Chytej.cz

Kompakt vs. Zrcadlovky

23.7.2015 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 6.953×

V dnešní digitální době by se našlo jen málo rybářů, kteří si své úlovky nedokumentují. Někteří fotí většinu ryb, jiní jen ty trofejní, někdo alespoň přírodu. K těmto účelům využívají nejrůznější fotoaparáty, nebo alespoň chytrý mobilní telefon. Tomu se ale v tomto duelu věnovat nehodlám a zaměřím se na porovnání klasických kompaktů a digitálních zrcadlovek. Srovnání je to poměrně složité, zejména kvůli velkému cenovému rozsahu a kvalitě v obou kategoriích. Proto se zaměřím na „zlatý střed“. Text a foto: Radek Havlíček

Kompakty

Kompakty Kompakty Kompakty Kompakty

 

Většina lidí dnes vlastní digitální fotoaparát ve formě kompaktu. Je to především díky dobré cenové dostupnosti, jednoduchosti ovládání a relativně vysoké odolnosti. Některé kompakty výrobci  dokonce koncipují vyloženě outdoorově a jsou odolné vůči vodě i pádu. Není výjimkou, že mají vestavěné GPS, Wifi atp.

 

Ergonomie

Vyrábí se v mnoha různých provedeních a velikostech. Většinou jsou menších rozměrů, což je z pohledu fotografa spíše nevýhodou - hůře padnou do ruky a často není "za ho chytit". Na druhou stranou s ním snadno lze s trochou praxe fotit jednou rukou, protože veškeré potřebné ovládací prvky najdete v dosahu palce a ukazováčku pravé ruky. Nemusí to však být pravidlem.

 

Váha a rozměry

Jelikož se vyrábí především z lehkých plastů, je jeho nízká váha v určitých případech předností. Na váhu bych se zaměřil ve dvou rovinách a to z pohledu rybářského a fotografického. V první rovině je podstatné, že v rybářském vybavení přidá jen "pár gramů" navíc a proto lze snadno přenášet. Díky kombinaci s malými rozměry se dá snadno strčit do kapsy kalhot nebo vesty a dalo by se říct, že o něm ani nevíte. Další výhodou je, že když je rybář u vody sám, je schopen s rybou i fotoaparátem manipulovat sám bez cizí asistence.

Na druhou stranu je zde i fotografické hledisko, kde je nízká hmotnost a rozměry spíše na závadu. Lehké a malé kompakty se hůř drží a ve větru, či delších expozičních časech obraz snáze rozklepete a fotka je pak neostrá.

 

Odolnost

Ač se to nemusí na první pohled zdát, kompakty jsou díky své malé váze a použití kvalitních plastů poměrně odolné. Ale především je to díky absenci pohyblivých částí, jako jsou zrcadlo a často i mechanická závěrka, které nalezneme u zrcadlovek. Ze zkušenosti musím říct, že jsou to právě tyto dvě části, které způsobují největší problémy, pokud pomineme kvalitu zpracování vnitřních elektronických obvodů. Některé kompakty dokonce naleznete ve vodotěsné provedení a při správném užívání a péči si tuto vlastnost udrží velmi velmi dlouho.

 

Rychlost

Jedním z nevětších neduhů kompaktů je jejich rychlost obecně. V tomto nejsou příliš operativní. Problém nastává už při samotném zapnutí, kdy se čas do stavu, kdy je fotoaparát pořídit snímek často pohybuje v řádu vteřin. Někomu se to může zdát zanedbatelné, ale věřte, že u sportu (kterým podle mě rybařina je) kolikrát jde právě o tyto drahocenné vteřiny. Rychlost ostření je zásadní, pokud chcete vyfotit rybu například ve výskoku atp.. Tento problém lze vyřešit například předostřením na místo, kde se ryba objeví, ale není to příliš pohodlné. Samotná reakce fotoaparátu na stisknutí spouště jsou různé, ale opět lze obecně říct, že pro využití při sportu pomalé a mnohdy se stane, že fotografovaná scéna se změní, než kompakt "cvakne". Déle trvá i samotné ukládání snímku a návrat do připraveného stavu k další fotografii.

Všechny tyto parametry se opět liší v závislosti na konkrétním modelu. A u lepších kompaktů je rychlost významně vylepšena.

 

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu se dá u kompaktů těžko sumarizovat a je závislá mnoha věcech - velikosti a rozlišení čipu, objektivu, světelných podmínkách, procesoru zpracování obrazu ... a v neposlední řadě samotném uživateli. Pokud budeme hovořit o prvních dvou zmíněných parametrech - čipu a objektivu - jsou na tom kompakty opět hůř. Jelikož se bazíruje při jejich výrobě na ceně, jsou jejich čipy velmi malé a velké rozlišení obrazových bodů na takto malém prostoru zákonitě snižuje kvalitu. Určitě jste si všimli, že u fotografií z kompaktu jsou barvy trochu pastelové s slévají se do jednolitých ploch. Je to dáno právě vysokým rozlišení malých čipů a díky tomu i malé dynamice rozsahu barev.

Kvalitu velmi výrazně ovlivňuje objektiv, který je u kompaktu zpravidla jeho nedílnou součástí. Celková horší optická skladba zapříčiňuje horší prokreslení detailů, menší ostrost a v neposlední řadě tzv. aberaci, což se na snímku projevuje jako různobarevné aury na přechodu kontrastních ploch.

 

Citlivost čipu

Pro dosažení kratších expozičních časů a zamezení rozmazání fotky pohybem fotoaparátem nebo naopak snímané scény je za nízkých světelných podmínek velmi důležitá možnost nastavení vyšší hodnoty ISO neboli citlivosti čipu. Moderní fotoaparáty mají tyto rozsahy poměrně velké, ale ne vše, co nám fotoaparát technicky umožní je vhodné. Právě u kompaktů je vysoké ISO ve spojení s malým čipem nevýhoda z důvodu velkého množství šumu. Proto je u nich tato hodnota omezena a použitelnost značně klesá - jinými slovy, když je dost světla a nízké ISO (50-200), většinou fotí solidně. S klesající hladinou světla a stoupajícím ISO (400-800+) se obvykle kvalita snímku významně snižuje.

 

Možnost nastavení

Pokud budeme mluvit o možnostech pokročilého nastavení jsou na tom kompakty opět o něco hůř. Ale popravdě řečeno, jejich automatické režimy bývají velmi dobře propracované, takže na obyčejné focení většinou stačí. Problém může nastat, pokud si chce fotograf více pohrát s hloubkou ostrosti nebo naopak dlouhým expozičními časy například pro efekt rozmazaného proudu řeky - nastavení těchto parametrů mnohdy vyžaduje vstoupení do menu fotoaparátu a tím klesá operativnost a rychlost pořízení fotografie, ale zde už hovoříme o pokročilejších technikách kreativního fotografování. Dále je často potřeba nastavit vyvážení bíle na jinou hodnotu, než kterou fotoaparát vyhodnotil jako správnou. U kompaktů nastává problém v tom, že mívají jen několik málo přednastavených hodnot, které nelze upravovat a nemusí být vždy vyhovující.

 

Doplňková vybavení

Dále je třeba zmínit možnost "rozšíření" fotoaparátu o další pomůcky a doplňky. Zde je to opět velmi relativní. Nicméně snad každý fotoaparát lze doplnit o staviv, což oceníte hlavně, pokud jste na rybách sami a ve spojení se samospouští si tak můžete pořídit fotografii vaší osoby s kapitálním úlovkem. Výhodou kompaktů je, že se dají použít i velmi malé a lehké stativy, která vás v rybářské výbavě zatíží jen minimálně. Některé kompaktní fotoaparáty lze doplnit i externím bleskem, což oceníte v horších světelných podmínkách a nebo v noci. Vestavěné blesky totiž mívají malý výkon a díky malým rozměrům aparátu jsou umístěny velmi blízko objektivu a fotografie o to víc ztrácí na přirozenosti. Dále je třeba zmínit možnost výměny objektivů, která u většiny kompaktů není možná a jste odkázáni pouze na jedno "sklo", kterým disponuje a v některých situacích nemusí vyhovovat. Ještě bych rád zmínil vodotěsná pouzdra a obaly. Díky tomu, že kompakty jsou široce rozšířené, lze na ně koupit vodotěsné obaly, které se pohybují v řádech stovek až tisíců korun a dokáží velmi dobře posloužit.

 

Cena

Parametr, ve kterém mají kompakty jednoznačně navrch je jejich cena. Oproti zrcadlovkám se často pohybuje ve zlomcích hodnoty a díky nemožnosti dalšího rozšíření (vyjma paměťových médií a baterií) je celková investice výrazně nižší. Jelikož se rybáři pohybují v okolí prostředí, které je pro fotoaparát velmi nehostinné a v případě nehody často smrtelné,  je v tomto ohledu kompakt vhodnější a v případě nehody nemusí mít tak fatální následky.

 

Zrcadlovky

Zrcadlovky Zrcadlovky Zrcadlovky Zrcadlovky

 

V posledních letech se digitální zrcadlovky staly cenově výrazně dostupnější a tím i rozšířenější. Skýtají mnohé výhody, ale také řadu nevýhod spojenou právě s rybařinou. Jako takové ovšem často nedosahují takové výbavy "moderních technologií" jako kompakty a pro rozšíření jejich funkcí jako je GPS, Wifi atp. je třeba dokupovat další moduly.

 

Ergonomie

Vyrábí mnoho různých modelů, ale vesměs je jejich provedení a celková ergonomie velmi podobná. Liší se jen v drobných detailech, rozměrech jednotlivých částí a rozmístění ovládacích prvků. Při investici do zrcadlovky je dobré mimo jiné vybírat takovou, která vám dobře padne do ruky, protože právě to je její velkou předností. Většině lidí se zrcadlovka lépe drží kvůli možnosti pohodlného úchopu oběma rukama. Díky tomu se dá lépe zamezit rozklepání fotoaparátu a docílit kvalitnějších a lépe komponovaných snímků. Na druhou stranu nastává problém při focení jednou rukou, zvlášť u větších fotoaparátů, protože nemůžete jednoduše měnit ohniskovou vzdálenost a některé ovládací prvky jsou mimo dosah prstů pravé ruky.

 

Váha a rozměry

Oproti kompaktům jsou zrcadlovky výrazně objemnější a těžší. Opět je třeba v vzít v potaz obě roviny a to jak rybářskou, tak fotografickou. Při rybářských výpravách Vám už přidá výraznější váhu navíc a pokud chcete využívat její širší potenciál v podobě doplňkovém vybavení dokáže i pořádně tížit (i v řádech několika kilgramů) a ve většině případů budete potřebovat na přepravu speciální batoh nebo brašnu. Zároveň i manipulace při samotném lovu je komplikovanější a nezkušený rybář/fotograf s velkou pravděpodobností nedocílí požadovaného výsledku, pokud bude s rybou na prutě sám manipulovat.

Z hlediska fotografického je to však zcela naopak. Pokud při focení není člověk zaměstnán samotným chytáním a má k dispozici obě ruce, může díky větší váze docílit lepší stability a celkově lepších snímků. Ovšem pokud budete požívat stativ, budete potřebovat nějaký kvalitnější a stabilnější.

 

Odolnost

Největší podíl na odolnosti zrcadlovek má materiál použitý na konstrukci fotoaparátu. U kvalitnějších modelů se používá ocel, hliník, hořčíkové slitiny atp. U takového zpracování lze předpokládat vyšší odolnost a ruku v ruce s tím často jde i voděodolné zpracování vnějšího pláště (nikoliv vodotěsné).

U nižších a levnějších modelů se stále používají plasty, které již takovou odolnost nemají. Problém většinou nastává u již zmíněného zrcadla nebo závěrky, která se při nešetrném zacházení zasekne. Náchylné jsou objektivy díky jejich mechanice a většímu množství optických členů.

Čím zrcadlovky v drtivé většině nedisponují je vodotěsnost. Lze jí docílit použitím vodotěsných pouzder, kterých je celá řada, ale jejich cena se pohybuje v řádech tisíců a desetitisíců (dokonce i statisíců).

 

Rychlost

Neoddiskutovatelnou výhodou digitálních zrcadlovek je rychlost jejich reakce na stisk spouště, ostření a i jen samotné zapnutí fotoaparátu. Tyto reakce se pohybují v řádech tisícin, setin a desetin sekundy. Tyto časy liší podle modelu, ale obecně lze říci, že jsou výrazně rychlejší než kompaktní fotoaparáty. Jediné ostření je závislé na použitém objektivu a tam se může stát, že zrcadlovku kompakt "dožene". Nicméně celková reakce je zde svižnější a umožňuje zachytit i velmi nenadálé situace. I samotné zpracování snímků probíhá rychleji díky výkonnějším procesorům a celkovému zpracování vnitřních obvodů.

 

Kvalita obrazu

Stejně jako u kompaktů je výsledná kvalita snímků závislá na více faktorech. Ovšem díky větším a často modernějším čipům netrpí tak výrazně na šum při horších světelných podmínkách a celkově bývá vyšší "hardwarová" dynamika obrazu a barev. Co se objektivů týče, tam si musí každý najít svůj kompromis využitelnosti a ceny. Kdysi jsem slyšel moudro, které mne velmi zaujalo: "Zrcadlovka je jen držák objektivu.". S trochou nadsázky s tím musím souhlasit, protože když na sebelepší zrcadlovku nasadíte nekvalitní, opotřebovaný objektiv, dostanete se na stejný výsledek jako s kompaktem. 

Ale ve většině případů se zrcadlovkou pořídíte kvalitnější snímky než s kompaktem (pokud není problém mezi spouští a břehem :-)).

 

Citlivost čipu

Moderní snímací čipy digitálních zrcadlovek nesoucí označení CMOS mají v závislosti na modelu fotoaparátu výrazně vyšší rozsahy citlivostí pohybující se v řádech desítek, někdy i stovek tisíc. Někdy jsou to již extrémní hodnoty a jejich využitelnost je často diskutabilní, ale díky tomu, že tyto čipy jsou větší, mají v porovnání s kompakty při stejných hodnotách citlivosti výrazně méně šumu. To tedy nabízí jejich širší využití při zhoršených světelných podmínkách bez použití blesku a dosažení kratších časů závěrky.

 

Možnost nastavení

Díky větším rozměrům umožňují rozmístění více ovládacích prvků na svém povrchu a potažmo tedy i lepší a hlavně rychlejší možnosti nastavení. Nemusíte tedy kvůli každé "prkotině" vstupovat do menu a zdlouhavě nastavení hledat. Zrcadlovky jsou také koncipované pro možnosti pokročilejšího fotografování a proto u nich naleznete více možností druhů ostření, režimů závěrky atp. Všechny tyto parametry by vydaly na několik samostatných článků. 

 

Doplňková vybavení

Jak se říká, koupí zrcadlovky to nekončí. Je tomu skutečně tak, protože na trhu naleznete nepřeberné množství všelijakých doplňků. Jako nejzásadnější bych rád uvedl možnost použití různých objektivů. Existují univerzální objektivy, které dosahují uspokojivých výsledků a pak objektivy určené pro konkrétní případy, které dosahují často až ohromujících výsledků. V tomto pohledu jsou zrcadlovky mnohem univerzálnější a najdou širší využití. 

Tady je malý a zjednodušený výčet možných doplňků: blesky, stativy, objektivy, filtry, dálkové spouště, moduly na bezdrátové přenosy a GPS, vodotěsná pouzdra, redukční kroužky a mnoho dalšího.

 

Cena

Jak již bylo napsáno dříve, v posledních letech cena digitálních zrcadlovek výrazně klesla a mnohdy se dostává na úroveň kompaktních fotoaparátů. Nicméně pro pokročilejší fotografy bývá po nějaké době základní vybavení nedostačující a začnou se pohlížet po dalších objektivech, doplňcích a tím najednou celková investice může vystoupat do několikanásobku pořizovací ceny samotného těla fotoaparátu.

 

Klady

+ cena
+ snadné ovládání
+ odolnost
+ nízká hmotnost a rozměry

Klady

+ kvalita obrazu
+ vyšší využitelnost za různých podmínek
+ mnoho dostupného příslušenství
+ rychlost fotoaparátu a nastavení

Zápory

- horší kvalita obrazu
- méně dostupného příslušenství
- horší využitelnost za snížených světelných podmínek
- nízká rychlost reakce

Zápory

- vyšší váha a rozměry
- relativně nižší odolnost
- v určitých podmínkách horší ovladatelnost
- vyšší cena (fotoaparátu a doplňků)

Závěrečné zhodnocení

Porovnání obou druhů fotoaparátů není nijak snadné především kvůli obrovské rozmanitosti modelů na obou stranách a častému prolínání mezi nimi. Proto se duel zaměřuje na striktní zástupce svého druhu v průměrné cenové třídě. Každý si musí zvolit co jemu samotnému vyhovuje a často je to i kompromisech. Hodnocení kladů a záporů jsem po dlouhém rozmýšlení zaměřil především na rybářskou využitelnost.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 19. srpna 2015 ve 23:51® Miki 1
Miki 1

Já používám světelný kompakt. Dle mého názoru spojuje v sobě výhody kompaktů , pohotovost a snadné ovládáni jednou rukou a obrazový výstup srovnatelný s levným zrcátkem se seťákem. Pokud k vodě beru zrcadlo tak potom spíš fotím než abych rybařil

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 20. srpna 2015 v 0:00 uživatelem Miki 1.
Čtvrtek 30. července 2015 ve 14:39® HaD
HaD

A nic, Palivec možná někde fotí…

Pondělí 27. července 2015 v 18:53® Mysak1

Ano, zdejší čtenář pochpil.:-D Palivče prosím dej tu fotečku ,ať máme i neidiotské srovnání, když už nejsme na renomovaném fotografickém serveru ale rybářském.

Pondělí 27. července 2015 v 17:50® HaD
HaD

Hogo Fogo> myslím si, že zdejší čtenář pochopí, co je myšleno slovem kompakt. I z úvodních obrázků to vyplývá. Ale je vidět, že jsi profesionál – mohl bys nás potěšit nějakým pěkným snímkem?

Pondělí 27. července 2015 v 15:54® Hogo Fogo - zrušený vulgární profil
Hogo Fogo - zrušený vulgární profil

Naprosto směšná „soutěž“. Renomované fotografické časopisy či servery, takové idiotské porovnávání nedělejí, protože jejich redaktoři vědí, že je to blbost. A jednu z nejvýznamnějších vlastností zrcadlovek (a fotoaparatů s vyměnitelným objektivem všeobecně), tedy možnost použití vysoce světelných a kvalitních objektivů, s různými ohniskovými vzdálenostmi, vybavených stabilizací, antireflexními vrstvami a jinými vysoce užitečnými sračkami, soudruh autor dosti statečně zanedbal. Ani pro čtenáře, byť rybáře, který fotí telefonem, to nemá význam. Ba o tom často nemá ani ahnung. Je to o tom, co má být dosaženo. Dnes jsem napráskal cca 200 fotek vnuka starším kompaktem, který byl relativně levný, ale stále produkuje lepší fotky jako mobilní telefon. Ale vedle mne na stole leží Canon EOS 5D Mark III s objektivem 70–200. I názor, že kompakt znemená malý a lehký, je čirá idiocie. Mám fotoaparátů vcelku zajímavou sbírku a je mezi nimi i tenhle malý a lehký kompakt, hotový mrňous, kilový Sony R1. http://www.dpreview.com/…ws/sonydscr1

Tento příspěvek byl editován Pondělí 27. července 2015 v 16:04 uživatelem Hogo Fogo - zrušený vulgární profil.
Pondělí 27. července 2015 v 15:41® Hogo Fogo - zrušený vulgární profil
Hogo Fogo - zrušený vulgární profil

jepice> Je to úpadek. Čočka o průměru pár milimetrů, stejně tak mrňavý čip. Jistě, když se chce někdo vyfotit s nějakou zdechlou rybou, stačí to.

Pondělí 27. července 2015 v 15:40® Hogo Fogo - zrušený vulgární profil
Hogo Fogo - zrušený vulgární profil

jepice> Bóže… Rychlost? Ta často není vůbec důležitá. Jde o to, co fotograf fotografuje. Ono fotografování nejsou jen momentky z ulice nebo z postele.

Neděle 26. července 2015 ve 14:16® jepice-zruseno

skwor> Já tedy viděl už docela dost pěkných mobilovek. Když jsou k tomu vhodné podmínky, tak to (alespoň na monitoru) může vypadat také vcelku dobře. Ale pravda je, že na rybách většinou dobré podmínky nejsou …

Neděle 26. července 2015 ve 14:06® skwor
skwor

Nosím digitál, i když větší (takže výhody stran váhy jsou asi nulové). Na druhou stranu v případě vykoupání to nebude bolet tak jako zrcadlovka. Každopádně mám rád fotky, které za něco stojí, takže se radši budu tahat s foťákem na krku, než mít rozmazané nic neříkající mobilovky.

Čtvrtek 23. července 2015 ve 22:47® jepice-zruseno

Nejdůležitější pro fotografa je nápad a rychlost. Protože obvykle nemám ani jedno, i kompakt je pro mě zbytečným luxusem. Potom vznikají jenom fotky typu „aby mi kámoši věřili, že jsem něco chytil“ a na to je potřeba něco, co se nebojim upustit na kámen nebo s tím zabrodit do vody. Navíc není sranda udělat hezkou fotku ryby, která se má neprodleně pustit. Znám ale lidi s nápady a ti jsou potom schopní udělat parádní fotky třeba i mobilem. Na těch parádních fotkách ale ryby obyčejně nejsou. Za sebe hlasuji pro kompakt. Ne snad pro to, že by byl v něčem lepší, ale proto, že spousty kamarádů se zrcadlovkou jsou ve výsledku uplně bez foťáku, protože se jim nevejde do kapsy.