Chytej.cz

Pomoc při výběru vláčáku necteno

9.8.2012 | Qaay | 10.386 zobrazení | 78 odpovědí

Ahoj, chtěl bych pomoc s výběrem vláčáku. Vím, že je takových diskusí už mnoho, ale nenašel jsem takovou, která by splňovala mé parametry. Budu chytat na přehradě Rozkoš (rozloha 1000 hektarů). Mám již prut na gramáž 5–20g, ale chci zkusit větší. Myslel jsem, že by mohl měřit 3m a víc, jelikož budu chytat jen na přehradě a chci házet daleko. A gramáž tak od 20g. Mám v plánu chytat na wobblery a poppy tak okolo 10–16 cm. Nemám moc velkou zkušenost poraďte prosím jak konkrétní pruty tak i třeba jiné vlastnosti. Můj cenový strop je 2500Kč. A poraďte prosím jaký naviják by k tomu šel, myslel jsem RedArc od SPRO Děkuju moc Juran

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 16:00 ® troutkiller reakce na …

Stroft>Kámo nejde:-)) )

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:42 ® Stroft reakce na …
Stroft

Piscicapus> Nedávno, jsem v garáži lapl do ruky vláčak s monofilem, to jsem zjistil až u vody. Těch ku-rew co se neslo nad hladinou, bys nespočítal!

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:40 ® Stroft reakce na …
Stroft

Piscicapus> V té době jsem jezdit Trabantem, šlo to ale těžko:-)

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:35 ® Piscicapus reakce na …

Stroft> co jsi měl pří gumování navinuto na cívce před cca pětadvaceti, třiceti lety? A netvrď mi, že to nešlo.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:25 ® Stroft
Stroft

Gumovat s monofilem, to jde? :-))

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:24 ® Piscicapus reakce na …

osprey> přesně tak, jde o použití šňůry/vlasce při lovu na větší vzdálenost a vliv toho kterého na zásek, a tohoto tématu se snažím zuby nehty držet.

Dobrou chuť a budeš-li mít chuť se držet tématu a pokračovat v něm, budu k dispozici večer.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:17 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Vím, že ty techniky jsou staré. Nové jsou (byly) pro mě.

Pokud jde o věci, které dělám s nástrahami nad rámec toho, co ostatní, nemám zájem to šířit. Náš rozhovor začal u pletenky.

Koukám, už půl hodiny můžu jíst (byl jsem u zubaře). Nechám tě tu a půjdu navštívit kouzelnou bílou skříňku. Měj se fajn.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 13:05 ® Piscicapus reakce na …

osprey> některé tebou zmiňované techniky jsou dost staré, starší než doba, kdy se šňůry staly běžnou součástí. To pro úplnost.

Co jsi se ve vedení nástrah naučil nového? Buď v pár příkladech konkrétní, prosím – popiš jak vodíš nástrahy, uveď pár příkladů. Možná pro druhé, které naše debata třeba zajímá.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 12:55 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Drop Shot, Softjerking, Texas a Carolina rig z oficiálně známých věcí. Některé způsoby vedení gum, které jsem dříve nedělal (ono to na naší říčce ani nemělo smysl).

A pak některé ptákoviny, co dělám jen tak – ale někdy i fungují.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 12:34 ® Piscicapus reakce na …

osprey> zdejší lid nepřehlížej a nepodceňuj, zdejší lid má oči a občas i rozum. I když si píšeme mezi sebou, svými názory lid ovlivňujeme. Lid tu také nechal pár reakcí týkajících se v podstatě naší debaty.

Co jsi se ve vedení nástrah naučil nového? Buď v pár příkladech konkrétní, prosím.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 12:22 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Lidi bych vynechal. Momentálně debatujeme jen my dva. Pokud jde o vedení nástrah, za poslední roky jsem se naučil dost nového.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 ve 12:02 ® Piscicapus reakce na …

osprey> teď jsem z toho jiskření zblblej…

Ano, ve vedení nástrahy asi bude zakopaný pes. Nástrahy vodím stále stejně již od dob, co jsem s vedením nástrah začal. Možná dnešní vedení se od toho mého liší, lidé mají větší průvěsy, slabší průměry návinů a méně času na ryby. O to víc se ale věnují teorii a diskuzím, ale to něco jim uniká.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 11:39 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Právě, že k jiskření není důvod.

Otázka je i vedení nástrahy. Při tažení jsou záběry cítit líp.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 11:31 ® Piscicapus reakce na …

osprey> lidé velmi rychle zapomínají.

Nezdá se mi, že by to tu jiskřilo. Je k jiskření důvod?

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 7:17 ® troutkiller reakce na …

jepice>Naposled sem ten rozdíl pletenka-mono zkoušel na moři,ten rozdíl je obrovskej!Ani hodně dobrej vlasec na 20m pletence nestíhá:-((

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 0:23 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Už na dvacet metrů jsem ty záběry vnímal výrazně jinak a jak jsem psal – střídal jsem vlasec a pletenku po rybě. Na těch pade už jsem ten vlasec ani nezkoušel.

Ale nechme být. Už na pár místech to tu dneska jiskří, protože se lidi nesrovnali, že někdo jiný udělal diametrálně odlišnou zkušenost.

Jestli bude čas, snad těch ryb z velké dálky letos pár přidám.

reagovat
Čtvrtek 16. srpna 2012 v 0:03 ® jepice-zruseno reakce na …

osprey> Věčná diskuze, jestli pletenku, nebo vlasec. Gumáci pletenky milujou a já jim musím dát za pravdu, že na ty candáty ve velký hloubce nebo dálce je to dobrá věc. Jinak je to asi šumák. Akorát já na velký vodě chytám jednou za rok, dám tam špulku s pletenkou místo vlasce a pak to drbne vo šutr a já mám poloviční infarkt a zasekávám jak o život, jak je to najednou citlivý, tak nepoznám, že to je jenom dno.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 18:42 ® Piscicapus reakce na …

osprey> ano, toto téma by nám zabralo dost času, proto bych to případně nechal na zimu.

Vnímal bys je stejně a podle mého to náhoda je. I s vlascem cítím drbance o dno a i chod nástrahy.

Ale ano, také ji používám i při lovu na větší vzdálenost. To samé vlasec, a jak jsem již psal, používám jak vlasec, tak i šňůru a ani jedno není ve své podstatě špatná volba.

Jak víš, tak jsou situace, kdy mám raději vlasec, ale není to kvůli tomu, co tady řešíme.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 18:10 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Je diskutabilní, kolik bylo těch záběrů, o kterých jsem nevěděl (jsou, je jich hodně a často si člověk není jist na pár metrů). A taky je otázka, jak bych vnímal ty dva, mít vlasec. Náhoda bych tomu neříkal. Jasně cítíš chod nástrahy, dno i záběr. Měl jsem spoustu jiných záběrů na menší dálku.

Na tuhle disciplínu si pletenku podržím. Vyzkoušel jsem oboje, takže jsem si vybral sám a dokud se nepřesvědčím o špatnosti té volby, tak měnit nebudu.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 17:56 ® Piscicapus reakce na …

osprey> to je přesně ono, loni jsi měl dvakrát záběr candáta na větší vzdálenost, ale o zbytku záběrů jsi vůbec nevěděl – takže 2× náhoda.

Ano, je to jak píšeš, každému vyhovuje něco, co druhému nemusí vyhovovat. Mě vyhovuje obojí.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 17:44 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Nevím. Já na vzdálenosti 50+ m lovím od loňska (souvisí to i s tím, že mám auto 2 roky a u nás bych při tak dlouhém náhozu chytal na poli za řekou). Záběr candáta za hranicí 50 m jsem měl loni dvakrát a byl na pletence naprosto jasný.

Myslím si, že spousta věcí je záležitost osobní volby. Každý si nakonec chytá tak, jak mu to vyhovuje.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 17:12 ® Piscicapus reakce na …

osprey> podstatné jsem napsal, ale dodám, že nemám i s vlascem problém na větší vzdálenost zaseknout a následně zdolat rybu. U šňůry platí to samé.
Pokud jde o záběr jako takový, tak na velkou vzdálenost je fakt náhoda záběr poznat a je jedno jestli máš navinut vlasec či šňůru. A pokud lovíš v proudu, tak je to stoprocentní (lovím z 90% na tekoucí vodě).

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 16:56 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> A co kdybys byl trochu víc konstruktivní a tu svou zkušenost z praxe rozvedl?

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 16:42 ® Piscicapus reakce na …

osprey> není to dlouho, co jsme spolu podobné téma řešili. Je prostě udivující, jak jsou lidé ovlivněni reklamními canci a všudepřítomnými názory, které do světa vypustil někdo rádoby všehomoudraznalý.
Samozřejmě po teoretické stránce je vše v pořádku, ale z praxe mám jinou zkušenost. Jelikož používám obojí, tak znám vlastnosti toho i toho.

Zvolil jsi nevhodný model: láhev či bota uvázaná na dvacítce vlasci a pak na šňůře – v praxi jde o model nepoužitelný. Snad jedině jako demonstrace průtažnosti vlasce oproti šňůře. Ale všichni ví, dokonce i já, jaké to v tomto směru je…

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 16:24 ® osprey reakce na …
osprey

pepanek> V pohodě. Já se bez pletenky 15 let obešel. Ale je to rozdíl. Když dvě hodiny skáčeš gumou na vlasci po dně a pak to tam v dálce tak nějak zadrhne, tak si ani nevzpomeneš, že bys měl sekat.

S tou pletenkou ten klep i na tu dálku cítíš jako klepnutí a na zásek ti stačí normální pohyb zápěstím.

Zkus si vzít takovou dvacítku vlasec a na 50 m si něco uvaž (láhev, bota) a zasekni. Skoro nic se nestane. S pletenkou zkoušej totéž velmi opatrně – jak to přeženeš, je to hrozná rána, dá se i zlomit prut.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 16:14 ® pepanek reakce na …

osprey> Dík za vysvětlení,je fakt,že pokud vláčím,tak nakrátko.Nemám jednu techniku,kromě sumců a rekordních kaprů jsem si prošel vším.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 15:36 ® osprey
osprey

pepanek> Vláčíš?

Pokud chytáš na rybičku, tam ta pletenka nijak zvlášť nutná není.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 15:35 ® osprey reakce na …
osprey

Piscicapus> Tazatel chce lovit na Rozkoši a tam bude házet daleko – ostatně se to tu řešilo. Pokud házíš kolem 60 m a dostaneš záběr někde tam vzadu, tak v mnoha případech to zadrhnutí ani nevyhodnotíš jako záběr. A zásek na tu dálku – to abys udělal ještě dva kroky dozadu.

Já jsem vlascovej. U nás na řece chytám na vlasec skoro všechno – je to nakrátko. Boleny chytám na vlasec i na velikou dálku, protože tam rychle navíjíš a ta ryba se v podstatě sekne sama.

Sumce bych chytal na vlasec, kdybych ho chytal nakrátko – třeba do kajaku si beru naviják s vlascem. Jinak na sumce používám pletenku.

A u candáta jsem to zkoušel střídat, dokonce jsem seděl s kolegou na lodi a střídal to vlasec, pletenka, vlasec, pletenka… S pletenkou ti ty záběry připadají, jako když ti někdo umyje hodně špinavý okno – a vzdálenost tam hraje jen nepatrnou roli.

Pletenka na candáta při lovu na gumy je mé dobrovolné rozhodnutí.

reagovat
Středa 15. srpna 2012 ve 14:16 ® troutkiller

Alivio>Tak ta šnura je na větší vzdálenost jednoznačný plus,já už na Orlasu Céčka s vlascen ani nechytám:-)

reagovat
Středa 15. srpna 2012 v 9:47 ® Piscicapus

Alivio> nesouhlasím s tvrzením, že je šňůra výhodnější, ani na větší vzdálenost. Zároveň pochybuji, že by Míra dával šňůře až takový význam, a když, tak do očí mi to nepoví.

reagovat