Chytej.cz
NOVINKA 2017 - SWIMMER SLIM S

„Samozvanci od sousedů“ necteno

9.6.2012 | Vaše názory | 12.094 čtenářů | hodnocení: vynikající | komentáře: 31

„Samozvanci od sousedů“Jednou, myslím, že to bylo druhou středu v květnu, se rozlétnou dveře mojí kanceláře a v nich stojí kamarád Mirek zvaný „Doktor“. Jeho výraz nenasvědčuje ničemu dobrému.
Ptám se ho: „Co se děje, chlape?“
„Ále“, odpovídá, „včera jsem byl svědkem toho, o čem často slýchám několik let…“

Novinky CORMORAN


Sedl si a začal spílat na včerejší zážitek od vody – tedy spíš na realitu posledních několika let, která je běžná zejména kolem revírů na západě Čech a se kterou byl právě tvrdě konfrontován.

Tou realitou jsou, nebojím se to tak nazvat, nájezdy rusky mluvících samozvaných rybářů - sousedů ze Spolkové republiky Německo. Tito „samozvanci“, okupující každou „svazovku“ i „soukromku“, prostě každou slušnou „louži“, se obvykle rozloží u ohně, rádia a moře vodky a bez zábran drancují takto obsazený revír. A to vše prakticky bez povšimnutí kompetentních orgánů, zejména rybářské stráže. A proč? „Samozvanci“ na ně kašlou, klidně je i napadnou, mnohdy nejen slovně. A Policie ČR? Ta než dojede na udané místo, není po „samozvancích“ ani stopy, tedy kromě totálního nepořádku ponechaného na lovném místě.

Na obranu kompetentních orgánů musím ale připustit, že rybářská stráž „s holýma rukama“ je v takovéto situaci skutečně bezmocná a zaměstnance Policie ČR by museli naklonovat, aby uvolnili své příslušníky na tuto činnost v dostatečném počtu.

04.JPG

Je smutné, když se rybář, místo, aby našel našel u vody očekávaný klid, vrací rozčilen a znechucen


„Doktorova“ konkrétní zkušenost spočívala v úterní návštěvě revíru na Kladské nad Mariánskými Lázněmi. Tento revír není klasickou „svazovkou“, dá se zde lovit se státním rybářským lístkem a s dokoupenou místní povolenkou. Doktor tenhle revír miluje a tak je ochoten si „připlatit“, nejen pro ten klid, ale i pro sortu rybářů, kteří si tam svého „šupíka“ chytnou, vyfotí se s ním a často ho i vrátí zpět vodě. Jsou tam totiž, na místní poměry, opravdu pěkní kapři.

01.jpg


V úterý ale bylo vše jinak. Doktor si cestou k vodě dělal představy, jak se usadí na oblíbeném „fleku“ a parádně si zachytá. Po příjezdu k vodě ale ke své lítosti našel na vysněném místečku plachtu nataženou mezi stromy, dvě rozpité basy piva a no nebojme se to tak nazvat - „megabordel“!

„No nic“, řekl si „nikdo v dohledu, tak si sednu o flek vedle“. Zasedl, rozložil si cajk, rozdělal šrot a nahodil. Jenom co se posadil, všiml si ve vodě vezírku.
„Nu co,“ řekl si, „někdo si pro něj jistě přijde.“
Víc se mu nevěnoval.

Jak se tak dál rozhlížel, všiml si vlasce mířícího z trávy do vody. Rozhrnul trávu a v ní ležela lahev od piva napíchnutá na klacku a na ní namotaný vlasec. Nelenil ani okamžik a vlasec z vody stáhnul. Na konci našel „pověšeného“ okouna nastraženého na dravce. Teď, v květnu? No nic, dal okounovi svobodu a začal se pídit po dalších překvapeních. Nedala na sebe dlouho čekat! O kousek vedle našel druhou láhev s tím rozdílem, že na konci vlasce bylo tentokrát maso nastražené na trojháku - jakoby na sumce.

„To už mě napěnilo“, řekl mi Doktor, „to už je jasný pytláctví!“
V ten moment se v něm pohnul duch poctivého rybáře a milovníka přírody. Zároveň s jeho vzedmutou ochotou bít se za rybářskou čest se na scéně objevili dva německy mluvící „týpci“ se specifickým východním přízvukem – typičtí „Rusáci“ ze SRN.

Na lovném místě se chovali víc než sebevědomě, na otázky Doktora měli zpočátku jen posměšky. Na jeho výhružky, že zavolá správce revíru nebo přímo členy rybářské stráže, reagovali výbuchem smíchu – to už mluvili plně rusky! Přesto je to nakoplo k činu – vyzvedli z vody vezírek a začali překotně „balit“. Doktor hodil pohled na vezírek a to co spatřil, jej „dorazilo“! Ve vezírku měli ti dva pytláci 15 kaprů různých měr!

02.jpg

Je otázkou, jestli se tahle sorta lidí někdy naučí počítat do dvou...To už Doktor nečekal na nic - konal rychle a hned. Nejdřív se snažil o kontakt se správcem revíru, ale po marných pokusech zkusil malou lest – ukázal samozvancům „průkaz Policie ČR“. Zabralo to! Pytláci se zarazili a začali „vyjednávat“. Doktor byl však jako „policista“ neoblomný a na jeho pokyn získala svobodu většina šupíků!

Musel jsem Doktora pochválit za jeho odvahu a neoblomnost, ale zároveň jsem vyslovil údiv nad jeho lehkomyslností – nebyl by první, který by skončil třeba i s pošramoceným zdravím. Jenže jeho čest, čest českého rybáře dodržujícího řády, byla v ten moment silnější než strach!

03.JPG

Mimochodem, již dlouho sleduji kauzu „KORMORÁN“ a nemám radost z jejího vývoje.  Rovněž si uvědomuji, že jsou i jiné problémy spojené s rybařením. Přírodu a rybí obsádku v revírech nedrancují jenom ptáci (kteří se vlastně chovají naprosto přirozeně) ale i dvounozí kormoráni - samozvanci, kteří pohrdají jakýmikoli zákony a řády ČR a přírodou. Jsou vychováni v duchu: „Nas mnógo i náša zemljá balšája…“. S těmi, přesněji řečeno s jejich „pytláckým“ rybařením, by se ale mělo tvrdě skoncovat.

Proč se tak chovají právě u nás? A proč ne v zemi, kde trvale žijí? Protože v SRN by je za jejich chování tvrdě a nesmlouvavě potrestali – tam by jim to pytláctví přišlo pořádně draho!
Zato u nás se bude nad jejich chováním, jak se domnívám, jen spoustu let pouze planě diskutovat, stejně jako nad kauzou kormorán. A v tom vidím podobnost obou kauz! Však v okolí Karlových Varů se ptačím kormoránům přezdívá „ruská vlašťovka“ – proč asi?!

Vím, že na Lipně a podobných velkých vodních plochách již odstartovala spolupráce českých orgánů s orgány sousedních států, ale tato spolupráce řeší pouze lokální problémy a vytlačuje tyto samozvance mimo tyto lokality tam, kde nadále páchají pytláctví a drancují přírodu.
A tak se ptám, co s tím bude dál?

Petrův Zdar!
Vlastimil „Olík“ Oliverius
Karlovy Vary 

 

 

Jak se Vám tento článek líbil?

  • bezvýznamný
  • nic nepřinášející
  • dobrý
  • velmi dobrý
  • vynikající

16 hodnocení, v průměru 4.6 hvězdiček

Komentáře prostřednictvím CHYTEJ.cz

I vy můžete přidat svůj názor!

Přidání příspěvku
Přihlášení

Momentálně nejste přihlášeni. Pokud jste zaregistrováni do Klubu Chytej.cz, vyplňte prosím své přihlašovací jméno (přezdívku) a heslo (do levé části formuláře). Pokud ještě registrováni nejste, můžete se zaregistrovat zde.
Pakliže chcete přispět anonymně, vyplňte do pravé části formuláře svou emailovou adresu a zvolte libovolnou přezdívku, pod kterou chcete vystupovat (nesmí však již být rezervována jiným registrovaným uživatelem).

Jsem registrovánPřispívám anonymně
Váš komentář

Fotografie
K příspěvku můžete přiložit až 4 obrázky (akceptujeme formát JPEG, GIF a PNG). Obrázky automaticky zmenšujeme ještě před odesláním na server, takže neplatí již žádné velikostní omezení. Musíte však mít ve svém prohlížeči povolen Adobe Flash Player 10+. Popisky fotografií vložíte editací již vloženého příspěvku.

Foto vložíte kliknutím na následující ikonku. Pokud máte s nahráváním fotografií problém, můžete použít klasický způsob.

odeslat

Diskuze k článku

Pátek 10. srpna 2012 v 6:26® cotas

Horalcz> naprosto s tebou souhlasím, když vidíš ten bordel ve státě , tak jak udržet pořádek u vody

Sobota 30. června 2012 v 5:57® doktor22

Darek> Vyjádření pro Darka. Tento příběh se stal mě a vše, tak jak je napsáno. Je vidět Darku, že asi nemáš moc ponětí co se u vody děje. Zkusil jsi někdy volat policii? V dnešní době? Ty kluci jsou rádi, že mají alespoň trochu benzínu a z nejbližších Mariánských Lázní je to 10 km. Další na místě není signál, ale jistě by jsi dokázal zavolat? A jako poslední, „rybáři“ budou dělat, že nerozumí česky a jak to dopadne? Nehrál jsem si na žádného supermana, jak popisuješ, ono není s takovými o co stát. Jen jsem to zkusil v tom vzteku. Ale to by udělalo více lidí, co hodnotí tenhle článek. Myslím, že většina, kterým trochu záleží na našich vodách. Většina, kromě tebe.

Středa 13. června 2012 v 8:34® lunimus

Pani kolegovia … len otazka … aky max trest moze momentalne postihnut pytliaka v CR? Ak sa nemylim, je to „len“ pokuta s pripadnym odobratim rybarskej vystroje … co v pripade ako bol uvedeny v clanku su silony na kolikoch a pivova flaska … aj s pivom cena do 2,–€ …

Na Slovensku je sice tiez dost pytliakov, ale par ludi uz sedi natvrdo za pytliactvo, co podla mna u vas chyba … a 1–2 medializovane priklady u vas by situaciu mohli trochu posunut dopredu (k lepsiemu)

Středa 13. června 2012 v 8:22@ noha

hmm – takhle podobně fungují poláci na nádrži Rozkoš a Pastviny

Pondělí 11. června 2012 v 18:40® Horalcz
Horalcz

jinak múj nazor je,že v tomhle státě je takovej bordel,že se není čemu divit.Zmrdi,kteří planýrujou vody a vůbec celej stát bych lovil jako verbež ve středověku.A tresty bych zvedl a zavedl bych i ty středověké tresty,on by si to každej rozmyslel.Ne jenom strkat ty sajrajty do basy a za naše peníze je živit. Je to muj nazor a nemůsíte se s nim stotožňovat,ale jinak pořádek nebude.

Pondělí 11. června 2012 v 18:33® Horalcz
Horalcz

Darek> je vidět,že víšprd.Něco podobného se děje i na Nechranicich a dole na Karlovarsku a Plzeňsku tomu věřím,i já jsem viděl něco podobného,ale ne až s tolika rybami a pytlačkami.

Pondělí 11. června 2012 v 18:20® Olík13
Olík13

lunimus> Vím že je ty osobně neobhajujěš, pochopil jsem, že ti to vadí stejně jako všem rozumně smýšlejícím… Tedy kromě Darka, který nejspíš nic podobného nezažil a nebo ještě hůř, slope s nimy tu vodku… (ale to už asi přeháním i já a nejen on :-()

Pondělí 11. června 2012 v 18:15® Olík13
Olík13

Darek> Umučená prostoto…

Pondělí 11. června 2012 v 9:56® kety.vydra
kety.vydra

Darek> Á,pán je znalec…No,sbaleno je možné mít i za 2 minuty,pytlák lovící přívlačí ti sbalí za 10 vteřin a neptej se jak,jde to,ale nehodlám tady dávat návod…

Pondělí 11. června 2012 v 9:11® lunimus

Olík13> nie … ja ich neobhajujem ani neospravedlnujem … len vysvetlujem pricinu ich chovania … ale ako je povedane: „neznalost zakona neospravedlnuje“ … takze ich vina je neodskriepitelna a v ziadnom pripade nesuhlasim s ich chovanim a postojom … to len aby si niekto nemyslel, ze im chcem drzat stranu :)

Pondělí 11. června 2012 v 8:19® Darek

Ahoj Olíku, přijde mi to jako hodně zvláštní článek na tému jedna babka povídala a nekonala a házela špínu na jiné. Kdyby kamarád zavolal Policii, nevyhrožoval a nehrál si na Bruce Leeho, tak by to možná dopadlo dobře pro všechny kapříky a špatně pro pytláky, takhle je vlastně jen „vyplašil“ a oni se smíchem odjeli… ale jako zlý příklad je to výborný článek, takže prvně by se mělo myslet a pak jednat, takže nejdřív Policii a pak čekat na zákon. On žádný rybář není schopen sbalit během chvíle – ono poskládat tu výbavu něco trvá, viďte… jinak mi článek přijde jako snůška nesmyslů, fabulací a ptákovin.

Pondělí 11. června 2012 v 5:30® tragikomix
tragikomix

Jeden nápad bych měl. Když už srovnání s kormorány tak si tak vzpomínám na článek, že se kormoráni budou moct lovit ;-) Když říkají že „nas mnógo“ tak o pár míň už se ztratí. ;-)

Neděle 10. června 2012 ve 21:29® Maer

Clanek pravdi ale zazil jsem u vody nekolik potycek i ze starymi pany co nadavali ze se musi Kapr nad 70 pustit a kdyz zrovn berou neodnesu si jen dva a podobne … Ja osobne jsem X-krat volal polici a zname porybne a kdyz chteli pano vzit do zajecich , uplatnil jsem pravo silnejsi… Sice u nic nejsem moc oblibeny a s naschvala jsem se smiril ale nebudu koukat na masaky…

Neděle 10. června 2012 v 19:34® firee

Jenda17> malinko tě opravím , na Lipně není profesionální RS ale normální dobrovolná , dále nemáme rychlopalnou zbran ale neozbrojení nechodíme ale německý rusaky jsme svým nekompromisním chováním vytlačili a dali jsme jim najevo že se budou na Lipně chovat dle regulí ,jinak mají obrovskou smůlu. Obrovský tlak na rusky lovící rybáře byl vyvíjen od roku 2010 dnes je tento problém hodně eliminován. Velký problém je v evidenci hostovacích povolenek cizinců tady ČRS hodně špatně pracuje, německý rus je schopen si za víkend koupit i 3× hostovací povolenku pokaždé v jiné výdejně a dál páchat bordel ,jediná možnost eliminace těchto ruských rybářů páchajících bordel je zadržet nářadí ,tady na Lipně to máme trochu snažší že je ihned vykážeme od vody nebot jsou v chráněném území Šumava a je zde zákaz táboření. Dokud nebude řádná evidence hostovacích povolenek a bude je vydávat kdejaký jouda jemuž bude jedno jestli má dotyčný vůbec RL tak to bude nekonečný boj. Nezbývá než pořádněj tlak RS na tyhle Samozvance..

Neděle 10. června 2012 v 16:56@ Raďous

Ještě jsem nepotkal u vody ani jedniho čecha kterej by se choval tak jako ti samozvanci.Jsem rád že mám kamarády rybáře takový frajery jako je Olík.

Neděle 10. června 2012 v 16:42® TJSS

Pěkný článek, jeden případ z mnoha tady u nás… Bohužel takovéto chování je dnes úplně běžné i mezi domácími… Hnus, fuj, kam to spěje… jak se říká: Česká voda si ryby nezaslouží,protože ani mi si nezasloužíme vodu a rybařinu!

Neděle 10. června 2012 v 15:54® Olík13
Olík13

lunimus> ano, to je základ jejich chování, to s tebou souhlasím, ale to je NEOMLOUVÁ!!! Vím jsou rozpínavým národem a tak právě proto by měli dostat přes ruce dřív, nežli později!!! Ale chodit s rychlopalnou zbraní nebudu, i když… za čas…

Neděle 10. června 2012 v 15:51® Olík13
Olík13

lapac> Víš, mám pocit, že právě z tý Jesenice prchl a hledal klid jinde… Bohužel, před těmi už není kam utéci…

Neděle 10. června 2012 v 11:05@ nike

ahoj, jak dlouho už tam ta stráž funguje? Jenda17>

Neděle 10. června 2012 v 11:00® valdos

je to škodná jako kormorán tak co s tím…

Neděle 10. června 2012 v 6:49® Shrek
Shrek

lapac> jj, Jesenice a hlavně Skalka..... :-(

Sobota 9. června 2012 v 19:21® MIG-35
MIG-35

osprey> No něco by se našlo… Ale víš jak. Už se začínaj stahovat mračna! Pomalu jo pomalu, ale aspoň nějak se to začíná hejbat. Naštěstí je víc lidí, kterejm nejni lhostejnej osud našich vod.

Sobota 9. června 2012 v 16:23® osprey
osprey

MIG-35> Protože nemáš rychlopalnou zbraň.:-))

Sobota 9. června 2012 v 15:02® MIG-35
MIG-35

Hh tu normálně pytlačí česky mluvící soudruzi. Ponechání si víc ryb to je normální a lov dravců kdykoliv taky. A když něco řekneš tak se ti vysmějou…

Sobota 9. června 2012 v 10:33® Jenda17

na lipně byl naprosto stejný problem dnes je tam 7 člená profesionální stráž a ta když někoho čapne tak se s nim nepárá jeden ze členů má rychlopalnou zbraň a ostatní devítky a rusáci si od tý doby nedovolí absolutně nic

Sobota 9. června 2012 v 10:03® Inferno08

Nasr*at jim na ruce a nepustit k vodě!!!

Sobota 9. června 2012 v 8:46® lapac

To ať se přijede ,,DOKTOR" podívat na Jesenici u Chebu. To teprve pozná naše ,,sousedy".

Sobota 9. června 2012 v 8:24® kety.vydra
kety.vydra

frančes> Bingo,naprostý souhlas! No,už nejen Těrlice,už i Žermanky BOHUŽEL…

Sobota 9. června 2012 v 8:15® petrikveprik

„A tak se ptám, co s tím bude dál?“ …nic :-(

Sobota 9. června 2012 v 5:39® lunimus

nechcem sa nijako ruskych „kolegov“ rybarov zastavat a vobec sa mi nepaci, co robia, ale je nutne, aby sme v tejto veci pochopili zaklad toho, preco to robia tak, ako to robia.

Moj kolega (vasnivy rybar) bol pred par rokmi na studiach v rusku (sovietskom zväze). Chcel sa i tam trochu povenovat rybam a tak zacal zistovat, kde zozenie povolenku. Rusi nechapali aku povolenku a na co povolenku? „O.K … tak teda co potrebujem, aby som mohol lovit ryby?“ pytal sa kolega – odpoved bola typicka pre nasich susedov: „no predsa udicu“

Vychadza to z ich narodneho povedomia -tak ako bolo v clanku napisane: „ruskaja zem balsaja“ … a ked u nich nie je povolenka potrebna, ani vo sne ich nenapadne, ze mozno inde bude povolenka potrebna a ze existuje nieco ako rybarsky kodex, lovne miery, doba hajenia a podobne.

Ono zas tych, co uz raz chytia, to vedia, ale ako tu tiez bolo v clanku povedane „nas mnogo“ … a tak urcite pridu dalsi, co nevedia …

Co sa tyka ich lovu, resp. nelovenia v nemecku, tuto krajinu vzdy vnimali ako kapitalisticku krajinu, kde platia ine zakony, ale CR, SR a tiez Polsko povazuju vo svojich hlavickach (tak ich to ucili) za sucast ich velikej „maticky rusi“ a teda sa to „moze“

A samozrejme existuje potom aj vela tych, co vedia a i tak idu pytlacit, ale podobnych individui je dost aj v radoch nasich ceskych a slovenskych „kolegov rybarov“ a netvrdil by som, ze je to specifikum len rusov …

novější starší
Stránky:   2 1  Komentáře prostřednictvím FACEBOOKu