Chytej.cz

Plavaná

V diskuzi je 6.885 příspěvků, z toho 6885 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Čtvrtek 7. května 2015 v 8:59® prroud

Klobasa> no jenze kdyz navazu hacek s ockem jak se ma,tedy ne pres ocko,i kdyz i tak,jsem na tom podobne jako u lopatky,nebo ne?V miste konce ocka zahlyho k raminku hacku muzu ten vlasec „teoreticky“ predrit uplne stejne.Nicmene faktem je ze mi jeste, co pamatuju,vlasec primo na hacku nerupnul,spis nekde cestou ve spojich,chyba u me,v uzlech…

Čtvrtek 7. května 2015 v 8:55® jepice-zruseno

Klobasa> Já jsem nakonec zůstal u jedničky, i když umím oboje.

Čtvrtek 7. května 2015 v 8:48® jepice-zruseno

hraji> Vážený kolego, za komolení se tedy omlouvám, nebylo způsobeno úmyslně, ale pouze neznalostí. Poraďte mi prosím, jakým způsobem mám Váš velevážený nick používat na začátku věty, abych se nedopouštěl zbytečně gramatických chyb a zároveň ho nekomolil. Pokud se v případě Vašeho nicku jedná o ustálenou zkratku, jakou je např. běžně používaná zkratka pH, budu příště velmi rád začínat větu malou litterou.

Čtvrtek 7. května 2015 v 8:11® Klobasa
Klobasa

U té lopatky taky může vznikat možnost, že jak se třeba větší rybka kroutí všemi směry ve vodě, tak ten většinou slabší vlasec může šmiknout o vršek, roh, nebo o hranu lopatky. Takže možná jistá nevýhoda té lopatky.

Čtvrtek 7. května 2015 v 8:06® Shrek
Shrek

Ondra78> přestěhuj se k nám na Sokolovsko, hledám na dílnu opraváře zemědělských strojů, v polední pauze budeme vázat háčky :-D

Čtvrtek 7. května 2015 v 8:01® Klobasa
Klobasa

jepice> Naučil jsem se jako malý hošík způsob číslo dvě, jak popisuješ obmotávám dvěma prsty smyčkou háček s lopatkou. Už bych se dnes nikdy nechtěl učit způsob číslo 1, jako v ryb. kroužku. Naučil mě ho strýc asi v sedmi letech a od té doby jiný uzel na plavanou a háčky s lopatkou nepoužívám a zřejmě do smrti nepoužiju. Dokážu tímhle způsobem, rychleji a o dost přesněji navázat sebemenší háčky, a to jsem barbar co používá vlasec, 18-dvaadvacet. Rukou to dotáhnu na kmenu a zadníma zubama zbylej trošku delší konec, předníma ho následně ukousnu. Cca. minuta práce a Všem doporučuju naučit se tenhle způsob, alespoň mně připadá lepší a rychlejší, než omotávání u způsobu č. 1.

Středa 6. května 2015 ve 22:28® džigit

sím, jak to je bezuzlově s lopatkou?

Středa 6. května 2015 ve 22:10® Draky
Draky

Venca Zelenka> Mě se tohle dělo jen u levnějších háčků. Teď s tou bezuzlovkou nemám problém, ale i tak mě to zajímá, proč je na prd. :-)

Středa 6. května 2015 ve 21:24® Mysak1

jepice> Mě taky učila, tehdy soudružka učitelka, psát na začátku věty velké písmeno. Asi nám to zůstalo z dob ručně psaného projevu. 9-)

Středa 6. května 2015 ve 21:13® Venca Zelenka
Venca Zelenka

hraji> Taky si myslím, taky se ti stávalo, že pokud si udělal bezuzlový na ramínko, tak měl vlas tendenci se prořezávat o zakončení obloučku.

Středa 6. května 2015 ve 21:01® Draky
Draky

hraji> Myslíš z toho důvodu, že by očko mohlo být nedokonalé a uzel se tak rozvázal?

Středa 6. května 2015 ve 20:58® hraji
hraji

Draky> bezuzlové vázání háčku s očkem není na plavanou ideální. Jakýkoliv uzel určený k vázání do očka bude asi lepší.

Středa 6. května 2015 ve 20:57® hraji
hraji

jepice> vážený kolego, všimněte si prosím, že se píše hraji s malým písmenem h na začátku. Já vám nekomolím váš nick, prosím, dělejte jen to samé. Děkuji uctivě.

Středa 6. května 2015 ve 20:56® hraji
hraji

Ondra78> samozřejmě ruce hrají velkou roli, zkus vazač háčků, i mechanický, udělá za tebe tu jemnou práci, na kterou nemáš prsty. Když už chytáš na vlasec 0,10,je škoda na něj vázat 12ku háček. Asi nejlepší mechanické vazače jsou od Stonfa, ale existují i elektrické a ty taky odvádějí skvělou práci i na malých velikostech háčků.

Středa 6. května 2015 v 19:30® Ondra78
Ondra78

Draky> Zkoušel jsem i bezuzlově, ale to se mi nějak nevedlo, zdálo se mi to nedotažené, zřejmě špatná technika. Ten grinner ni seděl hned na poprvé.

Středa 6. května 2015 v 19:27® Ondra78
Ondra78

jepice> Na lopatku používám způsob 1. Hledal jsem na youtube a našel ten způsob 2, na velkém háčku (5) mi to celkem jde.

Středa 6. května 2015 v 17:38® Draky
Draky

Ondra78> A já bych ještě dodal, že vázat háček s očkem grinnerem je podle mě nesmysl. Myslím si, že nejlepší je ho navázat bezuzlově. :-)

Středa 6. května 2015 v 16:53® jepice-zruseno

Ondra78> Zdravím. Hraji považuje háček 12 za velký, já takový háček tedy používám celkem běžně, pokud chytám cejny, plotice, karásky i kapříky. Je to sice možná zbytečně předimenzované, ale při rekreačním způsobu lovu je mi v zásadě jedno, jestli chytím cejna nebo kapra. Samozřejmě, když rybu nemůžu zaseknout a mám pocit, že je něco špatně, okamžitě převážu na menší. A je pravda, že posledně jsem tahal na návazec 0,12 a háček 16 ze silnějšího drátku kapříky kolem 50 centimetrů, nebyly tam vázky a tak to šlo jak po másle, ani jsem se s nima moc nemusel crcat. Na druhou stranu, když chytám na rousnici, kukuřici nebo lisovanou kostičku z pařené housky, tak není důvod tam dávat úplně malý háček. Co se týče navazování, používej klidně háčky s očkem, pokud je seženeš. Také není špatné si návazce připravit doma předem. Dají se sehnat zásobníky na návazce nebo se dají i snadno vyrobit. Pokud to i tak nepůjde, používej to, co navázat jde a popros někoho, ať ti naváže pár malých háčků do toho zásobníku s návazci a budeš mít vystaráno. Také záleží, jakým způsobem háčky navazuješ, já znám dvě metody a každému vyhovuje lépe něco jiného. Já radši držím oblouček háčku mezi prsty spolu se smyčkou a omotávám volným koncem, který pak provléknu. Někdo drží volný konec s lopatkou háčku a omotává celou smyčku dvěma prsty kolem ramínka (to žlutý by měly bejt prsty). Na školení nových členů většinou všichni zvládnou přivázat háček s očkem mnohem rychleji, než s lopatkou a způsob 1 s lopatkou jim jde většinou lépe, než způsob dva. Lépe lze navázat klasický malý háček s delším rovným ramínkem (jako byly např. krystalky), než „cejnový“ zařený plavačkový tvar.

foto/diskuze/plavana/2015/th-img113567.jpg
Středa 6. května 2015 ve 13:52® Ondra78
Ondra78

hraji> Díky za koment. To je tedy pro mě výzva. Budu muset potrénovat. Opravuji zemědělskou techniku, tak jsou ty ruce malinko porychtovaný.

Středa 6. května 2015 ve 13:04® hraji
hraji

Ondra78> ano, plavačkáři opravdu používají háčky s lopatkou. Ale to neznamená, že nelze chytat na háčky s očkem. Používej s klidem to, co ti vyhovuje a co dokážeš navázat. Problém je, že háčky s očkem se dělají jen do určité velikosti (spíš by se slušelo napsat malosti) a proto chytají plavačkáři na háčky s lopatkou, ty se dělají až do velikosti 26. Pokud ale nejsi schopen navázat háček velikosti 12 na vlasec 0,1 mm, je něco špatně, zrak, jemná motorika nebo něco jiného. Vlasec je již poměrně slabý, ale velikost 12 háčku je hodně velká, za rok použiji tak velké háčky pouze na lov kaprů a velkých cejnů na žížaly. Je mi již poměrně hodně let a navážu v prstech háčky velikosti 22 na vlasec 0,049.

Středa 6. května 2015 ve 12:03® Ondra78
Ondra78

Zdravím pánové, dostalo se mi poučení, že na plavanou jsou háčky s lopatkou. Já si myslím, že záleží na potřebě každého rybáře. Když jsem kdysi začínal, jiné háčky něž s lopatkou v místním obchodě „Hračky sport“ nebyly. Dnes je sortiment nepřeberný. Trochu jsem se vybavoval na novou sezónu a zjistil jsem, že mám docela problém navázat desítku vlasec na lopatkový háček č.12 (Hayabusa AKK106). Pořídil jsem Ownery Pin Hook a tam je vázání o poznání rychlejší. Vážu to Grinnerem s jednou smyčkou.

Tento příspěvek byl editován 6.5.2015 12:04:36 uživatelem Ondra78.
Pátek 27. března 2015 ve 20:26® skwor
skwor

jepice, hraji> Vždyť jo, píšu jenom svůj názor. Plavačku chytám trochu jinak než většina rybářů, spíš mám Sanderovu školu, ale zároveň se nesnažím o co nejjemnější sestavu. Prostě to tak cítím, víc za tím nehledejte.

Pátek 27. března 2015 ve 20:07® jepice-zruseno

Tom_Novak> Tak to je ideál :->

Pátek 27. března 2015 ve 20:06® hraji
hraji

skwor> no právě že nevíš. Dvacet let jsem dělal vedoucího kroužku a pro děti navázal stovky, možná tisíce návazců z desítky. Na běžnou desítku se dá z vody zvednou dvacetideková ryba bičem, když už k tomu dojde, jinak samozřejmě doporučuji a sám používám podběrák.

Pátek 27. března 2015 v 19:55® Tom_Novak

kmen mam 16ku

Pátek 27. března 2015 v 18:24® jepice-zruseno

Tom_Novak Dej tam jak Ti radí hraji tu 12ku, co kdyby zabral kapřík. Na přehradách nebývá moc vázek, takže 40 cm kapřík v téhle studené vodě by neměl být problém. Pokud máš strach, můžeš sáhnout i po čtrnáctce se 14kou háčkem a udělat si pár návazců na kapry. Návazce si můžeš předudělat sám, alesoň si nacvičíš navazování háčků. Také záleží jaký máš kmen na navijáku, pokud máš kmen např. 0,14, nemá cenu dávat stejně silný návazec.

Pátek 27. března 2015 v 18:18® jepice-zruseno

skwor> Hraji má pravdu. Je to v pořádku, já jsem na desítku návazec chytal v menším věku a tehdy ta desítka možná neměla ani takovou nosnost, jako má dnes. Ale myslím, že ani dvanáctkou nebo čtrnáctkou se nic nezkazí. Na 14ku se daj pohodě vytáhnout i kapříci běžných velikostí, když tam nejsou vázky. Já používám na plavačku kmen 0,14 a návazec 0,12 (teda když nejsem línej si ten návazec udělat, protože často to tam nandam rovnou všechno na kmen a dlabu na to). Otázka také je, co je to reálně za vlasec, protože ty moje dvanáctky můžou být klidně i 14 ky, ti výrobci to často dělají o něco tlustší, než píšou. Spešl návazcové vlasce totiž nekupuju, neboť na závody na přívlač natočím ze 150 m cívky sto metrů dvanáctky na naviják a zbytek mám na návazce. Nebo to roztočím po 7 metrech do bičů.

Pátek 27. března 2015 v 18:16® Tom_Novak

Mám tele matchku 4,2m vybíral se mi s vedoucím kroužku

Pátek 27. března 2015 v 17:32® skwor
skwor

hraji> Já nevím… Je to dvanáctiletý kluk, dost možná chytá plavačku s nějakým obyčejným tvrdším teleskopem a tam ta desítka návazec nemusí dělat dobrotu. EDIT: Sám tyhle pavučiny nepoužívám vůbec, proto je můj úhel pohledu možná tenhle.

Tento příspěvek byl editován 27.3.2015 16:33:30 uživatelem skwor.
Pátek 27. března 2015 v 16:34® hraji
hraji

Tom_Novak> návazec 0,10 maximálně 0,12, háček 16. 0,18 návazce používám na kapry a v létě, teď by i na kapra stačilo 0,15