Chytej.cz

Plavaná

V diskuzi je 6.885 příspěvků, z toho 6885 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Čtvrtek 15. ledna 2015 ve 22:07® hraji
hraji

Tom_Novak> vlasec 0,16 jako kmenový je celkem přiměřený na všechny běžné ryby. S tím splávkem 3 gramy, to je zase otázka, jaké ryby, jakým způsobem a kde budeš chytat. Splávky by to chtělo klasické od 1 gramu do 4 gramů, a anglické splávky od 4 gramů do 16 gramů v rozumných stupních, tak po asi 4 gramech (4, 8, 12 a 16 gramů). Nezmiňuješ vůbec návazce, ty bych volil 0,14, 0,12 a 0,10, podle ročního období, háčky 14 v létě a na podzim, v zimě a na jaře 18 a 16

Čtvrtek 15. ledna 2015 v 16:04® Tom_Novak

ne na řeky zatím chodit nebudu vlasec stačí 16mm a spalvek tak 3 gramy a háček 14 ne?

Čtvrtek 15. ledna 2015 v 8:57® hraji
hraji

Tom_Novak> na rybník bych doporučil matchový prut, zvolil bych tohle kombo, kdybys někdy v budoucnu chtěl chytat na menších řekách. http://www.milorybarskepotreby.cz/…-combo-match

Naviják velikosti 2500 až 3000

Středa 14. ledna 2015 v 18:27® double-j

Jestli s tím budeš začínat, asi bych sáhnul po machce, pokud chceš poznat kouzlo „lehké plavané“, ideální na zimu a postupem času by sis asi sám vybral, kterým směrem dál…určitě bych k tomu doporučoval nakoupit X typů splávků, abys taky poznal, jak se který chová (na klidné vodě, ve větru, na vlnách atd.) a sám rychle přijdeš na to, co ti nejvíc vyhovuje…alter­nativou může být i nějaká delší klasická dělička si myslím.

Středa 14. ledna 2015 v 16:43® Tom_Novak

hodlám lovit na 4haktarovém rybníce chtel bych za to dat tak 1900kč max

Středa 14. ledna 2015 v 16:25® hraji
hraji

Tom_Novak> Ahoj Tome, na takto položený dotaz se dá odpovědět konkrétně jen obtížně. Prut si musíš vybírat podle toho, jakým způsobem chceš lovit, na jaké vodě budeš nejvíc lovit, v neposlední řadě také kolik na to máš peněz. Chytání s boloňkou je úplně něco jiného než chytání s odhozovým prutem a chytání na děličku (odkládací bič je taky úplně někde jinde). Zkus sem napsat na jakém typu revíru budeš chytat nejčastěji (myslím rybník, velká přehrada, malá říčka, velká řeka atd.). Taky napiš, kolik peněz jsi schopen a ochoten investovat.

Středa 14. ledna 2015 v 15:04® Tom_Novak

potřeboval jeste něco poradit chci si koupit prut na plavanou ale nevím jaký jestli bič,děličku,bo­lonězku nebo je leší matchový prut?

Pondělí 12. ledna 2015 v 17:49® jepice-zruseno

hraji> Lízátko je se dá používat v amatérských podmínkách velmi vhodně na klasickém prut nebo boloňézce na menších tocích. Já také někdy používám děličku v délce pouhých pěti metrů u nás na potoce a dávám malá lízátka, funguje to bezvadně, pokud člověk nemá děličku, musí použít delší prut s navijákem a povolit vlasec při manipulaci, aby na sestavu dosáhl.

Pondělí 12. ledna 2015 v 16:50® Tom_Novak

dík

Pondělí 12. ledna 2015 ve 14:30® hraji
hraji

Tom_Novak> ptáš se trošku pozpátku. Lízátko se navazuje úplně stejně, jako klasické splávky, připevní se na vlasec pomocí tří kousků silikonové bužírky vhodného průměru. Mám pocit, že nevíš ani jak se lízátko používá. Je to splávek určený k chytání pomocí děličky (odkládacího biče) na řekách v proudu. Na normálním klasickém prutu dlouhém třeba 4 metry je lízátko velmi nepraktické. Nedá se totiž na tak krátkém prutu rozumně vodit dál od břehu. Lízátko slouží ke statickému chytání na místě, maximálně s ním lze velmi pomalu proplavávat po proudu, právě s vedením pomocí děličky dlouhé 8 až 13 metrů.

Pondělí 12. ledna 2015 ve 14:20® Tom_Novak

a jak se vlastně navazuje lízátko?

Sobota 10. ledna 2015 v 19:52® jepice-zruseno

Tom_Novak> Lízátko je na stojatý vody úplně zbytečná záležitost. Doporučuji štíhlejší splávek s pozvolným přechodem mezi anténkou a tělíčkem, aby se dal citlivě vyvážit, nejmenší, jaký lze v daných podmínkách použít.

Sobota 10. ledna 2015 v 18:02® hraji
hraji

Tom_Novak> půjde to, ale není to ani ideální ani moc praktické. Téměř jakýkoliv klasický splávek bude lepší než lízátko, ale pokud jiný nemáš, bude i to lízátko fungovat. Hlavně ho musíš vyvážit tak, aby z vody vyčnívala jen anténka splávku. Taky bude hodně záležet jak velké je to lízátka (na kolik gramů zátěže). S lízátka od 1 go 5 gramů by to celkem šlo, u těžších to bude málo citlivé na zimní chytání.

Sobota 10. ledna 2015 v 10:59® Tom_Novak

prosim mohli bystemi poradit? dá se z lízátkem chytat i na stojaté vodě treba plotice nebo to nejde…jsem začátečník

Úterý 30. prosince 2014 v 10:47® old monkey

Hodně štěstí. Old Monkey.

foto/diskuze/plavana/2014/th-img111343.jpg
Úterý 30. prosince 2014 v 10:45® old monkey

Přeji všem přátelům od vody v roce 2015 hodně úspěchů a krásných zážitků na rybách i v osobním životě. Old Monkey.

Středa 24. prosince 2014 v 15:25® hraji
hraji

Přeji všem hezké svátky vánoční, pohodu a klid, a v novém roce dostatek zdraví a sil k tomu, abyste si splnili svá tajná přání. hraji

Pondělí 22. prosince 2014 v 19:07® Vencajanov

Pokud se mohu připojit se svou zkušeností. Chodím chytat se 7m bičem jak na řeku, tak na rybník. Chytám od malých ryb, přes cejny 30–40cm až přes mého největšího kapra na bič 43cm. Používám kmen 14mm a návazce podle potřeby. Zatím jsem ale pod 10mm nešel. Používám háčky bez protihrotu. Do biče jsem trochu investoval, protože jsem nechtěl aby mi za chvíli bolela ruka a hlavně jsem chtěl mít něco kvalitního. Musím říct, že ačkoliv tento způsob chytání vyloženě nepreferuji, stále více a více se k němu vracím. Asi je to i proto, že se tento způsob snažím přenést na děti, které vedu v RK. Nechci prudit, ale stalo se mi již několikrát, že po příchodu k vodě, řádném zakrmení jsem zachytal tak, že sousední rybář nechápal, protože on neměl záběr. Osobně doporučuji alespoň tento způsob lovu skusit.

Pátek 19. prosince 2014 ve 23:06® jepice-zruseno
Něco na dlouhé zimní večery…
Pátek 5. prosince 2014 v 19:52® hraji
hraji

Klobasa> z mého úhlu pohledu na rybaření je cílený lov kapr na třímetrový bič pitomost. Ale pokud se ti to líbí, je to tvoje volba. Já nepotřebuji lézt do vody, nemám problém chytat na břehu s porostem, a nemám potřebu dávat na bič návazce silnější než 0,13. O tom jsem psal.

Pátek 5. prosince 2014 v 18:52® tenodvody
tenodvody

Klobasa> já vím, že je to těžší, ale i kolega tady na to tahá parmy i kolem 50cm, převahu tady stejně dělá, cejnek malý, cejn, plotice, podoustev a Jelci, jasný, muže přijít kapr atd. ale snad se s tím když tak poperu a v případě upálení, použiji malí bezprotihrot. :-)

Pátek 5. prosince 2014 v 18:13® Klobasa
Klobasa

Byla to nejhezčí léta za celý život, většinou o prázdninách. Celé léto jen v trenkách a bílém tílku u vody s bidlem. Co jsem neznal, byl čas. Jen světlo a tma-domů a k vodě. Ryb bejvával dostatek, nebyl problém nachytat i dvacet kapříků za den. Když nešli kapříci, šli líni a jací kusové to bývaly, chytával jsem hrouzky, nebo okouny v potůčku, čísla rybiček přesahovaly i padesátku drobečků za den, sem tam kudlička spolkla žížalku. U dědy ve Strážnici, na Morávce nebo na Veličce celé prázdniny jen rybařina. Tolik ryb jako kdysi, před 25–30 lety ve školních letech už nikdy v životě neuvidím:-( Všechny možné rybí druhy a hlavně spousty ryb tenkrát. Přirovnal bych to k Zlatým úhořům, aneb jak jsem potkal ryby…spousty ryb. Jako když pan Prošek vyplácí šupinaté pod jezem. Trocha nostalgie z mládí.

Tento příspěvek byl editován 5.12.2014 17:17:12 uživatelem Klobasa.
Pátek 5. prosince 2014 v 17:34® Klobasa
Klobasa

hraji> Ano souhlas, měl jsem jen třímetr, násaďáky samozřejmě vyndáš. Šestimetr může, ale i nemusí být výhoda. Myslím tím manipulaci kolem zarostlých míst na řece, kde se schovává nejvíce ryb, protože sedět s šestimetrem na zakrmeném a vysekaném top carp fleku, slunit se a čekat, až tupoun přijede, to není rybačka dle mého gusta:-)) Chytával jsem je většinou na stojácích, v červených cvičebních trenkách po kolena u přítoku, který jsem si bosou nohou řádně rozbahníčkoval, a občas jsem tam byl až po krk:-)) Ale to bylo mládí. A i tam je snadno do padesátky povodíš. Ale když mě párkrát vycvičil pořádnej říční pepík, nebo jiná větší ryba, přidal jsem si radši navijáček a pár metrů vlasce navíc rozhodlo o úspěchu. A to se bavíš o jednom chyceném kapru?? Kdysi jsem jich takhle chytával spousty, ale samozřejmě ti větší se mnou moc nekamarádily:-))

Pátek 5. prosince 2014 ve 12:46® hraji
hraji

Klobasa> nechci ti nijak brát tvé zkušenosti, ale na Labi chytám na bič ryby s kmenem 0,16 a návazcem 0,13 a chytám tam i cejny kolem půl metru, parmy a mám dokonce chyceného i kapra, mírového. Takže to, že chytám na bič, neznamená, že musím nutně přijít o velkou rybu, ale chce to použít přiměřený bič a přiměřené vybavení, chytat kapry s třímetrovým bičem je špatně.

Pátek 5. prosince 2014 v 8:54® Klobasa
Klobasa

tenodvody> Problém ale nastane, když ti na to skočí větší ryba. Rozfofruje to rychle od břehu a těžce se zastavuje, většinou ti zbytečně zdrhne s utrženým háčkem v hubě. Používával jsem od sedmi let dvacítku a to bývávala dle mého názoru kdysi dosti pevná. Jedině nasadit třicítku silon, což mě ani zamlada nelákalo. Chytával jsem s bičem odmalička nejraději a nachytal spousty ryb, nikdy né ale větší kusy. Později jsem tuto metodu vylepšil malým navijáčkem, tenkým vlascem a očky na prutu, a pak už se i velké ryby podívaly na břeh:-)

Čtvrtek 4. prosince 2014 ve 23:09® tenodvody
tenodvody

hraji> díky to bude ono :-)

Čtvrtek 4. prosince 2014 ve 22:20® hraji
hraji

tenodvody> podle popisu máš s největší pravděpodobností zájem o chytání na bič. Biče se dělají teleskopické, v délce od 2 metrů až po 11 metrů, a takové běžné chytání u břehu stačí cca pětimetrový bič, na chytání velkých ryb je lepší delší, osm metrů a víc. Levné a velmi odolné, ale těžké, jsou biče z laminátu, dražší, poněkud choulostivější ale výrazně lehčí, bývají biče z uhlíkových vláken. Na tomto odkazu si můžeš udělat základní přehled http://www.milorybarskepotreby.cz/pruty-bice/

Čtvrtek 4. prosince 2014 ve 22:12® tenodvody
tenodvody

Prosím pomoc, docela se mi začalo líbit takové to chytání na spláveček s prutem bez oček, pouze s přivázaným návazcem cca v délce prutu, jelikož se v tom nevyznám, kde se to dá pořídit, prý to není přímo několikadílný plavačák, ale teleskopický , v tomto se nevyznám,ale na jaro dobré moc děkuji.

Pátek 14. listopadu 2014 ve 20:58® skwor
skwor

jepice> Tak kdyby ses ho pak zase za tu lidovku chtěl zbavit, tak na mě mysli. Fakt.

Pátek 14. listopadu 2014 ve 20:03® jepice-zruseno

Používá někdo na plavku Shimano Aero? Potkal jsem někde velikost 4010 GT s bojovkou za lidovku, ale možná to byla chyba kupovat. Čekal bych, že se dostaví japonská kvalita a jak tak koukám, vůle na klice není u shimana žádná novinka. Jinak chod je i po těch letech dost hladkej, těžko říct, jak dlouho to vydrží :-/