Chytej.cz
Chytej.cz Atlas ryb Sumeček tečkovaný
Atlas ryb: Sumeček tečkovaný Ryby podle čeledí Ryby podle řádů

Sumeček tečkovaný

  • latinsky: Silurus punctatus
  • Dovezen ze Severní Ameriky
  • Nemá dobu hájení
  • Minimální lovná délka: nemá
  • Není chráněn

Sumeček tečkovaný

Silurus punctatus (Rafinesque, 1818)

Sumecek-skvrnity-e.jpg

Sumeček tečkovaný je u nás vzácně se vyskytující nepůvodní rybou. V roce 1985 k nám byl dovezen z USA, kde je hospodářsky i sportovně ceněným druhem. U nás je tento druh chován v umělých chovech a ojediněle vysazován do komerčních sportovních revírů pro zpestření jejich obsádky.

Na území severoamerického kontinentu je široce rozšířen. Vyskytuje se od jižních oblastí Kanady až po severní Mexiko.

Těžištěm jeho výskytu jsou povodí řek Mississippi a Missouri. Zdomácněl také v mnoha údolních nádržích a dobře snáší i podmínky rybničního chovu.

Jako hospodářsky cenná ryba byl vysazen do řady vod na území USA a introdukován do mnoha států světa – jmenovat lze Francii, Španělsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, státy bývalého SSSR a Indii.

Ačkoli ve své domovině dorůstá poměrně značných rozměrů, u nás je jeho růst pomalejší, podobně jako je tomu u sumečka amerického. I tak ale tento druh běžně dosahuje délky 70 cm a z pohledu sportovního rybáře je tím pádem daleko zajímavější.

Vzhledem se sumeček tečkovaný sumečku americkému do jisté míry podobá, ale rozdíly jsou zřejmé na první pohled. Tím největším a k odlišení zcela dostačujícím je ocasní ploutev rozdělená do dvou zřetelně odlišených laloků.

Sumecek-teckovany.jpg

Povrch těla sumečka tečkovaného kryje hladká kůže bez šupin. Obvykle je zbarvena šedavým odstínem postupně světlajícím k žlutobílému břichu. Skvrny, jejichž přítomnost název ryby evokuje, nemusí být vytvořeny – u nás je většina sumečků šedavá, maximálně s náznakem lehkého mramorování. Tuková ploutvička je velice dobře vyvinuta. Kolem široké tlamy disponující jemným ozubením („kartáče“ ve stylu sumce velkého) je rozmístěno 8 vousků. Dva největší jsou po stranách tlamy, čtyři menší na bradě a pár nejmenších se nachází nad čichovými jamkami na horní straně hlavy.

Celosvětově se jedná o významný druh, který je chován ve volných vodách i v akvakultuře, loven sportovně na udici a dokonce i chován v akváriích nebo bazénech. Byla vyšlechtěna i okrasná albinotická forma.

Rozlišovací znaky

Ploutevní vzorec dostupná literatura ani webové stánky neudávají.

Šupiny nejsou vyvinuty.

 

Čeho si všímat při běžném pohledu

    • široká hlava se 4 páry vousků
    • holá kůže bez šupin
    • dobře vyvinutá tuková ploutvička
    • ocasní ploutev rozdělená na dva výrazné laloky

Sumecek-skvrnity-c.jpg

 

Výskyt v ČR

Je chován v akvakultuře a občas vysazován do komerčních sportovních revírů. Jednou z takových vod, kde je sumeček tečkovaný pravidelně loven, je nádrž Jestřabice u Koryčan na jižní Moravě.

Jestrabice-sum-tec.jpg

Biologie

Sumecek-skvrnity-d.jpg

Sumeček tečkovaný je poměrně velká dravá ryba obývající větší řeky v oblastech s mírným až subtropickým klimatem. Vyhovuje mu spíš teplejší voda, kde i lépe roste. Podle dostupných údajů dlouhodobě snáší teplotu vody od 10 do 32°C. Nepatří mezi druhy s vysokou tolerancí k nedostatku kyslíku, ale může žít i ve stojatých vodách, takže v USA je běžný i v mnoha přehradních nádržích.

Jedná se o dravce, která jednak loví živou kořist, ale může sbírat i mrtvou potravu ze dna. Běžně se živí rybkami, korýši, měkkýši nebo vodním hmyzem a údajně napdadá i malé savce plující na hladině.

Ve své původní vlasti se tře jednou ročně v období od konce května do začátku července. Na území ČR se přirozeně nerozmnožuje, ale je bez velkých problémů uměle vytírán.

Ve své domovině je sumeček tečkovaný významným a široce rozšířeným dravým druhem, u nás je vyhovující současný stav a rozšíření tohoto druhu do volných vod není žádoucí.

Stáří a růst

Sumecek-skvrnity.jpg

Literatura udává maximální délku 132 cm a hmotnost 26,3 kg. Takovýchto rozměrů ale dorůstají jen ojedinělé exempláře z jižní části USA. Obecně platí už metrové kusy za pěkný úlovek.

V chladnějších vodách bývají sumečci podstatně menší a i z území USA je uváděna průměrná délka kolem 60 cm. Zhruba stejné velikosti dosahuje sumeček tečkovaný také na našem území. V soukromých revírech, které tento druh mají jako součást obsádky, se velikost běžného úlovku pohybuje právě kolem 60 cm a největší kusy překračují hranici 70 cm (stav na podzim 2009).

Maximální zaznamenané stáří tohoto druhu je 24 let.

Sportovní rybolov

Sumecek-skvrnity-b.jpg

U nás se tento druh obvykle neloví cíleně, ale zabírá při lovu jiných ryb (kapr, jeseter). Většina úlovků je dosažena na položenou za použití živočišných nástrah (rosnice, rybka, halibut pelety, boilies na masové bázi,…).

Ke zdolání jedinců obvyklé velikosti (50 – 70 cm) postačuje jakékoli běžné náčiní pro lov na položenou.

Je pravděpodobné, že úspěšnou metodou by mohla být i plavaná s větší živočišnou nástrahou ve spodní části vodního sloupce a vyloučený není ani záběr na přívlač.

Sumeček tečkovaný - fotografie

th-Sumecek-skvrnity-d.jpgth-Sumecek-skvrnity-c.jpgth-Sumecek-skvrnity-b.jpgth-Sumecek-skvrnity.jpgth-Jestrabice-sum-tec.jpgth-Sumecek-teckovany.jpgth-Sumecek-skvrnity-e.jpg

Odkazy

Naše články o této rybě:

K tomuto rybímu druhu není přiřazen žádný článek.