Chytej.cz
Vybráno na Norskou přívlač
smartCHYTEJ

Duely rybářského náčiní a produktů

Vážení návštěvníci, vítejte v rubrice Duel produktů. Tato rubrika má za cíl pomoci rybářům v rozhodování při výběru náčiní nebo alespoň ukázat, na základě čehož se při výběru náčiní rozhodovat.

Pravidla jsou jednoduchá - vybíráme vždy dva výrobky, skupiny výrobků nebo třeba dvě odlišná konstrukční řešení a stavíme je proti sobě. Každý výrobek zde má svou vlastní recenzi psanou někým, kdo s ním má nějaké zkušenosti nebo je alespoň schopen jeho klady a zápory posoudit.

Návštěvníci se mohou k produktům vyjadřovat a hlavně – dát vybranému z nich svůj hlas. Snažíme se, aby soupeři v duelu byli opravdovými soupeři a o vítězi nebylo předem rozhodnuto.

Uvítáme, pokud nám s Duely pomůžete. Můžete buď zaslat tip na Duel, nebo duel kompletně zpracovat včetně recenzí obou produktů.

Novinky CORMORAN

Nahazovací echolot Deeper vs. Nahazovací echolot WiFiFishFinder

22.12.2014 vložil David H. | Echoloty | zobrazeno: 4.037×
Nahazovací echolot Deeper Nahazovací echolot WiFiFishFinder

Není to tak dávno, co jsem psal o nahazovacích echolotech, jako o pokusu výrobců o další technickou inovaci s nejistou budoucností. Dnes již můžu konstatovat, že nahazovací echoloty nejsou ničím výjimečným a u vody je vídám čím dál častěji. Výrobci postupně odstraňují nedostatky prvních verzí a cena je již také na hodnotě pro širokou rybářskou veřejnost. Dnes bych Vám rád představil dva nahazovací echoloty, které jsou stále ještě jedinečně. Proč? Jsou to jediné dva echoloty, které jsou propojitelné s našimi telefony a nepotřebují tak žádnou extra obrazovku. Jeden komunikuje pomocí Bluetoth druhý pomocí Wifi signálu. Pojďme se na ně podívat blíž.

Značkový háček Owner vs. Levný háček Fudo

14.11.2014 vložil David H. | Háčky | zobrazeno: 2.582×
Značkový háček Owner Levný háček Fudo

Každý z nás má svou oblíbenou značku háčků a dokonce upřednostňuje i určitý tvar háčků. Je to přirozené, neboť k tomuto stavu poznání dospěl každý z nás určitými zkušenostmi a hlavně okamžiky, kdy ho oblíbené háčky podržely. Dá se říci, že v těchto věcech má každý rybář jasno a příliš v nich neexperimentuje. Je to dáno i tím, že rozdíl v ceně představuje často jen pár korun (v lepším případě desetikorun korun). Vyměnit vyzkoušenou věc za nějakou nejistotu? „Za to mi to přece nestojí!“ řekne si rybář a raději zůstane u oblíbené značky. My se nyní podíváme, zda to má smysl hledat něco nového, popřípadě se držet vyzkoušených věcí. Pro porovnání jsem si vzal dva zástupce háčků značek Owner a Fudo a porovnal jsem háčky s očkem a lopatkou. Text a foto: Milan Rozsypal

Lov na živou (mrtvou) rybku vs. Lov na umělé nástrahy

20.10.2014 vložil David H. | Ostatní | zobrazeno: 3.120×
Lov na živou (mrtvou) rybku Lov na umělé nástrahy

Tématem tohoto článku bude srovnání dvou rybářských technik určených k lovu dravých ryb. Hned na začátku bych rád upozornil na to, že v případě chytání na živou rybičku se nebudu věnovat etice či šetrnosti k této nástraze, jelikož je to zbytečné pitvání mnohokrát opakovaného. Zkrátka, z hlediska zákona je toto povolený způsob, tak ho je třeba i takhle brát a respektovat. Další mou poznámkou je, že v obou případech - jak při lovu na rybky tak při lovu na umělé nástrahy - záleží volba vždy jen a pouze na rybáři samotném. Na něm také záleží, jak moc bude šetrný v lovu dravých ryb. Obojím způsobem se dá efektivně lovit dravce bez fatálních následků, ale bohužel to jde i naopak... Diskuzí na internetu na toto téma nalezneme bezpočet! Dá se ale spíše konstatovat, že než o opravdovou diskuzi se jedná o hádky dvou táborů rybářů, kteří nehodlají ustoupit ze svého názoru a každý si prosazuje tu svou „zaručeně“ nejšetrnější metodu lovu dravců. Pokusím se vyvést z omylu obě znesvářené skupiny rybářů, a to pouhými fakty. Sám lovím tak i tak hodně dlouho a zkušeností mám víc než dost. Troufám si tvrdit, že zásadní pravdu nemá ani jedna strana! Jak docílit toho, aby rybolovné způsoby lovu byly efektivní, účinné a zároveň šetrné k dravci? Na co si dát naopak pozor, nedošlo k poškození ryby?

Smekací naviják na plavanou vs. Naviják Centerpin na plavanou

15.9.2014 vložil David H. | Navijáky | zobrazeno: 2.262×
Smekací naviják na plavanou Naviják Centerpin na plavanou

Obecně a velmi zjednodušeně se dá každý naviják nazvat zásobárnou vlasce nebo šňůry, která navíc slouží k snazšímu zdolání ryby. Od navijáku čekáme, že bude pružně reagovat na rybářovu potřebu. Tzn. umožní plynulý nához (nejpřesnější, nejdelší) a dále pak rychlé navinutí vlasce. Pomocí navijáku může rybář také snáze napodobit přirozený chod nástrahy a po záseku ryby mu také naviják umožní ji bezproblémově zdolat (zpravidla přes brzdu). Text a foto: Milan Rozsypal

Klasická jigová hlavička vs. Kloubová jigová hlavička - Čeburaška"

11.8.2014 vložil David H. | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 3.183×
Klasická jigová hlavička Kloubová jigová hlavička - Čeburaška"

Souboj, který jsem pro Vás dnes přichystal, pro mnohé opět bude důvodem vyvolání pocitu, že se vlastně ani o souboj nejedná a měl to být spíše článek. Částečně předem souhlasím, nicméně si myslím, že určitý střet možný je a tak pojďme "do války". Porovnávat dnes budu klasickou jigovou hlavičku versus hlavičku kloubovou, tzv. "čeburašku". Ačkoli možná nebude vítězů ani poražených, řada z vás snad poukázání na rozdíly ocení.

Běžný háček s rovným hrotem vs. Háček s hrotem tvaru "orlí dráp"

9.7.2014 vložil David H. | Háčky | zobrazeno: 3.039×
Běžný háček s rovným hrotem Háček s hrotem tvaru "orlí dráp"

V dnešním duelu se v krátkosti podíváme na rozdíly mezi háčky s obyčejným, rovným hrotem a háčky s hrotem ve tvaru orlího drápu s ohledem na jejich ranivost, chytlavost, pronikání tkání a držení ryby.

Feederová krmítka otevřená vs. Feederová krmítka uzavřená

10.6.2014 vložil David H. | Rybářské drobnosti | zobrazeno: 1.996×
Feederová krmítka otevřená Feederová krmítka uzavřená

Přijdeme-li do rybářské prodejny a koukneme kolem sebe, přechází vás zrak, kam jen dohlédnete. Nejinak tomu bude, když okem spočinete na vitrínce s feederovými krmítky. Narazíte tam na modely roztodivných tvarů, velikostí i gramáží. Začínající rybář může být zmaten, a bude si lámat hlavu nad tím, které má zakoupit. Hlavou mu proletí myšlenka, že musí mít všechny! Ve skutečnosti stačí zvolit jen několik typů, bez na ohledu na to, co všechno ho u vody může potkat. Uděláme si tedy jasno a rozdělme si je na krmítka otevřená a uzavřená.

Lov s polarizačními brýlemi vs. Rybolov bez polarizačních brýlí

13.5.2014 vložil David H. | Ostatní | zobrazeno: 3.452×
Lov s polarizačními brýlemi Rybolov bez polarizačních brýlí

Jak se stalo v poslední době zvykem, budou dnes v duelu soupeřit spíše dva přístupy k rybolovu, kdy je otázkou, zda z duelu může vzejít vítěz. Jedná se o rybolov s polarizačními brýlemi či bez nich. Oba přístupy mají své a smyslem duelu je spíše shrnout přínosy a negativa obou z nich a věřím, že budou informace zde obsažené pro někoho prospěšné a třeba si vědomě dokáže buď použitím či nepoužitím praktické pomůcky "vykoledovat" více ryb a zážitků od vody...

Potočák vs. Duhák

7.4.2014 vložil David H. | Ostatní | zobrazeno: 2.940×
Potočák Duhák

V předchozích duelech se vesměs posuzovalo náčiní, nástrahy či pomůcky k rybolovu mající téměř shodné parametry či funkce. Nyní pro změnu nabízím srovnávání nesrovnatelného – dvojici podobných rybích druhů, které ovšem nejčastěji rozdělují rybáře na zastánce a odpůrce. Na paškál si vezmu původního potočáka a zdomácnělého světoběžníka duháka. Na začátku v krátkosti oba „soupeře“ představím... Text a foto: ToRo

Pezon Michel Specialist Source Trout Spin 180 vs. Norstream Areal 2,0m 3-10g

18.3.2014 vložil David H. | Pruty | zobrazeno: 5.216×
Pezon Michel Specialist Source Trout Spin 180 Norstream Areal 2,0m 3-10g

Jelikož pstruhová sezóna klepe na dveře, srovnáme si dnes dva pruty, které jsou pro lov lososovitých ryb přímo vyráběny. Jedná se o krátké lehké pruty dvou renomovaných značek v řekněme středně vyšší cenové a kvalitativní úrovni, po které rybáři, kteří si chtějí rybolov užít s kvalitním cajkem, nejčastěji sahají. Srovnávat se budou mírně odlišné modely - Pezon Michel 1,8m 2-7g a Norstream Areal 2,0m 3-10g. Ačkoliv se zdá, že jsou z rozdílné kategorie, jsou dle mého názoru vcelku srovnatelné a informace o jejich vlastnostech lze využít i při nákupu jiných délek a gramáží. Pokud by vás odradil od čtení duelu fakt, že se jedná o pruty vyráběné pro lov pstruhů, čtěte dál, protože se jedná o pruty, s kterými se mimořádně dobře a příjemně loví v podstatě všechny dravé ryby.

Rybářská vesta vs. Rybářský "vestobatoh"

17.2.2014 vložil David H. | Ostatní | zobrazeno: 6.609×
Rybářská vesta Rybářský "vestobatoh"

Rybářská vesta patří poslední desetiletí k rybářovi jako řiť na hrnec. Koumáci ale nespí a před pár lety vymysleli batoh, který částečně spojuje výhody vesty a batohu samotného. Jelikž jsem letitým uživatelem jak vesty, tak vestobatohu, pokusím se oba rybářské doplňky na základě zkušeností popsat a ulehčit tak novým adeptům vest či vestobatohů jejich rozhodování.

Soukromá kaprová voda vs. Svazová kaprová voda

17.1.2014 vložil David H. | Ostatní | zobrazeno: 3.421×
Soukromá kaprová voda Svazová kaprová voda

Nastal poslední zimní měsíc a do vypuknutí nové kaprařské sezóny zbývá už jen pár týdnů. Venku zatím ještě mrzne a občas spadne i nějaká ta sněhová vločka. Já sedím doma a přemýšlím, o čem bych mohl napsat článek. Nápad nepřichází, a proto se myšlenkami vracím do minulé sezóny. Musím konstatovat, že v uplynulém roce jsme na rybách nebyli tolikrát, kolikrát jsme si představovali. Navštěvovali jsme většinou svazovky, ale chytali jsme několikrát i na soukromých revírech. Má to jedinou výhodu, všechny zažité výpravy z loňska mám stále v hlavě. V tom mě napadne téma příspěvku. Co kdybych srovnal klady a zápory svazových a soukromých revírů v ČR z hlediska kapraře? Rozhodně si ale musíme uvědomit, že dělení revírů na soukromé a svazové může být zavádějící, a že např. ne všechny revíry (ať ty nebo ty) patří do stejného „pytle“. V potaz musíme brát podmínky rybolovu, velikost vodní plochy, obsádku, cenu povolenky a celou řadu dalších faktorů.

Baitcast vs. Smekací naviják

5.12.2013 vložil David H. | Navijáky | zobrazeno: 5.700×
Baitcast Smekací naviják

Když jsem redakci Chytej.cz navrhoval téma pro duel, ještě jsem netušil, jaký jsem sám na sebe ušil bič. Bylo mi totiž okamžitě navrženo, abych se na srovnání odlišných typů navijáků spolupodílel. Sice jsem souhlasil, ale současně mě napadlo, jak asi dopadne mé oživení vědomostí ze školy na téma slohová práce... :-)

Jigová hlavička s nálitkem vs. Jigová hlavička bez nálitku

5.11.2013 vložil David H. | Háčky | zobrazeno: 3.637×
Jigová hlavička s nálitkem Jigová hlavička bez nálitku

Pokud jste vláčkařem, určitě jste někdy stáli před rozhodnutím, jakou si pořídit k určité nástraze jigovou hlavičku. Parametrů, které je potřeba zohlednit je celá řada, ale dnes se budu zabývat tím, co defacto není vidět a zdánlivě nemá na lov praktický vliv. Jenže jen zdánlivě... Tento duel zřejmě nikterach nenadchne zkušené vláčkařské harcovníky, nicméně nezapomínejme, že jsou mezi námi i začínající či méně zkušení a věřím, že jim následující informace přijdou vhod.

Čirý vlasec vs. Fluo vlasec

2.10.2013 vložil David H. | Vlasce | zobrazeno: 7.430×
Čirý vlasec Fluo vlasec

K napsání tohoto pomyslného souboje dvou produktů, různě barevných vlasců, mne přivedl jeden z říjnových čtenářských článků, který se zamýšlí nad úspěchy a neúspěchy jednoho rybářského dne, kdy se s čirým vlascem úspěchy dostavily a s barevným nikoliv. Jelikož jsem se vloni a zejména letos lovu s barevnými vlasci celkem věnoval a navíc informace a zkušenosti doslova hltal od excelentních rybářů, jako je Martin Forbák a David Maixner, mohu, myslím, zamyšlení na toto téma sepsat. Současně se budu velmi těšit na vaše názory pod duelem, který si myslím, je tématicky mimořádně zajímavý.

novější starší
Stránky:   6 5 4 ...