Chytej.cz

Alternatívny pohon malého plavidla necteno

10.9.2013 | lunimus | 6.491 zobrazení | 42 odpovědí

Priatelia. Nedávno som videl celkom zaujímavý nápad.
Chlap používal na pohon malého nafukovacieho člna klasickú akumulátorovú vŕtačku, kde upol dlhší hriadeľ s vrtuľou. Hriadeľ bol v ložisku, ložisko v ruke a v druhej vŕtačka.
Samozrejme sa od toho nedá očakávať extra výkon, ani výdrž, ale napadlo mi, že kopec týchto skrutkovačiek je na 12V a kapacita sa pohybuje cca na úrovni 1,5 Ah. Ak by som túto baterku nahradil autobatériou, výdrž by mohla byť viac než dostatočná pre zavážanie MALÝM plavidlom. Zároveň by sa vyriešilo rozumne uchytenie k člnu, nech má človek aspoň jednu ruku voľnú :)
Prípadne by to mohol byť zaujímavý pohom pre belly boat.
Čo si o tomto nápade myslíte?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   2 1  
Neděle 22. září 2013 ve 14:37 ® Kazan reakce na …

breca> když jsem viděl to s křoviňákem, vzpomněl jsem si na lodní motor tümler, vypadal úplně stejně. Pokud vezmu že byl chlazený vodou a věčně se to přicpávalo, tak to zlatej křoviňák ;-)

reagovat
Čtvrtek 19. září 2013 v 8:13 ® lunimus reakce na …

breca> Ono je to všetko pekne funkčné, len to treba brať s určitou dávkou recesie, čo nie všetci pochopili :-) Viedé, čo si sem dal sú fajn :-) … i keď nevidel som zatiaľ len to prvé. Priznám, že ma prekvapila rýchlosť tej elektro motorky :-)

reagovat
Středa 18. září 2013 ve 20:32 ® breca reakce na …

A pokud je něco opravdu špička, tak to je tento vynález. Sedneš už doma a vyrazíš rovnou na rybačku.....

reagovat
Středa 18. září 2013 ve 20:13 ® breca reakce na …

Tohle téma mě tu zase hodně pobavilo, tak jsem trochu zapátral… a což takhle hoši křoviňák:

reagovat
Středa 18. září 2013 v 19:58 ® breca reakce na …

lunimus… Má pravdu, předsedo:

reagovat
Pátek 13. září 2013 v 9:35 ® lunimus reakce na …

regulus> jeden kamarát, čo chodievame spolu občas na splavy má urobený do kanojky sklápací teleskopický sťažeň s rahnom :-) Samozrejme to je náročne použiteľné pri splavoch na riekach, kde treba prenášať, ale kýl aj sťažeň väčšinou namontuje a používa keď to donesie na nejakú väčšiu stojatú vodu.

reagovat
Pátek 13. září 2013 v 9:29 ® lunimus reakce na …

Palivec> milujem ľudí, čo radia bez toho, aby si prečítali diskusiu. Si môj obľúbenec č.1

Pre info, videl som už aku vŕtačku použiť aj ako pohon bicykla , videl som z toho urobený mixér do kuchyne a podobné vtákoviny. Prečo by som nemohol použiť aku vŕtačku ako motor na loď? Nikto od toho neočakáva, že to obopláva Liptovskú Maru, alebo Oravskú priehradu a určite s tým nepôjdem na Dunaj … a určite si na tom nechcem založiť biznis s predajom lodných motorov … ale máš niečo proti recesii?

reagovat
Pátek 13. září 2013 v 9:00 @ Palivec

A co takhle to zkusit jako alternativní pohon letadýlka. Bude to nepochybně fungovat. Nainstaluješ to do nějakého krámu, akumulátor do ruksaku na záda a vrhneš se s tím ze střechy paneláku v Petržalke. Jeden let je zaručený. Lidstvo příjde o jednoho génia, co má doma dvě vrtačky s plastovýma kolečkama. To bude věčná škoda, kurvafix.

reagovat
Pátek 13. září 2013 v 8:41 ® siri reakce na …

regulus> misto kylu by snad stacily ploutve spoustene po stranach, jako pouzivali Holandani – a taky Sevylor dodaval takovej sail kit ke svym nejvetsim nafukovakum…

reagovat
Čtvrtek 12. září 2013 ve 21:53 ® Fryw reakce na …
Fryw

David H.> Jo tam drakujou,…a taky často neví jak se dostat z místa kam neměli v plánu dorazit :-)

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 23:43 ® HaD reakce na …
HaD

regulus> to je :-) Nebo třeba Mlýny :-)

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 21:46 ® regulus reakce na …
regulus

kerob> nikdy jsem kite na ničem nejel, tak nevím, ale něco jsem se kdysi najezdil na plachetnici. Z praltickýho hlediska je na rybářské lodi stěžeň na překážku (i když je to jen nějaká tyčka), proto mě napadl ten drak na kite… .
Pokud to vezmeme jako nějakou teorii, pojede to na kus hadry do který se bude opírat vítr, čím větší tím rychleji. Pokud nebude mít loď kýl, tak pojede prakticky jen po větru, to je snad taky jasný. No a pokud se to pojme tak, že pokud bude slušně foukat, tak to využiju, vůbec to není nereálný. Dovedu si představit něco jako je plachta balon na některých plachetnicích přichycená na přídi ve dvou bodech a vršek na dvou bodech na provaze. Pravda musíš do toho nabrat vítr, je to použitelný jen když fouká furt, ale je to jakási alternativa. Jam moc rychle pojede loď závisí na její konstrukci, váze a samozřejmě síle větru a velikosti plachty. Pokud se týká nákladů, tak zadarmo to asi nebude, ale žádnej velkej ranec taky ne.

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 21:27 ® regulus reakce na …
regulus

David H.> Vždyť jsem psal na velkých nádržích a to Lipno myslím je, ne??? ;-)

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 13:37 ® džigit reakce na …

kerob> písknu Ti SZ,ať tu přenechame alternativcům ;-)

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 13:35 ® kerob reakce na …
kerob

Zavolej si do Normarku – na velikost 4000 ji maj, treba bude i na 6000…

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 13:15 ® džigit reakce na …

kerob> šikovny synek,eště poraď,kaj sehnat civku na Šimo bait 6000 DE U a budu Tě chvalit,kaj přindu :-))

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 13:09 ® kerob reakce na …
kerob

Kite na kitesurfing je mozna tak v cene levnyho spalovaku :-) (mam obyc kita – na vode nepouzitelnyho a stal vic, jak zakladni Minnkota endura 30). Aby sel kite startovat z vody, ma nafukovaci komoru aby drzel tvar a tim padem ho nikam nenarves.

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 13:06 ® kerob reakce na …
kerob

repasi clanku udela treba Avacom nebo treba Satria Olomouc… tohle dneska neni problem.

reagovat
Středa 11. září 2013 ve 13:04 ® kerob reakce na …
kerob

V kajaku vozim takovej malej ruzovej destnik a jede to na nej jak z praku :-D

reagovat
Středa 11. září 2013 v 11:55 ® malamut reakce na …
malamut

regulus> no, tu bych možná vzal i na bellíka :-)

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:46 ® džigit reakce na …

regulus> a co članky? Ja se kupil McAlister a po pěti letech,či vic,bo nevim přesně jak dluho ju mam nejdou sehnat náhradní články.A vrtačka furt šlape, a to jako že fest!

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:22 ® HaD reakce na …
HaD

regulus> no, ono to zní jako úlet, ale např. na Lipně, kde duje skoro pořád by se ta trasa opravdu dala naplánovat tak, aby byla jedna cesta „grátis“ a tudíž by elektromotor více vydržel. Asi bych tak ale plánoval raději tu první :-)

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:21 ® HaD reakce na …
HaD

džigit> myslíš spřežení tolsťáků či duháků? :-D

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:14 ® regulus reakce na …
regulus

malamut> jak povídáš, po mnoha pokusech s ne sice úplně levnými AKU (cenová relace okolo 5 tisíc a víc), jsem se namíchl a koupil tohle http://www.protool.cz/…-Detail.aspx?… (mám ji i s příklepem). Je to sice drahá hračka, ale fakt to za ty prachy stojí, vrtačku do zásuvky můžeš klidně nechat doma, bleskově přehodíš sklíčidlo a držák na bity, nedám na ni dopustit.

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:07 ® džigit reakce na …

David H.> to už použivaju yachtaři,zkusil bych slunce :-))
Kupiš torqeedo motor a solarko,pak enem vyčkaš slunečne dny :-D
Anebo se cosyk ochočit,jak saňaři psy?

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:05 ® regulus reakce na …
regulus

David H.> vítr není vůbec nereálnej, třeba drak na kite surfing (boarding), ovšem pokud nepoužiješ nějaký samo domo, jsme zase na ceně levnýho lodního motoru. Má to svoje plus i mínus, jako všechno, moc to na lodi nezavazí, když to nepoužíváš nacpeš to do nějakýho pytle, ale omezená manévrovatelnost, rybářská loďka bez kýlu pojede prakticky jen ve směru větru. Z druhé strany na velkých nádržích pokud potřebuješ jet dál, ušetříš část energie z baterie, pokud se ti neobrátí vítr, tak jednu cestu se vezeš za drakem.

reagovat
Středa 11. září 2013 v 10:01 ® malamut
malamut

regulus> to máš pravdu, ale pak jde o počet vyvrtaných děr, než hodíš vrtačku po nejbližším psovi :-)

reagovat
Středa 11. září 2013 v 9:54 ® HaD reakce na …
HaD

lunimus> mno… :-) Ale nakonec, proč ne. Když už jsme u těch alternativ, tak co třeba vítr? :-)

reagovat
Středa 11. září 2013 v 9:03 ® džigit

sem o synka měl strach,že v te rychlosti jebne do teho betonbřeha :-))

reagovat
Středa 11. září 2013 v 8:39 ® lunimus
priatelia, priznám sa, že som túto diskusiu rozviedol aj inde. Ako som spomenul už v úvode, nápad som niekde videl v realite a nie je môj. Dokladom toho sú už celkom slušne prepracované pohony a jeden zaujímavý link je napr tu: No a znova opakujem, že to beriem skôr ako recesiu, než reálny nápad. Ale vzhľadom k tomu, že sa mi doma váľajú 2 staré aku vŕtačky s nefunkčným akumulátorom, tak si to možno skúsim postaviť :-) reagovat
novější starší
Stránky:   2 1