Chytej.cz

Rotační třpytka vs. Plandavka

4.9.2013 vložil toro | Nástrahy | zobrazeno: 15.894×

Plandavka a rotačka provázejí rybáře už pěknou řádku let. Dá se říci, že obě varianty třpytek jsou v účinnosti celkem srovnatelné – jen některé ryby preferují více ten či onen typ nástrahy. Nyní se podíváme, v čem vlastně tkví rozdíly a klady či zápory obou dnešních duelistů.

Rotační třpytka

Rotační třpytka Rotační třpytka

Rotační třpytka nepoměrně mladší nástrahou. Její vznik lze datovat na konec devatenáctého století. Místem zrodu rotačky byla kolébka sportovního rybolovu – Anglie. První prototypy sloužily především k lovu štik v jezerech. Než ale přišly do módy, dlouho živořily ve stínu oblíbenějších a mnohem rozšířenějších plandavek. Dá se říci, že s částečnou výjimkou sumce a candáta je milují všichni tuzemští dravci a celá řada „nedravých“ ryb (tloušti, jeseni, parmy a další kaprovití).

Rotačka se ale musí vodit tak rychle (resp. pomalu), aby rotující plíšek nevypadával z rytmu. Tato skutečnost omezuje její využití při chytání v hlubokých vodách s výjimkou velmi přetížených modelů či montáží s přídavou zátěží. Nedá se rovněž použít ani při vertikální přívlači. 

Stejně jako u plandavek, tak i u rotaček došlo postupem času k vývoji nejrůznějších variant a modelů. Základní variantou je rotující list vejčitého tvaru – typ Aglia. Tento typ vytváří při tažení silné vibrace lákající dravce z větší vzdálenosti. Při pohybu se list otáčí k ose třpytky v úhlu cca 45 stupňů a tím pádem dost kroutí vlasec (lze omezit při použití "antiklinkeru" či karabinky s obratlíkem). Aglie se proto hodí spíše do klidnějších nebo stojatých vod. 

Aby se eliminovalo nežádoucí kroucení vlasce, tak se rotační list časem prodloužil a zeštíhlel. Tak vznikl model známý jako „vrbový list“, neboli Long. Silueta longu v pohybu je proti aglii mnohem užší. List rotuje pod úhlem zhruba 30 stupňů k ose třpytky a méně kroutí vlasec. Na druhou stranu už nevyvolává tak silné vibrace. Long je vhodnější k chytání v proudech a také v hlubších vodách - lépe a rychleji při vedení klesá.

Stejně jako plandavky, tak i rotační třpytky mají řadu mutací. Favoritky do špatných světelných podmínek jsou „ozvučené“ rotačky mající rotační list perforovaný nebo zvlněný. Existují i dvojité rotačky, jejichž předností je optické prodloužení nástrahy – napodobují štíhlé druhy ryb. Asymetrické rotačky (typu Cyankali) zase díky přídavné zátěži na bočním ramínku nekroutí vlasec a lze je snáze vodit hlouběji.

Kromě stáčení vlasce mají rotačky ještě jeden nešvar – poměrně vysoké procento ryb (především aktivně bojujících druhů) si dokáže v průběhu zápasu vypáčit třpytku z tlamy. Někteří výrobci na tento nedostatek zareagovali tím, že drátěnou osu nahrazují řetízkem nebo pružným lankem. 

Plandavka

Plandavka Plandavka

Z historického hlediska je plandavka pravděpodobně nejstarší umělou nástrahou. První prototypy vyrobené ze skořápek mlžů pochází z archeologických vykopávek datovaných do období zhruba osmi tisíci lety před naším letopočtem. Tyto primitivní nástrahy využívali k rybolovu nejen neolitičtí lovci v Evropě, ale také prastaré indiánské kmeny na území dnešní Kanady. Někteří archeologové se domnívají, že tyto předchůdkyně třpytek doplněné o kostěný háček byly navázané na šlachy zvířat, jejichž druhý konec byl přivázaný na pružnou větev sklánějící se nad hladinou. Nástraha se vhodila do vody a říční proud se postaral o její pohyb. A pružnost větve o „samozaseknutí“ ryby. Mnohem později (v době bronzové) se při výrobě začal používat mnohem odolnější kov. U něj už výrobci zůstali do současnosti.

Plandavka je vyrobena z kovu (novější verze i z plastu), respektive z plechu, který má rozličnou tloušťku, velikost, povrchovou úpravu, barvu a tvar. 

Nejčastější tvary jsou oválné (model „lžička“), „rybičkové“ (heinzka) a šípovité (toby). U oválných a rybičkových třpytek se na lákavém pohybu podílí vypouknutí plechu. Štíhlé šípovité třpytky se naopak rozpohybují díky esovitému prohnutí plechu. 

Vypouklé plandy pracují hodně agresivně a mají představovat prchající rybku. Při tažení vyvolávají silné vibrace, které dráždí především sumce a štiky. Třpytky v malých velikostech jsou účinné na okouny a pstruhy (hlavně na čerstvě vysazené ryby). Naopak příliš neoslovují candáty a přírodní salmonidy. Lžičky se rovněž vyznačují poměrně vysokým odporem vůči vodě, tudíž mají tendenci kroutit vlasec - už proto se hodí spíše do stojatých či mírně tekoucích vod.

Šípovité plandavky a heinzky kloužou vodou téměř bez odporu, takže je jejich doménou převážně proud. Z tohoto důvodu se tyto třpytky více používají k lovu bolenů, přírodních lososovitých ryb (lososů, hlavatek a v menších velikostech i potočáků) a také štik. Vzhledem k tomu, že jejich chod je mnohem umírněnější představují lépe unavené nebo raněné rybky – možná proto je při hodně pomalém vedení tolerují i váhaví candáti. 

Klady

+ rotačky miluje valná většina dravců i „nedravců“
+ v malých velikostech a tmavé barvě zdárně napodobují i různá stádia vodního hmyzu
+ při pohybu dráždí ryby lákavými vibracemi
+ jen vzácně je úlovek chycen mimo hlavovou část

Klady

+ relativně levná nástraha - v relaci od pár korun do max. stovky (sumcové zdvojené verze kolem 200 Kč)
+ slušná účinnost na širokou škálu dravců
+ téměř nekroutí vlasec
+ umožňují velmi pomalé vedení a tudíž jsou účinné i v chladném období roku
+ dají se využít při vertikální přívlači, třeba i při chytání pod ledem

Zápory

- oproti plandavkám vyšší cena
- větší možnost nežádoucího kroucení vlasce
- strojová pravidelnost rotaček příliš neoslovuje vodní mrchožrouty – candáta a sumce
- zvýšené riziko ztrát ryb v důsledku vypáčení trojháčku z tlamy o drátěnou osu nástrahy
- po prvních mrazech zvolna jejich účinnost klesá, neboť jejich rotace závisí na určité rychlosti vedení
- nedá se s nimi lovit vertikálně (např. na dírkách)

Zápory

- poměrně vysoké procento setřepaných nebo "odražených" ryb
- dost úlovků je zaseknutých mimo tlamu
- příliš je nemusí typické "rotačkové" či hmyzožravé ryby (tloušti, jeseni)

Závěrečné zhodnocení

Plandavky i rotačky mají (a budou mít) rybám stále co nabídnout. Obě varianty třpytek mají pod hladinami vod své věrné fanoušky. Ač jsou plandavky historicky mnohem staršími nástrahami, mladší rotačky jsou v současnosti mnohem více v kurzu. Díky tomu dochází ke stále častějším paradoxům, když se na hodně navštěvovaných revírech stávají obyčejné plandy „černými oři“ lovu, kteří v účinnosti za sebou nechávají nejen preferovanější rotačky, ale i wobblery či gumy.

ToRo

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Středa 18. září 2013 v 18:59@ Palivec

Jak se nám to vyrovnalo… Teď fifty-fifty. Chleba levnější nebude, ale je to mírně zajímavé.

Úterý 10. září 2013 v 11:12@ Palivec

Dobrá plandavka, není zlá plandavka. Já si dělám ty na daleké hody ve stylu plandavek Theodora Vaňka (http://www.chytej.cz/…avky-vanpla/), ale z měděného plechu 2–3 mm. Je s tím ovšem dost práce. Ale hodím s tím daleko. Občas do důlků na těle vlepím červené, či černé korálky. Většinou používám smalt, ale jen ten „nízkoteplotní“, tedy práškové barvy. Hrál jsem se i s klasickým smaltem. Je to krásné, takový šperk, ale nestojí to za tu obtížnost. I tak mi to dámy z rodiny pobraly.

Maťo Forbak píše o těžkých plandách tady: http://www.privlac.cz/…s-hooks.html?…

Pondělí 9. září 2013 v 18:56® jepice-zruseno

Dostupnost plandavky je často taky hlavním důvodem, proč jí používat. Nejdostupnější je pro mě upravená nerezová lžíce ze školní menzy. Kvalitní plandavky Ryna se ale prodávají za 19 kč a některé modely jsou velmi účinné. A ještě bych dodal, že to že je nemusí tloušti, není pravda. Svého času na Stropnici jsem zkoušel na tlouště kde co a ti větší 45+ mi tenkrát na přívlač brali jenom na plandavku 4cm tvaru lžičky s červeným plastem u trojháčku. Trvalo mi asi měsíc, než jsem to zjistil, protože jsem se též domníval, že to na ně není to pravé ořechové. Navíc hrál roli i fakt, že je plandavka dost těžká a dá se s ní přesně nahodit z jednoho meandru až do druhého, takže si je člověk nevyplašil prodíráním se k vodě.

Tento příspěvek byl editován Pondělí 9. září 2013 v 19:04 uživatelem jepice-zruseno.
Pondělí 9. září 2013 v 17:18@ Palivec

Je jasné, že planda v praxi dominuje. Aspoň nedaleko města Chanty-Mansijsk (rus. Ханты-Мансийск – http://cs.wikipedia.org/…nty-Mansijsk). Městem teče řeka Irtyš, ale nedaleko teče Nazim. Právě jedním okem koukám na The Fishing and Hunting. Lov štik na řece Nazim (Csukainvázió a Nazim folyón). Maďaři šli na ryby do země předků. Našinci zlomí lžíci, prorazí do ní dva otvory, provlečou tlustý drát s trojhákem na konci A JE TO. http://www.openstreetmap.org/#…

Sobota 7. září 2013 v 9:54® mastrof

duel hezky napsanej, jen bych si dovolil oponovat, že s rotačkou se dá celkem obstojně provozovat vertikální přívlač, stačí jí jen dát důvěru…zatím mám takto ulovené nějáké okouny a štiku. pod ledem jsem nezkoušel, bo pod ledem nechytám.

Čtvrtek 5. září 2013 v 18:55® HaD
HaD

Palivec> moje teorie je, že když sumec žere, je to v podstatě jedno. Ne úplně, ale téměř. Ani velikost nemusí být klíčová. Hodně velkých sumců jsme chytli na ryby okolo 20cm a tříkilový nástražák ulovil sumce, kterému by se nevešel do tlamy.

Čtvrtek 5. září 2013 v 18:48@ Palivec

David H.> A které ryby jsou na sumce nejlepší? V tom jsem nezkušený. Mí známí je mámí na kapry a líny. Pťi tom okolo je kapru malých hodně. Když jsme tak seděli u vody a sumci nic, najednou to čvachtlo a cosi sežralo kachnu promenádující se po hladině. Chytej na kačeny, mu říkam, ty berou…

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 5. září 2013 v 18:50 uživatelem .
Čtvrtek 5. září 2013 v 16:01® HaD
HaD

Palivec> Pravdu díž. My kdysi na sumcích diskutovali, jaká nástražní ryba je TOP. Jeden kámoš pravil, že má téměř všechny sumce na cejnky a že jsou nejlepší. Pak ale připustil, že na nic jiného, něž na cejnky nechytá. Pak jsou pro něj logicky v porovnání s jinými rybami nejúspěšnější :-)

Čtvrtek 5. září 2013 v 15:26@ Palivec

mascha> Já svého času taky, ale nebylo to rozumné. Vrátil jsem se k rotačkám po školení špičkového vláčkaře Maťa Forbaka, slovenského reprezentanta. I když těm závodníkům jde často o to chytit bodovanou rybičku a co nejvíc a já ( a asi nejsem sám) zase radši ty větší…

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 5. září 2013 v 15:27 uživatelem .
Čtvrtek 5. září 2013 v 15:22@ Palivec

xsemik> ONY NAŠE STATISTIKY, MOJE I TVOJE, JSOU PRAKTICKY K HO…U. Výsledky, které jsme uvedli jsou bezesporu poplatné tomu, které nástrahy používáme jak často a také kde. Uvědomuji si nesmysl, který jsem napsal. Ano, je to můj výsledek, ale nic neříká o obecné úspěšnosti těch nástrah. Pokud bych používal jen plandy, měl bych na ně chycených 100% štik a candátů. Jedině paralelní testování různých nástrah na stejné vodě a jejich střídání, aby měly možnost „se projevit“, by nám něco řeklo…Možná.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 5. září 2013 v 15:23 uživatelem .
Čtvrtek 5. září 2013 v 11:50® HaD
HaD

xsemik> malí candátci berou rotačku celkem spolehlivě. To je pravda. Ty větší už tolik neoslovuje…

Čtvrtek 5. září 2013 v 11:37® kerob
kerob

Ja se k rotackam po letech nepouzivani vratil. Jsou situace, kdy jsou nenahraditelne. Naopak plandavky opomijim uz skoro 25 let a nijak mi nechybej i kdyz jich taky hromadku mam, ale chytam na ne sporadicky s mizivejma uspechama.

Čtvrtek 5. září 2013 v 11:07® mascha
mascha

Rotačky jsem prakticky z krabiček vyřadil. Kroutí vlasec a hlavně, jejich strojový chod se hrozně rychle rybám oposlouchá. Navíc nejsou ty opravdu kvalitní moc k dostání v opravdu velkých velikostech a čudly chytám čím dál tím míň. Po plandavce sáhnu o něco častěji, ale vadí mi, že riziko vázky je díky koncovému trojháku fakt velké. Nástrahové preference každoročně měním, loni jsem jel skoro výhradně v gumách, letos vedou několikanásobně woblery, předloni byl plandačkovej rok…

Čtvrtek 5. září 2013 v 8:21® skwor
skwor

David H.> Není zač. Hlasoval jsem pro rotačku, i když dneska už chytám minimálně i na ty.

Středa 4. září 2013 ve 21:31® xsemik

Palivec> Já mám poměr pro candáty přibližně 40:10:30:20 rotačka:plandav­ka:wobler:guma Ale ten průměr u rotačky jsem si zvednul zejména asi tři roky zpátky, kdy u nás na přívlač brala spousta malých candátů (při lovu tloušťů a okounů) – v mělké vodě, na háčky bez protihrotů, na rybu se nemuselo ani sáhnout. Ale pak prošla větší voda a candáti buď odpluli nebo už jim rotačky nechutnají… Přijde mi, že na rotačky mi vždycky zabíraly hlavně malé velikosti, tak do 40 cm, větší už jsem chytil vždycky na woblera nebo na gumu.

Vpodstatě jsem na plandavku chytil asi akorát dva druhy ryb – štiku a candáta. U rotačky by ten výčet byl několikanásobně delší… Ale to bude asi taky tím, že plandavky už skoro nepoužívám.

Duel je to pěkný, takže asi zase opráším nějaké staré plandavky… ;-)

Středa 4. září 2013 ve 20:22® HaD
HaD

krtekcz> já na trojku mepsku nachytal nejvíce štik. Je to hodně opomíjené…

Středa 4. září 2013 ve 20:18@ krtekcz

Je pravda že si kupuju furt nějaký woblery atd. ale rotačky (a plandavky) sou pořád nejlepší.

Středa 4. září 2013 ve 20:07® HaD
HaD

Palivec> ten spoon je na štiky vynikající zbraň. Kamrád tomu říká prst :-)

Středa 4. září 2013 ve 20:06® HaD
HaD

jepice> ta fotka vznikla kdysi na Alandech a tuším, že to možná bylo staré Emte.

Středa 4. září 2013 ve 20:04® HaD
HaD

Palivec> To rotačka opravdu neumí. Každý má své. Chápu, že pro znalce tenhle duel asi tolik nepřinese, ale poslední dobou si uvědomuji, že stále spoustu rybářů začíná vč. dětí a myslím si, že je naším úkolem, připravovat informace touto formou i pro ně.

Středa 4. září 2013 v 19:59® HaD
HaD

skwor> opravím. Díky za upozornění!

Středa 4. září 2013 v 19:39® jepice-zruseno

Používám obojí. Na plandavky mám nachytáno mnohem míň ryb, ale jsou o moc větší. co je zač ta rotačka vpravo nahoře?

Tento příspěvek byl editován Středa 4. září 2013 v 19:40 uživatelem jepice-zruseno.
Středa 4. září 2013 v 17:39@ Palivec

skwor> Candáti co jsem chytil vláčením byli cca v %: vobler:rotačka:gu­ma=25:25:50. Vobler používám po setmění v mělčinách, u břehu.

Středa 4. září 2013 v 17:00® skwor
skwor

David H.> Akorát ten candát na fotce má v tlamě rotačku a ne plandavku :-)

Středa 4. září 2013 v 16:41@ Palivec

Rapala se stala synonymem pro vobler, ale není to tak…Planda Minnow Spoon je výborná na trolling v rákosí…

Středa 4. září 2013 v 16:21@ Palivec

David H.> Rotačka ovšem nedokáže tak romanticky a lákavě klesat ke dnu (bez tahání)a tvářit se jako mrtvá rybka, jako planda. Mnohdy po ní jde ryba když ji necháš tak proklesat ke dnu a pak ji zastavíš a ona ožije. Ale to ty jistě víš. Asi je třeba i těm mladším „říct“, že není ani planda jako planda. Máte tady celkem slušnou knihovnu nástrah, ale asi tam chybí ABU Garcia Taneli. Jsou těžké (25 g) a krásné…Našel jsem je ve Švédsku.

Tento příspěvek byl editován Středa 4. září 2013 v 16:30 uživatelem .
Středa 4. září 2013 v 15:57@ Palivec

Toto tu ještě nebylo? To se divím, je to takové klasické téma. Pěkně napsané. Psal to znalec. Teď ani nevím či David, či Tomáš. Ale zcela jistě někdo s biblickým jménem.Chybí mi snad jen výhody a nevýhody podle charakteru vody. Používám velké rotačky i ve velmi proudné vodě Mepps Aglia Long, ale spíš Giant Killer Plain oranžovo-červeným tělem a s červeným listem http://www.mepps.com/…er-plain/853#…. Někteří tvrdí, že na Hucho hucho jen mrtvou rybku resp. vobler, ale ty meppsky jsme si za komáry i sami vyráběli, tak jsou dobré. Koupit se to tady nedalo. Je to dřina, tahat půl dne proti proudu takovou vrtuli. Chceš li poznat, co je dřina, kupo si kolo Ukraina. Pardon, Mepps Giant Killer. Kromtoho, jsou dost drahé 10–12 $. Planda neklade takový odpor a je i levnější. Většinou. Pokud nemá 30 cm. Už jsem kdysi napsal, jak jsem se u vody setkal s hgokejistou Zdenom Cígerem, když se po prve vrátil z NHL. Přišel s tátou na ryby a vytáhl 30 cm plandy a 50 cm gumy. Že s tím chytal na jezerech muskie. I jsme se mírně opili…

Tento příspěvek byl editován Středa 4. září 2013 v 16:16 uživatelem .
Středa 4. září 2013 ve 14:48® HaD
HaD

Já mám raději rotačky a to ně většinu dravců. Plandavky nasazuji jen výjimečně na štiky, smáčkovací způsobem jsem vytáhl i pár okounů a plandy rovněž beru s chutí na nasazené duháky. Rotačka je podle mě lepší na štiky, okouny, pstruhy, boleny, tlouště, plandavka hlavně na štiky a sumce. Je to ale i o vkusu a důvěře. Přesto je pro mě z větší části vítěz rotačka.