Chytej.cz

Začínáme rybařit

V diskuzi je 2.744 příspěvků, z toho 2744 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Neděle 3. června 2012 v 19:35® jiret

ladamaj> Určitě peán bude někdy lepší o tom nepochybuji, ale vzhledem k ceně povolenky a všeho okolo bych nerad kvůli takové věci měl opletačky s ouřadama:-) . U dělám to taky tak, koupím jich víc a budu v klidu.

Neděle 3. června 2012 v 19:23® ladamaj
ladamaj

jiret>vžádu je jasně napsáno viprošťovač háčků.Takže pean to zrovna být nemusí ale kolikrát je lepší osobně mám u sebe 4× pean a další 4 viprošťovače.

Neděle 3. června 2012 v 18:55® jiret

Ahoj, chtěl bych se zeptat, zda stačí podle rybářského řádu, jako vyprošťovač háčků plastová tyčka (http://www.rybarskepotreby-shop.cz/…07-1986.html), nebo musím mít u sebe nezbytně peán. Ztratil jsem ho a zjistil jsem to až u vody, tak jsem se raději zbalil a jel pryč. Nebyl jsem si jistý jestli by při kontrole RS stačil plastový vyprošťovač? Děkuji za odpověď. Jirka

Tento příspěvek byl editován 3.6.2012 18:55:42 uživatelem jiret.
Neděle 3. června 2012 v 10:45® osprey
osprey

Já myslím, že kolega nahazuje už natolik dobře, že trénovat nemusí. Jen se tam občas připlete nějaká zlomyslná větev. Kdo nechytal na zarostlém potoce, ten neví…

Spíš by to asi chtělo nějakou tu rybku na prutu.

Neděle 3. června 2012 v 8:56® lunimus

jinez> neboj, ja tiez nepatrim k tym skusenym, som skor niekde na tvojej urovni, ale dost mi pomohol trening nasucho :-)

… trenoval som na zahrade :-) … miesto hacika na koniec vlasca priviaz olovko. Na zem som polozil velky lavor na miesanie malty, naplnil som ho vodou, aby som ho olovom nahodou nerozbil, postail som sa najskor 10m potom 15 a 20m a hadzal som. Samozrejme na trening nepotrebujes ziaden stabilny terc, staci si pozriet ocami miesto, kam chcem nahodit a tam hadzem … ale ta väcsia nadoba s vodou je vhodna kvoli stlmeniu dopadu olova … to sa vie totiz do travy (res. do zeme) celkom slusne zapichnut :-)

Drzim ti palce :-)

Sobota 2. června 2012 v 15:30® Fryw
Fryw

jinez> zkoušej různé techniky náhozu. Zjistíš, co ti neljíp sedne a co s tímto prutem bude nejefektivnější. Není nutné vždy zaklánět prut za sebe. A tak jak hází ostatní, nemusí sedět tobě. Mě třeba nikdy nepřirostro k srdci běžné nahazování kdy se drží prut oběma rukama a silon ukazováčkem, to jsem nucenej použivat jen na dlouhych těžkých prutech a náhozy, ač se považuju za mírně pokročilého často končí komicky, udice přistane nezávisle na mé vůli, tam kde se jí zachce. Neposílej třpytku hned na ty nejžhavější vysněná místa, dokud nemáš prut pěkně zmáknutej, jen se postupně přibližuj.

Sobota 2. června 2012 v 11:00® osprey
osprey

jinez> Ono to chvilku trvá než člověk pochopí co a jak. Vše může výrazně urychlit pomoc zkušenějšího kolegy.

Sobota 2. června 2012 v 10:53@ jinez

Tak první vycházky k řece měly za výsledek jen ztrátu 6 rotaček (z poloviny zůstaly na stromech z poloviny pod vodou). Rybky..Občas nějaké poťukávání a 2× spadla z hacku. Nejde mi jeste pořádně nahazování, trefit ten správný cíl a jeste zručnost v dopadu nastrahy a plynuleho navijeni, tam mam prodlevu. ale jinak je to krása…řeka zurčí, nikde nikdo…jen kačeny a žáby…jeste nejakou tu rybu :-)

Středa 16. května 2012 ve 12:51® Fryw
Fryw

jinez> Ano, jemný vlačák na pstruhovku a teleskop(nějaký jemný, ja mam třeba 7–15 g jen) na MP je asi to nejlepší co asi můžeš pro začátek udělat, pokud máš MP i P a nechceš k vodě tahat a chystat moc věcí. Já si až nedávno koupil boloňku, jen velice levnou, 4m. Chodím s ní na Jihlavu, Oslavu. Beru ji právě v ten moment, kdy nemám moc času a chci si zachytat. Naskládam pár věciček do malé polní, vezmu prut a můžu vyrazit projít se kolem řeky. A samozřejmě že se dá přidat na závaží, aby splávek přestal putovat a položit prut do vidliček…pokud budeš chtít posedět.

Středa 16. května 2012 ve 12:10® osprey
osprey

jinez> Co takhle matchový prut nebo delší teleskop? Plavaná, lov kousek od břehu na „houpačku“, s tím teleskopem i lehčí položená.

Jednoduché a nesmírně efektivní techniky se spoustou úlovků.

K tomu proutek na lehkou přívlač na ty pstruhy. Naviják by mohl být společný.

Středa 16. května 2012 ve 12:06@ jinez

Fryw> Povolenky mám obe, Původne jsem myslel na sezení u vody, ale nedaleko od domu mám řeku (Svitava, Svratka)takze asi nejdrive bych si poridil neco na ni a co se týká času tak nic naročného, spíš jen tak na lehko a na ty rybniky a prehrady az z dalsich vyplat :-) díky j

Úterý 15. května 2012 v 10:48® osprey
osprey

jinez> Jsou dvě věci, které jdou proti sobě. Kvalita a peníze. Existují superlevné výrobky v tak mizerné kvalitě, že nemá cenu je kupovat.

Co ale nejde říct, je to, co by sis měl do začátku koupit, protože možností, jak chytat, je plno. Klasická ukázka je to, že píšeš o položené a zároveň o pstruzích. Tam se cajk dost liší.

Obecně počítej tak 800 – 1000 Kč na každý prut i naviják. Sem tam se v nějakých akcích nebo u některých modelů dostaneš i výrazně níž, ale už to chce dobře vybírat.

A čím víc hodláš cajk zatěžovat, tím míň šetři. V konečném součtu bys totiž stejně prodělal.

Úterý 15. května 2012 v 1:43® Fryw
Fryw

jinez> Tak to si těžko vybrat. Chce to chladnou hlavu. Uvědom si, co máš kolem sebe za vody. Kam se vydáš nejčastěji. Chceš u vody sedět? Sedět nehnutě a čekat na záběr? Nebo sedět a i tak být aktivní? Nebo chodit kolem vody? Můžeš té rybařině věnovat víc času, a nebo hodláš podnikat jen krátké vycházky? Chceš delší přípravu na lov, větší náklad k vodě, nebo si jen tak na lehko vyrazit? Co si od té rybařiny přeješ, co očekáváš? Co máš vlastně za povolenku, teda, budeš mít. MP nebo P?

Tento příspěvek byl editován 15.5.2012 01:45:21 uživatelem Fryw.
Úterý 15. května 2012 v 0:53@ jinez

tak zdárně jsem si vyzvedl rybářský lístek, zítra vyřídím povolenky a všelijaké hrůzné poplatky a pak „jen“ koupit neco do začátků, ale nevím co …prut na plavanou a na těžko, ale lákají mě i pstruzi na řece a k tomu všechno to okolo, s jakou částkou tak počítat (v nižších cenových třídách) díky j

Pondělí 14. května 2012 v 18:50@ Karlos74

Lunimus Rybařil jsem na pískárně u Veselí nad Lužnicí na položenou. Měl jsem záběr a a na vlasci cítím tah, když se mi náhle ohl prut a vlasec nešel uvonit. Kolega rybář vedle na mne se zájmem koukal a po chvíli mého zoufalého boje o pohnutí vlasce povídá:
" jo mladej, na háčku máš malou čudlu a zajela ti pod kamen. Tam seš kouslej. Povol vlasec a nech ho chvíli bejt" Po cca 5 minutách jsem vzal prut a lehce zkusil navinout vlasec. 10 cm bělička. Snad ti to dá odpověď na tvůj dotaz.

Pátek 11. května 2012 v 9:46® lunimus

David Havlíček> Bigpista> Ano … to som si myslel aj ja, ze ci to nebude nejaka plavajuca haluz, alebo nieco ineho … v tomto mieste je vsak prud dostatovne silny na to, aby sa to po uvolneni silonu dalo znova do pohybu …

A ako skuseni rybari, co mi poradite, ked sa znova dostanem do takejto situacie?

Čtvrtek 10. května 2012 v 16:56® HaD
HaD

lunimus> vodou mohla plavat vznášející se větev, nějaký igelit, nebo něco jiného, co vlastně už neplave a jen se vznáší a nějaký spodní proud to může "přilepit v určitém místě ke dnu. Anebo to mohl být třeba větší sumec (ať již za tlamu, nebo podseknutý). Anebo úhoř, který se za něco na dně zachytil. Variant je celá řada. Mnohdy i zkušený rybář stoprocentně nemusí poznat, zda to byla či nebyla ryba.

Čtvrtek 10. května 2012 v 16:51® Bigpista
Bigpista

lunimus> Pokud jsi na prutu necítil žádný živý odpor, mohla to být větev, která připlavala s proudem a někde v těch místech se „šprajcla“ o dno.

Středa 9. května 2012 ve 12:23® lunimus

Priatelia … riesim prave dilemu. Bol som vcera na rybach – Maly Dunaj. Lovil som na plavak, hacik kaprarsky velkost 6, nastraha 1× kukurica + 2× kostniaky. Plavak zrazu zmizol, zasekol som a ono to zrazu kleslo k zemi a nedalo sa s tym pohnut ani 1/2 hodinu … ked som tah uvolnil, silon ostal volny …

Lovil som na volnej casti MD, kde najblizsie stromy na brehu boli cca 5–6m vpravo (po prude) a 12–15m vlavo odomna.

V tychto miestach by nemal byt potopeny ziaden koren, uz som tade par krat tahal po dne krmitko s nadväzcom, ked som lovil na polozenu.

Ak by to bol prave plavajuci objekt pod vodou, ten by zrejme chcel po uvolneni silonu plavat dalej.

Nakoniec som silon pri silnejsom tahu urval …

Co to mohlo byt?

Na Malom Dunaji sa nachadzaju v principe vsetky druhy ryb, vratane trofejnych velkosti. Su tam kapre, stuky, sumce, mreny, ostrieze atd. Voda je kalna – viditelnost cca 30–50cm, rel. silny prud, relativne tepla (ani pri –20 MD nezamrza – v oblasti kde vyteka z Velkeho Dunaja su nejake teple pramene + slovnaft vypusta zo svojej cisticky o par stupnov teplejsiu vodu)

Čtvrtek 3. května 2012 ve 22:38® ladamaj
ladamaj

Fryw>ale jo sou tací odvážlivci tomu se:-)) stejně nakonec dostanou ještě pokutu a lístek to né.Takto nás fuguje 8 a já nad nima bdím ani policie nezasahuje nemá k čemu a stejně sou tam kničemu,nedávno sem takoví případ řešil ohledně policie nemohu říkat co sem nebo byl zač a kdo je zase za mími zády ale sem:-)) Jinak to zde nechci nijak rozbalovat ale vždy jde něco dělat pokud se chce.

Tento příspěvek byl editován 3.5.2012 22:39:58 uživatelem ladamaj.
Čtvrtek 3. května 2012 ve 22:01® Fryw
Fryw

ladamaj> Jo no, ja tomu nerozumim, ale dokážu si představit, že si dost těch pytláků rozmyslí, jestli si vubec pujdou někam stěžovat.

Čtvrtek 3. května 2012 ve 21:53® ladamaj
ladamaj

Fryw>tam jde oto že když papíry odevzdám tak je tam do týdne znova takhle je v databázi a žádná MO mu nesmí vydat povolenku.Tohle se týká opravdu jen těch nejhorších normálně jde jen o upozornění nejsem bl. se taky jen člověk a nikdo není neomylnej ani já ne.Jinak sem chtěl působnost na celou ČR.

Čtvrtek 3. května 2012 ve 21:21® Fryw
Fryw

ladamaj> netrhej mu papíry, ale nacpi do něj pár rousnic. Musí mít velkej hlad, když už se uchýlí ze zoufalství k pytlačení. Zachráníš mu život .-)

Tento příspěvek byl editován 3.5.2012 21:22:23 uživatelem Fryw.
Čtvrtek 3. května 2012 ve 20:59® ladamaj
ladamaj

lunimus>tak poto už páchá trestný čin a nevím jak je posuzován u vás unás už si stím poradím je spousta variant ale to zde nepopíšu.:-)) (zajdi k bratánkovi a on ti řekne možná co sem za RS.

Tento příspěvek byl editován 3.5.2012 21:00:43 uživatelem ladamaj.
Čtvrtek 3. května 2012 ve 20:22® lunimus

ladamaj> dobre … a aky to bude mat vo finale efekt? Ten clovek bude chodit na ryby dalej, akurat, ze bez papierov … a co dalej? pri najblizsej prilezitosti mu das „po papuli“? Alebo aku inu sankciu bude mat? dokonca RZ pride o platiaceho clena, cim bol z neho aspon aky taky efekt …

neverim bohuzial, ze ak bol niekto schopny pytlacit s papiermi, ze prestane pytlacit bez papierov …

Čtvrtek 3. května 2012 ve 13:26® ladamaj
ladamaj

lunimus>právě na takové mě posílaj mám spousty známích kteří mě v tom i podpoří i přesto že poruším zákon.Takto se takoví člověk dostave do databáze a žádná MO mu nesmí prodat povolenku.Jinak jsem také nebyl jen tak obyčejný človíček proto mě zvou na takoví lotry.:->

Čtvrtek 3. května 2012 ve 12:35® lunimus

ladamaj> chapem tvoje rozhorcenie, aj dovody pre ktore trhas papiere, ale …

  1. co urobis, ked to nahodou spravis nejakemu pravnikovi, ktory bude riadne nasr…deny? – budes pykat za poskodenie uradneho dokumentu, co nie su prave male sankcie? (zvlast, ked sa jednalo o umyselne poskodenie)
  2. co roztrhnes pytliakovi, ktory pytlaci bez RL?

tento tvoj pristup mozno donuti dodrziavat dosledne pravidla akurat tak clenov rybarskeho zväzu, ktori sa o svoje papiere budu obavat, ale len co mu ich roztrhnes, tak z neho spravis pytliaka, lebo sa ti vykasle na dalsie papiere … a on z toho nebude mat prakticky ziaden postih okrem toho, ze dostane nalepku pytliaka, ale navyse rybarsky zväz pride o platiaceho clena …

Ako pisem, chapem tvoje rozhorcenie, ale trhanie papierov nie je podla mna to spravne riesenie … jedine, co by mohlo pomoct, ze potreba zmenit zakon, resp. vymozitelnost prava a zvysenie sankcii … a to samozrejme plati aj v SR ;-)

Čtvrtek 3. května 2012 v 10:24® ladamaj
ladamaj

osprey>Míro naprosto stebou sohlasím vše je jak píšeš.Teď študuji zákoník pro RS jezdím po Labi a bezohledu za hrubé porušení trhám papíry.Vím že podle zákona bych to dělat nesměl ale jak je vidět tak fuguji stále a kyž sem chtěl funkci položit tak mne znova ukecal vedoucí RS sme moc velcí kamarádi včetně zastupitelstva­.Jinak nato aby šel sedět za pitláctví tak by musel udělat mám takoví dojem škodu min. za 20.000 ale to bych se musel juknout do paoírů RS.

Čtvrtek 3. května 2012 v 10:11® osprey
osprey

ladamaj> No jistě. Víš jakou škodu bych musel udělat, aby mě u nás za pytláctví zavřeli? Asi tak načerno slovit rybník.

Když mě chytí bez papírů na Orlíku (a to bych musel být hodně blbej) a budu mít dva candáty, co se mi tak dvakrát stane?

Proto tam pytlačí kdekdo.

Já nepytlačím jen ze dvou důvodů – i zcela legálně nachytám mnohem víc ryb, než reálně potřebuju k uspokojení svých tužeb a krom toho, dost často tady moralizuju a nerad bych kázal vodu a chlastal víno.

Čtvrtek 3. května 2012 v 9:14® ladamaj
ladamaj

osprey>ale proč protože sedět by šel až po spočítání škody a ta musí překročit určitou hranici jak v rybářství tak v myslivosti.Do­posud unás není nastaven zákon podle kterého počítat škodu v korunách v tom je problém.