Chytej.cz

Začínáme rybařit

V diskuzi je 2.744 příspěvků, z toho 2744 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Čtvrtek 20. září 2012 v 18:17® Fryw
Fryw

lunimus> myslím, že to je většinou uplně jedno. Jak kdo umi vázat a co se mu líp váže. Použivam skoro vždy háčky s lopatkou.Jedinej limit lopatky na kterej jsem zatím narazil je při použití silonu o velkém pruměru, to když už je ten uzel pomalu širší než lopatka a mam pocit že by se mohl přetáhnout…tak tam dávam radši s očkem. Další situace kdy sahám po háčku s očkem je u montáží na bojlís a pelety, kdy dávám nástrahu na vlas. Ale i to jde praktikovat s háčkem s lopatkou poměrně dobře.

Tento příspěvek byl editován 20.9.2012 18:17:46 uživatelem Fryw.
Čtvrtek 20. září 2012 v 9:21® Bigpista
Bigpista

lunimus> Já používám s očkem. Jako výhodu vidím, že se mi lépe navazují. Blbě zaostřuju na drobné předměty a u lopatkových se mi stávalo, že jsem je měl špatně dotažené a při záseku nebo zdolávání se mi vytáhly z uzlu. U oček mi to nehrozí. Jako nevýhodu vydím, že v malých velikostech není takový výběr. I když to se za poslední 3 roky dost zlepšilo…

Čtvrtek 20. září 2012 v 9:08® lunimus

Priatelia, mam otazku ohladom hacikov. Je lepsie pouzivat haciky s lopatkou, alebo haciky s ockom?

Ake su vyhody a nevyhody oboch?

Středa 19. září 2012 v 9:23® lunimus

ondra pe> tiez som zaciatocnik … a mozem ti povedat, ze zvlast, ked clovek zacina a zozenie si okolo seba partiu rybarov, tak sa mu vybava hned nahromadi celkom slusna, takmer celkom sama a za velmi dobry peniaz … Ono su to väcsinou veci, s ktorymi tito rybari volakedy zacinali, takze necakaj, ze ti daju svoje najlepsie kusy, mozno nie su zrovna najlahsie, ale tiez to nie su ziadne smejdy … a ked s tym dokazali oni pred par rokmi slusne zachytat, preco by som s tym nezachytal ja? :-)

Druhy zdroj vybavy je pre mna bazar, napr na bazos.sk sa mi cca pred 1/2 rokom podarilo kupit jednu velmi fajn feederku za 15,–€ … problem bol jedine s dopravou, kedze chalan to chcel pustit len pri osobnom odbere, nastastie som zohnal kamarata z Kosic, s ktorym som sa mal v priebehu mesiaca stretnut a bol ochotny mi s tym pomoct :-)

Treti zdroj vybavy su kamenne predajne a internetove obchody, kde sa obcas najdu zaujimave vypredajove kusy … ak ti nebude prekazat, ze tuto a dalsie 2 sezony budes lovit s minulorocnym modelom navijaku, tak ho obcas zozenies novy so zarukou a s 50% zlavou … a tyka sa to aj prutov a inej vybavy :-)

Posledny zdroj, odkial ziskavam casti vybavy je „smetny kos“ … neveril by si, co su schopni ludia obcas vylozit ku kontajneru :-) … tam to chce akurat trochu prekonat podvedomy odpor k vyhodenym veciam, ktorym ale v principe nic – naozaj nic nie je, a nie su ani spinave … z odpadu (domaceho) je mozne zobrat napr krmivo pre ryby, z plechoviek od piva je mozne vyrobit rotacky, varic a podobne, z urezaneho lipoveho konara (moze byt aj ine drevo) je mozne vystruhat woblera, na lopatky pouzivam plast z bandasky od kvapaliny do ostrekovaca a male, lahke a citlive plavaky sa daju urobit z pouzitych slamiek (brcko), väcsie z obalu od kinderka a podobne

Tych zdrojov je naozaj vela, staci mat len oci otvorene …

A ako pise Osprey, na zaciatok nepotrebujes nic extra velke, kvalitne a drahe … staci naozaj nieco univerzalne …

A z vlastnej skusenosti ti mozem potvrdit, ze viac ako vystroj mi pomohli k dosiahnutiu peknych ulovkov rady tunajsich skusenych rybarov. … zaklad je, aby si sa nebal polozit otazku, ktora je mozno pre profikov totalna blbost, ale pre nas zaciatocnikov sa jedna o podstatny problem a usmernenie sa nam zide :-)

Drzim ti palce :-)

Úterý 18. září 2012 ve 22:06® osprey
osprey

ondra pe> Ne, to neznám. Já myslím, že by sis měl ujasnit, co vlastně budeš k té rybařině potřebovat. To se odvíjí od toho co chceš chytat a na jaké vodě. Já bych pro začátek pořídil jeden univerzální teleskop s navijákem a chytal na plavanou a na těžko s policajtíkem před špičkou.

Úterý 18. září 2012 v 15:09@ ondra pe

Teprve začínám a sháním vybavení. Můžete mi poradit, kde nejlíp sehnat? Dostal jsem od tip na poptávkový web, kde zadáte co hledáte a oni se vám samy ozvou. Ale nevím, zda to funguje? Máte s tím zkušenosti?

Pondělí 10. září 2012 ve 12:53® hraji
hraji

LosCepinos> když jsem v Norsku chytal ze břehu, tak buď na červy či maso platýze a nebo na přívlač tresky, většinou obecné. Sem tam se podařil i štítník. Dobré bylo jít vláčet když začal příliv, ryby se natahovaly ke břehu. Chytali jsme tresky do 60 cm, větší ze břehu nepamatuji.

Pondělí 10. září 2012 ve 12:29® osprey
osprey

LosCepinos> Nečekej jednoduchou radu. Čím větší voda, tím míň mají ryby důvod jezdit ke břehu.

Na moři je to obvykle sezónní jev.

Nejsem odborník na to, co teď v Norsku najíždí ke břehům. Snad by to ještě mohly být makrely.

Osobně si myslím, že bude záležet na výběru místa – taková, kam se rybám dobře najíždí, výspy, úzké průlivy, kudy musí prohjíždět, přístavní mola a tak.

Bude to i harmonovat s přílivem a odlivem. Doporučuju spíš sledovat místní, podle mě je to jistější cesta k úspěchu než se doptávat na netu – Češi, co už jedou do Norska, většinou jedou dál na sever a chytají z lodí.

A pokud jde o sladké vody – jestli máš problémy něco chytit na velkých vodách, zkus ty menší. Spíš se dostaneš k rybě.

Neděle 9. září 2012 v 18:41@ LosCepinos

AHOJ VSICHNI RYBARI.MOMENTALNE SE NACHAZIM NA UZEMI NORSKA,PRESNEJI U OSLA.POTREBUJI RADU,JAK SI ZACHYTAT ZE BREHU NA MORI.ZATIM CHYTAM JEN SAME MALE CUDLY.JEZDIM I NA ZDEJSI JEZERA A ZATIM OPRAVDU ANI TUK…NORMALNE PRESTAVAM VERIT V NEJAKY ULOVEK ZDE.TAK DIKA Los Cepinos

Středa 29. srpna 2012 v 8:39® Martin Mošna
Martin Mošna

hraji> pomáhá si to oluvko ztlouknout do obloučku potom to nevázne

Sobota 21. července 2012 v 11:22® hraji
hraji

Daleko úspěšnější, co se týče záchrany uvázlé sestavy, je používání tenších návazců. Naprostá většina vázek je za háček, při použití přiměřeně tenšího návazce se utrhne pouze háček s návazcem, který je možné lehce nahradit. Co se týče uváznutí za krmítko (feeder) nebo za olůvko (na těžko) mám dost značné pochybnosti, že zrovna tato metoda s vibrujícícm vlascem může uvolnit takovou vázku například mezi kameny na dně. A u přívlače, kdy držím napnutý vlasec a tedy háček nástrahy v „tahu“ ve vázce, to nemůže fungovat vůbec. Všichni víme, že občas funguje napnutí vlasce na maximální mez a prudké uvolnění, které nástrahu „vystřelí“ v opačném směru a uvolní. Ale taky ne vždy.

Sobota 21. července 2012 v 8:14® Martin Mošna
Martin Mošna

Když ti nekde uvizne splávek tak si napoč ruce a prejiždej po vlasci střidej ruce a vlasec začne vybrovat:A tím splávek prijede k tobje a potom se uz tolik nemusis bat ze to celý utrhneš.

Pátek 20. července 2012 v 17:12® janaR

Inferno08> Tohle byla jedna z prvních věcí, kterou mě strejcové naučili, když jsem jako malý pulec začínala chytat. Pořád jsem totiž visela někde ve větvích :-D

Pátek 20. července 2012 v 11:59® Inferno08

Scanix> No tam je psáno,že zachráníš splávek a možná i háček, ale já to používám i při lovu na těžko a funguje to.. Pár třpytek jsem tak už taky zachránil, ale s trojháčkem je to obtížnější.. O tom článku v odkazu jsem nevěděl…

Tento příspěvek byl editován 20.7.2012 12:00:43 uživatelem Inferno08.
Pátek 20. července 2012 v 11:21® Scanix
Scanix

Inferno08> to co popisujes je zpusob, jak dostanes k sobe splavek pri plaveme, ktery je prichycen na kmenovem plasci pres gumikuku za spodni antenku viz tento clanek na konci http://www.chytej.cz/clanky/526/

Tento příspěvek byl editován 20.7.2012 11:21:56 uživatelem Scanix.
Pátek 20. července 2012 v 7:41® Inferno08

Zdravím, nevím jestli to někoho bude zajímat nebo ne, ale mám pro začínající rybáře tip, jak se zachovat při uváznutí na dně, abychom nemuseli přijít o montáž..

  1. když uvázneš, polož prut do vidliček nebo někam na břeh tak, aby vlasec byl pevně napnutý.
  2. Namoč si ruce.
  3. Pravou rukou asi půl metru za špičkou prutu tahni vlasec směrem k prutu a drž. Když to tak držíš, udělej totéž i levou rukou.. takže teď držíš vlasec v obou rukách.
  4. Teď už stačí jen pomalu propouštět vlase těma mokrejma rukama.. Při správném provedení začne lehce vibrovat!! Takle to zopakuješ párkrát a v 90procentech neutrhneš montáž!!!
Tento příspěvek byl editován 20.7.2012 07:41:40 uživatelem Inferno08.
Čtvrtek 12. července 2012 ve 13:19® lunimus

knash> fuu … za tu cenu si fakt radsej zoberiem zakryvaciu foliu … http://www.toolshop.sk/…elom-obvode/ prvy vysledok z google … a ani som nehladal ze najlacnejsie :-) 3×4m je pre jednu osobu viac nez postacujuce … a nie raz sme pod takouto plachtou spali traja :-) … a z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze komfort identicky s bivakom :-)

Čtvrtek 12. července 2012 v 11:18® knash

Fryw> Podívej se třeba na HUSKY http://www.husky-obchod.cz/…ak-1-1-osoba Mám už asi čtyři roky.ok

Neděle 1. července 2012 ve 12:58® Fryw
Fryw

lunimus> tak on asi bude nejlepší bivak ten stan co ještě babička s dědou vozili na Balaton :-) To je držák. Podlážku to nemá, jen se tam zavěsí ložnice dle potřeby :-)

Neděle 1. července 2012 ve 12:47® timbab
timbab

Tulda> Normálně kup to od Carpsystemu nebo nějaké jiné brolly.Když přes to bude téct tak to nastříkej impregnací.Neřeš to tolik, budeš to mít jak píšeš jen na víkendy a ve vytrvalém dešti co bude celej víkend tam stejně nebudeš.

Neděle 1. července 2012 ve 12:37® lunimus

Fryw> by si neveril, co si dokazu vyrobcovia vypytat, ked ma stan odopinatelnu podlahu ;-) … nehovoriac o tom, ze ked uz bivak, tak naozaj ti staci plachta za par drobnych – komfort ma takmer identicky … rozhodne pomer kvalita cena je oproti komercnemu bivaku vyrazne v prospech plachty :-)

Neděle 1. července 2012 ve 12:23® Fryw
Fryw

To fakt neexistuje použitelnej bivak do 4000? Co je na tom tak extra oproti stanu, že dobrej stan se sežene za 2500 (v akci za 600) a bivak do 4000 není k použití?

Neděle 1. července 2012 v 9:52® lunimus

Tulda> v tejto cenovej relacii dobry bivak naozaj nezozenies a nema zysel to riesit klasickym bivakom. Ak ti mozem poradit, zozen si igelitovu foliu na foliovniky – staci ti tensia :-) a postav si pri vode klasicke A-cko … k tomu ti stacia 2 nosne stlpiky medzi ktore napnes spagat – samozrejme koliky treba ukotvit spredu i zozadu, cize ti vznikne na spagate lichobeznik – potom cez vrchne lano prehodis igelitovu strechu, ktoru po krajoch zatazis par kamenmi, alebo konarom. Pripadne mozes na rohy igelitu naviazat skotovou smyckou slucky, ktore tiez prikolikujes o zem. Prednu a zadnu strenu nechas otvorenu kvoli vetraniu :-)

Pripadne, ak nechces mat priehladne steny, kup si zakryvaciu plachtu napr v OBI. Vyhodou tohto riesenia je, ze mas po okrajoch rovno spravene ocka na prevlecenie lanka.

… takyto bivak funguje znamenite a nepotrebujes ani drahy bivak, ktory ma len o malo väcsi komfort :-) … osobne som pod takymto pristreskom prespal na cundroch a taboroch stovky noci a prezil som v nich aj nejake tie burky :-)

Neděle 1. července 2012 v 9:33® ladamaj
ladamaj

Tulda>stím zimním tpehoze no nejsem si jist ale sehnad se dá mrkni na inzeráty tam máš dost velkou šanci.

Neděle 1. července 2012 v 9:18® Tulda

tak cena do 4 000. vím že v této cenové relaci je to hodně těžké sehnat kvalitu byl by používán pro jednoho rybáře vetšinou na víkendové chytání. aby měl nějakou stabilitu a při větříku neuletěl jak papír nepromokl v této cenové relaci s 2 pláštěm asi nemá cenu počítat ne?

Sobota 30. června 2012 ve 20:45® ladamaj
ladamaj

Tulda>poradit to není problém zaleží jakou cenu si představuješ a jaké máš na bivak nároky.

Sobota 30. června 2012 ve 20:20® Tulda

ahoj, přemýšlím nad nákupem nějakého bivaku … poradí někdo ? mam vyhlédlé 2 kousky … TREND Oval Shelter – Brolly carpsystem biwi shelter II

děkuji za jakkékoliv připomínky a recenze

Pátek 29. června 2012 v 19:19® ladamaj
ladamaj

osprey>Míro budu na noťasu takže mám v kartě veškerej kontakt není problém se spojením mám ho všude určitě pokud budou potřebovat rád jim pomohu.(třeba ze člunu):->

Pátek 29. června 2012 v 18:57® osprey
osprey

ladamaj> Tak klukům když tak poraď:-)

Pátek 29. června 2012 v 17:43® ladamaj
ladamaj

osprey>určitě budu také mimo ale budu připojen stále spes noťas.Stačí zanechat požadavek není problém.:->