Chytej.cz

Pletenku nebo vlasec? necteno

11.7.2014 | Vláčkař-CZ | 8.491 zobrazení | 59 odpovědí

Zdarec včeci. Chci vás poprosit o radu. Přemýšlí o zakoupení pletenky. Minulej rok jsem chytal na vlasec AWA-SHIMA o průměru 0,35mm, protože poté co taťka urval pár pěkných ryb tvrdí, že vlasec pod 0,30mm není vlasec… Letos jsem zkoušel Berkley NANOFIL 0,28mm, ale absolutně se mi neosvědčil… Za chvíli se začal trhat jako papír… Vláčím hlavně na štiky a candáty, ale vercajk mám universálně a vláčím s ním aj okouny a pstruhy. A tak si říkám, že bych šel do nějaké pletenky do prům. asi 0,17mm, ale s pletenkama nemám žádný zkušenosti. (Mám prut Shimano FORCE MASTER AX 270M 10–30g)

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1   
Středa 16. července 2014 ve 14:02 ® troutkiller reakce na …

Stroft>Tu 0,15 mám na mořském Lesathu Big game do 150g a nemám strach že bych ho za delší dobu neudolal,jinak na velký kousky mám jinou sestavu:-)

reagovat
Středa 16. července 2014 v 9:41 ® Stroft reakce na …
Stroft

troutkiller> Až do doby když ti do toho bouchne 50kg Halibut:-) tam je 0,15 na 30gr proutku fakt málo.

reagovat
Středa 16. července 2014 v 9:16 ® troutkiller reakce na …

Stroft>Já mám na moře ještě 10 let starou Firelinu a pořád jí nemužu prorvat.Na lehkou vláčku 0,15 Powerku a co letos vyndala metrovejch a skorometrovejch Keleru s Polakama.Když máš vyladěnou sestavu nepotřebuješ chytat na lano od jeřábu:-))

reagovat
Středa 16. července 2014 v 8:31 ® Stroft reakce na …
Stroft

troutkiller> 0,28 mám na moře na těžkou přívlač. V našich podmínkách nesmysl jak píšeš. Loni jsem koupil WFT Penzzil 0,5–3,5gr a odchytal jsem s nim celou sezonu, fakt parádni kousek. S hlavami 3–8gr s 0,10 H8mx, parádní sestava.

reagovat
Středa 16. července 2014 v 5:46 ® troutkiller reakce na …

Stroft>U nás když mrzne navi tak Candátí sezona právě začíná:-) A proto je pro mně Nanofil tak nedocenitelná věc,mráz,Okou­ni,Céčka a nanofil:-)) Jen mně zaráží že zadavatel má klacek šunt a chce na něj cpát návin skoro v ceně prutu,nehledě na to že chytá na klacku do 30g s nanem 0,28mm což je uplně šílená sestava na krokodýla:-(( Já mám na prutu do 30g Nano 0,12mm a naprosto mi to stačí.

reagovat
Úterý 15. července 2014 ve 20:04 ® Stroft reakce na …
Stroft

troutkiller> Já už nebojuji, relax fishing:-) Když mrzne, špica do vody a je klid. A když už to mrzne i na rolničce, usoudím, že sezona skončila:-((

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 19:07 ® troutkiller reakce na …

Stroft>Tvuj boj,chytám ho a není problém.Mám i Powerku,Fire­line,Daiwu a nevim co ještě,u Nanofilu je jedna obrovská plusová věc,dá se chytat i v mrazu,to se šnurou nejde:-((

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 19:00 ® Stroft reakce na …
Stroft

troutkiller> Zatím nano odolávám, byl jsem nahlodán ale co se o něm psalo a po referencích kamaráda zůstávám u HM8X a sufix performance braid. Uvidíme.....:-)

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 18:46 ® troutkiller reakce na …

Stroft>Jak napsal Kubas,kde není uzel tam v uzlu nic nepraská:-) Nepraská ani soudkovej uzel zakáplej vteřinákem.

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 18:28 @ Palivec reakce na …

Stroft> No nejspíš používá bezlovou drátěnou bižutérii na navázání nástrahy. Já také.

reagovat
foto/forum/2014/th-img108320.jpg
Úterý 15. července 2014 v 18:26 @ Palivec reakce na …

Stroft> Tady to máš i farebně: http://www.animatedknots.com/surgeonsjoin/ http://www.animatedknots.com/surgeonsjoin/#…

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 18:23 @ Palivec reakce na …

Stroft> Je takový uzel, předváděl mi ho Bienek v ZA. Trochu jako soudkový uzel na spojování dvou vlasců, ale není to soudkový uzel. Protahoval šnůru i vlasec smyčkou, motal sem a tam a výsledkem byl pěkný uzlík. Mám tak spojený podkladový vlasec s námotem NanoFilu. Ale vyhovuje i klasika (i když jsem psal, že se to nemá), chirurgický uzel (Surgeon's Knot). V případě potřeby ho používam i na spojení nylonového vlasce se šnůrami a funguje to. I s NanoFilem.

reagovat
foto/forum/2014/th-img108319.jpg
Úterý 15. července 2014 v 18:13 @ Palivec reakce na …

troutkiller> O NanoFilu jsem tady psal v době, když to byla absolutní novinka, tady se o tom nic nevědělo. Známý toho dotáhl kus z jakési první evropské předváděčky ve Švajcu, či kde. Já se o to samozřejmě řízl. David mi v diskusi kladl otázky a já odpovídal. Potom, když se to dalo koupit, jsem se ale do nákupu nehrnul, nějak jsem to nechal plavat. Zdálo se mi, že je to jen tenká překřtěná FireLine. On je to „nano“ už psané u všeho, za chvíli budou v TV reklamy na nanopivo a nanofernet, zprávy bude číst nanoblbec. Ale časem jsem na to přešel.Teď to používám na UL přívlač. Jsem spokojený.

Už jsem se na to dávno nedíval, ale byl bordel mezi udávanými průmměry a pevností NanoFilu na stránce Berkley a na stránkách evropských zástupců. Průměr v palcích byl zaokrouhlovaný blbě, stejně tak pevnost v librách. A výsledkem byly pěkné nesmysly. Mám to ještě kdesi odložené v excelovské tabulce.

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 17:13 ® Stroft reakce na …
Stroft

kubas> Co konkrétně máš na mysli?

reagovat
Úterý 15. července 2014 ve 14:16 ® kubas reakce na …
kubas

Stroft> Bezuzlovka.

reagovat
Úterý 15. července 2014 ve 13:53 ® Stroft reakce na …
Stroft

troutkiller> Nějaký trik jak spojit nano s mono by nebyl?

reagovat
Úterý 15. července 2014 v 5:07 ® troutkiller reakce na …

kubas>Je to jak píšeš,chytá nás s Nanem hafo a nikdy žádnej problém.Uzly nevážu páč motám bezuzlové vázání a už ani nevim kdy sem něco urval.Mám namotáno od 0.8 po 0.20mm a od zahájení po zámrz kdy je šnura k ničemu naprosto bez problému:-) Za mně palec nahoru.

reagovat
Pondělí 14. července 2014 v 18:18 ® kubas reakce na …
kubas

troutkiller> Né každý to správně váže a používá a pak vznikají polopravdy a mýty o tom, jak to nic nevydží a kdesi cosi :-) . To bylo před nanofilem a bude i po něm :-) . Nemám strach.

reagovat
Pondělí 14. července 2014 v 18:02 ® troutkiller reakce na …

Vláčkař-CZ>No nevim ale Nano jsem tu chytal mezi prvníma a do dnes už nic jiného ani nepoužívám a to bez nejmenšího problému.

reagovat
Pondělí 14. července 2014 v 16:49 ® Filo reakce na …

A to jsem uvažoval o tom že si ho koupim. Ještě ,že se mi do toho nechtěli dávat peníze:-)

reagovat
Pondělí 14. července 2014 v 16:34 ® Vláčkař-CZ reakce na …
Vláčkař-CZ

Palivec> Ten NANOFIL mi ani nepřipomínej… Když jsme ho chtěli reklamovat, tak nám říkali, že je to možná připálený při namotávání… To by potom vysvětlovalo poloviční nosnost, než je udávaná… :-(( (Při namotávání na cívku v Německu na stroji…)

reagovat
Neděle 13. července 2014 v 9:24 @ Palivec

Vláčím výhradně s materiály Berkley, FireLine a NanoFil. Za svoji praxi jsem vyzkoušel všechno možné, ale tyhle „zapouzdřené“ šnůry mám nejradši. Je třeba používat správné uzly, nespojovat šnůru s nylonovým či FC vlascem (jen přes kroužek, či zvrtlík). Pokud se začne šnůra třepit, ten kousek odstraním. Používám většinou jemnější vercajk a díky šnůrám je"to" citlivější. Netrhám, to spíš tenké vlasce FC s muškou. Nemám trpělivost párat se s velkou rybou na desítce. Jsem starý a blbý.

reagovat
Sobota 12. července 2014 ve 20:50 ® Špráchys

2 roky jsem chytal s Berkley FireLine, už nevím průměr (něco kolem 0,1 mm), ale posledních pár metrů se vždy hrozně třepilo, sice bez ztráty pevnosti (spíš asi se ztrátou ale né nijak velikou, že bych zaznamenal, že by mě to omezovalo) Loni jsem začal se pstruhama a pořídil si P povolenku, vláčák, naviják atd… na to pletenku StrikeWire 0,03mm o deklarované nosnosti 3 kg a neměl jsem dosud žádný problém. Dokonce jsem vytáhl podseklého 1m tolstolobika a že jsem ho nešetřil… Letos jsem koupil PowerPro 0,13 mm/ 8 kg. Zatím se nic netřepí a nosnost supr.

reagovat
Sobota 12. července 2014 ve 14:10 ® kamos007
kamos007

já vláčím 0,22–0,25 na dravce ještě jsem rybu na přívlač v životě neurval

reagovat
Sobota 12. července 2014 v 10:30 ® cujo reakce na …

Vláčkař-CZ> já mám spiderwire ultracast invisi braid a třepení nepozoruju, a to ju tahám ve velkým bordelu . . . .

reagovat
Pátek 11. července 2014 v 18:28 ® Vláčkař-CZ
Vláčkař-CZ

Do pletenky bych šel hlavně kvůli nulové průtažnosti, ale bojím se třepení… Líbí se mi nosnost pletenky Berkley whiplash, ale dočetl jsem se že je to docela lano a že se hodně třepí… Co je na tom pravdy?

reagovat
Pátek 11. července 2014 v 16:39 ® Filo

Já vláčim štiky s vlascem 0,25 a docela mi vyhovuje.

reagovat
Pátek 11. července 2014 v 16:27 ® cujo

Většinu sezóny vláčím na pletenku 0,12, ale když to situace vyžaduje tak jdu určitě do vlasce. Co si budeme povídat, o něco přibude záběrů. Co se týče vlasce, na ÚN chytám max. s 0,22 o shimana a vytáhl jsem na ní dost slušnejch ryb. Kdyby to taťka nerval přes brzdu a honem honem honem jak ouhořa, tak by vlasec asi vydržel. . . .

reagovat
Pátek 11. července 2014 v 15:34 ® hraji
hraji

trhání ryb není jen otázka tenkého nebo tlustého vlasce, je to otázka nesladěného a neseřízeného vybavení (prut, naviják a jeho brzda). Lovit pstruhy na vlasec 0,30+ je zhovadilost, o okounech ani nemluvě, na olouny a pstruhy chodím v vlascem 0,14 i slabším a nepamatuji že, že by mi ryba něco utrhla. Pletenka ti může pomoct, tu asi jen tak neutrhneš, ale pletenka na okouny a pstruhy?

reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1