Chytej.cz

PROHLÁŠENÍ K PETICI O OCHRANĚ CANDÁTA NA LIPNĚ necteno

24.11.2016 | HaD | 7.403 zobrazení | 110 odpovědí

PROHLÁŠENÍ K PETICI O OCHRANĚ CANDÁTA NA LIPNĚJakožto zveřejněný signatář výše zmíněné petice, která napříč rybářskou veřejností jitří vášně, cítím povinnost se k současnému stavu vyjádřit.

Se záměrem petice, dospět k určitým změnám v lovu dravých ryb, jednoznačně souhlasím a proto jsem ji podepsal. Rybáři v dnešní moderní době disponují takřka dokonalými nástrahami, informacemi a pomůckami k lovu a tlak na obsádku našich vod je stále větší a větší. Příklad Lipna dle mého názoru dokázal, že jsme schopni, v petici navrhovanými opatřeními, zachovat možnost lovu dravých ryb a přitom napomoci k progresu, co se množství a velikosti těchto ryb týče. Jednoznačně souhlasím, že lov na malé rybky vede zejména u candáta nejen ke zvýšenému množství ponechaných ryb – už jen z podstaty rybolovné techniky, kdy úlovky nejsou „pustitelné“ (candát je na spolknutý háček velmi háklivý). To bych snad byl ještě ochoten do určité míry tolerovat, co však již nedokáži, je tolerance k devastaci malých candátů, kteří nemají míru, ale přesto je pro ně kontakt s rybářem velmi často fatální a umírají. Potud bez výhrady souhlasím.

S čím ovšem nesouhlasím je následný postup, který autor petice zvolil. Domnívám se, že autor nezná Stanovy a Jednací řád Českého rybářského svazu, které dávají jasné postupy a možnosti požadovaných změn. A dle mého názoru došlo, z mého pohledu, k nešťastnému postupu, který může být silně kontraproduktivní. O všech těchto změnách/opatřeních totiž rozhodují instituce jako jsou Místní organizace, Územní svazy, Republikové sněmy či Rada ČRS. Rozhodně ne však Ministerstvo zemědělství, ministr zemědělství či Úřad vlády. Ti o takových věcech nerozhodují a z mého pohledu tento neuvážený krok může ČRS poškodit. Např. při žádostech o různé výjimky, povolení může být ochota a vstřícnost ministerských úředníků výrazně nižší, protože „ti rybáři neumí fungovat ani uvnitř svazu, hádají se…“ apod. Nemyslím si, že by to byl ze strany autora záměr, jde spíše o zmiňovanou neznalost, kterou ale bohužel považuji za chybu – autor takové petice (Radek Filip), navíc šéfredaktor časopisu, by tyto znalosti mít měl. Domnívám se tedy, že to byla nechtěná chyba, jejíž následky ale lze jen domýšlet. Chceme-li v našich řádech cokoli měnit, musíme chodit na členské schůze našich MO, vysílat s požadavky delegáty na územní konference atd. Nikoli organizovat petice a s nimi oslovovat subjekty mimo svaz. Takové řešení bych schválil, kdyby byly všechny interní prostředky beznadějně vyčerpány. To však není tento případ. Přes to vše samozřejmě myšlenky na jakékoli opatření směřující k ochraně ryb, jejichž důsledky budou lépe zarybněné vody, podporuji.

David Havlíček, signatář petice

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pondělí 28. listopadu 2016 v 17:44 ® HaD reakce na …
HaD

malamut> srovnávat lov na rybičku a přívlač je asi jako srovnávat jízdu na silniční motorce na ledu s jízdou tramvají. Ale Ty to dáváš brilantně. To je pravda.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 17:35 ® kerob reakce na …
kerob

malamut> ty jsi začal se „spravedlností pro všechny“, tož tak.
Do vidliček si je dát nemůžeš, protože by to odporovalo definici přívlače v rybářskym řádu. Pak by to byla spíš položená, ale tam zase nesmíš aktivně ovlivňovat nástrahu a dávat nad umělou nástrahu splavek, abys to mohl mít ve vidličkách a ještě s tím hejbat je kosoctvercovina.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 17:24 ® HaD reakce na …
HaD

jepice> stejnou analogií můžeš jít na pstruhovku s trojháčky, nebo ještě lépe s malým pstroužkem či lipánkem napíchlým na trojháčku pod splávkem. Chodíš, protože jsi smířen?

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 17:16 ® malamut reakce na …
malamut

kerob> viděl jsem hodně borců, co vláčeli z křesílka, když jich bylo tolik, že by těžko přešli jinam, zrovna šli candáti (před pár lety na Rozkoši). A nikdo ti nebrání se snažit o povolení vláčky na dva, když to někdo zvládne, proč ne. A klidně si je dej do vidliček. Ale diskuse je primárně o velikosti nástrahy, ne o počtu prutů.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 17:05 ® kerob reakce na …
kerob

tak to potom ale taky chytat jen na jeden prut a celou dobu hezky v ruce, žádný vidličky a chrápání v křesílku, a sekat hned!

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 16:17 ® malamut reakce na …
malamut

Draky> tak ale potom spravedlnost pro všechny a umělotiny taky 20cm+.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 16:16 ® malamut reakce na …
malamut

HaD> to, co jsi jmenoval, byl vývoj, dá se říci k lepšímu, ale v rybařině jsou ty věci k horšímu, proč asi? Nejspíš je něco špatně v samotném systému, za každou cenu rozšiřovat členskou základnu bez ohledu na kvalitu je jednou z chyb. Větší důraz se klade na „sportování“, než na samotné hospodaření, to je další zvrácenost. A místo toho, aby se řešil samotný problém, např. kormorán, likvidace přirozeného prostředí pro ryby a další vodní živočichy,, rezidua hormonů z hormonální antikoncepce ve vodách, která mají významný podíl na plodnost ryb, a tak bych mohl pokračovat, to jsou problémy, které by měl Svaz řešit, ale sere na to, nechá si zalepit hubu „dotacemi“ na sportování a do ničeho závažnýho moc nešťourá.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 14:40 ® Bahňák reakce na …

jepice> já ale taky žádný petice nepodepisuju, jen se mi nelíbí všechny ty lobby který se snaží (podle mě čím dál agresivněji) vnucovat svou filozofii všem ostatním. Nejsem přítelem žádných extrémních řešení a snažím se respektovat každýho kdo dodržuje platný regule a chová se přiměřeně ohleduplně a slušně jak k rybám tak k ostatním přátelům vody a rybařiny. Tak asi takhle.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 14:29 ® Bahňák reakce na …

HaD> 1. No jasně když berou a u vody se mi líbí dám řekněme slušnýho kapra do vezírku a chytám dál. Ale druhýho už zpravidla pustím a řekněme po třetím končím. Upřímně to se mi ale příliš často nestává abych chytal rybu za rybou, rozhodně ale ne cíleně. 2. Tak po půl hodině ne ale jak říkám to se mi zase až tak často nestává. Zažil jsem že takhle brali stříbřitý karasi a fakt nekecám že mě to cca po hodce přestalo bavit.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 14:06 ® jepice-zruseno reakce na …

Bahňák> Kdyby s chtěl chránit candáty, tak je nechytáš vůbec. To samé platí i pro Davida. Já candáty chytat chci, proto nepodepisuju petice za jejich ochranu. Jsem ochoten se smířit s tím, že jich na Lipně bude méně. Ostatně v Lipně žijou i jiné druhy ryb. Logické řešení pro ochranu ryb je ryby nechytat. Buďto vůbec (to by se nám asi nelíbilo), nebo méně. Méně znamená omezit místa, kde se ryby chytat smí (rozšíření oblastí se zákazem rybolovu), nebo prodloužit dobu hájení všech dravců, případně omezit počet docházek (například povolit na dva dny v týdnu lovit dravce).

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 13:38 ® Bigpista
Bigpista

A jsme tady zase u tématu „Jestlipak my škaredí rybáři ty ryby tak trochu netýráme“. Týráme. Propichujeme jim (v nejlepším případě) huby, taháme je do prostředí s extrémně odlišným tlakem, teplotou a světlem, nutíme je bojovat o život. Kdo se s tím nedokáže vyrovnat, měl by toho nechat. Proč to děláme? Protože nás příroda vybavila loveckým pudem. Vybavila nás ale i rozumem, takže proč nadřazovat jedno nad druhé? Použijme oboje dohromady. Chceme lovit? Dělejme to tím nejméně škodlivým způsobem. Poškozuje candáty lov na rybičku víc, než je poškozuje přívlač? Asi ne, pokud… …pokud se neseká po cigárku. Ale vzhledem k tomu, že takhle chytá velká část rybičkářů a vzhledem k tomu, že případný zákaz „otálení se zásekem“ je nemožné vymáhat, přijde mi možnost zvětšení nástražky jako dobrá prevence zažírání nedorostlých ryb.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 12:47 ® HaD reakce na …
HaD

Bahňák> Dva dotazy:

  1. když neberou, chytáš dál s cílem ulovit?
  2. když berou, ukončíš např. po půl hodině a dvou ulovených a puštěných lov, abys je zbytečně nepíchal?
reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 12:32 ® Bahňák reakce na …

jepice> Vláčkaři logicky popíchají víc candátů protože většinou nekončí ulovením jednoho nebo dvou když „se daří“ i když je pouští. V časopise Rybářství např. jeden vzpomínal jak dříve nachytal za den i deset candátů. Já byl na Lipně letos a chytil jsem za týden dva kolem 50 cm a oba jsem pustil. Kdyby měli o 10 cm víc vzal bych si je. Jinak okrajově taky vláčím ale nikdy jsem neměl tu potřebu nachytat nejvíc ryb ze všech a to ani při jiných technikách lovu.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 12:22 ® HaD reakce na …
HaD

kerob> S tím bohužel musím souhlasit. To samé je feeder. A tam, kde je stupidní povolení vezírku i u přívlače, tak tam i přívlač, byť je to jen o pár kusech a ne dlouhé době. Vezírkování ryb, které se mají opět pustit, je neodiskutovatel­ný hnus.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 12:21 ® jižan reakce na …

Neznalost omlouvá tvé přihlouplé příspěvky. Jenom slepej si nemůže všimnout jak se obsádka dravců v době omezení zlepšila. A i člověk trošku soudný musí přiznat, že tak jednoduché opatření ve zvýšení míry nástražní rybičky je ku prospěchu věci. Z toho plyne i faktor, který devastaci dravců zapříčinil. Ponecháním 15 cm nástražky pro příští roky se vše vrátí do stavu minulého o tom jsem přesvědčen a už za dva roky si tady můžeme napsat co toho bylo příčinou.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 12:14 ® kerob
kerob

hraji> plavačkový závody byly, jsou a budou vždy prasárna. Ryby ve vezírku trpěj víc než Fučík, pak je přesypou na vážení, pak zpátky do vezírku… a teprve když je dováženo v celém sektoru, vysypou je do vody… ten pohled na umírajicí a již mrtvé rybky je fakt skvostnej. A to jen proto, že si pár rybářů musí poměřovat pinďoury.
A než se do mě pustíš… chytal jsem plavačkový závody dost let na to, abych věděl jak to reálně je a přesně kůli těm pomalu se potápějícím mrtvolkám po skončení závodu jsem se na to vykašlal, protože na tohle morálně nemám a dokážu si to přiznat.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 ve 12:01 ® Draky reakce na …
Draky

malamut> Nezachrání, nicméně toto opatření jistým způsobem fungovalo, takže blbé asi nebylo.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 10:32 ® HaD reakce na …
HaD

malamut> Dříve bylo ledacos jinak. Taky se chodilo pěšky, jezdilo na koních a svítilo svíčkou. A když se vynalezla elektřina, musely se postavit sloupy a natahat dráty. Pro auta se postavily silnice apod. Celé lidstvo prochází evolucí a bylo by přinejmenším divné, kdyby pravidla pro rybolov zůstala navždy zakonzervována. K posunu dojít logicky musí. Dříve či později. A kde je chyba? Podle mě jich je více. Mohl bys tu chybu věcně a konkrétně popsat? Jak to vidíš Ty? Bez emocí a útoků na některé skupiny.

reagovat
Pondělí 28. listopadu 2016 v 7:36 ® malamut reakce na …
malamut

Draky> 20cm+ nástražka Lipno nezachrání, problém je jinde, jen jde proti jedné, dost velké skupině rybářů, nejspíš proto, že je zrovna, (díky lobby výrobců a prodejců gum, wobů a dalších tahátek), moderní a in odsuzovat lov na rybku. Dřív se tak lovilo běžně a candátů i jiných dravců byl dostatek. Chyba je v systému, ne ve velikosti nástražky.

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 ve 23:09 ® kubas reakce na …
kubas

Draky> Na počtu nezáleží… Keď idú, treba ich brať :-D .

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 ve 22:44 ® Draky reakce na …
Draky

kubas> Jako, že by tam fouknul rovnou dva? :-D

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 ve 22:25 ® kubas reakce na …
kubas

Draky> No to nevím, když takovej „lovec“ dotáhne 40cm candátka se zažranou rybkou, tak ho foukne do batohu jenom praskot, to bych si zase nedělal iluze… V tom je pro něj menší rybička rozhodně plus ;-) .

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 ve 22:16 ® Draky reakce na …
Draky

malamut> To je diskutabilní. Očividně nechce popíchat velké množství candátů, ale jednoho jedlého by si vzal. V tomhle ohledu mu 20 cm rybička rozhodně nebrání.

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 ve 21:28 ® malamut reakce na …
malamut

jepice> bingo, je upuštěný Lipno, tak se zvedne míra nástražky, a problém je vyřešen, ty bys mohl kandidovat za kohokoliv a svý místo by sis našel. Zbytek raději nekomentuju.

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 ve 21:26 ® malamut reakce na …
malamut

Draky> ale zcela zjevně jde proti nim.

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 v 19:49 ® Draky reakce na …
Draky

Bahňák> Tahle diskuse, petice či cokoliv jiného nevzniklo kvůli lidem, kteří si chtějí domů vzít jednoho candáta a chytají na jeden, jak ty říkáš „candátí“ háček.

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 v 18:50 ® jepice-zruseno reakce na …

Bahňák> jak si přišel na to, že při lovu na přívlač se popíchá víc candátů? Já nemám pocit, že by lov na přívlač byl v něčem efektivnější, než lov na rybičku. Jak si přišel na to, že jsou různé skupiny rybářů? Já chytám převážně na přívlač, ale byl bych rád i za jednoho slušnýho candáta. Poslední dobou se mi nějak vyhýbají. Zažil jsem doby, kdy to na Lipně bralo. Bylo jedno, jestli tam byla hozená rybka, guma, nebo wobler. Bralo to všem stejně. To byla ještě v přehradě voda až do trávy a v ní hodně potěru. Od povodní 2002 je Lipno upuštěný a vše je jinak.

reagovat
Neděle 27. listopadu 2016 v 16:01 ® Bahňák

Nemůžu se zbavit pocitu že volání po zvětšení míry nástražní rybičky má evidentně za cíl znevýhodnit skupinu rybářů praktikující tento způsob lovu a to pouze proto aby toho na vláčkaře zbylo víc. Je diskutabilní zda je etičtější vzít si jednoho candáta k vlastní spotřebě nebo popíchat a vystresovat jich deset.Osobně jsem pro první variantu. Pravděpodobnost poškození ryby při vláčení není zanedbatelná, stačí se podívat na wobblery okovaný trojháčkama. Osobně používám jeden candátí háček. Souhlasím s malamutem že pokud se zvětšuje délka nátrahy mělo by to platit jak pro živočišnou tak pro umělou nástrahu. Mimochodem pro ochranu candátů na Lipně a nejen tam lze uplatnit i další opatření jako například zákaz používání echolotů, povolit lov pouze z plavidel poháněných lidskou silou pro všechny druhy rybolovu a ne pouze pro hlubinnou přívlač.

reagovat
Pátek 25. listopadu 2016 ve 20:34 ® Draky
Draky

malamut> Je to jak říkáš, každý to má v tomto směru jinak. :-)

reagovat
Pátek 25. listopadu 2016 v 19:58 ® HaD
HaD

jižan> pokud si na schůzi jen přijdeš sednout a zvedáš ruce s davem, pak nic skutečně nezměníš. V tom lze jen a jen souhlasit.

reagovat