Chytej.cz

Mýty o candátech necteno

16.5.2016 | Dany73 | 16.035 zobrazení | 89 odpovědí

Mýty o candátechCandát je co do braní nejméně spolehlivá ryba a díky tomu mezi rybáři koluje neuvěřitelné množství mýtů a polopravd. Který mýtus považujete za nejbizarnější a který se pro vás postupem času stal faktem?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Čtvrtek 2. června 2016 ve 13:33 @ Palivec reakce na …

Jsou zvláštnosti, kdy je úlovek candáta jistý, ale zdůrazňuji zvláštnosti, speciální situace. Před letu jsem chodil vždy, když jsem byl na Slovensku, na candáty na soutok starého koryta s kanálem pod jednou z přehrad kaskády vodních elektráren. Bylo to spolehlivé. Každých 6 hodin elektrárna běžela a potom v kanále 6 hodin voda stála. Jen a na soutoku se vytvářel velký pomalý vír. Když i v létě v poledne, ve 12 hodin, odstavili elektrárnu, voda pomalu dotékala (hloubka cca 7 m) a cca ve 13 hodin se ta voda točila a stačilo tam hodit mrtvou rybky chycenou vedle ve starém korytě a byla to otázka několika minut, než přišel záběr. Fungovala tam i přívlač, ale podstatně hůř. Candáti se zdržovali, dotékající voda jim přinesla mrtvé nebo umírající rybky, které prošly turbínami a candáti tam měli špajzku. Okolo často špacírovali medvědi, ale k nám neměli potřebu lézt. Fungovalo to dokud nedošlo k privatizaci elektráren italským Enelem. Potom cyklus otevřeno-zavřeno skončil a turbíny fungují spíš jako částečně průtočné a jen počítač z Piešťan či odkud, mění výkon. V kanálu ale voda nestojí prakticky nikdy a údajně se tam nedá rozumně chytat. Candáti ale v kanálech kaskády žijí, ale chovají se méně předvídatelně.

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 11:52 ® kubas reakce na …
kubas

HaD> Ono už jen ten princip hledat nějaký tutový a zaručený vzorec v chování ryby je pro mě nepochopitelný. Jasně, jsou místa, časy a různá specifika, kdy něco funguje líp a něco míň, ale je toho tolik, že těžko z toho dělat obecné závěry. Na druhé straně barikády naštěstí není přesný stroj, tudíž měřit a něco dogmatizovat lze jen těžko, respektive stovky let se to nikomu nepovedlo, proč asi :-) …

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 11:04 ® HaD reakce na …
HaD

kubas> Bohužel z toho mám podobný dojem.

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 10:47 ® kubas reakce na …
kubas

Dany73> Proč by sem měl něco někdo házet nebo sdělovat svůj postoj, když víš už sám dávno všechno nejlíp :-D ? Měl bys napsat knihu a všem neznalým to osvětlit, přidat zaručené vzorce a výzkumy, jak to teda je a proč to všichni dlouhé roky dělají špatně. Nepochybně by to byl hit ;-) …

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 8:22 ® Dany73 reakce na …

HaD> Však víš dobře jak jsem to myslel. Očekával bych od tebe jako od profíka odbornější protiargumenty, než jenom že kniha je byznys a praxe je praxe. Nedočkám se, tak zkus aspoň Tora, ať sem hodí příspěvek na candátí zrak.

reagovat
Čtvrtek 2. června 2016 v 8:16 ® Dany73 reakce na …

Draky> Barvy už na C rozděluju pouze na světlé a tmavé. Přehrabováním odstínů v krabičkách prodejců se už nevěnuju, pomůžu tím jenom jejich peněžence, nikoliv sobě.

reagovat
Středa 1. června 2016 ve 22:17 ® regulus reakce na …
regulus

Dany73> on to už asi napsal Draky a nejspíš bych se pod to podepslal. Candát je ryba jako každá jiná a samozřejmě má stejně jako každá jiná ryba trochu jiné řekněme starvovací návyky. Období „braní a nebraní“ je u každého druhu trochu specifické a má tisíc proměnných.
Nikdy jsem se nezaměřoval na nějakou konkrétní rybu, prostě jsem šel na ryby a na základě svých skromných zkušeností a kde jsem zrovna byl, jsem volil jakou nástrahu použít a co by tak asi mohlo přijít. Překvapení bylo hodně, sumec v poledne, camdát kdykoliv během dne, ale to se bavím o docela dlouhém časovém úseku desítek let.
Candát je dle mého soudu nejagresivnější když naklade jikry (nevím jestli candát nebo candátová, ale to je asi fuk), to skočí pomalu i po prázdným háčku. Nemám takové znalosti z ichtiologie abych tady mohl oponovat nebo souhlasit s tvým názorem na candátí zrak a i kdyby, tak si myslím, že to je docela irelevantní. Myslím si, že je vcelku jedno jakej smysl přiměje rybu k tomu, že zabere na nástrahu, stejně to my na břehu na tuty nevíme. Jediný co nám může pomoct zase chytit nějakou rybu je, že si zapamatujeme co na co, za jakých podmínek a jsem přesvědčen, že jsou i tací, kteří si to pečlivě zaznamenávají buď do deníčku nebo jinou formou a stejně se zeru nevyhnou.
Osobně si myslím, že neúspěch při cíleném lovu má několik faktorů, cílová ryba tam není, je nažraná a nemá zájem, nepotká se s násrahou, nástraha není zajímavá, v tuto dobu na to s odpuštěním sere (důvody, tlak vzduchu nebo cokoliv jinýho co my nepovažujeme za důležitý), úspěch je prakticky opak neúspěchu. Smiř se s tím, že žádný přesný pravidla neplatí a mýty o candátech jsou tak trochu „rybářská latina“ která se ani tak nezakládá na pravdě a zkušenostech, jako spíš o chtění být zajímavej u piva nebo na netu.

Pokud mohu jeden příspěvek z dávné minulosti, tak můj dědeček chodil povětšinou na kapry (tehdy to tak bylo), mezi tím se chytila nějaké plétna, ale když se spletla červenka, tak buď skončila na trojháčku pod „kačou“ na štiku nebo večer už jako mrtvá právě na candáta. No a možná tehdy nebo už dávno před tím, vznikla domněnka, že candát je výhradně noční ryba, chytá se na mrtvou rybku a mám pocit, že z důvodů, který dnes už nejsem schopen zjistit, chytala většina tehdejších rybářů dravce jen okrajově, bylo to také dáno tehdejšími předpisy, vláčet se mohlo až od 1.9. a na rybu tak jako dnes od 16.6. Bavím se konci šedesátých let minulého století.

reagovat
Středa 1. června 2016 v 18:14 ® HaD reakce na …
HaD

Draky> asi tak…

reagovat
Středa 1. června 2016 v 18:13 ® HaD reakce na …
HaD

Dany73> co je světová uznalá literatura? Jakože je někdo dobrej obchodník a dokázal své dílo prodat po světě je záruka kvality? V to případě jsou číňani nejkvalitnější ve všem :-D

Co jsou laboratorní podmínky??? To je blbost na druhou. Kdyby to šlo, tak se světoví výrobci disponující miliony dolarů přetrhnou, aby to změřili. Fakt jdi raději k vodě.

reagovat
Středa 1. června 2016 v 18:11 ® HaD reakce na …
HaD

Pr3v1t3k> já s ním nikdy netočil. Ale na pěst byl. To vím od štábu starého pořadu.

reagovat
Středa 1. června 2016 v 11:13 ® Draky reakce na …
Draky

Dany73> Já bych řek, že z toho lovu candátů děláš moc velkou kovbojku.

Základem je být ve správný čas na správném místě, tohle obecně platí u každého lovu, ale je to věc, která rozhoduje o výsledku. Až potom si myslím začínám rozhodovat, barva, vedení nástrahy, tvar, síla vibrací apod.

Ono ten dojem opatrného braní může vzniknout velice snadno. Pokud chodíš na ryby třeba po práci, tak se dá říct, že chodíš relativně ve stejný čas a candát může být na lovu v úplně jiný čas. Takže se vlastně snažíš přesvědčit již nažranou rybu. Nemá důvod útočit agresivně na kořit a u tebe se to projevuje jako opatrné braní.

Dá se to hezky přirovnat k příkladu z reálného života. Hned po obědě, když projdeš okolo lednice, tak jí velice pravděpodobně ani neotevřeš. Až půjdeš znovu okolo lednice a uplyne nějaký čas, tak už je velice reálné, že se do ní podíváš a možná i něco sezobneš (čas opatrného braní), ale jestli půjdeš okolo lednice hladovej, tak jí prostě vyžereš. :-D

Btw: Neříkej mi, že tomu tvrzení s barvou věříš. Určitě nemáš ve své candátobijské krabičce pouze jednu barvu, jen různé tvary. Minimálně to v tobě hlodá a čas od času tu barvu změníš! :-D

reagovat
Středa 1. června 2016 v 9:34 ® Dany73 reakce na …

HaD> Na druhou stranu si myslím, že člověk jako ty, který se rybařením živí, by měl umět oponovat uznalé světové literatuře i jinak, než tu činíš. Vysvětlím, abychom se špatně nepochopili: Píšeš, obchoduješ, chodíš házet k vodě, zkoušíš vybavení… Co takhle udělat taky nějaké vlastní testy rybích smyslů v českých laboratorních podmínkách? Byl by to s tvými konexemi takový problém? My čtenáři bychom tě za to určitě vysoce ocenili.

reagovat
Středa 1. června 2016 v 9:32 ® Pr3v1t3k reakce na …
Pr3v1t3k

HaD> Tak jsem chvíli vykal mno :-) No jestli byl jakoubek na pěst už jako neprofláklej :-)

reagovat
Středa 1. června 2016 v 8:28 ® Dany73

Razím takovou vlastní teorii, že k té abnormální opatrnosti tuto rybu vede (určitě mj.) právě ten podprůměrný zrak. Přestože má jiné smysly, kterými si dokáže udělat naprosto přesný obraz o světě (čich, postranní čára), ten zrak ho zkrátka limituje k důvěřivějšímu přijímání potravy. Proto se pak někdy zblázní a upřednostní spíše své chuťové buňky na tu zmiňovanou kukuřici. Přeci jen, oproti třeba sumci, který je na tom se zrakem ještě hůř, to není žádný nerozvážný agresivní vysavač.

reagovat
Středa 1. června 2016 v 8:12 ® Dany73 reakce na …

HaD> V tom se shodneme.

reagovat
Úterý 31. května 2016 ve 20:14 ® HaD reakce na …
HaD

Pr3v1t3k> námi? Nerozumím na co se ptáš.

reagovat
Úterý 31. května 2016 ve 12:38 ® Pr3v1t3k reakce na …
Pr3v1t3k

HaD> Jak to vlastně s tim JV a vámi bylo? Při natáčení?

reagovat
Úterý 31. května 2016 v 11:42 ® HaD reakce na …
HaD

Dany73> Pořád je to jen kniha a pořád ji psal jen člověk. To platilo, platí a platit bude. Kdysi se říkalo, že je země střed vesmíru a je placatá. Mezinárodně a lidi o tom byli přesvědčeni. Chce to používat vlastní hlavu a ne jen „tupě“ přejímat „moudra“. Nakonec JV má taky mezinárodní přesah a víme jak se věci mají.

reagovat
Úterý 31. května 2016 v 8:49 ® Dany73 reakce na …

Venca Zelenka> Hmm, fajn příspěvek, díky! Jednoho léta mě mohla ranit mrtvice. Nejenže na tebou popsané vodě klasicky naprosto ignorovali umělotiny, ale po rybce na malém jednoháčku jen sekli a v mžiku ji pustili. Byl jsem z toho na prášky, kolik jsem jich za den prosral a hlavně, jak mě přechcávaj… Začal jsem je trefovat, až když jsem zkrátil průvěs na 30 cm, zavěsil maličký trojháček a sekal ve vteřině, dřív, než to pustili. Ještě teď mám z toho reflex jako Hašek :-)

reagovat
Úterý 31. května 2016 v 8:40 ® Dany73 reakce na …

HaD> Ano, je to k nevíře viď. Pokud to situace vyžaduje třeba na takových vodách, o kterých se perfektně zmiňuje níže kolega Venca Zelenka. Chytám i čtu knihy a je to dobrá kombinace čéče. A pakliže čteš knihy mezinárodního úspěchu a charakteru, ani krtky tam nenajdeš ;-)

reagovat
Pondělí 30. května 2016 ve 21:41 ® Robur reakce na …
Robur

HaD> sumec bere hlavně na míč

reagovat
Pondělí 30. května 2016 v 19:09 ® Venca Zelenka
Venca Zelenka

Pánové, tak jsem pročetl diskuzi, aniž bych byl bůhvíjak zdatný candátolovec, jedna věc je jistá, candát má perfektní smysly a neskutečně rychle se učí, co na jedné vodě může být mýtus, je na jiné top. Čas od času mu mrdne v kuli a vezme všecko co se aspoň trochu hýbe. Z toho je hned nedůvěřivý a je sakra problém ho na nějakou umělinu přesvědčit, vzpomeňme ony známé koštovací drcance, na extra zkoušených vodách chytnu víc candátu, vlastně podseknu, z boku za hubu, když se jen otřou, aby zjistili, jestli je to k jídlu. Jak níže někdo psal, na některé vodě si na vláčku či rybku ani neškrkneš, zato tam slaví úspěch krmítkáři. Mě se třeba candát pověsil při sumcové bojkovačce na 25cm plotici a to nebyl žádný obr. Povětšinu snažení o candáta vláčím umělotiny, jen čas od času, když jsem utahaný z práce a chcu u vody trochu dáchnout, sednu na bobek a mrsknu tam rybku ať mrtvou nebo živou, z různým úspěchem jsem nachytal na všechny možné způsoby. Co je jeden týden úspěšné je již další voda dávno uplynulá a i v tom je jeho lov tak krásný a zajimavý, ikdyž někdy neskutečně k nasrání :-)

reagovat
Pondělí 30. května 2016 v 18:56 ® HaD reakce na …
HaD

Dany73> chytáš C v roce 2016 na rybku? BTW: knihu jsem také psal. Kdybych do ní napsal, že sumec žere koncem června krtky nažrané třešněmi, i za mnoho let by to leckdo bral jako fakt. Nečti knihy, chytej ;-)

reagovat
Pondělí 30. května 2016 ve 14:34 ® Twisp258 reakce na …

to je právě to ! :-) nové modernější články uvádí že je lepší použít čerstvou rybku… praxe zase říká něco jiného ( né vždy) :-) .. tak nezbývá nic jiného než aby to rybář sám zkoušel a udělal si obrázek sám na co mu ty candátci nejlépe zaberou :-)

reagovat
Pondělí 30. května 2016 ve 13:30 ® Dany73 reakce na …

jižan> Respektuju. Já si dlouho myslel totéž, u zraku to k tomu z logiky věci i směřuje, když je to oko tak velké. Ale nemůžu nevěřit předním německým nebo francouzský vědcům, zvláště pak, když ta kniha získala řady ocenění a jejími autory jsou 2 nejuznávanější candátobijci na světě. To je pro mě víc než články v Rybářství nebo vyprávění známého. Naše praxe nás může klamat, neboť nejvíc obvykle nachytá to, čemu věříme a je ve vodě nejčastěji.

reagovat
Pondělí 30. května 2016 ve 12:07 ® jižan

párkrát jsem o tom četl a jednou slyšel vyprávět.

reagovat
Pondělí 30. května 2016 v 9:41 ® Twisp258 reakce na …

regulus> co an to říct :-D jsou to prostě mrchy :-)

reagovat
Pondělí 30. května 2016 v 8:20 ® Dany73

Twisp258> Myslím, že C preferuje nejvíce kořist položivou, takovou tu rybičku v posledním tažení, která vodou lehce plápolá z posledních sil. Obecně vzato, taky jsem jich víc nachytal na živou než na mrtvou a pokud to jde, nasazuji napřed živou. U mrtvé je důležitá vzhledem k její nehybnosti pachová stopa – C má vynikající čich! Jakmile je mrtvá ve vodě již delší dobu, měním ji. Rozhodně ji tam nelouhuju 2 hodiny. Soused zase chytá na řádně uleželé hrouzky z plechovky, nedá na ně dopustit a má mimořádné výsledky. A to přitom dnešní literatura tvrdí, že nejlepší je čerstvě usmrcená rybka a od zdechliny ryby utečou.

reagovat
Sobota 28. května 2016 ve 13:00 ® regulus
regulus

Twisp258> je to už pár let (5–7 už nevím), chodil jsem několikrát týdně v různých časech progumičkovávat jeden asi 4 ha rybník, candátů tam byl docela dost a i slušný velikosti, úspěšnost nula. O jednom víkendu jsem to šel zase obejít s vláčákem a málem mě trefil šlak, sedm z bobkařů co tam sedělo mělo candáta v rozmezí 60–70 cm, vše na kuku při chytání kaprů.

No a tam mi prosím tě řekni, jestli má cenu řešit jestli živá nebo mrtvá rybička … :-D

reagovat
Pátek 27. května 2016 ve 20:05 ® RADE4EK

Twisp258> Obecně, tvrdím, že když je ryba hladová, tak i hovno zežere.

reagovat