Chytej.cz

Platí zákaz přenášení ryb z revíru do revíru? necteno

21.1.2008 | HaD | 4.308 zobrazení | 25 odpovědí

Umíte to někdo v řádu najít? Nebo je to pouze dogma? Já to nenašel. A pokud to někde je, mají organizace výjimku při nasazování a kde je pak ta výjimka v zákonech specifikována?

Na hlavní větev fóra reagujte zde, na konkrétní odpovědi přímo u nich.

pridat prispevek
Pátek 5. února 2010 v 15:05 ® džigit reakce na …

hraji> to máš samozřejmě pravdu.Já to napsal pro doplnění,že se to i v BP může objevit.

reagovat
Pátek 5. února 2010 v 15:00 ® hraji reakce na …
hraji

džigit> omezení pro sumce je zřejmě z důvodu, aby se zabránilo jeho nekontrolovanému šíření pomocí debilních rybářů do vod, kde nemá co dělat. Veterinární důvody jsou něco jiného. Nemoc úhořů se třeba přenáší díky nástražním rybkám.

reagovat
Pátek 5. února 2010 ve 14:57 ® hraji reakce na …
hraji

HaD> protože se ctí zásada, že věc upravená v jednom zákoně či předpisu se neupravuje v jiném. Proto stačí, že je mník uveden ve vyhlášce o chráněných živočiších. Je totiž právně nadřazena zákonu o rybářství. Stejně tak zákaz přenosu ryb mezi revíry bez veterinárního osvědčení je dostačující.

reagovat
Pátek 5. února 2010 v 10:50 ® Libor
Libor

V rybářském řádu toto je, ale platí to jen pro ryby nedosahující míry nebo ryby v tu dobu hájené. Jinak ne.

reagovat
Pátek 5. února 2010 v 10:47 ® HaD reakce na …
HaD

hraji> netušíš proč to není zakotveno v řádech? Stejně jako např. celoroční hájení mníka a jesena.

reagovat
Pátek 5. února 2010 v 9:09 ® džigit reakce na …

hraji> no a na severu Moravy už to máme i v BP,teda platí to jen pro sumce

reagovat
Pátek 5. února 2010 v 8:50 ® hraji
hraji

Zákaz přenášení ryb není ani v zákoně o rybářství a ani v rybářském řádu či Bližších podmínkách. Je zakotven ve veterinárním zákoně jako opatření proti šíření onemocnění ryb. Proto je stanovena povinnost doložit u vysazovaných ryb veterinární vyšetření, protot se ryby dovezené ze zahraničí musí umístit do karantény. Je třeba si uvědomit, že platí celá řada zákonů, které zdánlivě s rybářstvím nesouvisí, ale ve skutečnosti jejich nedodržení může vést ke stíhání a trestům.

reagovat
Čtvrtek 4. února 2010 ve 22:50 ® Libor
Libor

já jsem si myslel že je tam napsáno, že ryba se musí pustit tam kde byla ulovena, jdu se na to podívat.

reagovat
Středa 30. ledna 2008 ve 23:01 ® wallys reakce na …
wallys

Pánové nevím zda si to pamatujete,ale před lety na Vranově hromadně uhynuli úhoři a to jen kvůli zavlečení jinýho druhu kterej přenesl nákazu......,ale jinak to nikde zakázáno dle mě není.To by už potom bylo protizákonný prodávat v ryb.potř.nás­tražní ryby.

reagovat
Středa 30. ledna 2008 ve 22:23 ® Frk
Frk

samo, že je to spochybnitelný. Veterina tu hraje prim. Splašky tě povraždí a jedeš dál, ale vejři jsou vejři. Tam si X let ani neprdneš. Tomuhle věř, kamaráde…

reagovat
Středa 30. ledna 2008 ve 21:30 ® Salmo reakce na …
Salmo

no možné to je ale..........když do řeky tečou tuny splašek a nikomu to nevadí a kvůli 1 rybě přeneseš chorobu jo tak to je trochu zpochybnitelný­........... :-P

reagovat
Středa 30. ledna 2008 v 18:56 ® kamos007
kamos007

jo!!můžeš přenést chorobu

reagovat
Středa 23. ledna 2008 ve 12:12 ® hajan reakce na …

pardon, předloni. :-)

reagovat
Středa 23. ledna 2008 ve 12:10 ® hajan reakce na …

antony: Taky mě to loni zajímalo: www.chytej.cz

reagovat
Středa 23. ledna 2008 ve 3:34 ® rgb23 reakce na …
rgb23

Mno, jen formalita… 395/1992 Sb. je prováděcí vyhláška, nikoliv zákon. Ale ta mřenka tam opravdu není. Tuším že od roku 2006, ale tohle tahám z hlavy, takže se o tom nehodlám hádat a při doložení paragrafu a data odsouhlasím:-)

reagovat
Úterý 22. ledna 2008 ve 23:40 ® antony

Cottus, dík za reakci, ta mřenka by tam měla být, až budu mít víc času, tak si ten zákon projdu podrobněji, ale při hrubém prohlížení jsem ji tam nenašel. Když však půjdu do detailů, tak bližší podmínky výkonu rybářského práva se odvolávají ne na zákon 114/1992 Sb., ale na přílohu vyhlášky č. 395/1992 Sb. v platném znění, kde jsem ji fakt nenašel,tím tady nechci dělat paniku, protože kde mřenky nejsou, tak nejsou, u nás třeba je jich hafo ( Olšava ) a myslím, že kromě přirozených nepřátel nemusí mít z ničeho strach. hhola antony omluva pro HaDa, že mu to téma trochu deformuju

reagovat
Úterý 22. ledna 2008 ve 22:04 ® Cottus reakce na …

antony: nevím to zcela jistě, ale mřenka je snad ZCHD – tj. zvlášť chráněný druh tj.zák.114/1992 o ochraně přírody.

reagovat
Úterý 22. ledna 2008 ve 20:55 ® antony

Sice trochu od tématu, ale taky nemůžu najít jeden všeobecně známý zákaz v MRS a to lov na Mřenku Mramorovanou, v bližších podmínkách se pouze píše, že se nesmí lovit ( na ) ryby ohrožené, podle zákona č. 395/1992 Sb, ale tu Mřenku jsem v tom zákoně fakt nenašel, kdyžtak mě opravte, stejně na ni nikdo nechytá, ale dřív tam normálně byla uvedená, tak nevím proč nějakým způsobem vypadla. hola antony

reagovat
Úterý 22. ledna 2008 ve 20:21 ® rgb23
rgb23

Dobrá otázka. Někde v legislativě to napsané je právě s odkazem na lov živou rybkou, která se nesmí použít v jiném revíru než odkud pochází… Četl a divil jsem se tomu cca před měsícem, jenže v kterém zákoně to bylo si ne a ne vzpomenout.

reagovat
Úterý 22. ledna 2008 v 10:35 ® rapadek
rapadek

Taky jsem si myslel, že se mě to netýká a pak jsem si uvědomil, že tak přenáším nástražní rybky.

reagovat
Pondělí 21. ledna 2008 ve 22:08 ® b.gun reakce na …

ehm, bílými …

reagovat
Pondělí 21. ledna 2008 ve 22:06 ® b.gun

V řádu to nenajdeš, protože rybářským předpisům nepřísluší řešit danou problematiku. Proto to také z řádu zmizelo, podobně jako třeba ustanovení o zákazu vnadění bílími červy …

reagovat
Pondělí 21. ledna 2008 ve 21:43 ® Zauwi
Zauwi

to HaD: nikde jsem to nenašel, myslím, že by to nemělo vadit, klasika napíšeš rybu do povolenky, dáš jí třeba do soudku, přejedeš jinam a pustíš.....akorát by mohl bejt eventuelně problém s tím, že do některejch rybníků se nesmí vysazovat určitý druh ryby…(u nás se nesmí do jednoho rybníka dávat amur kvůli nějaký kytc, která je chráněná…)

reagovat
Pondělí 21. ledna 2008 ve 21:35 ® Robur
Robur

v řádu jsem to neviděl ani nehledal páč to nedělám, ale spíš jsem to chápal jako odkaz na nějaký ekolog. zákon, který zakazuje např. vysazovat raky americké atp. Ale je to DEDUKCE, ale třeba to někoho nasměruje.

reagovat
Pondělí 21. ledna 2008 v 18:28 ® hajan

V řádu to bývalo jasně napsáno, ale to už je pár let zpět. Pak jsem to taky už nenašel. Zřejmě to už neplatí. Řídím se tím, co je psáno, to je dáno, takže na to prdím a s rybičkama a jejich vztahu k urč. revíru si hlavu nelámu.

reagovat