Jak jsem se k tomu dostal?

Když nad tím tak přemýšlím, má tato myšlenka kořeny v mých dětských letech, kdy jsem našel zalíbení v knihách Oty Pavla. Tenkrát jsem doslova hltal každý příběh. V jedné z povídek jsem se poprvé dozvěděl o tom, jak se ryby v zimě stahují k prosekané dírce a dokonce se nechají i ulovit. V těchto krásných knihách sice nebylo psáno nic o technice lovu a podobně, daly mi ale impuls k rozvíjení této samotné myšlenky.

 

 

Několik let jsem si s podobnou myšlenkou pohrával, ale nerealizoval ji. Od chvíle, kdy jsem začal s kaprařinou, jsem měl neustále chuť být u vody a trávit lovem kaprů co nejvíce času. Své sezony jsem se snažil stále prodlužovat, další krokem byl lov na dírkách, díky kterému sezona nemusela vlastně vůbec končit…

 

 

Volba revíru

První výpravu za kapry pod ledem jsem podnikl v roce 2007. Bylo mi jasné, že to nebude vůbec jednoduché. V první řadě je nutné zvolit vodu, kde jsou kapři více koncentrováni.

Velmi vhodným místem pro tyto účely jsou soukromé vody, kde je převážná obsádka kapra a ostatní druhy jsou zde spíše rybou doplňkovou. Já jsem tehdy přijal kamarádovu nabídku a vyrazil jsem zkusit lov na soukromém rybníku v Popůvkách u Brna, kde jsem předpokládal ideální podmínky pro lov kaprů. Ukázalo se, že tato volba byla správná. Chtěl bych proto poděkovat majiteli panu Štočkovi za jeho ochotu a pomoc.

 

 

Lokalizace kaprů 

Když vyberete vhodnou lokalitu pro lov pod ledem, je třeba kapry lokalizovat. Většina rybářů pokoušejících se o ulovení zimních kaprů často loví ve stejných místech, kde jsou úspěšní během zbytku roku. Musíme si ale uvědomit, že tohle je naprosto odlišná situace. Během roku kapři putují za potravou po celém rybníku a není problém je někde lokalizovat. V zimě má voda u dna teplotu okolo 4°C a metabolismus i aktivita kaprů jsou utlumené. Ze zkušenosti vím, že nejlepší je hledat místo s co největší hloubkou ideálně v blízkosti vázek. Kapři zde zimují a cítí se velmi bezpečně. Rozhodně byste neměli počítat s tím, že kapry nalákáte pomocí krmení na své místo. Pokud po hodině nezpozorujete alespoň malou aktivitu ryb na svém místě, raději se přesuňte jinam.

Technické vybavení

Pro lov kapra pod ledem používám úplně obyčejný dírkový prut, který koupíte i pod 100 Kč. K tomu použijte menší naviják, pokud máte třeba malý plavačkový, na lehkou přívlač nebo na feeder, můžete je použít. Je dobré mít nějaký stojánek, abyste nemuseli prut celou dobu lovu držet v ruce, ale postačí i obyčejný kbelík, na který proutek položíte. Nepokládejte prut na led, mohl by vám k němu přimrznout vlasec, a nebo při prudším záběru byste mohli snadno o prut přijít. 

 

 

Vlasec bych doporučoval s průměrem okolo 0,12 – 0,16 mm. Maximálně bych však doporučoval 0,18mm, se silnějším monofilem se zbytečně připravíte o mnoho záběrů.

Další velmi vhodnou pomůckou, kterou při lovu oceníte, je polystyrénová podložka pod nohy nebo kus dřevěné desky, která vám značně pomůže udržet teplo. 

Koncová udice

Lovit kapry pod ledem jsem zkoušel s různými koncovými částmi udice. Mým favoritem se bezpochyby stala sestava s malým průběžným splávkem vyváženým pomocí několika malých bročků s háčkem menší velikosti. Tuto montáž doporučuji zejména při lovu na kukuřici, masné červy nebo těsta, které nastražujete přímo na háček.

 

 

Zajímavou sestavou je i použití splávku, olůvka s velkou dírkou a zarážky v kombinaci s lisovaným rohlíkem. V takovém případě leží zátěž na dně a nástrahu necháme zvednout 5–10 cm nade dno. 

 

 

Protože se během roku věnuji především klasickému lovu kaprů s nástrahou mimo háček, mám tendenci zkoušet tento způsob nastražení i při lovu pod ledem. A opravdu jsem s vlasovou metodou zaznamenal několik úspěchů, především při použití korálku nebo malé pružinky, obalené těstem. 

Celkově shrnuto: jemná a dobře sestavená montáž spolu s lákavou nástrahou jsou základem  úspěchu.

Nekrmit?

Jak jsem již napsal v úvodu, nemá smysl očekávat, že kapry přitáhnete krmením. To však neznamená, že nemá smysl krmit. Pokud se trefíte do místa, kde se kapři zdržují, je velmi důležité je zaujmout a hlavně je na tomto místě udržet pokud možno co nejdéle. Za nejlepší návnadu osobně považuji drobné peletky. Nejčastěji k tomuto účelu používám Kapří minipeletky od K. Nikla. Ty většinou doplňuji ještě hrstkou masných červů, abych kapry co nejvíce vydráždil. Peletky jsou lehoučké a pomalu klesají ke dnu. Jsou tedy pro kapry (ale i kterékoliv jiné ryby) velmi lákavé. Tu a tam můžete přihodit nějaké zrnko nakládané sladké kukuřice z plechovky.

Dobrý nápad jsem odkoukal od jednoho rybáře, lovícího na dírce pstruhy. Ten při nízké aktivitě ryb dlouhým bidlem rozvířil dno a přiměl tak ryby k pohybu. Sám jsem tuto věc vyzkoušel a opravdu jsem byl velmi mile překvapen, jak dobře fungovala.

Nástrahy

Ve výběru nástrah se nám otevírá mnoho možností. Jako první bych doporučil kukuřici z plechovky (Bonduelku) namazanou taveným sýrem. Samotný sýr působí na kapra (a nejen na něj) velmi přitažlivě a kukuřice v tomto případě vystupuje zejména jako nosič. Vždy, když jsem na kukuřici namázl trochu sýra, zvýšil jsem atraktivitu této nástrahy. Velmi vhodným vylepšením této nástrahy je ještě přidání jednoho nebo dvou masňáků. 

 

 

Důležitá finta, kterou používám, je to, že kukuřici háčkem nejprve propíchnu skrz a poté háček opět schovám zpět dovnitř kukuřice. Háček pak při záseku snáze pronikne do rybí tlamky. Jinou skvělou nástrahou je lisovaný rohlík, který navíc můžete ještě vylepšit zase taveňákem.

 

 

Na ty to nástrahy chytá spousta rybářů. Méně známou možností je využití boilies těsta. Já jsem zaznamenal naprosto fantastické výsledky především s těsty z kolínské dílny K. Nikla. Nejlepším způsobem jeho nastražení je podle mě obalení korálku navlečeného na vlasovém přívěsu. Největším lákadlem pro kapry bylo určitě boilies těsto 3XL. S touto nástrahou máte šanci zažít opravdové ledové kapří šílenství.

Ochrana a péče o úlovky

Je zapotřebí rozlišit dvě zásadní situace, týkající se teploty vzduchu, které mohou nastat. Za prvé, když se teplota vzduchu pohybuje nad nulou. Pokud nemáte v plánu kapra fotit, je pro něj naprosto nejlepší, když se vám ho zadaří vyháčkovat přímo v dírce. Jestliže chcete kapra vyfotit nebo není možné mu háček z tlamky vyjmout přímo v dírce, doporučuji použít odháčkovací podložku, kterou si umístíte vedle dírky a dostatečně ji namočíte. Tím zabráníte možnému poranění kapra, které by ho mohlo následně stát i život.

 

 

Daleko větší problémy nastávají při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Zde už není nejlepší nápad kapra vytahovat na led, protože mu hrozí okamžité omrznutí. I řádně namočená podložka Vám okamžitě omrzne a přestává plnit svoji ochranou funkci. Proto je nanejvýš důležité kapra co nejdříve po vyháčkování vrátit zpět do vody.

 

 

V každém případě musíte být velmi opatrní a šetrní při manipulaci s ulovenou rybou. Nepokládejte ryby na led a především nezapomínejte, že pád na ledovou plochu je plně srovnatelný s pádem na beton.

 

 
 

Na velikosti někdy záleží!

Možná přemýšlíte nad tím, jak velkou díru budou potřebovat při lovu kaprů. Sám jsem hned při první výpravě narazil na problém, kdy mi standardní velikost dírky, vytvořené vrtákem, nestačila pro vytažení kapra ve velikosti okolo 60 cm a musel jsem tedy během zdolávání dírku zvětšit. Proto předcházejte těmto komplikacím a vytvořte si dírku velkou alespoň 50×50 cm.

 

 

Další komplikací bývá zamrzání dírky. Buď můžete použít kuchyňské sítko na vybrání ledu, nebo libovolný klacík, kterým hladinu občas pročeříte. 

Zimní krása

Závěrem bych se zmínil o velikosti ulovených kaprů. Moje průměrné úlovky kapra se pohybují okolo 50 cm, protože větší kusy se mi většinou nepodařilo díky velmi jemnému vybavení zdolat. Největší můj ulovený exemplář dosáhl délky 83 cm, což je dle mého soudu v mrazivém počasí skvělý výsledek a znamená to pro mne navíc velkou motivaci do budoucna.

 

 

Během lovu kaprů se ovšem setkáte i s úlovky mnoha jiných druhů ryb jako jsou cejni, okouni, karasi, pstruzi, plotice, jeseteři a spousta dalších, které vás také potěší.

 

 

Věřím ale, že tento zajímavý druh rybolovu vás zaujme nejenom úlovky, ale především atmosférou, která často u vody panuje. Nejkrásnější okamžiky jsem při dírkaření zažil jednoho krásného slunečného dne. Kdy jsem seděl naprosto promrzlý u dírky a čekal na vytoužený záběr. Z ničeho nic se z hlubiny vynořil krásný velký šupináč, k hladině ho patrně přitáhly sluneční paprsky. Nebyl jsem schopen zmáčknout spoušť fotoaparátu, ani jsem nedýchal a jen jsem koukal, jak pomalu zase mizí v hlubinách. I pro takové okamžiky stojí za to zkusit štěstí při lovu kaprů na dírkách.

 

 

Přeji hodně štěstí

Petr Šurek
Petrásek

 
Sponzor článku: