Chytej.cz

Fotografování ryb necteno

1.3.2009 | filip111 | 694.576 zobrazení | 18.360 odpovědí

Tohle téma je pro lidi, kteří rádi fotí ryby a přírodu kolem vody. Můžeme si tu psát postřehy, „návody“ atd. na focení. Pište i čím fotíte, hodně tím pomůžete lidem, kteří uvažují o koupi nového foťáku. Třeba nám toto fórum pomůže, abychom se zlepšili v naších foto výsledcích.

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Středa 18. prosince 2013 v 16:07 ® džigit reakce na …

nnnap> no pokud to neni fejk,má fajn zážitek „z lovu“ a chudák orel prazny gagor :-))

reagovat
Středa 18. prosince 2013 v 16:03 ® nnnap
nnnap

takové klásné žvížátko a já jsem dostatečně zelený a dostatečně idiot, abych tu klásu vyfotil, zachytil, podělil se o ni s ostatními lidičkami … a ta sviňa takto!!!

reagovat
Středa 18. prosince 2013 ve 13:58 ® džigit

jedna ne pro „umělce“ :-))

reagovat
foto/forum/2013/th-img103666.jpg
Pondělí 16. prosince 2013 v 1:57 ® Fryw reakce na …
Fryw

nnnap> Já bych radši 30 nebo 35 mm, ale tak té ceně nešlo odolat. Neustále mám nutkání pořídit něco do 300 mm. Ale to mám od začátku, jenže jsem postupně zjistil že tak ze 70% si vystačím s rozsahem 18–50. Tak to zase není tak horký abych do toho investoval 10 000 (chtěl jsem tamron di vc usd) tak to je pasé. No ale jsou tady celkem pěkný starý minolty za zlomek ceny. Ale je problém, že já jsem se ještě nebyl schopnej dokopat k tomu abych zašel d obchodu a vyzkoušel si jestli ten rozdíl oproti 210 mm co mám na beercanu stojí za tu investici :-/

reagovat
Neděle 15. prosince 2013 v 19:16 ® nnnap
nnnap

tak já bych si s tím vystačil. Dělám většinu svých imaginárních obrázku dlouhým sklem 100–300mm, tak asi 85%. Co si budem nalhávat- je to popmusic. Tak jako makro. Trochu frywovi závidím tu 50mm. Mám ji v merku do klubů, i když na atmosféru, to je dynamiku, to chce nějaké nedokonalosti, tak to mastím standardním krátkým zoomem- výborně se dá pracovat s pohybovou neostrostí, i ten šum se někdy dá využít. Jenom je to dost pracné. Na 2–3 záběry tak sto násobek expozic. Ale zase maj v sobě něco, co nevidím na displejích profesionálních fotografů kolem sebe. Prostě na fotbal hifi ano, do klubu třeba ne. Ale nezoufal bych si s tímto setem. Dokázal bych se zabavit.:-)

reagovat
Neděle 15. prosince 2013 v 18:58 ® soleno reakce na …

nnnap> juj,ale pán je velký srandista :-)

reagovat
Neděle 15. prosince 2013 v 18:43 ® nnnap
nnnap

základem je si na začátek pořídit něco malýho a ne úplný šunt, aby to trošku vydrželo. Třeba tady neuděláš chybu http://www.canon.cz/…C/index.aspx a sklo nějaké univerzálnější na ptáčky a tak třeba zde http://objektivy.heureka.cz/…f-4l-is-usm/

reagovat
Neděle 15. prosince 2013 v 18:11 ® Fryw reakce na …
Fryw

soleno> Já myslím že je to fuk, špatná zrcadlovka se asi dneska neprodává. Řešil bych spíš objektivy. Koukni na paladix.cz a různý e shopy co se za kolik prodává, co budeš chtít dokoupit (a budeš chtít .-) ). Nevaž se jen na canon a nikon. Takovej pentax ti rozhodně za ty peníze nabídne víc. Ale je tady zase otázka těch objektivů. Teď mám na cestě starej objektiv minolta 50 mm, f1,7, af, za 1600 kč – nejen tohle sklo je důvod proč jsem šel do sony…

Objektiv, hledáček. Hledáček je duležitej, tím se koukáš a komponuješ. Pak nastavení, ta technika si myslím to zvládne, pokud to dobře nastavíš – takže jak pohodlně a rychle se to na tom daným fotáku nastavuje (cokoliv co nastavovat budeš celkem často). Mě třeba celkem otravuje že se občas překliknu při focení a místo volby ostřícího bodu zmáčknu na hrávání videa. Teda, stalo se mě to párkrát a až teď, protože foťák mám od jara a až teď fotím v rukavicích poprvé…Přežiju to, ale kdyby tam to tlačítko na natáčení nebylo, nestalo by se to.

V létě jsem byl s bráškem na Kubě, on měl sebou letitej samsung gx10 (pentax) kterej šumí hrubě už na iso 400 a prý ne moc dobře ostří…a kdo myslíš že přinesl z jeskyně Cueva del Indio lepší fota, člověk co má starej foťák kterej je parametrama „mimo“ na dnešní dobu, ale má praxi a trochu pojem, a nebo fotopako s novým foťákem… .-)

reagovat
Neděle 15. prosince 2013 ve 14:58 ® regulus reakce na …
regulus

soleno> napsal bych ti hoď si korunou, protože ty foťáky asi budou hodně podobný. Vidím, že tě zlákal ten výklopnej displej, ale nejspíš časem sám pochopíš, že k focení ho moc nevyužiješ, ale to je v tuhle chvíli nepodstatný. Nenapadá mě moc důvodů, proč preferovat jeden z nich před tím druhým, jednak jak jsem už psal budou asi dost podobný a ani jeden jsem neměl v ruce.

Pokud bych měl preferovat Canon, tak jedním z důvodů je možnost použít starší optiku například z Prakticy pomocí redukcí, u Nikonu to bez optickýho členu nejde. Získáš tak za relativně malý peníze docela kvalitní skla, ovšem ne každý tuto možnost bude chtít využít.

Pokud bych měl preferovat Nikon, tak dle tvrzení lidí co mohli porovnávat jsou Nikony lepší na šum při vyšším ISO, ale jestli je to tak i v tomto případě netuším, no a údajně jsou některé levnější objektivy Nikor lepší než ty Canon, ale z vlastní zkušenosti posoudit nemůžu.

Jestli ti můžu ještě poradit, tak si vygoogli recenze, pokud se neztratíš v angličtině, tak prohlídni i ty zahraniční a zkus si je objektivně zhodnotit. V neposlední řadě se podívej i na ceny objektivů, který by sis k těm foťákům představoval a zase si vyhledej recenze no a v neposlední řadě i to co tě ta sranda bude stát.

reagovat
Neděle 15. prosince 2013 ve 14:19 ® soleno

Fryw/rliebzeit / Díky pánové za radu.Celou situaci díky vám jsem přehodnotil a rozhodl se jít do zrcadla.Vánoce se blíží a já marně se nemohu rozhodnout do kterého mám jít.Jestli Canon EOS 600D nebo Nikon D51OO.Co myslíte ?

reagovat
Pátek 29. listopadu 2013 v 15:43 @ rliebzeit reakce na …

Ahoj, upřímně a na rovinu neber ani jeden z těch foťáků. Na procházku s rodinou Ti to stačí. Jestli a očekáváš od fotky více , tak jedině zrcadlovku a tu pořídíš bez problému za 12000 kč. Sám jsem začínal s Canonem Power shot 20 a 30. Fotky to byly super, pak jsem dostal do ruky zrcadlo a je to prostě úplně jiná kategorie. Ať si říká , kdo chce ,co chce zrcadlo je zrcadlo. Má větší čip, lepší sklo a jiné zlepšováky . Taky jsem chtěl výklopný displej, nakonec zjištíš, že to jen hračka,kterou snadno nahradíš úhlovým hledáčkem. Mám nejlevší zrcadlo Nikon d 3100 , rozdíl je ale obrovský. Záleží ale na Tobě, jako moc chceš fotit a na stavu Tvé peněženky. fotkám zdar

reagovat
Sobota 23. listopadu 2013 ve 23:59 ® soleno

Fryw-díky za radu.Já se v tom moc nevyznám, tohle mě doporučily na megapixelu.Můj výběr se zužuje,že chci také foťák s výklopným displejem.

reagovat
Sobota 23. listopadu 2013 v 19:31 ® nnnap reakce na …
nnnap

Fryw> rozumnej kluck.

reagovat
Sobota 23. listopadu 2013 v 16:30 ® Fryw reakce na …
Fryw

soleno> Ahoj. Omlouvám se, že do toho strkám nos, aniž bych měl nějak moc zkušeností. Ale rozhodl jsem se napsat protože…je tomu rok co jsem chtěl něco lepšího místo mého letitého kompaktu. Sáhnul jsem po ultrazoomu. No, bylo tam víc možností nastavení a k tomu velký rozsah ohnisek, s čímž šlo různě blbnout. Ale prakticky, na delších ohniscích byla světelnost tak nízká, že pokud jsem zkrátil čas natolik aby se dalo fotit z ruky, šlo ISO hodně nahoru a to tak malý čip s 16 mpx absolutně nezvládal. Otřesný barevný šum. No a na kratších ohniscích (kvuli kterým jsem ale nekupoval ultrazoom) byly výsledky tak nastejno s letitým kompaktem. No, šel rychle pryč, naštěstí jsem moc neprodělal. Jsem poučen.

Chtělo to něco s větším čipem. Jelikož jsem měl už několikrát zrcadlovku v ruce a věděl jsem že mě nebude její velikost a hmotnost nijak výrazně odrazovat od focení, byla zrcadlovka jasná volba. Kompakt s výměným objektivem jsem vynechal, jelikož v té době jsem nic za rozumné peníze nenašel a také jsem měl obavy z rychlosti kontrastního ostření (zrcadlovka má fázové, je z pravidla rychlejší),chtěl jsem mj. fotit psa a rc modely.

V té době pro mě byla jasná volba sony. Nechtěl jsem investovat moc peněz, tak do uvahy připadaly jen entry level zrcadla. Canon ( v té době eos11ood) a Nikon d3100 mi přišly osekané na kost, po ergonomické stránce pro mi nevyhovovaly. Hledáček prťavý. sony má hledáček elektronický, ale perfektní (dá se s ním i dobře manuálně ostřit, narozdíl od těch zrcadlových optických…což nevyužiju, ale na makro by to bylo asi dobré). Další výhoda co měla sony oproti CaNiconu byl počet křížových ostřících bodů. No ale věc co to hlavně rozhodla je dědictví po minoltě. Na sony (bajonet A) se dá sehnat spousta levných a přitom kvalitních objektivů minolta (ja napřiklad koupil 70–210 se světelností 4 za 2500 kč. to konkurence nenabídne). Koupil jsem slt a58 a jsem spokojen.

Dnes bych možná do výběru zahrnul i pentax, v té době ale neměl model v cenové kategorii o které jsem uvažoval.

Taky je na trhu ještě výprodejové csc nikon v1. To už je kategorie kompaktů…

No, každopádně, doufám že to co jsem napsal ti bude stát za zamyšlení. Myslím, že všechny modely co jsem zmínil podají lepší výsledky než ty dva ultrazoomy…

reagovat
Sobota 23. listopadu 2013 ve 14:51 ® soleno

Ahoj fišmeni,obracím se na vás s prosbou,který foťák mám vzít.Potřebuji foťák na ryby s výklopným displejem,ale zároveň chci fotit makro jak v přírodě tak pro svůj budoucí eshop.Rád uvítám radu někoho zkušenějšího co je lepší.Rozhoduji se mezi těmato přístroji.Nikon COOLPIX P520 vs Canon PowerShot SX50 HS.

reagovat
foto/forum/2013/th-img103182.jpgfoto/forum/2013/th-img103183.jpg
Sobota 23. listopadu 2013 v 8:22 ® džigit reakce na …

rgb23> ale o tom to je.Ne vše se musí brát z pohledu kritika!!! Ještě nejvíc od takového,kery snad ani nefoti. Na výstavách sem paru razy bal a už nikdy vice,leda bych tam byl sam nebo s partou podobně smyšlejicich.
Jsou fotky,tedy spíš momentky,ke kerym se namotaš a nemaš čim,pokud maš čim,nemusiš nic trefit ;-)

reagovat
Sobota 23. listopadu 2013 v 0:43 ® rgb23 reakce na …
rgb23

džigit> objektivně bych s tou fotkou do fotosoutěže nešel, subjektivně bych ji bral jako jeden z nejlepších záběrů mého života:-)

reagovat
Úterý 19. listopadu 2013 ve 20:23 ® sus1

Takhle to tu přece dělá odjakživa a ty se tomu tet divíš??!! :-)

reagovat
Čtvrtek 14. listopadu 2013 ve 20:51 ® džigit

obavam se,že jste nepochopili vy.O fotce nic nevím ani já ani vy,možná jen foceno mobilem,ale prostě mi nějak nesedí,že má někdo,kdo nic nepředved neustálou potřebu něco rozebírat.Prostě sem tu dal zajimavou momentku,nic víc.Řešit mou reakci nemusite

reagovat
Čtvrtek 14. listopadu 2013 ve 20:12 ® nnnap reakce na …
nnnap

džigit> haha, sori, ale bez komendu. Tos teda tvrdě nepochopil.

reagovat
Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 19:32 ® ZN reakce na …
ZN

džigit> proč to rozhořčení? Fotka zůstane vždycky fotkou, se všemi svými atributy, nikdo se nikdy nebude ptát na objektivní příčiny, proč je špatná. To právě rozlišuje výborné od dobrých, že nemusí nic chystat, mají to prostě „v sobě“.

Fakt dost dobře nechápu tvou reakci. Je to diskuze jen nad fotkou, která je objektivně špatná, i když měla obrovský potenciál, který autor prostě nezvládl.

reagovat
Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 9:25 ® džigit

opět výpůjčená z webu,ať máte co kritizovat…

reagovat
foto/forum/2013/th-img102916.jpg
Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 9:05 ® džigit

hoši hoši,hlavně teda nnnnnnnnnnnnap,kdy už konečně pochopíte,že ne vždy jde udělat dokonalá fotka po technické stránce.Tohle kolikrát nemůže být měřítkem hodnocení,neb to kolikrát ani v daných podmínkách a situacích nepůjde.Leda,že by nám tady Nnnnnnnnnap demonstroval,jak je schopen se k něčemu takovému připlést a ještě se řádně nachystat.A k výše jmenovanému,nemůžeš se někdy vysrat na ty své zaručené a vysoce odborné připomínky a jen se koukej.Občas se jen koukni,kolikrát kritizuješ a rozebíráš zbytečně.Nějak kolikrát nechápu,od koho máš kredit vše zepsut,Ty si snad Saudek,Vano,Zíka nebo snad nějaký utajovaný odborný kritik?

reagovat
Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 0:40 ® HaD reakce na …
HaD

nnnap> technicky hrůza, obsahově pecka

reagovat
Čtvrtek 14. listopadu 2013 v 0:10 ® nnnap reakce na …
nnnap

David H.> no právě.:-) Taky se na nic jinýho nemůžu soustředit.

reagovat
Středa 13. listopadu 2013 ve 23:45 ® HaD reakce na …
HaD

nnnap> co je ale centrální? Pro mě ta větev :-)

reagovat
Středa 13. listopadu 2013 ve 23:09 ® nnnap reakce na …
nnnap

David H.> jo, centrální motiv. Taky ti táhne voči?

reagovat
Středa 13. listopadu 2013 v 18:09 ® HaD reakce na …
HaD

džigit> zajímavá ta větev, která vypadá také jako hadí tlama :-)

reagovat
Středa 13. listopadu 2013 v 17:12 ® nnnap
nnnap

rliebzeit> k čemu 500. To neudržíš.

reagovat
Středa 13. listopadu 2013 ve 13:16 ® džigit

bylo na webu…

reagovat
foto/forum/2013/th-img102900.jpg