Chytej.cz

Začínáme rybařit

V diskuzi je 2.744 příspěvků, z toho 2744 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Pátek 30. března 2012 v 15:01® osprey
osprey

hraji> Já jednou málem. Půlmetrový říční kapr, já zabrozen, matchka, na cívce necelých 100 m, návazec 0.10 mm a ze záběru únik po proudu. Než jsem vybrodil, moc mi tam toho nezbylo.

Pátek 30. března 2012 ve 14:57® hraji
hraji

osprey> já taky nezažil úplně prázdnou cívku.

Pátek 30. března 2012 ve 14:23® osprey
osprey

hraji> Uvážu a pak klidně ještě přilepím. V životě mi ryba naviják nevymotala, ale kdyby na to mělo dojít, nebude mi poslední inštanci dělat jen kus pásky. Navíc dnes jsou cívky často perforované a pak to tam klidně uvážeš a protáčet se to nebude – ta leukoplast je hlavně proti protáčení návinu.

Pátek 30. března 2012 ve 14:13® hraji
hraji

osprey> na multík se vlasec zásadně lepí kouskem leukoplasti, ne?

Pátek 30. března 2012 ve 13:52® osprey
osprey

(Z) začátečník> Další možnost je toto. Hrajiho variantu používám na cívce pro smekací navijáky, toto na multíku. Tam se na cívku blbě může.

http://www.chytej.cz/…ce-navijaku/

Pátek 30. března 2012 ve 12:00® hraji
hraji

(Z) začátečník> udělej na konci vlasce smyčku, tou protáhni vlasec a do vzniklého oka vlož cívku a je to

Pátek 30. března 2012 v 11:59@ (Z) začátečník

Ahoj rozhodl jsem se zkusit si sám vyměnit vlasec na cívce. Návodů, jak na to jsem našel dost, ale nikde se nepíše jak to tutově zašmodrchat na začátku? Myslím tím když mám prázdnou cívku a vlasec, jak to začnout? Dík

Úterý 27. března 2012 v 8:43® Samcak

JHolc> Článek jsem už předtím četl dost mi pomohl, šňůru mám samozdřejmně plovoucí šlo mi spíš o to jaký použít ujímavý návazec (plovoucí/potá­pivý), ale koukám že plovoucí ujímavý návazec budu potřebovat jenom na suchou, takže nemusím už řešit jaký koupit. Na krátkou a odhozovou nymfu navážu vlasec přímo ke šňůře. Díky

Úterý 27. března 2012 v 7:39® JHolc

Samcak> Tohle by bylo na delsi povidani, kazdopadne se suchou snurou odchytas temer vsechno. Zjednodusene – na rychlospojku napojis ujimany monofil, ktery jsi asi planoval koupit :-) ja ho zkracuju na potrebnou delku a navazu na nej mikrokrouzek, takze menis podle potreby jen vlasec na konci a porad se ti nezkracuje. Zaber na mokrou poznas na napnute snure podle citu, nemusis ji sledovat.

Koukni na tohle : http://www.chytej.cz/…-jantary-ii/

Pondělí 26. března 2012 v 16:31® Samcak

JHolc> Spíš jako navoskovaná pletenka na obouch koncích je smyčka, teď sem se dočetl, že by měla být jedna strana těžší než druhá, ale bohužel nemám tušení jak zjisti, která to je :-) . Jinak jmenuje se to Braided leader a je to plovoucí. Zítra zajdu do rybářskejch potřeb a koupim něco normálního. Tak teď jak to píšu mě napadlo ještě jedna věc. Na suchou mouchu plovoucí návazec to je jasný, ale co na mokrou jaký se používá ?. Nejradši bych navázal jeden a měnil jenom mouchy, ale jak potom s plovoucím poznám záběr na mokrou.

Pondělí 26. března 2012 v 7:42® JHolc

Samcak> Nevypada to nahodou stejne jako muskarska snura? Na jedne strane smycka a na druhe vlasec? Airflo tomu rika „polyleader“ , meri to 5ft (1,5m) ujimani je takrka neznatelne. Pouzivam nejrychlejsi potapivost na streamera…

Pondělí 26. března 2012 v 7:23® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

osprey> No to je fakt… Ale znám lidi, co jsou se sebou spokojeni, ale já s nimi už rozhodně ne :-D

Sobota 24. března 2012 v 9:25® hraji
hraji

Samcak> pokud je deklarován jako ujímaný, pak by se měl samozřejmě zužovat. V tom máš pravdu. Ale přiznám se, že výrobky od Snowbee neznám, nemohu tedy sloužit detailnější radou.

Sobota 24. března 2012 v 9:11® Samcak

Zdravím, včera mi přišlo konečně všechno k muškaření, ale mám jednu otázku. Objednal jsem si k tomu asi 1,5M dlouhý plovoucí ujímavý návazec od Snowbee. Nevím jak vypadají ostatní ujimavé návazce, ale tenhle je tlustší než šňůra a navíc se ani na jedné straně nezúžuje takže jsem ani nevěděl z jaké strany ho navázat. Omlouvám se jestli je to normální, ale měl jsem za to, že jeho tloušťka musí být přechodná.

Sobota 24. března 2012 ve 2:28® Mrakoš

Jsem rád že se vám můj příspěvek líbil. A bylo by fajn kdyby se mi povedlo dotáhnout moje úvahy o rybařině až na krátký článek. Pokouším se o něj, zatím jen v hlavě a vůbec mi to nejde. Ale třeba to rozlousknu a pak už mi zbyde jen příjemná práce – sepsat to.

Pátek 23. března 2012 ve 22:48® osprey
osprey

ssg.Jimmy Wild> Nikdy nebudeš spokojen. Ale vždycky se můžeš snažit:-))

Pátek 23. března 2012 v 7:39® ssg.Jimmy Wild
ssg.Jimmy Wild

Mrakoš> Pěkně napsané. Často jsme tady o tomhle tématu mluvili, ale takhle pěkně napsané jsem to tu snad ještě neviděl. Opravdu zauvažuj o tom, jestli o tom nenapsat nějaký, alespoň malý článeček. Zdá se, že ti to jde…

Jinak doufám, že se ti to povede dotáhnout do toho stádia, kdy s tím tvým kodexem budeš spokojen. Je vidět, že jsi na správné cestě s tvým uvažováním.

Pátek 23. března 2012 v 5:52® LuboO
LuboO

Mrakoš> tak pod tvoj prispevok by som sa kludne podpisal. A s tebou by som rad siel na ryby. Mas moje sympatie.

Pátek 23. března 2012 v 0:35® osprey
osprey

Mrakoš> Jo, psát budu. A moralizuju dost. Rád bych, aby lidi postupně došli k tomu samému, co ty. Mě se ten tvůj příspěvek hodně líbil. Dokonce si myslím, že kdybys to rozepsal jako článeček (já bych to případně mohl trochu učesat), tak by to vyznělo líp než ode mě.

Smysl rybařiny je chodit k vodě. A k tomu potřebujem tu vodu a v ní ryby. No a naše konání by k tomu mělo směřovat – abychom měli vody s rybami.

Pátek 23. března 2012 v 0:16® Mrakoš

osprey> Časy se mění. Dneska by sis možná rozmyslel jestli dáš tolik strategických informací na web. Teď pro změnu můžeš lidi učit jak se štiky pouští. Jak s nima šetrně zacházet a vůbec. No jo – já vím že to děláš, v těch článcích je toho taky dost. Sám na to přicházím postupně, ale učím se většinou chybama a pár ryb už to odskákalo. O čem by se dalo psát a nad čím přemýšlet by bylo něco co je nad rybařinou. Co trochu přesahuje ono chyť a pusť versus chyť a sežer. Abych byl konkrétnější. Vedle rybářského řádu bych se rád řídil ještě něčím co by se mohlo jmenovat etický kodex rybáře. Tam by byly doporučení a stručně popsány důvody proč nedělat to a to i když to není zakázané. (Třeba proč nebrat padesátky štiky z vody a jak se dá omezit chytání kudliček).

Jsou věci na který jsem si přišel sám. Napíchl jsem živou rybu na háček, už to neudělám. Dal jsem pár cejnů do vezírku a roztřepil jim tak ploutve. Zabil jsem jednou 15 okounů kolem 30cm, a bylo mi z toho zle. Okoval jsem metrovou štiku trojhákem. Na soukromáku jsem chytal pstruhy na žížalu, teď už chápu proč se to nesmí.

Někdy si říkám že rybařina je docela prasárna. Ale nemusí být. To pořád ještě píšu o sobě. Buď se to naučím dělat pořádně anebo toho časem nechám. A třeba ten kodex rybáře by pomoh, kdyby byl. Nebo článek o tom proč vůbec chodíme k vodě a jestli je nutné chytat opravdu tolik ryb, jestli by jich nestačilo pár. Protože vše má svou míru. A jestrli je rybařina opravdu sport a co to má za smysl v tom závodit, nebo se srovnávat. Dalo by se psát, je o čem. No nic, jdu spát, ani s ponocováním by se to nemělo přehánět :-)

Tento příspěvek byl editován 23.3.2012 00:17:06 uživatelem Mrakoš.
Čtvrtek 22. března 2012 ve 20:18® osprey
osprey

Mrakoš> Však se taky podívej, kdy jsem napsal poslední článek o tom, jak štiky chytat.:-((

Tady v kraji se to umění štikolovu přesunulo do roviny „jak chytit štiku dřív, než ti ji někdo jiný sežere“.

Středa 21. března 2012 ve 22:41® Bigpista
Bigpista

Mrakoš> Myslím, žes teď ospreyovi přivodil lehčí deprézi…

Středa 21. března 2012 ve 22:07® Mrakoš

Díky za rady chlapi. Nakopu si teda žížalky. Tohle na internetu miluju. O rybách nevím nic, ale díky informačnímu servisu mám slušnou šanci na úspěch. Víte jak jsem chytil první štiku? Přečet jsem si pár štikolovných článků od Ospreye, popřemýšlel nad nima. Pak jsem na googlmapách přepnul na satelitní snímky a vytipoval si pár fleků co by odpovídaly mým úvahám. Pak jsem vyrazil k vodě. Na prvním fleku (nikdy předtím jsem tam nebyl) jsem párkrát potáh třpytku a buch ho, byla tam. Sice se ve výskoku setřepala, ale hned vedle čekala další, podstatně menší – něco kolem 55cm. Co z toho vyplývá? Hmmm, to by bylo na delší diskuzi bez jasného konce.

Středa 21. března 2012 v 8:04® chosebaits
chosebaits

Mrakoš> hlavně na kuku bude asi ještě brzy.Červ,žíža­la,rohlík je favorit pro uspěšnej lov,ale za 3 neděle až se voda trochu prohřeje bude ta kuku opravdu dobrá.Netvrdím že na ní nyní nechytneš rybu,ale …

Tento příspěvek byl editován 21.3.2012 08:05:36 uživatelem chosebaits.
Středa 21. března 2012 v 7:49® hraji
hraji

Mrakoš> ano, na lína je na jaře nejlepší žížala, to rozhodně. Nepohrdne ani kukuřicí, ale žížala je lepší

Úterý 20. března 2012 ve 22:15® Mrakoš

hraji> Dám tam kukuřici. Myslíš že to bude chutnat i línům? Těm bych dal asi na háček ke kukuřici kousek žížalky.

Úterý 20. března 2012 ve 22:09® hraji
hraji

Mrakoš> tu kukuřici jak píšeš, možná nějaké extrudy (foukačky se tomu myslím říká), bílé červy.

Úterý 20. března 2012 ve 22:04® Mrakoš

hraji> Dík za recept na univerzální krmení. Ale co bys pak nastražil na háček? Třebas plechovkovou kukuřici? Vloni jsem skončil tak že jsem chytal jen na ní. Zakrmil jsem půlkou plechovky přesně na hromádku a na polotěžko pak nastražil pár zrníček. A násaďáci i cejni brali. V neděli to zkusím stejně, jen tam předtím nasypu tu tvojí směs. Pak dám vědět jak jsem dopad :-)

Sobota 17. března 2012 v 19:09® hraji
hraji

žaky 20> pokud je to směs na kapry a chceš chytat kapry, pak by měla stačit voda. Až to budeš mít namíchané, přidal bych kukuřici z konzervy.

Sobota 17. března 2012 v 18:23® žaky 20
žaky 20

hraji> a když mám už nějakou směs na kapry(dostal jsem ji) tak stačí přilýt jen voda nebo voda,hlína a šrot?

Tento příspěvek byl editován 17.3.2012 18:29:11 uživatelem žaky 20.