Chytej.cz

TENKARA necteno

1.12.2011 | regulus | 40.225 zobrazení | 54 odpovědí

Už se to tu objevilo někdy na jaře jako video, vložil to myslím osprey. Pro ty co nevědí oč se jedná, tak je to ve své podstatě „muškaření s bičem“. Technika údajně pochází z Japonska a jak už to tak bývá někdo se toho chytil a začal to propagovat. Technika to je trochu svérázná, ale má nejspíš svoje kouzlo, je to jako se vším, každá mince má rub a líc.
V nějaké diskusi jsem zahlédl, že někdo psal že tak chytá, tak nebude asi od věci vytvořit prostor kde by se o tom dalo pokecat.

Tady jsou nějaký odkazy:

http://www.tenkarabum.com/index.html

http://www.tenkarausa.com/video.php

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1   
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 23:34 ® regulus reakce na …
regulus

Mario6121> no ono je to jak se zdá takovej širší záběr, ale ruku na srdce, technika jak jsi psal KYOT je nápadně podobná plavačce s bičem. Nicméně dík za informace. třeba to Mirek upřesní, teda pokud je co.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 23:31 ® Kazan

Nevím jestli se nepletu ale mám za to že o tom běžel i dokument na četéčku včetně výroby prutu. Bič mě nikdy neuchvátil ale tohle je docela zajímavá záležitost.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 23:25 ® Bigpista
Bigpista

Koukal jsem na nějaká videa a působí to… … asi bych napsal elegantně a přirozeně. Líbí se mi to.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 23:20 ® Chorchus reakce na …
Chorchus

Mario6121> Přimlouvám se za článek, moc pěkné téma a i když mám taky rad šňůru nad hlavou, člověk se rád poučí, vyzkouší a třeba ho to už nepustí.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 22:42 ® osprey reakce na …
osprey

Mario6121> Díky za odpověď. Stačí fakta a fotky, na psaní jsem tu já, ale opravdu tě nenutím. Ony i ty příspěvky do diskuze mají svou cenu.

Já muškařím kvůli pocitu házení se šňůrou a navíc hodně málo, takže zůstanu u klasiky. A na to, abych dělal něco, co nedělají všichni, jsem si vybral přívlač s multiplikátorem.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 22:38 ® Mario6121
Mario6121

sorry – nejak ty obrazky blbnou

reagovat
foto/forum/2011/th-img19010.jpgfoto/forum/2011/th-img19011.jpgfoto/forum/2011/th-img19012.jpgfoto/forum/2011/th-img19013.jpg
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 22:31 ® Mario6121
Mario6121

osprey> ja psat neumim, sorry, a chytam takhle jen malych vodach, tenkara prut nahrazuji ouklejakem, snury nepouzivam, jen silny flourocarbon z kaprariny

pruty uz mam objednane (tenkara: DAIWA-Tenkara-LT44S-F a pole: Pole-A1–82–2–1014) uvazuji jeste o ITO 13ft – 14ft7in (390–450cm)

jen mouchy si vazu spec, co jsem odkoukal, ale u nas je lepsi chytat na nase vzory

jen pro srovnani

nas bobes je tak 20× uspesnejsi nez JP/US vzory

reagovat
foto/forum/2011/th-img19004.jpgfoto/forum/2011/th-img19005.jpgfoto/forum/2011/th-img19006.jpgfoto/forum/2011/th-img19007.jpgfoto/forum/2011/th-img19008.jpgfoto/forum/2011/th-img19009.jpg
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 22:28 ® osprey reakce na …
osprey

Mario6121> Plus bys měl velký a dokonce by sis vysloužil honorář – pravda, ve srovnání s časopisovým men­ší.

Nenutím tě. K psaní se lidi nutit nedají a pokud ano, nestojí to pak za moc. Takže jen kdybys chtěl…

Technika je to hezká a zajímavá, přeju hodně zážitků.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 22:26 ® Mario6121
Mario6121

regulus> tak jen kratce – je to copy/paste z komunikace s p.Malkem (Buko)

takze tenkara je odvozena prave od toho japonskeho zpusobu, ktery se neda prelozit ale ma dva nazvy AJO a KYOT (uz si to moc nepamatuju, takze muj prepis ber s rezervou)

AJO je lov na mensich prudkych rekach na umele nastrahy, pruty jsou kratsi do 7m, mekci, do 150g KYOT je lov na dolnich tocich Japonska vetsinou na zive nastrahy (rousnice, cervy, apod.), pruty i pres 10m

lovi se na technikou na zpusob francouze/ceska nymfa

na vlasci 14–18 jsou tzv kontrolery, vetsinou 3 ruzne barvy, cca 20cm od sebe, pomoci kterych je indikovan zaber a soucasne dovoluje lovicimu kontrolovat hloubku, v ktere se pohybuje nastraha pod poslednim kontrolerem je obratlik/krouzek + zatez (nemusi byt)

navazec byva stejne jako na musaku slabsi nez kmen

ve stylu AJO se pouzivaji i spletane snury (podobne jako Tenkara) i kdyz jsem je videl, je to spise vyjimka … muj nazor je, ze to pouzivaji jen neco jako „puristi“

obe techniky jsou velmi stare a ve stredoveku je provozovali samurajove jako soucast treninku (vydrz, postreh, …)

dnes se lovi prave temito dvema zpusoby, pouze a jen chyt a pust, lovenou rybou je ryba nazyvana prave AJO, neco jako maly losos (do 30 cm) technikou KYOT se lovi vse co se chytne taky chyt a pust

behem meho pobytu v Japonsku jsem byl u vody cca 5 dni a nevidel nikoho, kdo by si bral ryby

pridam par obrazku, ktere jsou screenshoty z nejakeho dokumentarniho filmu, ja jsem tenkrat nefotil, pac jsem nemel s sebou fotak, ja vul, dodnes si to vycitam

nize jsem psal ty zpusoby: Pole = AJO (je to muj nazev odposlouchany) angl. AYU pruty az 11m, tenke, viz obrazky

Hera = KYOT (muj nazev odposlouchany) tvrdsi pruty do 7m co jsem videl osobne, tak se chyta vice navazcu, i na zivou nastrahu

Tenkara = US verze pruty az 4.5m

reagovat
foto/forum/2011/th-img19000.jpgfoto/forum/2011/th-img19001.jpgfoto/forum/2011/th-img19002.jpgfoto/forum/2011/th-img19003.jpg
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 21:59 ® regulus reakce na …
regulus

Mario6121> možná by nebylo od věci, kdybys ty techniky tady trochu rozvedl a kdybys napsal článek, tak bys měl u ospreye malý bezvýznamný plus … :-))

Ale vážně, z jednoho videa kde byly záběry z jakýhosi japonskýho „svátku rybaření“ nebo jak se to jmenovalo (fakt si už nevzpomenu a hledat se mi to nechce) jsem tak nějak vytušil, že to až tak jednoznačný nebude, ale moje angličtina není až tak dasisgut, tak jsem nejspíš něco tak úplně nepochopil. Nicméně mi z toho vyplynulo, že těch stylů (pokud se tomu tak dá říkat) bude asi víc. Takže sem se vším co o tom víš a samozřejmě nejen ty.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 21:30 ® LuboO reakce na …
LuboO

Max Well> ako by si definoval Tenkaru? Aky je to sposob lovu?

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 21:15 ® Mario6121
Mario6121

regulus> tak je to vsude, ja Tenkara stylem chytam od sve navstevy USA z roku 2003, i kdyz u nas jen prilezitostne, pac nemam (zatim) naradi, to chci letos zmenit a hodlam zkusit vsechny (me zname) techniky:

pole hera tenkara

  • ty prvni dva jsou original japonske (z kterych US tenkara vychazi)

osobne jsem zkousel a u nas provozuji US styl zvany Tenkara

pri navsteve JP se mi postestilo 3 dny na rybach vyzkouset japonskou klasiku POLE

HERA styl jsem videl provozovat, ale jen z dalky

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 19:57 ® regulus
regulus

Tak vážení přátelé, došel jsem z práce, koukám 11 novejch příspěvků, tak jsem si říkal, že se mi podařilo po dlouhý době založit fórum který je VO NĚČEM a vono houno, zase se mi tu hádáte o nepodstatnejch pyčovinách. Myslím, že v podmínkách ČR se to dá bez problémů obhájit a pochopitelně případný debil z řad RS je sice možná varianta, ale nejspíš by nebyl problém z něj udělat vola, osobně bych docela trval na tom, že takový člověk nemá mezi RS co dělat. Pokud se týká Slovenska, tak tamní předpisy neznám a vzhledem k tomu, že nemám v plánu tam jet na ryby, tak se o to ani nezajímám, nicméně bližší informace případně zkušenosti pro naše slovenské kolegy jsou vítány.

Takže když to stručně shrnu a pokud to vezmu ze svýho pohledu, tak v podmínkách ve kterých chytám já mi lépe vyhovuje 7 stopej #3 mušák (nevím jak bych se tam motal s víc než 3 metrovým bičem, klasická větší pstruhová řeka je taky jasná), ale není tam typ vody co je na videích v zadání, kde by asi jednoznačně vedla Tenkara. V ruce jsem to nedržel, ale když se tak na to dívám, tak bych si musel hodně zvykat. Zásadní plus je asi skladnost prutu, pokud jsem to pozorně četl, tak „tyčka“ o délce cca 35 cm (pokud si to srovnám s 4 dílnou „sedmičkou“ tak je to skoro o 25 cm kratší), asi ideální pro lidi co „chodí“ a u toho si sem tam zarybaří. Ostatní tzv. výhody jsou jenom kecy. I s klasickým mušákem můžu jít k vodě jen s několika mouchama, klidně bez podběráku (pokud není dle RŘ povinej), bez jakýchkoliv dalších krámů. Osobně vidím největší výhodu v hodně proudných úsecích kde lajna strhává mušku, ale ve svý podstatě se i tohle dá ošetřit.
Shrnuto podtrženo, vzhledem k tomu, že vlastním muškařskej vercajk, tak si ve svojí podstatě najdu z toho co mám vhodnou alternativu pro jakýkoliv řekněme způsob lovu, na jakýkoliv typ revíru. Ale jak se říká, proti gustu žádnej dišputát, jistě se najdou lidi co tomu propadnou, možná i ti co klasicky nemuškaří, jen když vezmu cenu prutů, tak pokud se budu pohybovat v nižších sazbách, tak prut Tenkara přijde skoro na stejný prachy jako noname mušák s obyčejným navijákem a průměrnou lajnou.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 17:47 ® hraji reakce na …
hraji

Max Well> trpíš utkvělou představou, že po tobě něco chci. Nejsem si vědom, že bych po tobě něco žádal, a už vůbec ne v souvislosti s lovem na Slovensku. Tvoje snaha mi posílat dopisy je obtěžováním, vem to prosím na vědomí a zařiď se podle toho. Opravdu o žádné informace nestojím.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 17:44 ® hraji reakce na …
hraji

Max Well> nevím proč mě oslovuješ miláčku, protože k tomu není důvod. Pokud máš potřebu mě oslovovat, používej prosím oslovení běžná mezi lidmi, kteří se neznají. Mimochodem, v zákoně 139/2002 Z.z. O rybárstve není o tom, že je nutno používat muškařský naviják, ani slovo a to ani v jeho novelách. Takže nemáš pravdu. Z textu, který zde píšeš, nijak nevyplývá, že lovíš na Slovensku. A píšeš na Chytej.cz, do fóra založeného na Chytej.cz, takže platnost českých předpisů je jaksi automatická. A asi sám dobře víš, že Chytaj.sk je v podstatě jen Chytej.cz. Ale, v rámci objektivity připouštím, že metoda lovu zvaná Tenkara, je na Slovensku trestným činem.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 17:43 @ Max Well reakce na …

hraji> Checheche, psal jsem něco o vodách v ČR? Mám psát sánskrtem, aby jsi dostal rozum centrepine??? Chtěl jsi cosi o lovu ryb na SK a já ti odepsal. A ty nic. Příští týden budu v Brně, tak ti můžu kdesi dát informace. Si pojištěnej?

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 17:27 @ Max Well reakce na …
reagovat
foto/forum/2011/th-img18998.jpg
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 17:26 @ Max Well reakce na …

hraji> Chytrej, já ti pomůžu a grátis: (6) Lov rýb muškárením je spôsob lovu rýb jednou udicou, ktorá sa skladá z muškárskeho prúta, muškárskeho navijaka, muškárskej šnúry a nadväzca s použitím umelých mušiek ako nástrahy. Zaťaženie mušiek musí byť súčasťou mušky. Pri tomto spôsobe lovu nemôže byť nahodená ďalšia udica. Lov rýb muškárskou udicou v lipňových vodách s použitím strímra nad 5 cm ako nástrahy sa považuje za lov rýb muškárením pri love hlavátky. http://www.srzrada.sk/…185-2006.pdf Víš, on se David snaží i na Slovensku. A dělá dobře. Já tě chápu, asi seš zahlcenej. Když mi bylo jenom 50, taky se mi to stávalo. A přidám ryby chycené stylem tenkara (ArcSoft-PhotoStudio, klonováno)

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 17:20 @ Max Well reakce na …

hraji> Akorát je problém v tom, že já chytám na Slovensku (většinou) miláčku. Přečti si na SRZ-rada zákon, když seš tak chytrej. Asi ti ušlo, že je i chytej.sk, že ? :-D :-D :-D

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 15:20 ® hraji reakce na …
hraji

vezirek> ale šňůra není naviják a o tom jsem psal. šňůra je uvedena i ve vyhlášce.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 14:40 ® vezirek reakce na …

hraji> Máš pravdu,že to není v zákomu ani ve vyhlášce,ovšem třeba v BP pro Severní Moravu a Slezsko je na pstruhových vodách povinná šňůra. Nesmí být použit vlasec ani plovátko.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 ve 14:14 ® hraji reakce na …
hraji

Max Well> myslím, že než začneš psát ty svoje báchorky o porušování zákona, měl by sis jej nejprve přečíst. A rovnou k němu i vyhlášku. Kdybys neznal čísla, rád posloužím 99/2004Sb. a 199/2004Sb., novely si dohledej sám. Současné předpisy znají dva druhy lovu s muškařským vybavením, lov na umělou mušku a lov muškařením. Ani v jednom z těchto způsobů není uvedeno, že je naviják povinnou součástí udice. Takže bohapustě plácáš a vymýšlíš si. Tenkara je tedy naprosto běžně použitelná na pstruhových i mimopstruhových vodách v celé ČR.

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 9:08 @ Max Well reakce na …

džigit> Světoběžný jsem spíš byl, ale s tenkarou jsem začal nedávno. Já v emigraci byl na rybách jen párkrát, když mne kdosi pozval. A spíš vláčit. Tenkara je zajímavá a psal jsem o ní už několikrát. Naposledy v debatě k pěknému videu. Nekoupil jsem zatím originál tenkara-prut. Ten není podmínkou. Ani tenkara-podběrák. Ten také není podmínkou. Tenkara je chytání na bič s kusem šňůry a návazcem. Na www.tenkarausa.com je toho dost. I tady: http://www.google.sk/search?…. Před pár dny se na tenkaru vyptával i na MRKu jakýsi Mario http://www.mrk.cz/book.php3?…. Jak jsem už napsal, je velmi příjemné, jít po řece, nemít nic, jen pár mušek a bič s návazcem (používal jsem ujímaný francouzák). Dá se plynule přejít na „francouze“. Je to skoro stejné, určitě, použil jsem i stejný vercajk. Zkoušel jsem i dlouhý lehounký bič Mitchell. Problém je v tom, že předpisy min ukládají mít muškařský prut (to se dá vydiskutovat), šňůru a muškařský naviják (a to, že ho nemáš a nejsi zločinec, hlupákovi s odznakem nevysvětlíš). Porušuji tedy zákon a v jeho smyslu jsem, když nemám předepsaný vercajk, pytlák, protože chytám bez předpisové výbavy. Nakonec už i „francouz“ je trnem v oku idiotům, protože k němu muškařskou šňůru nepotřebuješ…

reagovat
Čtvrtek 1. prosince 2011 v 8:31 ® džigit

No po dlouhé době zajímavé fórum,jsem docela zvědav na příspěvky.
Snad světoběžný All Armor/Fischer­Fischer/ by mohl něco zajímavého a toto téma :-)

reagovat
novější starší
Stránky: nejnovější ...  2 1