Chytej.cz

Smekací naviják na plavanou vs. Naviják Centerpin na plavanou

15.9.2014 vložil HaD | Navijáky | zobrazeno: 15.400×

Obecně a velmi zjednodušeně se dá každý naviják nazvat zásobárnou vlasce nebo šňůry, která navíc slouží k snazšímu zdolání ryby. Od navijáku čekáme, že bude pružně reagovat na rybářovu potřebu. Tzn. umožní plynulý nához (nejpřesnější, nejdelší) a dále pak rychlé navinutí vlasce. Pomocí navijáku může rybář také snáze napodobit přirozený chod nástrahy a po záseku ryby mu také naviják umožní ji bezproblémově zdolat (zpravidla přes brzdu).

Text a foto: Milan Rozsypal

Smekací naviják na plavanou

Smekací naviják na plavanou Smekací naviják na plavanou Smekací naviják na plavanou Smekací naviják na plavanou

 

 

Princip smekacího navijáku je všeobecně znám. Kolem cívky navijáku obíhá unášeč vlasce. Ten je poháněn otáčením kličky navijáku. Ve většině případů vykonává navíc také cívka přídavný pohyb, který napomáhá lepšímu ukládání vlasce na cívku.  

Každý rok přichází výrobci rybářského nářadí s vylepšeními a převratnými novinkami u navijáků. Někdy jsou to jen nové materiály těla navijáku, jindy jiné uložení nebo rychlejší a přesnější převody. V principu se ale stále jen jedná o jedno konstrukční provedení. O tom svědčí i uvedená reklama z roku 1937.

Naviják Centerpin na plavanou

Naviják Centerpin na plavanou Naviják Centerpin na plavanou Naviják Centerpin na plavanou Naviják Centerpin na plavanou Naviják Centerpin na plavanou Naviják Centerpin na plavanou

 

Jeho původ sahá hluboko do rybářského pravěku. Princip tohoto navijáku je velmi jednoduchý a starý. Jde o bubnovou cívku většího průměru, která je upevněna pomocí držáku k prutu. Převodový poměr těchto navijáků bývá 1:1.

Přednostně jsou tyto navijáky využívány pro lov na plavanou. I přes drobná vylepšení, jako je natočení cívky kolmo ke špičce prutu (pro snazší nához), doplnění citlivější brzdy, použití ložisek se zanedbatelným třením, je tento naviják prakticky nezměněný. První, co se každému normálnímu rybáři vybaví při spatření tohoto navijáku je: „S takovým kolečkem jsem začínal chytat jako kluk!“ Někdy je slyšet i takové poznámky: „To je bláznovství! Vždyť on chytá na plavanou s muškařským kolečkem?!“ Částečně mají pravdu. Posuďte sami, co se od roku 1939 na první pohled změnilo. 

 

Proč jsem zvolil centerpin

Můj první velký centerpinový naviják byl koupený přes zahraniční internetový obchod. Původně jsem ho chtěl používat pro lov kaprů. Potom, co jsem ho obdržel, jsem zjistil, že jsem poněkud přestřelil. Bohužel jsem se zaměřil pouze na to, aby měl naviják velký buben, brzdu a natáčecí cívku. Tak mám možná jako jediný v Evropě velký australský surfový centerpin, který se používá při mořském rybolovu z pláže. Další centerpin jsem kupoval opět také v USA. Zde jsou tyto navijáky používané při lovu na plavanou, kdy se loví lososy na jikry. Možná více jak 10 let jsem nechytal klasicky na položenou. Raději chytám na plavanou. Díky tomu bylo mé rozhodování, jaký si pořídit naviják, podstatně jednodušší. Ještě připojím několik svých postřehů a zkušeností z několikaletého chytání s navijáky centerpin.

 

Mé první dojmy z navijáku centerpin 

 
Lze nazvat jedním slovem – strašidelné! 
Nejčastější potíž - zamotaný vlasec na navijáku. Díky vyváženému a hladkému chodu cívky stačí chvíle nepozornosti a místo přesných návinů na cívce jsem měl jen velkou motanici z vlasce, který se mi několikrát samovolně odvinul z cívky, o kterou jsem nešťastně zavadil. K tomu stačí být pozorný a raději využívat západkového mechanizmu na navijáku, který brání samovolnému odvíjení vlasce.
 
Nahazování – hodně připomíná muškaření, ale jen s tím rozdílem, že při rybolovu s centerinem nemůžete využít vlastností muškařského prutu. Proto si vysoukáte vlasec, jako muškařskou šňůru a nahodíte. Pak se díváte, kde se to zacuckovalo a proč to nedoletělo tak daleko, jak jste chtěli. Nahodit na vzdálenost 5-8 m je běžné. Hodně také záleží na hmotnosti celé koncové sestavy. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak to udělat, abych nahazoval stejně daleko jako se smekacím navijákem. Pochopil jsem, že potřebuji další větší přídavné očko - háček, které budu držet ve směru otevřené cívky centerpinu a nechám přes něj probíhat vlasec. Postavil jsem si ho z nerezového drátu a držátka z pilníku. Tím jsem sám pro sebe smazal rozdíly mezi náhozem smekacího a centerpinového navijáku. Chvíli jsem byl na svůj vynález hrdý, než jsem zjistil, že podobnou pomůcku už dávno používají angličtí rybáři lovící s těmito navijáky.
 
Navíjení  -  díky hladkému chodu centerpinu stačí lehce ťuknout do kličky navijáku a on se rychle roztočí. Přitom se samozřejmě navíjí vlasec. Proto s ním lze i poměrně rychle navíjet.
 
Údržba centerpinu – není potřeba prakticky žádná. Čas od času stačí „kolečko“ pouze opláchnout, neboť kluzné ložisko je u kvalitnějších centerpinů dobře chráněné.
 
Zdolávání ryb – u menších ryb je jedním slovem - nádherné. Zastavit nápor velké ryby znamená pro nepřipraveného rybáře spálené a otlučené prsty o divoce se otáčející kličku navijáku. Je to velmi vzrušující a nervy drásající zážitek! Tyto navijáky totiž většinou nemají brzdu a brzdí se prsty o okraj cívky. Když si ale trochu osvojíte rybaření s centerpinem, tak si tento naviják zamilujete. Je to nádherný pocit zastavit rybu při divokém úprku, cítit v ruce každý výpad ryby, citlivě a pružně reagovat na jakoukoliv změnu v chování zdolávané ryby. Něco takového nemůže zprostředkovat žádný jiný naviják, než ten, který má převodový poměr 1:1.  Hodně blízko k tomuto zážitku budou mít muškaři se svými muškařskými kolečky.

Klady

+ snadná ovladatelnost (daleké a přesné nahazování, jednoduchá manipulace, citlivé zdolávání ryby přes brzdu)
+ snadná výměna cívky
+ převodový poměr umožňující rychlejší navíjení
+ univerzální použití při rybaření

Klady

+ tichý chod navijáku
+ bezchybná prezentace nástrahy unášené proudem
+ bezprostřední kontakt s rybou

Zápory

- vlasec se při navíjení „láme“ přes rolničku – nejde v přímém směru navíjení – vlasec je více namáhán
- při smekání vlasce přes hranu cívky dochází k jemnému zadrhávání, které se při lovu na plavanou projevuje brzděním splávkové sestavy. Výsledkem je nepřirozený pohyb nástrahy unášené proudem a odrazení ryb od záběru.

Zápory

- problematické nahazování
- pomalejší navíjení
- nerovnoměrné navíjení vlasce na cívku
- obtížnější zdolávání větších ryb
- po zdolání těžké a bojovné ryby se vlasec zařízne do návinu na cívce a pak se znovu hůře nahazuje
- úzké využití (speciální konstrukce navijáku ho předurčuje pouze k lovu ryb na plavanou)

Závěrečné zhodnocení

Kdo je vítězem?

Na první pohled se zdá, že jasným favoritem v této soutěži je smekací naviják, který každý z nás dobře zná. Podvědomě cítíte, že byste se použitím centerpinu znevýhodnili a zbytečně si zkomplikovali svůj rybářský život. Což je správná úvaha každého normálního rybáře.

Těžko se to vysvětluje a není pro to žádné racionální vysvětlení, ale už čekám na další naviják centerpin. Smekací naviják půjde při lovu na plavanou do výslužby.

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Neděle 19. října 2014 ve 12:25® rybář Luk

Centrepin je starší konstrukční řešení. Předchůdce smekacího navijáku. Nechápu, jak tyto dva navijáků můžou být srovnávány?

A když už se je někdo pokouší srovnávat s danou metodou lovu, tak kde jsou napsané výhody a nevýhody smekacího navijáku při všech metodách plavané? Kde jsou napsané výhody a nevýhody centrepinu při všech metodách plavané?

Těžko budu z centrepinem chytat 30m od břehu s anglánem, tak jako by smekací pohořel při splavávání – trottingu.

Chytání s centrepinem je hlavně životní styl a dobrodružství. Ne ulehčení.

Čtvrtek 25. září 2014 v 17:36® jepice-zruseno

Jarda Š.> Jakej? Rozepiš se prosím. Já mám s krytou cívkou jenom na přívlač a tam to má každej typ řešenej trochu jinak. Nicméně u těch plavačkovejch modelů pokud vím je (boly) taky víc typů brzd. Viděl jsem zadní brzdu, brzdu na kličce a pak nějakej systém, kdy se brzdnej účinek šteluje pohybem kličky dozadu …

Čtvrtek 25. září 2014 ve 14:32® Jarda Š.

jepice> U navijáků s krytou cívkou na plavanou je problém brzda.

Pondělí 22. září 2014 v 19:46@ Palivec

Počtěte si tady:

http://www.mrk.cz/diskuse.php?… http://www.mrk.cz/diskuse.php?…

To je asi vyčerpávající diskuse.

Pondělí 22. září 2014 v 16:42® kerob
kerob

jepice> když centerpin přestane mít „maslový“ chod, bude to jen obyčejný kolečko s vlascem. Na to ho stačí hodit do vody, položit do písku… a co ja vim co ještě. Smekač třeba bude chodit huř, ale fungovat bude. A ty věci typu praskly perko, vysypana brzda… opravuju navijáky leta a tohle je bolest z 99% srackovejch navijaku u kterých konstrukter nepremyslel nebo to cinan odflakl (nebo oboji). A není to tak uplne jen o cene. Ale je fakt, že co tam není, to se neposere.

Pondělí 22. září 2014 ve 14:56® jepice-zruseno

kerob> No ten centrepin má jedno nebo dvě ložiska, takže v tomto ohledu je to celkem řešitelná záležitost. Navíc nejsou nějak extra namáhaný. U smekacího navijáku na ložiska rotoru i osy kličky působí různý boční páky. Jediný větší riziko u centrepinu vidím tak, že někde upadne na šutr a zkřiví se a bude nevyvážený. Na smekáči se toho může rozesypat mnohem víc – brzda, chod, přesmykač, rolnička, pérko, …

Pondělí 22. září 2014 ve 14:35® kerob
kerob

jepice> centrepin je zalozenej na hladkosti chodu, pokud o tu hladkost z nejakyho duvodu prijde (a to není nic slozityho), tak nedela to, co by delat mel.

Sobota 20. září 2014 v 17:59@ Palivec

Ještě k těm kaprům s cetrepinem. Nedávno jsem viděl na kanálu Fishing & Hunting video o lovu kaprů v Jihoafrické republice a smekací naviják měl jen Slovák, co to točil a byl tam na výletě. Domácí všichni velké centrepiny.

Pátek 19. září 2014 ve 22:01® jepice-zruseno

Scraft_cz> Myslím si, že spolehlivější je zrovna ten centrepin. Na tom se nemá co pokazit, dá se používat desítky let…

Pátek 19. září 2014 ve 20:51® Scraft_cz
Scraft_cz

Ja mam rad smekače sou tak asi spolehlivější, podle mne. Ale ad si každý používá co uzná za vhodnější.!!!

Středa 17. září 2014 ve 22:01® jepice-zruseno

Palivec> Jo, taky jsem z toho byl dřív celkem jelen, že se dá použít oboje.

Středa 17. září 2014 ve 14:12@ Palivec

Tady je video inspirační návod na home made centrepin. http://youtu.be/W_rjWJpPVjs

Tento příspěvek byl editován Středa 17. září 2014 ve 14:13 uživatelem .
Středa 17. září 2014 ve 13:39@ Palivec

Nejdřív jsem si myslel, že autor to má poněkud popletené s tím „centerpinem“, protože jsem znal jen „centrepin“. Centrepin jsem dokonce měl. Ale centerpin?

Tak jsem se podíval na web a ono se používa jeden i druhý název. Po našem „středový čep“. Někteří výrobci to preventivně píší tak i tak. http://www.amazon.co.uk/…p/B000OYK3T0

Středa 17. září 2014 ve 12:04® jepice-zruseno

Na nahazování je hodně metod, to očko bude určitě účinné, ale pozor, kroutí se pak vlasec. Podle mýho na stoják jednoznačně vede smekací naviják (a nezapomínejme na ty s krytou cívkou, který ještě v plavačkové verzi nemám). Na tekoucí vodu, kde není potřeba házet daleko, jednoznačně volím ruletu. Byť je to u mě pade na pade, hlasuji pro kolečko, tekoucí vody mě víc baví.