Chytej.cz

Muškaření

V diskuzi je 54.568 příspěvků, z toho 54568 jste ještě nečetlinejstarší z nich.

Chci vložit příspěvek.

Pondělí 6. dubna 2015 ve 21:17® jepice-zruseno

itman> Vždyť já si dělám z Buka srandu. No, a lipana jsem nechyt ani nepamatuju, protože na mimopstruhovkách kolem Prahy je jich jako šafránu. Kyž jme jezdili na Vltavu do Pěkný nebo na Metuji do Novýho Města, to jsme se jich nachytali. A o Úpě ani nemluvím (jenže tam pak nějak vymizeli). Je jasné, že chytáme nejen jinak, ale i jiné ryby na jiných revírech, takže nelze absolutně nic paušalizovat. Navíc jak mám ke všemu takovej ledabylej přístup, tak některý mušky vážu rovnou s tím, že když se mi je povede v případě potřeby dobře vyráchat, budou z nich mušky mokré. Třeba plotice někdy preferují mušky visící těsně pod hladinou. Pidimušky jsem použil naposledy předloni ve Štěchovicích, ty siveni prostě žrali něco malýho. Ale třeba tloušti, který chytám nejčastěji, tyhle malý věci z hladiny moc nesbíraj.

Tento příspěvek byl editován 6.4.2015 21:20:41 uživatelem jepice-zruseno.
Pondělí 6. dubna 2015 ve 20:18® itman

jepice> Chlapci, chlapci, aspon si to moje poradne prectete :-) Zarazilo me, ze nekdo se pipla s lahvickou u vody! jak pise jepice :-) musky si doma uvazu, dipnu jehlou primo v krabce no a pak mam u vody klid. Taky jsem v dizkuz podporil Lubik01 a povazuju zde zminovany floatant za velmi dulezitou soucast, ikdyz ja pouzivam jinou znacku.

Apropo, bezne chytam na dvacitkovy jepky, 90% lipanich vychazek, zbytek jeste mensi, tam, kam jezdim ja, totiz vetsi malo kdy berou. A ze lipany mam moooooc pekny.

Takze lepe cist a premyslet nad odpovedi, aby to nebylo o tom voze a o te koze :-)

Pondělí 6. dubna 2015 v 19:17® jepice-zruseno

Buko> Ještě řekni itmanovi, že se to v terénu blbě matlá na jepku na dvacítce háčku :-)) :-D

Pondělí 6. dubna 2015 v 16:37® Buko

itman>… v terenu z lahvicky NEMOZNY. Proč v terému? Já to vyrábím a garantuji, že po uvázání mušky to plave jak špunt.To tu napsal Lubik 01. Uvážu mušku, napyplu a přežije to její životnost.Nemusím tahat k vodě různé nesmysly jako je CDC oil a pod.Tedy chvála Bohu. Snad mne kamarád David Havlíček nesejme, že si tu dělám reklamu. Davide, klidně do smaž.

Pondělí 6. dubna 2015 v 16:05® jepice-zruseno

itman, lubik01> Mluvte o sobě, já s tím vážně problém nemám :-D Navíc dvacítkový jepky neřešim, to je tak malej bordel, že s tím chytám jednou za tři roky.

Tento příspěvek byl editován 6.4.2015 16:10:46 uživatelem jepice-zruseno.
Pondělí 6. dubna 2015 ve 14:14® itman

jepice> to jsou dve ruzny veci, mit dobre plovouci CDC musku a mit musku primastenou :-) Zvlast, kdyz to mastis u vody, vysledek byva dost casto brutalni. Listopad, zmrzly ruce, dvacitkova jepka a zapas s lahvickou na veste, spravnej vysledek dost nejistej. Kapnout mikro kapku, kterou doma s jehkou das primo na koren CDC, v terenu z lahvicky NEMOZNY. To uz radsi Blue Ribbon od Loonu, ale to ma vetsi efekt spis tak do velikosti musek 18.

Neděle 5. dubna 2015 v 18:03® lubik01

no pokud používáš mušky s cdc tak se bez toho dá se říct ani neobejdeš,jinak pro mě jsou duležité všechny věci co mi usnadní chytání a tohle je jedna z nich

Neděle 5. dubna 2015 v 15:48® jepice-zruseno

lubik01> Pro tebe možná jo, pro mě je to jenom jedna z mnoha možností, jak přimastit mušku.

Neděle 5. dubna 2015 ve 14:16® lubik01

No to určitě,ale tohle je dosti zásadní věc

Neděle 5. dubna 2015 ve 13:03® jepice-zruseno

lubik01> Kdybych měl znát všechno, co k životu nepotřebuju, měl bych hlavu jak pátrací balón :-D

Neděle 5. dubna 2015 v 10:59® lubik01

Švejk> no já když mám křidla s cdc tak kápnu na to křídlo a je to,jinak ono se ti dostane tou kapkou i na tělíčko tak pak je to celé

Neděle 5. dubna 2015 v 10:54® Švejk
Švejk

lubik01> Zdarec, myslíš kápnout na tělíčko a nechat vsáknout nebo na křídla?

Neděle 5. dubna 2015 v 10:44® lubik01

Ten floatant od mayba-fly je právě naředěnej kachní tuk a nebojte se dát na to kapku je to hned odpařené a jak říkám,plave to jako špunt.Jinak se teda divím,že to neznáte když muškaříte a vážete si mušky???

Neděle 5. dubna 2015 v 10:43® Mates(původní)
Mates(původní)

Palivec> Píšeš z Amsterodanu? Aha, rozumím.

Neděle 5. dubna 2015 v 9:54@ Palivec

jepice> Suché po navázání vykoupu v benzínovém roztoku vosku a fertig, už se nikdy nepotopí. S CDC to nedělám. Na ty užívám kachní tuk, tedy to, co je jim vlastní.

Na suché někdy ve vodě i silikonovou vazelínu (ne každá se hodí), nebo olej (ne každý se hodí).

Neděle 5. dubna 2015 v 9:47® jepice-zruseno

Švejk> Tak to ani neznám! Já mám plastovou lahvičku ve vestě a mažu až u vody. Ale předpokládám, že nejlepší bude mazat křidýlko z CDC pěkně od místa, kde je přivázané malou kapičkou. Také jsou mušky, u nihž je potřeba, aby bylo tělíčko potopené, u téhle zředěné vodičky bych se bál, že se to nasákne všude.

Neděle 5. dubna 2015 v 8:57® lubik01

Švejk> Stačí kápnout a počkat až to uschne,což je jen chvilka.A pak to plave jako špunt

Neděle 5. dubna 2015 v 8:28® Švejk
Švejk

Zdarec lidi, máte někdo osobní zkušenost s floatantem Mayba fly? Jde mi o to jak se vlastně nanáší, v jakém množství. Někdo píše pouze kápnout, někdo zase radí vzít muchu do peánu a celou potopit, poté vysát ubrouskem a nechat uschnout. Díky za rady ;-)

Neděle 5. dubna 2015 v 7:39@ Palivec

Mates(původní)> Já ty mušky nevydával za svoje. Ilustrační foto. Chudák tvoje přítelkyně, ta musí být dávno v péči psychiatra. Píšu z Amsterodamu a své mušky nemám s sebou.

Sobota 4. dubna 2015 ve 21:58® rarach

Já myslím, že pro klid na diškus by měl HaD vypustit třetí díl té muškařské ságy JiRynka, přeci jen zahájení se blíží a nějaká rada nebo báseň by se hodila. Za sebe děkuji předem.

Sobota 4. dubna 2015 v 19:14® Mates(původní)
Mates(původní)

Palivec> Kradeš fotky a lžeš. Nevím proč to děláš. Tyto vosy vázala moje přítelkyně a já jsem je fotil, jsou to záměrně uvázané display mouchy a nikdy nebyly ve vodě. Požil jsem je na plakáty a pro tvorbu obrazů. Nepamatuji si, že bych ti dovolil používat mé fotky.

Tento příspěvek byl editován 4.4.2015 19:15:43 uživatelem Mates(původní).
foto/diskuze/muskareni/2015/th-img113001.jpgfoto/diskuze/muskareni/2015/th-img113002.jpg
Sobota 4. dubna 2015 v 9:28® Sintrix
Sintrix

tombu> Já jsem přímo z ČK. Máš-li zájem můžeme se potkat i u vody.

Pátek 3. dubna 2015 ve 23:08® jepice-zruseno

tombu> Třeba konkrétně ta poslední fotka, to je můj oblíbený vzor s lametkovým tělíčkem, akorát já tomu dělám ještě ocásek nebo štěty, klidně z toho stejného peří, jako máš to křidýlko. Ale nějaké štěty možná nemají na braní už vliv. Já na to chytám na mělčích potocích tlouště, okouny a občas i pstruhy.

Pátek 3. dubna 2015 v 18:15® LaMa
LaMa

Pridam neco z dnesniho vazani… opet sice chrostici ale tentokrate uz podstatne lehci a rychlejsi varianta na uvazani…

foto/diskuze/muskareni/2015/th-img112982.jpgfoto/diskuze/muskareni/2015/th-img112983.jpg
Pátek 3. dubna 2015 v 17:53@ Palivec

tombu> Možná na to pochytáš. Proč by ne? Ryba nemá estetická hlediska jako člověk. Nikde není psáno, že muška vizuálně krásná je účinnější, jako ta nepěkná. Nejen mi se mnohokrát stalo, že nejvíc se dařilo na dost zničenou mušku, pořezanou pstružími zoubky. Muškaři používají o mnoho více vzorů mušek jako je vzorů hmyzu, který může být potravou ryb. kdysi jsem četl, že toho reálného hmyzu je v Evropě cca 800 „vzorů“ a rybáři používají 3000 vzorů. Většina vzorů užívaných mušek jsou tedy fantastické. Za ta čísla bych ruku do ohně nedal ale může to tak být. A kdo posoudí, či tvá fantastická muška, je pěkná, nebo ne. Pro ryby může být úžasně atraktivmí, i když je technicky začátečnická. Můj syn jako chlapec zkoušel vázat mušky a krom jiného navázal vosičku, nazývanou Palareta. A přesvědčil mne, abych si ji dal do muškovnice. I stalo asi za měsíc, že jsem byl na vodě, bylo léto, poledne a horko, blbý čas, a ryba nešla, ale všiml jsem si, že z práchnivé vrby vylétavaly vosy a sedaly na písek u vody. Či tankovaly vodu, nebo v tom písku bylo něco na konzumaci nevím, ale viděl jsem, že se na nízko nad vodou letíci vosy stávaly obětí ryb. I navázal jsem synovu Palarettu a chytil v průběhu snad půlhodiny v létěb v poledne 4 krásné lipany. Soused, také rybář, který se bavil,když mne viděl odjíždět s mušákem a ptal se, či jdu na motýly, zůstal stát s otevřenou hubou, když jsem mu ty macky ke 40 ukázal. V poledmne v létě jsem pochytal lipany ještě asi za rok na imitaci velkého černého mravence (rojili se). Na obrázku Palaetta.

Tento příspěvek byl editován 4.4.2015 20:06:08 administrátorem džigit.
Pátek 3. dubna 2015 ve 13:31@ Palivec

jepice> Che che, já kdysi také běhal po vodě se síťkou a lovil vodní živočichy. Už jsem to nedělal dlouho. Víc jako 30 let. Nepovažuji to za potřebné. Vody, na které nejčastěji chodím už znám a vím, jaká žoužel tam žije, jaký druh potočníků tam žije a kdy se bude pravděpodobně co líhnout. Vody, které neznám většinou fungují na osvědčené mušky. Takovému gamarusovi, pupě potočníka, nymfě ze zajíce či z bažanta, strímru napodobující vranku atd. máklokterá ryba odolá, pokud chce žrát. Pokud nechce, můžeš jí na háčku marně nabízet třeba tisícovky. O tom, co představuje Red Tag a jeho nepřeberné varianty, mudrují generace rybářů a nevymydrují nic, protože jednou baňaté chlupaté tělíčko na hladině může představovat brouka, jindy štíhlejší Rad Tag, prezentovaný jako nymfa, brouka určitě nepředstavuje. Při tom Rad Tag je univerzálně účinný. Jeden čas jsem ho považoval za příliš okoukaný a několik let jsem ho nepoužíval, ale byla to chyba. Jde stále.

Některé vody, i když významné, jako třeba Dunajec, jsem nikdy nezkoumal síťkou. Je dost slovenských i polských vědeckých traktátů, zabývajících se velmi podrobně tím, co vté řece žije. kdo si dá tu práci a hledá a rozumí tomu, co se píše, přijde pohodlně k vyčerpávajícím údajům. Třeba VÝSLEDKY PRIESKUMU BENTICKEJ MAKROFAUNY SLOVENSKEJ ČASTI DUNAJCA (MANKO P & ZAŤOVIČOVÁ Z, 2006: Results of the investigation on benthic macrofauna of Slovak section of the Dunajec river. Folia faunistica Slovaca)… Velkým zdrojem informací pro rybáře jsou i poznatky uveřejněné v knize Entomologie pro muškaře (Riesinger, Bauernfeind a Loidl), popisující hmyzáky žijíci ve vodách Evropy.

Takové poznatky, ty jako entomolog amatér, nikdy nebudeš mít sporadickým lovením se síťkou. A ke všemu není nikde záruka, že ryby žerou to, co vylovíš. Pokud se ryba na něco zaměří a žere selektivně jen to, vezme něco jiného, jen když se splete.

Teď jsem si vzpomněl na zajímavou věc. Stalo se mi několikrát, že mi velcí pstruzi po západu Slunce brali velký černý chlupatý strímr hned po dopadu na hladinu vody. Nechápal jsem to. Vždyť to nemohlo simulovat žádný hmyz, ani myš a pod. QAž když jsem studoval knihu „Vázání mušek z peří CDC“, svitlo mi. Fratnik popisuje mušku „Netopir“. A oni netopýři většinou kolem létali a lovili hmyz nad vodou. Neviděl jsem pstruha ulovit netopýra, ale asi pstruhy ty nízké průlety netopýrů při chytání líhnoucích se potočníků velice dráždí.

Pátek 3. dubna 2015 v 11:21® tombu
tombu

Musky a striemery doma sem je vyrabel a skoro zadna slava :-) :-)

Tento příspěvek byl editován 3.4.2015 15:48:25 administrátorem HaD.
foto/diskuze/muskareni/2015/th-img112971.jpgfoto/diskuze/muskareni/2015/th-img112972.jpgfoto/diskuze/muskareni/2015/th-img112973.jpg
Pátek 3. dubna 2015 v 10:01® jepice-zruseno

Palivec> Nakousl jsi další zajímavou věc. Když ty ryby žerou z hladiny, tak většinou každý vidí, co lítá. Ale ono také občas nění od věci, když už je člověk stejně zabrozen, občas otočit nějaký ten kámen a kouknout, co v té vodě žije. Ideální je vzít kuchyňský cedník, zanořit ho mezi kameny a koknout se, co to těm rybám voda přináší. Takhle jsem třeba objevil výrazné téměř svítivě zelené larvy dravých plavacích chrostíků. Ono je pak celkem jedno, jakej použijeme vázací postup, když vytvoříme něco stejně velkého a stejně barevného. Přičemž někdy platí tvůj postřeh, že pomůže přehnaná velikost nebo nějaký jiný atraktor, který tu rybu donutí k pohybu na větší vzdálenost. Ono totiž po zanoření cedníku do vody se občas ukáže, že toho žrádla se v té vodě vyskytuje dost. A kdo neprovozuje striktní chyť a pusť, tak ví, že některý ryby a obecní pstruzi zejména sežerou prakticky cokoliv, co se v jejich tůni vyskytne. Já chytám na MP, pstruhy jsem chytl na Vltavě v okolí Prahy i na nejmenších potocích a paradoxně mi připadne, že čím větší revír, tím v sobě ty ryby mají menší kořist. Samozřejmě, že vzhledem k tomu, že jsou pstruzi pro mě v podstatě okrajová záležitost a chytnu jich málo a odnesu 0 – 3 ks ročně, tak z toho nelze dělat pravidlo. Ale z 58 pstruha ze Štěchovic jsem vykuchal především drobné věci, zatímco z 47ky pstruha z malého přeskočitelného potoka jsem vyndal dvě myši. A právě na myšky ze srsti se dají dobře večer po západu slunce chytat tloušti, ale nevím, jestli skutečně jdou po myších, protože těch tloušťů jsem zatím mnoho nekuchal.

Pátek 3. dubna 2015 v 8:34@ Palivec

regulus> Proto jsem ti, internetový příteli, uvedl linky na slovenské šopy, kde ty knihy ještě jsou. Napiš jim, uvidíš.

S tím fungováním mušek nesouhlasím. Byl jsem se svými muškami i na řece Test a fungovaly. Ty mušky Davieho McPhaila, třeba pupy potočníků, fungují univerzálně, řekl bych, že celosvětově. Já je ale vážu jinak, z „nymph skin“ a velké, 6 a 8. Když se líhnou potočníci, fungují mi všude. I ve Švédsku je ryby braly. Já vycházím z premisy (není to můj vynález), že proč by si ryby měly vzít moji věrnou (i tak jen relativně, nejsem „matka příroda“) napodobeninu mušky, když okolo jsou tisíce těch „nejvěrnějších“ a pravých. Proto vždy nějaká atrakce zabere spíš, jako chabý pokus nabídnout stejně velkou a stejně barevnou „věrnou“ napodobeninu. Velikost, barevný tip, cosi leklého, UV atraktor a tak… ¨Když jsem začínal, tak jsme se zkušenějším přítelem chodili na jednu vodu, kde se večer v čase cca 30 minut masově líhly jepice, růžovo-tělové barvy. takové „dámské“. Tehdy se ukázalo, co je v řece ryb. Voda vřela, pstruzi létali nad vodou jako vlaštovky. Lovili jsme ty jepice, barvili peří a nitě a hovno hovno, zlatá rybko. Nakonec jsme přišli na to, že ryby žeroub selektivně jen samičky, které měly tlusté tílko, téměř oranžové (prosvítající náplň vajíček). A bylo to!

Čtvrtek 2. dubna 2015 ve 23:58® regulus
regulus

Palivec> souhlasím s tebou, že na internetu se dá nalézt obrovká spousta návodů a jak píšeš i viideí, ovšem především z anlosaského světa. Nelze zcela úplně říct, že to je blbě, ale zcela na rovinu, mušky nebo alespoň jejich část která bez problémů funguje v Anglii je u nás absolutní propadák. Jistě jsou tzv. univerzální vzory, dá se říct klasika, ale to je takovej úplnej základ., Proto si myslím, že doporučit začátečníkvi anglickou knížku (nemyslím tím všechny) úplně rozumný není a ty český bohužel nejsou (pokud nemáš kliku v antikvariátu).