Chytej.cz

Prsačky prodyšné vs. Neoprenové prsačky

28.5.2013 vložil HaD | Ostatní | zobrazeno: 23.961×

V tomto duelu se podíváme brodící kalhoty. Popisovat budu modely z prodyšného materiálu, tzv. „dejcháče“ a neoprenové typy. Samozřejmě se ještě vyrábí broďáky gumové a z nylonu (pvc s tkaninou), ale jsme v duelech a tři různé produkty proti sobě nepostavíme. Duel zřejmě opět nebude mít na konci daného vítěze, ale třeba nerozhodným pomůže při výběru. A nebo naopak výběr díky informacím na základě mých zkušeností znesnadní :-) Fotografie jsem tentokráte vybral z archivu. Třeba pamětníky potěší a pobaví :-)))

Prsačky prodyšné

Prsačky prodyšné

Brodící kalhoty/prsačky, které jsou prodyšné, zvané slanegově "dejcháče", začínají být mezi českými rybáři v posledních zhruba pěti letech velmi oblíbené. Popularita a rozšíření je podle mne dáno několika faktory.

Jednak je to již o něco příznivější cena, větší "hlad" po určitém komfortu při rybolovu a také nárůstem množství rybářů, kteří za aktivním rybolovem cestují do zahraničí, např. do Mongolska apod., kde se poměrně dost chodí a v neoprenu či nylonu by se mohla stát dovolená noční můrou. A samozřejmě je to i narůstající povědomí o vlastnostech a výhodách tohoto typu broďáků, které se nyní pokusím na základě svých zkušeností popsat.

Materiál

Zjednodušeně řečeno se jedná o brodící kalhoty vyrobené z materiálu typu GORE-TEX apod. - tedy materiál, který nepropouští vodu v kapalném stavu a přitom je schopen propouštět vodu ve stavu plynném. Z toho vyplývá jednoznačná výhoda - v okamžiku, kdy jste ve vodě, jste v suchu a pokud jste v těchto broďácích na souši, dochází k částečném odvodu vodních par směrem ven, což znamená, že i při pocení zůstáváte víceméně v suchu. Není to samozřejmě stoprocentní a předokladem lepší funkce je spodní prádlo, které odvádí pot a převádí jej na plynný stav. Nicméně oproti neprodyšným kalhotám (z nylonu, či neoprenu) jste na tom výrazně lépe.

Materiál je obvykle poměrně odolný na zapíchnutí háčku či protržení. Je potřeba být samozřejmě opatrný a nesedat či neklekat na ostré kameny apod. Já jsem ale v tomto směru poměrně nezodpovědný a přesto jsem zatím žádné dejcháče neprotrhl. 

Jako jednu z předností prodyšných brodících kalhot lze vnímat i jejich lehkost a skladnost. Díky tomu, že se jedná o nenasákavý lehký materiál, je při střídavém brození a přecházení na souši pohyb nenamáhavý a pohodový. Lehkost a dobrou skladnost oceníte i při cestě do zahraničí, kdy se "každé ušetřené kilo" počítá.

Výběr velikosti

Prodyšné brodící kalhoty je dobré na základě mých zkušeností, stejně jako neprodyšné nylonové, pořizovat ve větší velikosti než máte. Jsou totiž naprosto nepružné a pohyb v nich, zejména klekání, ohybání, sedání apod. je nepohodlný a jsou zbytečně namáhány pnutím švy, což je nejlepší cesta, jak z vodotěsných broďáků udělat vodopropustné. 

Dalším důvodem pro nákup větší velikosti je fakt, že je tento typ broďáků pouze neprodyšnou vrstvou, která nemá absolutně žádné termoizolační a hřejivé vlastnosti a i voda o teplotě okolo 15°C již pořádně studí. Pokud se používají tyto brodící kalhoty v prostředí s nižšími a nízkými teplotami, je mimořádně důležité, co si pod ně oblečete, aby vám nebyla zima. V průběhu roku to řeším tak, že v obdobích teplotní pohody si do nich oblékám obyčejné termospodky. Z hlediska teploty to není bezpodmínečně nutné, nicméně je to mnohem příjemnější, než přímý kontakt pokožky s broďáky a samozřejmě z hlediska funkčnosti prodyšnosti je to nutnost. Ona vrstva mezi pokožkou a broďáky převádí pot a kondenzovanou vlhkost na páru, která může prodyšným materiálem unikat ven. V chladnějším období si přes termospodky oblékám ještě fleecové spodky a ve velmi chladné vodě a dlouhém pobytu v ní přidávám ještě bavlněné tepláky. O Gotatexu a podobných materiálech je známo, že si moc dobře nerozumí s vodou a mrazem - při mrznutí voda zvětšuje objem a může materiál narušovat. Při silnějších mrazech bych tedy tento typ broďáků moc nedoporučoval - životnost půjde určitě dolů. 

Boty

Prodyšné brodící kalhoty se obvykle prodávají s neoprenovou ponožkou a je potřeba k nim ještě zakoupit brodící boty. Tuto skutečnost lze vnímat z hlediska financí jako nevýhodu, z praktického hlediska je to však mimořádně výhodné především z toho důvodu, že v brodících botách (pokud nepořídíte úplný kšunt) se chodí na suchu téměř stejně dobře, jako v dobrých pohorkách a to samé platí ve vodě, což se rozhodně nedá říci o "holínkách", které bývají na neoprenu či nylonu. Navíc existují různé typy bot s různými podrážkami vhodnými do různých prostředí. V podstatě se dá říci, že si postavíte na míru komplet, který vám bude po všech stránkách vyhovovat. Boty bych při nákupu rozhodně nepodceňoval - z mých zkušeností vyplývá, že nejslabším místem prodyšných broďáků je právě neoprenová ponožka (na jedněch jsem ji za 1500,- Kč už měnil) a její životnost mj. významně ovlivňují právě boty. Navíc, pokud "odděláte" broďáky, boty zůstávají a dají se v pohodě použít na ty další. Já udělal tu chybu, že jsem si pořídil ty nejlevnější a záhy jsem to poznal na jejich kratší životnosti, menší pohodě při chození a i nižší životnosti neoprenové ponožky.

Životnost

Co se životnosti týče, je podle mých zkušeností u prodyšných brodících kalhot okolo 3-5 let, tedy obdobná, či o něco nižší, než u neoprenových či nylonových. Z toho důvodu jsem se definitivně rozhodl, že prodyšné kalhoty budu v budoucnu vybírat z levnějších modelů a raději je jednou za pět let vyměním, než abych koupil luxusní za dvoj až čtyřnásobek ceny a trnul, zda je nepoškodím a nebo nedej bože za 6 let zjistil, že jsou z nich nádrže na vodu. To je samozřejmě na každém, nicméně moc nevěřím, že broďáky za dvacet tisíc vydrží dvacet let a jejich nákup se z finančního hlediska vyplatí...

Neoprenové prsačky

Neoprenové prsačky

Neoprenové prsačky se na našem trhu prodávají už určitě více než  dvacet let a i když existuje několik jiných možností, v čem brodit, stále své místo na trhu mají a mít budou. Jsou totiž ekonomicky poměrně dostupné, dost odolné, vcelku pohodlné a v zimě nemají z pohledu teplotního komfortu konkurenci.

Materiál

Z názvu je zřejmé, že se jedná o neopren, což je vlastně jakási měkká guma s obsahem vzduchu opatřená pružnou textilní vrstvou. Díky tomu jsou broďáky z neoprenu poměrně dost pružné, a proto je v nich pohyb celkem pohodlný, zejména při sedání, ohýbání, klekáni apod. Současně se ve srovnání s nylonem nebo GORE-TEXEM jedná o silnou vrstvu v řádu několik milimetrů, takže při klečení, nebo např. sezení i na tvrdém hrbolatém povrchu, to tolik netlačí a v zimě nestudí. Další výhodou pružnosti je fakt, že když během doby, po kterou broďáky vlastníte, trochu přiberete (jako já :-D), tak nemusíte ihned uvažovat o větších. Ony se prostě trochu napruží. Samozřejmě nabrat z 80kg na 150kg - to už asi materiál takový nárůst objemu nepobere :-).

Neopren má navíc velmi dobré termoizolační vlastnosti a slušně hřeje. I z toho důvodu se používá např. na výrobu obleků pro potápěče. Ono totiž pár desítek metrů pod vodou žádný "hic" není. 

Neopren, zejména v silnějších provedeních 5mm a výše, je i velmi odolný na poškození protržením či propíchnutím. 

Méně praktické je, že se díky "přivařeným" holínkám hůře skládá a převáží a také o poznání déle schne.

Osobně jsem neoprenové broďáky často používal zejména v chladných částech roku či dne, nebo když jsem měl strávit delší dobu ve vodě. Je v nich, zejména od tloušťky cca 6mm, skutečně teploučko a jen v zimě jsem si do nich bral další vrstvy oblečení. A samozřejmě při podzimních a zimních lovech z bellyboatu, kde většinou ani několik vrstev oblečení pod prodyšnými či nylonovými broďáky nezajistí slušnější tepelný komfort. Pro zimní lovy je ideální síla neoprenu 5-8mm.

Naopak v létě jsem šel většinou raději do vody jen v trenýrkách a pantoflích, než aby jsem se uvařil za živa. V tom jsou neopreny v teplém období opravdu nepříjemné, zejména pak při delší procházce okolo vody na sluníčku, kdy je ve stínu +30°C. To jste jak v "papiňáku":-). Částečně to lze řešit nákupem slabého neoprenu, ten už ale není tak odolný a v zimě je potřeba se oblékat mnohem více.

 

Boty

Neoprenové brodící kalhoty jsou obvykle již s botou. Řidčeji existují i bez boty, kde si podobně jako u prodyšných brodících kalhot botu vyberete samostatně. V tomto případě je ale potřeba počítat paradoxně s vyšší cenou a podle mého názoru i s mírně nižší životností, protože ponožka trpí podle mých zkušeností nejvíce. Běžné neopreny jsou většinou vyráběny rovnou s botou - holinkou (některé mají běžnou podrážku, některé filcovou - vhodné na kluzký povrch). Abych pravdu řekl, to je zřejmě největší slabina takových broďáků, pokud má člověk ujít či ubrodit nějakou větší vzdálenost, případně si nazout ploutve a vlézt na bellyboat. Ne, že by se v nich chodit či boatovat nedalo, ale holinky prostě na žádnou delší tůru dobré nejsou. 

Životnost

Je poměrně vysoká. Mě do mých neoprenů začalo téci zhruba po 6 letech v rozkroku. Amatérsky jsem ho zalepil a ještě vydržel asi rok. Pak už to byl cedník a málem jsem je vyhodil. Nakonec jsem si je ale nechal, odřezal celý vršek a vyrobil z nich tak "prdelačky", které mi slouží do dnes. Resp. sloužily. Když jsem v nich vyrazil před čtrnácti dny, teklo už i okolo holínek, což možná zkusím vyřešit, nebo je prostě po cca 12 letech vyhodím.

Klady

+ vysoký komfort pro uživatele
+ prodyšný materiál
+ nenasákavost a lehkost
+ možnost kombinovat s botami dle vlastních požadavků
+ rychleji uschnou

Klady

+ nižší cena
+ pružný a vcelku odolný materiál
+ vynikající termoizolační vlastnosti v chladném prostředí
+ snažší opravy

Zápory

- obvykle o dost vyšší cena
- téměř nulová tepelná izolace
- nulová pružnost

Zápory

- neprodyšnost
- větší hmotnost a horší skladnost
- obvykle nekomfortní obuv
- pomalé schnutí

Závěrečné zhodnocení

Co tedy zvolit? Abych pravdu řekl, je zřejmě ideální vlastnit obojí a mít možnost si podle daných podmínek vybrat. To ale není ekonomicky příliš šťastné. Pokud nebudete v broďákách plánovat dlouhé tůry a budete lovit převážně v chladnějších částech roku, pak bych asi volil neoprenové. Pokud naopak chcete broďáky využívat po celý rok a hodně chodit, pak se vyplatí, pokud vám to finance dovolí, pořídit si broďáky prodyšné…

Váš názor

Máte návrh na duel? Dejte nám vědět!

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k duelu

Úterý 11. června 2013 v 16:32® sgt.mooody

Debata jako vždy o hovně :D Každý se tu s někým dohaduje na cenně značce bo materiálu ale rady co je nakonec lepší se tu nikdo nedozví :D Asi proto jsem přestal navštěvovat rybářské e-blogy.. Beztak dá nakonec každý na svou osvědčenou klasiku. ;-) PS.neoprén.

Úterý 4. června 2013 v 8:13® Robur
Robur

kdo chce vypadat jako rybář, tedy Toulovec, volí neopren.

Pondělí 3. června 2013 v 19:30® Piranha
Piranha

jepice> bludy nepouštím, 2200 jsem za ně dal bez bot.Boty mám Greyse asi za 1200.Nevím co je na tom bludnáho :D Ber to tak že mu pak vydržej 40 let :D

Neděle 2. června 2013 ve 22:57® jepice-zruseno

Piranha> Pokud vím, tak rapalovská dejcháče i s botama stojej 3500 a víc. A to je jedna z nejlevnějších variant. Takže tady nepouštěj prosím bludy s 2200. Že 3500 je přijatelná cena, to věřím, ale před pár lety to ještě za dejcháče běžná cena určitě nebyla. To znamená, že většina lidí, který potkávám, ještě dojíždí broďáky zakoupené před lety, kdy stály víc. Snobárna to rozhodně neni, když v tom seš aspoň jednou tejdně. Ale je to snobárna u muškařů který potkávám jednou za rok a vím, že častěji nechytaj.

Neděle 2. června 2013 ve 21:30® Piranha
Piranha

jepice> Snobárna?Vzpamatuj se.Neoprenové prsačky stojí okolo 2500, já mám dejcháče za 2200 od Rapaly a fungují suprově.Není to simms, ale proč si kaprař koupí místo deštníku s bočnicema kvalitní bivak.Protože ten způsob rybařiny preferuje, tráví dny a noci za každého počasí u vody a chce mít pocit pohodlí a bezpečí.To je snobarna?Pokud chodíš dvakrát za měsíc k vodě tak ti stačí PVCéčka od Cormoránu.Kdo chodí několikrát do týdne vyplatí se mu Simmsky za 10.Za kvalitu se musí platit i když značka si vezme taky dost.

Neděle 2. června 2013 v 19:09® sethy
sethy

jepice> Mě to jako snobárna nepříjde, páč zdraví mám jen jedno…a tím bych to uzavřel :-)

Neděle 2. června 2013 ve 13:14® regulus
regulus

Mám oboje, neopreny i goretexy, ale je pravda, že i v dejcháčích se dá brodit v ledu, pokud pod to člověk nacpe vhodnou tepelnou izolaci. Na mě funkční prádlo jaksik nefunguje nehledě na to, že si na holý tělo nemůžu navlíct žádnou umělotinu, takže mi zbývá bavlna a merino. Naučil jsem se s tím žít, mám odzkoušený co si při jakým počasí pod broďáky oblíct. Pokud je už fakt kosa (míň jak +5), tak používám neoprény, jinak dejcháče. Pokud se týká „holinek“ tak to žádná hrůza není, ale je fakt, že boty extra jsou lepší. Jenže i neopreny se dělají bez bot, jen s punčochou.
Pokud má člověk jen jedny, jsou určitě lepší dejcháče, kryž je teplo, je to v neoprenech docela nepříjemný. Kdo si „netopí“ jako já, to v neoprenech bez problémů zvládne i když je relativně teplo, ale pro lidi co si „topí“ nebo se hodně potí to musí být utrpení. V létě, když je víc jak +20 st. a ještě třeba teplá voda jsou neopreny skoro nepoužitelný.

Neděle 2. června 2013 ve 12:38® jepice-zruseno

sethy> No já tam zalít párkrát „po hlavě“, tudíž v podstarě šipkou. Dejcháče se zavazovací botou sem neměl, a tak mě to otočilo, takže v tom maj dejcháče asi tu výhodu, jak už jsem napsal asi dvakrát. Já potkávám lidi v dejcháčích akorát snobáky na muškařskejch závodech a taky pár lidí v loni na MČR v přívlači. Je fakt, že za poslední roky ty dejcháče dost zlevnili, jenže to bude asi ještě chvíli trvat, než se lidem ty stávající broďáky natolik rozpadnou, že si budou kupovat nový. A i tak to pořád není žádná láce, proto to v mém okolí asi není ještě moc rozšířeno.

Sobota 1. června 2013 ve 12:31® Piranha
Piranha

Tady asi není co řešit v rozhodování do čeho jít, ale zase se liší malinko v použití.Dejcháče od zahájení do podzimu OK ale někdo pak rád i listopad a MP vody a zimní moucha na MP bez neoprenek může někomu o dost zkrátit rybolov.Za 14 dní jedu na špindl a beru si místo dejcháčů neoprenky, pač 3 týdny zpět tam byl ještě led a sedět 6 hodin na boutu se zmrzlou řití, to ne.A cpát haldu hadrů pod dejcháče, to raději ty neoprenky.Osobně jsem odklik ale dejcháče, je to pohodlné a nepařím se v létě v tom.

Čtvrtek 30. května 2013 v 15:01® aldis
aldis

sethy> Ok, díky za info

Čtvrtek 30. května 2013 ve 14:31® jepice-zruseno

casper> Nevim, to si nestihnu všimnout. V metru si to na těch lidech přečtu.

Čtvrtek 30. května 2013 ve 14:21® sethy
sethy

jepice> Kdo se hádá? Já ti jen říkám jak to je (ale pokud tohle bereš jako hádku, tak dobrá). Ale v prodyšňákách žádný vzduch v botě (ponožce) není, ani když si ve vodě po kotníky. To bys tam musel skočit šipku rovnou ze břehu :-D
Vzduch neunikne přes membránu ale tlakem vodního sloupce (vzduch odejde vrchem prsaček). Příjde mi jakoby ti nic neříkala fyzika a nebo mě vážně nechápeš. Vem si igelitku dej do ní např petku a tuto igelitku (otevřenou) ponoř du pulky do vody, tak aby jsi měl otevřenou část tašky nad vodou. Co se stane – tašky se přimáčkne na petku v části, která je pod vodou a vzduch v oné části odejde pryč.

Já zas nepotkal za posledních 5 let nikoho v ničem jiném než v prodyšňákách.

Tento příspěvek byl editován Čtvrtek 30. května 2013 ve 14:24 uživatelem sethy.
Čtvrtek 30. května 2013 ve 14:18® sethy
sethy

aldis> Ahoj, koupil jsem to tam, jak píšeš, ale v době kdy měli na vše slevu 20% (mají jí každý rok kolem března). Ale vyplatí se to i za ty prachy, za které to tam mají teď. Zdraví máš jen jedno. Jo je to elastické.

Čtvrtek 30. května 2013 ve 13:57® casper
casper

jepice> :D:D:D:D:D HLAVNĚ PRAŽÁCI V METRU!! :-)))))))) není to náhodou ten matroš, ve kterém jsou obaleni všichni cyklisti? :))))

Čtvrtek 30. května 2013 ve 13:52® jepice-zruseno

Piscicapus> Já jsem v jedenácti ani nevěděl, že nějakej goratex existuje a jak se to píše nevim do teďka, zato teďka vim, že je to nějaká obchodní značka pro jakousi „fólii“, kterou dneska dělá kde kdo pod různejma obchodníma značkama a nosí to na sobě zejména pražáci v metru.

Čtvrtek 30. května 2013 ve 13:43® jepice-zruseno

sethy> Ale když tam zalítneš po šišce, tak to nemá kam utýct, nota bene jsou-li nakonci o číslo větší holiny (aby s tam v zimě vešly fusekle). Ve všech případech, kdy jsem zakopl nebo uklouzl a ocitl jsem se hlavou dole mi nylonový broďáky táhly hnáty nahoru, protože v nich byl vzduch. Předpokládám, že ty neopreny to budou dělat taky podobně. Dejcháče maj vzduchu míň už kvůli zavazovacím křuskám a teoreticky z nich může uniknout vzduch kvůli tomu, že dejchaj, čili mají malé dírky, o čemž ale hzhledem k malosti direk a povrchovému napětí vody (pokud jsou mokré) pochybuju. Když seš po pás ve vodě a veme tě proud, tak v nich žádnej vzduch neni a ty taky nemáš zásadní problém být stále hlavou nahoru. Když spadneš z mělkého místa do hlubokého po hlavě, ale i po zadku, tak je to o dost nepříjemnější, páč není snadné držet hlavu nad vodou, když jsou na hladině i chodidla. Vím o čem mluvím. Zkus si plavat se dvouma balonama na nohách, nebo v létě až se budeš někde koupat si dej noha na nafukovací matraci. Když se k tmu přičte studená voda, nasáklý hadry, podběrák na zádech a prudší proud, dá se docela dobře si v nyloňákách nebo neoprenech nalokat. V dejcháčích jsem ještě takhle zalítnout nikoho neviděl, protože je skoro nikdo nemá, tak to porovnávat nemůžu, ale celou dobu si myslím, že dejcháče se zavazovacíma botkama můžou bejt v tomto bezpečnější. Takže vlastně nevím, proč se hádáš.

Čtvrtek 30. května 2013 ve 13:15® Piscicapus

David H.> „… a to se vším všudy“. Inu vážně importantní pohled.

Čtvrtek 30. května 2013 ve 13:13® aldis
aldis

sethy> Prosím tě, mohl bych se zeptat, kde jsi koupil to fleecové termoprádlo? U nás jsem je našel akorát na czechnymph.com. Už delší dobu hledám něco podobného na podzimní ježdění na boutu. A myslím, že toto by účel splnilo:) Ta „ponožková“ část je elastická? Děkuju

Čtvrtek 30. května 2013 ve 12:44® HaD
HaD

Piscicapus> člověče nevím. Podle profilu jsi anonym ve věku 11 let… Ale až něco zajímavého a přínosného pod svým jménem vypublikuješ, dej vědět. Rád se od profíka něco přiučím a pokusím se o konstruktivní kritiku. V tomto případě mne těší, že jsi neměl s obsahem problém a ke kritice zbylo jen mnou použité zlidovělé označeni pro materiál GORE-TEX :)

Čtvrtek 30. května 2013 v 11:15® sethy
sethy

jepice> Nene nechápeš. Já plaval tak, že mě strhl proud, proti kterému se už nešlo vrátit zpět.
Pokud zabrodím v prodyšňákách, tak se všecek vzduch, co je v části prsaček, která je pod vodou, vytlačí tím, že ti tlak vody přimáčkne prsačky na tělo. Tudíž při jakémkoliv pádu a následném plavání nabereš jen minimum vody. Navíc pásek který máš v pase nedovolí vodě aby se při případné koupeli dostala dál (jasně nějaká ta kapka se tam dostane). Pokud máš navíc přes broďáky bundu si uplně v klidu.
Plaval jsem v dost silném proudu, s prutem v ruce, byl jsem i celý pod vodou :)

Čtvrtek 30. května 2013 v 10:31® Piscicapus

David H.> nemáš za co děkovat, věřím, že to samé bys pro mě udělal také.

Čtvrtek 30. května 2013 v 1:01® HaD
HaD

jepice> to máme podobně. Pruty taky často vozim při přesunech za stěračema nebo v ruce vystrčené z okna auta :)))

Čtvrtek 30. května 2013 v 0:58® HaD
HaD

Piscicapus> já si na nic nehraju. Díky ale za Tvou pozornost, zájem o mé zkušenosti zde sepsané a rovněž děkuji za upozornění na chyby.

Středa 29. května 2013 ve 23:50® matador

neopreny som mal kedysi v praci a velmi rychlo zatekalo v spoji medzi neoprenom a „gumakov“.nielen mne aj kolegovi.takze hlas pre „dychace“.uz ich mam piaty rok,zatim pohoda aj ked svy uz nevyzeraju moc dobre.co sa tyka topanok mam radsej tie maksie latkove,mam v nich vacsi cit,nepotkynam sa tolko a lahsie sa mi v nich chodi po velkych sutroch.a to guide line pradlo som videl nazivo-vyzera super,stoji vsak tolko ako nove lacnejsie dychace rovnakej znacky,cize 750nok.tot moj nazor

Středa 29. května 2013 ve 22:57® Piscicapus

jepice> buď si na profesionála jenom hraju, nebo jím jsem, a to se vším všudy.

Středa 29. května 2013 ve 21:39® jepice-zruseno

Piscicapus> Nevím jak to máš ty nebo David, ale když něco napíšu, tak to můžu po sobě stokrát zkontrolovat a chyby mi najde až někdo jinej. Obsahově je ten duel dobrej a užitečnej, shrnuje vše podstatné.

Středa 29. května 2013 ve 21:29® jepice-zruseno

sethy> No jenomže já většinou plavu, protože mi ujede třeba noha nebo tak, málokdy se votočim jenom tim, že si naberu. To se většinou vyhrabu. Horší je, když to člověku ujede když je třeba po kolena a zalítne do vejvaru hlavou napřed. Vím o čem mluvím. Minimálně v těch holinkách dole je prostě bublina. Asi sme se nepochopili – já psal, že ty zavazovací boty ten vzduch nemaj, že to bude asi klad oproti neoprenům, který možná navíc plavou celý. Já měl na sobě dycky jenom nylonový, neopreny jsem nechtěl a na dejcháče nemam.

David H.> Jsem takovej ten typ, kterej vozí pruty nejradši navázaný „ještě vod loňska“ a u vody mě děsně „zdržuje“ i zapsání revíru. Navíc jsem strašně línej. Nutno podotknout, že to pozoruju i kolem sebe. Kamarád se mnou jede na tejden na ryby a jako „obuv“ má jenom pantofle a broďáky, aby nemusel nic zavazovat. Navíc když se třeba přejíždí někam autem, tak kolikrát ty navázaný mušáky radši drží rukou z okýnka, než aby se složily. Když jsme šli loni v září s dalším kolegou na držkovou do města v broďákách, tak se nám už někdo tlemil, že si to nemůžem aspoň na chvíli sundat. Konec konců, je to vlastně krásný, že dneska máme za dostupný peníz takový výběr broďáků. Dřív byly jenom zelený lováky a černý kanálníky a i to už bylo něco. A řešilo se spíš kde je kdo nafasuje, aby se nemusely kupovat.

Ještě mě napdla jedna hovadinka, ale nemějte mi to za zlé: na rozdíl od filcových podrážek a možná i zavazovacích bot (nevím jak hodně sáknou) se normální gumové holiny s gumovou podrážkou dají snadno umýt i pouhým vorácháním v řece a rychle uschnou, čímž by mohlo bejt menší riziko přenosu račího moru, pokud se rybář stěhuje z revíru na revír.

Tento příspěvek byl editován Středa 29. května 2013 ve 21:31 uživatelem jepice-zruseno.
Středa 29. května 2013 v 18:52® sethy
sethy

jepice> Boty si zavážeš a drží ti pěkně kotník. Broďáky s gumákem už nikdy víc. Každé broďáky tě „obepnou“ páč voda, tlak atd atd :) Když jsem v broďákách (prodyšných) plaval, nenateklo do nic určitě víc jak litr vody. Pohoda.
Tvé argumenty jsou jak člověka co nikdy neměl prodyšné brodky na sobě. Zkus a uvidíš sám.

Středa 29. května 2013 v 18:23® Segoves
Segoves

a co si berete v neoprenech za ponožky? je ta gumovka něčim podšitá nebo je to čistě guma jako u nylonů?

Středa 29. května 2013 v 18:19® Piscicapus

David H.> jelikož nevím všechno, tak nemohu vědět, že se jedná o překlep. Třeba mohlo jít o nový čínský materiál, co já vím, když mnohé nevím…
Možná by bylo vhodné si před zveřejněním text přečíst a překlepy či jiné nedokonalosti opravit.

Jo a nechci zbytečně šťourat, ale bylo by na místě opravit i druhý překlep v pravém sloupci…

novější starší
Stránky:   2 1