Chytej.cz

Komerční krmítková směs vs. Doma vyrobené krmení

27.7.2016 vložil HaD | Vnadicí směsi | zobrazeno: 11.517×

Jakou krmítkovou směs zvolit? Vyplatí se jí míchat doma nebo je lepší koupit nějaký barevný sáček s líbivou reklamou a příslibem mnoha ryb? Proč kupovat drahé komerční směsi? Toto jsou jedny z mnoha otázek, které si rybáři pokládají již dlouhá léta a třeba vám tento duel pomůže najít odpověď na některé z nich.

Text: Ondřej Matějka – Draky Foto: Radek Havlíček

Komerční krmítková směs

Komerční krmítková směs

Těžko říct, jestli nejčastější, ale rozhodně nejjednodušší volbou je komerční krmítková směs. Pokud si nevíte rady, jednoduše zajdete do rybářství, kde vám místní prodejce doporučí nejvhodnější krmítkovou směs pro dané období roku, případně dáte na svůj vlastní instinkt. Po pár pokusech se již v směsích dokážete  orientovat každý sám a také si uděláte představu o tom, co je nejvýhodnější.

Většina výrobců na svých obalech uvádí, na jakou rybu je návnada určená, zda se hodí spíše na řeku nebo naopak na stojatou vodu a v neposlední řadě bývá uvedena příchuť. Bohužel složení krmítkových směsí si každý výrobce přísně hlídá a tak se dá říci, že kupujeme zajíce v pytli. Trocha informací se dá pochopitelně vyzjistit přímo u prodejce nebo u rybářů, kteří mají s konkrétní krmítkovou směsí zkušenosti. Tudíž si dokážeme udělat představu, zda je krmení masové, tedy s obsahem rybích mouček, slané, sladké a bůh ví ještě jaké.

Jednoduché a dobře pochopitelné značení, nejčastěji v podobě obrázku ryby, nám velice usnadní výběr. Ovšem pozor na míchání jednotlivých druhů krmení. Nemůžete vzít dva náhodné pytlíky a jednoduše je smíchat. Většinou u dražších směsí se vám může stát, že si tímto způsobem namícháte anti-krmení, tedy úspěšný odpuzovač ryb. Někteří výrobci uvádějí, jaká směs se k čemu hodí a hlavně v jakém poměru je míchat. Jednoduše lze říci, že krmení na řeku bude lepivější, než to určené na rybník, stejně tak krmení na kapra bude hrubší, než to určené na plotice.

Hlavní nevýhodou komerčních návnad je bohužel jejich cena. Základní krmení nestojí tolik, ale pokud budete chtít rybám pořídit něco lepšího, bude potřeba sáhnout hlouběji do kapsy. Je nutné si říct, že zde neplatí pravidlo - čím více zaplatíte, tím více ryb nachytáte, ale je dobré si najít krmení různých kvalit a čím větší budete mít konkurenci u vody, tím lepší sáček bude potřeba zvolit. Je potřeba si uvědomit, že krmení se musí správně připravit a použít, žádný zázračný pytlík, který nachytá ryby za vás, se bohužel ( bohudík? ) nikde koupit nedá. Tady přichází menší výhoda komerčních krmítkových směsí, jejich složení totiž stále stejné, takže jakmile se jeden konkrétní typ naučíte správně připravit, bude to pokaždé velmi stejné. Naopak, pokud se vám bude zdát příprava příliš náročná, máte možnost se jí vyhnout nebo hledat podobnou alternativu.

 

Doma vyrobené krmení

Doma vyrobené krmení

Spousta rybářů se k této alternativě uchyluje zejména z finančních důvodů, najdou se ovšem i tací, kteří nevěří, že by barevný sáček z rybářství dokázal nachytat více ryb a tak přicházejí s vlastními nápady.

Z pár surovin se dá namíchat opravdu slušné krmení, které ryby dokáže zaujmout a udržet na lovném místě, ale pokud se složením budete chtít přiblížit nějakým lepším komerčním směsím, bude vás to stát jak čas, tak peníze. Co se týče finanční stránky, tak je poměrně velká šance, že stejná směs vytvořená v domácím prostředí vás bude stát více, než ta z rybářství. Samozřejmě jsou firmy, které prodávají předraženou barevnou strouhanku, ale to je spíše extrém, který nemůžeme brát jako příklad.

Bohužel příprava vstupních surovin a jejich sehnání dokáže zabrat spoustu času, který mnoho lidí v dnešní době nemá. Pražení různých semen, strouhanek, jejich následné mletí, sušení, pečení ochucených placek, barvení surovin a mnoho dalšího je někdy tak technologicky náročné, že se v domácím prostředí téměř nedá provádět, nemluvě o konkrétních postupech, které se nedozvíte na každém rohu. Třeba takové fermentované krmení může být velice úspěšné, ale jeho příprava vyžaduje nějaký čas a hlavně tolerantní sousedy a drahou polovičku.

Ovšem velikou předností domácího "kuchtění" je přesná znalost složení. Navíc velice snadno dokážete své směsi upravovat, měnit jejich lepivost, chuť, vůni a mnoho dalších parametrů. Vaše snažení bude vyžadovat i nějaké prostory, protože krmení je potřeba připravovat v nějakém rozumném množství. Přeci jen, pokud budete chtít směs vyzkoušet, tak jí budete potřebovat připravit několik kilo a na rybách zkoušet alespoň pár týdnů, nejlépe však v různém ročním období za různých klimatických podmnínek, aby jste měli představu o produktu, který jste vytvořili.

Na druhou stranu máte možnost experimentovat, trávit volný čas nad tím, co vás baví a zejména si vychutnávat blažený pocit z práce, která přináší kýžené výsledky.  

 

Klady

+ Jednoduché pořízení
+ Stále stejné složení
+ Snadno pochopitelné značení
+ Dostupné rady od výrobce o míchání a použití krmení

Klady

+ Přesná znalost složení
+ Zábava na volné chvíle
+ Ušetřené peníze
+ Dobrý pocit z dobře odvedené práce

Zápory

- Vyšší cena
- Složitější míchání více druhů krmení
- Neznámé složení

Zápory

- Náročnost na čas a prostory
- Nemožnost provádění některých technologických postupů v domácím prostředí
- Shánění surovin

Závěrečné zhodnocení

Ať už je váš úmysl jakýkoliv, nebojte se ani jednoho. Zejména začátečníkům doporučuji koupit krmítkové směsi hotové. Postupem času budete pronikat do tajů rybařiny a sami zjistíte, co vám bude vyhovovat. Vymýšlení krmení má také něco do sebe a mnozí rybáři nedají na své vlastnoručně vytvořené krmení dopustit. Ať už preferuje komerční směsi nebo jste zastánce domácích krmení, je potřeba být trochu flexibilní a nedržet se stále stejného. Ryba je vybíravá a co jeden den fungovalo, druhý den nemusí, ale o tom ta rybařina zkrátka je.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 16. srpna 2016 ve 13:36® jepice-zruseno

Koupim šrot, strouhanku, kvalitní krmení (bývá v malých sáčcích) nebo komerční posilovač (např. Kremkus) a smíchám to dohromady, někdy je dobré přidat například pražené konopí. Účinnost směsi je zpravidla stejná nebo lepší, než u komerčních levnějších typů (balení obvykle po 3 nebo 5 kg). Kvalitní krmení má obvykle schopnost obarvit i ten šrot, pokud je např. červené nebo hnědé. Uplně nejlevnější funkční varianta je šrot, strouhanka, pudink v prášku. Na stojaté vodě přidáván do suché směsi trochu oleje. Drobné kousky, které se olejem nasáknou, potom pomáhají k uvolňování krmení z krmítka. Klasické komerční krmení se (v lepším případě) dělá ze strouhanky z odpadních sušenek nebo perníků (např. z Paradubic).

Tento příspěvek byl editován Úterý 16. srpna 2016 ve 13:44 uživatelem jepice-zruseno.