Chytej.cz

Všeobecná diskuze

V diskuzi je 128.428 příspěvků, z toho 128428 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Čtvrtek 20. srpna 2015 v 9:34® jepice-zruseno

Herink> Nemá to vlepovanou špičku? Nic jiného mě nenapadá, ten blank by měl být přece spečený. Asi bych to normálně vyměnil v obchodě za něco, co nechrastí.

Středa 19. srpna 2015 ve 22:20® Herink
Herink

BigMike> Díky, já jen jestli s tím někdo nemá zkušenost co by to mohlo dělat.

Středa 19. srpna 2015 ve 21:04® BigMike

Herink> jestli je nový, nech si potvrdit ještě od 2 osob, že se ti to opravdu nezdá a pak ho reklamuj, víc ti asi nikdo neporadí!

Středa 19. srpna 2015 ve 14:33® Herink
Herink

Ahoj, dnes mi přišel dvoudílný prut a v horní částí blanku při třesení chrastí, je to uvnitř očka jsem zkoušel ty se netřepou, nevíte čím by to mohlo být?

Středa 19. srpna 2015 ve 13:38® raduch

larinka : http://www.topoptika.cz/…t-dalekohled

Středa 19. srpna 2015 ve 12:18@ larinka

Ahoj, rada bych příteli pořídila dalekohled. Je vášnivý rybář (velká kaprařina – chyť a pusť),chci pořídit dobrý kousek. Poraďte prosím. Mé zkušenosti jsou zanedbatelné. Díky všem :-)

Pondělí 17. srpna 2015 ve 23:46® Rybolapák
Rybolapák

Zdravím vás,chtěl sem se optat. Chystám se vyrazit na soukromí rybník dříve jmenem Hodkov není rybník Panský. Zajímalo mě zda ste tam někdo v poslední době nechytal a zda ano jak je to tam s rybama? Jak je to zarybneny a pokud mozno poradit na jake molo vyrazit ;-) Díky

Sobota 15. srpna 2015 v 17:48® Nerodia
Nerodia

Nils Master> To fakt:-O :-O

Sobota 15. srpna 2015 v 15:06® Nils Master
Nils Master

Draky> vem košík a di na ně, jsou z nich výtečný řízky.....

Tento příspěvek byl editován 15.8.2015 15:07:13 uživatelem Nils Master.
Sobota 15. srpna 2015 ve 13:49® Draky
Draky

BigMike> Tak teď už jen k tomu najít přirozeného nepřítele.

Sobota 15. srpna 2015 ve 12:58® Nerodia
Nerodia

http://pravo.novinky.cz/p190a01a.php

Sobota 15. srpna 2015 v 10:15® Klobasa
Klobasa

BigMike> Výstižná a vyčerpávající odpověď. Je vidět, že ten pán nestudoval nadarmo a takové odborníky si rád klidně ze svých daní zaplatím. Dozvěděl jsem se všechno co jsem potřeboval a ještě dostal odkaz na paní zabývající se taktéž touto problematikou, na kterou se mohu obrátit s nálezem nebo výskytem tohoto"hnusu". U nás např. na Ohři je letos přemnožená jakási zelená řasa a na Berounce se z vody údajně i vyskytla epidemie průjmu. Mě se to však nestalo, protože většinou navštěvuji proudnější místa a ne ta „olejnatá“.

Pátek 14. srpna 2015 v 16:43® BigMike

Tuhle jsem psal dotaz na nějaká místa ohledně bochnatky americké, v Lužnici je jí víc než vody – dnes přišlo vyjádření od člověka nanejvíš povolaného tak to sem dávám:

Vážený pane, kolega z Fakulty rybářství mi přeposlal Vaši zprávu s dotazy , týkajícími se bochnatky. Naše skupina se jejím výzkumem zabývá už řadu let (od roku 2003, kdy se poprvé masově objevila na Třeboňsku, poslední 4 roky máme výzkumný grant). Její výskyt v českých zemích se datuje od přelomu 19. a 20. stol., ale až v posledních 10–15 letech dochází k skutečně hromadnému výskytu. Původní je v severní Americe, odkud byla zavlečena zřejmě lodní dopravou. Dnes se šíří v řadě zemí světa, příčiny neznáme.

Zoologicky patří do kmene Mechovci (Bryozoa), což jsou jednoduché vodní organismy (většina druhů žije v mořích, u nás asi 14 sladkovodních druhů, z nich jenom bochnatka americká tvoří velké nápadné kolonie, ostatních druhů si běžný návštěvník vody nevšimne.

Přezimuje ve stádiu tzv. statoblastů, což jsou rozmnožovací tělíska, sotva viditelná jako malé černé tečky. Jimi se bochnatka i šíří – jsou totiž opatřené mikroskopickými háčky, takže se mohou zachytit třeba na loďky, stejně jako na peří vodních ptáků, rybářské náčiní, plavky rekreantů, srst koupajících se psů atd. aniž by si toho kdo všiml a na nich přenesena do další vody. (například před týdnem jsem ověřoval její výskyt na Sázavě, odkud nám taky byla hlášena. Hovořil jsem tam s paní, která tam koupala dva psy a se třemi rybáři – všichni mi sdělili, že před několika dny byli na nádržích na Třeboňsku, kde je bochnatka hojná). Přenos je možný i vysazováním ryb z vod s bochnatkou (ryby polknou statoblasty pasivně s potravou a nestráví je, ty pak odejdou trávicím traktem do vody). Statoblasty „vyklíčí“ následující rok v době, kdy voda dosáhne 20 st. C – je teplomilná (konec června- zač. července), rychle vyrostou různě velké rosolové kolonie, na jejich povrchu je vrstvička vlastních živočichů, kteří produkují rosol, někdy jen slabou vrstvu, někdy mnoho kg (největší námi nalezená a zvážená kolonie měla 71 kg). Koncem srpna a v září kolonie odumírají a rozpadají se (mají 98% vody), někdy mrtvá hmota rosolu (bez povrchové vrstvy živočichů) vydrží do zimy.

Potrava: bochnatka je tzv. filtrátor, filtruje z vody mikroskopické částice, bakterie, řasy, sinice. Prostředí: vyskytuje se ve vodách málo znečištěných. Pokud jsme ji našli v intenzívně obhospodařovaných vyhnojených rybnících, bylo to výjimečně, v případě, že byl rybník ten rok málo vyhnojen, nebo propláchnut přívalovými dešti. Vyskytuje se tedy hlavně v čistších vodách – rekreační rybníky, pískovny apod. a svou filtrací vlastně k té čistotě ještě přispívá.

Pokusně jsme prokázali, že ryby ani kachny kolonie bochnatky nežerou.

Zda vylučuje do vody nějaké vlastní zplodiny zatím nevíme (snažíme se to zjistit), v akvarijních pokusech s bochnatkou však ryby nejevily žádné známky intoxikace, i když byl v akváriu takový objem bochnatky (v poměru k objemu vody), který v přírodě nemůže nastat. Malé rybky někdy vlezou dovniř do velkých kolonií bochnatky a nenaleznou cestu ven – pak samozřejmě v rosolu uhynou z nedostatku kyslíku.

Při hromadném výskytu může dojít k ucpání česlí nebo potrubí rosolem kolonií. Intenzita výskytu na jednotlivých nádržích mezi jednotlivými roky značně kolísá – někdy z nádrže, kde byla jeden rok nebo několik let velmi hojná, v příštím roce téměř není a objeví se zase někde jinde.

Chemické analýzy bochnatky jsou taky předmětem našeho výzkumu – vzorky bochnatky lyofilizujeme a posíláme na Farmaceutickou fakultu do Brna na rozbory. Pro zajímavost – příbuzné mořské mechovky obsahují látky s perspektivním využitím v medicíně.

Protože sledujeme také výskyt a šíření v našich vodách, budeme vděčni za každou informace o jejích nálezech, kterou pošlete na adresu kolegyně ing. Balounové (baloun@zf.jcu.cz) .

Další případné Vaše dotazy rádi zodpovíme.

S pozdravem

Josef Rajchard

doc. RNDr. Ing. Josef Rajchard, Ph.D.

vedoucí katedry biologických disciplín

Zemědělská fakulta

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Čtvrtek 13. srpna 2015 v 18:34® Nerodia
Nerodia

http://www.novinky.cz/…beslavi.html

Čtvrtek 13. srpna 2015 v 18:01® Nerodia
Nerodia

http://tn.nova.cz/…em-lomu.html

Středa 12. srpna 2015 v 19:31® spike
spike

David H.> Trika chytej :-) když už jsou čepice

Středa 12. srpna 2015 ve 14:03® Draky
Draky

David H.> Asi se ptá, jestli už sis pral nebo čekáš na Pavlu. :-))

Středa 12. srpna 2015 ve 13:44® HaD
HaD

spike> jaký trika?

Úterý 11. srpna 2015 v 18:51® spike
spike

David H.> A jak jsouna tom trika :_)

Úterý 11. srpna 2015 v 8:58® Jax
Jax

David H.> ten vodní stav kde je měřen?I na to sucho se mě zdá 30 cm dost málo

Pondělí 10. srpna 2015 ve 21:23® HaD
HaD

Jax> A co na tom nechápeš?

Pondělí 10. srpna 2015 ve 20:27® Jax
Jax

David H.> Jo dík na stranky sem koukal jen nějak nechápu ten vodni stav v cm.

Pondělí 10. srpna 2015 v 15:15® Mysak1

David H.> Nechej nějaký do Olmica,

Pondělí 10. srpna 2015 ve 14:11® HaD
HaD

Jax> http://www.pla.cz/…l/sap/cz/PC/

Pondělí 10. srpna 2015 v 11:49® Jax
Jax

Zdravím, nemáte někdo aktuální foto nebo alespoň info o stavu vody na Labi kolem Pardubic(Srno­jedy,Přelouč)­.Díky

Pondělí 10. srpna 2015 v 11:11® HaD
HaD

Jak psala Pavla, už jsou zase čepice :-)

foto/diskuze/vseobecna/2015/th-img115261.jpg
Pondělí 10. srpna 2015 v 11:03® HaD
HaD

CeP> o tom absolutně nepochybuj!!!

Neděle 9. srpna 2015 ve 12:49® Filo

CeP> Taky jsem pro.

Tento příspěvek byl editován 9.8.2015 12:50:31 uživatelem Filo.
Neděle 9. srpna 2015 v 10:44® skwor
skwor

CeP> Určitě.

Neděle 9. srpna 2015 v 10:41® CeP
CeP

Zajímalo by někoho témátko ve fóru „Revíry na sucho“ s aktuálním stavem vody či odhalenými zajímavostmi?

Jako např:

foto/diskuze/vseobecna/2015/th-img115221.jpgfoto/diskuze/vseobecna/2015/th-img115222.jpg