®  reakce na …

HaD> „Je to mrhání energií směrem k zapšklým s osobní nenávistí. Užijte si to.“ tím´s mě teda dostal.. Napsal jsem jen že mi to připadá vůči určité skupině nefér. A už je z toho nenávist :-)) Ne každý kdo nesouhlasí s Tvým tendenčním názorem je hned zapšklý a nenávistný. I ty si užij svou zaslepenost.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 0:55 ® Mrknato reakce na …

HaD> Mé reakce na hlouposti které tu nevím z jakého důvodu předvádíš, nemají za cíl tě urážet, to fakt ne. Jestli to tak cítíš tak se ti omlouvám. Bohužel z tebe nejde dostat důvod, proč tady prezentuješ nepravdy a ještě je balíš do petice, od které se jako signatář distancuješ?

I adept rybařiny k získání 1. RL musí vědět, že rybářské právo náleží státu a né nějakému spolku. Spolek má své stanovy a JŘ. Znovu se tě ptám, kde z těchto svazových dokumentů plyne, co zde prezentuješ?

„Domnívám se, že autor nezná Stanovy a Jednací řád Českého rybářského svazu, které dávají jasné postupy a možnosti požadovaných změn“ a „O všech těchto změnách/opatřeních totiž rozhodují instituce jako jsou Místní organizace, Územní svazy, Republikové sněmy či Rada ČRS. Rozhodně ne však Ministerstvo zemědělství, ministr zemědělství či Úřad vlády.“

Bavíme se tad ještě o rybařině v Česku roku 2016? Myslím že dle tvých prohlášení ne.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 0:32 ® HaD reakce na …
HaD

Mrknato> Jednou pro vždy poslední reakce k Tvé osobě: pokud se jednou za všechny ty urážky posledních let kajícně omluvíš, budu možná uvažovat o nějaké komunikaci. Velmi důkladně a výsledek není jistý. Ber to jako fakt.

reagovat
Úterý 29. listopadu 2016 v 0:17 ® Mrknato reakce na …

HaD> To, co jsem napsal není výrazem zapšklosti, ale tvojí nekompetentnosti jako signatáře „petlice“. Napsal jsi ve svém prohlášení kupu pitomostí a nemáš „koule“ to přiznat. Styď se režižére...... Dohadovat se o nebezpečnosti kolotoče může být tvoje parketa, ale co se týká systému rybařiny jsi totálně nevěrohodnej, nebo tě za ty slinty někdo platí? To by musel bejt úplnej blázen, nebo chceš konkurovat baronu Prášilovi a JV?

Ještě jednou fešáku, ukaž nám, kde tedy stanovy a JŘ ČRS dávají možnost složkám (spolkům) vandrovat do záležitostí VRP, které je výlučně svěřené státu (RO) a uživatelům (ÚS) dle platné legislativy.

Smaž to prohlášení a posyp si hlavu. Stává se mi to velmi zřídka, ale je mi za tě (jako údajného rybáře) trapně......

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 23:54 ® HaD reakce na …
HaD

petrikveprik> Obojí je jízda. Při jedné musíš mít helmu, při druhé ne. Já ovšem nehodlám diskutovat o tom, co je rizikovější. Pokud se na tom někdo chce točit, třeba si vlez na kolotoč.

Ostatní (malamut, mrknato) komentovat nebudu. Je to mrhání energií směrem k zapšklým s osobní nenávistí. Užijte si to.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 22:35 ® Draky reakce na …
Draky

malamut> Jako názor to pochopitelně beru a respektuji, ale spíše bych čekal nějakou dávku argumentů, než neustále číst stejné věty pořád dokola, to se nám diskuse mění na boj s větrnými mlýny.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 22:22 ® Draky reakce na …
Draky

petrikveprik> Když už jsem začal s těma pstruhama, dříve se mohla vláčet rybička, ale dnes je to zakázáno. Utrpěli muškaři? Ne, ale některých vláčkařů se to asi dotklo. Takže jedna skupina byla utlačena a přitom nikdo ani neštěk, protože snahou je obecné zlepšení nějakého stavu a ne nějaké utlačování. Vláčet se také nesmí celoročně, přitom ostatní techniky lovu můžeš provozovat jak chceš. Těchto příkladů by se dala najít spousta, takže utlačování nějaký skupiny a rovnoprávnost všem fakt neberu.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 21:28 ® 

HaD> a proč to nesrovnávat? Je to pořád lov dravců. Když navážu na Tvé přirovnání, tak když jezdíš tramvají, proč bych nemohl na motorce? :-)

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 21:25 ®  reakce na …

Draky> ahoj předem říkám že jsem vláčkař ale omezit jen rybku je lobby určité skupiny. Tvé přirovnání k BL na pstruhovkách je mimo – týká se přeci všech na P vodách. Taky by mohli muškaři prosadit že Ti hnusní vláčkaři by měli použít bl oni ne. Jak jsem psal, jsem vláčkař ale nepřipadá mi fér omezit jen jednu skupinu lovců. Pokud by bylo navrženo plošné omezení všech lovících jsem pro. Tohle je lobby jedné skupiny (do které sám patřím mohl bych být pro – bylo by to velmi pohodlné, ale nemyslím si že správné)

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 20:25 ® malamut reakce na …
malamut

Draky> to nejsou odpovědi, nýbrž názor, a pokud je stále stejný, tak je to v pořádku, neplácám, co se mi zrovna hodí. BL háčky na pstruhovce jsou mi u prdele, neb se mě netýkají, ač mi pstruhová Úpa teče před barákem, duháky nežeru a chytat potočáky pro svou potěchu, neb toho bych nesežral taky, mi připadá dostatečně zvrhlé na to, abych to neprovozoval.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 19:55 ® Venca Zelenka
Venca Zelenka

Teda já tomu moc nerozumím, ale vláčet 20cm zas taková sranda není jak lapět u prutů s 2 kačenkama a lahváčem celý den , ale proč ne i tak to jde, ale když rovnocenost tak pro všechny, takže na 2 pruty do držáků a tradá na trolovačku :-D

reagovat
foto/forum/2016/th-img121467.jpg
Pondělí 28. listopadu 2016 v 19:20 ® Draky reakce na …
Draky

malamut> Už tady začínáš točit ty samé odpovědi dokola. To je jako tvrdit, že BL háčky na pstruhovce si vydupal někdo, kdo jich měl zrovna hromadu na krámě.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:50 ® malamut reakce na …
malamut

Draky> byla o velikosti nástrahy k lovu dravců, zejména candátů. To, že se vztahovala jen na rybku, svědčí o rozdílném přístupu k různým skupinám rybářů a zejména o ovlivňování podoby BPVRP různými finančně zainteresovanými skupinami výrobců a prodejců.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:35 ® Mrknato reakce na …

Draky> Uživatel může jako jedinou zákonnou BPVRP dle zmocnění přílohy vyhlášky č. 197/2004 stanovit povolené technické prostředky k lovu. Tím je např. síla vlasce, velikost háčku, velikost umělé nástrany, ale technickým prostředkem rozhodně není živá ryba a její velikost. Kdyby petlicáři řešili velikost umělé nástrahy a uživatel to vyslyšel, bylo by to košer.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:24 ® Draky
Draky

malamut> Diskuse nebyla ani o velikosti nástrahy na přívlač a přesto jí tu máme.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:20 ® Mrknato reakce na …

HaD> Nezabil, jen jsem ti naznačil, že zvaníš ukrutný pitomosti a vůbec ti není trapně. Že něco neznáš, není ostuda, ostuta je se k tomu vyjadřovat, škrábat si to a uculovat se. Působí to fakt trapně.

Jesli budeš chtít, můžeme ty tvé nesmysly rozebrat, protože jsi zcela mimo. Funkci svazu (MO, ÚS a Rady), jako spolků nelze zaměňovat s fungováním uživatelů revírů, kteří se řídí zákonem 99/2004 a jeho vyhláškou a nikoliv usnesení konferencí a sněmů.

Furt nic?

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:20 ® Petula reakce na …
Petula

HaD> aaaa,už je to tady zase,já čekal kdy ti někdo zase bude omílat o hlavu ten slavný květen,ale jinač debata zase omílání ničeho o ničem,aneb pořád to stejné dokola.A je jedno pod jaké forum to prskneš,vždy to končí u pověstného května a sportování.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:18 ® malamut
malamut

HaD> jasně, nic jinýho ani tvrdit nemůžeš, neb je to tvůj byznys a do vlastního hnízda si srát nebudeš, takže dál můžeš tvrdit cokoliv ve smyslu, že vláčkaři jsou ušlechtilí sportovci a jimi ulovené a puštěné ryby neutrpí sebemenší újmy, ale naopak, ulovením zesílí, zmoudří, získají protilátky proti veškerým rybím neduhům a navíc se královsky pobaví, zatímco rybičkáři jsou odpad společnosti, měli by sedět v lochu, případně platit větší daně. Vlastně podobně, jako tvrdí kapraři, zejména výrobci a prodejci koulí a dalších nezbytností, bez nichž se wostrej kaprolovec neobejde, jak jsou skvělí sportovci a rybí dobrodinci, a kdo sežere kapra, měl by podle nich viset.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:13 ® HaD reakce na …
HaD

Mrknato> Jsi zabil! :-D Pokračuj profíku, něco nového by nebylo? :-D DDDDDDDDDDDDDDDD

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 18:03 ® Mrknato

HaD> Milý a dobrotivý HaDe, i kapráre disponují neskutečnou technikou k lovu kapř a ani na chvíli nezapochybují se jí vzdát. Proč by to měli dělat lovci candátů? Další tvůj omyl je, že o podmínkách VRP rozhodují MO. Jsi totální amatér a jediný co ti jde je lepit gumový rybičky a s těma lovit štiky v květnu. Neřeš věci, kterejm nerozumíš.

reagovat