Chytej.cz

Mýty o candátech necteno

16.5.2016 | Dany73 | 16.035 zobrazení | 89 odpovědí

Mýty o candátechCandát je co do braní nejméně spolehlivá ryba a díky tomu mezi rybáři koluje neuvěřitelné množství mýtů a polopravd. Který mýtus považujete za nejbizarnější a který se pro vás postupem času stal faktem?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1   
Pátek 27. května 2016 ve 13:34 ® Twisp258

zdravím chlapi, od mala slýchávám od starších rybářů vyprávění jak candát požírá mrtvé rybky a že živé moc nechce a že když je na výběr jde po té mrtvé. Myslím si však že je to mýtus a že candát je lovec a preferuje živou kořist :-) co myslíte vy ?

reagovat
Pátek 27. května 2016 v 8:15 ® Dany73 reakce na …

regulus> Jelikož jsi první, kdo se takhle ptá, všichni ostatní pointu pochopili, neboť jinak by se už někdo dávno ozval. Je to candátí osvěta „bez hranic“, nadpis jsem vybral spíše kvůli atraktivnosti.

reagovat
Pátek 27. května 2016 v 8:03 ® Dany73 reakce na …

jižan> V pořádku. Ale máš pro to jako já nějaký hmatatelný odkaz nebo je to jenom subjektivní přesvědčení?

reagovat
Úterý 24. května 2016 ve 21:15 ® regulus
regulus

Dany73> sem tam sem nakouknu a čekám co z koho vypadne a ono nic, teda nic podstatnýho.
Nějak mě uniká proč jsi tohle fórum zakládal, zadání vcelku nekoresponduje s tím co píšeš (neber to ve zlým). Já jsem prostě nepochopil, jestli byl záměrem jen pokec o candátech nebo si od toho slibuješ nějaké další informace (vyplynulo mi, že je to tvoje zájmová ryba). Zatím mi to připadá spíš jako recese, nezdá se, že by jsi chtěl moc diskutovat, sem tam si rejpneš … .
Ono fakt na první pohled není jasný o čem, kromě o candátech, to má být.

reagovat
Úterý 24. května 2016 ve 20:14 ® jižan reakce na …

Nezlob se, ale máš to divné. Ne, že nevěřím, já dokonce vím, že s jeho sluchem a zrakem je to úplně jinak.

reagovat
Úterý 24. května 2016 v 18:24 ® jajco reakce na …
jajco

V pohodě,mozná jsme se jen špatně pochopily…

reagovat
Úterý 24. května 2016 v 8:45 ® Dany73

Hoši, uvítám vaše postřehy od vody jako konkrétní, né že já to mám divně a vy to třeba máte lépe (hůře). Tohle má být o kuriozitách, něco jako psal cujo (mimochodem díky), že je chytá pod mostem ve velmi mělké vodě přes den a největší berou když jede vlak apod. Znám třeba spoustu kolegů, kteří se na candáty striktně mordují se vstáváním ve 4 h a pak celý den zničení prochrápou aniž by nachytali víc. Takové věci jako cujo sem házejte, ať si vyměníme zkušenosti. Pro rýpaly – ani já nemám patent na rozum (chytání), ani kniha nedá všechno a i když to může působit že chytračím, ve skutečnosti jsem velmi skromný a pokorný :-)

reagovat
Úterý 24. května 2016 v 8:34 ® Dany73 reakce na …

jajco> Ahoj, to že candát téměř nevidí a neslyší se s dobou změnilo? Candáti zmodernizovali, odešli na plastické operace nebo co? Nerozumím ti… To že ani někteří odborníci „novináři“ tyhle věci dosud nevědí je na pováženou, jelikož zde i jinde chci číst od profíků osvětu odbornou, pokud to tedy není jenom reklama. Většina z knihy platí dodnes (barvy, místa, vedení, …) je velmi nadčasová (osvěž si ji, zřejmě jsi se k ní dlouho nevrátil), což samozřejmě nemusí nutně znamenat, že se s těmi nabytými vědomostmi víc nachytá a jak píše Klobása, to že jsou tajemní nestálí dravci je zachraňuje před vyhynutím.

reagovat
Pondělí 23. května 2016 v 19:55 ® Klobasa reakce na …
Klobasa

Dany73> Kdyby to bylo jak píšeš a jeho chytání přinášelo nějaké ovoce, tak už u nás žádnej candát nežije;-) Každej měsíc i rok je to jinak a já taky stále věřím že hned tak brzy nevyhyne!

reagovat
Pondělí 23. května 2016 ve 14:14 ® jajco reakce na …
jajco

Ahoj,napíšeš aspoň část nesmyslů z toho mračna co všude slýšíš? Knihu o které píšeš mám a myslím že je povedená,jen je to z doby kdy platilo něco jiného a teď už je vše,nebo většina jinak. Ale jinak zajímavé téma a candát bude vždy dost čtené téma.

reagovat
Pondělí 23. května 2016 v 8:32 ® Dany73 reakce na …

jižan> Klíďo, když pak dobře dává.

reagovat
Pondělí 23. května 2016 v 8:27 ® jižan reakce na …

ženská co u toho moc kecá.

reagovat
Pondělí 23. května 2016 v 8:11 ® Dany73 reakce na …

jižan> Candoš je srdcovka, něco jako tajemná sexy ženská, patlám se s ní celý život a přináší to ovoce. A již v tento moment neuvěřitelných 1171 přečtení značí to, že rozhodně nejsem sám. Dokonce byla bez mého souhlasu přidána i fotka – očekávám mimořádné fishbony nebo fluo vlasec zdarma ;-)

reagovat
Pátek 20. května 2016 v 15:38 ® Twisp258 reakce na …

Deska88> Dobře ho nasál :-D

reagovat
Pátek 20. května 2016 v 11:40 ® jižan reakce na …

Dany73> ty „nesmysly“ co uvádíš, vznikaly v době kdy se v drtivé většině chytalo pouze na rybičku. S dnešní dobou (echo, gps, spousty ryb. technik, nástrah) se to už vůbec nedá srovnat. I ta kniha co uvádíš je už pár let stará a materiály pro ní se sbíraly v době kdy bylo určitě více ryb než dnes. Jdi radši k vodě a už se v tom nepatlej.

reagovat
Pátek 20. května 2016 v 11:11 ® Deska88

Tady jde vidět jak se candát vůbec nebojí zakousnout raka pěkný soboj zde v odkazu https://youtu.be/4jzfTdwVRnU

reagovat
Pátek 20. května 2016 v 8:20 ® Dany73 reakce na …

cujo> Hm, překlad vážně její jedinou mouchou. Škoda že jsem jí měl pouze půjčenou. Těch nesmyslů o céčkách se rozšiřuje všude takovýho mračna, že bych ji skoro nařídil jako povinnou četbu (nebo radši ne :-)

reagovat
Čtvrtek 19. května 2016 v 16:55 ® cujo reakce na …

Jo jo, mám tu knihu doma, sice ten překlad působí místy neohrabaně, ale jinak je to pěkné. Škoda, že neumím francouzsky, bych ju koupil v originále . . . .

reagovat
Čtvrtek 19. května 2016 v 8:46 ® HaD
HaD

Deny: Můj?

reagovat
Čtvrtek 19. května 2016 v 8:17 ® Dany73 reakce na …

cujo> Ba dokonce, v té nejkrásnější knize, o které níže hovořím, loví candáty při tom, co současně ze stejné lodi slřílí kormorány.

reagovat
Čtvrtek 19. května 2016 v 8:13 ® Dany73 reakce na …

HaD> Přesně tak, vidíš jak jsi moudrý. Ještě jsem mohl vyzkoušet tvůj fluo vlasec, tomu by se taky nemohli smát :-D

reagovat
Úterý 17. května 2016 ve 22:56 ® Salmon reakce na …

To je pravda. Candát nemá dobré maso. Candát má NEJLEPŠÍ maso :-)

reagovat
Úterý 17. května 2016 v 19:12 ® cujo

Já je s úspěchem chytám pod mostem, kde je hloubka do jednoho metru. Lapu je přes celej den. Kupodivu ti největší berou, když jede náklaďák, takže nejenom že nevidijou, ale ani neslyšijou

reagovat
Úterý 17. května 2016 v 15:06 ® RADE4EK reakce na …

Pr3v1t3k> V mém případě, je to tak již pár sezón za sebou. Mám takový pocit, že u této ryby neexistují pravidla, jako u ostatních ceněných ryb.

reagovat
Úterý 17. května 2016 v 10:50 ® Pr3v1t3k
Pr3v1t3k

Největší mýtus kolem candáta je, že je těžké ho ulovit…

reagovat
Úterý 17. května 2016 v 10:04 ® HaD reakce na …
HaD

Dany: Trochu si protiřečíš. Pokud na té barvě nezáleží, jak jsi mohl projít hodinami zklamání? Museli Ti přeci podle Tvé teorie brát na všechny, nebo ne???

reagovat
Úterý 17. května 2016 v 8:34 ® Dany73

Podle mnoha převážně starších kolegů legenda praví, že taky bere jenom jednou za 3 roky. Ale pozor – podle nejnovějšího průzkumu mého souseda pak nově dokonce až za 7… :-D Na co bych však naopak jako na mýtus veteránů nevsadil je to, že lépe berou na zamšelé rybičky než na ty čerstvě zabité. Dnešní moderní osvěta sice hovoří jinak, ale… Bohužel, úlovky domorodců na řádně „uleželé“ hrouzky jsou např. u nás až přespříliš časté.

reagovat
Pondělí 16. května 2016 ve 12:18 ® Robur
Robur

největší mýtus je, že candát má dobré maso

reagovat
Pondělí 16. května 2016 v 10:51 ® Dany73

Především pro začínající rybáře: Mýtus č.1 je z mého pohledu jeho zrak. Vždy se musím pousmát, jaké možnosti vidění lidé candátům přisvojují. Samozřejmě i prodejci nástrah jsou schopni vyprávět nekonečné historky např. o flitrech v nástrahách, bez kterých to zaručeně nejde. Ve skutečnosti je to však z 90% o tom, jaké nástraze věříme, v koordinaci s místem lovu, časem a chodem nástrahy. Sám jsem byl svědkem útoku candáta na nástrahu v mělké čisté vodě a tak tupý „slepý“ útok, kterým sotva trefil nástrahu, byl překvapující. Říkal jsem si, že ji snad neviděl, byl to útok jak od slepce. Začal jsem proto pátrat a dostala se mi šťastně do rukou největší+nejslav­nější publikace o candátovi, která kdy byla napsána: Úspěšné chytání candátů od Oliviera Portrata+Alberta Drachkowitche. Studie oka candáta v ní mi dala potvrzení, že candátí zrak je podprůměrně vyvinut a ostnatý rytíř nedokáže rozpoznat více, než jen velmi hrubý obraz barvy nástrahy (světlá-tmavá) těsně před jejím atakem. Má prostě jiné smysly, kterými dokáže úspěšně lovit. Kdo to pochopí, ušetří si mnoho hodin zklamání, kterými jsem si prošel já, než jsem se je naučil -vzhledem k jejich náladovosti- aspoň obstojně lovit.

reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ... 3 2 1