Chytej.cz

Pstruhař – alias vláčkař a muškař vs. Kaprař – alias lovec „ryby domácí“

18.6.2013 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 14.062×

Při prohlížení tohoto rybářského serveru jsem si nemohl nevšimnout rubriky duel. Rozebírá se tam „pro a proti“ všelijakých rybářských náčiní a vychytávek. Nikoho ale zatím nenapadlo popsat „pro a proti“ u zcela odlišných rybolovných technik. Teď se toho tedy pokusím zhostit já. I když si myslím, že by se toho lépe zhostil nějaký nestranný pozorovatel. Kde ho ale vzít… Tak tedy, kdo mě zná, ví, že kaprař nejsem a nikdá nebudu. Sice si občas sednu nad pruty, ale dlouho u nich nevydržím. Chybí mi akčnost! Proto, jaký můžu být kaprař, když nevydržím mít nahozeno několik hodin bez záběru. Přesto se pokusím srovnat.

Pstruhař – alias vláčkař a muškař

Pstruhař – alias vláčkař a muškař Pstruhař – alias vláčkař a muškař

V první řadě bych, coby první plusový bod pstruhařů, uvedl skromnou výbavu potřebnou k lovu. Co takový vláčkař potřebuje – jeden UL proutek a k němu příslušný naviják s tenkým vlascem, umělé nástrahy, podběrák (tenisák, pro fajnšmekry bambusák), prdelačky, polarizační brýle, peán (ten je povinný pro všechny rybáře), vestu a pro „rybožrouty“  zavazadlo na úlovky.

Pstruhař muškař má podobnou výbavu jako mrskající kolega, jen s tím rozdílem, že nemá UL prut, ale muškařský speciál s AFTMA vhodnou k lovu na malých tocích. Potud je shoda! Muškař se ovšem dívá spatra na všechny ostatní rybolovné plebejce. Pozná se snadno - nechodí k vodě v maskáčích, ale ve značkovém oblečení zahraniční provenience. Nemá na sobě nic „no name“ - vše má své jméno. Na hlavě má klobouk, v horším případě jen kšiltovku, ovšem značkovou. Nosí polarizační brýle, jak jinak než značkové. Muškaři v tuzemsku rozšířili nové neotřelé výrazy jako: redtag, yelowtag, greentag, Royal-Coachman, dubing, biots, CDC, palmer, pupa, PH wings, streamer, Jungle Cock, Winky Ghost aj. Vydalo by to na samostatný článek o cizojazyčných výrazech a jejich českých významech.

Netroufnu si potřebné materiální vybavení vláčkaře a muškaře vyčíslit v korunách, ale každý si jistě dovede představit, kolik může koštovat. A to jsme teprve na začátku. Stále jsme ještě doma a doposud jsme nevytáhli paty z baráku. Když cajk začneme chystat „na vyvenčení“, vše odneseme naráz a jen výjimečně v obou rukách. To je další plusový bod pro pstruhaře! Vracet se musíme vracet maximálně tak pro zapomenuté klíče od vozu. Pstruhař může vlastnit třeba jen minicooper a to cestou lze nabrat ještě kamaráda + sličnou stopařku.

Pstruhař si sebou k vodě vezme maximálně čtyři krabičky nástrah. Stejně většinou odchytá vycházku jen s jednou, maximálně třemi nástrahami. Moc netrhá, protože pro většinu „veverek“ si dojde. 

Když je navíc kutil, tak si většinu nástrah vyrobí nebo uváže sám. Tady je malá, ale opravdu jen malá podobnost s oběma typy srovnávaných rybářů. Při troše dobré vůle to lze přirovnat k domácí výrobě kaprařských nástrah (válení koulí).

Leč pstruhařina je fyzicky mnohem náročnější! K vodě je třeba lézt málem po břiše, procházet a proházet kilometry. Brodit silné proudy. A to jen proto, abych spustil nástrahu na hladinu a - je tam! Nebo častěji také ne! Téměř pokaždé zabere jen jediná ryba z jednoho místa. Po jejím ulovení nemá cenu pokoušet se o další, protože loviště je zdoláváním beznadějně vyplašeno. Když se plížím po břehu a prodírám se houštinami, musím koutkem oka sledovat vodu, abych vyhledal to nejlepší místo pro nához, který musí být přesný. Každý chybný krok i nához se trestá vyplašením místa!

Kaprař – alias lovec „ryby domácí“

Kaprař – alias lovec „ryby domácí“ Kaprař – alias lovec „ryby domácí“

Kapraři, myslím ty moderní a pravověrné, potřebují minimálně dva (ještě lépe tři) pruty (pro případ, že budou lovit na vodách, kde je možno lovit na více prutů)! K nim samozřejmě velkokapacitní navijáky s baitrunnery  nacpané vlascem (šňůrou), dále tripod (rodpod, vidličky) - prostě něco, do čeho si odloží pruty. Nutné jsou hlásiče záběru, nejlépe s příposlechem, swingery (šplhající opice, výjimečně obyčejné a zastaralé policajty), echolot, člun s pádly či elektromotorem, tyčové bójky na označení lovného místa, chemická světla, louče na osvětlení, kobry a praky, bivak se zimním přehozem, sedačku nebo lehátko, kvalitní spacák (nejlépe dva - jeden na léto a druhý na chladnější období), gigantický podběrák, podložku pod rybu, váhu do 50 kg (co kdyby?), gril, vařič, nádobí, prsačky (kvůli efektnímu fotu s rybou ve vodě, tedy pokud to nejde v tričku od sponzora). Nakonec desítky kilogramů nástrah a metráky krmení.

Je jasné, že takový náklad neodnese nadvakrát ani himalajský šerpa! Kaprař tedy musí jít z domu do auta minimálně pětkrát až desetkrát (hrubý odhad). A to samé si později střihne ještě z auta k vodě a zpět. Když bydlí v šestém patře (jako já), nebo zaparkuje kilometr od vody, tak než nahodí, je strhaný jako burlak na Volze. Rozhodně se vše „potřebné“ nedá do auta naskládat bez důkladného rozmístnění. Pakliže kaprař jede na výpravu s kamarádem – parťákem, každý musí jet vlastním vozem. Ve trojici už se už vyplatí pořídit prostornou dodávku s přívěsným vozíkem.

Kaprař utrácí těžké peníze za boilies, pelety, pop-upy, tygřáky a já nevím, jak se ty všechny návnady a nástrahy jmenují, ale pakliže je průzkumník, navaří si téměř vše doma (za patřičných komentářů zbytku rodiny). Suroviny i energie však rovněž vyžadují nemalou vstupní investici. Kaprař neodchytá výpravu s jednou nástrahou, ale musí mít k dispozici různé druhy (pro jistotu v několikakilových zásobách), aby se pružně přizpůsobil apetitu ryb, typu vody a ročnímu období. Musí mít nejrůznější návazce, koncové montáže, šokové šňůry, olověné šňůrky, plastické olovo, nebo naopak něco, co nástrahy bude nadlehčovat. 

Kapraři přinesli do Čech anglické pojmy jako boilies, baitrunner, rodpod, method, back lead, brolly, catch and relase (ten naštěstí většinou vyznávají oba účastníci srovnávacího duelu), PVA, waggler, swinger (nezaměňovat se stejnojmennou párty), anti tangle tube atd. 

Kaprař zaveze, nebo nahodí (toho si vážím víc) k tyčové bójce, kam ještě dosype kopec partiklu a jiných dobrot. Pak se vrací zpět na břeh, uloží pruty do stojanů, připne swingery, zapne „pípáky“, příposlech a může si jít lehnout do bivaku, kde odpočívá po vysilujícím stěhování. Jen tak mimochodem u toho čeká až mu šupinaté (pololysé či lysé) „slepičky“ začnou zobat krmení.

Závěrečné zhodnocení

Jak to vidím já?

Možná, že se bude zdát, že jsem zaujatý proti jinému způsobu lovu ryb, než jaký vyznávám já. Nejsem! Sám se párkrát za rok stávám sedavým lovcem. Na rovinu, není to můj šálek kávy. Dělám to proto, že chci prožít v přírodě víc času, než jen pár hodin a hlavně si chci vychutnat noční lov. Jak jsem se zmínil výše, chybí mi u kaprařiny akce. Ano, „jízda“ je něco, co vyplaví adrenalin, ale přichází na můj vkus velice zřídka. Oproti skutečným kaprařům nemám k dispozici echolot, abych si přečetl profil dna, a kdybych viděl na displeji zlom dna, nahodil tam. Jenže takhle nahazuji spíš nazdařbůh. To kaprař sedne do člunu a vyrazí na hladinu mapovat dno. V poslední době má mnoho soukromých revírů své webové stránky a tam jsou mapy vod, kde je vyznačena hloubka a tím se zjednoduší pátrání i začátečníkům bez materiálního vybavení. A jsme zase u toho. Bavil by mě vlastně takový lov? Ještě tu chybí potápěč, který by mi nasazoval ryby na háček! To jsem trochu přehnal, jsem si toho vědom, ale pro mě takový lov prostě ztrácí to kouzlo. Chybí nahození do neznámé vody a spoléhání se na svůj instinkt, že tam ryba musí být. Když nebude, musím ji nalákat krmením a ona připluje. Dříve, když jsem byl ještě bobkařem, tak mi to tak fungovalo skvěle. Navíc jsem nikdy neměl nutnost chytat v dálce. Rozhodně bych se nemohl účastnit závodů v hodu do dálky. Neumím to, protože jsem to nikdy nepotřeboval. Vždy jsem se vyžíval v chytání „pod nohama“. Vyžaduje to klid a ticho a to je ono! Jak jsem tak pozoroval kapraře, tak navíc vyváží až k protějšímu břehu. Proč? Podle mě to dělají proto, aby se mohli pohybovat kolem svých bivaků bez obav, že si ryby vyplaší. Ztrácí to ale smysl v tom, že rybáři z protějšího břehu to dělají opačné. Nejvíc mě nazlobí, když přijedu relaxovat k vodě coby krátkodobý kaprař. Začnu rozbalovat cajk a v tom ke mně přijde rybář z protilehlé strany a upozorní mě, kam můžu a hlavně, kam nemůžu nahazovat a zavážet, protože má své montáže zavezené u mého břehu. Snažím se ho pochopit – on tady bude lovit týden, já jen maximálně prodloužený víkend, ale… Ještěže nevyhledávám konflikty…

Nevím, jestli někoho tímto článkem oslovím, určitě ale nadzvednu kapraře. Já ale skutečně proti nim nic nemám, snad jedině to nelogické zavážení k protějším břehům, které omezuje ostatní rybáře. Já, jako pstruhař, když vidím na úseku, kde jsem měl v plánu chytat, kolegu, tak ho obloukem ho obejdu. Nechám mu prostor a ani se neptám: „Jak, na co, to dneska (ne)jde?“ :-)

Klady a zápory obou skupin

Asi vám tu chybí to klasické plus a mínus. Nechávám to na diskuzi. Za sebe však dávám palec nahoru pro pstruhaře. Jen jediné mínus bych udělil za provlékání miniaturních oček u muškařských háčků při navazování – to mají kapraři skutečně daleko jednodušší.

Zlomte prut! text: ® chj.rybar

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Pondělí 11. června 2018 v 17:10® milhom
milhom

Perfektně napsané… skvěle sem se bavil, fakt děkuji za obveselení. Oboje má své kouzlo a každému vyhovuje něco jiného. Někdo je na zrzky, někdo na bloncky a někdo na brunety, ale najdou se i tací, co dávaj přednost plešatejm :-D Muškárna stejně tak jak vláčkárna má úžasnou výhodu v minimaličnosti vybavení a hlavně v tom že člověk se podívá po toku a projde se po přírodě. Oproti tomu kaprař má tuny výbavy a musí to vše odtahat a poskládat a nikam se nehne z fleku… Na druhou stranu právě ty rána a nebo večery jsou k nezaplacení. Když se příroda začne probouzet a opar se líně válí nad vodou, nebo když se vše chystá ke spánku je prostě nádherný zážitek. Sám preferuju spíše tu „položenou“ s tunou harampádí, kterou nepotřebuji… ale musím ji mít sebou co kdyby se hodila. S nahazováním na druhou stranu jste to trefil přesně. To je nešvar, který mne hodně trápí. Poslední roky říkávám spíš že jdeme k vodě než na ryby… Je to právě o tom že si člověk vyčistí hlavu a když do toho něco příjde na háček tak je to taky pěkný. Rybu beru tak jednou do roka, když mne někdo uprosí abych mu přivezl. Jinak spíš fotka pro potěchu a šup s ní zpět do vody aby rostla. Myslím že je celkem jedno jestli někdo chytá tak či onak, důležité je aby si přírody vážil a né využíval. Poslední roky mě ovšem nejde hlavou proč lidi nejsou schopní odnést to co přinesli… Je to takový ten spotřební život kdy za něco utratí prníze, pak to použijí a odpadne jim to od ruky a dál je to nezajímá… Cožpak je tak těžké po sobě vždy uklidit? Mějte se krásně a přeji spousty nádherných zážitků u těch našich vod.

Sobota 7. prosince 2013 v 18:51® dubečák

při čtení příspěvků k tomuto tématu jsem se náramně bavil ,ba přímo slzel smíchy a protože jsem ten starý hluchý dědek co musí mít ty „pípáky“naplno omlouvám se všem kterým tato taktika vadí a trochu to stlumím.Jinak se zase těším na jaro a na všechny co potkám u vody s prutem a přeji Vám všem PETRŮV ZDAR do mové sezony 2014.

Pondělí 2. prosince 2013 v 15:42® jepice-zruseno

Quick2803> Jak píšeš, je milion odnoží od každé disciplíny. Já se snažím držet jedné z rad p. Říhy – být všestraným rybářem. Je to ale čím dál těžší, nestačím držet ve všech disciplínách krok se „specialisty“.

Pondělí 2. prosince 2013 ve 13:53® Quick2803
Quick2803

Ahoj, já osobně jsem hlasoval pro kapraře. I když nejsem takový kaprař jak je to popsáno v duelu. Já osobně vyhledávám místa kde nejsem vidět, ano musím se tam kolikrát proplétat roštím a chodit několikrát než donesu všechny svoje „krámy“, ale za ten klid to stojí :D Osobně se snažím chytat ve stylu anglických kaprařů, prostě klid na břehu, pruty krásně vyrovnané, uklizeno u bivaku a hlavně nahazuji ze břehu. Nevlastním žádnou loď, takže si nemůžu zmapovat dno,tudíž všechny moje náhozy jsou jen podle mého „loveckého“ instinktu. Takže by se neměli kapraři házet do jednoho pytle. Popravdě bych si chtěl někdy vyzkoušet muškaření ale bohužel si nemůžu jen tak koupit výbavu na to abych si to „jenom“ vyzkoušel. Toť můj názor :D

Neděle 10. listopadu 2013 ve 21:11@ pifo

Mám pramalé zkušenosti na to, abych mohl kritizovat. Ale přestože kaprařinu dělám spíš proto, že to ostatní není nic pro začátečníky a mým snem je pořádný candát nebo štika, musím říct, že hodnocení je velice tendenční, což autor i chvílemi přiznává. Jaký je můj názor a jak bych hodnotil já, přiznávám, že s pramalými zkušenostmi? Pstruhařina je opravdový sport, je to krásné, dobrodružné, akční a jistě by se dalo vymyslet i mnoho dalších superlativ. Ale: Co když bydlím v nížině, kde je pár rybníčků, slepých ramen a řeka cejnového pásma, nejsem závodník, ale rybařina je pro mě relax. O půl čtvrté skončím v práci a nemá smysl jezdit 70km na pstruhové vody. Nemám žádnou loď, echolot a tuny boilies. Mám jeden jediný prut, krabičku s návazci, něco kukuřice a jakousi krmítkovou směs. Vše odnesu v jednom lehkém batůžku a za 15 minut jsem u vody, kde žasnu, že 30m za supermarketem je naprosto běžné stařit ledňáčka. Podle mě se srovnává nestovnatelné. Kaprařina je relax, pstruhařina je sport. Co je lepší, Ferrari nebo Gazík? na dálnici jistě Ferrari, ale v terénu?

Sobota 29. června 2013 v 10:41® kopi
kopi

Mě baví všechny odvětví i mušák jsem letos oprášil, tak nehlasuju. :-)

Čtvrtek 27. června 2013 ve 22:45® luckyway
luckyway

Tenhle „duel“ byl napsan velice dobre, i kdyz nechtene. Proc? Protoze mel velky ohlas a spustil velice zajimavou a obsahlou diskusi. A jak psaval Osprey, nejde o samotny duel, ale o diskusi pod nim.

Mam radeji aktivni rybarinu a nelibi se mi „kaprarina“ s tunami zradla. Co se mi na kaprarine libi je to, co napsal Thundarr, Zadar a dalsi. Bohuzel nemam v okoli zadne kapry, tak si vystacim s feedrem.

Ale nejvice radosti mi udela, kdyz je u vody klid a pohoda. Tohle je asi hlavni duvod proc chodim na ryby.

Pondělí 24. června 2013 v 18:23® juráš

Muškařím asi 40let,na bobek si sednu asi 10× za sezonu,ale každý lov ryb mi dělá velice dobře,tak proč se přetahovat který je lepší?

Pátek 21. června 2013 ve 14:27® thundarr
thundarr

jepice> bolave zada vadi v posteli a s silhanim nic do postele nedostanete … sakra zlata kaprarina … jednoznacne 100bodu :D

Pátek 21. června 2013 v 11:24® jepice-zruseno

thundarr> no je to asi tím, že je to jednostranně zatěžující pohyb. 5eka teče třeba z prava do leva a tak se musí chytat v nějakým úhlu třeba celý odpoledne jen s drobnými změnamy. kamarád chodíval vláčet pod jeden velkej jez, míval tenkrát n a to plný laminát a ten už byl prostě trvale ohlej vlevo. Stejně tak na tom mohou být i vláčkařova záda. Ale např. fídraři zase často trpí šilháním, to si člověk nakonec nevybere, co je horší :-D

Pátek 21. června 2013 v 9:45® thundarr
thundarr

jepice> Ja kdyz vlacim, beru toho co nejmene protoze me bolivaji zada uz jen z toho vlaceni natoz z tahani veci :D … ale to bude mozna spatnym postojem nebo drzenim tela ci co .. >D

Pátek 21. června 2013 v 9:38® jepice-zruseno

regulus> Lékárna je na mouchu už zbytečně veliká :-D Donedávna jsem vláčel i muškařil s plátěnou plyntaškou nebo co to je (nemusel jsem už na vojnu, tak se v tom nevyznám). Teď mám na přívlač muškařskou tašku a na mušku vestu, obojí jsem dostal postupně od Ježíška. Plyntašku nosim na šoulačku na plavanou a nebo jí mám sebou i na přívlač na svačinu, pití a všecky věci, který se mi do tý muškařský taštičky nevejdou. Maskáče moc nemusim, to je fakt a proto chodím v zelených montérkách s laclem – je to pohodlný a má to kapsy. Jinak kaprařinu, ač neprovozuju, si představuju tak, že v zásadě člověk potřebuje dva pruty, krabici olov, něco na návazce a pár háčků, dvě vidličky a židličku. Množství krmení a velkolepost celého ležení a bydlení už je na vkusu každého soudruha, jako je tomu u všech disciplín. U chytání pstruhů to asi neplatí, ale jinak při přívlači mě občas fascinuje, jaký velký zavazadla lidi k vodě tahaj. S nadsázkou říkám, že toho maj víc než v obchodě.

Čtvrtek 20. června 2013 ve 22:18® romča
romča

thundarr> schytal jsem to 3× za den :D ale bral sem to s úsměvem.

Čtvrtek 20. června 2013 ve 22:09® thundarr
thundarr

romča> jo to taky jde :) ale ja je vetsinou nechavam prohazovat co chteji … pokud jich nejde za sebou 40 tak je mi to jedno :D aspon to prehodim .. :D

Čtvrtek 20. června 2013 ve 22:00® romča
romča

thundarr> A nejhorší je když příjde vláčkař a začne házet do krmného místa a vytáhne ti celou montáž.. :D

Čtvrtek 20. června 2013 ve 21:46® thundarr
thundarr

Mi se libilo jak se pred pár lety na 3ha rybnícich prezentovali rybari chytajíci na přivlač … kolem rybniku sedeli dedousci chytaji na ty svoje kolinka a foukačky, v tom přijel borik, na babete prut, kopyto a brodaky … rozhledl jse po rybniku, vybral si misto kde nikdo nesedel … zabrodil 80m na prostredek a zacal vlacet … vzal dva candaty a dom …

takhle to provozovali na vsech mistnich vodach, nez se brodeni zatrhlo…nereknu kdyby zabrodili par metri aby se dostali na nejakou hranu, ale prejit rybnik v pulce mi prislo kapku ujety …, ja si tam krasne sedim chytam si na krmitko a foukacku, a ted mi tam naspaciruje borec a zacne vlacet kolem lovného mista … sem nevedel jesstli se mam smat nebo brecet :D

Čtvrtek 20. června 2013 ve 21:40® thundarr
thundarr

regulus> Tak to souhlas, nerikam ze jim to maji tlouct do hlavy, spis jen aby vedeli jak to funguje a jak se to dela … proste aby si i ty deti nemyslely ze to ta kulicka udela za ne, protoze o ni to zpravidla opravdu neni …

Čtvrtek 20. června 2013 v 18:41® mascha
mascha

To je ale fuj tendenční článek :-)))) na pobavení dobrý, ale jinak k ničemu. To už spíš pojmout vážně navrhovaný duel přívlač vs. muška na pstruhovce.

Čtvrtek 20. června 2013 v 10:31® peta128
peta128

Předem upozornuji,že jsem 90% vláčkař.Tak 2krát do roka jedu na kapry a jak tu někdo psal vůl zůstane volem at provozuje jakýkoliv druh rybařiny,když kolikrát vidím rádoby vláčkaře jak rvou kudlám trojháky z huby tak je mi na blití.A to nemluvim o tom, když je to třeba tloušt,protože to neni ta pravá ryba k žrádlu atd.

Čtvrtek 20. června 2013 v 9:05® Dany73

zadar> Však máš svatou pravdu co říkáš, ale vůbec si nepochopil o co mi jde přednostně. Já mluvím o klidu u vody. O tom slyšet tu přírodu, jak „mluví“. A kaprař bývá VĚTŠINOU hlučnější než vláčkař, přestože sedí na místě. O tom snad žádná. Jinak ať si dělá každý co chce. Modernímu stylu kaprařiny neholduji-pravda. Nedávno se mi podařilo vidět starou babičku, jak zdolává za vnoučka kapra, protože ten při karbanu neměl čas. Říká:„Babi, běž k tomu a zvedni prut, a pak jenom toč“. Babička úspěšně donavíjela prasečkina, a vnouček povídá: „Počkej já tě vyfotím, když jsi chytila svou první trofejku“. A tak se ptám, kam se podělo kouzlo rybařiny?? Co přijde za 10 let?? Pruty se rybářům budou zvedat a točit s rybou samy??

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 20. června 2013 v 9:15 uživatelem Dany73.
Čtvrtek 20. června 2013 v 7:45® alva

Asi nejlepší duel co tu byl, tak skvěle jsem se už dlouho nepobavil. Na úvod podotýkám, že prioritně jsem UL a L vláčkař (70%), začínám trochu víc fušovat do muškařiny (20%), ale ctím kouzlo plavané(5%) a rád si odpočinu u lehké položené (5%). V přístupu k rybařině preferuji princip jednoduchosti a racionálního přístupu. Od srdce nesnáším kastování mezi rybáři, každá technika má své. Vadí je netolerance mezi různými skupinami rybářů a především neúcta některých rybářů k přírodě. Osobním založením preferuji aktivní přístup k rybolovu, ale to generuje i nedostatek času a snaha vytěžit z každé chvilky maximum. Teď možná někoho rozesměju, ale zatím jsem tento rok nenašel čassi zajít na kapry dle svého, s jedním proutkem a splávečkem, krabičkou žížal a rohlíkem, nebo jen s pytlíkem kukuřice a pěkně pomalu putovat kolem vody. Do každého vracáčku za nerovností břehu hodit kolem 10ks zrnek a pak i jedno zrnko na háčku. Úlovkem jsou spíše menší kapříci, ale pak dokáže překvapit i nějakých 65–70. Bohužel mašinerie kapitalizmu nemilosrdně roztáčí svá kola i v rybařině, úspěšný je jen ten, kdo chytá ty největší ryby (je obdivován) a k těm samozřejmě se dostane jen s gigavýbavou nabízenou za ty nejlepší ceny právě u toho „obchodníků – lidumilů“. Dle mého je úspěch v rybařině o osobním nastavení hodnot a priorit každého z nás, druh ryby je jen nástrojem k dosažení tohoto stavu.

Čtvrtek 20. června 2013 v 7:14® Piranha
Piranha

chj.rybar> napsaný to je dobře, to musím uznat.Hezky se to čte.Ale jako duel, to prostě nemělo být.Kdyby to redakce pěkně postříhala, mohl tu být úspěšný článek na hl. stránce serveru a možná ještě víc komentářů což je také moc důležité.

Čtvrtek 20. června 2013 v 5:30® Prichy
Prichy

Tohle už zavání politikou :-D …mámo pojď pryč, to bude nějaká provokace…

Středa 19. června 2013 ve 23:48® jarda 2004
jarda 2004

Byť lov kapra je pro mne opravdu koněm než koníčkem tak to co se teť děje v tomhle odvětví je tragédie jako fanatická ochrana kaprů jako modly u všech velikostí tak kastování rybářů podle technik lovu je to tragédie dřív jsme byly rybáři a dnes......škoda mluvit.

Středa 19. června 2013 ve 23:17® regulus
regulus

No a abychom tu nekomentovali jen kapraře, zkusíme i tu druhou stranu. Vzal bych si na paškál tento kousek textu „Muškař se ovšem dívá spatra na všechny ostatní rybolovné plebejce. Pozná se snadno – nechodí k vodě v maskáčích, ale ve značkovém oblečení zahraniční provenience. Nemá na sobě nic „no name“ – vše má své jméno. Na hlavě má klobouk, v horším případě jen kšiltovku, ovšem značkovou. Nosí polarizační brýle, jak jinak než značkové.“. Když jsem to četl, tak jsem se válel smíchy, protože jsem si vybavil Pifa, v neoprenech, které vzhledem připomínaly atombordel wermachtu z 2. světové války jak kráčí Svitavou s lékárničkou na dádech coby zavazadlu na vše potřebné k mušení. Nesedí mi to ani k různým jiným lidem, které na pstruhovkách potkávám, čímž nechci říct, že muškaři v mém okolí chodí v maskáčích a místo broďáků mají pécháčko.

Pokud se týká tý dopravy k vodě, tak stejně valná většina jezdí autem, samozřejmě je to o poznání měně krámů než má kaprař, ale i tak, když já třeba jedu někam k Víru na ryby, tak sice můžu jet MHD, vlakem a pak autobusem, ale buď jedeš z domu v normálních hadrech a u vody se převlečeš do broďáků, pak ovšem musíš sebou tahat ty normální hadry a zavazadlo ve kterých jsi přinesl broďáky a boty. Je fakt, dá se jít i z domu v broďákách, ale v mým případě bych si připadal jako pako, jet takhle vymóděnej v MHD přes půl Brna a zpátky by to bylo ještě lepší, kape s tebe jako z vodníka a zanecháváš mokrý stopy.

Nevím, z jakýho důvodu jsi dospěl k názoru, že se muškaři dívají zpatra na ostatní rybáře, docela by mne zajímalo, proč si to myslíš???

Tento příspěvek byl editován Středa 19. června 2013 ve 23:18 uživatelem regulus.
Středa 19. června 2013 ve 22:53® regulus
regulus

No koukám, že se diskuse rozběhla naplno. :)))

Mě osobně docela udivuje, že jsou někteří lidé docela vztahovační. Já chytám z 95% plavačku, mouchu a přívlač, nicméně se považuji za rybáře, nikoliv plavačkáře, pstruhaře nebo vláčkaře a možná proto, že jsem si sám sebe nikam nezařadil, mě nemůže urazit ani se mě jakkoliv dotknout jakákoliv narážka, kritika nebo cokoliv jiného, zvlášť pokud jsem si jistej, že se nechovám, tak jak je prezentováno.

Jak tu bylo napsáno, jít na kapry se dá i s trochou koulí, hrstnou návnady. Asi to tak dotyční dělají, nicméně realita těch ostatních je bohužel zcela jiná. Obvykle představuje 15 kg nebo i větší kyblík od barvy nebo něčeho jiného téměř plný šrotu většinou na jeden den lovu a takovejch sedí okolo rybníka X. Pak jsou ještě extrémnější případy, ti to sypou z lodě přímo z pytlů, jeden by se lekl, že omylem chytá na chovném rybníku a ti lidé na lodi jsou zaměstnaci co krmí svoje svěřence. Nevěříte, na Mušově docela běžnej obrázek.
Vrátím se tedy k tomu, co jsem psal že mě sere a to je přílišný krmení. Nemyslím tím, že by se do vody nemělo házet vůbec nic, jen prázdný krmítka, ale proboha tak nějak s rozumem. Kdyby to bylo řekněme do 2 kg denně, tak si myslím, že to je tak docela rozumný.

Ještě bych chtěl trochu okomentovat co tu psal thundarr o těch dětech. Pro ně je fakt asi nejideálnější alespoň na začátek stoják a buď brčko nebo na těžko, jit s takovejma nazdárkama na řeku s plavačkou nebo vláčet, tak si člověk přes samý rozmotávání a navazování nezachytá. Taky jsem v minulosti asi na 5 let byl více méně nucen bobkařit. Akorát se jim ta kaprařina nesmí moc cpát do hlavy (myslím od tatínka), je lepší je nechat jít svojí vlastní cestou.

Středa 19. června 2013 ve 20:09® barn
barn

Pomalu celý rok vláčím,ale někdy má chuť hodit pod hák kouli a čekat :-)

Středa 19. června 2013 v 19:53profil byl smazán

Dany73> Nechci získávat u tebe nějaký respekt, je mi docela jedno co si o tom myslíš protože tě neznám, jde o to aby i ostatní pochopili, že to je všechno o přístupu. Prostě kretén zustane kretenem ať chytá kapry, cejny, pstruhy a nebo vláčí. Jak jsem psal je to o lidech. Co mě třeba nejvíc vadí a co se také hodně přičítá kaprařům je bordel u vody, ale ten bordel nedělají jenom kapraři, ale zase ti kreteni. Protože jsem zvyklý při příchodu k vodě dodržovat rybářský řád a tudíž začínám plnit igelitky bordelem který tam kdosi zanechal. Není vzácností, když sbírám krabičky od třpytek, pytlíky od různého krmení, které by kaprař nepoužil, skleničky se shnilejma žížalama, pytlíky s hnijícíma rybičkama… to je také rybařina provozovaná v českých podmínkách. Myslím, že by každý než začne nějakou skupinu rybářů odsuzovat měl zamyslet, ale ono to myšlení někdy moc nejde a proto je snadnější ty všechny necnosti svádět na kapraře.

Tento příspěvek byl editován Středa 19. června 2013 v 19:58 uživatelem .
Středa 19. června 2013 v 19:48® skwor
skwor

zadar> Jasně, tohle je rozumný názor. Ono to je hodně o člověku, ale pamatuju si, že kdysi jsem na tohle téma „škodných“ při kapraření četl i článek – no a to už je celkem směšný :-) Na druhou stranu pokud chceš jít cíleně po kaprech na té vodě, kde Tě občas vídám, tak tam asi jiná možnost než koule není…

Středa 19. června 2013 v 19:32® Dany73

zadar> Jsi jeden z mála. Tam kde chytám to pípá jako splašený, a každou chvíli k tomu z křesla vzdáleného 20 metrů běží křičící nadšeně ječící Usain Bolt, jedno zda pak trefuje či seká do prázdna. Tomuhle neříkám rybařina a nikdy si to můj respekt nezíská.

novější starší
Stránky:   3 2 1