Chytej.cz

Pivní deníček necteno

7.11.2013 | džigit | 14.596 zobrazení | 194 odpovědí

Pivní deníčekO pivu a všem okolo něj, bůček a jiné, k pivu hodící se poživatiny, nevyjímaje :-)
Prostě pokec o vlastní výrobě a zkušenostech s různými malopivovary.Ty velké nás masírují dostatečně…

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   7 6 5 ...
Neděle 23. února 2014 v 16:50 ® Pařez

Nejlepší a nejjednodušší domácí výroba je z hotového sladového extraktu, rozmíchat, uvařit 60 minut, přidat chmel na 2 krát. Nechat vychladit, přelít do skleněného demižónu, přidat kvasnice, zažbluňkat, ať se to provzdušní (nutné zakvašenou mladinu řádně provzdušnit), nasadit bulkátko, dát do malé chladničky při teplotě 10 až 12 °C a pozorovat vývin CO2. Doba kvašení 3 až 7 dní, záleží, jak se podaří trefit množství kvasnic. Poté přelít do PET lahví, aby to v nich dokvasilo, snížit teplotu v lednici na 5°C. Pivko se za dva až tři dny nasytí, PET láhev je tvrdá jako šutr. Pak snížit teplotu k nule a týden počkat. V demižonu je možné sledovat jednotlivé fáze kvašení, takže i bez měření prokvašení je možné odhadnout správný okamžik k přelití do PET láhve.

reagovat
Sobota 22. února 2014 ve 22:07 ® OBr reakce na …
OBr

džigit> na srazu ti prozradím mé tajemství, jak vařitpivo zdravé, aby v sobě mělo řadu prospěšných antioxidantů, které zabraňují rakovině ;-)

Mimochodem i já mám teď čerstvou zkušenost…bohužel jsem opět objevil slepou cestu :-(( Nakoupil jsem plastový soudky s ventilem (že ušetřím za kyvetu) , jenže ty mizerové netěsní na 100%, ale jen na 99.9% a to je špatně, takže mám pivko jen lehce nasycené.

A já měl takovou radost, že jsem ušetřil… takže se zase vracím k lahvím. Si připadám jak Cimrman, který taky neustále bádal a špekuloval, aby nakonec zjistil: „Tak pánové, tudy cesta nevede.“

reagovat
Sobota 22. února 2014 ve 13:40 ® džigit

http://www.novinky.cz/…loustne.html

reagovat
Sobota 22. února 2014 v 11:28 ® džigit

Obr> tak jsem včera poprvé vyzkoušel přečep z velké bečky do 5 L soudků.První pokus- ca 3,5 L a dál nic.Dumal jsem,až mi došlo,že v narážečce je malý zpětný jazýčkový „ventil“. Po jeho odstranění se nám další tři soudky podařilo naplnit skoro max.Možná i na max,ale nebyla přesná váha.
Druhé zjištění při pokusu-koupil jsem zbytečněmoc „hovadin“ :-)) Ale znáš to, energii ani futro to nežere a nikdy nevíš,kdy se to můžehodit :-)

reagovat
Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:21 ® Pařez reakce na …

džigit> souhlasím. Prvním krokem je vědět v širších souvislostech, co vše může být zapivo považováno a z čeho všeho se dá vyrobit.

reagovat
Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:14 ® Pařez reakce na …

džigit>

Poupě zavedl trochu vědy do výroby. Dříve si sládek oblékl kožené kalhoty, vylil trochu uvařené sladiny na dřevenou lavici na kterou si sedl. Podle toho, jak dobře se přilepil a následně odlepil poznal, zda je várka dobře zcukřená. Svrchně kvašená piva té doby neměla nic společného s dnešním pivem a pochybuji, že by to dnes někomu chutnalo.

reagovat
Čtvrtek 13. února 2014 ve 20:08 ® Pařez reakce na …

ano,to je ono.

http://www.ceskepivo.cz

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 23:07 ® džigit

http://cs.wikipedia.org/…Ondřej_Poupě

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 23:04 ® džigit reakce na …

Pařez> pane kolego jmenovaná kniha se zabývá především historií vzniku a vývoje piva,především pak v Českých zemích ;-) o vaření jsou tu jiné,odbornější .-)

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 23:03 ® OBr reakce na …
OBr

Pařez> toto sluníčko?

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 23:01 ® džigit reakce na …

OBr> zřejmě to ma kolega troch pomylene.Řek bych,že se plete pojmy s průjmy :-)) Ono existuje pro naše tradiční piva označení „pivo plzeňského typu“. Pravda ovšem je,že existují různé pivní styly,mezi kterými je styl výše jmenovaný u nás nejoblíbenější a tím snad i nešťastně označován jako česká klasika. Tohle ovšem kolega vědět nebude a jeho chytré okolí taky ni. Histrorie vaření piva je dlouhá a jeho poznávání bych začal až někde od doby F. O. Poupěte

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 22:52 ® Pařez reakce na …

ta knížka Česképivo je vhodná pro laiky, takže rozhodně doporučuji. I některé velkopivovary vyrábějí česképivo dle ochranné známky zaregistrované v EU a pozná se to tak, že na etiketě mají takové sluníčko. Pro ty, kdo chtějí o pivu vědět mnohem více, potom doporučuji knížku Pivovarství, teorie a praxe výroby piva od G. Basařové. A Ti, co chtějí vědět o pivu úplně všechno, tak potom doporučuji knížky od zahraničních autorů, jako je W. Kunze, Ch.Bamforth nebo Ch. Boulton. To jsou současné největší světové kapacity.

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 22:47 ® OBr reakce na …
OBr

Pařez> je otázka, co je „česká klasika“. Úplně pradávno se dělaly hlavně svrchně kvašená piva, později, když se zvládlo chlazení a technologie výroby, začalo se prosazovat spodní kvašení..ale které z těch spodně kvašených piv označit jako „klasický český ležák“ ? Já budu tvrdit, že to je Prazdroj, moje babička z Třeboně bude prosazovat Regenta a kluci z Ostravy nakonec přijdou s myšlenkou, že českou klasiku k nám propašovali z Polska :-D

A u těch ochucenejch bych nebyl tak kritickej, monotónnost už unavuje, taky nejezdí jenom bílá a stříbrná auta, i když je jich většina.

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 22:32 ® džigit reakce na …

Pařez> a to si synku vyčet kde?

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 22:20 ® Pařez reakce na …

Ví někdo, jaký je rozdíl ve výrobě piva mezi českou klasikou a velkopivovarem? Vyrobit dobrý klasický český ležák umí vyrobit jen málokterý minipivovar. To je jeden z důvodů, proč tak často vyrábějí speciály. Višněmi, karamelem či medem se dá ledacos zamaskovat.

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 20:08 ® džigit reakce na …

OBr> :-D pivo :-D

reagovat
Středa 12. února 2014 v 19:58 ® OBr reakce na …
OBr

džigit> vem to na sraz a budeš mi číst před usnutím :-)

reagovat
Středa 12. února 2014 ve 12:03 ® džigit

sem si urobil radost :-)

reagovat
foto/forum/2014/th-img104813.jpg
Čtvrtek 30. ledna 2014 v 15:49 ® džigit reakce na …

OBr> asi jim stači,to co vam vaří velkopivovar :-)) To ja ještě zapoměl na zámecký minipivovar.Ten mám cca 1 km http://www.zamek-zabreh.cz/…ovar-pikard/

reagovat
Čtvrtek 30. ledna 2014 v 15:24 ® OBr reakce na …
OBr

džigit> no, moc pěkné to tam máte.. tady vaří kluci jenom pokoutně doma a ty oficiální „mini“pivo varky dělají většinou českou klasiku, kterou šmrncnou něčím sladkým, což mi moc nevoní.

reagovat
Čtvrtek 30. ledna 2014 v 11:41 ® džigit reakce na …

OBr> zajímave,že to višňové o dost víc.I chuťově,há­dalo se mi to v hubě.
Když se podívám,co mi zdejší okolnípivo várky nabízejí,nevím kdy uvařím svoje :-)) Krom toho,že sem neochutnal vše od těchto dvou,jsem objevi lještě Qásek
http://www.hobitclub.net

reagovat
Čtvrtek 30. ledna 2014 v 10:58 ® OBr reakce na …
OBr

džigit> jj, tyhle věci dost pění… já teď dokvasil „zdravotní“ pivko a je mooooc dobré, jen přemýšlím, jestli vzít na sraz 1 lahev, nebo 15l soudek, zbytek jsem už degustoval a nic nezbylo :-)

reagovat
Středa 29. ledna 2014 ve 22:11 ® džigit

Borůvkový ležák,já ortodox, hodnotím velmi pozitivně.Višňovému nějak nemůžu přijít na chuť,voňavka.Ono všeobecně,krom pořádné višňovky na višních nic není…Navíc dost pění

reagovat
Neděle 26. ledna 2014 v 11:24 ® džigit
reagovat
foto/forum/2014/th-img104532.jpg
Sobota 25. ledna 2014 ve 23:51 ® džigit reakce na …

OBr> bude enem musim byt vic redy.Víděňský ležák Zbuj je parádní.Parádní plná chuť,chmelovinka na závěr-vřele doporučuji. Jdu se věnovat dalšímu škopečku :-)

reagovat
Sobota 25. ledna 2014 ve 21:50 ® OBr reakce na …
OBr

džigit> višeň jsem taky zkoušel..ale nakonec jsem zůstal jen u chmele, i tak je to pořád špekulování habaděj .. fotka tý višně by nebyla?

reagovat
Sobota 25. ledna 2014 ve 14:03 ® džigit

dnes koštovačka-Zbuj,Borůvkový a Višňový ležák.
Třa čerstve klobasky zapit,venku kosa jak z nosa,tak večer u krbu :-)

reagovat
Úterý 21. ledna 2014 ve 20:02 ® džigit

objevil sem,že přišel i druhý balíček ;-)

reagovat
foto/forum/2014/th-img104466.jpg
Úterý 21. ledna 2014 v 19:15 ® džigit

to je ten soudek

reagovat
foto/forum/2014/th-img104463.jpg
Úterý 21. ledna 2014 ve 14:46 ® džigit

OBr> černe hebla jsou proti zlomení hadice,jinak pár redukčních ventilů,ucpávek,těs­nění a rychlospojek.Něco je na náhradní díly,něco na dovybavení výčepů a ze zbytku,po dokoupení pár drobností snad vyrobím to heblo na plnění ;-)

reagovat
novější starší
Stránky:   7 6 5 ...