Chytej.cz

slanečci necteno

19.3.2009 | IV.TO.ŠIRDA | 27.728 zobrazení | 22 odpovědí

prosím rybáře-kuchaře, aby mi poslali nějaké recepty na výrobu slanečků, děkuji Petrův zdar

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Neděle 30. října 2016 v 9:40 ® džigit reakce na …

regulus> z Makra ;-) do blešaku nechodim :-))
A ryby sem už asi odpiskal.Jeblo mi hřbetě a nahodim tak akurat na spoušťaka :-/

reagovat
Neděle 30. října 2016 v 1:26 ® regulus reakce na …
regulus

džigit> vy už v Ostravě nemáte ryby, že udíte lososy z Tesca ??? :-))

reagovat
Sobota 29. října 2016 v 19:48 ® džigit reakce na …

Palivec> sice nevím jak može chutnat ryba z mrazáku,ještě uzená „studeným“ kouřem,což je okolo 20° a ne každý na to má,či to umí ;-)
Tady marinovaný okuřeny losos

reagovat
foto/forum/2016/th-img121121.jpg
Sobota 29. října 2016 v 18:42 @ Palivec

džigit> ona ryba uzená za studena není jen tak To jistě ne. Kdysi před léty, jsem si dal vyudit před Vánocemi 42 kusů pěkných mníků, kteří zbyli v mrazáku. Ano, 42 zbylých. Víc jich bylo skonzumováno ten podzim pečených a v halázslé. Lovil jsem je v řece, kde jich bylo (a je, ale už se nedají vzhledem k přepisům lovit účinnou metodou), jako dřeva, já mám rekord 82, syn 87. Upozornil jsem majitele udírny, že to chci udit teplým dýmem, že ryby míním konzumovat bez další tepelné úpravy. popletl to a vyudil je studeným dýmem. Byly krásně zlaté, úžasně voněly, ale jíst se ty tresky nedaly. Musely se uvařit (třeba v kapustnici).

reagovat
Sobota 29. října 2016 v 18:33 @ Palivec reakce na …

http://www.albacken.com/

reagovat
Sobota 29. října 2016 v 18:32 @ Palivec

Dokonalá a údajně mimořádně chutná je úprava fermentací. Surströmming, se tomu říká. Když to na Gimanu, v Albackenu, otevřeli Švédové asi 20 metrů od nás, okamžitě jseme se přesunuli o 100 metrů dál. Smáli se jako hovada. http://svet.sme.sk/…y-sveta.html

reagovat
Sobota 29. října 2016 v 8:29 ® džigit reakce na …

karnásek> ona ryba uzená za studena není jen tak ;-)

reagovat
Pátek 28. října 2016 ve 22:47 @ karnásek reakce na …

Nazdárek, dnes už není nakládaný sleď jako slaneček za 3kačky jako ve 48-mém ale ti co si je nemaj jak a kde nalovit a naložit tak si je můžou koupit v Plzni ve firmě ráj delikates a kdo není z Plzně tak mají eshop rajdelikates.cz a do druhého dne zašlou i mražené nebo chlazené ryby takže já jsem vybral nejen sledě, ale i moc dobrá makrela uzená za studena. Tak taky přeji dobrou chuť fakt nic tak dobrého jsem nebaštil léta, kam se hrabe za horka uzená makrela ze supermarketu. uzená za studena měla daleko lepší masíčko než to bláto z obchoďáku. Čau Karas alias karásek

reagovat
Středa 28. září 2016 v 8:39 @ Jaromír70 reakce na …

Ahoj Pravý slaneček se prodával v Pražské tržnici a měli ho v dřevěných sudech nabrali ti ho tou dřevěnou dvojitou vidličkou z černé smradlavé slané vody a byl za 3kč kilo kupovali jsme je pravidelně bylo to ještě před sleďovou válkou pak se z trhu vytratil sleď a nastoupila makrela

reagovat
Sobota 14. května 2011 v 18:45 @ danav51 reakce na …

Podle tradice přišel na způsob nakládání ryb do slané vody v roce 1380 jistý Willem Beukelszoon. Vtip správného naložení sledě spočívá v tom, že se nechává macerovat ne úplně vykuchaný. Důležité je nechat v těle ryby slinivku. Její enzymy totiž pomohou slanečkovi takzvaně „uzrát“. Lák, do kterého se sledi nakládají na 48 hodin, má koncentraci soli 16 až 20 procent. V mořské vodě bývá kolem tří procent soli. Chlorid sodný změkčí kosti ryby. Přesto se však slaneček nejí celý.

info čerpáno z pořadu Ceský radiožurnál Českého rozhlasu 1 z 27. června 2010

reagovat
Čtvrtek 7. ledna 2010 ve 14:52 @ ??? reakce na …
reagovat
Pátek 18. prosince 2009 ve 22:44 @ helena reakce na …

IV.TO.ŠIRDA> Prosím ,kde se dají koupit slanečci,děkuji předem za odpověď.

reagovat
Čtvrtek 26. března 2009 v 19:05 ® 6964boby reakce na …

IV.TO ŠIRDA – není zač.přeji dobrou chuť.

reagovat
Čtvrtek 26. března 2009 v 18:03 ® IV.TO.ŠIRDA reakce na …
IV.TO.ŠIRDA

6964boby – dík za vysvětlení, to co píšeš mi potvrdili i přátelé ve Švédsku,ještě jednou díky. Mám už od listopadu nasolené vyfiletované candáty v kameňáku v ledničce, takže je doma upravím.Petrův zdar.

reagovat
Čtvrtek 26. března 2009 v 0:57 ® cercer
cercer

ještě jednou..cože to jsou slanečci???:-D

reagovat
Středa 25. března 2009 v 17:39 ® 6964boby

Slanečci – jsou pouze názvem ryb konzervovaných v soli.V dobách mořeplavců byly tři druhy konzervace jakéhokoli masa. Uzení,sušení a solení.Vzhledem k tomu,že nejdozažitelnější na moři byl sleď a sůl,tak se nakládal do soli on. Jinak další ůprava záležela na kuchaři.Kuchař – filuta pojmenoval tuto úpravu jako obložený slaneček,dal k tomu chleba a šel zaslouženě odpočívat.Až další vědátoři začali hledat v této konzervaci další neskutečné blbosti. Takže Jozef má pravdu.

reagovat
Úterý 24. března 2009 ve 21:42 ® Josef

Jestliže jakoukoliv vykuchanou rybu dobře prosolíš,uložíš do nádoby hřbety dolů,necháš týden v chladnu,vytáhne sůl z ryb vodu,svalovina ztuhne a můžeš ryby zpracovávát dále jako slanečky.Nejdů­ležitější je mít ryby v chladnu.

reagovat
Úterý 24. března 2009 ve 21:16 @  reakce na …

No, vymlouvat Vám to nebudu, ale to, že si to myslíte, ještě neznamená, že to je pravda…

reagovat
Úterý 24. března 2009 v 1:06 ® rgb23 reakce na …
rgb23

tak hezký to je:-) , akorát označení slaneček je pro marinované výrobky ze sledě – mimo konzerv ala sardinka a pod., tj. zavináče, matjesy (studené marinády v oleji), nebo pečenáče a uzenáče v případě teplých marinád/remulád:-)

reagovat
Pondělí 23. března 2009 ve 20:25 @  reakce na …

No, to je sice hezký, ale to nejsou slanečci :-) Na nakládání ryb do octa je všude receptů hafo. Kolega se právě ptal na slanečky…

reagovat
Pondělí 23. března 2009 v 11:46 ® rgb23
rgb23

Úprava ryb marinováním má dvě fáze.
V první fázi se čerstvé nebo rozmrazené ryby po vykuchání a zbavení kostry ponořují do 3 až 5 % solného roztoku, při čemž se odstraní zbytky krve. Takto připravená surovina se vkládá do nádrží, jež by měly obsahovat 1,5 dílu ryby na 1 díl roztoku. Marinovací roztok obsahuje 5 až 8 % octu a 10 až 14 % soli. Při teplotě 10 až 15 oC marinovací proces probíhá po dobu 1 týdne. Zralé ryby a filety se po vybrání z marinovací lázně operou, nechají okapat, případně se přetřídí a upraví. Přidá se sterilovaná několika složková zelenina podle druhu finálního výrobku, nebo se jednotlivé vrstvy ryb touto zeleninou prokládají a prosypávají se kořením, čímž se zlepšuje vzhled a chuť konečného výrobku. Takto připravená surovina se úhledně ukládá do zdravotně nezávadných obalů, ve kterých se zalévá konzumním nálevem, který obsahuje 1 až 2 % kyseliny octové a 2 až 5 % NaCl

reagovat
Pondělí 23. března 2009 v 9:44 ® JP2

Tak to jsem hledal taky nějakou dobu a nic rozumného jsem nenašel. Snad jenom to, že praví slanečci (tj. ze sleďů) se dělají tak, že se ryby nasolí celé, nevykuchané a nechají se v chladu zrát v bečkách. Co jsem pochopil, tak z vykuchaného sledě se slaneček nebo dokonce matjes udělat nedá, protože jeho vnitřnosti obsahují nějaký enzym, který je pro vyzrání (chuť, změknutí kostí atd…) nezbytný. Nikde jsem nezjistil, co to je za enzym, ve kterémže to orgánu vlastně je, ani jestli je jenom v mořských rybách, nebo i v našich.

reagovat