Chytej.cz

Začínáme rybařit

V diskuzi je 2.744 příspěvků, z toho 2744 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Sobota 17. března 2012 v 18:20® hraji
hraji

žaky 20> univerzální na co? Na plotice, cejny, kapry, parmy? Univerzální krmení je, když vezmeš litr strouhanky, litr kukuřičného šrotu, vysypeš do toho jeden jahodový puding (prášek) a zamícháš, pak přidáš litr hlíny (klidně z krtičince) a máš univerzální krmení. Na většině vod bude fungovat, ale závody s ním vyhrávat nebudeš.

Sobota 17. března 2012 v 18:16® žaky 20
žaky 20

A ještě jeden dotaz znáte nějaké univerzální a osvědčené krmení?

Sobota 17. března 2012 v 17:59® výča

žaky 20> kukuřičný šrot seženeš i v zelenině.teda alespon u nás to tady mají.

Pátek 16. března 2012 ve 23:18® osprey
osprey

žaky 20> Zemědělské nákupy, potřeby pro chovatele…

V rybářských prodejnách jsou tyto věci obvykle mnohem dražší.

Pátek 16. března 2012 ve 21:24® hraji
hraji

žaky 20> kukuřičný šrot se dá koupit ve městě v prodejných s chovatelskými potřebami, na vesnici rovněž tak. A nebo přímo v zemědělských podnicích. Rybí moučku možná seženeš také v chovatelských potřebách a pokud ne, tak v prodejnách s rybářskými potřebami jako komponentu do směsí a boilies

Pátek 16. března 2012 ve 20:50® žaky 20
žaky 20

Čau,prosim poraďte mi kde se dá sehnat kukuřičný šrot,rybí moučky apod.Díky

Pátek 16. března 2012 v 10:57® lunimus

ondrejcerny> Tiez som zacinajuci rybar … uplne prvy prut som si nechal poradit v obchode aj s navijakom … druhy som kupil na inzerat … oba mi tu chalani zhodnotili ako „ziadna slava, ale lovit sa s tym da“ … ono v principe sa da lovit aj na rucku od metly s naviazanym silonom … dnes po ziskani dalsich skusenosti mozem povedat, ze som mal medzitym X ponuk na vynikajuce (naozaj vynikajuce) ceny za mierne pouzivane pruty, ale jednoducho nieco mi sedi a nieco nie … a ked sa s tym mozno niekomu dobre chyta, hadze a neviem co este, tak teraz si uz chcem sam ten prut osahat skor ako si ho kupim :-) … takze ak ti mozem poradit z pozicie zaciatocnika. Vyhliadni si zatial 1 prut + navijak o ktorom sa poradis na predajni, nasledne si ho nechas tu chalanmi popisat, ci k tomu nieco maju, az potom si ho kup a vyskusaj si ho v realnej praxi. No a pred kupou druheho kusu uz budes o vlastnu skusenost bohatsi :-) s tym, ze samozrejme mozes zopakovat postup (vyhliadnut si prut, poradit sa o nom, kupit prut)

btw. chalani tu reaguju väcsinou veeelmi rychlo a ich nazory su podlozene skusenostami a nemaju zaujem predat najdrahsi tovar, alebo nejaky leziak, ktoreho sa na predajni chcu zbavit :-)

Pátek 16. března 2012 v 9:48® hraji
hraji

ondrejcerny> Ondro, tohle je diskuzní web, ne tajná poradna. Zde můžeš diskutovat o tom, jaké si máš koupit vybavení, ale proč by ti měl kdokoliv radit prostřednictvím e-mailu? A k té značce prutu a navijáku ti napíšu tohle. Jedno z největších potěšení pro rybáře je zakoupení vybavení, prutu, navijáku a další věcí. Proč se zbavuješ té skvělé možnosti, že si vybereš vybavení dle vlastní představy. Pokud namítneš, že nemám vlastní představu, tak ti poradím, zatím nic nekupuj. Sedni na zadek a studuj podobné diskuze, a je jich tu dost, a udělej si svůj vlastní názor a představu a pak jsi a realizuj ji. Uvidíš, jakou z toho budeš mít radost.

Čtvrtek 15. března 2012 ve 23:11@ ondrejcerny

Dobrý den, jsem začínající rybář a chtěl bych se zaměřit jenom na kapry chtěl bych se tedy zeptat jaký si mám koupit prut s navijákem prosím značku a typ jak prutu i navijáku.:) vaše odpovědi prosím na ondrisc@seznam.cz děkuji s pozdravem Ondřej Černý

Pondělí 12. března 2012 v 19:39® osprey
osprey

Samcak> Půjde to. Dělal jsem to i se sedmičkou a to už by se hodně muškařů tlouklo do hlavy. Pětka v devíti stopách je asi nejčastěji doporučována jako první začátečnický prut pro svou univerzálnost.

Pokud ale trváš na tom, že priorita je ta suchá, máš dost trpělivosti a někoho, kdo by ti pomohl se začátky, klidně jdi do té čtyřky a pak si kup pěkný pocitově příjemný prut. Zůstane ti i s přihlédnutím k typu vody, kde lovíš, asi déle.

Já skončil u kombinace 4 a 7.

Pondělí 12. března 2012 v 19:29® Samcak

osprey> Nemusim se ale bát, že by to s 5 nešlo taky na suchou ? :-)

Pondělí 12. března 2012 v 18:53® hraji
hraji

osprey> jasně, těžší šňůra je víc cítit v prutu

Pondělí 12. března 2012 v 18:36® osprey
osprey

Samcak> Na sucho v pohodě 4, 5 už ti dovolí i těžší nymfy, lehčí streamery apod.

Mě se s těžší sestavou líp učilo házet, víc jsem cítil šňůru. Nevím, jestli je to obecně pravda, ale vnímal jsem to tak.

Pondělí 12. března 2012 v 18:10® hraji
hraji

Samcak> pokud začínáš, s největší pravděpodobností vůbec rozdíl mezi AFTMA 4 a 5 nepoznáš. pokud budeš chytat na menším toku, pak ti bude stačit plně ta 4.

Pondělí 12. března 2012 v 16:56® Samcak

Nechci tu zahltit celou diskuzi jen mýma dotazy, ale ještě bych se zeptal jakou zvolit AFTMA. Jak jsem psal tak řeka má kolem 10 metrů na šířku a není nijak hluboká je tu místama slušný proud není to prostě taková ta rovná táhlá řeka :-) . Chtěl bych zkusit nějaký ty tlouště, perlíny a tyhle menší ryby, parmy tu moc nejsou a boleni už vůbec takže větších ryb bych se nedočkal. Váhám mezi AFTMA 4 nebo 5. Jinak bych chtěl chytat převážně na suchou a ještě by mě zajímalo v čem je takový rozdíl když si zvolím 4 nebo 5. Moc díky za předchozí odpovědi

Pondělí 12. března 2012 ve 13:31® osprey
osprey

Samcak> Já se učil na perlínech a nikdy už jsem od té doby nenachytal tolik ryb co tenkrát.

Na MP mám odmuškařeno mnohem víc času než na P.

Neděle 11. března 2012 v 18:13® chosebaits
chosebaits

Samcak> Věř že na vodách MP toho chytíš možná více než na P.Na MP není takovej tlak s mouchou a tak šance přelstít rybu bude možná snadnější.Mám kamarády co na P už nechodí,nebo MP je prý lepší a i ten pstruh se tu dá chytit.

Neděle 11. března 2012 v 15:35® hraji
hraji

Samcak> samozřejmě můžeš chytit ryby, na mušku se chytají tloušti, proudníci, perlíni, okouni a mnoho dalších druhů, včetně kapra. Takže nejsi vůbec vázán na pstruhový revír a pstruhy. Zaměř se na chytání tloušťů.

Neděle 11. března 2012 v 10:28® Samcak

Zdravím, nevím do jaké diskuze to vložit tak to dávám sem. Jde o to, že bych chtěl zkusit začít muškařit, ale bohužel mám povolenku jen na mimopstruhové revíry. Pstruhové tu moc v okolí nemáme a když jo tak to není žádná sláva. Takže mě zajímá jestli se dá začít muškařit i na MP revíru. Je to řeka která má maximálně 10 metrů na šířku jsou tu snad všechny druhy ryb krom parem a bolenů a samozdřejmě bez losovitých ryb nebo jen v opravdu malém počtu. Zajímá mě jestli tu může i úplný nováček v této disciplíně něco chytit :-) Díky

Neděle 11. března 2012 v 8:15® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

lunimus> Je to různé… Ještě se také hodně mění počasí. Je to brzo po konci zimy, takže v každé řece nebo na každém místě na řece podle toho, jaké jsou tam podmínky jsou úplně jiné podmínky. Pro příklad: Minulý týden jsem byl na rybách a braly do cca půl 9 ráno a pak konec. Tento týden začali brát až v 10.

Sobota 10. března 2012 ve 12:26® Hora
Hora

lunimus> To máš úplně jedno,hlavně aby na místě lovu nějaké byly.Teď záleží hlavně na místě lovu,než denní době.

Pátek 9. března 2012 ve 23:30® lunimus

priatelia, mam dalsiu „amatersku“ otazocku … v ktorej casti dna je najväcsia pravdepodobnost chytit rybu v tomto skorom jarnom obdobi? Jedna sa mi hlavne o to, ci ma vyznam vybehnut na ryby aj o cca 17:30

Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:58® LuboO
LuboO

lunimus> s brzdou nemanipuluj, nastav si ju na zaciatku a nechaj tak. A pouzi ju, az ked bude adekvatna ryba na papeku. Ja som si zvykol nastavovat tak, ze pri zaseku mi malicko odvinie z cievky. Ak mam jemmny forpas, tak trochu jemnejsie. Aby ti pretocil brzdu kopanec od zaseknutej ryby. Ale ako pise osprey, zalezi na sile montaze. Casom, ked budes poznat vercajk, teda to, cim chytas, uz budes vediet, kedy pri akom love o kolko povolit brzdu na navijaku, aspon zhruba. Potom doladis.

Tento příspěvek byl editován 8.3.2012 15:00:43 uživatelem LuboO.
Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:53® lunimus

osprey> hehe … jj .. budem trenovat … ale kym sa to naucim, asi miniem aj celych 300m co mam navinutych :-) … aspon budem mat dovod kupit tensi kmen :-)

Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:53® LuboO
LuboO

lunimus> tych faktorov moze byt vela, ale mne to vacsinou robilo navinutie silonu bez napnutia, tym sa vytvorilo oko. Napr. nahodis, preklopis a navinies, ked tam mas obluk od navijaka. Treba si ten vlasec drzat pokial mozno vzdy napnuty, aby ti ho pekne navijalo. Pokial viem, nemas nejaky extra hruby vlasec, ktory odskakuje od cievky sam, takze dosleduj si to napnutie vlasca a malo by byt vsetko ok.

Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:49® osprey
osprey

lunimus> Utažená může být jakkoli. Ale doporučuju ji mít utaženou podle síly návazce a způsobu lovu. To přidržování prstem je důležité, asi ti něco uteklo. Chce to cvik. Za chvilku to budeš dělat mechanicky.

Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:34® lunimus

osprey> cize teoreticky moze byt pritiahnuta na max? … pred nahodenim som vlasec pridrzoval ukazovakom, v momente odhodu som ukazovak uvolnil … je este mozne, ze bolo par zavitov navinutych volne a smykli sa z navijaku sucasne a spravili mi tu parochnu … ale preco boli volne, nad tym uz teraz mozem zrejme len uvazovat …

Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:22® osprey
osprey

lunimus> S brzdou se při náhozu nemanipuluje, nemá na odvijení vlasce z cívky vliv – vlasec se volně smeká. Ale musíš ho před náhozem přidržet – odvíjí si ho až letící nástraha.

Čtvrtek 8. března 2012 ve 14:12® lunimus

teraz prave uvazujem, kde mohla byt chyba, ked sa mi pri poslednej rybacke spravila „parochna“ na silone medzi ockami na udici a navijakom … mohlo by to byt teoreticky tym, ze som pred nahodenim nepovolil brzdu a vlasec sa neodvijal, ale skocilo dole odrazu „par“ zavitov, ktore sa nasledne zachumelili pri prechode prvym ockom?

Čtvrtek 8. března 2012 ve 12:02® osprey
osprey

pitrshudy19> Neměl jsi tam ryby – přesněji řečeno kapry ochotné to sežrat. Kde nic není, ani smrt nebere.

To, co jsi použil, je opravdu kaprová sestava. Zátěž by na větší vodě mohla (měla) být i těžší. V tuhle roční dobu je to dost hrubé a prakticky nic jiného než kapr se na to asi chytit nedá.

Šel bych s tím k vodě znovu tak za šest neděl. Ne, že by se ryba nechytla i dřív, ale je to moc práce vynaložené na hubený výsledek.

O něco lepší by to mohlo být na nějakém hladovějším stojáku nebo dokonce na soukromáku, kde je po zimě hafo hladových kaprů naučených sežrat co tam kdo nahází.