Chytej.cz

Vodní hadi v Čechách necteno

3.8.2009 | jersey | 32.067 zobrazení | 32 odpovědí

Ahoj kolegové,mám skromný dotaz.Dnes jsem byl malinko zavláčet na Vltavě a na jednom místě,kde jsem se zdržel přes hodinu,jsem u břehu,v mělké vodě viděl hada.Spíš tedy hádě,asi 20 cm.Proč to píšu.V životě jsem nic takového neviděl.Nejen,že byl pod vodou pořád,(prostě se vůbec nevynořil),ale byl neustále ve střehu a pokud zmerčil nebezpečí,zajel pod kámen.Nebylo to noc,co bych znal.Barva jako slepýš,ale znaky podobné jako zmije.Jakési kostičky…Neměl jsem foťák,tak jsem ho vyfotil mobilem,ale fotky jsou nekoukatelné…Teď jsem strávil skoro hodinu hledáním na netu,ale nenašel jsem ho tam.Neznáte někdo vodní faunu a neví,jací hadi mohou žít v našich řekách?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
novější starší
Stránky:   2 1  
Středa 26. srpna 2015 v 18:24 ® superweb
superweb

Pred velkou povodni 2002 byly na Berounce snad i premnozene,pot­kaval jsem jich desitky kazdy den. Hady moc nemusim, takze mi obcas zpusobovaly trosku ifarktove situace, zvlaste ty vetsi. Kousky pres metr, troufl bych si rict i k metru a pul, nebyly nicim extra vzacnym.
Dnes tam stale jsou, ale videl jsem jen mala hadata tak do 50cm a zdaleka ne tak hojne.
U jednoho nejmenovaneho jezu(stale tam rad jezdim rybarit a i s uctou ke ctenarum tam jsem rad sam) byvala pred velkou vodou 2002 skupina asi 3 nebo 4 stromu, na kterych bylo nabaleno nekolik desitek velkych uzovek stromovych. To byla podivana pro vsechny kolemjdouci. Nevim cim se zivi, me prislo ze 99% casu travily na tech stromech. A nechapu proc zrovna na techto a na zadych jinych v okoli. Nicmene kdyz mi tak 100 – 150cm stromovka pri ceste na ryby spadla na zem z vetve asi pul metru prede mnou, opravdu nechybelo moc abych to nerozdychal :-)
Po povodni uz to vodohospodari krasne zregulovaly a misto stromu je tam betonova zed, takze mi „nastesti“ setkani s vzacnymi hady uz nehrozi.

reagovat
Středa 26. srpna 2015 ve 13:23 ® skwor reakce na …
skwor

pilot> Jsou pořád, stačí v létě projít kolem břehu v mělčím úseku řeky. Jedna z Berounky.

reagovat
foto/forum/2015/th-img115491.jpg
Středa 26. srpna 2015 ve 12:58 ® kerob
kerob

Metrova kraska s 25 cm ostrou ze sazavy

reagovat
foto/forum/2015/th-img115490.png
Pondělí 24. srpna 2015 v 17:16 ® pilot reakce na …

pilot> reakce na Klobasu…

reagovat
Pondělí 24. srpna 2015 v 17:15 ® pilot reakce na …

No tak to ano – 6 let staré…Hm Je mi 75 let a za tu dobu jsem ji viděl tak 3 – 4× a to jsem byl kluk. Po povodních nic. Čus

reagovat
Pondělí 17. srpna 2015 v 19:26 ® Hony reakce na …

LuboO> Jo když tě ohodí koprolitem tak to opravdu dost smrdí. To platí také o Natrixkách.

reagovat
Pondělí 20. července 2015 v 17:16 ® Klobasa reakce na …
Klobasa

pilot> Je to sice šest let staré, ale jsou tam pořád, a nejen tam. Chce to ale mít oči a uši otevřené- pozorovat, být zticha a nechovat se jako slon v porcelánu.

reagovat
Neděle 19. července 2015 v 8:40 ® pilot reakce na …

muf4> prosím tě kde, jsem tam odsaď a ještě jsem ji neviděl.

reagovat
Středa 15. července 2015 ve 14:04 ® sumecryba
sumecryba

Podle toho jak jsi popsal hádě tak to vypadá na úžovku podplanatou.Tu si občas pletou lidé se zmijí.

reagovat
Sobota 27. června 2015 v 18:00 @ lumso

Tento týden jsem viděl pár užovek podplamatých na Brněnské přehradě.

reagovat
Pondělí 10. srpna 2009 ve 12:34 ® LuboO reakce na …
LuboO

Filip00> to iste robi aj obojkova, biely sekret z kloaky, vyvrhne obsah zaludka a v poslednej faze thanatoza, hra mrtvu a celkom by ste jej uverili.

reagovat
Pondělí 10. srpna 2009 ve 12:00 ® Filip00
Filip00

když chytnete podlamatku, tak opatrně vystřikuje nějakej sekret z pachových žláz a smrdí to jako skunk

reagovat
Neděle 9. srpna 2009 v 17:15 ® muf4
muf4

Taky přidám jednu do sbírky.Na Křivoklatském úseku Berounky jsou těhlech krasavic desítky.

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 22:48 ® LuboO reakce na …
LuboO

Ciffik> to neries:) chytil som ju nedaleko romskej osady, kde by mala specateny osud, mal som ju asi 3 mesiace a odniesol som ju do lokality, kde sa stromovky bezne vyskytuju, tam som ju vypustil. Vobec nijak neutrpela, lovit vedela, bola asi metrova. S rodicmi to vyries tak, ze to dones domov a nedaj im moznost volby:))) Potom uvidis, co sa bude diat. Tiez som mal ten problem, ale zvrtlo sa to na dobre, potom to nechceli dat prec.

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 22:14 ® Ciffik reakce na …
Ciffik

LuboO> wou…taky jsem chtel jednu dobu guttaty, ale porad bydlim v byte rodicu a matka by neprenesla pre srdce hada a otec mysky…jinak je too vubec zakony chovat stromovku?

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 21:52 ® LuboO reakce na …
LuboO

Ciffik> boli casy, ale uz minuli, guttaty, uzovky cierne, a vela jasterov, tym som sa venoval viac, ale mal som aj Elaphe longissima, isty cas, potom som ju vypustil.

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 21:39 ® Ciffik reakce na …
Ciffik

LuboO> bych rekl…chovas neco?

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 21:31 ® LuboO reakce na …
LuboO

Ciffik> suhlas

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 21:25 ® Ciffik
Ciffik

hadi jsou super…

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 21:11 ® skwor reakce na …
skwor

Libor> Nesnášim hady.

reagovat
Pátek 7. srpna 2009 ve 21:08 ® Libor reakce na …
Libor

skwor> taky už jsme si zase letos koukali do očí.

reagovat
foto/forum/2009/th-img9673.jpg
Pátek 7. srpna 2009 ve 20:40 ® skwor
skwor

Dneska jsem se pokusil jednu vyfotit. Bohužel, výsledek nestojí za moc, ale jako důkaz, že to je had ze zadání otázky, to stačí. Vzor na hřbetě zmiji vážně připomíná.

reagovat
foto/forum/2009/th-img9672.jpg
Středa 5. srpna 2009 v 8:53 ® Libor reakce na …
Libor

jersey> je neškodná, bude se bát víc než Ty. Ale je pravda že už se mi stalo že když jsem stál ve vodě, otřela se mi o stehna jak plavala. Jednou se mi také chtěla vlézt mezi chodidlo a pantofel, to bylo nepříjemný.

reagovat
Středa 5. srpna 2009 v 1:35 ® jersey
jersey

Lubo0: dík za fotky.Je to ona.....ale nic to nemění na tom,že kdyby měla metr,balím se :-)

reagovat
Úterý 4. srpna 2009 ve 12:49 ® misel
reagovat
Úterý 4. srpna 2009 v 11:04 ® Libor reakce na …
Libor

LuboO> užovka obycajna = užovka obojková v ČJ

reagovat
Úterý 4. srpna 2009 v 7:54 ® LuboO
LuboO

Urcite to bude uzovka podplamata (u nas uzovka frkana), v CR a SR zije 5 druhov hadov, z toho jeden jedovaty (zmije alias vretenica), ale vodu vyrazne preferuju len 2 druhy, spominana podplamata a obycajna (neviem, jak je cesky) Natrix natrix. Ostatne dva druhy uzoviek a zmija vodu nevyhladavaju, cize v pohode mozes chytat, nik ti neublizi.:))

reagovat
foto/forum/2009/th-img9633.jpgfoto/forum/2009/th-img9634.jpg
Úterý 4. srpna 2009 v 0:57 ® jersey
jersey

No,po pravdě…v odkazu na tu úžovku jsem se dočetl,že dorůstá do 80–100cm.Vzhledem k tomu,jak vypadá,tak se rovnou přiznám,že kdyby měla metr,vyklízím pozice. :-)

reagovat
Pondělí 3. srpna 2009 ve 23:51 ® Marfi69
Marfi69

skwor>> Jo to znám – já měl naposledy panickou hrůzu taky z „vodního hada“ (z úhoře) – ten zmetek po mě šel takovým způsobem, že jsem kolem něj se strachem v očícbh obletoval tak, až jsem si v tom zápalu boje kdo z koho přišlápnul a zlomil špičku prutu… :-(( :-((

reagovat
Pondělí 3. srpna 2009 ve 22:13 ® jersey
jersey

No sláva,díky.Je to na 99.9% ona.Dík.

reagovat
novější starší
Stránky:   2 1