Chytej.cz

Jak se řekne? necteno

20.4.2005 | efendi | 33.233 zobrazení | 48 odpovědí

Kdo zná odpověď na otázku: říká se vlasci SATURNA – SARTUNA – SATRUNA. Tyto názvy jsem slyšel a nyní se přeme co je správné. Pomozte s odpovědí.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   2 1  
Čtvrtek 11. srpna 2016 v 9:39 ® Pr3v1t3k reakce na …
Pr3v1t3k

regulus> No já to znám od mala jako saturnu, silon i vlasec. Všechny tři názvy používali dědcí u mě na chalupě tak mi to logicky přijde samozřejmé :-D A narazil jsem na tohle :

Jak se dorozumět na Plzeňsku Dýl – Všichni chodí dýl, později chodí v Plzni jen málokdo. Kulík – Kolíček na prádlo nedrží tak pevně jako poctivý plzeňský kulík. Nastevřít – Pootevřít, nejčastěji okno. Můžeme ale nastevřít ipivo . Nebo poklopec. Novákojc – Janča Novákojc, Péťa Novákojc, to je holt jiná liga! Nožíky – Fakt ostré plzeňské nůžky, které přestřihnou všechno. Paňár – Malý zlobidlo, třeštiprdlo, no prostě zmetek. Pentilka – Všude jinde se prý říká mikrotužka, takže když chce Plzeňák náplně do pentilky, nevolejte policii. Povjášet – Sloveso nevzhledně napsané, nicméně nesmí chybět ve slovní zásobě plzeňské domácnosti, jinak to prádlo prostě neuschne. Saturna – Chtějte po rybářovi, co není z Plzně, saturnu a vznikne problém. Zatímco bude vejrat s hubou dokořán, sumec vám uplave, páč jinde říkají vlasec. Tuto – Zní skoro až italsky, není to však šéf mafie, ale obyčejné ukazovací zájmeno. Vošouch – Sexy bramborák. Zeshora, zezdola – No comment. A jestli ještě někde uslyšíme zhovadilost jako „ze-z-Plzně", vyhodíme Prahu a zbytek republiky do povětří!

reagovat
Čtvrtek 11. srpna 2016 v 0:26 ® regulus reakce na …
regulus

Pr3v1t3k> tohle podivný slovo jsem zaznamenal až na tomto webu z „česky“ mluvící části republiky. Za celých 55 let svého života jsem to (kromě této diskuse) nikdy neslyšel a to si myslím, že máme u nás spoustu podivných slov, kterým zbytek ČR nerozumí. Až po několika dotazech jsem se dozvěděl, že saturna (případně ty druhý zkomoleniny) je vlastně SILON, nikdo tomu u nás nikdy jinak neřekl, až v poslední době (no ono je to už možná 20–30 let) se vžil název vlasec. Takže moje otázka zní, copak je to za bordel tady? :-D

reagovat
Středa 10. srpna 2016 v 9:13 ® Pr3v1t3k
Pr3v1t3k

Tedy ne zépedě je to kurva přeci SATURNA ( čti seturne). Jak to může někdo říkat jinak? Copa je to za bordel tuto?

reagovat
Úterý 9. srpna 2016 ve 13:06 ® cormoran reakce na …
cormoran

kerob> :-D

reagovat
Pondělí 8. srpna 2016 v 15:35 ® kerob reakce na …
kerob

Robur> Změníme-li ve slově láska 4 písmena a jedno uplně vynecháme, dostaneme slovo PIVO. To nemůže být náhoda!

reagovat
Pondělí 8. srpna 2016 v 11:21 ® Robur
Robur

Je vtipné, že je to od slova Saturna, ale přesmyčkou vzniká blízké slovo „struna“

reagovat
Neděle 7. srpna 2016 ve 22:06 ® dagos

Myslím že správně je saturna.

reagovat
Středa 6. července 2016 v 16:15 ® vezirek

Sleduji tuto diskuzi již dost dlouho, ale můj táta již před 60ti léty tomu říkal saturka, asi proto, že pocházel z Hané.

reagovat
Středa 6. července 2016 v 15:50 @ Líša

Takže saturna je vlasec? Nemám ponětí o rybaření, překládám knížku a děti řežou proutek z lísky a kupují saturnu…

reagovat
Sobota 18. září 2010 v 18:11 ® Jak.novi
Jak.novi

Slovo saturna jsem použil snad jen jednou v životě a to včera při slovním fotbalu. :-)

reagovat
Sobota 18. září 2010 ve 14:47 ® Radim11
Radim11

Rozhodně saturna!

reagovat
Středa 15. září 2010 v 11:49 ® Mary
Mary

BigMike> Přesně tak, co já pamatuji, vždy to byla saturna při zakoupení cívky. Něměli jsme pruty, používali jsme to, jako dnešní řečená pytlačka. Od pěti let si můj mozek již pamatuje a saturna byla již před pětačtyřiceti lety. Starší pamětník řekne ještě dřív. Ovšem,někdy opravdu někteří neví, co,to saturna je. Ale, když si tak vzpomínám, moje matka to také,tak nazývala a ta byla ročník 1920

reagovat
Úterý 14. září 2010 v 18:28 @ katkaak

Samozřejmě, v Plzni je to opravdu Saturna (podle obchodní značky Saturn, jak již napsal pan Otavák)

reagovat
Čtvrtek 21. ledna 2010 ve 21:48 ® Otavák
Otavák

Saturna opravdu vychází z názvu sedulové imitace značky Saturn. Pokud někdo máte knihu „Rybářský sport“ od Jaroslava Tejčky (vydáno 1934), nalistujte si strany 81 a 82. Je tam dost obsáhlý článek o imitacích a obchodní značka Saturn se tam objevuje. Dále doporučuji knihu od Zdeňka Šimka „Rybářství na tekoucíh vodách“ (vydáno 1956) str. 225 a 226. Druhá jmenovaná knížka se dá koupit za kilo v antíku.

reagovat
Úterý 12. května 2009 v 19:34 @ machy43 reakce na …

I když uznávám že vysvětlení BigMikeho zní docela logicky. ;-)

reagovat
Úterý 12. května 2009 v 19:27 @ machy43

Jsem z Budějc, učili mě staří budějcký a lipenský rybáři a po pradědovi mi zbyly i nějaké poznámky a tady prvně se setkávám s něčim jinym než SARTUNA. Satruna vůbec nechápu a plzeňskou saturnu si vysvětluju tim, že si tam Géčkem zkazili zdravej úsudek a pletou si to s jednou takovou planetou. :-D Čímž zdravim Vagiho :-D

reagovat
Čtvrtek 29. ledna 2009 v 17:32 ® 1Mara
1Mara

bubu :-D DDD

reagovat
Čtvrtek 29. ledna 2009 ve 14:42 ® chyt a pust

u nás se tomu tak též říka saturna nebo snůra

reagovat
Čtvrtek 29. ledna 2009 v 8:09 ® iwanhoe
iwanhoe

STRUNA

reagovat
Středa 28. ledna 2009 ve 23:36 ® Patlaloš
Patlaloš

Vlasec,silon,sa­turna,vláseň,špa­gát na ryby,umělá nit atd atd vše je to stejné :-)

reagovat
Středa 28. ledna 2009 ve 20:08 ® albin
albin

Vagi:Správně.U nás v Plzni to bude pořád saturna.Depa asi přišli na satrunu.Copa to,slovo je to pěkný,ale japa se má vyslovovat. :-D DD

reagovat
Středa 28. ledna 2009 v 17:01 ® sus1 reakce na …

bubu: :-)) ))

reagovat
Středa 28. ledna 2009 ve 12:24 ® bubu reakce na …
bubu

Robe,téměř 46 let žiju ve velkém omylu. Strašné zjištění.

reagovat
Středa 28. ledna 2009 v 11:14 ® Robur
Robur

Bubu, prosím tě, co ti to rodiče namluvili. Méďa B. si žije v praku staromládeneckým životem a Cinda ho těžce uhání, koem čehož už se Bubu dávno motá. Promiň, ale myslím, že je na čase, aby ti už někdo řekl pravdu. Ale ten los se tam tak divně koukal.:-D

reagovat
Středa 28. ledna 2009 v 10:56 ® bubu
bubu

sus1-ale no ták,bubu je přeci medvídek,synátor slavného Mědi Bédi. Dostal jsem ji už v pionýrském táboře ve Třech studních na Vysočině někdy kolem roku 1972 a přetrvala do dnes.

reagovat
Středa 28. ledna 2009 v 10:37 ® slimak
slimak

Já jako malej jezdil na Lipno do Frymburku a jeden starý rybář co mi dával rady to nenazval jinak než SARTUNA…:)

reagovat
Úterý 27. ledna 2009 ve 22:29 ® Cudla
Cudla

Zapoměli jste na SOLINKU,saturna (BM),plananka i ty okrajové imitacce,šnůra silon......

reagovat
Úterý 27. ledna 2009 ve 20:01 ® sus1

Pardon – STRkanice.:-)) ))

reagovat
Úterý 27. ledna 2009 v 19:51 ® sus1

Tet mi to došlo??když řikají saTRuna,tak proto řikaj STRanice?!:-)) )))))))))))

reagovat
Úterý 27. ledna 2009 v 19:49 ® sus1

vagi::-)) ))

reagovat
novější starší
Stránky:   2 1